Програма «Развитие на човешките ресурси»



Дата11.01.2018
Размер150.25 Kb.
#43650
ТипПрограма


ЦВЕТНО УЧИЛИЩЕ

В Прогимназия „Акад. Даки Йорданов”

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма

«Развитие на човешките ресурси»,

съфинансирана от

Европейския социален фонд

на Европейския съюз”

ИЗСЛЕДВАНЕ

на интеграцията на деца със СОП чрез тест-рисунка

В масовите училища, каквото е и нашето, работим с програми, изработени от МОН. Те предлагат единни стандарти за обучение и образование на децата с нормално развитие и са непреодолима бариера за децата със СОП. За съжаление методиката за работа с тези ученици за много учители е една непозната територия, по която или тръгват с огромен скептицизъм и неприязън, или се отказват въобще да изследват.Ще ви запозная с моите опити в тази посока, колкото и малки да са те, тъй като нито обхващат голям брой деца, нито са провеждани в продължителен период от време.

Работила съм по методика , предложена от Г-жа Муси Дачева, която тя е представила в своята книга „Рисунка –тест, тест -рисунка”.

Според нея рисунката отразява уникалния поглед на детето за света около него.В нея то проектира себе си, своите преживявания, представи, стремежи, затова рисувателните тестове се отнасят към групата на проективните.Проективните рисувателни тестове се използват предимно за диагностика на деца.Посредством рисуването децата изразяват това, което им е трудно да кажат с думи.Рисувателният процес е форма на невербална комуникация.Езикът на рисунката по-открито и по-искрено от вербалния език предава детските преживявания, защото за разлика от възрастните, детето рисува не само това, което вижда и знае, а преди всичко това, което чувства.Рисувателните проективни тестове дават представа за субективната оценка на детето за средата, в която е отглеждано и на тази, в която то учи и играе.Посредством рисуването малкият човек се себеоценява и оценява околните.По този начин то разказва с други изразни средства за отношенията му с роднините и приятелите.Процесът на рисуване има оздравяващ ефект върху деца с различни заболявания, затова в психологичното консултиране проективните методики се използват не само за диагностика, но също така и в психотерапевтични арт сеанси. Ето защо смятам, че рисунка тест може да бъде отличен инструмент в интегрираното обучение на деца със СОП.



Интегрирано обучение на деца със СОП е такова обучение, при което детето независимо от вида на увреждането е включено в общата образователна среда. Това се осигурява чрез изграждането и функционирането на подкрепяща среда, която включва подходящи архитектурни и социално–битови условия, индивидуалните образователни програми, екипи от специалисти, специални учебно-технически средства и апаратура, дидактически материали и помагала.

Основни психологически препоръки дава д-р Джеймс Добсън (психолог) при работа с деца със СОП.Според него бавно учещият трябва да бъде предпазен от опустошенията на провала. Върху учебните цели, които бавно учещият не може да постигне, не трябва да се набляга допълнително. От него трябва да се изискват само неща, които са по силите му. Трябва да бъде хвален, когато дава най-доброто от себе си, дори и ако то не е в крак с връстниците му. Психологът ни призовава да помним , че успехът ражда успех. Най-добрият мотив за бавно учещия е съзнанието, че успява. Ако възрастните наоколо демонстрират доверие в него, е по-вероятно и той самият да има доверие в себе си.

Желание за изобразителна дейност има всяко дете.Ако ние като възпитатели поощрим тази дейност, ще имаме двоен ефект: от една страна ще накараме детето да се почувства положител-но - то ще е мотивирано за по- добър резултат следващия път, т. е. ще изградим доверие; от друга страна ще имаме материал- рисунката, която ще ни даде информация, която иначе не бихме получили от детето и която е важна за индивидуалния подход към всяка крехка детска душа.

Проективните тестове имат дълга история. Изследвания върху рисуването на детето са правени още в края на 19 в., но е трудно да се посочи кой точно е положил началото на тяхното използване с диагностична цел.Като пионер в тази област се смята американската психоложка Флоранс Гудинъф, която създава първата скала за оценка на интелигентността чрез рисунка на човешка фигура. Едни от най-популярните тестове са Рисунка на човешка фигура и рисунка на семейството.За основоположник на втория се смята Вулф, който разработва редица методики за оценка на вътрешно-семейните отношения, отчитайки изключителната роля на семейството за развитието на детето.Съществуват много и други различни тестове,всички са придружени от подробни ръководства за интерпретация, които дават възможност да се оценява личността на автора на рисунката по много параметри.

Двата основни рисувателни теста „Рисунка на човек” за интелектуална и личностна оценка и „Рисунка на семейство”за изследване на взаимоотношениятоа в група биха могли да се използват широко в работата ни като класни ръководители и възпитатели и особено при деца със СОП.Те могат да се прилагат, както индивидуално, така и групово. Рисувателните тестове са добър помощен инструмент в детското диагностициране за изследване на:

-нивото на умствено развитие;

-рационален или емоционален тип взаимодействие с околната среда;

-екстровертност,интровертност;психомоторен тонус- активност, пасивност;

-самоконтрол или импулсивност;

-тревожност, безпокойство, страх;

-депресивност;

-агресивност-физическа, вербална, защитна;

-демонстративност;

-конформизъм или антисоциалност;

-общителност или аутизъм;

-сексуалност;

-взаимоотношения в семейната среда;

-взаимоотношения в приятелската среда и училището;

-въображение, креативни способности.

Рисувателните тестове са лесен и ефективен начин за обследване на големи групи деца.Те се прилагат с успех тогава, когато е затруднена вербалната комуникация, най-често при деца с увреждания в говорния и в слуховия апарат и при такива с дисграфия.Тематичните рисунки се използват за оценяване на детски неврологични функции, а също така и при диагностика на травмирани деца-малтретирани, сексуално тормозени.В някои случаи те се явяват много важен инструмент и при аутични деца.

Не бива да се надценяват диагностичните възможности на рисувателните тестове, въпреки че е доказана в практиката тяхната висока надеждност.С една или с няколко рисунки не може да се правят категорични заключения, да се квалифицира предполагаемо поведение или да се поставя диагноза на детето.Интерпретаторът може да каже , че агресията е присъща на автора на рисунката, но не може да бъде категоричен дали е имало и дали ще има проявления на тази агресия в отношенията му с околните.

С помощта на рисувателните тестове могат само да се предполагат кръга от проблеми в изследваното лице и заключението на специалиста да бъде основание за по-нататъшни подробни изследвания с други диагностични психологични методики.В нашата работа те биха били допълнително надеждно средство, с което ще прибавим щрих в общата картина, която създаваме,за да вникнем в света на детето с проблеми.



Процедура

Всяка рисувателна методика е придружена с изисквания при нейното прилагане, за да бъде достоверна последващата интерпретация.

Словесната инструкция трябва да бъде кратка, точна и ясна, без съкращения или излишни допълнения.В никакъв случай този, който провежда теста не бива да се намесва и да дава оценки в процеса на работата върху рисунката.Децата са чувствителни към всяка, дори невинна забележка, жест, гримаса, поглед.Наблюдението от страна на провеждащия трябва да бъде дискретно и почти незабележимо.

Децата с проблеми могат да откажат да нарисуват човек.Добре би било до не се притиска такова дете, а да се остави да нарисува, каквото иска и после пак да бъде помолено да нарисува човек.Хубаво е да се обяснява многократно, че не се държи на художествената стойност на рисунката, за да отпадне притеснението на детето, че не може да рисува човек.

Времето и мястото също имат значение за успешното провеждане на теста.Детето не трябва да е превъзбудено от минало или предстоящо събитие, гладно или неразположено по каквато и да е причина.В противен рисунката не би била проективна , а ситуативна, която отразява настроението в настоящия момент.Атмосферата в помещението, където се провежда рисувателния тест, трябва да е спокойна и предразполагаща, да има добро осветление, подходяща температура,удобно място и достатъчно време, за да бъде завършена рисунката.

Материали

Препоръчително е да се използват средно меки черни моливи или цветни, ако това е необходимо.Допуска се гума и то по-твърда, за да остават следи след триенето от предишните опити.Рисувателният лист е с формат А4, но може и по-малки – А5 или с големината на рисувателно блокче.При някои тестове има специално изискване листът да бъде разположен хоризонтално или вертикално.Идеята е да се интерпретира впоследствие разполагането на фигурата или на композицията върху определено място на рисувателното поле.



Наблюдения на наши ученици

Като учител по български език , аз имам възможността да наблюдавам доста деца със СОП.Всвоето индивидуално развитие те се намират на различно интелектуално и емоционално ниво.В нашето училище имаме само ученици със слаба степен на умствена изостаналост, но и между тях има доста различия.Класен ръководител съм на клас, в чийто състав има дете със СОП.Юзлем е с лека форма на умствена изостаналост.Тя не покрива ДОИ за възрастта си, трудно чете и пише( главно може да преписва текст, не и под диктовка).По характер е доста общителна, общува с всички, независимо, че нормалните не я приемат за равностойна. В началото на 5 клас видях в очите на майката огромен въпрос, дали тя ще успее да се справи с новите условия- съученици, учители, програми...Много важно беше да създадем връзка, която да бъде основана на взаимно доверие.Разговаряхме открито за проблемите на детето. По различните предмети изготвихме приложения към учебните програми.Реших да проведа индивидуален тест „Рисунка на човек” за установяване на интелектуална и личностна оценка на развитието на детето За сравнение прилагам рисунките и резултатите на дете на същата възраст Айшен, също дете със СОП.Ето и анализ на „Рисунка на човек” :



Елементи на рисунката

Символни значения


Специфики на образа при Юзлем и тълкуване

Специфики на образа при Айшен и тълкуване

глава

Интелектуална сфера

Голяма глава—изострена чувствителност

Голяма глава—изострена чувствителност

коса

Символ на сила и зрелост

Прецизно изпълнена в сложна прическа- женственост, кокетство.

Като фина четка, справи косми- потребност от защита и покровителство.

лице

Свързано с общуването

Нарисувани са прецизно с всички необходими подробности- идвете деца са с добра комуникативност, интерес към себе си и към околните.







очи

Свързани са с емоционалната природа

Изписани очи, гримирани, с ресници- говорят за кокетство и женственост, ясен знак за полова идентификация.;ясно очертани вежди-стремеж към естетичност и изисканост.

Ясно очертани, големи, бадемообразни, със зеници като точки-изразяват тревога;симетрични, широко отворени, говорят за интерес към околния свят,любознателност;вежди-ясно очертани-естетичност, изисканост.

уста

Сексуален символ

Добре очертани- ясна полова идентификация

Добре очертани- ясна полова идентификация

Нос

Общуване, отношения с околните

Като ъгъл с едно голямо рамо- предпазливост

Като капка-импулсивност

уши

Очаква се да присъстват като елемент в рисунките на 13-14 годишни деца

липсват

липсват

шия

Част от чов. фигура, която свързва главата-сферата на контрола с тялото, сферата на влеченията.

Липва шия, белег за значителна разлика между умствената и календарната възраст.

Белег за незрелост, импулсивност, слаб вътрешен контрол.



Ясно изразена шия, украсена с гердан - добро развитие и ясна полова идентификация.

ръце

Знак за връзка с майката, дали детето се чувства харесвано и обичано от близките си;знак за активност.

Липват ръце-при деца над 6 год. освен че показва интелектуал-на незрелост, говори и за емоционална депривация, за хладни отношения в семейството и слаба връзка между детето и майката.показва още тревога или вина заради социално неприемливи постъпки включващиръцетие или дланите

Ръцете са разперени встрани, което е признак на откитост, общителност,добра комуникация с околните, желание за спонтанно и активно взаимодействие със средата.

Длани и пръсти




-

Ръце с по пет пръста, което показва художествен усет, изтънченост и деликатност в отношенията с околните.

Тяло (торс)

Формата издава степента на зрялост и темперамента, характера , от главоного през различните геометрични фигури до достоверни форми с правилни, симетрични части.

Главоного- незрелост,неправилна форма, близка до трапеца, заоблена- женственост и мекота на характера.

Тяло като квадрат и трапец за пола - ъгловатост, агресивност.

рамене

Ако са налични, знак за зрялост.

Липсват, смъкнати, асиметричност –лоша координация и импулсивност в реакциите,подсказват вероятност за неврологичен проблем, чувство за малоценност и нищожност.

Ясно очертани – знак за относителна самостоятелност при определени дейности, изпълнителност, готовност за сътрудничество..

крака

Индикатор за самостоятелност и самоувереност, на стремеж към движение и промяна.

Липса на крака – скованост и страх от промени, тревога, несигурност.

Къси и тънки крака под едро масивно тяло издават неувереност,липсата на стъпала-знак за известна несигурност, нерешителност при новости.

облекло

Сложността на дрехата, наличието на детайли е белег на интелигентност.

Дълга рокля, която скрива крайниците, долната линия на роклята служи за опора на фигурата-прикритост.Шапката и шарките по роклята издават кокетство.

Дреха от две части - добро интелектуално развитие. Допълнителни елементи:гердани, джобове, къдрици на роклята- издават добра наблюдателност и интерес към детайлите

Големина на фигурата

Себеоценка.

Голяма фигура 1/3 от рисувателния лист- добра себеоценка, самоувереност и жизненост.

Средна човешка фигура- срв. добра и реалистична себеоценка, реално оценяване на собственитеси възможности.

Разполагане на фигурата в рисувателното поле

3 хоризонт. зони: долна, центр. и горна;3 верт. Зони7лява, центр.и дясна

Разполагане на фигурата изцяло или по-голямата и част в долната зона показва конкретност на мисленето, практичност, стремеж към сигурност;

Нарисувана фигура изцяло в горната зона е знак за самонадеяност, образно мислене, фантазност, възможно е и бягство от реалността.

Щрих

Натискът на молива върху рисувателния лист издават личностни качества като смелост, самоувереност и др.

Линейни щрихи-упоритост, настой- чивост;комбинирани щрихи- добра адаптивност.

Силен натиск на рисувателната линия- тревожност.

За установяване на емоционални индикатори в семейната среда проведох и теста „Рисунка на семейството”.В резултат се проявиха следните особености, които за по-голяма яснота представям в таблица.

Интерпретация на тест „Рисунка на семейсво”

При Юзлем

При Айшен

Разполагането на композицията върху рисувателното поле- характеризира мисленето и световъзприемането като цяло.

Композицията е разположена в долната зона, така че отгоре остава празна ивица- Конкретност на мисленето, практичност.

Композицията е разположена в горната зона на листа, отдолу остава значителна празна ивица- образно мислене, способност за абстрактно мислене или откъсване от действителността.

Разполагането на членовете на семейството в рисувателното поле-говори за характера на взаимоотношенията всемейството.Разстоянието между фигурите е значим емоционален индикатор.

Юзлем е нарисуваласвоята фигура в частичен профил, обърната към сестра си, с протегнати към нея ръце, което говори за силна емоционална връдка и добра комуникация между тях.Слаби емоционални връзки и студенина се забелязват в изобразяването на фигурите на майката и бащата- те са нарисувани графически отделени с линия, доста отдалечени от детските фигури.

Фигурите са на разстояниеедна от друга, без да се докосват.Детската фигура е по-встрани от фигурите на родителите, което говори за известна студенина в отношенията.

Размери на фигурите –показват отдаването на значимост, признаването на авторитет и семейната йерархия.

Ролята на бащата е водеща- фигурата му е по-голяма от тази на майката.Фигурите на децата са по-големи от фигурите на родителите, което е знак за по-голяма емоц близост между двете сестри.

Майката е с по-голяма по-масивна фигура, има по-голяма значимост за детето.

Особености на Аз-фигурата-разполагането и в рисувателното поле показва как се чувства детето в обкръжението на своите близки.

Юзлем е нарисувала себе си в средата, между останалите членове на семейството, но я е оградила с прави вертикални черти, т.е. детето има самочувствие, но и липсва общуване и внимание, детето се чувства самотно.

Детската фигура е най-голяма-знак за добро самочувствие.

Подчертаване на елементи от фигурите-Фигурата, на която е отделено най-голямо внимание, нарисувана с най много детайли е най значимият човек в семейството; подчертаването на някои части като очи, уши, уста, ръце имат различна индикация за детето.

Бащата е нарисуван с най-голяма глава, доста по-голяма от главата на майката, за детето той е най- умният човек в семейството.Ръцете му са с големи китки и дълги прьсти, оцветени в черно, възможна е агресия ,от която детето се бои.

Интересното е, че всички детайли във фигурите на детето и майката си приличат-очила, гердан, облекло, прическа, което говори за добра полова идентификация на дъщерята чрез майката.

Пейзажни елементи и предмети в рисунката-никой от тях не е случаен и на подсъзнателно ниво придобива символичен смисъл за детето.

Юзлем е нарисувала таван с три светещи електрически крушки на него.Те са разположени над всяка от групите фигури, които тя е нарисувала- над сестра си, над родителите си и една, най-гляма, над себе си.Изглежда, че фигурите са разположени в различни стаи, отделени са , не общуват.Източника на светлина говори за силната потребност от внимание и обич, които детето не получава в достатъчна степен.

Айшен е нарисувала слънце в единия ьгьл на рисунката, при фигурата на майката, което говори за нуждата на детето от повече топлина в отношенията от страна на майката.

Проблемът с учебната работа се оказа по-малкият проблем в сравнение с емоционалните трудности, които среща детето със СОП при интеграцията си в среда на нормални деца. Нормалните деца, подобно на възрастните в нашето общество,са неподговтени за приемане на различията.В началото на всяка съвместна дейност се появяваат реакции на отхвърляне, които нормалните смятат за най- доброто решение и за себе си , и за детето със СОП.След няколко подобни ситуации, в които се налага да обясня, че емоционалните потребности на тези деца също са важни, както на всички други, и че ние правим цивилизационен избор като решаваме как да се отнасяме с по-слабите,групата като че ли започва да приема различието. Все пак, това е само привидно, защото виждам, че Юзлем все още няма приятели.Предстои да проведа теста „Училищна рисунка-аз в училище”.

В работата ми по проект „Цветно училище” като ръководител на Артклуб „Палитра” работих върху идеята за интеграцията на децата със СОП” чрез изкуството. Идеята на проекта бе в малка група деца с интерес към изобразителното изкуство да бъдат включени и деца със СОП, които сами са избрали рисуването като любимо занимание. Интеграция чрез обща дейност в областта на изкуството не е нещо непознато , надявахме се то да сближи децата. Включих в групата Юзлем, Айшен и други деца със СОП.Работата на клуба може да видите в презентацията „Арт клуб „Палитра”- интеграция на деца със СОП чрез изкуството”, която прилагам тук.

Опитах се да представя първия експеримент, който направих с моите ученички Юзлем и Айшен -деца със СОП,да проникна отвъд видимото в тяхното състояние и да науча нещо повече от това, което те споделят с думи.За мен лично това бе вълнуващо и обогатяващо преживяване. Без да имам претенции за всеобхватност на изложеното тук, се надявам в малка степен поне, да съм провокирала вашия интерес към рисуването като към възможност за изследване на човешката индивидуалност.

Изработила Снежана Петкова- учител по БЕЛ и ИИ



Ползвана литература:

Дачева М.,Рисунка – тест, тест – рисунка,ИК”Светулка44”,С.,2005
Каталог: snez -> files -> 2017
2017 -> Индивидуална карта за квалификация на педагогически специалист на снежана Йорданова Петкова длъжност старши учител по бел училище прогимназия „ Акад. Даки Йорданов”
2017 -> Cv лични данни
files -> Теми и герои в разказа. Художествени похвати и изразни средства. Докажете, че „По жътва” е разказ! Кои са основните теми в разказа?
files -> По жътва” Елин Пелин Опозицията човек природа Кои са основните теми в разказа?
files -> По жицата” Йордан Йовков


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница