Програма „развитие на човешките ресурси 2007-2013 министерство на образованието и науката



Дата25.08.2016
Размер144.86 Kb.
#7262

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

„РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ” 2007-2013

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Схема BG051PO001-4.3.05 „Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите”

Инвестира във вашето бъдеще!


Договор: BG051PO001-4.3.05 – 0022

Име на проект: „Образователни паркове за развитие на професионално знание и компетенции в областта на компютърните технологии и системи в колаборация с IT сектора“

Бенефициент: Професионална гимназия по компютърни технологии и системи –
гр. Правец

ДЕЙНОСТ 6. Разработване на електронно съдържание за специализираните
професионални курсове, заложени за професионално обучение в
4
образователни парка


8. Команди за тестване на мрежовите връзки
8.1 НЕОБХОДИМО ОБОРУДВАНЕ И МАТЕРИАЛИ

Персонален компютър свързан за работа в мрежа.

 

8.2 ТЕОРЕТИЧНА ПОДГОТОВКА

 

Отстраняване на проблеми в мрежови връзки


Проблемите в мрежовите връзки имат различни причини, но обикновено възникват поради неподходящи мрежови адаптери, неподходящи настройки за превключване, повреди в хардуера или проблеми в драйверите. Някои от наблюдаваните във връзката симптоми са непостоянни и не е ясно дали се дължат на посочените причини.
Понякога проблемите в мрежовата връзка могат да се дължат на актуализация на операционната система. Същият мрежов адаптер, който е работил правилно в по-стара или различна операционна система, като Microsoft Windows 98 или Microsoft Windows 95, може да причини проблеми след актуализирането. Понякога проблемите във връзката се дължат на промяна на местонахождението на сървъра.
Най-честите причини за проблеми във връзката са:

  • Мрежовите адаптери и портовете на комутаторите имат несъвпадащи дуплексни нива или настройки за скорост на трансфер.

  • Мрежовите адаптери или комутатори със скорости на предаване от 10/100 мегабита в секунда (Mbps) не превключват правилно. Съществува вероятност някои от настройките за автоматично разпознаване да не разпознаят правилно скоростта на някои мрежови адаптери.

  • Мрежовият адаптер е несъвместим с дънната платка или други хардуерни или софтуерни компоненти и драйвери.

 

Типичните съобщения за грешка включват следното:

Error 55: ("Съобщение за грешка 55:") "The specified network resource is no longer available" (ERROR_DEV_NOT_EXIST).("Зададеният мрежов ресурс вече не е достъпен" (ERROR_DEV_NOT_EXIST)").

Error 64: ("Съобщение за грешка 64:") "The specified network name is no longer available" (ERROR_NETNAME_DELETED)("Зададеният мрежов ресурс вече не е достъпен" (ERROR_NETNAME_DELETED)").

Error 121: ("Съобщение за грешка 121:") "The semaphore timeout period has expired" (ERROR_SEM_TIMEOUT).("Изтече периода на изчакване на семафора" (ERROR_SEM_TIMEOUT).")

Error 1231:(" Съобщение за грешка 1231:") "The remote network is not reachable by the transport" (ERROR_NETWORK_UNREACHABLE). ("Отдалечената мрежа не може да бъде достигната от транспорта" (ERROR_NETWORK_UNREACHABLE)").


Регистрите за събития на компютърната система на клиента могат да показват някой от следните елементи:

Type:("Тип:") Warning ("Предупреждение")

Source:("Източник:") MrxSmb

Event ID:("Индекс на събитие") 50

Description:("Описание:")

{Lost Delayed-Write-Data} The system was attempting to transfer file data from buffers to \Device\LanmanRedirector.("ost Delayed-Write-Data} Опити на системата за предаване на файлови данни от буфера към \Device\LanmanRedirector.") The write operation failed, and only some of the data may have been written to the file.("Операцията запис завърши неуспешно и някои от данните е възможно да са записани във файл.")

Type: ("Тип:") Warning("Предупреждение")

Source:("Източник") MrxSmb

Event ID:("Идентификатор на събитие") 3013

Description: ("Описание")

The redirector has timed out to ("Пренасочването надхвърли времето за изчакване на ")ServerName

Type:("Тип") Warning ("Предупреждение")

Source:("Източник") MrxSmb

Event ID:("Идентификатор на събитие") 3036

Description:("Описание")

The redirector detected a security signature mismatch.("Пренасочването откри несъответствие в защитния подпис.") The connection has been disconnected.("Връзката беше изключена.")

Възможно е да има повече срещания на следния TCPIP 4201 елемент в регистрите на събитията:

Type: (("Тип") Information ("Информация")

Source: ("Източник") TCPIP

Event ID: ("Идентификатор на събитие") 4201

Description: ("Описание")

The system detected that network adapter Compaq NC6134 Gigabit NIC was connected to the network, and has initiated normal operation over the network adapter.("Системата откри, че мрежовият адаптер Compaq NC6134 Gigabit NIC се свърза с мрежата и стартира нормална работа през мрежовия адаптер.")

Обикновено има само едно TCPIP 4201 събитие след рестартиране на компютъра или след деактивиране или активиране на мрежовия адаптер..
Макар че могат да се различават до известна степен по име и функционалност, повечето реализации на TCP/IP включват комплект от помощни програми, които могат да бъдат използвани за събиране на конфигурационна информация, тестване на връзката и отстраняване на проблеми в мрежата.

В следващите секции ще разгледаме няколко категории TCP/IP помощни програми: такива, които тестват връзката, такива, използвани за конфигурация, и такива, осигуряващи информация, която може да бъде полезна за отстраняване на проблеми в мрежите.

 

Помощни програми за тестване на връзката


Първата стъпка при отстраняването на проблеми, свързани с изгубване на връзка, е да определите дали тя наистина е изгубена. По-неопитните потребители на мрежи бързо решават, че нямат връзка към сървъра, ако не виждат името на сървъра в Network Neighborhood в Windows. Често това е просто проблем на преминаването в дървовидната структура от ресурси; сървърът не се регистрира сам в главния браузър (master browser) (компютърът, който следи мрежовите ресурси, за да ги визуализира в списъка за браузване [browse list]). Но ако се опитате да осъществите достъп до сървъра чрез въвеждане на неговия път, спазвайки конвенцията за универсално именуване (UNC), ще откриете, че връзката е налице.
TCP/IP инструментите, които ви позволяват да тествате връзката до друга машина и да определяте пътя, който изминава пакетът, за да достигне до местоназначението, са следните:

  • ping и pathping

  • Помощни програми за трасиране



ping и pathping


ping с съкращение на packet internetwork grooper. Тази команда е проста помощна програма, която изпраща съобщение, наречено Echo Request, използвайки протокола Internet Control Message Protocol (ICMP), до зададен компютър местоназначение. Компютърът местоназначение отговаря с изпращане на ICMP ехо.
Първата стъпка при проверка за предполагаем проблем на връзката е ping-ването на хоста. Ако искате да проверите вашата връзка към Интернет, трябва да ping-вате надежден хост в Интернет, например www.google.bg. Ако получите отговор, ще знаете, че физическата връзка между двата компютъра е незасегната и работи.

 

Ето пример на заявка и отговор на ping.


C:\>ping www.google.bg

Pinging www.l.google.com [209.85.135.103] with 32 bytes of data:

Reply from 209.85.135.103: bytes=32 time=82ms TTL=243 
Reply from 209.85.135.103: bytes=32 time=83ms TTL=243 
Reply from 209.85.135.103: bytes=32 time=81ms TTL=243 
Reply from 209.85.135.103: bytes=32 time=84ms TTL=243

Ping statistics for 209.85.135.103:   
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),    
Approximate round trip times in milli-seconds:    
Minimum = 81ms, Maximum = 84ms, Average = 82ms

 

Командата ping може да бъде подадена с използване или на IP адрес, или на името на компютъра местоназначение. За тестване на връзката използвайте IP адреса. Ако успеете да ping-вате с IP адрес, но не получите отговор, когато ping-вате същия компютър по име, това означава, че има проблем с вашия сървър или конфигурацията за преобразуване на имена. Такъв проблем може да възникне, когато вашият компютър не използва DHCP и няма адрес на DNS сървър, въведен в свойствата на TCP/IP. От друга страна, когато вашият компютър е DHCP клиент, DHCP сървърът може да зададе адреса на DNS сървъра.



Терминът ping time се отнася до количеството време, което изминава между изпращането на заявка за ехо (Echo Request) и приемането на ехо отговор (Echo Replay). Късото време на ping-ване показва бърза връзка.

Командата ping може да бъде използвана също за тестване дали TCP/IP стекът на компютъра е инсталиран правилно и функционира. За да извършите теста, изпълнете ping до адреса за обратна връзка 127.0.0.1. Ако получите отговор, това означава, че стекът работи.

Версията на ping от командния ред е включена в TCP/IP стековете на всички операционни системи Windows, както и с различните издания на UNIX и Linux.

Програмата pathping е включена в Windows 2000, XP, 2003, Vista, но не и в Windows 9х или NT. Тя комбинира възможностите на ping с тези на tracert и осигурява допъл¬нителна информация, която иначе не се визуализира от тези програми. С pathping можете да откриете кои маршрутизатори предизвикват проблеми по мрежата и да измерите колко пакета се губят при конкретен маршрутизатор.



Помощни програми за трасиране


Помощните програми за трасиране се използват за откриване на маршрута на движение на даден пакет за достигане на неговото местоназначение. Помощни програми за трасиране в различни операционни системи:
Операционна система

Команда за трасиране

Windows 9x, NT, 2000, 2003, XP, Vista

Въведете tracert от командния ред
Linux/Unix

Въведете traceroute от командния ред

Помощната програма за трасиране показва всичките маршрутизатори, през ко¬ито преминава пакетът, докато пътува по мрежата от предаващия компютър до компютъра местоназначение. Помощната програма за трасиране на маршрути може да бъде полезна за определяне на точката, в която се губи връзката или в която има забавяне.

Пример за ползване на tracert:


C:\>tracert www.dir.bg

Tracing route to dir.bg [194.145.63.12]

over a maximum of 30 hops:

1 1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1

2 38 ms 26 ms 29 ms 212-39-87-245.btc-net.bg [212.39.87.245]

3 37 ms 44 ms 40 ms 101-91-39-212.btc-net.bg [212.39.91.101]

4 37 ms 35 ms 39 ms 90-91-39-212.btc-net.bg [212.39.91.90]

5 44 ms 35 ms 40 ms 50-66.btc-net.bg [212.39.66.50]

6 37 ms 35 ms 38 ms dir.bg [194.145.63.12]

Trace complete.

 

Помощни програми за конфигуриране


Операционна система

Команда за визуализиране на конфигурацията

Windows 9x                            winipcfg

NT, 2000, 2003, XP, Vista       ipconfig

Linux/Unix                               ifconfig

Проблемите на връзката често се оказва, че са проблеми на конфигурацията. Възможно е IP адресът, зададен на компютъра, да не е в правилния подмрежов обхват, или вероятно са въведени неправилно подмрежова маска, подразбиращ се шлюз, DNS адрес или други части от конфигурационната информация. Ако някоя от тези стойности е погрешна или случайно изтрита, компютърът не може правилно да комуникира по TCP/IP мрежата.

Всяка операционна система включва възможност за визуализиране на IP конфигурацията, използвана от системата или мрежовия адаптер.


Ето списък на командите, използвани от различни операционни системи:

Макар че форматът и точната информация могат да се различават до известна степен, всяка помощна програма визуализира основна информация за конфигурацията, като използвания IP адрес, мрежовата маска (подмрежовата маска) и шлюз, а също допълнителна информация, като DNS сървъри, МАС (физически) адрес и др.

Командата ipconfig се използва в Windows NT, Windows 2000, Windows 2003, Windows XP, Windows Vista за визуализиране на IP адреса, подмрежовата маска и подразбиращия се шлюз, за които е конфигуриран мрежовият адаптер. За да видите по-детайлна информация, използвате ключа /all. Примерa по долу показва резултатите от използването на ipconfig /all на Windows XP машина.

 

C:\>ipconfig /all



Windows IP Configuration

Host Name . . . . . . . . . . . . :stanimir

Primary Dns Suffix . . . . . . . :

Node Type . . . . . . . . . . . . : Unknown

IP Routing Enabled. . . . . . . . : Yes

WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : Yes

Ethernet adapter Local Area Connection 3:

Connection-specific DNS Suffix . :

Description . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC #2

Physical Address. . . . . . . . . : 00-11-5B-FE-0B-09

Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : No

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.181

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1

DNS Servers . . . . . . . . . . . : 212.39.90.42

212.39.90.43
Ако компютърът е конфигуриран като DHCP клиент, с ipconfig могат да бъдат използвани два допълнителни ключа. Първият е /renew. Той предизвиква под¬новяване на арендата за зададения IP адрес. Вторият е ключът/release, който предизвиква освобождаване на IP адреса, така че DHCP сървърът да може да го назначава отново.
winipefg на Windows 9x

Операционните системи Windows 95 и Windows 98 реализират помощната програма за конфигурация с графичен интерфейс. Въвеждането на winipefg от командния ред визуализира графичен екран, winipefg може да бъде използван с ключа /all за получаване на по-детайлна информация.



Други TCP/IP помощни програми


Тестването на възможността за връзка и проверката на информацията за конфигурацията са най-честите приложения на TCP/IP помощните програми при отстраняване на проблеми в мрежата. Но наред с тях могат да бъдат използвани и няколко допълнителни инструмента за събиране на конкретна информация:

  • Netstat и Nbtstat - Те визуализират TCP/IP и NetBIOS статистическа информация.

  • ARP (или „агр" в Linux и UNIX) - Използва се за визуализация и управление на кеша на протокола Address Resolution Protocol (ARP).

  • ROUTE (или ..route" в Linux и UNIX) - Използва се за преглеждане и промяна на елементите, записани в маршрутните таблици.

 

8.3 ПРАКТИЧЕСКА РЕАЛИЗАЦИЯ НА УПРАЖНЕНИЕТО

 

Отстраняване на неизправности


За отстраняване на проблеми в мрежовите връзки изпълнете следните стъпки:

1. Използване на инструментите на командния ред Ping и PathPing за тестване на основното свързване Използвайте Ping за изолиране на проблеми в мрежовия хардуер и несъвместимост при конфигуриране. Използвайте PathPing за откриване на загуба на пакети при многостъпково предаване на данни.

За да наблюдавате статистика при Ping, използвайте командата ping -t. За да видите статистика и да продължите, натиснете CTRL+BREAK. За да спрете, натиснете CTRL+C. Ако откриете загуба на пакети в изходните статистически данни, това показва мрежови проблеми до Open Systems Interconnection (OSI) слой 3 (свързване на ниво IP).

Ако отдалечената система, към която изпълнявате командата ping се намира на връзка с голямо закъснение, като сателитна връзка, периодът за отговор може да бъде по-дълъг. Използвайте ключа -w (wait ("изчакване")), за да зададете по-дълъг период на изчакване. За повече информация относно използването на тези инструменти, вижте секцията "Test Network Connection with Ping and PathPing" ("Тестване на мрежова връзка с Ping и PathPing" на Microsoft Windows 2000 Server Resource Kit или вижте "Testing the Network Connection with Ping and PathPing" ("Тестване на мрежова връзка с Ping и PathPing") в Глава 19 на документацията на Microsoft Windows XP Professional Resource Kit.

2. Проверете регистрите за събития за свързани с мрежовата карта или връзките елементи.

3. Проверете дали мрежовият адаптер е в Microsoft Hardware Compatibility List (HCL) ("Списък за хардуерна съвместимост на Microsoft").

4. Проверете останалите компютри, които използват същия подразбиращ се шлюз, включен към същия концентратор или комутатор. Ако тези компютри нямат проблеми със свързването в мрежата, то вероятно проблемът е в повреден мрежов адаптер на един компютър. В такъв случай, актуализирайте драйвера на мрежовия адаптер до последната версия.

5. Свържете се с доставчика на всяка дънна платка и актуализирайте BIOS на платките. Някои мрежови адаптери и дънни платки или версии на BIOS са несъвместими. Вземете последната версия от уеб сайта на доставчика или се свържете с доставчика на хардуера.

6. Проверете стандартните настройки на мрежовия адаптер и хардуера на изходящата връзка (концентратор или комутатор). Уверете се, че всички изграждащи мрежата ресурси (мрежов адаптер, концентратор и комутатор) са настроени на една и съща скорост и дуплексно ниво. Ако типът на медията е настроен на autosensе, autosensing или autodetect, или "Auto Select" ("Автоматичен избор"), проверете дали всички компоненти се разпознават правилно при autosensing. При някои комутатори, настройката за дуплекс "Auto" може да доведе до използване на полу-дуплекс. Може да се наложи да я накарате да използва пълен дуплекс. Установете комутатора в първоначално състояние, рестартирайте клиента и проверете възможността за свързване. Поставете и клиента, и сървъра на пасивен концентратор. Ако комуникацията се възстанови, проблемът може би се причинява от неправилна конфигурация на мрежовия комутатор. За повече информация относно начините на конфигуриране на устройствата се обърнете към доставчика на хардуера.

7. Настройте ръчно мрежовия адаптер на компютъра с проблеми при свързване на полу-дуплекс и по-ниска скорост. Свържете системата към комутатора, който е конфигуриран на полу-дуплекс и 10 Mbps или използвайте концентратор 10 Mbps, за да видите дали връзката може да се установи при по-ниски скорости на предаване. За да увеличите ефективността, увеличете ръчно настройките за скорост до 100 Mbps и рестартирайте компютъра. Тествайте за загуба на връзка с мрежата, увеличете настройката до пълен дуплекс и рестартирайте компютъра. Ако възникне загуба на мрежова връзка, намалете настройката за дуплекс и скоростта от предишната настройка.

8. Заменете мрежовия кабел между търпящата повреда система и концентратора или комутатора.

9. Подменете мрежовия адаптер с друг такъв, тестван и доказал надеждността си. За да направите това, изпълнете следните стъпки:

a. Отстранете диагностичната програма на мрежовия адаптер.

b. Премахнете мрежовия адаптер от Network properties ("Свойства на мрежата").

c. Инсталирайте новия мрежов адаптер.

10. Изпълнете Network Monitor ("Наблюдение на мрежата") по едно и също време в двата края на мрежовата връзка. Сравнете информацията за обмен на пакети в двете системи, за да видите дали трафикът е един и същ. Използвайте TCP Retransmit и инструмента Network Monitor Experts, за да разпознаете предаването на TCP. За да направите това, изпълнете следните стъпки:




  • Стартирайте "Network Monitor" ("Наблюдение на мрежата")

a. В менюто Tools ("Инструменти") щракнете върху Experts ("Експерти"), а след това върху TCP Retransmit в левия прозорец.

b. Щракнете върху Add to Runlist ("Добави към списъка за изпълнение").

c. Щракнете върху Run Experts ("Изпълни "Експерти").
Ако в някой от пакетите липсват рамки, проверете междинното окабеляване, концентраторите, комутаторите и маршрутизаторите за грешки в хардуера или конфигурацията. В Network Monitor ("Наблюдение на мрежата") прегледайте обобщителната рамка Capture Statistics ("Статистика на заснемане"). Това е последната рамка от проследяването. Ако тя съдържа различна от 0 стойност в следните статистически броячи, проблемът във връзката вероятно е причинява от проблеми в хардуера или конфигурацията.

STATS: MAC CRC Errors = 0 STATS: MAC Frames Dropped due to HardWare Errors = 0


Мрежовите комутатори и мрежовите адаптери на сървъра трябва да имат съвпадащи за комуникацията настройки за дуплекс, за да функционират правилно. И двата трябва да бъдат настроени на пълен дуплекс или полу-дуплекс. Не се допуска несъвпадение. Компютрите от локалната мрежа (LAN) обикновено споделят обща мрежова среда при пълен дуплекс. Тази конфигурация позволява на два компютъра да предават данни по едно и също време. Проблеми в свързването могат да възникнат при стойност "истина" на някое от следните условия:

  • Компютърът е преместен на нов порт за Ethernet комутатор, който автоматично разпознава мрежова скорост. Разбира се, адаптерът на компютърната мрежа е конфигуриран за изпълнение на комуникация при пълен дуплекс с настройка за статична скорост на мрежов трансфер (10 Мbpas, 100 Мbpas или 1 гигабит в секунда [Gbpas]).

  • И портът на Ethernet комутатора, и мрежовият адаптер на компютъра са конфигурирани за принудителен режим 100- Mvpas или 1 -Gbpas, комуникация с пълен дуплекс. Разбира се, Ethernet комутаторът или мрежовия адаптер е възможно да не могат да осъществят комуникация помежду си при тази скорост или да не могат да използват предаване при пълен дуплекс.

Можете да подобрите мрежовата производителност в средата на Ethernet LAN чрез използване на хардуер за пълен дуплекс. Тази конфигурация позволява двустранна комуникация между мрежовите устройства. Без хардуер за пълен дуплекс, информацията се първо по едната, а след това по другата линия. При хардуерни конфигурации с полу-дуплекс често се наблюдават конфликти на пакетите в мрежата и при всеки от тях конфликтните пакети трябва да бъдат повторно изпратени. Това създава по-голям трафик, който може да намали мрежовата ефективност.



При пълния дуплекс пътищата за изпращане и получаване са разделени. Следователно, можете да предавате и получавате по едно и също време и конфликтите се предотвратяват. Поради увеличената пропускливост и липсата на конфликти, пълният дуплекс е по чувствителен към надхвърлящото препоръчваните граници лошо терминиране или затихване по кабелите. Това може да генерира достатъчно за влошаване на ефективността препредаване на данни.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница