Програма "Регионално развитие" 2007-2013 проект „развитие на ргионален туристически продукт и маркетинг на район поморийски залив и източна стара планина"



страница1/5
Дата20.02.2017
Размер0.64 Mb.
#15394
ТипПрограма
  1   2   3   4   5


Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013

ПРОЕКТ „РАЗВИТИЕ НА РГИОНАЛЕН ТУРИСТИЧЕСКИ ПРОДУКТ И МАРКЕТИНГ НА РАЙОН ПОМОРИЙСКИ ЗАЛИВ И ИЗТОЧНА СТАРА ПЛАНИНА”

Договор за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/3.2-02/2011/009

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от

държавния бюджет на Република България.

www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!




ТУРИСТИЧЕСКИ ПАКЕТ4: КУЛТУРЕН ТУРИЗЪМ

Обосновка
Културният туризъм се развива на основата на туристически продукти и услуги, представящи културното наследство като ресурс за социално-икономическо развитие на Общините Айтос, Поморие, Руен, представляващи обединението район „Поморийски залив и Източна Стара планина”. Пътуванията с опознавателна цел и посещение на културни обекти заемат второ място в световен мащаб по цел на пътуване, като се очаква до 2020г. техния брой да нарасне до около 40% от общия брой туристически пътувания. Въпреки това, обект на интерес, насочен към културния туризъм могат да бъдат и представените нематериални културни ценности на района – народни традиции и културни обичаи. Културният календар на региона е свързан с фолклорни, театрални и кино фестивали, както и провеждане на тематични изложби на традиционни занаяти, местните ястия и напитки. Специфичен туристически продукт е приготвянето им, което показва и носи автентичните традиции и дух на съответната нация.

Дестинация България има над 40 хиляди исторически паметници, 36 културни резервата, 160 манастира, 330 музея и галерии, 7 културни забележителности в списъка на ЮНЕСКО за културно наследство с категория „национално значение”. Независимо от факта, че културният туризъм е считан като бъдещето на България, той все още не е превърнат в туристическа индустрия. Слабости могат да бъдат откроени в липсата на маркетинговата стратегия и липсата на взаимовръзки между материално техническата база и туристическата инфраструктура. Необходимо е представянето на културното наследство като ресурс, в който да бъдат реализирани инвестиции за постигане на социално-икономическо развитие.

Районът на Поморийския залив и Източна Стара планина има добре застъпени практики в тази насока. Това може да се докаже с представянето на региона в различни тематични туристически изложения и борси като: международно туристическо изложение в Румъния – TTR, изложението ITB в Берлин, Ваканция & Спа Експо и т.н.

Сътрудничеството между общините Поморие, Руен и Айтос допринася както за успеха в съвместните инициативи, така и за популяризирането и развитието на общ регионален туристически продукт. Разработването на туристически продукт в сферата на културния туризъм може да се постигне само чрез подробен анализ извършен въз основа на характеристиките на различните обекти.



Форми на експлоатация/консумация на пакета

Целите на настоящия пакет са, чрез предоставяне на информация, в сферата на културния туризъм да бъдат представени различни форми за постигане на устойчива експлоатация на наличните туристически ресурси. В тази връзка, културният туризъм може да се раздели на базата на движими и недвижими материални и нематериални културни ценности. Антропогенните туристически обекти са материални ценности. Такива биват различни музеи, гробници, читалища, манастири, църкви, джамии, къщи-музей, архитектурни паметници на културата, етнографски комплекси и т.н. Към нематериалното културно наследство спада всичко свързано с фолклора, с традициите и занаятите на съответната нация или регион.

„Консумация“ на предлагания пакет може да се постигне под формата на организирани тематични маршрути, индивидуални посещения на обекти, включване в комплексни и други тематични туристически продукти. Настоящият продукт представлява своеобразна информационна база, предоставя на своите ползвателите подробна информация отнасяща се за местоположението, описанието, контакти и др. за включените обекти (където е приложимо). Предложен е вариант за експлоатация на продукта, чрез примерен туристически маршрут.
Опорен план на пакета


Туристически ресурси

В туристически пакет Културен туризъм обектите са групирани и представени в 4 части:



  1. Културно-историческо наследство

  2. Архитектурни паметници

  3. Читалища

  4. Културни мероприятия


Културно-историческо наследство

В таблицата по-долу са посочени нагледно обекти на културно-историческото наследство на район „Поморийския залив и Източна Стара планина“, включени в настоящия туристически пакет. Всеки от обектите също така е и самостоятелно представен впоследствие.



Културно-историческо наследство




Културно-исторически обекти

Музейни обекти

Етнографски комплекси




Античната куполна гробница Мавзолей „Хероон“ - Поморие

„Посетителски център Поморийско езеро“


„Стари поморийски къщи“ - Поморие

Археологически резерват „Козарева могила“ – Поморие, гр. Каблешково

Исторически музей - Поморие

Етнографски комплекс „Генгер” – Алея на старите занаяти – Айтос

Местност Палеокастро

Музей на солта

Къща - музей „Петър Станев” - Айтос



Име

Античната куполна гробница Мавзолей „Хероон“

Местоположение

Община Поморие.

Гробницата се намира западно от гр. Поморие, от дясната страна на 300 метра от първокласен път Поморие – Бургас. Има табели, които указват пътя до нея. Достъпът до глобницата е лесен и удобен.



Време на основаване/ градеж/ хронология

ІІ - ІV в. сл. Хр.

Историческа справка

Смята се, че тя е служила за хероон (мавзолей) на богата анхиалска фамилия, в който са се извършвани религиозни езически ритуали.

Съвременно ползване

Персоналът на Историческия музей в Поморие обслужва посетителите на гробницата на български и руски език.

Статут

Обявена е за археологически паметник от национално значение в брой 35 на Държавен вестник от 1965 г.

Описание

Гробницата се състои от коридор (дромос) с дължина 22 м и кръгла камера с диаметър 11,60 м и височина 5,50 м. Изградена е от камък и тухли. Гробницата е засводена с полуцилиндричен свод, в центъра на който има куха колона с диаметър 3,30 м, която се разширява нагоре и слива с външната стена. От вътрешната стена на кухата колона е имало вита каменна стълба, която е отвеждала на повърхността на могилата. По околовръстната стена на гробницата има пет ниши, в които са били поставяни урните на покойниците. Предполага се, че стените са били изрисувани, но днес посетителите могат да видят само следи от зелена мазилка. Гробницата е единствена по рода си на Балканския полуостров. Архитектурата и градежът й и до днес впечатляват с перфектното изпълнение. Много архитекти от цял свят изучават гробницата, за да разгадаят тайната на гъбообразния й купол.

Работно време

През лятото (15 юни – 15 септември) паметникът е отворен от сряда до неделя от 9 до 17ч. През зимния период посещенията стават с предварителна заявка.

Вместимост - 40-50 души.

Входни такси: възрастни - 2.00 лв., учащи, пенсионери и хора със специфични потребности - 1 лв.

Беседи: на български и руски език - 3 лв.



Контакти

Тел. : 059/ 622 008, моб. 0882 420102

Е-mail: pomoriemuseum@abv.bg



Източници на информация

http://pomorie.org/web/?p=745

http://www.greenbalkans.org/pomoriecenter/indexdetails.php?menu_id=120&elem_id=250

http://bulgariatravel.org/bg/object/246/Kupolna_grobnica_Pomorie



Име

Археологически резерват „Козарева могила“

Местоположение

Община Поморие, край гр. Каблешково

Време на основаване/ градеж/ хронология

V хилядолетие пр.Хр

Историческа справка

Тепърва предстои социализация, консервация и разработване на обекта. Според археолозите това е голямо научно откритие, което доказва началото на истинската цивилизация в самото селище, а не извън него.

Описание

Според учените това е знак за своеобразно „индустриално“ производство на различни глинени съдове. Откритият древен грънчарски център е уникален и е поредното доказателство, че 5 хиляди години преди Христа цивилизацията се е зародила точно по нашето крайбрежие. До сега белег на цивилизацията по нашите земи беше най-старото обработено злато, открито край Варна. Керамичните пещи край Бургас ще дадат основание на археолози и историци за нови разкрития.

Допълнителна информация:

http://bnt.bg/bg/news/view/57508/arheologicheska_nahodka_ot_kamenno_mednata_epoha



Име

Местност Палеокастро

Местоположение

до гр. Поморие

Време на основаване/ градеж/ хронология




Историческа справка




Описание

Археологическите разкопки в местността Палеокастро, където е бил разположен град Анхиало през римската епоха и част от Средновековието. Римският град Анхиало възниква при управлението на император Траян (98-117). Разкрити са мащабни постройки от античността и средновековието, които наред с откритите предмети разкриват богата материална и духовна култура.


Допълнителна информация:

http://poligraff.net/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F/%D0%90%D0%BD%D1%85%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%87%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%B4%D0%B6-%D0%B1%D1%8E%D1%80%D0%BE-%D0%B8-%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81-%D1%81-%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE/11175



Име

Посетителски център Поморийско езеро“

Местоположение

Община Поморие, гр. Поморие (южен бряг на Поморийско езеро, до Музея на солта)

Време на основаване/градеж/хронология

Построен е през 2010г.

Съвременно ползване

Отворен за посетители

Описание

Предлага атрактивна експозиция от фотоси, макети и видеоклипове.

Професионален гид разказва за особеностите и ценностите на района. От терасата на центъра ще се насладите на просторна гледка към местата за гнездене на птиците в езерото. Със специализираната оптическа техника ще имате възможност да видите обитателите отблизо и да се научите да ги различавате.

Вместимост - 40-50 души.


Контакти'>Работно време

от 9:30 - 12:00 и 13:30 - 18:30 часа.

Контакти

тел: 0885/108 716, 0885/108 712

Е-mail: syordanov@greenbalkans.org



Източници на информация:

http://www.greenbalkans.org/pomoriecenter/indexdetails.php?menu_id=116

http://www.anhialo.info/index.php?option=com_content&view=article&id=5502&Itemid=206



http://www.ekotravel.info/article/2079/



Име

Исторически музей - Поморие

Местоположение

Община Поморие, град Поморие, ул. Княз Борис I №33А

Съвременно ползване

Музеен обект

Посетителите се обслужват на български, руски и английски език



посещения,_капацитет_до_30_души__Описание'>Статут__Отворен_за_посещения__Описание'>Статут

Отворен за посещения

Описание

Исторически музей - Поморие е разположен в старата градска част. Сградата е обявена за архитектурен паметник с местно значение. В залите й са представени експонати от отдел Археология, Етнография и Нова и най-нова история. Археологическата експозиция е разпределена в няколко зали: „Праистория”, „Предримски Анхиало”, „Римски и средновековен Анхиало” и „Нумизматика”. В музейната експозиция е представен животът в района на Поморие от най-дълбока древност до Възраждането (кр. на XІV в.). В залите на музея е показано и богатото разнообразие в културата и бита на населението на Поморийския край от края на XIX и началото на XX в. Представени са и експонати, стари фотоси, както и интересни макети, разкриващи историята, атмосферата и народопсихологията на града. Благодарение на художествената си колекция Исторически музей – Поморие и Община Поморие се нареждат сред притежателите на едни от най-богатите сбирки на произведения на живописта по цялото Черноморие. В експозицията са изложени платна на утвърдени и известни художници от Поморие, Бургас, страната и чужбина.

Историческия музей има профил в социалната мрежа Facebook, където се публикува актуална информация за дейностите на обекта.



Работно време

Работно време:

8.00 ч. – 12.00 ч.

13.00 ч. – 17.00 ч.

През зимния сезон:

8:00 ч. - 16:00 ч.

Почивни дни:

събота и неделя

Цени на билети:

възрастни – 2.00 лв.

деца , учащи, студенти, пенсионери, инвалиди – 1.00лв.

Цена на беседа – 3.00 лв.


Контакти

Тел. : 059/ 622 008

Е-mail: pomoriemuseum@abv.bg



Източници

http://pomorie.org/web/?p=730

http://www.greenbalkans.org/pomoriecenter/indexdetails.php?menu_id=120&elem_id=249

https://www.facebook.com/pomoriemuseum/about



Име

Музей на солта

Местоположение

Община Поморие. За да стигнете до музея, следвайте указателните табели в град Поморие. Музеят се намира на брега на Поморийското езеро.

Време на основаване/градеж/ хронология

7 Септември 2002 г.

Съвременно ползване

Посетителите се обслужват на български и руски език.

Статут

Отворен за посещения, капацитет до 30 души

Описание

Единственият в България и на Балканския полуостров специализиран музей за производството на сол чрез слънчево изпарение на морска вода. Запазени са действащи по старинна технология солници. Едновременно с добива на сол се получава и поморийската луга, лекуваща заболявания на костната система и кожата.

Методът на производство на сол чрез слънчево изпарение на морска вода е известен като „древна анхиалска технология”.

В експозицията на музея има богат снимков материал, оригинални инструменти и други експонати. Едновременно с това посетителите могат да се разходят из действащите солници, да видят „на живо“ всички технологични операции, да разговарят със соларите, да усетят автентичната атмосфера на миналото.


Работно време

1 октомври – 31 май:

8.00 ч. - 16.00 ч. от понеделник до петък

почивни дни – събота и неделя.

1 юни – 30 септември:

8.00 ч. - 18.00 ч. от понеделник до петък

10.00 ч. - 18.00 ч. в събота

почивен ден – неделя

Входна такса – 2 лв., за учащи – 1 лв.

Цена на беседа на български език – 3 лв.



Контакти

Тел. : 059/ 625 344

GSM: 0882 420097; 0882 420061

Е-mail: salt_museum@abv.bg


Източници

http://pomorie.org/web/?p=738

http://bulgariatravel.org/bg/object/76/Muzej_na_solta

http://www.tourism-bg.net/obekti/6.2_pomorie.html



Каталог: web -> wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Море от вино 31 юли – 31 август
2013 -> Урок по танци Място на провеждане площад „Св. Св. Кирил и Методий" Час 19: 00 Организатори Община Поморие и нч „Просвета 1888"
2013 -> Община поморие
2013 -> Програма за опазване на природната среда и нейните обитатели, да управляват всяка форма на посещение в района
2013 -> Избирателен списък за избиране на народни представители на 12 май 2013 Г
2013 -> Програма "Регионално развитие" 2007-2013 проект „развитие на ргионален туристически продукт и маркетинг на район поморийски залив и източна стара планина"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница