Програма „превенция и контрол на хив/спин, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу спин, туберкулоза и малария компонент 4: „превенция на хив сред инжекционно употребяващи наркотици (иун)”



Дата02.06.2018
Размер48.87 Kb.
#71086
ТипПрограма
ПРОГРАМА „ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА ХИВ/СПИН,

финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария
КОМПОНЕНТ 4: „ПРЕВЕНЦИЯ НА ХИВ СРЕД ИНЖЕКЦИОННО УПОТРЕБЯВАЩИ НАРКОТИЦИ (ИУН)”

Приоритет на работата на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” по Компонент 4: „Превенция на ХИВ сред инжекционно употребяващи наркотици (ИУН)” е да се задържи ниското ниво на разпространение на ХИВ/СПИН сред инжекционно употребяващите наркотици в България.


Дейностите по Компонент 4 се осъществяват от мрежа от 10 неправителствени организации, получаващи средства от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. От стартиране на Програмата през април 2004 г. до края на март 2013 г. са осъществени:


  • Общо 516 695 директни контакта с инжекционно употребяващи наркотици за предоставяне на здравни, социални и психологически услуги;

  • Общо 27 634 инжекционно употребяващи наркотици са получили доброволно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ чрез мобилните кабинети, дневните центрове и Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС);

  • Общо 7 649 047 комплекти за безопасно инжектиране, както и 1 063 484 безплатни презерватива са разпространени от екипите за работа на терен на неправителствените организации по Компонент 4 сред целевата група.

В резултат на дейностите на неправителствените организации от 2005 година насам бяха открити значителен брой нови  ХИВ позитивни случаи сред групата ИУН. През 2009 г. техният дял достигна 45%  от новооткритите случаи с ХИВ в страната. Тази статистика мотивира да се предприемат целенасочени превантивни мерки в най-рисковите терени. Пакетът от превантивни интервенции в групата на ИУН постепенно се увеличи с нови услуги като „водене на случаи”, в резултат на което след 2009 г. сред групата на инжекционно употребяващите лица се очерта тенденция за намаляване на новооткритите случаи с ХИВ. От 45% през 2009 г. техният дял се понижи до 15 % през 2013 г.   




  • НПО - под-получатели по Компонент 4 към 2013 г.






Благоевград

Фондация „Адаптация”



Бургас

Сдружение „Доза обич”



Варна

Фондация „За по-добро психично здраве”



Кюстендил

Сдружение „Български червен кръст - БЧК”, Областен съвет на БЧК - Кюстендил



Пазарджик

Регионален Фонд „ИГА”



Плевен

Фондация „Социални и здравни алтернативи”



Перник

Фондация „П.У.Л.С.”



Пловдив

Фондация „Панацея 97”



Русе

Сдружение „Български червен кръст - БЧК”, Областен съвет на БЧК - Русе



София

Фондация „Инициатива за здраве”


ДЕЙНОСТИ ПО ПРЕВЕНЦИЯ НА ХИВ СРЕД ИУН:


  1. Работа на терен

Екипите от медицински консултанти и социални работници от неправителствените организации, работещи в областта на превенция на ХИВ/СПИН сред ИУН в десетте общини, изпълняват рутинни задачи на местата, където се срещат представители на рисковата група - обмен и раздаване на игли и спринцовки, презервативи, информационни и превантивни материали, тестуване за ХИВ, хепатит В и С, сифилис, както и насочване за други изследвания и лечение. Членовете на екипите са изградили трайни взаимоотношения със значителна част от целевата група на ИУН. Осъществяват се и контакти с представители на целевата група в четири места за лишаване от свобода в градовете София, Бургас, Пазарджик и Кюстендил.




  1. Предоставяне на здравно-социални услуги чрез мрежа от мобилни медицински кабинети

Четири мобилни медицински кабинета са предоставени на организации, които работят по превенция на ХИВ сред ИУН в следните градове:




  • в гр. София – предоставен на Фондация “Инициатива за здраве”;

  • в гр. Варна - Фондация “За по- добро психично здраве”

  • в гр. Пловдив - Фондация “Панацея 97”

  • в гр. Бургас - Сдружение “Доза обич”.

Мобилните кабинети се ползват и от други организации от същата или съседни области, които са изпълнители по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”.


Чрез мобилните медицински кабинети се предлагат здравно-социални услуги сред уязвимата група като пред- и след-тестово консултиране, раздаване на образователни материали за безопасни инжекционни и сексуални практики, насочване към други служби, като се осигурява пълна конфиденциалност и достъпност. Медицинските консултанти в мобилните кабинети взимат кръвни проби за изследване на ХИВ, хепатит В и С и сифилис, като пробите се носят за изследване в съответните медицински заведения.



  1. Изграждане на мрежа от нископрагови дневни центрове за работа с ИУН

По Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” функционират 9 дневни центъра за инжекционно употребяващи наркотици в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Пловдив, София, Перник, Плевен, Кюстендил и Русе. В центровете също се предоставят услуги по обмен и раздаване на игли и спринцовки, презервативи, информационни и превантивни материали, изследване за ХИВ, хепатит В и С, сифилис, насочване за други изследвания и лечение, както и индивидуални и групови консултации.





  1. Разкриване на Програми за субституиращо лечение с метадон

От 2010 г. за работа по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” бе сключен договор с ЦПЗ - гр. Пловдив за разкриване и функциониране на Програма за субституиращо и поддържащо лечение с метадон алкалоид с общ капацитет 200 места.


През 2011 г. са разкрити още две програми – в Държавна психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм – София и в Държавна психиатрична болница – Пазарджик с общ капацитет 200 места.
Програмите за субституиращо и поддържащо лечение с метадон сред инжекционно употребяващи наркотици, макар и да са лечебни по своя характер, са с доказана ефективност по отношение на превенцията на разпространението на ХИВ сред ИУН.



  1. Местните координационни офиси по СПИН

Капицитетът на 9 общини бе надграден чрез създаване на Местни обществени комитети по превенция на ХИВ, туберкулоза и сексуално преносими инфекции. Това са общините Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Пазарджик, Плевен, Пловдив, София и Стара Загора. Бяха разработени и приети 9 общински стратегии, чрез които се осигурява общинско ко-финансиране на дейностите на местно ниво за превенция на ХИВ с оглед създаване на устойчивост и утвърждаване на ролята на местните власти.










Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница