Програма на Община Варна. През 2012 г работиха 40 социални асистенти на деца предимно от детските градини



Дата22.01.2019
Размер30 Kb.
#110966
ТипПрограма
ДЕЙНОСТ ПРЕЗ 2012 ГОДИНА.
През 2012 година Фондация „Съпричастие” продължи да предоставя социалната услуга в общността „Социални асистенти на деца с увреждания, посещаващи общообразователни институции”. Тази дейност се осъществява с финансовата подкрепа на Община Варна съвместно с Агенция за социално развитие „Вижън” като част от Социалната програма на Община Варна. През 2012 г. работиха 40 социални асистенти на деца предимно от детските градини.

През 2012 година Фондация „Съпричастие” продължи да предоставя социалната

услуга в общността „Център за социална рехабилитация и интеграция на хора с увредено зрение” на територията на Община Варна като държавна делегирана дейност. Предоставят се 13 вида услуги, като индивидуална социална работа, музикотерапия, арттерапия, трудотерапия, кинезитерапия, социално-правни и психологични консултации, двигателна рехабилитация, дейности за свободното време, предоставят се дейности по интереси в три групи:


  • Народно творчество,

  • Култура и изкуство,

  • Природа и здраве.

През 2012 година всички групи по интереси участваха в различни изяви. През месец април участници в групите по музикотерапия и художествено слово взеха участие във втория, станал вече традиционен международен фестивал на есперантското слово и песен в град Карлово. Групата за художествено слово участва в Международния фестивал „Утринна звезда” в Курортен комплекс „Албена” през месец юни и в град Банско през месец ноември и спечели специални награди. Групата за народно творчество участва във фолклорния събор „Като жива вода” в местността „Горски кладенец” в град Суворово през месец май и в Националния фолклорен фестивал в село Карам Върбовка през месец юни. През месеците юли, август и септември групите по музикотерапия и народно творчество изнесоха концерти на сцена „Раковина” в Морската градина пред български и чуждестранни туристи и гости на град Варна. В началото на месец септември групата по музикотерапия взе участие във фестивала „Ех, любов, любов...” в град Обзор и завоюва първа награда за изпълнение на стара градска песен за морето. През октомври по случай 15 октомври – Международния ден на белия бастун и по повод 70-годишнината на Регионалната организация на слепите в град Сливен групите за народно творчество и музикотерапия участваха в юбилеен концерт. На следващия ден те посетиха природонаучния музей в град Котел. През месец ноември и декември всички групи изнесоха самостоятелни концерти в градовете Силистра и Бургас. В тези концерти се включиха и местни потребители от центровете за социална рехабилитация и интеграция – вокална група от Силистра и танцова формация „Нестинари” от Бургас.

През 2012 година бяха записани и издадени на компакт дискове литературно

музикалните композиции на веселина Стоилова – „Лято и море” и „Далечна есен”; рециталите „Майка” и „Родина” по стихове на Никола Вапцаров послучай 70-годишнината от гибелта на поета; литературно-музикалната композиция „Да бъдеш жена” по стихове на български поети и изпълнение на Стефка Мирева; преиздаден беше и компактдискът „Една българска роза” с български песни на есперанто и книжка с текстове на песните. През 2012 година организирахме посещения на пет театрални постановки и един концерт.

През месец октомври двама специалисти от екипа на Фондация „Съпричастие”

осъществиха учебно посещение в Република Румъния по програма „Грюндвиг”. При посещението бяха посетени на място Защитено жилище за деца без родители, Детска градина за деца с и без увреждания, която прилага методите на неохуманистичното образование, Център за настаняване от семеен тип за младежи, напускащи социални институции и Училището за деца с увредено зрение в Букурещ. Установени бяха международни контакти и споделени идеи за бъдещи съвместни проекти.

През 2012 г. Беше реализиран партньорски проект на Фондация „Съпричастие” и

Фондация „Алтернатива 2002”, финансиран от програма „Култура” на Община Варна. По проекта беше заснет и разпространен музикалният филм „С музика в сърцето” за народен хор „Светлина” и народен оркестър „Спектър”, където участват предимно незрящи хора. Филмът беше презентиран в Младежкия дом и в Дома на културата на слепите в град Варна.

Сувенири от глина и текстил, изработени от групата по арттерапия, бяха представени на Международния конгрес на слепите есперантисти в град Киев – Украйна през месец юли и на Благотворителния коледен базар в Двореца на културата и спорта, организиран от Община Варна и Сдружение „Моят град”.



В края на 2012 година проведохме традиционно тържество с участието на всички потребители на социални услуги и специалисти, работещи във Фондация „Съпричастие”.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница