Програма на община асеновград за развитието на туризма за 2017 година



Дата11.01.2018
Размер108.53 Kb.
#43333
ГОДИШНА ПРОГРАМА НА ОБЩИНА АСЕНОВГРАД ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА ЗА 2017 ГОДИНА

I. Oбщи положения:

Годишната програма за развитието на туризма в община Асеновград за 2017 г. систематизира основните цели и приоритети, задачите и дейностите, които предстоят да бъдат реализирани през 2017 г. Изпълнението на програмата изисква активното участие на всички заинтересовани страни, работещи в синхрон за най- пълноценното постигане на нейните цели- местни власти, туристически сдружения, културни институти и туристическия бизнес. Община Асеновград разполага с природни дадености и културно – исторически богатства, които дават основание за насочване усилията на местната общност за развитие, обогатяване и популяризиране на туризма в общината. В тази връзка е необходимо да се полагат значителни усилия от заинтересованите страни, за да се създадат необходимите условия за насърчаване и разнообразяване на туристическите дейности, за добавяне на стойност към местната икономика.


II. Цели:
Стратегическата цел, заложена в годишната програма за развитие на туризма за 2017 на община Асеновград е постигане на изразителен и устойчив ръст на туризма в общината чрез рационално използване на ресурсния потенциал при максимално съхраняване на природното и културно наследство и превръщане на туризма в един от водещите отрасли на общинската икономика. Повишаване на атрактивността на туристическите обекти в община Асеновград за посетителите и местното население чрез развитие и ефективно управление на качествен и атрактивен туристически продукт, базиран на природните и културно исторически дадености на района.

Постигането на стратегическата цел означава:



  • Привличане на повече и по – платежоспособни туристи в община Асеновград в съответствие с категорийната структура на базата за настаняване и разнообразяване на туристическото предлагане.

  • Нарастване на приходите от международен и вътрешен туризъм в община Асеновград .

  • Нарастване на посетителите в община Асеновград с цел еко, приключенски, социален, пешеходен и културно – поклоннически туризъм.




  • Повишаване привлекателността на общия туристически продукт на Асеновград чрез благоустрояване на инфраструктурата, обслужваща туризма, чрез развитие на туристически атракции, опазване, подобряване състоянието и експониране на недвижимото културно наследство, както и чрез контрол на качеството на туристическите услуги.

  • Ефективна маркетингова политика на дестинацията за популяризиране и налагане на продукта на туристическия пазар.

  • Повишаване броя на организираните групови и индивидуални туристи в града, както и увеличаване на престоя им.

  • Развитие на публично – частно партньорство и работа с НПО.

  • Подобряване на състоянието на местната среда за развитие на туризма в община Асеновград.

  • Укрепване на институционната рамка за развитието на туризма в общината.


III. Приоритетни дейности на програмата

Програмата за развитие на туризма в община Асеновград през 2017 г. предвижда следните основни дейности:



1. Подобряване и развитие на общинската материално – техническата база на туризма:
1.1. Утвърждаване на почивна база „Пашалийца“ като туристическа дестинация и излизане на туристическия пазар:

  • Ремонт на покрива на столовата и кухненски блок;

  • Изграждане на две санитарни клетки;

  • Умивалник с топла вода;

  • Поддръжка и обогатяване на рекламен уеб сайт на обекта;

  • Рекламиране на почивната база като туристическа дестинация и нейното популяризиране за: организиране на еднодневни и двудневни екскурзии, краткотраен и дълготраен отдих, „Училище сред природата“ и летни ваканции за учениците от общината и други общини;

  • Провеждането на семинари и делови срещи;

  • Като изходен пункт за присъединяване към международен туристически маршрут Е8, туристически маршрут – почивна база „Пашалийца“, крепост „Зареница“, Нареченски бани, село Косово (част от 50 – те малко познати обекта в България).

Срок на изпълнение – 2017 година.
1.2. База за отдих – село Малево:

  • Подмяна на дограмата- изготвяне на КСС;

  • Създаване на собствен сайт с информация за обекта и заявки за резервации;

  • Рекламиране на почивната база като туристическа дестинация и нейното популяризиране за: организиране на еднодневни и двудневни екскурзии, краткотраен и дълготраен отдих, семейни почивки сред природата и летен отдих за туристи от общината.

Срок на изпълнение – 2017 година.
1.3. Обслужване на туристически центрове: Център, Летище Пловдив, НПК „Асенова крепост“, изнесен информационен център, ситуиран в пространството на Палеонтологичен музей „Димитър Ковачев”– Асеновград .

Срок на изпълнение – 2017 година.
2. Развитие на еко, приключенски, социален и пешеходен туризъм:
2.1.Обогатяване на GPS картотека (база данни с тракове за природни обекти) на страниците на официалния сайт на ОП „Туризъм“ www.tic.assenovgrad.com

Срок на изпълнение – 2017 година.
2.2.Почистване, маркиране, социализиране и адаптиране за пешеходен туризъм на следните маршрути:

  • Село Бачково – хижа Момина сълза;

  • Асеновград – Ловна хижа – село Добростан – хижа Марциганица;

  • Асеновград – крепост Воден – село Лясково
    (част от културен маршрут „По стъпките на Бакуриани”);

  • Ловна хижа Аватепе – връх Сини връх – хижа Сини връх
    (част от културен маршрут „Свещената утроба на Родопа”);

  • Село Долнослав – Вековни чинари - водопад Лястовичи вир;

  • Село Тополово – светилище Питвото – скално светилище „Беланташ” (част от културен маршрут „Свещената утроба на Родопа”);

  • Асеновград – летовище Гонда вода – хижа Безово – връх Безово;
    Партньорство с неправителствени организации.

Срок на изпълнение – 2017 година.

2.3. Популяризиране на създадения през 2016 г културно-поклоннически маршрут „По стъпките на легионите”, върху основите на античен търговски път, свързващ 2 от 100 Национални туристически обекта (НПК Асенова крепост – Бачковски манастир). Сезонно почистване на трасето, допълнително обозначаване с маркировка . Поставяне на две информационни табели при НПК „Асенова крепост” и село Бачково



Срок на изпълнение – 2017 година.
2.4. Трето издание на традиционен пешеходен преход „Асеновград“ през първата седмица на м. юни, връзка с празника на града, утвърждаване на традициите на пешеходния и социален туризъм на територията на Община Асеновград. Партньорство с неправителствени организации. (Старт – гр. Асеновград – хижа Безово – връх Червената скала – хижа Марциганица). Покани до различни туристически дружества от цяла България.

Срок на изпълнение – юни 2017 година.
2.5. Второ издание на традиционен поход по случай Световния ден на туризма до връх Безово

Срок на изпълнение – юни 2017 година.
2.6. Проучване на възможностите относно управление на обект на културата от местно значение “Налбантовата къща” на ул. “Голаш” №2 включващо:

  • Включване на обекта в туроператорските пакети с основен акцент “Винен туризъм” като “Налбантовата къща”, предлагаща винени дегустации и традиционни станимашки ястия и беседи за винопроизводството в Станимака. Дегустациите са съпроводени с посещения на НПК “Асенова крепост”;

  • Включване на обекта като част от културен маршрут “Амбелино”: параклиси “Св.св. Козма и Дамян” и “Св. Стефан” - храм “Свети Георги” - “Налбантовата къща” - храм “Св. Богородица – Благовещение” (рибната) – НПК “Асенова крепост”;

  • Използването на материалната база на обекта за различни презентации и семинари в областта на туризма и културата;

  • Обектът да бъде обособен за различни кулинарни изложби (ежегоден конкурс за най – добри станимашки сармички и други традиционни ястия);

  • Разкриване на туристически информационен щанд;

  • Утвърждаването му в експонатен център на винопроизводството в Асеновград и региона и бъдещо трансформиране в музей на виното.

Срок на изпълнение – 2017 година.
2.7. Продължаване на проучването на възможности относно стопанисване на пещера „Добростански бисер“;

Срок за изпълнение – 2017 година.


  1. Развитие на културен и религиозен туризъм:

3.1. Развитие на фестивален и събитиен туризъм. Публично – частни партньорства между читалищата на територията на Община Асеновград , АХРА, СПА, Архиерейско наместничество, Градска библиотека и НПО с цел насърчаване и стимулиране на фестивалните дейности (спортни, музикални, културни, винени, кулинарни и други) и превръщането на Община Асеновград в притегателен център на фестивалния и събитиен живот в туристическата карта на България.



Срок на изпълнение – 2017 година.
3.2. Партньорство с училищата от Община Асеновград за продължаване работата и утвърждаване на „Училищна академия“, функционираща на територията на НПК „Асенова крепост“. Целта е запознаването на учениците с културно – историческото наследство на Общината чрез провеждането на открити уроци, семинари, беседи и други в криптата на църквата и прерастване на инициативата в движение“ Аз обичам Асеновград“.

Срок на изпълнение – 2017 година.
3.3. Популяризиране на културно – поклоннически маршрут „По пътя на руската бойна слава“. (Параклис „Св. Никола“ - мястото, където през 1878 година е посрещнат ген.Виктор Дандевил, паметник на ген. Виктор Дандевил, паметник и гроб на пряпорщик Георгий Висшчняков в двора на храм „Св. Димитър“, паметна плоча при лобното място на пряпорщик Георгий Вишняков – местност „Юрта“ (между селата Орешец, Мостово и Врата).

Срок на изпълнение – 2017 година.
3.4. Популяризиране на културно-поклонически маршрут „По стъпките на Бакуриани“ (Бачковски манастир „Успение Богородично“, „НПК „Асенова крепост“, средновековен храм „Св. Йоан Кръстител (Св. Ян), средновековна крепост „Воден“ (над кв. Горни воден)).

Срок на изпълнение – 2017 година.
3.5. Популяризиране на културно-поклонически маршрут „Свещената утроба на Родопа“ . (Село Мостово, православен християнски поклоннически център манастир „Св. Троица“ (Кръстова гора), тракийско светилище и некропол „Караджов камък“, скален феномен „Хайдут кая“, тракийско скално светилище „Белинташ“).

Срок на изпълнение – 2017 година.


  1. Реклама и информационно обслужване:




  • Информационно и материално обслужване на НПК „Асенова крепост“;

  • Партньорство с Община Пловдив и Община Родопи по дейностите за устойчивост, указани по проект „Via Diagonalis – Пътища и цивилизация“ - вторична рекламна кампания (изработване на рекламни материали, карти, брошури, указващи двата туристически продукта, изготвени по проекта - „Манастирски тур“ и „Културен тур“).

  • Изработка, дизайн и поставяне на 7 броя информационни табели (двуезични) на различни локации в града и общината;

  • Изработка, дизайн и поставяне на 17 бр. указателни табели за различни културни, природни и религиозни обекта в града и общината

  • Изработка и поставяне на 7 пилона за указателни табели;

  • Заснемане на 2 бр. рекламни филма с дрон за 2-та актуални културни маршрути на територията на Общината- „По стъпките на легионите” и „Свещената утроба на Родопите”;

  • Обогатяване на „Наръчник за медийна изява”

  • Изрисуване на графит на подпорна стена на 2-ри км по пътя за Асенова крепост със сцена от средновековната история на България
    Срок на изпълнение – 2017 година.




  1. Обогатяване на каталога за всички видове туризъм на територията на Общината:



  • Преиздаване и допълване на електронните издания, включващи празниците: „Калиница“ - уникален за страната, Трифон Зарезан – пехливански борби (уникален за страната със своята мултиетничност), цикъл „Празници на виното“, традиционна Кушия на Тодоровден, Литийно шествие от храм „Св. Богородица – Благовещение“ до Бачковски манастир „Успение Богородично“, литийно шествие от Бачковски манастир до местност „Клувията“, празник “Св. Богородица – Златна ябълка“, карнавални шествия в селата Бачково и Нареченски бани, традиционно рокерско шествие до Бачковски манастир – 22 март.

Срок за изпълнение – 2017 година.


  • Преиздаване на 6 двуезични издания, описващи музеите, църквите, природните забележителности, културното наследство, историческите маршрути и празниците на Асеновград

Срок за изпълнение – 2017 година.


  • Създаване на двуезична брошура „Свещената утроба на Родопа”, включваща информация за културен маршрут за тракийските светилища в югоизточната част на общината.

Срок за изпълнение – 2017 година.



  • Създаване на двуезична брошура „По стъпките на легионите”, включваща информация за културно-поклоннически маршрут „По стъпките на легионите”, върху основите на античен търговски път, свързващ 2 от 100 Национални туристически обекта (НПК Асенова крепост – Бачковски манастир).

Срок за изпълнение – 2017 година.

  • Създаване на двуезична брошура „Туристически маршрути в Асеновград и района”, включваща туристически маршрути в община Асеновград.

Срок за изпълнение – 2017 година.

6. Партньорство при изготвяне на логистиката и информационното обслужване при реализацията на различни спортни и културни събития:


  • Традиционна кушия за „Тодоровден”, организирана в партньорство със Сдружение по коневъдство и конен спорт „Цар Иван Асен II”

  • Средновековен панаир организиран в партньорство със община Асеновград и Градски исторически музей;

  • Традиционен ултрамаратон „Персенк ултра“; организиран в партньорство със Сдружение „Български Ултрамаратони” ;

  • Ритуал „Еньовден” в района на скално светилище Беланташ, организирана в партньорство с „Фондация „Беланташ”;

  • Ритуал „Калиница”, организиран в партньорство с Община Асеновград и Архиерейско наместничество;

  • Трето издание на традиционен пешеходен преход „Асеновград“ – организиран в партньорство със Сдружение „Устремени”

  • Проучване на възможностите за развитието на ски туризма в Добростанския район и изграждането на ски-влек на на мястото на старата ски писта-в партньорство с частния бизнес;

  • Второ издание на традиционен поход по случай Световния ден на туризма – организиран в партньорство със Сдружение „Устремени”;

    7. Стартиране на инициатива „Опознай Асеновградския край“:

7.1. Емблематични обекти на територията на Община Асеновград, печати за които да бъдат събирани след посещение на всеки обект. Събралите печати от всички обекти ще бъдат награждавани с почетна значка. За целта ще бъдат изработени:



  • книжки, съдържащи информация за обектите с място и печат за всеки;

  • печати за всеки обект;

  • значки за събралите всички печати.

Срок за изпълнение – 2017 година.
8. Участие на различни туристически борси и изложения:
8.1. Международна туристическа борса “Ваканция” – месец Февруари – гр.София

8.2. Изложение на Общините на международна изложба “Природа, лов, риболов” - Международен панаир – гр. Пловдив;

8.3. Международно туристическо изложение “Културен туризъм” - месец Април – гр. Велико Търново;

8.4. Национална конференция по здравен туризъм с международно участие и възможност за съчетаване с културен, приключенски, селски, религиозен, уелнес и други видове туризъм – гр.София;

8.5. Международен есенен панаир – гр. Пловдив;

8.6.Международно туристическо изложение “Пампорово – гостоприемство в четири сезона” - КК Пампорово;

8.7. Туристическа борса “Културен и религиозен туризъм” - месец Март – гр. София.

СЪГЛАСУВАЛ:……….. ИЗГОТВИЛ:…………………

ЗАМ .- КМЕТ НА ДИРЕКТОР ОП „ТУРИЗЪМ”

ОБЩИНА АСЕНОВГРАД ДИМИТЪР КИРКОВ



ИНЖ. МАРИЯ ВЪЛКАНОВА
Каталог: userfiles -> file -> reshenia obs -> reshenia 2015 2019 -> prilojenia
prilojenia -> Доклад за наблюдение изпълнението на общинския план за развитие на община асеновград
prilojenia -> Фонд “под наем” – общо 167
prilojenia -> Списък на пътуващите ученици от с. Избеглии до Асеновград, имащи право на поевтиняване на
prilojenia -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
reshenia 2015 2019 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я о б щ и н а а с е н о в г р а д
prilojenia -> Програма за закрила на детето 2016г
prilojenia -> Списък на абитуриентите, на които единият от родителите или и двамата родители са починали
prilojenia -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов”
prilojenia -> Т а р и ф а за цените за отдаване под наем на имоти общинска собственост в община асеновград
prilojenia -> Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на община Асеновград


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница