Програма „развитие на човешките ресурси 2007-2013 министерство на образованието и науката



Дата11.01.2018
Размер53.71 Kb.
#44170

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

„РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ” 2007-2013

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Схема BG051PO001-4.3.05 „Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите”

Инвестира във вашето бъдеще!


Договор: BG051PO001-4.3.05 – 0022

Име на проект: „Образователни паркове за развитие на професионално знание и компетенции в областта на компютърните технологии и системи в колаборация с IT сектора“

Бенефициент: Професионална гимназия по компютърни технологии и системи – гр. Правец

ДЕЙНОСТ 6. Разработване на електронно съдържание за специализираните
професионални курсове, заложени за професионално обучение в
4
образователни парка
Отчетен период: 01.03.2014 г. до 31.03.2014 г.

Тема 3. Кримпване на UTP и FTP кабел. RJ-45 конектори



1. Кримпване на RJ-45 кабел
1.1 НЕОБХОДИМО ОБОРУДВАНЕ И МАТЕРИАЛИ

За целта са ни необходими UTP(FTP,STP) кабел,букса RJ-45 и клещи за кримпванe. Възможно е и използването на стрипер – инструмент за прерязване външната изолация на кабела.

 



1.2 ТЕОРЕТИЧНА ПОДГОТОВКА

Целта на физическото ниво е да транспортира поредица от битове между две машини. За предаване на информацията се използват физически канали, които се определят като среда за предаване.

Използват се различни среди за предаване.

Физическото ниво трябва да предоставя обслужване на по-горното канално ниво. Пример е серийният интерфейс RS 232, по който един персонален компютър може да се свърже с модем.

Цифровата информация се предава като цифрови сигнали, т.е. логическа последователност от нули и единици, но тя често трябва да се преобразува в аналогов сигнал.

Всяка частично гладка периодична функция може да се развие в безкраен ред на Фурие - безкрайна сума от синуси и косинуси. По този начин всеки цифров сигнал може да се апроксимира със сума от аналогови хармонични сигнали.

В зависимост от качествата на предавателната среда, честотите над определена стойност затихват много бързо, което изкривява съответните Фуриерови компоненти. Обхватът на предаваните честоти, които преминават без да затихват се нарича широчина на честотната лента. Колкото е по-широка честотната лента, толкова по-точно може да се възпроизведе цифровият сигнал.

При тясна честотна лента (например при телефонните линии) цифровите сигнали не могат да се предават точно, поради което се използва модулация. Въвежда се носещ синусоидален сигнал и информацията се предава чрез смяна на неговата честота (честотна модулация), амплитуда (амплитудна модулация) или фаза (фазова модулация). На практика при предаване се комбинират няколко техники за модулация.

Времето за предаване на един бит зависи както от широчината на честотната лента, така и от метода на кодиране. Броят на превключванията на стойностите на един цифров сигнал се измерва в бодове. Една линия със скорост от b бода може да предава b символа за секунда, т.е. цифровият сигнал може да се превключва b пъти за една секунда. Ако един символ е 0 волта за логическа 0 и 5 волта за логическа 1, то линията ще има

скорост b bps. Обикновено, обаче, в един символ се кодират повече битове - например, ако цифровият сигнал има 8 нива на напрежение, то с един символ се предават 3 бита информация и тогава скоростта на линията ще бъде 3b bps.

Найкуст е доказал, че при широчина на честотната лента Η Hz един сигнал може да се превключва най-много 2H пъти за една секунда, т.е. скоростта на предаване не може да е по-голяма от

2H бода. По този начин, ако един цифров сигнал има V различни нива, то максималната скорост за предаване е 2H log2V bps. Формулата на Найкуст е в сила за идеални канали без шум. Например, идеален 3-ΚΗz канал не може да предава двоични цифрови сигнали със скорост по-голяма от 6000 bps.

По-късно Шенон предлага друга формула, в която се въвежда отношението сигнал/шум. Ако означим силата на сигнала със S, а силата на шума с N, то отношението сигнал/шум е S/N. Обикновено това отношение се изразява в децибели по формулата 10log10S/N. Така 10 Db определят отношение S/N от 10, при 20 Db отношението S/N e 100 и т.н. Формулата на Шенон гласи, че максималната скорост за предаване по канал с шум, който има широчина на честотната лента H и отношение сигнал шум S/N е

Ηlog2(1+S/N). Например, по 3-KHz канал с отношение сигнал/шум от 30 Db може да се предава със скорост не повече от 30000 bps.

Най-старата и все още най-разпространена среда за предаване е усуканата двойка. Тя се състои от два изолирани медни проводника с дебелина около 1 милиметър, които се усукват един около друг.

Най-разпространеното приложение на усуканата двойка е за свързване на телефоните към телефонните централи. Усуканите двойки могат да предават на разстояние няколко километра без усилване, но за по-големи разстояния трябва да се използват повторители (repeater).

Обикновено усуканите двойки, които свързват два обекта се оформят в един кабел, който се затваря със защитна обвивка. Двойките проводници се усукват именно за да се намали взаимното им влияние в общия кабел.

По усуканите двойки могат да се предават, както аналогови така и цифрови сигнали. Широчината на честотната лента зависи от дебелината на проводниците и от тяхната дължина. При неголеми разстояния (няколко километра) може да се постигне скорост на предаване няколко Mb/s.

Няколко разновидности на усуканите двойки са важни за компютърните мрежи. Основно са два типа - неекранирани усукани двойки (UTP) и екранирани усукани двойки (STP). Екранираните усукани двойки са обвити със специален защитен екран от алуминиево фолио, който предпазва проводниците от външни влияния. Усуканите двойки от категория 3 UTP обикновено се групират по четири в един кабел, а тези от категория 5 UTP са по-нагъсто усукани, което повишава качеството на сигнала и ги прави по-подходящи за високоскоростно предаване - до 100 Mb/s. 3 UTP позволява предаване със скорост до 10 Mb/s.

Кабелът от типа усукана двойка (UTP,FTP,STP) съдържа 8 проводника усукани по двойки с различни цветове и едновременно усукани по между им по оста на кабела.Проводниците са изолирани поединично и същевременно се намират в обща изолационна обвивка. Цветовете на отделните чифтове са: оранжев, зелен, син и кафяв. Всеки чифт съдържа проводник с чист цвят и с бял ивица от същия цвят, съответно:



Кръстосан (сrossover) кабел е този, на който единият край е кримпнат по стандарт Т568А, а другият по стандарт Т568В. Той се използва при свързване на:



  • хъб с хъб

  • компютър с компютър

  • суич със суич

  • хъб със суич

  • рутер с рутер

  • рутер с комютър

Прав(straight) кабел е този, който е кримпнат по еднакъв начин от двата му края. Приложение намира при свързване на:

  • суич с компютър или сървър

  • хъб с компютър или сървър

  • суич с рутер

                                  

Кръстосването на чифтовете кабели се прави за да се спази едно от основните правила за осъществяване на комуникация, а именно – предаващия канал(чифт) от едната страна да бъде приемащ за другата и обратно. Там където се използват прави кабели, кръстосването е осъществено в едното от устройствата, които са свързани.


Изготвил:

Експерт-консултант:............

Стефан Ценов





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница