Програма по история и цивилизация за 9 клас



Дата13.04.2017
Размер348.88 Kb.
#19090
ТипПрограма
ПРОЕКТ 2
Колекция Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в.

Продължителност на проекта



Около 6 - 8 часа
Приложими стандарти
КОО: Обществени науки, гражданско образование и религия

КОО: Чужди езици

КОО: Български език и литература

КОО: Изкуства

КОО: Математика, информатика и информационни технологии
За детайлната конкретизация относно стандартите вж. Приложение: Проект Колекция Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в., Рубрика: СТАНДАРТИ
Този проект създава предпоставки за синтез на знания за конкретна историческа епоха и характерните за нея стилове, школи и направления в културата и изкуствата, с:


  • прилагането на умения за търсене и подбор (включително и със средствата на ИТ) и за тълкуване на различни източници на информация – текстови и широк спектър от изображения;




  • познания по чужд език за специфични термини в сферата на културата и изкуството;




  • идентифицирането и “разчитането” на различни стилове и школи, както и на конкретни произведения на изобразителното изкуство;




  • свързването на музикални произведения с характеристики на конкретна историческа епоха.




  • свободното опериране със специфични умения за организация и управление на файловата система, за създаване и обработка на текстови документи и графични изображения при решаване на конкретни проблеми, фокусирани върху исторически съдържание.

Съдържателно ядро на проекта са следните основни теми в учебната програма по история и цивилизация за 9 клас:


Идейните хоризонти на Новото време (индивидуализмът и неговите граници, Ренесанс, Реформация, Контрареформация, Просвещение; Българите и идеите на модерна Европа);
Динамиката на Европейската култура (основни стилове в изкуството: класицизъм, барок, рококо, неокласицизъм, романтизъм, реализъм, модернизъм; Европейски измерения на българската култура);
Обществото през Новото време (градската среда, човекът и неговите права през Новото време).

Учениците ще разгледат тези съдържателни акценти и в по-широк контекст като припомнят и разширят опорите си по изучаваната в 8. клас тема:



Религия и религии в Средновековна Европа (Религията и нейните култови практики: тайнства, храмове, обреди).
Ключови термини, около които се организира проучването по проекта са: цивилизация, култура, културно наследство, стилове в изкуството, артефакти.
По време на работата върху проекта учениците ще издирят конкретни примери, които ще обозначат и оценят като общоевропейско културно наследство.
Те ще “сглобят” картина на допирни точки между различните култури на територията на Европа. Ще тълкуват проявления на самобитност и на приемственост, взаимни влияния между култури и цивилизации (например влиянието на арабската цивилизация) на територията на Европейския континент. Ще разчетат посланията, изразени чрез паметниците, останали като общо културно наследство. На тази основа ще се опитат да изградят представа за светоусещането на хората, живели в различни европейски държави през тези столетия.
В проекта се отрежда специално внимание на начина на живот и ценностите, характерни за отделните общества през ХVІІІ и ХІХ в. От тук и заключения относно факторите, които предпоставят изграждането на представи за други култури, понякога натоварени и с предубеждения. Осмисля се ролята на църквата и на държавността в развитието на културата.
Друг възлов елемент на проекта е проблемът за привлекателността на културни образци и заедно с това запазването на собствената културна идентичност и културно своеобразие.
В хода на дейностите ще се стигне до търсене на отговори на въпроси, които от друг зрителен ъгъл са разглеждали в проекта със заглавие “Пътеводител на средновековния пътешественик за средновековните български столици” като:
Как един културен паметник обозначава идентичност и как неговата ценност се разширява до възприемането му като общоевропейско културно наследство.
Какви са възможните бариери и улеснения при комуникацията между държави/ общества с различни характеристики на културите.
Кои са носителите на европейската култура през ХVІІІ тото и ХІХ тото столетие и какви са нейните географски измерения.
Екипите също така ще търсят връзка и между светогледа и културата. За да постигнат всичко това те проучват, събират и оценяват различни паметници и произведения на изкуството. В резултат ще създадат оригинална колекция от културни достижения, които и те самите са възприели и оценили като знакови примери от общата европейска съкровищница.
Колекцията ще послужи за съставянето на добре систематизирана база данни по темата. Тази база ще се предоставя за подготовка на презентации, свързани с общоевропейското културно наследство и идентичност във връзка с обучението по споменатите по-горе учебни предмети.

Цели на проекта
При този проект учениците ще:


  1. Систематизират познанията си за характеристиките на Новото време като съставят кратки “политически портрети” на ХVІІІ и ХІХ в. и на промените, настъпили през тях.




  1. Актуализират и систематизират познанията си за европейското средновековие и за значимите постижения от областта на изобразителното изкуство и музика, които ще използват с оглед на търсенето на паралели и различия.




  1. Обосноват извършения от тях избор на културни достижения в различни области.




  1. Обработят по подходящ начин, с оглед на систематизираното им представяне, избраните примери.




  1. Подготвят към всеки пример кратка информация, в която ще изразят собствена естетическа позиция.




  1. Проявят находчивост и оригиналност в начина на представянето на своите колекции в училищна и извънучилищна среда.




  1. Използват обогатените си познания за базисни термини (консерватизъм, либерализъм, национализъм; култура; хуманизъм, ренесанс, просвещение, класицизъм, романтизъм, модернизъм, постимпресионизъм, кубизъм) като отправен ориентир при решаване на проблема, зададен от темата на проекта.




  1. Приложат принципа на многоперспективността като представят от различните погледи: (на съвременника и от дистанция на времето) осъществения избор на примери и съпровождащите ги обяснения..




  1. Осмислят по какъв начин общоевропейското културно наследство и неговото оценяване става предпоставка за сближаване между държавите в съвременността.

Следващите стъпки под формата предизвикателства за учениците ще ги подпомогнат в организирането на дейностите по проекта.


Тези предизвикателства можете да представите пред учениците на отделна бланка за всеки от тях (или за всяка група), да ги заредите като отделен файл в специални папки на компютрите им или да им ги прочетете.


Копие от тях с название Рубрика Предизвикателства, се съдържа в приложения CD-ROM.


Предизвикателства за учениците
ХVІІІ и ХІХ в. са много отдалечени от времето, в което живеем. Но нерядко намираме свидетелства от тези столетия, останали като техни следи в съвременността.
Вие искате самостоятелно да откриете и по-ясно да разграничите забележителни примери, които да представите като своеобразни “знаци” на това време и да дадете обоснован отговор на въпроса доколко съществува връзка между тези и още по отдалечените епохи на средновековието и античността.
След първоначално обмисляне и обсъждане на идеята стигате до предложение да създадете богата сбирка, на която давате работното название Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в.
За да намерите решения на зададеното от вас самите предизвикателство вие предлагате:


    1. Да се очертаят “политически портрети” на двете столетия под формата на илюстрирани таблици или хронологични линии.

В тях да се обхванат най-значимите промени, станали в техните времеви граници.


Илюстрациите в таблицата да са само художествени картини.


  1. Да се подберат по 5 примера за значими културни достижения за всеки от двата века в областта на:




  • Архитектурата

  • Изобразителното изкуство

  • Музиката




  1. Да се изготви каталог на примерите, като се създадат папки с файлове на предпочетените паметници.




  1. Да се състави илюстриран речник на термините, с които се обозначават различните стилове в изкуството на ХVІІІ -тото и ХІХ-тото столетия.




  1. Да се проучи, преведе на български език и редактира пояснителна информация към подбраните в каталога примери от приложените сайтове.




  1. Да се изработи рекламен афиш за един/няколко от тези паметници или произведения на изобразителното изкуство и музиката, с който да се привлече вниманието върху тези паметници.




  1. Да се подготвят материали във вид на пощенски/електронни картички, с които да се отбелязват годишнини на творците, създатели на тези творби.




  1. Да се приложи библиография и списък от предпочетените web страници по отделно за всяка една от горните задачи.


Детайли на проекта
Този проект насърчава учениците да изучават общото европейско културно наследство от епохата на новото време. Те ще търсят наличието или отсъствието на връзки с античното минало в европейското културно пространство.
Особено важно е, че проектът подкрепя любопитството и по-задълбочения поглед като води до разбирането, че това културно богатство се разглежда от дистанция на времето т.е. от позицията на съвременността и през погледа на други изповядвани ценности, свързани с други исторически и културни традиции.
Учениците обсъждат данните от своите проучвания в трите направления: архитектура, изобразително изкуство, музика и правят свой личен подбор на конкретни примери, съпоставяйки ги с избора на съучениците си. Те аргументират основанията си да ги отнесат към културните “знаци” на епохата.
Препоръчаните по-нататък сайтове за този проект осигуряват възможност да се навигира рационално по ключовите елементи на темата. В тях се съдържат изображения и информация, които могат да бъдат използвани от учениците, но ако достъпът до Интернет е ограничен може да им предложите електронни или книжни енциклопедии, справочници и албуми с репродукции.
При наличие на подходящи условия можете да препоръчате на екипите да сканират картини, които са открили в албуми.
И при работата с интернет ресурси и когато използват книги, учениците попадат в идентична ситуация – да търсят отговор на въпроса от какви изходни позиции, спрямо какви критерии да направят селекцията за своите колекции.

Намерените от тях решения са в основата на публичното представяне на резултатите от проекта.


Важно изискване в проекта е учениците през цялото време сами да съставят необходимите им текстовете, а не ги заимстват наготово.

Умения, които учениците трябва да притежават

Предвижда се учениците да използват стандартни технологични умения. Особеност на проекта е, че тези техни компетенции са средство, което се управлява и подчинява на водещата роля на “стандартните” умения да се придобива, осмисля, представя, внимателно обработена от тях самите, информация от територията на историята, изкуството, архитектурата, музиката, литературата.

Посочените тук умения се включват по-нататък в процедурата по оценяване на създадения продукт.
Интернет


  • Умения са сърфиране

  • Работа с изображения

Microsoft Word



  • Форматиране на документ

  • Вмъкване на изображения в документ

  • Създаване на таблици и графики

Технологични изисквания

Достъп до Интернет

Microsoft Word
Други умения:


  • извличане на информация от речници и енциклопедии;

  • съставяне на библиографска справка и каталог;

  • водене и организиране на записки;

  • планиране и структуриране на текст съобразно темата;

  • редактиране на текст;

  • участие в дискусия с придържане към тема;

  • проявяване на толерантност при оспорване на мнение.

Материали

  • Три различни цвята фишове, на които се записват “номинираните “ събития за портрета на ХVІІІ и ХІХ в.

  • Исторически карти на Европа ХVІІІ и ХІХ в. – използват се учебниците за 9. клас и сайтът http://www.hyperhistory.com/online_n2/History_n2/a.html

На приложения CD-ROM копия от:

Предизвикателствата за всеки ученик



  • Рубрика Дейности 1

  • Рубрика Дейности 2

  • Рубрика Оценяване 1.

  • Рубрика Оценяване 2.

  • Рубрика Шест принципа за коментар на произведения

на изобразителното изкуство

Препоръчителни сайтове
Даденият списък съдържа подбор на сайтове, които ще подпомогнат учениците при техните проучвания. Необходимо е да се осигури на всеки от екипите списъкът в електронен вариант или да бъдат отбелязани чрез опцията Favorites на Internet Explorer.
Препоръчайте им внимателно да се запознаят с кратките анотации към web-адресите. Според първоначалната ориентация в тази информация да извършат подреждане на предоставените адреси според степента на личното си предпочитание.
Целта е да бъде проучен оптимален брой web страници, да се направи преценка на информацията и изображенията в тях, учениците да организират записките си, да ги обсъдят вътре в екипа и едва след това да пристъпят към изпълнението на съответната част от проекта.
Сайтове на български език
http://bg.wikipedia.org/wiki/

Свободна електронна енциклопедия, в която по ключови думи от тематиката на проекта можете да намерите богата информация и изображения.


http://www.ngfa.icb.bg/

Сайт за колекциите на националната галерия за чуждестранно изкуство.


http://www.kirildouhalov.net/taxonomy/term/4?from=10

Сайт с информация за България, българската история и с малка галерия от творби на български художници


Сайтове на руски език
http://www.hermitagemuseum.org/html_Ru/index.html

Можете да посетите колекцията от шедьоври на западноевропейското изкуство, която се съхранява в Ермитажа.


http://www.tretyakovgallery.ru/russian/exposit/index.php

Колекцията на третяковската галерия за ХVІІІ –ХІХ в.


http://www.arthistory.ru/

Сайтът представя история на изкуствата от ХІV до ХХ в. Включва кратки статии за стиловете в изкуството. Съдържа множество препратки към световни музеи и галерии.


Сайтове на английски език
http://www.wga.hu/index1.html

Виртуална галерия и музей за Европейското изкуство от 12. до 19. век. Включва и музиката от тези столетия.

Разполага с база данни и множество препратки и възможности за търсене по категории. По-голямата част от проекта може да се реализира с използването дори само на този сайт.
http://www.artlex.com/

Много богат речник на термините, които се използват в областта на изкуството. С множество допълнителни препратки.


http://www.artcyclopedia.com/

Енциклопедия – гид за изкуство с препратки към световноизвестни музеи с колекции от шедьоври на изкуството.


http://www.insecula.com/

От тук можете да стигнете бързо до експозиции на световно известни музеи.


http://www.posterpursuit.com/

Сайт, който ще ви улесни при търсенето на изображения на творби на художници от ХVІІІ и ХІХ в.


http://www.allposters.com/-st/Museum-Art-by-Nationality-Posters_c5861_.htm

Много богат сайт с препратки към музеи на изкуството по страни и по имена на художници.


http://www.louvre.fr/llv/oeuvres/alaune.jsp

Колекцията на Лувъра за ХVІІІ и ХІХ в.


http://www.tate.org.uk/cgi-bin/ecards.pl

Сайт на известна група от галерии с колекции за изкуство от ХVІ в. до днес. С директория картички. Предлага също полезни връзки.



http://www.hyperhistory.com/online_n2/History_n2/a.html

В този исторически сайт учениците ще открият множество линии на времето, свързани с културата.Освен това на страницата съдържа богата колекция от карти. Сайтът е добре организиран и лесен за навигиране. Учениците могат да търсят информация в него по хронологичен признак или азбучен ред.


http://vision.info.bg/links.htm

Българска галерия за школите и направленията европейското изкуство през ХІХ и ХХ в. Съдържа кратки обяснения и галерии. На английски език.



Допълнителни източници

Винкелман, Йохан. История на изкуството на древността. С., ИК “Захари Стоянов”, 2006.

Говиньон, Брижит: Колекция от А до Я - музей Лувър. ИК “Унискорп”, С., 2003

Дворецът Версай. ИК “Унискорп, 2004

Дикинс, Роз, Мари Грифит. Въведение в изкуството с адреси в интернет.С. Фют, 2006.

Константинов, Петър. Съкровищата на Европа. ИК “Любородие”, 2000.

Къминг, Робърт. Анотирано изкуство. С., Кибеа, 1995.

Ривкин, Борис. Античното изкуство. С., Наука и изкуство, 1983.

Салви, Франческо. Импресионистите. Раждането на модерната живопис.С., Кибеа. 1996.

Харбова, Маргарита. Европейски влияния и етнокултурната идентичност на българите. В:Материали от Интердисциплинарна научна конференция Модерността вчера и днес (25- 26 февруари 2002 г.).


http://c18.slovar.org.uk/modernoto/mharbova.htm
Препоръчват се достъпни в библиотеките албуми с репродукции и енциклопедии
Етапи на работа
При реализирането на проекта може да се следва следната последователност на стъпки, които ще ви улеснят в организацията на дейността на учениците:



  1. В началото започнете с представяне на Предизвикателствата и ги обсъдете с учениците.




  1. Пристъпете към разпределение на задачите като ги оставите да направят сами избор на дейностите, след като се осведомят за изискванията към тях от специално приложената Рубрика Дейности. Посъветвайте ги да търсят целенасочено необходимите им източници в съответствие с предвидените дейности. Не изключвайте също още един възможен вариант. При него учениците ще предпочетат да се обособят в две подгрупи за всяко от столетията, за да работят по-рационално като обединят усилията си да представят картина с трите категории (архитектура, изобразително изкуство и музика).




  1. Обяснете на участниците, че проектът има две фази: Първа, в която ще съберат информация и ще завършат с илюстриране на събитията от ХVІІІ и ХІХ в. и Втора, в която ще създадат останалите продукти, предвидени в Предизвикателствата. Тази особеност на проекта позволява в един от вариантите да се оформят два обособени модула, които да се изпълняват и като отделни проекти с всички техни характерни фази.




  1. За да започнат да осъществяват първата фаза на проекта учениците се разделят на две групи. Едната ще подготвя досие за ХVІІІ, а другата за ХІХ в. Първоначално всеки един участник в групата трябва да направи свой индивидуален подбор на най-значими събития и промени в политическия, икономическия и религиозния живот, които определя като значими черти от “портрета” на века. За тази процедура учениците ще използват както достъпните им учебници за 9. клас, така и допълнителна източници. Като вариант може да се предложи тази дейност да се извърши в часа с предоставена от учителя литература, в училищната или в друга достъпна за учениците библиотека.




  1. На този етап се изисква учениците да запишат на отделни фишове предпочетените от тях събития. Необходимо е сведенията, които се отнасят към една и съща категория да се отбелязват на един и същи по цвят фишове.




  1. По-нататък се провежда обсъждане вътре в групите, които са правили своя предварителен избор. Целта му е да се постигне съгласие за общия списък от важни събития – основа за по-нататъшната им работа. Обърнете внимание на участниците, че техните коментари трябва да се придружават от аргументи за включването на едно или друго събитие или явление. Групата сортира фишовете, одобрява или отхвърля предложения и завършва с подреждането им според последователността във времето.




  1. След това предварително обмисляне и натрупване на предложения по отделно във всяка от групите може да се пристъпи към следващо уеднаквяване на подходите този път между групите. Във връзка с този замисъл се осъществява сесия – “среща на два века”. По време на нейното протичане се оформят окончателните варианти на предложения, а участниците придобиват цялостен поглед върху двете столетия. При протичането на сесията насърчете учениците да добавят и свои идеи към частта, с която не е била ангажирана тяхната група.




  1. Предоставете им в електронен вариант списъкът със сайтове, от които да започнат събирането на необходимата им информацията и ще подберат изображенията. Препоръчайте им паралелно с него да се опрат и на посочената по-горе литература или други достъпни източници.




  1. По-нататък проследете резултатите от първия етап от работата на учениците по подготовката на техните записки и по събирането на изображения. Насочете ги да създадат електронна папка–портфолио за всяко столетие. В нея трябва да бъдат събрани файлове с цялата извлечена и частично систематизирана текстова информация и изображения (процесуално портфолио).




  1. Предоставете им възможност да реализират най-важната част от тази фаза на проекта като преценят в кой от двата възможни варианта на представяне на столетието биха проявили в по-висока степен своите компютърни умения и по-голяма оригиналност при онагледяването на вече коментираната историческата информация. Като вариант на организация е препоръчително всяка от групите да се раздели на две. Така ще се получат по две версии на илюстриране картината на “своето” столетие.




  1. Накрая на този модул групите представят и оценяват взаимно своите първи колекции. Проект Колекция Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в., Рубрика Оценяване 1. При тези презентации се очаква учениците да коментира шестте принципа върху които се гради тълкуването на картини. Рубрика Шест принципа



  1. По-нататък започнете подготовка за втората фаза от проекта. Тук организацията изисква създаване на електронна папка–портфолио. Тя трябва да съдържа: отделни файлове с текстова информация за представяне на избраните примери; дефиниции на термини, свързани с описанието на примерите и 5 изображения, придружени с необходимите за тях данни.




  1. Тази цел може да се реализира по два пътя. Първият изисква формиране на нови по състав групи (по 3) за всеки от екипите, които са изследвали съответното столетие. Всяка от тези новосформирани групи разработва една от трите категории (архитектура, изкуство, музика). За тях те ще се колекционират предвидената в Предизвикателствата и посочена в точка 12 информация.




  1. При втория се също се провежда преразпределяне на дейностите в по три групи за всяко столетие, но учениците сменят периода, за който са работили, когато са изработвали илюстрирания портрет на един от двата века.




  1. Направете уточнението, че се очаква да бъде изготвен каталог на примерите, като се създадат отделни файлове в Word, озаглавени Catalog..




  1. Обърнете им внимание да отделят особено внимание на прецизността на превода на материали от сайтовете на чужди езици и на необходимостта от допълнителни справки, с отбелязване на източниците.




  1. Направете следните важни разпределения относно приноса на всеки от новите екипи за крайния продукт. Всеки от екипите събира и илюстрира по отделно термини за речника. Но за неговото представяне се подготвя общ файл, в който се събира информация за съответния век. Аналогично се постъпва при подготовката на библиография и списък на използваната литература и предпочетени web страници.




  1. Групите избират една от двете възможности да изработят рекламен афиш за един/няколко от тези паметници или произведения на изобразителното изкуство и музиката или да подготвят пощенски/електронни картички, с които да се отбелязват годишнини на творците, създатели на тези творби.




  1. По този начин за представянето ще се получат по три отделни презентации за всяко столетие, включващи електронните картички или афиши и по една обща, включваща речника и библиографията.




  1. Възложете на учениците при представянето на своите резултати да се ръководят и от предоставените им критерии за оценяване.



Оценяване
Особеност на проекта е наличието на две относително обособени фази, всяка от които се оценява по отделно (вж. т.11 и т.19 от етапите на работа). С този начин на регистриране на резултатите подобно на предходните проекти се цели участниците в него да придобият цялостен поглед върху направеното проучване, да осмислят по-задълбоченото проучваните процеси и явления, да развият умението си да се ръководят от ориентири, които имат методологическа функция, да преценяват техническите умения и да комуникират обективно и взискателно в рамките на коректна дискусия.

Поради това съображение е необходимо още на етапа на представяне на предизвикателството да се обсъдят и тези работни бланки за оценяване.


Ето защо след като учениците завършат проектите си им предоставете възможност по оригинален начин да представят работата си на останалите групи, тъй като този елемент от тяхната работа е също обект на оценяване. Насърчете ги да открият всички силни страни в работата на останалите екипи и им помогнете да започнат оценката си именно с тях.

Дайте им възможност по тяхна преценка да адаптират или подобрят предложените параметрите от дадените в приложение рубрики за оценка на крайния продукт от проекта. Рубрика Оценяване 2



Стратегии за подкрепа
В проекта преднамерено е планирана висока степен на мобилност, на смяна на групите. Ето защо е важно да се стимулира както непрекъснатото сътрудничество вътре в групите, така и това между тях. То ще намери израз в създаването и представянето на общи продукти след първоначална индивидуална работа или след дейност, извършена в отделните групи.
Във връзка с това дайте възможност на учениците да маркират с определен цвят приноса на своята група, но не ги насочвайте към съперничество.
Особено е важно да ги насочите как да направят подбора на участниците в екипите си. Ето защо в раздела етапи на работа т. 2 е препоръчано първо да се запознаят внимателно с дейностите, които ще осъществят съвместно, за да постигнат добро колективно представяне. Използвайте това указание, за да ги ориентирате как се формира екип, когато са зададени предварително целите и специфичните дейности.
Мобилността на групите изисква подкрепа за прехода към нова организация на работа и смяната на лидерството при новите задачи. Това ще позволи равностойна изява на повечето от участниците в процеса на създаването и при представянето на общия резултат. Насочвайте внимателно тези размествания в ролите, така че да не страда качеството на работа.
При презентациите изведете на преден план изискването учениците да правят коментари на общия резултат, за който са допринесли всички, но им препоръчайте специално да отбелязват и находките и оригиналните предложения на отделните им съученици.
Този проект изисква от учениците да правят избор на източници, да формулират изводи и заключения от изследванията си. Някои от г.тях ще изпитат затруднения за изготвянето им, тъй като това са по-сложни умения, които те не тренират често. Ще е необходимо да ги напътствате в момента, в който започнат да събират източниците и започнат да ги систематизират по указаните в приложенията начини.
Тъй като ще се ползват в по-голяма степен сайтове на чужд език е възможно да има известни затруднения при четенето и превода на текстовете. За целта им препоръчайте и използването на електронни речници.
Всички специално подготвени рубрики за организиране на дейността им за всеки един от етапите са достъпни на приложения CD-ROM. Те ще им помогнат при обобщаване и организиране на идеите им и особено при ефективното им оформяне. Тези материали са разработени и с цел да пестят време на участниците в проекта. Затова е необходимо те да разполагат с тях на отделен електронен носител или в специално отбелязани директории на компютрите им.
Въпреки че разполагате с проверени и внимателно подбрани сайтове не ги предлагайте на учениците преди да сте се ориентирали в тях. Така ще имате за себе си картина кои от тях биха били по-лесни за обработка точно за Вашите ученици.
Отделете достатъчно време за обсъждане на първите стъпки` заложени в етапите на работа. Този фон е необходим, з а да се постигне по-задълбочен анализ в края на проекта.
При проучванията си учениците ще се докоснат до проблема за приемствеността в културните процеси и обусловеността на новите течения от историческия портрет на времето. Като вариант за решаване на този аспект можете да отделите двама ученици, които в ролята им на експерти ще се подготвят по тази тема, използвайки същите източници и предложените заглавия от допълнителната литература.
В началото проследете доколко учениците се справят със систематизирането на информацията и нейното записване на отделни цветни фишове.
Специално обсъдете спазването на авторските права при използването на различни първоизточници.
След приключването на проекта осигурете действителното му популяризиране в деня на ученическото самоуправление и чрез контакти и договорени съвместни прояви с други училища.

Предложете им по този модел да разработят друга избрана свободно от тях тема.


Високата степен на структурираност, т.е. на задаване параметрите на всяка една стъпка от проекта е полезна за рационалната организация на работата, за нейното равностойно разпределяне и за постигането на целите. Същевременно това обстоятелство не трябва да се възприема като ограничител за други предложения от страна на учениците. Но те не бива да изместват центъра на тежестта към самоцелно навигиране например в интернет пространството и особено към най-елементарно копиране на информация.
ПРИЛОЖЕНИЯ
Проект, Колекция Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в.

Рубрика: Предизвикателства за учениците
ХVІІІ и ХІХ в. са много отдалечени от времето, в което живеем. Но нерядко намираме свидетелства от тези столетия, останали като техни следи в съвременността.
Вие искате самостоятелно да откриете и по-ясно да разграничите забележителни примери, които да представите като своеобразни “знаци” на това време и да дадете обоснован отговор на въпроса доколко съществува връзка между тези и още по отдалечените епохи на средновековието и античността.
След първоначално обмисляне и обсъждане на идеята стигате до предложение да създадете богата сбирка, на която давате работното название Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в.
За да намерите решения на зададеното от вас самите предизвикателство вие предлагате:
1.Да се очертаят “политически портрети” на двете столетия под формата на илюстрирани таблици или хронологични линии.
В тях да се обхванат най-значимите промени, станали в техните времеви граници.
Илюстрациите в таблицата да са само художествени картини.


  1. Да се подберат по 5 примера за значими културни достижения за всеки от двата века в областта на:




  • Архитектурата

  • Изобразителното изкуство

  • Музиката




  1. Да се изготви каталог на примерите, като се създадат папки с файлове на предпочетените паметници.




  1. Да се състави илюстриран речник на термините, с които се обозначават различните стилове в изкуството на ХVІІІ -тото и ХІХ-тото столетия.




  1. Да се проучи, преведе на български език и редактира пояснителна информация към подбраните в каталога примери от приложените сайтове.




  1. Да се изработи рекламен афиш за един/няколко от тези паметници или произведения на изобразителното изкуство и музиката, с който да се привлече вниманието върху тези паметници.




  1. Да се подготвят материали във вид на пощенски/електронни картички, с които да се отбелязват годишнини на творците, създатели на тези творби.




  1. Да се приложи библиография и списък от предпочетените web страници по отделно за всяка една от горните задачи.



Проект Колекция Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в., Рубрика Дейности 1
Описание на дейностите за първата фаза на проекта

В квадратчетата отбелязвайте до къде сте достигнали във вашата работа




Стъпка 1

Изберете в коя от групите желаете да работите – тази за ХVІІІ или за ХІХ в.


Стъпка 2

Направете вашия индивидуален избор на събития от политическия, икономическия и религиозния живот. Използвайте както учебниците си, така и допълнителни източници. Запишете всяко от предложенията си на отделен цветен фиш, като една и съща категория записвайте на фиш с еднакъв цвят.


Стъпка 3

Обсъдете вътре в групата съвпаденията и различията във вашия избор и за основанията си. Систематизирайте информацията от фишовете и след колективно обсъждане преценете кои от събитията или явленията ще оставите за илюстриране по-нататък.


Стъпка 4

Направете следваща сверка за избора си като участвате в обща за двете групи сесия – “среща на два века”. Преценете получили ли сте нови идеи от това обсъждане и окончателно утвърдете избора си.


Стъпка 5

Проучете кратките пояснения към предложените ви сайтове и използвайте по ваша преценка тези от тях, които ще ви позволят най-бързо да подберете подходящи илюстрации за събитията, включени във вашия “портрет на века.”


Стъпка 6

Не забравяйте да организирате така събраната информация, че да имате добре подредена папка с файлове – (портфолио). Тя трябва да е тематично систематизирана и с добре ориентиращи ви названия на файловете.


Стъпка 7

Направете анализ на предимствата на групата от гледна точка на компютърни умения и изберете един от двата варианта за вашия продукт - таблица или графичен вариант на линия на времето. Обмислете как ще изглежда вашето илюстрирано столетие най-добре след поставянето на илюстрациите.


Стъпка 8

Изберете възможно най-добра организация на работа в групата, за да успеете за най-кратко време да изберете изображенията, с които ще представите века, за който работите.

Постарайте се да имате избор, за да съумеете да представите характерни особености на времето. Обмислете дали е възможно с едно изображение да отразите повече “точки” от вашата хронология.
Стъпка 9

Проявете изобретателност и находчивост в изработването на вашия продукт и през цялото време се “допитвайте” до предложените критерии за неговата оценка.

Ваша силна страна ще бъде допълнителното им прецизирате или обогатяване.
Стъпка 10

Включете се активно в анализа на работата на другата група, като първо отбележите добросъвестно всички нейни добри постижения, след това обосновете мнението на цялата ваша група за пропуснат и неизползван потенциал. Завършете с оценка кое от двете има по-голям относителен дял.





Проект Колекция Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в., Рубрика Дейности 2
Описание на дейностите за втората фаза на проекта

В квадратчетата отбелязвайте до къде сте достигнали във вашата работа




Стъпка 1

Изберете в коя от трите подгрупи във вашата група желаете да работите – тази за архитектура, изобразително изкуство или музика.

По избор: Препоръчваме ви да се размените по отношение на работата за периода. Ако сте работили в предната фаза за ХVІІІ в. сега се насочете към подгрупа за ХІХ в.
Стъпка 2

Започнете подготовка за създаване на нова електронна папка (портфолио). В нея включете отделни файлове с:



  • текстова информация за представяне на избраните примери;

  • дефиниции на термини, свързани с описанието на примерите

  • 5 изображения, придружени с необходимите за тях данни - название, автор година...


Стъпка 3

Към предходните папки добавете каталог на примерите като в него добавите и използваните източници.


Стъпка 4

След приключването на предходните дейности съберете в общ за групата (за съответния век) файл подбраните термини от илюстрирания речник.


Стъпка 5

Постъпете по подобен начин, за да имате общ и добре систематизиран файл с използваните източници.


Стъпка 6

В подгрупата обсъдете потенциала си да проявите максимално творчество и изберете една от двете възможности: изработването на рекламен афиш за един/няколко от тези паметници или произведения на изобразителното изкуство и музиката или подготвянето пощенски/електронни картички, с които да се отбелязват годишнини на творците, създатели на тези творби.


Стъпка 7

Подгответе представянето на плаката или картичката и на общите за групата речник и

библиография.
Стъпка 8

Включете се активно в анализа на работата на останалите групи, като следвате схемата постижения, пропуснати възможности, обща оценка.





Проект Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в., Рубрика Шест принципа за коментар на произведения на изобразителното изкуство
Тази рубрика се основава на текст на Робърт Къминг от книгата му Анотирано изкуство. С., Кибеа 1995.



Първи принцип

Опитвайте се да откриете и формулирате сюжета и посланието на картината.

Втори принцип

Установете каква техника е използвал художникът. Проучете има ли новаторство в това отношение.

Трети принцип

Откривайте каква символика е използвана. Какво олицетворяват изобразените предмети. Какъв е езикът на символите, използван от художника. В каква степен те са били лесни за разбиране от съвременниците.

Четвърти принцип

По какъв начин художникът представя пространството и как използва светлината.

Пети принцип

Какви стилове, характерни за епохата се откриват в творбата. “Стиловете се отразяват във всички изкуства”.

Шести принцип

Как вие самите възприемате и преживявате творбата. Какво е вашето лично тълкуване.



Проект Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в., Рубрика Оценяване 1.
Критерии за оценка
Съдържателни:

1.Направеният подбор на събития представя събития и процеси, характерни за столетието.



1 2 3 4
2. Придружаващата го информация е посочена точно.

1 2 3 4
3. Правилно са използвани термините.

1 2 3 4
4. В дискусията са използвани добре обосновани аргументи.

1 2 3 4
5. Направени са заключения за отсъствието на рязка граница между двете столетия.

1 2 3 4
Технологични
1. Зададените източници са използвани пълноценно

1 2 3 4
2.Избрани са подходящи илюстрации.

1 2 3 4
3. Събраната информация е добре организирана и систематизирана под формата на портфолио.

1 2 3 4

4. За илюстрирането на представената таблица / линия на времето са използвани източници, чиито сюжет съответства на заданието.



1 2 3 4

Представяне на продукта


1. Продуктът се представя като общо дело на участниците в групата.

1 2 3 4
2. Представянето отговаря на изискванията за ясна логическа структура.

1 2 3 4

3. При представянето са демонстрирани умения за комуникация.



1 2 3 4
Парметри за оценяване

1 – не е постигнато представяне по този показател

2 – налице са множество пропуски по показателя

3 –показателят е покрит с малки пропуски или грешки

4 – показателят е постигнат напълно

Проект Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в., Рубрика Оценяване 2.


Съдържателни

1.Подбрани са основни термини, характерни за периода.
2. Изборът на текстови източници и различни изображения съответства на заданието.
3.Изразени са естетически предпочитания

1 2 3 4 5
1 2 3 4
1 2 3 4


Технологични

1. Навигирано е в Интернет - бързо и с оглед на темата.
2.Приложени са техники на организиране на файлове с изображения.
3.Организирани са файловете в папки - портфолио



1 2 3 4
1 2 3 4

1 2 3 4


Представяне

1. Продуктът се представя като общо дело на групата.
2. Демонстрирани са умения за аргументация и дискутиране.
3. Избрани са техники за привличане интереса на аудиторията

1 2 3 4
1 2 3 4

1 2 3 4



ПРОЕКТ Европейски културни знаци на ХVІІІ и ХІХ в. – Стандарти


УЧЕБЕН ПРЕДМЕТ

И ЯДРО

СТАНДАРТИ (ПОСТИЖЕНИЯ)

Гимназиален етап

КОО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА


Български език:

Социокултурни компетентности


Първо равнище

В дискусия по поставена тема изразява свое становище, като умее да се аргументира убедително. Постига баланс между поднасяне на най-важното и навлизане в детайли.

Задава въпроси и дава отговори по същество. Разбира, коментира и интерпретира чужди становища и тяхната аргументация. Открива преднамерена неясност, отклоняване от темата и необосновани твърдения.
Второ равнище

Различава факти от мнения.




Социокултурна и езикова компетентност. Устно общуване

Първо равнище


Формулира ясно становище и разгръща аргументацията си; откроява собствена гледна точка.

Участва в дискусия или дебат – самостоятелно или в екип, като проявява толерантност към другите участници.

В хода на диалог резюмира вече казаното; умее да се позовава на чужди мнения.

При публично изказване спазва нормите на книжовния изговор.


Второ равнище


Избира различни реторични стратегии на общуване с оглед на цели, аудитория и тип комуникативна ситуация.


Социокултурна и езикова компетентност. Писмено общуване

Използва различни информационни източници; анализира, сравнява информация от едни източник и различни източници (конспектира, резюмира).


Литература:

Социокултурна и литературна компетентност:Създаване на изказвания и писмени текстове

Първо равнище


Композира изказването или текста с оглед на ясното поставяне на тезата, привежда подходящи доказателства и аргументация, умее да подреди основните части на изказването си така, че да постигне максимално въздействие върху своя възприемател, подбира най-подходящите езикови изразни средства.

Второ равнище


Ориентира се в различни комуникативни ситуации на културно общуване (официална комуникация, академична комуникация)
Събира, анализира и съпоставя литературна информация от различни източници (научни съчинения, критически статии, речници и енциклопедии, библиографски справочници и пр.) като я организира във вид подходящ за конкретната задача.

КОО ЧУЖДИ ЕЗИЦИ


Първи чужд език

Четене

Първо равнище


Разбира основната информация от ...научнопопулярни текстове на стандартен език... като отбелязва в тях въпроси и проблеми, изразени становища, ...намира конкретна информация в проспекти, каталози, справочници.

Второ равнище


Разбира основната информация от ... специализирани текстове на стандартен език.

Намира конкретна информация в ... специализирани текстове.


Трето равнище

Разбира... и намира конкретна информация в специализирани и художествени текстове


Втори чужд език

Четене


намира конкретна информация в кратки текстове на позната тематика.

КОО ИЗКУСТВА

Музика


Форми и жанрове
Стилове

Второ равнище

Определя формата и жанра на непознато музикално произведение.

Отнася творба към стилове.

Изобразително изкуство


Изкуство и общество



Първо равнище

Разкрива обществените условия, свързани с възникването и развитието на изобразителното изкуство и архитектурата през отделните исторически епохи.

Притежава основни познания за функциите на изобразителното изкуство в етапите на неговото историческо развитие: изкуство и религия, власт и изкуство, народ и изкуство.
Второ равнище

Ориентира се в стиловото многообразие в развитието на изобразителното изкуство.


Изразява и отстоява лична позиция при разкриване обществената функция и значението на изобразителното изкуство.

КОО МАТЕМАТИКА, ИНФОРМАТИКА, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ


Информатика:

Операционни системи




Първо равнище


Използва средствата на операционните системи за организация и управление на файловата система.

Познава принципите на текстообработката...и Интернет.



Второ равнище


Познава логическата организация на файловите системи и средствата на ОС за създаване на файлове.


Информационни технологии:

ИТ при решаване на проблеми

Първо равнище


Използва основните възможности на текстообработваща програма, графичен редактор, табличен процесор, система за управление на бази данни...

Разбира и спазва правилата за работа с ИТ.

Познава и спазва правните, етичните и здравните норми за работа с ИТ

Второ равнище


Създава и обработва текстови документи; графични изображения; ...чрез общите и специализираните възможности на потребителски продукти с общо предназначение.


Комуникиране чрез ИТ

Първо равнище


Търси и подбира информация от различни източници чрез средствата на ИТ.
Второ равнище

Използва ИТ за подбиране на подходяща информация и съчетава разнообразни форми за представянето и на непозната и критична публика.




Интегриране на дейности в ИТ

Първо равнище


Създава интегрирани документи.

Прилага различни начини за съхраняване, обединяване и разделяне на документи и обекти.


Второ равнище


Демонстрира умения за работа в екип.

КОО ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ, ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ И РЕЛИГИЯ

История и цивилизация:

Национално и световно историческо и културно наследство

Първо равнище


Познава паметници и традиции, принадлежащи на различни култури.

Прави оценка на значението на националното и европейското културно наследство в световната цивилизация.


Второ равнище


Използва знания за исторически и културни традиции като ориентир за идентифициране на принадлежност към култури и цивилизации.


Човекът в историята

Първо равнище


Разграничава и оценява идеи и действия на личности в историята.

Определя и обяснява глобални проблеми на човечеството и ролята на човека за разрешаването им.


Второ равнище


Анализира и оценява участието на личността в историческия процес през различните епохи.


Източници на историята



Първо равнище

Извлича и интерпретира информация от различни типове източници.


Търси, подбира и обработва информация с помощта на средствата и ресурсите на ИКТ.

Различава факти, аргументи, идеи, средства за разрешаване на противоречия. Изразява критично отношение при анализ на информация от различни източници.



Второ равнище


Служи си с основни техники за самостоятелно набавяне, представяне, аргументиране и анализ на данни.

Открива противоречия и формулира решения на проблеми.




Философия (психология и логика, етика и право, философия)
Себепознание и взаимност

Първо равнище

Познава основните принципи на комуникативността, правенето на избор и вземането на решения.




Второ равнище


Умее да работи в група, да разбира мотивите на чуждото поведение.

Умее да решава конфликти.




Свобода и отговорност

Първо равнище

Може да прилага основни етически правила в анализ на междуличностни отношения и конфликти.

Второ равнище


Разпознава и анализира ценностните основания и моралните последици на човешкото поведение в различните социални сфери.

Различава етическите и правните основания на човешкото поведение.

Проявява толерантност и уважение към многообразието от ценностни позиции като разбира тяхната културна и национална обусловеност.



Критично мислене и създаване на смисъл

Първо равнище


Умее да задава въпроси за по-задълбочено аргументиране и по-нататъшно изследване

Демонстрира отвореност и толерантност към различни схващания



Второ равнище


Решава проблеми чрез изследване на контекста, смяна на гледната точка и формулиране на хипотези. Развива контрааргументи на собствените си тези и съзнава, че има различни подходи при разбирането на истината и реалността; различава истината и интереса.


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница