Програма по дисциплината: „частна генетика (шифър 04. 02. 01) включена като избираема в учебния план на специалността



Дата21.09.2016
Размер111.75 Kb.
#10448
ТипПрограма
АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - П Л О В Д И В

ФАКУЛТЕТ ПО АГРОНОМСТВО

УТВЪРЖДАВАМ:
РЕКТОР: Декан:

/доц. д-р Д. Греков/ /доц. д-р Б. Божинов/


УЧЕБНА ПРОГРАМА

по дисциплината: „ЧАСТНА ГЕНЕТИКА” (шифър 04.02.01)

включена като ИЗБИРАЕМА в учебния план на

специалността ЖИВОТНОВЪДСТВО

област: 6.0.АГРАННИ НАУКИ И ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА

от професионално направление: 6.3. ЖИВОТНОВЪДСТВО

за образователно-квалификационна степен: “БАКАЛАВЪР”

форма на обучение: задочно

Преподавател: Доц. д-р Васил Николов

Утвърдена на заседание на КС на катедра „Животновъдни науки”



протокол № , от 2008 г.

П л о в д и в, 2008 г


УЧЕБНА ПРОГРАМА

по дисциплината ЧАСТНА ГЕНЕТИКА




I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН



РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ

Код

Водещ преподава-тел

Основна форма на контрол

Часове

Крдити

Аудиторна

Извънаудиторна

Всичко

Лекции

Упражнения семинари.

Учебни практики

Други форми

Ж.03.05.07И

доц. д-р

В. Николов



Т. оценка

15

15

0

95

125

5.0


II. АНОТАЦИЯ

Целта на избираемата дисциплина „Частна генетика” е да насочи вниманието на студентите към многообразието на генетичните проблеми и особености при домашните животни, и да даде определени познания за генетиката на отделните видове, без да може да ги изчерпи изяло. В дисциплината се разглеждат отделни генетични въпроси при основните видове животни, които не са включени в основните курсове. Студентите се запознават със значението на генетиката за таксономията на видовете, състоянието на генните банки и картирнето на генома; кариотипа на видовете; достиженията на генетика на развитието, генетиката на поведението и др.; генетична детерминираност и унаследяване на основни качествени и прагови признаци- цвят на космената покривка, морфологичните признаци, генетичните аномалии; генетична детерминираност на развитието и устойчивостта към заболявания. Анализират се кръвногруповият и ДНК-полиморфизмът на видовете и тяхното използване в животновъдната практика. На семинарите се разискват съвременните проблеми на генетиката на животните. Дисциплината е „отворена” за избор на проблематика от страна на студентите.


III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА
ІІІ.1. ЛЕКЦИИ
ТЕМА 1. ГЕНЕТИКА НА ГОВЕДОТО и бивола

-хорариум на темата 3 часа

Съдържание: Подсемейство Bovinae- състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Кариотип на основните видове. Карта на генома на Bos taurus. Генетика на развитието. Генетика на поведението. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци- цвят на космената покривка, морфологични признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм. Генни маркери. Генетични аномалии. Детерминация на резистентността към заболявания. Генетична база на Спонгиформната енцефалопатия.
ТЕМА 2. ГЕНЕТИКА НА коня

-хорариум на темата 2 часа

Съдържание: Семейство Equidae- състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Кариотип на основните видове. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм. Генни маркери. Генетични аномалии..
ТЕМА 3. ГЕНЕТИКА НА овцата и козата

-хорариум на темата 2 часа

Съдържание: Подсемейство Caprinae - състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Кариотип на основните видове. Карта на генома на Ovis aries. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм. Генни маркери. Генетични аномалии.


ТЕМА 4. ГЕНЕТИКА НА свинЯТА

-хорариум на темата 1 часа

Съдържание: Семейство Suidae- състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Кариотип на основните видове. Карта на генома на Sus scrofa. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм. Генни маркери. Генетични аномалии.
ТЕМА 5. ГЕНЕТИКА НА заека

-хорариум на темата 2 часа

Съдържание: Семейство Leporidae- състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Кариотип на основните видове. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Генетични аномалии.
ТЕМА 6. ГЕНЕТИКА НА птиците

-хорариум на темата 2 часа

Съдържание: Семейства Phasianidae, Numididae, Anatidae- състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Карта на генома на Gallus gallus. Цитогенетика- кариотип на основните видове от надразред Valontes. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм. Генни маркери. Генетични аномалии.

ТЕМА 7. ГЕНЕТИКА НА кучето

-хорариум на темата 1 часа

Съдържание: Семейство Canidae състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Кариотип на основните видове. Карта на генома на Canis familiaris. Селекционни признаци. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Генетични аномалии.
ТЕМА 8. ГЕНЕТИКА НА котката

-хорариум на темата 1 часа

Съдържание: Семейство Felidae състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Кариотип на основните видове. Карта на генома на Felis catus. Селекционни признаци. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Генетични аномалии.
ТЕМА 9. ГЕНЕТИКА НА медоносната пчела и копринената пеперуда

-хорариум на темата 1 часа

Съдържание: Apis mellifera - състояние на генната банка, генна банка и таксономия. Карта на генома на Apis mellifera. Генетика на пола. Семейство Bombycidae състояние на генната банка. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци.

ІІІ.2. УПРАЖНЕНИЯ





N

МЕТОДИЧНИ ЕДИНИЦИ

Хора-риум

Вид на упражнението

1

Генетика на говедото

2

Семинар

2

Генетика на говедото - демонстрация на унаследяването на качествени признаци при говедата

2

Практическо

4

Генетика на коня

2

Семинар

5

Генетика на овцата

2

Семинар

7

Генетика на свинята

2

Семинар

8

Генетика на заека

1

Семинар

9

Генетика на заека- демонстрация на унаследяването на качествени признаци при зайците

2

Практическо

10

Генетика на птиците от кокошия вид

2

Семинар



ІІІ.3. Извънаудиторна работа



3.1. Самостоятелна подготовка по изучавания материал:

Хорариум: 15 часа

Задочните студенти самостоятелно подготвят, част от материала (до 50%), преподаван на редовните студенти. По дисциплината „Частна генетика” за самостоятелна подготовка е предвиден част от материала, изнасян на упражненията. Студентите самостоятелно изучават материалите от рефератите по генетика на бивола, козата, водоплаващите птици, кучето, котката, медоносната пчела и копринената пеперуда, и част от материалите по генетика на заека.


3.2. Разработване на курсова задачи- 50 часа:

Разработването на задачата включва.

Подходи при работа с литература с генетична тематика. Самостоятелен анализ на литературата, свързана с генетиката на определен вид, порода или други по- малки структурни единици на породата.

Избор на генетичен проблем.

Анализ на генетичен проблем.

Подготовка и изнасяне на реферат по предварително зададена тема от областта на генетиката на даден вид или общогенетичен проблем.


3.3. Подготовка за изпита по дисциплината – 30 часа.
Тематичен конспект за подготовка за изпита по Частна генетика
ГЕНЕТИКА НА ГОВЕДОТО и бивола. Кариотип на основните видове подсемейство Bovinae. Генетика на развитието на говедото. Генетика на поведението. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци при говедата. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци при биволите. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм при говедото и бивола, генни маркери. Генетични аномалии, детерминация на резистентността към заболявания при говедото и бивола. Генетична база на спонгиформните енцефалопатии.

ГЕНЕТИКА НА коня. Кариотип на основните видове от семейство Equidae. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм. Генни маркери. Генетични аномалии.

ГЕНЕТИКА НА овцата и козата. Кариотип на основните видове от подсемейство Caprinae. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци при овцете. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци при козите. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм при овцете и козите, генни маркери. Генетични аномалии при овцете и козите.

ГЕНЕТИКА НА свинЯТА. Кариотип на основните видове от семейство Suidae. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм, генни маркери. Генетични аномалии.

ГЕНЕТИКА НА заека. Кариотип на основните видове от семейство Leporidae. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Генетични аномалии.

ГЕНЕТИКА НА птиците Кариотип на основните видове от надразред Valontes. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Кръвни групи и генетичен полиморфизъм, генни маркери. Генетични аномалии.

ГЕНЕТИКА НА кучето. Кариотип на основните видове от семейство Canidae. Селекционни признаци. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Генетични аномалии.

ГЕНЕТИКА НА котката. Кариотип на основните видове от семейство Felidae. Селекционни признаци. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци. Генетични аномалии.

ГЕНЕТИКА НА медоносната пчела и копринената пеперуда. Кариотип на Apis mellifera и основните видове от семейство Bombycidae. Генетика на пола. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци при медоносната пчела. Генетична детерминация и унаследяване на основни качествени признаци при копринената буба.
IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

1. Лекциите по дисциплината "Частна генетика" се изнасят по график. При изнасяне на лекциите се използват максимално техническите средства за демонстрация и онагледяване на материала- слайдове, диапозитиви, видеофилми и др. На лекциите се дават указания за съдържанието и оформянето на рефератите по съответната тематика. В края на лекцията се оставя време за въпроси. Практическите упражнения и семинари по дисциплината "Частна генетика” се извеждат по график, изложен на видно за студентите място. Дисциплината е избираема и се дава възможност на студентите да я изберат в предходния семестър. На студентите, избрали дисциплината предварително се задава темата за подготовка на реферат. В началото на семестъра, рефератите се представят на водещия преподавател, който ги проверява и дава указания за тяхното доработване и изнасяне. Рефератите се групират тематично и се изнасят от студентите по предвидения график. По хода на изложението се акцентира върху основните моменти. След изнасяне на реферата се прави анализ на темата, както и на качеството на подготовка и представяне на реферата.

2. Текущата оценка е върху разработения реферат. Оценява се съответствието на съдържанието на реферата на зададената тема, пълнотата на разработката, актуалността на използваната информация, начинът на представяне.

3. За заверка на дисциплината студентите не трябва да имат повече от по едно неизвинено отсъствие на лекции и упражнения и повече от по 7 извинени отсъствия. За заверка студентите представят индивидуалните задания.

4. Окончателната оценка на знанията на студента по дисциплината се формира на базата на две оценки: 1. Оценката от реферата формира 50% от окончателната оценка; 2. Оценка от теста върху изучавания материал формира 50% от окончателната оценка.

V. ЛИТЕРАТУРА
А. Основна:


  1. Василева, Й., Ц. Яблянски, Г. Николов. 1993. Генетика на селскостопанските животни. Земиздат, София, 376 с.

  2. Желязков, Е., Я. Цветанова, 2002. Ръководство за упражнения по генетика, Ст. Загора, 219 с.

  3. Horse Genetics, 1996, CABI Publishing, 224 p.

  4. Poultry Genetics, Breeding and Biotechnology, 2003 By W. M. Muir, S.E. Aggrey, CABI Publishing, 744 p.

  5. The Genetics of Cattle, 1999, Edited by R. Fries and A. Ruvinsky, CABI Publishing, 710 p.

  6. The Genetics of the Dog, 2001, Edited by A. Ruvinsky, J. Sampson, CABI Publishing, 576 p

  7. The Genetics of the Pig, 1998, Edited by M.F.Rothschild, A.Ruvsinksy CABI Publishing, 640 p

  8. The Genetics of Sheep, 1997, Edited by L. Piper, A. Ruvinsky, CABI Publishing, 608 p.


Б. Допълнителна:

  1. Макавеев, Цв., С. Тянков, Ц. Яблански, 1985. Имуногенетика в животновъдството, Земиздат, София, 216 с.

  2. Basic immunogenetics, 1972. H. Fudenberg, J. Pink, D. Stites, A. Wang. Oxford University Press, New York, London, Toronto, 224 p.

Съставил: доц. д-р Васил Стоименов Николов .......................



ÂÑÍèêîëîâ


Каталог: cntnr -> uchebni programi -> jivotnovydstvo
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „tехнология на месото и месните продукти (шифър 02. 11. 05) включена като задължителна в учебния план на
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „tехнология на месото и месните продукти (шифър 02. 11. 05) включена като задължителна в учебния план на
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков / /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков / /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков/ /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: декан аф
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „рибовъдство (шифър 04. 02. 12) включена като задължителна в учебния план на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница