Програма „Околна среда" Управляващ орган на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г."



Дата15.10.2018
Размер169.17 Kb.
#88712
ТипПрограма





МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

Главна дирекция „Оперативна програма „Околна среда“ – Управляващ орган на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ (ОПОС 2014-2020 г.)

Справка за получените предложения и възражения на заинтересованите лица по процедура чрез директно предоставяне „Регионален инвестиционен ВиК проект за обособената територия на „ВиК“ ЕООД Смолян“ по приоритетна ос 1 „Води“ и степента им на отразяване от управляващия орган на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“




Европейски съюз

Европейски структурни и инвестиционни фондове





Данни на подателя

Име/Наименование

Дата на получаване


Коментар/Предложение/Възражение

Становище на УО на ОПОС 2014-2020, с посочване на мотиви за неприетите коментари/предложения/възражения





1.

Мариана Арнуадова

vik_sm@abv.bg

писмо с изх. № ПТО 127-/16.02.18 г. на управителя на „ВиК“ ЕООД Смолян


16.02.18, 10:16 ч.

По част I. „Условия за кандидатстване с проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програмите, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове“, препоръчваме авансовото плащане по Административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (АДБФП) между ОПОС и ВиК дружеството да бъде предоставено при подписване на АДБФП или при сключването на първия от договорите в рамките на проекта, независимо по коя дейност е, включително и договор, свьрзан с дейности по управлението на проекта или предоставяне на консултантски услуги за проектиране или надзор, а не както е посочено в насоките, авансовото плащане да се предоставя след сключване на договор за строително монтажни работи (СМР).

Предложението не се приема.

Авансовото плащане се извършва при спазване на Наредба № Н-3 от 8 юли 2016 г. за определяне на правилата за плащания, за верификация и сертификация на разходите, за възстановяване и отписване на неправомерни разходи и за осчетоводяване, както и сроковете и правилата за приключване на счетоводната година по оперативните програми и програмите за европейско териториално сътрудничество, на няколко части като начинът на плащане и изискуемите документи се определят в АДБФП, в част „Други специфични права и задължения“, при неговото сключване. Влезлите в сила разрешения за строеж, когато не са налични на етапа на кандидатстване, се изискват на по-късен етап, етапа „изпълнение“.

От страна на УО на ОПОС е инициирано изменение на Наредбата за верификация, като е предвидено авансовото плащане да може да е платимо не само на 2 части (1% при сключване на договора и 9 % при първи договор за СМР), а на няколко части. Когато бенефициентът представи разрешение за строеж, да може да му се плати пропорционална част от аванса, за да може той едновременно да си изпълнява проекта и да има стимул да се снабдява бързо с необходимите разрешeния за строеж.











В Насоките за кандидатстване, т. 13.2.1. е записано, че са допустими разходи за консултантски услуги, при спазване на принципа за избягване на двойно финансиране. Същевременно е записано, че членовете на екипа за управление на проекта следва да покриват функциите по подготовката на документите, необходими за извършване на плащания и за верификация на разходите, мониторинга и докладването, управлението на мерките за информация и комуникация, съхранението на документите по проекта, както и координацията на дейностите по проекта, като подробните задължения и отговорности на членовете са детайлно разписани в Приложение № 13 към Насоките. Също така са заложени конкретни позиции в ЕУП като минимум, които са задължителни за бенефициента.

Нашето предложение е да не фиксирате строго броя и вида на експертите - членове на ЕУП, а да се остави възможност на бенефициента сам да прецени как ще обезпечи администрирането и управлението на проекта - дали единствено с екип за управление, или ще се възползва от консултантска услуга на външен изпълнител, като за тази цел разпределя по свое усмотрение минималните дейности в частта по организация и управление па проекта.

В тази връзка предлагаме в Насоките за кандидатстване да е конкретизирано следното „Дейност „организация и управление на проекта” следва да покрива като минимум следните дейности: подготовка на документите, необходими за извършване на плащания и за верификация на разходите, мониторинг и докладване, управление на мерките за информация и комуникация, съхранение на документите по проекта, както и координацията на дейностите по проекта. Кандидатът определя екип за управление на проекта, включващ ръководител и членове.”


Предложението не се приема.

На стр. 18 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“ е посочено ограничение само по отношение на позицията „Ръководител на проекта“ и „Координатор“ – само по един.

Преди изброяването на позициите е уточнено, че това са минималните позиции в екипа за управление на проекта, което оставя достатъчно допълнителна възможност на бенефициента сам да прецени как ще обезпечи администрирането и управлението на проекта.

Изброяването на позициите и осигуряването на заемането им е необходимо при оценката на критерий за подбор за качество № 15: “Предвиден е екип за управление, чиято организационна структура е ясна и демонстрира разделение на функциите в екипа и надеждни механизми за контрол“.













Препоръчваме текстът в т. 13.2.1. да бъде разширен и с пояснение защо управителят на ВиК ЕООД Смолян не може да взема участие в управлението на проекта, при положение, че управлява бенефициента - „ВиК“ ЕООД - Смолян.

Препоръката се приема частично.

Тъй като текстът е част от раздел „Допустими дейности“, т. 13.2.1. се има предвид, че управителят на „ВиК“ ЕООД Смолян не може да взема участие в екипа за управление на проекта, не може да заема позицията „Ръководител на проекта“ и не може да получава възнаграждение чрез безвъзмездната финансова помощ по проекта.

Изречението в раздел „Допустими дейности“, т. „13.2.1. „Организация и управление“ на проекта от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“ ще бъде прецизиран на: „Управителят на ВиК ЕООД Смолян не може да взема участие в екипа за управлението на проекта“

Допълнително пояснение: Законът за финансовото управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС) ясно регламентира разделение на отговорностите, с цел намаляване на рисковете от грешки, нередности и нарушения. Ръководителят на съответната организация отговаря за организационната структура, осигуряваща разделение на отговорностите, йерархичност и ясни правила, права, задължения и нива на докладване. Отговорностите се разделят по начин, който не позволява един служител едновременно да има отговорност по одобряване /разрешаване/, изпълнение, осчетоводяване и контрол. В този контекст е изискването „ръководителят на проекта да не съвместява функциите на ръководител с тези на член на екипа за управление на проекта“. Бенефициентът е пряко отговорен за администрирането и управлението на проекта, в т.ч. за осигуряването на финансова и техническа експертиза. В допълнение, това би било в нарушение на чл. 7, ал. 1, т. 8 от ЗФУКПС.











По отношение включения в насоките текст, че ВиК операторът има нормативно задължение за постигане на пълно съответствие на агломерация Смолян с изискванията на Директива 91/271/ЕИО. считаме, че няма акт, който вменява такова задължение.

Уточняваме, че в насоките за кандидатстване няма точно такъв текст. Включеният текст в насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“, раздел 6, е „Цел на процедурата е чрез прилагане на регионалния подход при изпълнение на инвестиции във ВиК инфраструктура по оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ (ОПОС 2014-2020 г.) от ВиК оператора на обособената територия на област Смолян – „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, със седалище гр. Смолян (ВиК ЕООД Смолян) да се осигури изпълнение на нормативнo установени задължения за постигане на пълно съответствие на агломерация Смолян с изискванията на Директива 91/271/ЕИО.“.

Тъй като кандидат по процедурата е ВиК операторът, както и поради факта, че КН на ОПОС 2014-2020 г. е одобрил критерий за качество под № 1 „Проектът ще доведе до привеждане на агломерация Смолян в пълно съответствие с изискванията на Директива 91/271/ЕИО относно пречиствателните станции за отпадъчни води от населени места.“, такова изискване задължително трябва да бъде съобразено от кандидата в неговото проектно предложение.












Във връзка със собственото участие на бенефициента препоръчваме текста на т.10 и т. 11 да бъде прецизиран като не следва да се изисква осигуряването на собственото участие в пълен размер на етапа на кандидатстване.

Предложението не се приема.

Като доказателство за осигурено финансиране на посочените разходи кандидатът следва да представи на етап кандидатстване един или няколко от следните документи:

- Документ, удостоверяващ намерение за финансиране от Фонда за органите на местното самоуправление ФЛАГ (писмо за подкрепа);

- Писмено предварително съгласие/уверение/намерение на банка/финансова институция за финансиране на горепосочените разходи, ако проектът бъде одобрен за финансиране по ОПОС 2014-2020 г.

- други документи за осигуреното финансиране.

От текстовете е видно, че на етапа на кандидатстване не се изисква да бъде осигурени в пълен размер и да са налични разходите за собствено участие, а само да има доказателства за предприети действия за тяхното осигуряване.

Конкретно по отношение на ВиК Смолян ЕООД под „други документи за осигуреното финансиране“ следва да се разбира и информация за включени разходи за собствен принос в бизнес план, включващи подаденото проектно предложение.












В 1.13.3. „Видове недопустими дейности“ са включени „дейности за провеждане и участие в мероприятия, семинари и обучения“, препоръчваме корекция и пояснение на текста. В телефонен разговор между Управителя на „ВиК" ЕООД - Смолян и г-жа Атева е коментирано, че обучението на лица, които ще участват в екипа за управление на проекта е „Допустим разход“. Препоръчваме обучението, свързано е управлението на проекта да бъде „Допустим разход".

Препоръката не се приема.

Текстът беше пояснен в резултат на коментар на Министъра на регионалното развитие и благоустройството в писмо с изх. № 90-05-1208(2)/09.02.18 г. “В т.13.3. „Видове недопустими дейности“ са включени „дейности за провеждане и участие в мероприятия“, препоръчваме корекция и пояснение на текста.“ и бе пояснен съответно на „дейности за провеждане и участие в мероприятия, семинари и обучения“. С това пояснение проектът на насоки бе изпратен на кандидата с писмо с изх. № 26-00-69/13.02.18 г. на Ръководителя на УО на ОПОС 2014-2020 г.

Обучението, свързано с управлението на проекта се осигурява безвъзмездно от УО на ОПОС. Съгласно чл. 29 от ПМС 162 от 5 юни 2016 г. за определяне на детайлни правила за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програмите, финансирани от европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014 - 2020 г. до 30 дни от датата на сключване на административния договор, съответно издаването на заповедта за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, управляващият орган организира въвеждащо обучение за бенефициентите за изпълнение на проектите по съответната процедура, с изключение на случаите, в които бенефициентът изрично е заявил, че няма да се възползва от тази възможност. При необходимост областните информационни центрове подпомагат управляващия орган в изпълнението на тази дейност.

В допълнение, включването на подобен разход, съответно дейност, като допустима, предполага повторно съгласуване на насоките за кандидатстване с Министерство на финансите за съответствие с правилата за държавни помощи, което би забавило обявяването на процедурата.












Препоръчваме текста на т. 14.2 да се редактира за яснота по отношение на процентните ограничения върху разходите.

Предложението не се приема.
Формулировката в раздел 14.2. Общи условия за допустимост на разходите по процедурата“ е обща.

В раздел 14.5. Указания за изготвяне на бюджета са посочени точно процентните ограничения за различните категории разходи.

Не е обосновано информацията да се приповтаря и в двата раздела.











По т.14.4 „Недопустими разходи“ считаме, че разходите за проектиране и изграждане на съпътстваща инфраструктура (електропровод, водопровод, канализация и път) до/от ПСОВ, ПСПВ, резервоари и помпени станции и т.н би следвало да се категоризират като допустим разход, а не както е в насоките като недопустим. ВиК дружеството не разполага със средства за изграждане на подобна инфраструктура, а без нея е невъзможно въвеждане в експлоатация на финансираните от ОПОС съоръжения.

Процедурата е насочена към конкретния бенефициент - „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, Смолян.

На работните срещи с кандидата ВиК ЕООД Смолян, както и при посещение на място не е установена необходимост от реализация на съпътстваща инфраструктура за проектното предложение.

В резултат на допълнителна кореспонденция с кандидата от 19.02.2018 г., на 20.02.18 г. в 8:53 ч. на електронен адрес programming@moew.government.bg бе потвърдено от кандидата, че за конкретния проект не е необходимо включването на подобен допустим разход.











По т.24. „Списък на документите, които се подават на етап кандидатстване“, в подточка т.24.9. се изисква „изменен бизнес план“. Посочваме, че Бизнес планът на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, Смолян е одобрен с Решение на Комисията по енергийно и водно регулиране от 26.04.2017г., като към момента няма обстоятелства, налагащи промяната му. В тази връзка към документите за кандидатстване би следвало да се изисква действащ Бизнес план

Коментарът не се приема.

Документът по раздел 24, т. 24.9. от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“ беше изменен в резултат на коментар на Министъра на регионалното развитие и благоустройството в писмо с изх. № 90-05-1208(2)/09.02.18 г.:

По т.24. „Списък на документите, които се подават на етап кандидатстване“, в подточка т.24.9. се изисква „изменен бизнес план“. Посочваме, че Бизнес планът на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, Смолян е одобрен с Решение на Комисията по енергийно и водно регулиране от 26.04.2017г., като към момента няма обстоятелства, налагащи промяната му. В тази връзка към документите за кандидатстване би следвало да се изисква действащ Бизнес план.“

на:


24.9. Бизнес план на ВиК ЕООД Смолян за периода 2017-2021г. (последно одобрен от КЕВР) и ако не е общодостъпен. В случай че бизнес планът е общодостъпен, кандидатът не го представя, а посочва интернет страница, на който той може да бъде прегледан. В случай че одобреният от КЕВР бизнес план за периода 2017-2021 г. не е изменян впоследствие, кандидатът не го представя при кандидатстване, а единствено включва във формуляра за кандидатстване информация за това обстоятелство.“

С последната формулировка проектът на насоки бе изпратен на кандидата с писмо с изх. № 26-00-69/13.02.18 г. на Ръководителя на УО на ОПОС 2014-2020 г.

Следва да се има предвид, че с новата формулировка на т.24.9 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“, кандидатът следва да представи последно одобрен от КЕВР бизнес план с всички негови изменения, ако такива междувременно, до датата на кандидатстване, са ободрявани от КЕВР и ако същият не е общодостъпен.

От кандидатът не се изисква да изменя бизнес плана си, за целите на кандидатстването.












Посочваме, че в текста на част I от насоките има технически и терминологични неточности, които следва да се коригират, като например, съгласно разпоредбите на Закона за водите, водоснабдяването и канализацията е отрасъл към сектор Води, а не е отделен сектор. По отношение па Асоциацията по ВиК на обособената територия на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД - гр. Смолян първото общо събрание е проведено на 3.06.2010 г., а не както е написано, че е създадена през 2014 г.

Коментарът е вече отразен.

Препоръките са отразени в резултат на коментар на министъра на регионалното развитие и благоустройството в писмо с изх. № 90-05-1208(2)/09.02.18 г.:

Посочваме, че в текста на част I от насоките има технически и терминологични неточности, които следва да се коригират, като например, съгласно разпоредбите на Закона за водите, водоснабдяването и канализацията е отрасъл към сектор Води, а не е отделен сектор. По отношение на Асоциацията по ВиК на обособената територия на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД - гр.Смолян първото общо събрание е проведено на 3.06.2010 г., а не както е написано, че е създадена през 2014 г.“

Със съответните редакции проектът на насоки бе изпратен на кандидата с писмо с изх. № 26-00-69/13.02.18 г. на Ръководителя на УО на ОПОС 2014-2020 г.

Забележката за годината на учредяване на Асоциация по ВиК Смолян се приема, тъй като е представена от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

На интернет страницата на областна администрация Смолян, в секция Асоциация по ВиК, не намираме данни относно учредяването на Асоциация по ВиК Смолян преди 2014 г.

Съгласно чл. 15, ал. 5 от Правилник за организацията и дейността на асоциациите по водоснабдяване и канализация, протоколът от заседанията на общото събрание на Асоциацията по ВиК и приложенията към него се публикуват на интернет страницата на съответната областна администрация в срок до 30 дни от провеждане на общото събрание.











Посочваме, че в чл.40.(3) от част II. „Условия за изпълнение на одобрения проект по процедура „Регионален инвестиционен ВиК проект за обособената територия на „ВиК“ ЕООД Смолян” е написано „Не са допустими разходи за операции, които са физически завършени или изцяло осъществени преди подаването на формуляра за кандидатстване от Бенефициента и към датата на сключването на АДБФП“, а в част I, т. 14. „Категории разходи, допустими за финансиране“ е посочено, че „при изчисляване на БФП ще бъдат взети предвид само допустимите разходи. Бюджетът трябва да съдържа както разходи, които кандидатът смята да извърши след одобрението на проектното предложение, така и такива, които той вече е направил преди подаването на проектното предложение във връзка с изпълнението на дейности по проекта по ОПОС 2014-2020 г., ако са направени от бенефициента и са платени след 1 януари 2014 г.“ и препоръчваме текстовете да се допълнят за яснота, за да не се създава впечатление за противоречие.

Предложението не се приема, тъй като не считаме, че между двата текста е налице противоречие.

Първата формулировка е цитат от чл. 65, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общо приложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета. Посоченият регламент, в чл. 125, параграф 3, б. „д“ съдържа задължение за управляващите органи при подбора на операции за финансиране да „се уверят, че когато операцията е започнала преди подаването на заявление за финансиране до управляващия орган, приложимото за операцията законодателство е спазено“.

В тази връзка, вторият цитиран текст се отнася до включването в бюджета на проекта на разходи, извършени от кандидата преди кандидатстването по процедурата. Текстовете са стандартни и са включени и в процедури при които вече МРРБ е бенефициент по програмата.











По текста на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (АДБФП) препоръчваме редакция на някои от разпоредбите, както следва:

- По т.3.1.3 срокът за връщане на обезпечението е твърде дълъг и икономически необоснован. Обичайно отношенията, свързани с уреждане на плащания се реализират в рамките на 30 дни до 60 дни. по изключение (аналогия чл.303 а от Търговския закон).

- T.3.4.N. да се редактира за яснота и номерация.

- По т.3.11. възстановяването на сумите следва да е пропорционално на установеното нарушение.

- По т.3.12 следва да се има предвид, че наличието на виновно поведение е абсолютно необходимо, за да се реализира репресивно въздействие.

- По т.3.28 следва да се има предвид, че възстановяването на средства, следва да е пропорционално на извършените нарушения.



Предложенията не се приемат.

Срокът по чл. 303а ТЗ урежда срок за плащане по търговски сделки, т.е. тази норма е неотносима към т. 3.1.3 АДБФП, затова не може да се ползва за аргумент.

Нещо повече предложеният в АДБФП срок, броен от датата на подаване на окончателното искане за плащане по договора, е по-благоприятен за бенефициента.

Съгласно чл. 8, ал. 3 от Наредба № Н-3 от 8 юли 2016 г. за определяне на правилата за плащания, за верификация и сертификация на разходите, за възстановяване и отписване на неправомерни разходи и за осчетоводяване, както и сроковете и правилата за приключване на счетоводната година по оперативните програми и програмите за европейско териториално сътрудничество, срокът на валидност на обезпечението за авансово плащане не може да бъде по-кратък от срока за извършване на финалното плащане по проекта, определен в АДБФП. Посоченият в т.3.1. срок за освобождаване на обезпечението на авансовото плащане е до 120 дни от датата на подаване на окончателното искане за плащане по договора. В рамките на този срок се включва периодът от време, необходим за извършване на окончателното плащане съгласно ЗУСЕСИФ (90 дни след получаването на искането за окончателно плащане, заедно със съпровождащите го документи) и срокът по чл. 63, ал. 1 и 2 от ЗУСЕСИФ (общо 120 дни от датата на подаване на искането за окончателно плащане).


По т. 3.4.N –В т.3.4 от образеца на АДБФП се предвижда да бъдат посочени препоръките, произтичащи от извършена от УО на ОПОС 2014-2020 г. оценка на капацитета на Бенефициента, които от своя страна могат да бъдат с номера от 3.4.1 до N в образеца на типов договор. Номерацията ще бъде конкретизирана преди подписването на АДБФП, когато ще е приключила и оценката на капацитета на бенефициента и ще са ясни препоръките от нея.

По т. 3.11, т. 3.12 и т. 3.28 от АДБФП –Съгласно разпоредбата на чл. 38 от Закона за държавните помощи, при неправомерна и несъвместима държавна помощ или на неправилно използвана държавна помощ, същата се възстановява в цялост, включително и размерът на лихвата за неправомерност върху помощта, изчислен с натрупване за периода от датата, на която помощта е предоставена, до датата на пълното ѝ възстановяване.




НЕНО ДИМОВ /п/ ДАТА: 21.02.18 г.
Ръководител на управляващия орган

на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница