Програма "Регионално развитие" 2007-2013 проект „развитие на ргионален туристически продукт и маркетинг на район поморийски залив и източна стара планина"



страница1/2
Дата16.09.2016
Размер453.56 Kb.
#9768
ТипПрограма
  1   2


Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013

ПРОЕКТ „РАЗВИТИЕ НА РГИОНАЛЕН ТУРИСТИЧЕСКИ ПРОДУКТ И МАРКЕТИНГ НА РАЙОН ПОМОРИЙСКИ ЗАЛИВ И ИЗТОЧНА СТАРА ПЛАНИНА”

Договор за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/3.2-02/2011/009

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от

държавния бюджет на Република България.

www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!




ТУРИСТИЧЕСКИ ПАКЕТ2: СЕЛСКИ ТУРИЗЪМ

Обосновка
Този вид туризъм е характерен е с това, че целта на туристическите посещения са малките населени места и обичайно туристите се настаняват в традиционни селски къщи, за да контактуват с домакините, да имат достъп до стопанството и да се запознават с местния начин на живот. Туристите задоволяват своя интерес към бит, култура, селскостопански и други специфични дейности, както и към природните, исторически и културни дадености на съответния район. И в двата случая туристите очакват да се включат в ежедневието на домакинството: беритба на плодове и зеленчуци, билки, приготвяне на традиционни ястия, включване в обичаите и празниците на района, наблюдение или обучение в местните занаяти, фолклорни и земеделски традиции.

Селският туризъм може да се яви като преминаващ, т.е. престой в рамките на обиколен тур или като уикенд или дори една седмица престой. Много подходящ е да се комбинира и/или с различни видове активен или културен туризъм (пешеходен, планинско колело, езда, посещение на манастири, музеи, археологически и други забележителности, училище по занаяти) и най-често е съчетание от всичко това.



Форми на експлоатация/консумация на пакета

Чрез Туристически пакет 2 „Селски туризъм“ се цели постигането на по-голяма популярност и валоризирането на туристическите обекти включени в него. Спецификата на този вид туризъм предполага два типа „консумация“ и реализация на този туристически пакет:



  • Посещение на един обект от разгледаните в пакета (село) и престой в него за по-дълъг период от време, за да бъде „уловена“ атмосферата на селския начин на живот;

  • В съчетание с предложените примерни маршрути в другите туристически пакети.

Възможно е компоненти от пакета да се включват в комплексни и други тематични туристически продукти (например в рамките на туристическите пакети на летовниците в курортните комплекси, намиращи се в дестинацията или непосредствено в съседство).

Опорен план на пакета



Туристически ресурси
На територията на район „Поморийски залив и Източна Стара планина“ има 75 населени места (4 града и 71 села), административно разпределени в трите общини Поморие, Айтос и Руен. В 41 от тях са идентифицирани обекти, дадености и обстоятелства, които биха привлекли интереса на туристи.

Атрактивните села във вътрешността на района спомагат за усвояване и развитие на територията за целите на туризма. Оползотворяването на възможностите за разнообразяване на туристическия продукт ще удължи туристическия сезон, който е свързан с предлагането основно на морски рекреативен туризъм и балнеоложки калолечебен туризъм.

Фолклорни традиции и обичаи могат да се наблюдават в редица села от района. Възтановки се правят от читалищата в селата.

По-подробна информация за местните обичаи и традиции може да се видите в пакет 4 „Културен туризъм“.





Населено място

Община

Информация




с. Козичино

общ. Поморие

Село Козичино се намира в Източна Стара планина, на 42км северно от Поморие. Козичино е известно още като Еркеч. Най-популярната теория за произхода на турското име на селото е, че произхожда от турските думи - еркен геч, т.е. мини, замини, не замръквай. Друга версия от топонимиката на селището, пак от турски език, се свързва с „еркечите“ - козли, водачи на стадото. Поради тази причина и селото е преведено от турското Еркеч на българското Козичино.

Според легендите селището е възникнало по времето на царете Асен и Петър.

Селото е известно с уникалните си и изключително добре запазени фолклорни традиции, носии и местен говор. Еркечката общност е силно затворена и специфична, което обуславя цялостната интересната и автентична атмосфера на селото.

Всяка година на Цветница в селото се практикуват обичая „Лазаруване”. Също така се празнуват и Силиврия, Ивановден, Бабинден, Петловден, Лазаруване, еркечка сватба, Валянка, еркечка седянка, Еньовден и др. Необичайни и силно въздействащи са еркечките традиционни танци. Всички обичаи се пресъздават от фолклорния състав към читалището.

Контактно лице е кметът на селото – г-н Тодор Милев - 05969/2288.

В с. Козичино има 1 хижа. Състои се от четири едноетажни бунгала с капацитет 42 места. Бунгалата са със собствени санитарни възли и бани. Водоснабдени са и електрифицирани, отоплението е с печки на твърдо гориво.

В Козичино има етнографски комплекс, но почти всяка къща в селото има своя етнографска сбирка пазена и събирана от поколение на поколение;

В близост се намират „Доброванските гъби” - http://www.aircrashconsult.info/BG/Dobrovanski_gabi/Dobrovan_mushrooms.htm

В селото се намира църквата „Св. Параскева“, основана 1848г. Тя е действаща само по големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

В Козичино е запазена единствената у нас действаща машина за лимонада отпреди двеста години. Кога и кой е внесъл у нас машината не се знае. Не се знае и кога е произведена. Лимонадата се произвежда по класическия начин и се бутилира в оригиналните бутилки с керамично-телена запушалка.

В щраусова ферма, има възможност за дегустация на яйца и месо от щрауси. Тя е собственост на Венцислав Налбантов.

Има и действаща вятърна мелница с хотел и ресторант към нея. „Вятърна мелница” - 0888 468 734. Разполага с 5 двойни и една тройна стая, обзаведени с телевизор, фотьойл, санитарен възел, балкон. Ресторантът е просторен, в уютен селски стил. По заявка се приготвя печено агне на пещ! 

Провежда се сафари (с джипове). За контакти: Бътерфлай 2012, гр.  Несебър, ул. Хан Крум 49 (офис) 0898 559 958.


Провеждат се и международен пленер „Еркеч 2013” - 25-31.08 2013. Контакти : Н. Тодорова, 0885/ 644 666, kultura@pomorie.bg  

http://pomorie.bg/568/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%BE/




с. Александрово

общ. Поморие

Старото име на селото е Кaра кая. Село Александрово е свързано с една от най-паметните битки на средновековна България с Византия - Ахелойската битка. В землището на с. Александрово се е намирал и средновековният манастир „Паная“. Следи от него са запазени в местността Панаята на около 3 км от селото. До началото на ХХ в. там още личали развалини на голяма църква и зидове, за които местното население разказвало, че е било манастир.

Непосредствено до селото се намира аязмото „Св. Троица“. До аязмото се стига пеш. От 2005г. в селото започват да градят църква, която местните жители искат да нарекат като аязмото, но по настояване на сливенския митрополит, който се позовава на стари източници, тя получава името „Покров на Св. Богородица“. За контакти: Милан Георгиев, 05968/2033.

В района на с. Александрово може да се търси средновековния манастир „Св. Богородица“.

http://pomorie.bg/218/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE/





с. Бата

общ. Поморие

Селото е основано през османското владичество като дервенджийско селище на Дюлинския проход.

В село Бата има читалище „Георги Ил. Маджаров“ (основано през 1910 под името „Георги Кондолов“). Може да се разгледа етнографска сбирка. В читалището има група за автентичен фолклор. За контакти Атанас Русев Йорданов или Ирина Иванова Стойкова. Телефон: 0596/72045.

Църква „Св. Троица“ е построена и функционира от 1909г. Действаща е само по големите религиозни празници. За контакти: Георги Георгиев – 05967/2030.

В селото има също джамия. За контакти: Георги Георгиев – 05967/2030 или Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

В околностите на селото са открити следи от тракийско селище (в местността Бей кьой, между селата Бата и Порой), прераснало по-късно в римската пътна станция Казалет на пътя Анхиало (Поморие) - Марцианопол (Девня ).

В местностите „Карабаир” и „Кавадере” могат да се видят останки от крепостта Калето и параклис. До тях може да се стигне по черен път.

В близост се намира природната забележителност „Добровански гъби”. http://www.aircrashconsult.info/BG/Dobrovanski_gabi/Dobrovan_mushrooms.htm

http://pomorie.bg/527/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0/





с. Белодол

общ. Поморие

Селото се намира на 11 км. от град Айтос. В близост се намира яз. Ахелой.

Има постоянно действаща джамия в добро състояние. За контакти: Гюлфие Хасан – 05967/2209 или Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

В селото има условия за различни видове туризъм - зарибен язовир, къщи за гости, пътеки, подходящи за сафари с джип, ресторант с рибни специалитети с капацитет за 150 души.

http://pomorie.bg/535/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB/





с. Габерово

общ. Поморие

Село Габерово е разположено в Източна Стара планина, в нейните последни разклонения. Населението на селото живее в подобие на долчинка, а землището се състои от ливади и хълмисти местности. Климатът е умерено-континентален, и рязко контрастира с типичния за близко разположените морски селища.

До 1931 година името на селото е Гюрген кьой, а до 1966 – Габрево. От този момент нататък името му е Габерово. Селото е с първоначално етническо българско население. През годините след 09 септември 1944 г. и след образуването на ТКЗС, тук се преселват много етнически турци от Руенско, с цел работа.

Има постоянно действаща джамия, която е в добро състояние. За контакти Ахмед Али Мехмед, 059694/256 или Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Около село Габерово живеят зайци, полски мишки, чакали, лисици и много видове птици.



http://pomorie.bg/544/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B3%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE/




с. Горица

общ. Поморие

Селото е с над петстотин годишна история. Старото му име е Орман. В землището на селото, в местността Плоската могила, се намира праисторическото поселение от каменно-медната епоха. Находките по горния повърхностен слой на могилата показват, че поселищният живот там е продължил през енеолита, бронзовата и ранно-желязната епоха. На много места из селището се намирани стари монети, върхове на стрели и статуетки от елинистическия и римския период. В землището му недалеч от селото се намират две тракийски могили. През Горица е минавал стар римски път, идващ откъм изток и продължаващ на запад. От калето на стръмния баир между двата дола е запазена сверената стена с дължина 30м и височина до 2м, широка в основата също 2м, зидана с хоросан. Крепостта има триъгълна форма с три входа.

През 1960г. в Горица е открит значителен по размер мраморен релеф на тракийския конник с височина 58см и широчина 62см и с изключително майсторка изработка. Конникът е изобразен в ход надясно и е с препасан надиплен хитон. Конят е без седло, а пред него се вижда как човек поднася оброк върху цилиндричен жертвеник, а зад него се откроява женска фигура с дълга дреха.

Районът на Горица е много богат на паметници от тракийско време. Тук са открити една тракийска колесница с бронзова украса, много монети от II в. и основи на сгради от римския период.

Благоприятните климатични условия и природни дадености, съчетани със съхранено културно наследство, правят село Горица интересно място за отдих и туризъм.

На 2 км южно от селото тече река Хаджийска, представляваща интерес за любители на риболова. Има възможност за улов на каракуда, попче, уклейка, червеноперка, шаран, щука.

В селото се намира църквата „Св. Арх. Михаил“, основана през 1856г. Тя е действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Росен Василев Капитанов, 05969/2412.

В селото има няколко къщи за гости: „Вила Горица” - лице за контакт: Радостин Пирев 0888403169; „Вила Stella” лице за контакт: Стефан Делиов +359898910726.

В село Горица има производители на мед и туристите могат да се запознаят с технологията за производство на мед и да се докоснат до ежедневието на медопроизводителите.



http://pomorie.bg/553/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0/




с. Гълъбец

общ. Поморие

Селото има ФК „Белите гълъби“, както и стадион „Белите гълъби“. Стадионът не разполага със съблекални и места за сядане. Подходящ е за любителски футболни срещи.

В близост се намира вековната брястова гора – „Корията“ с площ от 20 ха. Тя е природна забележителност, в която е забранено сеченето на дървета, късането на всякакви растения, ловът на диви животни, както и пашата на какъвто и да е добитък.

В селото се намира постоянно действаща джамия в добро състояние. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

http://pomorie.bg/557/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B3%D1%8A%D0%BB%D1%8A%D0%B1%D0%B5%D1%86/





с. Дъбник

общ. Поморие

В селото има читалище „Любен Каравелов“ и футболен отбор „Стрела“. Стадионът не разполага с места за сядане. Подходящ е за любителски футболни срещи.

Функционира и джамия. Носи се легенда, че е била построена за една нощ преди 300 години. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.



http://pomorie.bg/559/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B4%D1%8A%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%BA/




с. Каменар

общ. Поморие

Селото е създадено от преселници от Егейска Македония. И досега има къщи, в които се говори само на македонски диалект.

До 1934 година името на селото е Алекария.

Селото има стара православна църква „Св. Парашкева“, строена през 1860г. с ценни икони и дърворезба. Тя е действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

Читалище „Светлина“ е създадено през 1926г., а през 1936г. е построена масивна сграда за училище. През 1942г., след като Беломорската област бива присъединени към България, 19 от заселилите се в Каменар бежански семейства се връщат по родните си места в Беломорието.

Около селото има минерални извори, а в него чешма с минерална вода.

http://pomorie.bg/697/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80-3/





с. Лъка

общ. Поморие

Старото му име е Ески пасли. Променено е през 1925г. През 2006г. е изграден православен храм „Св. Св. Константин и Елена“, действащ само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

http://pomorie.bg/572/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%BB%D1%8A%D0%BA%D0%B0/




с. Медово

общ. Поморие

Селото се намира на 14 км западно от най-големия черноморски курорт на българското крайбрежие – Слънчев бряг и на 25 км северно от областния център – гр. Бургас.

Разположено е в подножието на Айтоска Стара планина, има мек климат и множество минерални извори. Северно от Медово лъкатуши река Ахелой, на която се намира най-красивият в Бургаска област и чист язовир „Ахелой“. Кметството и населението на Медово проявяват интерес към развитие на селския туризъм и имат амбицията да предложат някои пешеходни маршрути за любителите на природата и историята. За контакти: Георги Желев, 05968/3097.

Едно от предложенията е за еднодневна пешеходна екскурзия „По стъпките на цар Симеон“ – посветена на едно от най-знаменателните събития в средновековната ни история голямата битка при Ахелой от 917 г., в която войските на цар Симеон нанасят съкрушително поражение на византийците. Сражението е триумф на Симеоновата дарба на военен стратег.

В селото има Шато Рубаят и къщи за гости http://www.medovo.com/.

Наличие на минерални извори благоприятства за бъдещото развитие на селото като център на селския и балнеоложки туризъм.

В селото се намира църквата „Св. Никола“, основан през 1870. Тя е действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.



http://pomorie.bg/582/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BE/




с. Порой

общ. Поморие

В подножието на Стара планина на около 2км от с. Порой все още има развалини от параклис и околностите на античното селище все още представляват голям интерес.  Порой е антично тракийско селище. То е известно в официалните римски документи от началото на новата ера. За първи път името на селото е споменато в така наречените пътеводители. През 2009 година е открит православен храм с името на Свети Димитър, действащ само на големи религиозни празници.

Има мотописта в района на селото. Това е единствената мотописта от пясък на Балканите. На нея се провеждат състезания от европейския шампионат. За контакти: Желязко Страволемов 0596/26312.

Читалище „Просвета“ е действащото читалище. То има библиотека с 5663 тома и фолклорна група. За контакти Георги Лефтеров 05969/2242.

http://pomorie.bg/581/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B9/





с. Преображенци

общ. Руен

Преображенци (старото име е Надър) е възникнало като войнишко селище на името на първия турски управител на поста, охранявал важния път от Варна за Истанбул, който е минавал през малък, но много опасен проход по долината на р. Дермендере сега Воденична река. Тук е бил един от най-важните турски постове. За това свидетелстува ,,Калето“ основите, на което се виждат и сега.

В селото е имало ферма за охлюви, която от няколко години е закрита. Повече за частната инициатива - http://www.factor-bs.com/news-1529.html






с. Страцин

общ. Поморие

Село Страцин се намира на около 30-35км на североизток от град Бургас. През селото минава река Хаджийска.

В землището на селото има четири непроучени могили.

Има и джамия постоянно действаща с редовни служби, която е архитектурен паметник. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Православният храм „Свети Атанасий Велики“ е построен през 1937г., действащ е само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.



http://pomorie.bg/586/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BD/




гр. Каблешково

общ. Поморие

През 1969 с. Каблешково е обявено за град. Има развиващ се селски туризъм.

В околностите на града има студени минерални извори.

Читалище „Атанас Манчев“ е основано през 1920 под името „Саморазвитие“. В читалището се развиват следните видове дейности: народни танци, 6 бр. школи по рисуване, Карате, Тенис на маса, Пиано, Акордеон, Модерен балет и библиотека с 20384 тома. За контакти: Васил Дойчев Балев или Павлина Андонова Дърлянова - 05968/2145.

Църква „Св. Димитър“ построена през 1869 е обявена за паметник на културата. Тя е постоянно действаща с редовни служби. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

В Каблешково има паметник на загиналите през Балканската война, а край него в подножието на рида Бидърна, има лесопарк.

След 10-годишни разкопки в археологическия резерват „Козарева могила“ е открита най-старата пещ за керамика на Балканите. Допълнителна информация за археологическите разкопки в „Козарева могила“ - http://bnt.bg/bg/news/view/57508/arheologicheska_nahodka_ot_kamenno_mednata_epoha



http://pomorie.bg/95/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE/




гр. Ахелой

общ. Поморие

Намира се на брега на големия Бургаски залив. Град Ахелой разполага с яхтено пристанище, подходящо за рибарски лодки, ветроходни и моторни яхти. На летуващите се предлагат водни колела, сърфове, уиндсърфове и моторни джетове.

Районът е подходящ за улов на сладководни риби (р. Ахелой) и на морски риби (Черно море).

В центъра на Ахелой се намира красив парк.

Читалище „Светлина“ разполага със зала за културни дейности.

Празнува се Спасов ден.





с. Дрянковец

общ. Айтос

В околностите на селото е имало голям чифлик.

Има останки от старинна крепост.






с. Тополица

общ. Айтос

В близост до селото са курортните местности „Къркътлъка” и „Бяла река” с добре обзаведена туристическа база.

Функционира читалище „Изгрев“, в което се пресъздава обичая „Бабинден“ и се празнува „Гергьовден“. За контакти: Шабан Шабан Азис или Елза Милякова, 05532/361.

В село Тополица се намира църквата „Св. Димитър“, основана през 1884г. Тя е действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

Има и постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.






с. Мъглен

общ. Айтос

В селото функционира читалище „Пробуда“, отбелязват се традиционните празници „Лазаруване“ и „Гергьовден“, както се и пресъздава обичая на „Бабинден“. За контакти: Ахмед Акиф Ахмед, 05536 / 221.

Има постоянно действаща Джамия с редовни слубжи. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.






с. Карагеоргиево

Общ. Айтос

Късноантична крепост „Градище”/„Исар кая”/„Калето“ се намира на 2.08 км. северозападно по права линия от центъра на село Карагеоргиево. Разположена е на скалист връх, доминиращ по южната част на Карнобатската планина. От този връх има рядко срещана видимост.

Източник: http://www.bulgariancastles.com/bg/krepost-gradishte-karageorgievo

В района е ждрелото „Джендема” с високи отвесни скали.





с. Караново

общ. Айтос

В селото функционира читалище „Петър Житаров“.

Празнуват се „Лазаруване“ и „Гергьовден“, пресъздава се обичая на „Бабинден“.



В селото се намира църквата „Св. Арх. Михаил“, основана през 1892г. Църквата е действаща само на големи религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.




с. Лясково

общ. Айтос

Старото име на селото е Аптаразак. Много от жителите му продължително време са се занимавали с каменоделство. Край селото личат следи от стара каменоломна.




с. Малка Поляна

общ. Айтос

На възвишение край селото се е издигала крепостта „Ктения”.




с. Мъглен

общ. Айтос

Празникът на селото е на 24 май, когато на традиционния събор се организират народни борби и конни надбягвания.




с. Пирне

общ. Айтос

В античността близо до селото е имало римска минерална баня. Открити са няколко тракийски могили. В местността „Елинските гробища” е намерено съкровище от 360 сребърни римски монети.

В селото има читалище – „Пробуда“. Отбелязват се традиционните празници „Лазаруване“ и „Гергьовден“, както се и пресъздава обичая на „Бабинден“. За контакти: Манчо Паскалев Железов или Янка Чанева Савова, 05533/261; 0878843420.

Футболният отбор на село Пирне се нарича ФК „Левски“. В момента с. Пирне домакинства ФК „Бяла река“ /Тополица/, заради липсата на спортна база в Тополица.

В селото се намира църквата „Св. Атанасий“, основана 2008г. Тя е действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.




с. Пещерско

общ. Айтос

На 1 км от селото в местността „Аязмото” има стар параклис. На това място преди много години местните хора открили заровена икона и лечебен извор. Всяка година на Илинден тук се провежда традиционният събор на селото.

В селото функционира читалище „Св. Св. Кирил и Методий“. Отбелязват се традиционните празници „Лазаруване“ и „Гергьовден“, както се и пресъздава обичая на „Бабинден“. За контакти: Мехмед Ереджеб Мустафа, 05530 / 210.

В селото се намира църквата „Св. проп. Илия“, основана през 2008г. Тя е действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Мехмед Ереджеб Мустафа, 05530 / 210.

Има и постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Мехмед Ереджеб Мустафа, 05530 / 210 или Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.




с. Съдиево

общ. Айтос

В околностите при старинна крепост е открито съкровище от 19 златни византийски монети. Всяка година на 15 август – Голяма Богородица жителите на селото и гостите им се събират в местността „Аязмото”, където заедно отбелязват празника на селото. Според легенда водата, която извира от параклиса, е лековита.

В покрайнините на с. Съдиево има извор на минерална вода с лечебни свойства. Водата помага за болести на отделителната система, при опорно-двигателни затруднения, при ендокринни болести. Подходяща е за всекидневна употреба като питейна вода. Водата извира с голям дебит, каптирана е и тръби я отвеждат до селото. Там тя се използва в селската баня, която е едновременно и обществена пералня. Пред общината на селото има чешма, от която всеки, който иска може да си налее от лековитата вода.

През 2007г. е основана църквата „Св. Богородица“. Тя е действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

Предстоящо откриване на комплекс „ДРИЙМ РИЛАКС СЕЙНТ ДЖОРДЖ“ ООД. Комплексът ще включва четири семейни къщи за гости с басейн към тях. Ще се предлагат СПА процедури, джакузи, парна баня, сауна, захранвани с минерални води. За контакти: ул. Арда №17Б, гр. Айтос.






с. Раклиново

общ. Айтос

Старото име на с. Раклиново е Сеферкьой.

Има чешма в центъра на селото.

Най-големият архитектурен паметник в селото е мостът над реката.

От селото започва маркирана туристическа пътека /бяло-червено-бяло/ за хижите над с.Тополица и за гр.Айтос.

Селото се явява като изходен пункт за двудневен туристически поход с.Раклиново - х.Здравец /нощувка/ - гр.Айтос. Пътеката преминава през много красиви местности.

В селото има Джамия. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.




с. Черноград

общ. Айтос

Името на селото в превод означава „черната крепост” или „черният град”. В околностите му личат следи от някогашни крепости /хисари/.




с. Чукарка




Старото име на селото е Тас тепе. По предание край селото е имало манастир. Забележителен археологически паметник е Тракийският некропол, състоящ се от три тракийски могили. Други забележителности са Голямото кале, Малкото кале (Буршанската крепост) и Каменният баир.




с. Билка

общ. Руен

С. Билка е водоснабдено и електрифицирано. Има работещ магазин за хранителни стоки и кафене.

В селото има постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Около селото има богато разнообразие от дивеч: дива свиня, благороден елен, сърна, заек, вълк, чакал, лисица.

В близост се намира яз. Цонево - по поречието на река Луда Камчия, само на километър от село Цонево. Всичко това създава отлични условия за любителите на лова и риболова.

Живописното корито на язовира и прилежащите залесени склонове го правят привлекателно място за развитие на туризма и краткотрайния отдих.

Около селото се намира и защитеното скално образувание Професора.

В Билка има джамия, медресе (духовно училище) и стари турски гробища, където са погребани воини участвали при различни османски походи на Балканите. Целогодишно медресето е отворено и посетителите винаги могат да посетят гробището и стари гробища, които са подходящи за поклоннически туризъм. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

За повече информация и контакти: 059463020





с. Вресово

общ. Руен

Всяка година в началото на месец март в селото се провежда кукерски празник, посветен на здравето и плодородието

В близост до Вресово туристите могат да посетят още манастира „Св. Йоаким и Анна“ до село Люляково, зоопарка и етнографския комплекс „Генгер” в град Айтос, както и Бургаските минерални бани, разположени на около 30 км, чиято вода притежава лековити свойства, известни в цял свят.

През първия неделен ден на март в с. Вресово се провежда традиционният празник „Кукери“. Участниците стават още в зори, обличат се и се събират в местността „Курията“ покрай селото . От там отиват в Кметството и с игри искат разрешение от кмета за провеждане на обичая, след което се разпределят на малки групи и обхождат всички къщи, за да пропъдят злите духове, да има много здраве и голям берекет във всеки дом през годината. След обяд „Арапина“ и „Булката“ започват целия ритуал на селския мегдан. Най-вълнуващия момент е появяването на „Царя“, който произнася своята благословия, пожелава на кукерите и присъстващите хора много здраве, дълъг живот, щастие и голямо плодородие през годината. Многократно прекъсван от раздрънкването на гласовитите кукерски звънци, „Царят“ извършва традиционното „Засяване“ и „Заораване“ с дървено рало теглено от кукерите. Обичаят завършва с кукерско хоро.

За повече информация и контакти: 059432263






с. Добра поляна

общ. Руен

Съществува футболен клуб, който се нарича „Балкан“ /Добра поляна/. Той участва успешно в бургаската „Б“ регионална група Център.

В селото може да бъде наблюдаван обичая „Къна геджеси”, който е част от церемонията за встъпването в брак при мюсюлманите. В навечерието на сватбата у момичето се прави къна геджеси, а у момчето – даул чалдърмак (прощалните моминска и ергенска вечер). Преди сватбата, в една стая в дома на булката, се разпростра целия й чеиз, за да бъде видят и преценен от всички.

В селото има постоянно действаща джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

За повече информация и контакти: 059482202

Добра поляна (старото име Байрам алан) се намира на 500 м надморска височина с живописна гледка, чиста природа и екологично земеделие. Селото е основано преди 1878 година, населението изповядва мюсюлманска религия. Запазени традиции и обичаи. Групата за автентичен турски фолклор при НЧ ”Пробуда 1952г.” прави възстановка на обичая „къна геджеси” т.е. къносване на момата преди сватбата, прощалната вечер на момата в дома й. Ежегодно младежи от селото изпълняват обичая „джамал”, който се играе за берекет и плодородие след прибиране на реколтата от нивата. Към читалището има уредена етнографска сбирка с автентични мъжки и женски носии, инструменти от бита на хората. Край селото и в началото на селото има паметници на убити ятаци от отряд „Народен юмрук”, който е водил битки с жандармерията в този район. Около селото има изградени много чешми направени за хаир /добро или в памет на някой близък починал/ с беседки за пикник. В местността „Коджа гьолджюк”с естествен гьол, югоизточно от селото през лятото гнездят диви патици и други представители на птичия свят. Също тук в гьола може би единствено само тук се намира и пиявицата, която е медицински полезна за кръвосмукане.

ФК „БАЛКАН” успешно участва в регионална група „Б”, има изградено футболно игрище и където се провеждат срещите на отбора.

Добра развита търговска мрежа с магазини за хранителни стоки и заведения за хранене. Функционира и пункт за изкупуване и сушене на диворастящи билки и гъби.

Постоянно действащ молитвен храм – нова джамия с добра уредена градина и пейки за отдих.






с. Дъскотна

общ. Руен

На 5км северно от село Дъскотна има хижа, която се намира в поречието на р.Луда Камчия. Хижа „Луда Камчия” представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 58 места с етажни санитарни възли и бани. Сградата е водоснабдена и електрифицирана, отоплението е с печки на твърдо гориво. Разполага с туристическа кухня и столова. Пътят до хижата е асфалтиран, има паркинг. Пътеките са маркирани. За контакти: 059/400 381.

Изходни места:

1. с. Дъскотна - 5км. по асфалтово шосе.

2. гара Дъскотна - 3.5км. по асфалтово шосе.

През 2007г. в селото е основана църквата „Св. Богородица“, действаща само на големите религиозни празници. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

Има и постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Около селото могат да се видят останки от „Дяволска чешма“ от охранителна крепост „Дяволско кале“.

За повече информация и контакти: 059400233, 316






с. Зайчар

общ. Руен

Около 1200 жители, изцяло турско население.

Местно производство на овчи продукти, приготвяне чеверме по поръчка, капама, възможност за беритба на зеленчуци и правене на туршия.

Чешма с воняща вода. Казва се, че калта до чешмата лекува обриви.

Приятни пътеки за разходки пеша с много чешми, пътища за джипове и каруци. Например: пътека от хижа Бяла река – Тополица – Айтос – Слънчев бряг, минава се през Момина бабина чешма; има 4-5 беседки за пикник, които побират 23-30 души, има красиви гледки, чист въздух, изглед към Карнобат и Бургас. До хижа Бяла река има воденица с воден камък и може да се види как се прави брашно.

Функционира стара, но реставрирана джамия. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

В селото има действаща стара страноприемница

Контакти на местни съдържатели на заведения, които могат да окажат съдействие за организация на дейности за туристи:

Юзджан Осман – Клуб Лайф, заведение за над 60 души – 0886 30 16 85

Хюсеинали Мустафа – Куш бар, заведение за 25 души – 0888 40 33 85





с. Заимчево

общ. Руен

Има действаща джамия. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Могат да се наблюдават красиви скални форми.

Силно минерализирана вода – Воняща чешма. Калта около чешмата е лекувита, лекува обриви.

Произвеждат се екологично чисти продукти.






с. Просеник

общ. Руен

Функционират 2 къщи за гости. За контакти: 0878417171 или 0888408196. В селото се намира ферма за щрауси, която се използа като туристическа атракция. Също така се отглеждат и кокошки, токачки, фазани, гълъби, зайци, кози основно за нуждите на туризма.

В близост се намира хижа „Топчийско“. До хижата се достига по асфалтов път, има паркинг. Тя представлява двуетажна сграда с капацитет 47 места. Сградата е водоснабдена и електрифицирана, отоплението е с печки на ток и твърдо гориво. Разполага с туристическа кухня и столова. Хижа Топчийско е пункт от европейски маршрут E3 (Ком - Емине). За справка: Муазес Осман 05944/6233.






с. Каравельово

общ. Руен

Над село Каравельово се намира естествено находище на люляк.

Има много красиви панорамни гледки.






с. Люляково

общ. Руен

Селото е разположено в полите на Стара планина. Под селото се вие река Камчия.

За износ се изкупуват билки и гъби.

В селото има действащ източно-православен храм „Успение Богородично“, в който всяка неделя се служи литургия. За контакти: 059422030, 2027 или Сливенска Митрополия, 044/62 56 21

На около 3 км северно от селото се намира мъжки манастир „Св. Св. Йоаким и Анна“, който е действащ. Манастирът е единствен на територията на българската част от международния туристически маршрут Ком-Емине. За контакти: Сливенска Митрополия, 044/62 56 21.

Южно от манастира се намират останки от основите на три старинни крепости – „Люляковско малко кале“, „Люляковско голямо кале“ и най-голямата „Моравско кале“ над 600 метра н.в., от където се открива омайна картина към Лудокамчийската долина.

Инициативен и деен фолклорен състав към читалището пресъздава традиционни битови обичаи, ритуали, взема редовни участия в събори и надпявания. В читалището е уредена етнографска сбирка, отразяващи облеклото, бита и обичаите на потомците на преселените българи от Мала Азия. За контакти: Добрин Бончев Стоянов или Венета Димитрова Станева - 05942/21-61.

В Люляково все още налице е уникален самобитен фолклор.

Българските традиции още се тачат — през зимата коледари обикалят къщите и пеят песни за здраве и берекет, а напролет млади момичета — „лазарки“ обикалят домовете, пеят песни и оглеждат момците. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, плодове и дребни подаръци.

Редовни събития:


  • всяка година на 24 май в Читалищния дом се състои концерт. Участници са децата от местното училище и детската градина.

  • всяка година на 3 март се провежда кратко тържество, в което участват учениците от училището и фолклорния състав към читалището. След тържеството има весела част с много танци, весели игри и забавления.

  • Ежегодно се чества и Ден на християнското семейство.

  • Възстановките на ритуала „Меденик“ предизвикват интереса на любителите на характерните за българската култура обичаи.




с. Припек

общ. Руен

Екопътека с. Припек по поречието на р. Елешница до изключително красивия скален масив „Ярамаз кая”.

В селото има постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.






с. Разбойна

общ. Руен

Голяма нова джамия. Старата дъсчена джамия е запазена, тя е прототип на Челебиевската джамия. Интересен е начинът на градеж – без пирони. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.




с. Скалак

общ. Руен

Една от забележителностите на селото е местността Черните скали. Това са скали със странни, но красиви форми наподобяващи на хора.

В селото има постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.






с. Снежа

общ. Руен

В селото се празнуват двата големи празника Рамазан байрам и Курбан байрам, както и Нова година. В селото има постоянно действаща Джамия с редовни служби. В края на лятото — началото на есента, след като се прибере цялата реколта от полето, в селото се изпълнява и ритуалът Джамал, подобен на кукерите с хлопки, звънци и маски. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Празнува се и Гергьовден.

Селото има футболен отбор – ФК „Снежа“





с. Струя

общ. Руен

В селото може да се види камък с надпис Коджа Юсуф – силен непобедим борец, вдигал големи камъни, герой на мазните борби. През 1885г. получил званието „Башпехливанинът“ на Османската империя, след като успял да надвие 26 кратния победител на мазните борби в Къркпънар - Кел Аличо.




с. Сини Рид

общ. Руен

Намира се в източната част на общината. На около 10км от селото се намира скалното образование „Добровански Гъби“. До Доброванските гъби се  стига като от село Сини рид се продължава по тесен път, водещ до сечище. От сечището се поема в дясно по горски път и се стига до единствената останала къща на изчезналото село Доброван. Пътят продължава по тясна пътека и след около 500 метра ще се озовете пред Доброванските гъби. http://www.aircrashconsult.info/BG/Dobrovanski_gabi/Dobrovan_mushrooms.htm

В село Сини рид има джамия, чиято възраст се определя на около 400 години и е призната за културна забележителност. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Сини рид (Челебиево или турското Челеби кьой) село със половин вековна история. Северна посока от селото се намира един от най-старите молитвени храмове – джамията с по-вече от 400 години; построена от дърво и дъски без да се използва пирони. Посещава се от много поклонници от страната и чужбина. Легендата говори че е построена за една нощ от тайнствени дервиши ведно с джамиите от с. Дъбник и с. Черна могила. В двора на храма има стари турски гробища и тук също има една кал, за намазване на рани, кожни болести и доста хора са получили възстановяване на раните си. Чиста природа, далеч от урбанизацията и промишлеността и екологично земеделие и животновъдство.





с. Топчийско

общ. Руен

Екопътека с. Топчийско през красивата местност „Кьоклюка” до скалното образувание „Чудните скали”. В близост до местността „Кьоклюка” се намират природните забележителности от скални образувания, наречени „Професора”, „Свинската глава” и „Костенурката”.

В близост до селото се намира хижа, на 1,5 км северно от с.Топчийско. Представлява масивна сграда с 47 места с етажни санитарни възли и бани. Сградата е водоснабдена и електрифицирана, отоплението е с печки на ток и твърдо гориво. Разполага с туристическа кухня и столова. До хижата се достига по асфалтов път, има паркинг. Хижа Топчийско е пункт от европейски маршрут E3 (Ком - Емине).



За справка: Муазес Осман, 05944/6233.

В селото има постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.






с. Ябълчево

общ. Руен

Край селото на 6-ти май се организират Конни надбягвания по случай празника „Гергьовден“ с около 40 коне. За справка: 05944357.

В селото има постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.

Ежегодно на 6 май в чест на Хедрелез мюсюлманския празник и християнския Гергьовден се организират конни състезания, което се посреща с голямо участие на коне от близки и далечни села на района. Организират се приятелски футболни срещи на игрището в селото.

Чисто и екологично земеделие, отглеждат се предимно корнишони и зеле.

Около 500 работници се трудят в шивашкия цех за дънкови облекла – ДИНАТЕКС, предимно за износ за ЕС. Добре подредено село, покрай него минава пътя Айтос-Добромир-Варна и Айтос-Просеник- к.к. Слънчев бряг.





с. Ясеново

общ. Руен

В селото се намират множество пещери, като най-големите са „Картал кая“, „Сиври кая“ и др.

В селото има постоянно действаща Джамия с редовни служби. За контакти: Районно мюфтийство – Айтос, 0558/6364.






с Каменяк

общ. Руен

Село с население около 300 души, намира се на 5 км от село Добра поляна. Над селото се намира в естествено състояние див божур и люляк, който има само единствено тук. Цъфти през април – май, което допълва с уханието си пъстротата и на други пролетни цветя. Тук могат да се срещнат зайци, диви свине и единични сърни и елени, различни представители на птичия свят.




Каталог: web -> wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Море от вино 31 юли – 31 август
2013 -> Урок по танци Място на провеждане площад „Св. Св. Кирил и Методий" Час 19: 00 Организатори Община Поморие и нч „Просвета 1888"
2013 -> Община поморие
2013 -> Програма за опазване на природната среда и нейните обитатели, да управляват всяка форма на посещение в района
2013 -> Избирателен списък за избиране на народни представители на 12 май 2013 Г
2013 -> Програма "Регионално развитие" 2007-2013 проект „развитие на ргионален туристически продукт и маркетинг на район поморийски залив и източна стара планина"


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница