Програма по физика за студентите от Строителния факултет на уасг специалност ссс анотация



Дата04.09.2017
Размер58.31 Kb.
#29448
ТипПрограма
Учебна програма по ФИЗИКА

за студентите от Строителния факултет на УАСГ

специалност ССС
Анотация.

Изучават се Динамика на материална точка и идеално твърдо тяло, Механика на флуиди, Трептения и вълни, Акустика, Молекулна физика и термодинамика, Топлопроводност, Електричество и магнетизъм, Фотометрия, Радиоактивност и дозиметрия. Във всички тези раздели е отделено специално внимание на приложението на разглежданите физични явления и методи в различни области на строителната теория и практика. Целта на учебната дзисциплина е да се дадат на студентите познания за основните физични явления и закони и взаимната им обусловеност, както и за основните методи на физическите изследвания.



Разпределение на аудиторните занятия:

Форма на аудиторните занятия

Семестър

Хорариум

ЛЕКЦИИ

ВТОРИ


30

ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ


ВТОРИ

30

ЛЕКЦИИ

ТРЕТИ

30

ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ

ТРЕТИ

30

ВСИЧКО




120

Извънаудиторна заетост






Консултации


ВТОРИ



Консултации


ТРЕТИ





Конспект по Физика


за специалност ССС в УАСГ


  1. Динамика на материална точка. Първи принцип на Нютон. Маса и импулс на частица. Втори принцип на Нютон. Основни видове взаимодействия и сили.

  2. Трети принцип на Нютон. Закон за независимото действие на силите. Закон за запазване на импулса в затворена система от материални точки. Движение на центъра на масите.

  3. Нютоново схващане за пространство и време. Галилееви трансформации. Принцип на Галилей за относителността. Постулати на Айнщайн. Понятие за общата теория на относителността.

  4. Работа и енергия. Кинетична енергия. Консервативни сили. Потенциална енергия. Закон за запазване на енергията.

  5. Движение на твърдо тяло. Момент на импулса на система от частици и частица. Основно уравнениена въртеливите движения. Закон за запазване на момента на импулса. Собствен момент на импулса.

  6. Работа на сила при въртене на твърдо тяло. Кинетична енергия на въртящо се тяло. Инерционен момент на тяло. Теорема на Щайнер. Свободни оси на въртене. Жироскопичен ефект.

  7. Движение на идеален флуид. Уравнение на непрекъснатост. Уравнение на Бернули. Извод.

  8. Следствия от уравнението на Бернули. Хидродинамична кавитация. Закон за запазване на импулса и момента на импулса при флуиди.

  9. Движение на реален флуид. Сили на вътрешно триене (вискозитет). Сили на съпротивление при движение на тяло във флуид. Число на Рейнолдс. Подемна сила.

  10. Динамика на реален флуид в архитектурно-строителната практика. Точка на заприщване при строителните съоръжения. Разделителна повърхнина и вихро-образуване.

  11. Взаимодействие на въздушните течения със строителните съоръжения. Откъсване на течението. Принципи на аеродинамичното изследване. Вятърът като метеорологично явление.

  12. Статично и динамично ветрово натоварване. Аерация на промишлените и градските райони.

  13. Трептеливи движения. Свободни трептения под действие на линейна възвръщаща сила. Собствен период и собствена честота. Скорост, ускорение и енергия на хармонично трептяща точка. Примери за хармонични трептения. Махала.

  14. Затихващи трептения. Уравнение на едномерно затихващо трептение. Амплитуда и честота на затихващо трептение. Време на релаксация. Логаритмичен декремент на затихването. Q-фактор. Апериодични трептения.

  15. Принудени трептения. Формула за амплитудата и фазата на трептене в стационарен режим. Резонанс.

  16. Вълни, елементи и класификация на вълните. Уравнение на плоска, монохроматична вълна. Вълново число и вълнови вектор. Период и дължина на вълната. Фазова скорост. Вълново уравнение. Групова скорост. Капилярни и гравитачни вълни. Дисперсия на вълни.

  17. Стоящи вълни. Уравнение на стояща вълна. Примери за стоящи вълни в прът, струна и тороид.

  18. Звукови вълни. Интензивност на звукова вълна. Скорост на разпространение на звука в твърди тела и газови среди – извод. Физична и физиологична акустика. Закон на Вебер-Фехнер.

  19. Отражение, разсейване и поглъщане на звука. Време на реверберация. Източници и приемници на звук. Ултразвук и приложението му.

  20. Строителна и архитектурна акустика. Разпространение на звука в открито въздушно пространство и в ограничено пространство. Акустична среда в селищата. Строителни методи за борба с шума.

  21. Термодинамика. Термодинамични параметри. Вътрешна енергия на система. Първи принцип на термодинамиката.

  22. Моларни топлинни капацитети. Уравнение на Майер – извод.

  23. Изопроцеси и работа при тях. Уравнение на Поасон.

  24. Цикъл на Карно.

  25. Втори принцип на термодинамиката. Ентропия. Статистически смисъл на ентропията.

  26. Молекулна физика. Извод на основното уравнение на молекулно-кинетичната теория.

  27. Класически статистики за разпределение на молекулите по скорости и в потенциално поле. Закони на Максуел и Болцман. Барометрична формула – извод.

  28. Явления на пренасяне. Дължина на свободен пробег. Уравнения на дифузия, топлопроводност, електропроводност и вътрешно триене.

  29. Видове топлообменни процеси. Механизми на топлопроводност в зависимост от средата. Топлинен поток. Плътност на топлинния поток. Специфична топлоемност.

  30. Стационарен режим на топлопроводност. Топлинно съпротивление на многослойна стена и на нехомогенна стена. Израз за изменение на температура-та в средата – извод.

  31. Нестационарен режим на топлопроводност. Диференциално уравнение – извод. Температурни вълни.

  32. Величини, характеризиращи нестационарния режим на топлопроводност – топлоусвояване, показател на топлинна инерция, топлоустойчивост. Пласт на резките колебания на температурата.

  33. Конвективен топлообмен. Пълно топлинно съпротивление.

  34. Топлинно излъчване. Излъчвателна, поглъщателна и отражателна способност. Закон на Кирхоф. Абсолютно черно тяло. Закони на Стефан-Болцман и Вин. Оптическа пирометрия. Принцип на оптичните методи за контрол на топлоотдаването на строителни съоръжения.

  35. Реални газове. Уравнение на Ван дер Ваалс. Изотерми на реалните газове. Критично състояние.

  36. Кондензация на водни пари. Влажност. Влажностен режим на ограждащи конструкции. Защита срещу кондензация на водна пара.

  37. Молекулни явления при течностите. Повърхностно напрежение. Формула на Лаплас. Явления на границата твърдо тяло-течност. Повърхностно активни вещества. Капилярност – приложения.

  38. Строеж на твърдите тела. Видове връзки и сили на взаимодействие. Изотропни и анизотропни тела. Индекси на Милер. Дефекти на кристалната решетка.

  39. Видове еластични деформации. Енергия на еластичната деформация. Обемна плътност на еластичната енергия. Закон на Хук – извод. Термодинамика на еластичната деформация.

  40. Електростатика. Закон на Кулон. Интензитет на електричното поле. Поток на вектора на интензитета. Работа на електричните сили. Потенциал. Теорема на Гаус.

  41. Диелектрици и проводници в електрично поле. Полярни и неполярни молекули.

  42. Постоянен електричен ток. Видове токове, големина и плътност на тока. Закони на Ом и Кирхоф. Закон на Джаул.

  43. Магнитно поле. Магнитна индукция. Закон на Био-Савар.

  44. Действие на магнитно поле върху проводник с ток. Закон на Ампер.

  45. Електромагнитна индукция. Самоиндукция. Опити на Фарадей. Правило на Ленц. Токове на Фуко.

  46. Фотометрия. Фотометрични величини и измерването им.

  47. Интерференция на светлината. Опит на Юнг.

  48. Дифракция на светлината. Френелова и Фраунхоферова дифракция.

  49. Радиоактивност. Взаимодействие на -лъчението с веществото.

Препоръчителна литература:



  1. „Учебник по физика”, проф. д-р М.Надолийски, доц. д-р З.Пейков, София, УАСГ, 2011г.

Септември, 2010 г. Изготвил:



София /проф. д-р М.Надолийски/
Каталог: filebank
filebank -> Тема на дипломната работа
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> 1 3 в е к а б ъ л г а р и я“ Утвърдил
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Зимна сесия – уч. 2015– 2016 г. Начало на изпитите 00 ч. Теоретична механика ІІ ч. Динамика
filebank -> Упражнение №1
filebank -> О т ч е т на проф. Д-р инж. Борислав маринов – декан на геодезическия факултет при уасг пред общото събрание на факултета
filebank -> Техническа механика
filebank -> Дати за поправителната сесия септември 2013 г катедра “Техническа механика”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница