Програма „учене през целия живот” обща покана за подаване на предложения 2008-2010 г. Част 1 – стратегически приоритети



страница1/11
Дата18.12.2018
Размер0.64 Mb.
#107914
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



ПРОГРАМА „УЧЕНЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ”
ОБЩА ПОКАНА ЗА ПОДАВАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ 2008-2010 г.
ЧАСТ 1 – СТРАТЕГИЧЕСКИ ПРИОРИТЕТИ


СЪДЪРЖАНИЕ



КАК ДА СЕ ИЗПОЛЗВА НАСТОЯЩИЯТ ДОКУМЕНТ 3

ВЪВЕДЕНИЕ – ОБЩ КОНТЕКСТ В ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ПОЛИТИКА 4

ВЪВЕДЕНИЕ – ОБЩИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА 6

ГЛАВА 1 – СЕКТОРНИ ПРОГРАМИ 8

1. „КОМЕНСКИ” – Училищно образование 8

1.1. Мобилност и партньорства 9

1.2. Многостранни проекти 10

1.3. Мрежи 12

1.4. Съпътстващи мерки 13

2. „Eразъм” – висше образование, включително напреднало професионално образование и обучение 14

2.1. Мобилност 15

2.2. Многостранни проекти 16

2.3. Тематични мрежи 18

2.4. Съпътстващи мерки 19

3. „Леонардо да Винчи” – Начално и продължаващо професионално образование и обучение 20

3.1. Мобилност и партньорства 21

3.2. Многостранни проекти за трансфер и развитие на иновации 22

3.3. Мрежи 24

3.4. Съпътстващи мерки 24

4. „Грюндвиг” – образование за възрастни и други образователни модели 25

4.1. Мобилност и партньорства 26

4.2. Многостранни проекти 27

4.3. Мрежи 28

4.4. Съпътстващи мерки 29

ГЛАВА 2 – ХОРИЗОНТАЛНА ПРОГРАМА 30

1. Ключова дейност 1 – политика на сътрудничество и новаторство 30

1.1 Мобилност (учебни визити) 30

1.2 Проучвания и сравнителни изследвания 31

2. Ключова дейност 2 - Езици 32

2.1 Многостранни проекти 32

2.2 Мрежи 33

2.3 Съпътстващи мерки 33

3. Ключова дейност 3 - ИКТ 34

3.1 Многостранни проекти 34

3.2 Мрежи 35

4. Ключова дейност 4 – Разпространяване и използване на резултати 37

4.1 Многостранни проекти 37

ГЛАВА 3 – ПРОГРАМА „ЖАН МОНЕ” 39

Дейности по преподаване, изследвания и отразяване по програма „Жан Моне” 39




КАК ДА СЕ ИЗПОЛЗВА НАСТОЯЩИЯТ ДОКУМЕНТ

Настоящият документ е първият от двата документа, съставляващи Обща покана за подаване на предложения за 2008-2010 г. по Програмата на Общността „Учене през целия живот”. В него се определят приоритетните теми, по които се приемат предложения във връзка с различните дейности по Програмата.


Във втората част от Общата покана са определени финансовите и административни условия, които се прилагат към всички дейности, включени в настоящата покана.

Следва да се отбележи, че в рамките на дейностите Мобилност, Партньорства и проектите за Трансфер на иновации по програма „Леонардо да Винчи”, националните органи могат да вземат решения за някои допълнителни приоритети като тематични области, целеви групи и др. Тези приоритети трябва да съответстват на определените в настоящия документ европейски приоритети и да бъдат съгласувани с Комисията. Те ще бъдат оповестени както чрез конкретни национални покани, така и чрез Интернет страниците на агенциите.

Общата покана следва да се тълкува заедно със следните документи:


  • Решение на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Програмата „Учене през целия живот” (2007-2013 г.)

  • Ръководство за кандидатстване

  • Отделните Покани за подаване на предложения и националните приоритети, определени от националните агенции на всяка участваща страна (само за децентрализираните дейности за Мобилност, Партньорства и проекти за Трансфер на иновации по програма „Леонардо да Винчи”).

Определените в настоящия документ приоритети отразяват въпросите, които са централни за изработването на политиката за образование и обучение на европейско ниво. При равностойно качество, предложенията, разработили тези приоритети, ще имат по-големи шансове да бъдат избрани за финансиране в сравнение с тези, които не разглеждат посочените приоритети..
Настоящият текст обхваща периода 2008-2010 г. Възможно е да има някои незначителни годишни корекции с оглед отразяване на развитието в процеса на политиката и с оглед удовлетворяване на потребността от въвеждане на действия по нови програми, като същевременно Комисията очаква по-голямата част от текста да остане непроменена.
Настоящият документ не съдържа подробни описания на естеството на различните действия по програмата. Такива описания могат да бъдат намерени в Ръководството за кандидатстване.

ВЪВЕДЕНИЕ – ОБЩ КОНТЕКСТ В ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ПОЛИТИКА

Първостепенният приоритет на Програмата „Учене през целия живот” е да засили приноса на образованието и обучението за постигане на целите на Лисабонската стратегия за превръщане на Европейския съюз в най-конкурентната икономика в света, основана на знанието, с устойчиво икономическо развитие, повече и по-качествени работни места и по-голяма социална интеграция. Всяка част от Програмата ще отдаде приоритет на определена дейност на участващите страни за подпомагане на развитието на националните стратегии за учене през целия живот и за засилване на сътрудничеството между различните участници в системите за образование и обучение, за засилване на постоянния елемент в обучението през целия живот, както и за подпомагане на придобиването на ключови умения.


В този контекст приоритетните области за действие за 2008-2010 г. са:


  • Подкрепа за реализирането на Работната програма „Образование и обучение до 2010 г.”, насочена към подобряване на качеството, достъпа и отворения характер на системите за образование и обучение в Европа, по-специално чрез насърчаване на приемствеността между всички етапи на системите за образование и обучение през целия живот, като се започне от най-ранна възраст, подобряване на гъвкави модели за обучение между различните системи, например чрез прилагане на Европейската квалификационна рамка.

  • Засилване на ролята на образованието и обучението в контекста на Лисабонския процес както на европейско, така и на национално равнище, не само с цел насърчаване на конкурентоспособността, но и на устойчивия икономически растеж и социалното сближаване.

  • Засилване на ролята на висшите образователни институции за повишаване на конкурентоспособността чрез създаване, разпространяване и прилагане на знания и новаторство, както и улесняване на достъпа до висше образование чрез дейности, насочени към реформиране на системата, укрепване на управлението във висшите образователни институции и насърчаване на върховите постижения, разграничаване на групите студенти и на самите институции и предоставяне на равни възможности.

  • Подобряване на качеството и привлекателността на професионалното образование и обучение чрез прилагане на приоритетите на Копенхагенския процес на национално равнище и насърчаване на признаването на неофициалното и неформалното обучение.

  • Подобряване на образованието за възрастните, ниското ниво на участие в което в много от държавите членки е пречка за трудовата заетост и способността на хората да се адаптират към бързо променящата се работна среда.

  • Насърчаване на по-голяма ефективност и равнопоставеност в системите за образование и обучение,1 по-специално чрез създаване на разпоредби за лицата в неравностойно положение и за предучилищните механизми, както и чрез засилване на познавателната основа на политиката и практиката.



  • Подобряване на качеството на образованието и обучението на персонала на всички доставчици на образователни услуги, по-специално на учителите и инструкторите.

  • Подобряване на качеството на мобилността на лицата, включително чрез прилагане на принципите, установени в Препоръката за качество на мобилността2 и чрез използване на рамката Europass.3

  • Засилване на устойчивото развитие, включващо въпроси, отнасящи се до енергетиката и измененията на климата чрез дейности във всички сектори на образованието и обучението.

Пълен набор от референтни политически документи по тези теми може да бъде намерен в сборника на Главна дирекция „Образование и култура” за основните политически инициативи и постигнатите резултати от 2000 г. насам.4
Освен това, в някои части на програмата ще се отдаде приоритет на проекти, насочени към насърчаване и развитие на:


  • междукултурния диалог, който ще бъде особено подчертан през 2008 г. и

  • изобретателността и новаторството, които ще бъдат подчертани с особена сила през 2009 г.

За всички програми следва да се отбележи, че се отделя засилено внимание на систематичното разпространение и използване на резултатите на ниво проект и програма. Следователно, всички предложения за проекти трябва да включват ясен план за разпространение и използване на резултатите.

Комисията ще разгледа заявления за съвместно финансиране на нови работни програми за мрежи, финансирани по предшественика на Програмата „Учене през целия живот” в контекста на доказаните показатели на изпълнение на съответните мрежи.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница