Програма стъпка по стъпка" Проект "Помощни училища" д о к л а д за резултатите от двегодишното експериментално изследване по проект "



страница1/13
Дата25.02.2018
Размер0.84 Mb.
#59417
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13

ФОНДАЦИЯ “ПРОГРАМА СТЪПКА ПО СТЪПКА”

Проект “Помощни училища”

Д О К Л А Д

за резултатите от двегодишното експериментално

изследване по проект “Помощни училища”


СОФИЯ - 2001


1. Р Е З Ю М Е

В изследователския проект са включени три експериментални класа от помощните училища в Благоевград, Враца и Сливен и пет контролни класа. Трите контролни класа са в помощните училища с експериментални класове, а другите два - в помощно училище - Самоков и четвърто помощно училище - София.

В експерименталните и контролните класове са изследвани психическият и езиковият статус и са проведени интервюта с учениците, родителите и педагогическите екипи. Само в експерименталните класове са изследвани академичните способности. Изследователските принципи са проведени по един и същи начин във всички класове.

Учениците в експерименталните и контролните класове са приети в помощно училище по регламентирания ред, предвиден в нормативните документи на МОН. Всички ученици са с диагноза “лека степен на интелектуално изоставане”.

Изследвани са академичните способности по български език и литература и математика на учениците в експерименталните класове. С възможности за интегриране са 12 ученика или 46,15%. От тях 2 ученика могат да бъдат интегрирани с подпомагане. По училища резултатите са: от помощно училище - Благоевград, един ученик може да бъде интегриран с подпомагане. От помощно училище - Враца 6 ученика могат да бъдат интегрирани, а от помощното училище - Сливен 4 ученика са с възможности за интегриране и един ученик - интегриране с подпомагане.

Резултатите от изследването показват различна степен на готовност за интегриране по български език и литература. Възможностите за интегриране по български език и литература са по-големи - 14 ученика, от които 3 с подпомагане, а по математика - 12 ученика, от които 4 с подпомагане.

Изследването на психическия статус установява по-добри резултати у учениците от експерименталните класове. При тях не само средната аритметична стойност на баловите оценки на психическия статус е по-голяма в сравнение с учениците от контролните класове, но и динамиката на психическия статус е с положителен знак. По-добрият психически статус е предпоставка за успешно обучение и интегриране в общообразователното училище.

Езиковият статус е с по-високи показатели при учениците от експерименталните класове. При 76% от учениците е налице прогрес в езиковия статус. Най-високи са постиженията на учениците от помощното училище в Сливен, значителни са у учениците от помощното училище във Враца, а прогресът у учениците от помощното училище в Благоевград е минимална. Забележим е прогресът в овладяването на лексическата структура на езика.

Положително е отношението на учениците и родителите към училището и ученето. Желанието обаче не съответства на значителния брой отсъствия от учебни занятия. Не са достатъчни усилията на родителите да съдействат на обучението на техните деца в училище. Положителна е ролята на координаторите за работа със семействата.

Педагогическите екипи са с добра квалификация. Усърдно работят и прилагат методиката за обучение “Стъпка по стъпка”.

Резултатите от работите по проекта са добри за условията в нашата страна. Необходимо е акцентът в обучението да падне върху онзи учебен материал, който учениците са овладели незадоволително и да се засили индивидуалната работа. При добре организирана работа до възможност за интегриране, макар и с подпомагане, могат да бъдат доведени учениците, които засега не се справят успешно с учебните задачи.

2. У В О Д

В контекста на Рамковата програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество, като и в Декларацията за правата на човека на ООН и националното законодателство се формулира главната цел на проекта “Помощни училища”:



  • интегриране на българските роми в обществото чрез равностойно образование;

  • извеждане от помощните училища на възможно най-голям брой ученици, настанени в помощното училище според съществуващите нормативни документи на МОН, чрез обучение по учебните програми за общообразователното училище и по методиката “Стъпка по стъпка”.

За постигане целта на проекта е проведено изследване за обективно установяване възможностите на ученици от помощното училище за успешно обучение в общообразователните училища на Република България.

Изследването е проведено в помощните училища в Благоевград, Враца, Сливен, София и Самоков. Експерименталните класове са в Благоевград, Враца и Сливен, а контролните - в помощните училища - Благоевград, Враца, Сливен, Самоков и София. В тези градове ромите са значителна част от населението.

3. МЕТОДОЛОГИЯ И МЕТОДИ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО





  1. Философия на изследването

Изследването е проведено в съответствие с принципите:

  • обективност на изследването;

  • изследване без предубеждение;

  • константност на методите при всички тествания;

  • използване на еднакви изследователски процедури в експерименталните и в контролните класове;

  • еднакви методи за обработка и анализ на емпиричните данни;

  • използване на международни и национални методи на изследване;

  • изследване на ученици роми, насочени от медико-педагогическа комисия в помощно училище в съответствие с нормативната уредба.

Стандартизирани са невербалните тестове за психическия статус и тестовете за езиковия статус на учениците роми от първи клас на помощното училище.

Въведена е балова оценка за психическия статус, езиковия статус и академичните способности. Баловото оценяване се прилага по един и същи начин както през първата, така и през втората година от изследването. То осигурява обективна възможност за сравнение на индивидуалните постижения, постиженията във всеки клас и училище и между пилотните/експерименталните/ и контролните класове.

Академичните способности на учениците са оценявани според установения от МОН образователен минимум за първи и втори клас на общообразователното училище. Индивидуалните постижения са процент от образователния минимум. Достигането на образователния минимум се оценява със 100%. Въвеждаме три групи ученици според овладяването на образователния минимум:



  • ученици за интегриране в общообразователното училище /овладяване на образователния минимум от 90,00% до 100,00%/.

  • ученици за интегриране в общообразователното училище с подпомагане чрез системата на интегрираното обучение/овладяване на образователния минимум от 80,00% до 89,99%/;

  • ученици за обучение в помощното училище/овладяване на образователния минимум до 79,99%/, като част от тях са с потенциални възможности за интегриране в бъдеще/овладяване на образователния минимум от 60,00% до 79,99%/.




  1. Стратегия за изследването

Изследването включва:

  • изследване на академичните способности с инструмент “Скрининг тест”;

  • изследване на психическия статус с инструмент невербални психически тестове;

  • изследване на езиковия статус с инструмент езиков тест;

  • изследване на социални фактори с инструмент интервю;

  • обработка и анализ на изследователския материал с инструмент математико-статистически методи и стандарти за психическия и езиковия статус.

Психологическите тестове са разработени от Робей, Гезел, Бюлер, Винклер, Тулуз, Пиерон, Бурдон, Бернщайн, Голдщайн, Монро, Уекслър, Гудинъф, като някои от тях са модифицирани от Виготски, Зейгарник, Анифимов, Иванов. Тестовете са публикувани на български език.

Тестът за изследване на езиковия статус е разработен от авторите на доклада, а методът е публикуван на български език. Скрининг-тестът за изследване на академичните способности е разработен от авторите на доклада в съответствие с “Указание за организиране на обучението в началната образователна степен” на МОН и адаптираният от проф. Г.Бижков немски тест за изследване на училищната готовност на децата.

Стандартите за психическия и езиковия статус на ученици-роми в І клас на помощното училище са разработени от авторите на доклада при спазване на стандартизационните изисквания.




  1. Методи на изследването

При реализиране на изследователската програма се прилагат методите тестване, интервю, математико-статистически методи.


  1. Програма на изследването

Изследователската програма се осъществява от изследователски екип. Графикът включва:



  1. Изследване на психическия статус май Изследователи

Психолози

Организатори за

работа със семействата


  1. Изследване на езиковия статус май Изследователи

Логопеди

Организатори за работа

със семействата


  1. Скрининг-тест “Академични способности” - Изследователи

входно ниво октомври- Учители

ноември Организатори за работа

изходно ниво април със семействата

май



  1. Обработка и анализ на емпиричните

данни декeмври

юли Изследователи




  1. Годишен доклад септември Изследователи




  1. Дискусия на резултатите от октомври- Изследователският

изследването ноември екип


  1. Научни продукти по изследователската програма.

При изпълнението на изследователската програма са произведени научни продукти с възможности за национално приложение:

  • невербални тестове за изследване на психическия статус;

  • тест за изследване на езиковия статус;

  • стандарти за психическия статус на ученици-роми в първи клас на помощното училище;

  • стандарти за езиковия статус на ученици-роми в първи клас на помощното училище;

  • скрининг-тестове за изследване на академичните способности на ученици в първи и втори клас на помощното училище, обучавани по учебните програми на общообразователното училище и по методиката “Стъпка по стъпка”.

Изследователският материал в доклада е представен в следния ред:



  • психически статус;

  • езиков статус;

  • интервюта;

  • академични способности.

Първите три рубрики са фактори, които влияят върху академичните способности и дават възможности за тяхното обяснение.




  1. РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗСЛЕДВАНЕТО




  1. Психически статус

Наложително е да се проследят динамиката и трайните тенденции в психическото развитие на всеки ученик. Невербалните “Психологически тестове за идентификация на психическото развитие на ученици в помощното училище” правят възможно реалното проследяване на динамиката на психическото развитие. Те са приложени в пилотните/експерименталните/ и контролните класове през 2000-та и 2001-та година. Данните за изследваните ученици-роми са показани в Таблица 1.

Таблица 1. Изследвани ученици с невербални психологически тестове/бр./.




Помощно училище

Изследвани ученици 2000 и 2001 г.

І. Пилотни/експериментални/ класове

Благоевград


9

Враца

9

Сливен

8

ВСИЧКО

26

ІІ. Контролни класове


Благоевград

11

Враца

4

Сливен

8

Самоков

6

София/ІV-то пом./

4

ВСИЧКО:

33

ОБЩО:

59



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница