Програма „Околна среда" Управляващ орган на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г."



Дата15.10.2018
Размер276.16 Kb.
#87824
ТипПрограма





МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

Главна дирекция „Оперативна програма „Околна среда“ – Управляващ орган на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ (ОПОС 2014-2020 г.)


Справка за получените предложения и възражения на заинтересованите лица по процедура чрез директно предоставяне „Изграждане на ВиК инфраструктура“ и степента им на отразяване от управляващия орган на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“



Европейски съюз

Европейски структурни и инвестиционни фондове





Данни на подателя

Име/Наименование

Дата на получаване


Коментар/Предложение/Възражение

Становище на УО на ОПОС 2014-2020, с посочване на мотиви за неприетите коментари/предложения/възражения





1.

Инж. Севдалин Рашев, Управител на ВиК СООД Сливен

10.07.18 г., 10:36 ч. по по електронна поща

Без бележки




2.

Ганчо Тенев - изпълнителен директор на „ВиК“ ЕАД, гр. Бургас

Георги Владов - управител на „ВиК - Видин“ ЕООД, гр. Видин

Ангел Престойски - управител на „ВиК“ ООД, гр. Враца

Румен Райков - управител на „ВиК“ ЕООД, гр. Стара Загора

Валентин Вълканов - управител на „ВиК - Варна“ ООД, гр. Варна

Спартак Николов - управител на „ВиК“ ЕООД, гр. Пловдив

Стоян Радев - управител на „ВиК“ ЕООД, гр. Ямбол

Тодор Гикински - изпълнителен директор на „ВиК“ АД, гр. Добрич




10.07.2018 г., 17:55 ч., по електронна поща

1. На стр. 14 от предоставените Насоки кандидатстване се казва, че „АРП следва да отчита остойностяването на инвестиционното предложение, определено на база разработени инвестиционни проекти в идейна фаза, по отношение на всички елементи на ВиК мрежата за агломерациите над 10 000 екв.ж“.

Този текст следва да бъде коригиран, предвид факта, че съгласно изготвените Регионални прединвестиционни проучвания (РПИП), формуляри за кандидатстване и съпътстващата документация към тях, разработени по процедура BG16M10P002-1.001 „Подпомагане регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК“, анализът за „разходи-ползи“ се разработва на база РПИП. Идейните проекти касаят следваща фаза от изпълнение на договорите, която не се отнася към кандидатстването за европейско финансиране по ОПОС 2014- 2020.



Предложението не се приема.

По процедура BG16M1OP002-1.001 „Подпомагане регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК“ с финансиране от ОПОС 2014-2020 г. МРРБ подготвя документите, с които операторите ще кандидатстват за финансиране.

Техническото задание за подготовка на документите за строителство на 14-те ВиК оператора с име „Подготовка и изпълнение на прединвестиционни проучвания, идейни проекти и Формуляр за кандидатстване за европейско финансиране за регионален интегриран проект за водоснабдяване и канализация на територията на 14 ВиК оператори, в четири обособени позиции“ съдържа ФАЗА II, която включва: Прединвестиционни проучвания. формуляри за кандидатстване за европейско финансиране със съответните приложения (технически, екологични, финансови и икономически доклади) и комплексни проекти за инвестиционна инициатива за агломерации над 10 000 е.ж.

Според същото задание, изпълнителят следва да разработи комплексни проекти за инвестиционна инициатива за ВиК инфраструктура и прилежащите към нея съоръжения (без ПСПВ и ПСОВ), които съгласно чл. 150, ал. 2 от ЗУТ включват проекти за подробни устройствени планове и инвестиционни идейни проекти в обем и съдържание, съгласно действащото законодателство, в това число Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, Наредба № 2 от 22 март 2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи, Наредба № 8 от 14 юни 2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, Наредба № 7 от 22 декември 2003г. за правила и нормативи за устройство на отделните

видове територии и устройствени зони и Наредба № РД-02-20-8 от 17 май 2013 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на канализационни системи.

Според Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/207 на комисията от 20 януари 2015 година за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на образците за доклад за напредъка, представяне на информация относно голям проект, съвместен план за действие, доклади за изпълнението по цел „Инвестиции за растеж и работни места“, декларация за управлението, одитна стратегия, одитно становище и годишен контролен доклад, както и методология за анализ на разходите и ползите и, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1299/2013 на Европейския парламент и на Съвета, по отношение на образеца на доклади за изпълнението по цел „Европейско териториално сътрудничество“( Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/207) за попълване на данни за Анализа на разходите и ползите., вкл. за апликационната форма за голям проект, са необходими данни, които могат да бъдат получени от разработваните по горецитираната процедура идейни проекти. Процедура BG16M1OP002-1.001 „Подпомагане регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК“ с финансиране от ОПОС 2014-2020 г. за разработване на изискуемите документи по процедура „Изграждане на ВиК инфраструктура е обявена през септември 2015 г. и е сключен договор за подготовка на необходимите документи на 10.02.2016 г., с цел гарантиране на проектна готовност за изпълнение на строителните работи от ВиК дружествата в периода на допустимост на разходите по ОПОС 2014-2020 г.

Липсата на проектна готовност (идейни проекти за последващо възлагане на строителството) застрашава изпълнението и финансирането на проектите в ограничения срок на програмния период, както и ОПОС 2014-2020 г. – от автоматично освобождаване на средства, поради липса на реални дейности, съответно искания за

плащания.













В допълнение, липсата на идейни проекти за линейната ВиК инфраструктура на етап кандидатстване, крие рискове от двойно финансиране по проекта на МРРБ и бъдещите проекти на ВиК операторите. Последното би довело до невъзстановяване на извършени разходи или по проекта на МРРБ, или по тези – на ВиК операторите.

Не на последно място КН за наблюдение на ОПОС 2014-2020 г. е одобрил на 30.01.2018 г. критерий за оценка за качество № 7 на проектни предложения, който гласи:

„Проучванията и проектите са изготвени в съответствие с изискванията на приложимото българско и европейско законодателство, указани в условията за кандидатстване“.









2. Отново на стр. 14 е записано, че „В рамките на допустимите дейности доставките на техника/машини/оборудване/системи (софтуер) са допустими за финансиране по процедурата при следните условия:

  • финансирането на техниката/машините/оборудването/системите трябва да съответства на отговорностите и задълженията на страните по договора по чл. 198п, ал. 1 от ЗВ. при доставката и придобиването на техника/машини/оборудване/системи трябва да са спазени правилата за държавни помощи“, като в тази връзка Министерство на регионалното развитие и благоустройството ще предостави на Европейската комисията допълнителна информация като разходите за придобиване на техника/машини/оборудване/системи от ВиК операторите ще бъдат допустими единствено при положителен отговор от страна на Комисията.“

Считаме, че така поставено условието е изключително ограничително и поставя под риск възможността за одобряване на проектните предложения, докато по същество предвиденият разход представлява незначителна част от инвестиционните разходи, предвидени за изпълнение по оперативната програма, и би могло да доведе до блокиране и невъзможност за разходване на значителен финансов ресурс. В допълнение следва да посочим, че софтуерните продукти като географска информационна система, какъвто разход е предвиден в инвестиционното намерение представляват специфичен продукт, който може да бъде използван изключително само за основната дейност на ВиК оператора, за която той има договор за стопанисване, поддръжка и експлоатация на ВиК системите и съоръженията, съгласно Закона за водите. За инвестициите във ВиК инфраструктура, която се

стопанисва и експлоатира от ВиК операторите има предоставено от Европейската комисия подкрепящо становище във връзка съвместимостта им с правилата за държавни помощи. Предвид изложеното предлагаме текстът да бъде ревизиран като отпадне изискването относно софтуерните продукти. Не възразяваме относно отпадането на допустимостта на разходи за техника/машини/оборудване за нужди, различни от тези свързани със внедряването и използване на софтуера за ГИС.


Предложението не може да бъде прието.

Както е посочено в насоките за кандидатстване по процедурата, на 16 август 2017г. Министерският съвет на РБългария одобри доклад на министъра на регионалното развитие и благоустройството, с което е възприета национална позиция, че финансирането с публични средства на ВиК инфраструктура не представлява държавна помощ, по смисъла на чл. 107, пар. 1 от Договора за функциониране на Европейския съюз, в резултат от което на министъра на регионалното развитие и благоустройството се възлага със съдействието на министъра на финансите да проведе консултации с Европейската комисия. Посоченият доклад съдържа анализ, който се ограничава единствено до ВиК инфраструктурата и не обхваща закупуването на техника, машини, оборудване и системи. В резултат от консултациите е получено писмо № COMP/H2/SC/jj(2018)042420 от 04.05.2018г. на Европейската комисия по случай SA.49742

(2017/PN) „Публично финансиране на отрасъл водоснабдяване и канализация - България“. В писмото е посочено, че на ниво собственик на инфраструктурата може да се обоснове спазване на условията по т. 211 от СЪОБЩЕНИЕ на Комисията „Известие на Комисията за понятието за държавна помощ съгласно член 107, параграф 1 от ДФЕС“ (Известието). Понастоящем, както е и посочено в писмо с Изх. № 04-15-181/18.06.2018г. на Министерство на финансите, в цитираното писмо на Европейската комисия липсва категоричен отговор от страна на Комисията за приемането на позицията на РБългария, че отрасъл ВиК не съдържа държавна помощ. В тази връзка, към настоящия момент съществува несигурност относно приложимия режим по държавните помощи до произнасяне на Европейската комисия.

По отношение на активите, които се предвижда да се придобиват в собственост на ВиК операторите, писмо с Изх. № 04-15-181/18.06.2018г. на Министерство на финансите потвърждава описания в насоките за кандидатстване подход. В цитираното писмо е представена препоръка текстът в раздел 16 от насоките за кандидатстване да бъде доразвит в съотвествие със записаното в бележка под линия на същата страница, според която разходите за придобиване на техника/машини/оборудване/системи от ВиК операторите ще бъдат допустими единствено при положителен отговор от страна на Европейската комисия. Писмо с Изх. № 04-15-181/18.06.2018г. на Министерство на финансите е неразделна част от заповедта на ръководителя на УО на ОПОС 2014-2020 г. за утвърждаване на насоките за кандидатстване по процедура „Изграждане на ВиК инфраструктура“ по приоритетна ос 1 на оперативната програма.











3. На стр. 15 от насоките е посочено, че „За елементите на ВиК мрежата, за които са разработени идейни проекти, съответният кандидат ги представя, придружени от спецификации на основните, предвидени за влагане, строителни продукти, по всички части“. В съответствие с чл. 149 и чл. 150 от Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти /Наредба № 4/2001 г./, (обн. ДВ. бр.51 от 5 юни 2001 г„ изм. ДВ. бр.85 от 27 октомври 2009г., изм. ДВ. бр.96 от 4 декември 2009г., изм. и доп. ДВ. бр.93 от 11 ноември 2014г., изм. ДВ. бр.102 от 12 декември 2014г., изм. ДВ. бр.13 от 17 февруари 2015г., изм. ДВ. бр.44 от 2 юни 2017г.), кандидатът следва да представи „част Сметна документация“ с включена в нея „Обобщена (генерална) стойностна сметка“, като отделна самостоятелна част от проекта.

Бихме искали да уточним, че идейните проекти не следва да бъдат обект на формуляра за кандидатстване по настоящата процедура и не следва да се представят от кандидатите, предвид факта, че съгласно изпълнявания от Министерство на регионалното развитие и благоустройството проект „Подпомагане регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК“ и заданието за разработване на РПИП, в рамките на формуляра за кандидатстване следва да се включат проектните разработки от РПИП, който обхваща цялата инвестиционна инициатива за конкретната територия и отразява регионалния и интегриран подход. Идейните проекти представляват последваща фаза от заданието и касаят само част от предвидените инвестиции.

Предвид изложеното предлагаме да отпаднат текстовете от настоящия проект на Насоки за кандидатстване, в които се изисква представяне на идейни проекти или части от тях, разработени в съответствие с чл. 149 и чл. 150 от Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти /Наредба № 4/2001 г./, (обн. ДВ. бр.51 от 5 юни 2001г„ изм. ДВ. бр.85 от 27 октомври 2009г., изм. ДВ. бр.96 от 4 декември 2009г., изм. и доп. ДВ. бр.93 от 11 ноември 2014г., изм. ДВ. бр.102 от 12 декември 2014г., изм. ДВ. бр. 13 от 17 февруари 2015г., изм. ДВ. бр.44 от 2 юни 2017г.).


Виж отговора на коментар 1.










4. Отново на стр. 15 се посочва, че „Всеки кандидат следва да има предвид, че към датата на кандидатстване следва да са приключили с краен административен акт съгласувателните процедури по реда на глава VI на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и по чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие. Проектът трябва да съответства на описанието на инвестиционното предложение в издадения краен административен акт по реда на глава шеста от ЗООС и да е съобразен с условията и мерките на този акт, ако има такива. Решението по ОВОС/Решението за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС трябва да се отнася за всички инвестиционни обекти, включени в проекта и за инвестиционно намерение (за същия обхват, местоположение, капацитет и др.), съответстващо на проектното предложение.“

Следва да се уточни, че към момента на кандидатстване съществува обективна възможност да не бъде издаден краен административен акт по Закона за опазване на околната среда (ЗООС), поради факта, че общият срок за приключване на процедурата е по-дълъг, отколкото срокът за кандидатстване по настоящата процедура, поради което предлагаме текстът да бъде коригиран и да се промени, като се изисква „Заявление за издаване на документ за съответствие със ЗООС“. Предлагаме крайният административен акт по реда на глава VI на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и по чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие да бъде приложим към датата на искане на верификация на първото междинно плащане.



Предложението не се приема.

Комитетът за наблюдение на ОПОС 2014-2020 г. е одобрил критериите за оценка на проектни предложения по процедура „Изграждане на ВиК инфраструктура“, като критерий 5 от оценката за допустимост на проектно предложение гласи: “Процедурите по оценка на въздействието върху околната среда, в т.ч. и по оценка на съвместимостта, за инвестиционно предложение, съответстващо на подадения проект, са приключили с издадени крайни актове по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда.“

По процедурата не се изискват влезли в сила актове по реда на глава шеста от ЗООС и по чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие.











5. На стр. 16 се казва, че „Като доказателство за изпълнение на изискванията за възстановяване на разходите за водни услуги във връзка с тематично предварително условие 6.1. „Воден сектор“ от Плана за действие за изпълнение на приложимите тематични предварителни условия към Споразумението за партньорство на Република България, очертаващо помощта от ЕСИФ за периода 2014-2020 г., всеки кандидат следва да представи документи, удостоверяващи откриването на отделна инвестиционна банкова сметка. В сметката трябва да постъпват средства от оперативна дейност на оператора, предназначени за инвестиции в инфраструктура, при спазване на приетия от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) Механизъм за реинвестиране на част от приходите на ВиК операторите във ВиК инфраструктура (писмо с изх. № 91-00-16/21.02.2017 г. на МРРБ, с което кандидатът като адресат разполага). Приетият от МРРБ Механизъм за реинвестиране следва да бъде изцяло действащ към момента на кандидатстване за конкретния ВиК оператор.“

Предлагаме последното изречение да отпадне, тъй като към датата на кандидатстване процесът няма да е напълно завършен поради забавяне в одобряването на бизнес плановете на някои ВиК оператори. Процесът може да бъде напълно завършен към датата на подписване на договор за БФП.



Предложението не се приема.

В унисон към изпратения доклад на Република България за изпълнение на тематично предварително условие 6.1. „Води“ и действие „Въведен е механизъм за обособяване на приходите, на базата на пълна амортизация на активите, включително активи, финансирани от безвъзмездна помощ, които да бъдат използвани за реинвестиране във ВиК инфраструктура“

е докладвано пред ЕК, че м. февруари 2017 г. е изпратено писмо от министъра на регионалното развитие и благоустройството до ВиК операторите с държавно участие с приложени механизъм за реинвестиране на проходите и Указания за неговото прилагане. Към докладването пред ЕК е изпратеното писмото на Министъра на регионалното развитие и благоустройството № 91-00-15/21.02.2017 г. до ВиК операторите в страната, което завършва с думите: „ С настоящото бихме искали да Ви информираме, че е необходимо да бъдат предприети съответните действия от страна на ВиК дружествата за прилагане на МРП чрез изпълнение на указанията към него.“ За ВиК дружествата, които ще подават проектни предложения за безвъзмездно финансиране по ОПОС 2014-2020 г., МРП следва да е изцяло действащ към момента на кандидатстване“.











6. На стр. 17 е посочено, че „Бенефициентите осигуряват специализирано Звено за управление на проекта (ЗУП, екип за управление на проекта), включващо ръководител и членове, с минимален състав и функции съгласно Приложение № 9“. Считаме, че така поставено условието е ограничаващо за Бенефициентите и възможностите им да подберат подходящ състав на ЗУП съобразно индивидуалните си нужди и специфики.

Във връзка с това предлагаме текстът да бъде коригиран, като се запази минималния състав, но отпаднат заложените минимални функции.



Предложението се приема.

Приложение № 9 „Състав и функции на звено за управление на проект» ще се нарича «Минимален състав и препоръчителни функции на звено за управление на проекта» .














7. На стр.23 текстовете представящи допустимостта на разходите за организация и управление създават неяснота и объркване относно размерът на допустимите разходи в различни възможни варианти. Това от своя страна ще създаде възможности за грешки при залагане на стойностите в бюджета по проектното предложение по тези пера и би могло да затрудни след това разплащането на средства по тях. Предлагаме текстовете да бъдат прецизирани, така че недвусмислено да става ясно кои тавани се отнасят за разходи за комуникация и информация, кои за управление на проекта, когато това се осъществява от външен изпълнител, когато се изпълнява изцяло то вътрешни за Бенефициента служители и когато се прилага смесена структура

Предложението се приема.

Текстовете ще бъдат прецизирани, за да е ясно че при прилагане на формите за изпълнение по чл. 55, ал. 1 т. 4 на ЗУСЕСИФ се прилага плоска ставка от 2% от преките допустими разходи по проекта за дейностите за информация и комуникация и организация и управление, ако няма изцяло външно възлагане на тези две дейности.

По отношение на формите по чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗУСЕСИФ (изцяло външно възлагане), то ограничението за разходите за дейността по информация и комуникация ще е до 1% от общите допустими разходи, а организацията и управлението, проектирането, таксите, надзорът и др. непреки разходи, като разходи за подготовка на проектно предложение, ще бъдат в рамките до 10 % от допустимите разходи по проекта.

В тази връзка са адаптирани съответно текстове в бюджета и в разясненията за попълването му в насоките, вкл. съобразно функциононалностите на ИСУН2020.












8. На стр.42 в т.24. „Списък на документите, които се подават на етап кандидатстване“ следва да отпаднат всички изисквани документи, свързани с идейни проекти, като реферираме към аргументите, посочени в т.3 от настоящото становище

Виж отговор на коментар 1.










9. На стр.46 в т.25 Краен срок за подаване на проектните предложения, отбелязваме, че така предвидените срокове са изключително кратки, отчитайки текущото състоящи на проектната готовност, необходимостта от получаване на положително становище от инициативата ДЖАСПЪРС по проектите, необходимостта от мобилизиране на ресурс за окомплектоване и попълване на формулярите за кандидатстване и др. Предвид изложеното предлагаме срокът да бъде удължен на 270 дни ( 9 месеца).

Предложението се приема.

Ще бъда посочен един КРАЕН срок за всички – до 9 месеца от обявяването на насоките, но е предвидена и възможност за подаване на проекти, които са с по-напреднала готовност.












10. В заключение бихме искали да потвърдим, че текстовете, по които бяха изложени съображения по-горе, в случай, че не бъдат коригирани, биха довели до невъзможност Бенефициентите да кандидатстват по посочената процедура и обективна възможност да бъде загубен значителен финансов ресурс по Оперативна програма „Околна среда“

Притеснението се взема за сведение.

Предвид изложените по-горе аргументи, УО на ОПОС е демонстрирал, че е осигурил всички условия от 02.2016 г., вкл. финансови (в размер на 58 милиона лв.) за подготовка на качествени проекти, които да доведат до строен и качествен законосъобразен инвестиционен процес за изпълнение на приоритетите на ОПОС 2014-2020 г. и европейското и националното законодателство.



3.

Васил Боранов -

управител на



„Водоснабдяване и канализация“ ООД, гр. Силистра

11.07.2018 г., 14:49 ч., по електронна поща

11. Предвиденият срок от 90 календарни дни за изготвяне и подаване на проектно предложение е изключително кратък предвид необходимостта да се представят като част от проектното предложение множество документи от кандидата, които не зависят от неговите ресурси и усилия:

- Идейни инвестиционни проекти, които се изготвят само върху одобрени ПУП. Следвайки сроковете и темповете, с които се движат процедурите по ПУП - ПП идейните проекти няма да свършат за по малко от година. Тъй като проектното предложение е за цялата територия се предполага, че се изискват всички идейни проекти;

- Предварителна оценка на ИП, където са завършили устройствените процедури, Оценката на съответствие се изготвя след избор на Консултант и след съгласуване на проекта със всички институции. При едно забавяне в обществената поръчка за избор на Консултант, който да оцени проектите се спъва целият процес;

- Спецификации на строителни материали, които са предвидени в идейните проекти;

- Становище от ДА „ЕУ“, което се издава след преглед на предадено в агенцията за оценка завършено проектно предложение. Колко време би отнело на държавната агенция да прегледа и издаде решение за 14 проекта? При най-оптимистичното ни предвиждане, ако за един проект се предвидят по два работни дни, това би отнело минимум 1 месец и половина.

Възможно ли е да се предвиди да се оценява само част от проектното предложение - тази която касае евентуално разработка и доставка на хардуер и софтуер, лицензи и др. а не завършено проектно предложение. Това условия скъсява допълнително срока за пълното комплектоване на проектното предложение.

Коментарът се приема в частта за необходимост от увеличаване на срока за кандидатстване. Виж отговора на коментар 9.

На етап кандидатстване се изискват идейни проекти и карта за инвестиционните намерения на проектното предложение със ситуация и обяснителна записка, така както е описано в раздел 13 „Допустими дейности“ от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

В обяснителната записка е необходимо:

- да се уточни дали за съответния обект се предвижда процедиране на подробен устройствен план (ПУП):

- в случай, че се предвижда процедиране на ПУП, да се посочи индикативен месец, в който се очаква да бъде изготвено и внесено задание за ПУП (съответно да се посочи, че е внесено задание за ПУП) и индикативен месец, в който се предвижда да е наличен влязъл в сила ПУП;

- в случай че за обекта е процедиран ПУП, да се посочи датата на влизане в сила на действащ ПУП;

- информация относно учредените и необходимите за учредяване вещни права за реализиране на отделните обекти, части от инвестиционното намерение.

Същата следва да съдържа най-малко дати, стойност и ред за придобиването/учредяването на необходимите вещни права;

- да се посочи за кои инвестиционни намерения съгласно нормативната уредба се предвижда издаване на разрешения за строеж;

- да се посочи прогнозна дата/дата на влязло в сила разрешение за строеж за всеки един от обектите.

По отношение на идейните проекти виж и отговор на коментар 1.

По отношение на възможността да се оценява само част от проектно предложение, то процедурата не предвижда такава възможност.











12. Съгласно изискванията на ОПОС 2014-2020г. (както и на Джаспърс, респ. Европейската комисия) идейни проекти не се изискват като приложение към АФ и проектното предложение. Това изискване ще забави процеса на внасяне на проектни предложения, усвояване на средствата. При евентуална промяна в идейните проекти, ще трябва да се изменят условията на проектното предложение. За големите проекти и за тях ли ще се изпращат в Брюксел идейните проекти с детайли, профили, оразмеряване, специалности по българското законодателство и др.?

Виж отговора на коментар 1.










13. Предварителна оценка на ИП, където са завършили устройствените процедури, също не се изисква в ОПОС 2014 - 2020г. Оценката на съответствие се изготвя след избор на Консултант и след съгласуване на проекта със всички институции. При едно забавяне в обществената поръчка за избор на Консултант, който да оцени проектите се спъва целия процес.

Изискват се идейни проекти, и оценки за съответствие, ако са приключили процедурите по устройствено планиране. Виж и отговора на коментар 1.










14. Предвидено е в насоките на етап „авансово плащане“ бенефициентът да представи доказателствен документ за осигурено съфинансиране в пълен размер. Възможно ли е да се осигурява съфинансирането поетапно с темповете на изпълнение на проекта, тъй като то ще бъде необходимо именно в тази времева схема и съответно да се представи доказателствен документ с такъв характер?

Съгласно насоките за кандидатстване, всеки кандидат по процедурата трябва да удостовери, че:

- разполага с налични финансови ресурси за покриване на първоначалните допустими разходи по проекта, преди средствата да бъдат възстановени от ОПОС 2014-2020 г.;

- разполага с финансови ресурси за покриване на допустими разходи по проекта, които няма да бъдат финансирани от ОПОС 2014-2020 г., вкл. на собствения принос по т. 10 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“;

- разполага с финансови ресурси за покриване на недопустимите разходи, необходими за изпълнението на проекта.

Като доказателство за осигурено финансиране на посочените разходи всеки един кандидат следва да представи на етап кандидатстване един или няколко от следните документи:

- Документ, удостоверяващ намерение за финансиране от Фонда за органите на местното самоуправление ФЛАГ (писмо за подкрепа);

- Писмено предварително съгласие/уверение/ намерение на банка/финансова институция за финансиране на горепосочените разходи, ако проектът бъде одобрен за финансиране по ОПОС 2014-2020 г.

- други документи за осигуреното финансиране.

След сключването на административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, при подаване на първото си искане за авансово плащане, всеки бенефициент следва да представи един или няколко от следните документи за осигурено финансиране на горепосочените разходи:

- договор за заем от Фонда за органите на местното самоуправление ФЛАГ; договор за заем/кредит, вкл. под формата на финансов инструмент, сключен с банка/финансова институция и Разрешение на едноличния собственик на капитала на дружеството – Бенефициент за сключване на договори за кредит, взето на основание чл. 11, т. 15 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала;

- други документи, доказващи осигуреното финансиране.

Доказателствените документи за осигурено финансиране на разходите, представляващи собствения принос, трябва да осигуряват покриване на тези разходи в пълен размер.












15. Относно категорията „държавни помощи“ за предвиденото за закупуване оборудване, съоръжения и машини е предвидено да се дава допълнителна информация от МРРБ и да се чака становище на ЕК. Няма поставени срокове за получаване на тези доуточняваща и изключително важна за структурата на бюджета и допустимите дейности информация.

Определянето на срокове в насоките за кандидатстване за МРРБ да подготви и представи допълнителна информация на Европейската комисия, обосноваваща липсата на държавна помощ в отрасъл ВиК, дотолкова доколкото МРРБ е самостоятелен орган на изпълнителна власт, не е в правомощията на УО на ОПОС 2014-2020 г. Предвид ангажираността и на двете ведомства за постигане на сигурност относно неприложимостта на правилата за държавни помощи в този отрасъл, считаме че ще се подходи отговорно и ще се предприемат всички необходими действия за разрешаването на тези въпроси.

Виж отговора и на коментар № 2












16. В насоките се казва „При необходимост, ВиК операторът подава по реда на Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги (приета с Постановление № 8 на Министерския съвет от 18.01.2016г., обн., ДВ, бр. 6 от 22.01.2016 г., в сила от 22.01.2016г.) заявление за актуализиране на действащия бизнес план за период 2017-2021 г. и предвижда в бизнес плановете за петгодишните периоди след 2021 година инвестициите по одобрения проект. Това задължение на оператора ще бъде уредено в административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за одобрения за финансиране проект.“

Операторът е задължен да разходва средствата в съответствие с одобрен бизнес план, което е изцяло в правомощията на КЕВР. Означава ли това, че реалното изпълнение на проекта няма да може да стартира без одобрен бизнес план от КЕВР?

Изискване по процедурата е да бъде представен последно одобрен от КЕВР Бизнес план на съответния ВиК оператор за периода 2017-2021г. (ако не е общодостъпен). Следователно, като изискуем документ по процедурата, той следва да бъде представен, за да бъде оценявано проектното предложение. В случай че бизнес планът е общодостъпен, кандидатът не го представя, а посочва интернет страница, на който той може да бъде прегледан. В случай че одобреният от КЕВР бизнес план за периода 2017-2021 г. не е изменян впоследствие, кандидатът не го представя при кандидатстване, а единствено включва във формуляра за кандидатстване информация за това обстоятелство.











17. При условие, че ПМС 189 не слага ограничение от 2 % за разходи за ЗУП е притеснително залагането на такова ограничение в насоките по следните причини:

- В района на Силистра няма кадри със сходен опит и в ограничението на този бюджет ще е трудно да намери експерти с необходимите качества, които да мотивира с добро възнаграждение;

- Въпреки, че като бюджет не е голям проектът за „ВиК“ ООД - гр. Силистра дейностите, които се предвиждат са разнородни и е необходима различна експертиза.

Виж отговора на коментар 7.

Процентните ограничения са формирани на база приложимостта на тези ограничения спрямо обща стойност/или преките допустими разходи на

подадените проектни предложения. Поясненията към звеното за управление на проекта в раздел 14.3. „Задължителни дейности“ дават възможност за привличане на експерти с необходимата експертиза, в зависимост от проекта, като е посочен минималният състав и препоръчани функции за изпълнение, за да се подпомогнат операторите във формирането на изисквания към екипа, което да гарантира качествено изпълнение.

В тази връзка са направени съответните адаптирания на бюджета и разясненията за него в насоките, вкл. по отношение на функционалностите на ИСУН2020.


5.


„ВиК“ – ООД, гр. Русе



11.07.2018 г., 17:06 ч., по електронна поща





18. Предвиденият срок от 90 календарни дни за изготвяне и подаване на проектно предложение е изключително кратък предвид необходимостта да се представят като част от проектното предложение множество документи от кандидата, които не зависят от неговите ресурси и усилия:

- Предварителна оценка на ИП, където са завършили устройствените процедури, Оценката на съответствие се изготвя след избор на Консултант и след съгласуване на проекта със всички институции. При едно забавяне в обществената поръчка за избор на Консултант, който да оцени проектите се спъва целият процес;

- Спецификации на строителни материали, които са предвидени в идейните проекти;

- Становище от ДА „ЕУ“, което се издава след преглед на предадено в агенцията за оценка завършено проектно предложение. Колко време би отнело на държавната агенция да прегледа и издаде решение за 14 проекта? При най-оптимистичното ни предвиждане, ако за един проект се предвидят по два работни дни, това би отнело минимум 1 месец и половина. Възможно ли е да се предвиди да се оценява само част от проектното предложение – тази която касае евентуално разработка и доставка на хардуер и софтуер, лицензи и др. а не завършено проектно предложение. Това условия скъсява допълнително срока за

пълното комплектоване на проектното предложение

Виж отговора на коментар 11.












19. Съгласно изискванията на ОПОС 2014-2020г. (както и на Джаспърс, респ. Европейската комисия) идейни проекти не се изискват като приложение към АФ и проектното предложение. Това изискване ще забави процеса на внасяне на проектни предложения, усвояване на средствата. При евентуална промяна в идейните проекти, ще трябва да се изменят условията на проектното предложение

Приемаме описаното обстоятелство, че идейните проекти се отразяват върху условията на проектното предложение, поради което по процедурата се изисква представянето на идейни проекти.
Виж и отговора на коментар 11.










20 Предварителна оценка на ИП, където са завършили устройствените процедури, също не се изисква в ОПОС 2014 – 2020 г. Оценката на съответствие се изготвя след избор на Консултант и след съгласуване на проекта със всички институции. При едно забавяне в обществената поръчка за избор на Консултант, който да оцени проектите се спъва целият процес

По процедурата за предоставяне на БФП се изисква представяне на оценка за съответствие на идейните проекти, ако процедурите по устройствено планиране са приключили.

Виж отговора на коментар 11.













21. Предвидено е в насоките на етап „авансово плащане“ бенефициентът да представи доказателствен документ за осигурено съфинансиране в пълен размер. Възможно ли е да се осигурява съфинансирането поетапно с темповете на изпълнение на проекта, тъй като то ще бъде необходимо именно в тази времева схема и съответно да се представи доказателствен документ с такъв характер?

Виж отговора на коментар 14.











22. В насоките се казва „При необходимост, ВиК операторът подава по реда на Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги (приета с Постановление № 8 на Министерския съвет от 18.01.2016г., обн., ДВ, бр. 6 от 22.01.2016 г., в сила от 22.01.2016г.) заявление за актуализиране на действащия бизнес план за период 2017-2021 г. и предвижда в бизнес плановете за петгодишните периоди след 2021 година инвестициите по одобрения проект. Това задължение на оператора ще бъде уредено в административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за одобрения за финансиране проект.“ Операторът е задължен да разходва средствата в съответствие с одобрен бизнес план, което е изцяло в правомощията на КЕВР. Означава ли това, че реалното изпълнение на проекта няма да може да стартира без одобрен бизнес план от КЕВР?

Виж отговора по коментар 18.











23. Предвидените разходи за ЗУП са занижени и могат да се окажат недостатъчни за качественото изпълнение на проекта. Предлагаме разходите за информация и комуникация – до 1% и разходите за организация и управление до 2%, за целите на проекта да е сумата от двете пера, а не до максимум 2%, съгласно насоките

Бележката се приема частично.

Виж отговора на коментар 7. и 17.



ДАТА: 20.07.18 г.



ВАЛЕРИЯ КАЛЧЕВА /п/

Ръководител на управляващия орган

на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“

Заповед за оправомощаване № РД-ОП-12/07.02.2018 г.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница