Програма „организационна и социална психология предизвикателството да си организационен психолог в България



Дата28.02.2022
Размер23.01 Kb.
#113686
ТипПрограма
Предизвикателството да си организационен психолог в България - Есе - Десислава Балабанова

МАГИСТЪРСКА ПРОГРАМА „ОРГАНИЗАЦИОННА И СОЦИАЛНА ПСИХОЛОГИЯ “

Предизвикателството да си организационен психолог в България

Постоянно променящата се работна среда през последните две години в резултат на разпространението на COVID-19 поставя съвременните организации в България и в света като цяло в ситуация, в която трябва да приоритизират стратегиите, чрез които да овладеят несигурността в бизнеса и да се справят с нарастващата криза на ангажираността и мотивацията на служителите. Запазването на високо кфалифицираните и ефективни служители в настоящия дигитално ориентиран свят се оказва доста трудно и предизвикателно, но е от изключителна важност за успеха на организациите. Застаряването на населението в развитите икономики, бързата глобализация, технологичната революция и нарастващите изисквания на потребителите са само част от факторите, които ще влияят върху бъдещето им развитие. Много хора очакват, че след като кризата утихне, пазарите ще се върнат към нормалното си състояние, но това няма как да се случи. Пазарите на труда ще възпроизвеждат все по-голямо неравенство между кадрите с различна квалификация и търсенето и предлагането на труд. Бизнесът ще трябва да се приспособява към новата реалност, в която единственото сигурно нещо ще са несигурността и промените. Това са част от изводите в доклада на международната консултантска компания „Менпауър“-„Човешката ера 2.0:силите на бъдещето в действие“. Според авторите е назряло времето за скъсване със старите правила и за нови подходи към работната сила, които да гарантират, че бизнесът ще разполага с точните хора в точното време. И тук идва ролята на организационния психолог, който да консултира организациите и да ги преведе по пътя към организационна програма. Той е партньорът, който да им помогне да намерят ключа към успеха, а именно адаптивността и стратегическото и креативно планиране.


Поглеждайки настоящата ситуация в България, виждаме една доста ясна разделителна линия между малкия и среден бизнес в страната и големите ИТ компании, които са аутсорснали услугите си тук, и които преди доста години са открили смисъла на инвестиране в човешкия капитал и не се фокусират само и единствено върху производителността и печалбите. България се провали с разрешаването на здравния проблем, а ограничителните мерки са по-скоро на хартия и традиционно няма кой да следи за спазването им. Макар и движейки се по улиците на градовете трудно да се разбира, че има пандемия, бизнесът пострада сериозно. През миналата година туризмът и ресторантьорството бяха едни от най-тежко ударените наред с транспорта, а кризата в ЕС се отрази на износа от малка и отворена икономика като българската.
Всички тези факти говорят за ясна нужда от приемане, признаване и развиване на професията „Организационен психолог“ в услуга на българския бизнес, тъй като според мен все още съществува грешно разбиране за същността на тази професия и ефективността й. Доста голяма част от българите все още имат ниска култура по отношение на помощта от психолог и как това би могло да им помогне да бъдат успешни. Тази професия не се популяризира достатъчно добре в страната и това води до предразсъдъци и омаловажаване на ползите, които може да донесе както в личен, така и в професионален план. Доста често дейността на психолога се бърка с тази на психиатъра и автоматично води до зачеркване на темата като цяло. Ползването на услугите на психолог доста често се смята от по-възрастната част от населението за наличие на някакъв клиничен проблем и за нещо срамно и неестествено. Корените за това схващане са свързани с манталитета и нравственото развитие на обществото ни. Това е и основното обяснение за неовладяването на кризисната ситуация от страна на някои от българските фирми. Голяма част от тях все още се фокусират главно върху печалбите и не отдават особено значение на комуникацията, междуличностните отношения, емпатията, които всъщност са едни от основните двигатели за ефективността на работния процес.
Но защо работата на организационния психолог в България може да бъде предизвикателство? Както споменах по-рано основният фактор за това може да се окаже манталитетът. Според редица проучвания основните причини, поради които дадени компании биха се обърнали към консултантски услуги са свързани с увеличаване производителността и намаляване на разходите, увеличаване на приходите, ускоряване на процесите, отговор на конкуренцията. Както забелязваме никъде не се споменава човешкият фактор. Някои от най-често срещаните предизвикателства пред организационните психолози в България включват нереалистични очаквания от страна на клиента за скорост и резултат чрез търсените промени; очакване нещата да се променят с двудневно обучение – като с магическа пръчица; неразбиране на метода на консултанта и упоритото очакване промяната да се въвежда чрез съветване и даване на готови техники. Една част от българските работодатели все още не осъзнават, че успешната промяна се случва тогава, когато се идентифицират конкретни стратегически цели и се насърчава конкретно поведение за постигане им. Доста компании не отделят достатъчно време на проучвания на нагласите на служителите, на тенденциите в съответния бранш, а се фокусират върху краткосрочни финансови цели, които бързо избледняват в променящата се среда.
Като заключение мога да отбележа, че ситуацията, в която се намираме в момента, причинена от разпространението на COVID-19 би могла да има положителен ефект върху развитието на бизнеса в страната, тъй като налага високо ниво на адаптивност, креативни решения и вслушване в служителите. Това е добър момент да се разгледат аспекти като социална среда, да се потърят силните, слабите страни, рисковете и възможностите за организациите и по този начин, с помощта на организационнен психолог, работодателите да дефинират ясни визия, мисия, ценности. Анализът на това как се случва културата в компанията винаги е добра мярка, тъй като тя ни позволява да знаем как се развиват човешките взаимодействия в организацията. Всичко това предлага съставките за разработването на план за действие, чрез който да се подобри това, което се счита за необходимо и да се популяризират силните страни на компанията. Използването на услугите на организационен психолог в днешни дни помага за преосмисляне и изграждане на мотивацията на служителите в свят, в който сме по-често свързани виртуално, отколкото физически. Навлизането на поколенията Y и Z на работния пазар прави изключително важно търсенето и намирането на креативни методи за привличане и задържане на интереса на служителите от тази възраст към дадена организация, тъй като условията, в които се намираме в момента предпоставят гъвкави решения и адаптивност както от страната на работодателите, така и от страната на служителите. В допълнение към това, чрез положителна работна среда всяка една организация би могла да постигне по-висока степен на ефективност и производителност.

НБУ 2022 Изготвил: Десислава Балабанова, F84959


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница