Програма "Регионално развитие" 2007-2013



Дата11.01.2018
Размер71.14 Kb.
#44780
ТипДоклад






Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013

www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България







ДОКЛАД

Нужди и очаквания на заинтересованите страни от изготвянето на ИПГВР на гр. Крумовград



Изводи от анкетно проучване за проблеми и потенциални възможности за развитие на гр. Крумовград

Октомври 2014 г.

БКО ЕООД

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) на гр. Крумовград е публичен документ със стратегически характер, чрез който ще се осигури адекватна основа за балансирано и устойчиво развитие на гр. Крумовград чрез прилагане на интегриран подход за планиране и управление развитието на територията.

В рамките на ИПГВР ще се анализират проблемите и нуждите на местното население и бизнес, ще се определят проблемни зони и обекти за въздействие и ще се планират проекти за тяхното обновяване, модернизиране и развитие. Крайната цел на плана е чрез реализацията му да се преодолеят икономическите, екологичните и социални проблеми на града и да се повиши качеството на живот, физическата и жизнена градска среда в град Крумовград.

Основен принцип при разработването на ИПГВР на гр. Крумовград е свързан с ангажиране на всички заинтересовани страни (ЗС) в процеса на планиране и осигуряване на високо ниво на публичност и прозрачност на целия процес на разработване на плана, включително при идентификация на нуждите и проблемите на местната общност.



  1. Процес на идентифициране на заинтересовани страни, потенциални инвеститори, партньори и възможности за ПЧП

В рамките Етап 1 от договор „Изготвяне на Интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Крумовград” екипът на БКО ЕООД идентифицира потенциалните заинтересовани страни и партньори, част от които вече активно се включват в процеса на изработване на настоящия планов документ.

Изготвен е списък със заинтересовани страни, разделен в три групи – Местни и държавни органи на властта, Бизнес организации и стопански субекти, Местна общност и структури на гражданското общество. Списъкът е съгласуван с екипа на Възложителя.



Група Местни и държавни органи на властта

Органите на местното управление в лицето на Кмета на общината и Общинския съвет активно участват през целия процес на изготвяне на ИПГВР. Те задават насока за развитие на града и определят приоритетни сфери. С тях се съгласуват стартирали проектни инициативи и проекти в готовност за изпъленние. Целта е да се определят и обхванат зони и обекти в гр. Крумовград с точни параметри и необходими интервенции, които да бъдат включени в интегрирания план и финансирани на по-следващ етап.

Подразделения на държавни органи, като ТП ДГС Крумовград, Дирекция „Социално подпомагане“, Дирекция „Бюро по труда“ Крумовград и АГКК - СГКК гр. Кърджали оказват съдействие на екипите с предоставяне на необходима изходна инфохрмация за анализа на плана. Представителите на тези институции ще бъдат уведомявани за всички стъпки по изпълнението на проекта.

Публични институции са представили проектни предложения за подобряване на енергийната ефективност на публични административни сгради. За целите на успешното изпълнение на предложените от тези институции проекти е необходимо да се предвиди ефективен механизъм за изпълнение, с опция за делегиране на права от общините (в качеството им на бенефициенти по ОПРР) на собствениците при изпълнението на проектите.



Група Бизнес организации и стопански субекти

Очаква се организациите от тази сфера да участват активно в подготовката и реализацията на предложените проекти за икономическо развитие, тъй като те ще се изпълняват с комбинирано финансиране от няколко източника (ОПРР, ОПИК и др.) и ще изискват мобилизация на частен капитал за реализацията им. Също така ще се разчита на организациите за повишаване информираността на предприятията в зоната на икономическо развитие, които могат да се възползват от финансиране на довеждаща инфраструктура.



Потенциални инвеститори по договори за публично-частни партньорства

Като правило проектите в ИПГВР, които имат потенциал за генериране на съществени приходи и финансова жизнеспособност, ще бъдат финансирани предимно чрез инструменти на финансовия инженеринг (кредитиране, дялово участие, гаранции и др.) или чрез публично-частни партньорства, като е възможна и комбинация между двете. Такива са проектите за спортна инфраструктура, оптимизация на системата на градския обществен транспорт и управлението на трафика, паркинги, проекти за икономическо развитие, културни обекти и др.

Прилагането на схеми на публично-частно партньорство следва да бъде анализирано конкретно за всеки проект, чрез анализ на приложимостта и предпроектни проучвания. В рамките на предварителните проучвания и финансово-икономически анализи следва да се установят нивата на търсене и реалната рентабилност на инвестициите.

Фондове и банкови институции

Важна роля при изпълнението на проектите имат финансиращи институции като банки, фондове като ФЛАГ, по инструменти като JESSICA (Фонд за градско развитие) и др. финансиращи институции, които осигуряват финансиране за общината или за частните партньори под формата на заеми, гаранции, дялово участие и др. Финансирането може да е за осигуряване на съфинансирането или за мостово финансиране при реализацията на проектите.



Експлоатационни дружества

Експлоатационните дружества за комунални услуги имат отношение към изпълнението на проектите в ИПГВР в следните направления:



  • Съгласуване на всички инвестиционни проекти, за целите на издаване на разрешително за строеж съгласно ЗУТ;

  • За партньорство и осигуряване на финансиране на подземната инфраструктура при реализацията на проекти за изграждане, реконструкция и разширяване на улична мрежа.

Група Местна общност и структури на гражданското общество

Активно участие на организации от следните сектори:



  • Социална сфера – при реализацията на проекти за предоставяне на нови социални услуги на територията на община Крумовград / ремонт и обновяване на МТБ, както и за делегиране предоставянето на социални услуги от страна на община Крумовград на НПО;

  • Екология – при избора на конкретните проекти решения за проекти за градска среда, предвиждащи инвестиции в зелени площи и паркове, междублокови пространства, изграждане на велоалеи и др.;

  • Спорт – при избора на конкретните проектни решения за изграждане на елементи от градската среда за спорт като велоалеи, открити фитнеси, спортни и детски площадки и др.;

  • Образование и здравеопазване – при избора на конкретни проекти за ремонт и обновяване на МТБ и др.

Други институции, които не са включени в списъка на ЗС:

В тази категория се включват публични институции от централната администрация, в рамките на които функционират управляващите органи на оперативните програми, в т.:



  • МРРБ – Управляващ орган на ОПРР 2014-2020;

  • МОСВ – Управляващ орган на ОПОС 2014-2020 г.;

  • МТСП – Управляващ орган на ОПРЧР 2014-2020 г.;

  • МОН – Управляващ орган на ОПНОИР 2014-2020;

  • МИЕ – Управляващ орган на ОПИК 2014-2020;

  • МТС – Управляващ орган на ОПТ 2014-2020 г.;

  • АМС – Управляващ орган на ОПДУ 2014-2020.

От изключителна важност за успешното изпълнение на интегрирани проекти по плана е предвиждането на механизми за съвместно изпълнение на проекти, чиито отделни елементи се финансират по различни фондове и оперативни програми1. Примери за такива съвместни проекти са проекти за изграждане на улична мрежа, при които се очаква ОПОС да финансира подземната ВиК инфраструктура; проектите за обновяване на социална и образователна инфраструктура, при които се очаква ОПНОИР и ОПРЧР да финансират доставката на оборудване и обзавеждане; проект за изграждане на високотехнологичен парк, които се очаква да се финансира по ОПИК и др.

  1. Списък на заинтересованите страни, които да се ангажират в процеса на разработване на ИПГВР на гр. Крумовград и причините за техния избор

Като Приложение 1 към настоящия доклад е представен списък на заинтересовани страни. В процеса на изготвянето на ИПГВР списъкът ще се допълва, както и ще продължат да се идентифицират потенциални инвеститори, партньори на общината с възможност за ПЧП.

Екипът на БКО ЕООД със съдействието на община Крумовград разпространи до всичи организации информация относно същността и целите на ИПГВР на гр. Крумовград, както и писмо с подробности за провеждането на анкетно проучване за проблеми и потенциални възможности за развитие на гр. Крумовград.

Изпълнителят ще продължи да уведомява ЗС своевременно за всички планирани мероприятия, фокус групи, обществени обсъждания и проучвания при изготвянето на ИПГВР на гр. Крумовград.

Определянето на заинтересованите страни следва да осигури максимална информираност и публичност, което е едно от основните условия за постигане на устойчив краен резултат – обществото да приеме целите на ИПГВР и да подпомогне практическото му осъществяване

Осъществяването на правилна мотивация на бизнеса, структурите на гражданското общество и отделните социални групи ще осигури устойчивостта на проекта и неговата реализация.


  1. Анализ на нуждите и очакванията на заинтересованите страни от изготвянето на ИПГВР на гр. Крумовград. Изводи от анкетно проучване за проблеми и потенциални възможности за развитие на град Крумовград

Като Приложение 2 към настоящия доклад е представен Доклад с анализ на резултатите от анкетните проучвания сред граждани, представители на бизнеса и заинтересовани организации. Докладът съдържа и изводи за идентифицирани проблеми и потенциални възможности за развитие на гр. Крумовград.
…………………..

СТОЯН СТАВРЕВ

УПРАВИТЕЛ

БКО ЕООД



1 Предвижда се такива механизми да залегнат в текстовете на Оперативните програми за програмен период 2014-2020, както и конкретните схеми за кандидатстване по тях.


Този документ е създаден във връзка със Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/5-03/2013 "Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие II", финансирането по която е осигурено от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница