Програма за дисциплината лозарство включена като задължителна в учебния план на



Дата09.01.2018
Размер136.47 Kb.
#41852
ТипПрограма


АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ

ФАКУЛТЕТ ПО РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И АГРОЕКОЛОГИЯ

УТВЪРЖДАВАМ:
РЕКТОР:

(доц. д-р Д. Греков)

УЧЕБНА ПРОГРАМА

ЗА ДИСЦИПЛИНАТА ЛОЗАРСТВО

ВКЛЮЧЕНА КАТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНА В УЧЕБНИЯ ПЛАН НА

СПЕЦИАЛНОСТТА”РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА

ОБЛАСТ 6 – “АГРАРНИ НАУКИ И ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА”

ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ 6.2. – “РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА”

ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНО – КВАЛИФИКАЦИОННА СТЕПЕН “БАКАЛАВЪР”


КАТЕДРА ЛОЗАРСТВО

Утвърдена на заседание на КС на катедра Лозарство Протокол № 2/ 31.01.2008 г.


П Л О В Д И В, 2008 г.


У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А

І. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН


Код


Водещ препода-вател

Основна

форма на контрол



Часове

Кредит-

ни точки


Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко


Лек-ции

Упраж-нения, и др. форми

Учебни

практи-ки



Други форми

03.05.24


проф.дсн Д. Брайков

Изпит

30

30

7

83

150

6



ІІ. АНОТАЦИЯ
Лозарството е приложна наука, която изучава и посочва начините за направляване развитието на лозовото растение, за получаване на висококачествена и екологически чиста гроздова продукция. Чрез лекциите и упражненията студентите от специалността “Растителна защита” ще могат да получат необходимите знания върху биологията на лозата, производството на лозов посадъчен материал, както и върху създаването и отглеждането на лозовите насаждения. Специално внимание е отделено на екологичните проблеми - изискванията и реакцията на лозовото растение към факторите на околната среда. Освен това, те ще имат възможност да се запознаят с биологичните и стопанско-технологични качества на най-широко разпространените сортове лози, както и тяхната чувствителност към икономически важните болести, вредители и ниски температури. Студентите от специалността “Растителна защита” ще получат необходимата теоретична подготовка, както и да придобият съответните практически навици и умения, даващи им възможност да контролират производството на грозде в различните производствени структури.

ІІІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

ІІІ.1. ЛЕКЦИИ – 30 часа

1 тема

Въведение в лозарството

Кратка справка за развитието и разпространението на лозовата култура. Състояние и тенденции в световното и българското лозарство.



1 час

2 тема

Коренова система

Морфологични и анатомични особености на корените на лози получени от семена и от резници. Коренообразуване и фактори, които го обуславят. Растеж и разположение на корените.



1 час

3 тема

Стъблени части на лозата (стъбло и многогодишни разклонения) и леторасти.

Определение и функции на стъблото. Кратка морфология и органография на лозовия летораст. Растеж на лозовия летораст. Фактори, влияещи върху интензитета на растежа - екологични и биологични.



1 час

4 тема

Лист

Особености в морфологията и анатомията на лозовия лист. Физиологични особености на листа. Фактори, от които се обуславя интензивността на фотосинтезата при лозата. Транспирация и дишане на лозовия лист и фактори, от които се обуславя техния интензитет.



1 час

5 тема

Пъпки

Видове пъпки и тяхното значение за приспособителните реакции на лозата към външните условия. Срокове и метамерност във формирането на пъпките и залагане на съцветията в тях. Фактори, влияещи за образуване на съцветията в пъпките.



1 час

6 тема

Съцветия и цвят

Морфология и растеж на съцветието. Типове цветове. Динамика на цъфтежа и фактори, които влияят върху този процес. Физиологична същност на оплождането и влияние на външните условия. Морфология на грозда. Морфология и анатомия на зърното.



1 час

7 тема

Биологични цикли и фенофази при лозата

Индивидуално развитие на лозата (онтогенезис). Годишен цикъл. Характеристика на фазите на вегетация и на периода на покой.



2 часа

8 тема

Изисквания на лозата към условията на външната среда (екология)

Значение на топлината по време на вегетация - температурни параметри. Значение на светлината. Екологическо райониране на лозовите сортове в България. Влияние на надморската височина, експозицията и водните басейни върху измененията на климатичните показатели и върху развитието.



1 час

9 тема

Физиологични повреди по лозата от неблагоприятното влияние на външната среда.

Повреди от ниски температури. Пролетно, есенно и зимно измръзване. Характер и степен на измръзване на пъпките и на отделните тъкани по дължина на пръчката, по колтуците и многогодишната дървесина. Студоустойчивост на лозата и фактори, които я обуславят.



1 час

10 тема

Производство на лозов посадъчен материал.

Основни положения при производството на лозов посадъчен материал. Добиване на подложкови резници и на присадници за присаждане. Анатомични и физиологични основи на присаждането. Съвместимост (афинитет) между подложката и присадника. Образуване на калусната тъкан. Съвременни технологични звена в производството на лозов посадъчен материал.




3 часа

11 тема

Създаване на ново лозово насаждение.

Избор на място и подготовка на площта. Организация на територията. Теоретични основи за определяне на гъстотата и формите на засаждане. Избор на сортове с оглед на районирането и изискванията на съвременното лозарство. Време и начини на засаждане.



2 часа

12 тема

Резитба на лозата.

Цел и задачи на резитбата на зряло. Теоретични (биологични) основи на резитбата. Родовитост на пъпките. Влияние на многогодишната дървесина и силата на растежа на леторастите. Зависимост между силата на лозата, добива и качеството на гроздето.



1 час

13 тема

Системи резитби и формировки.

Резитби с къси, дълги и смесени плодни звена. Приземни формировки (Чашовидна и Гюйо), полувисоки формировки (Кордон Роая, Казнав и техните модификации), Високостъблени формировки (Силвоз, Мозер, Омбрела, Вертико и Двойна женевска завеса). Влияние на формировката върху фитосанитарното състояние на лозите и условията за развитие на болести и вредители.



3 часа

14 тема

Резитби на зелено и специални резитби.

Същност, време и начин за извършване на резитбите на зелено. Филизене, прищипване, кършене, колтучене, колцуване и прореждане на гроздове и листа. Специални резитби за възстановяване на растежа и плододаването на повредени от ниски температури и градушка лозя.



1 час

15 тема

Поддържане на почвената повърхност в лозовите насаждения. Торене и напояване.

Значение на почвената обработка. Видове почвообработки. Влияние на основните хранителни елементи: азот, фосфор и калий върху растежа и плододаването на лозата. Методи за определяне нуждите на лозовото растение от хранителни елементи.



Потребност на лозовото растение от вода през отделните фенофази. Влияние на напояването върху физиологичните прояви, върху растежа, количеството и качеството на гроздето. Методи за установяване сроковете за напояване. Поливни норми и начини за напояване.

2 часа

16 тема

Агробиологична характеристика на използваните в практиката лозови подложки. Агробиологична и стопанско-технологична характеристика на най-важните десертни сортове.

2 часа

17 тема

Агробиологичните изисквания и технологичните качества на сортовете за производство на червени сухи вина. Сортове за получаване на ликьорни (десертни) вина.

2 часа

18 тема

Агробиологична и технологична характеристика на сортовете за производство на бели сухи вина, шампански и конячни виноматериали. Директни сортове. Сортове с повишена устойчивост на болести.

2 часа

19 тема

Оползотворяване на гроздовата реколта. Беритба на винено и десертно грозде.

1 час

20 тема

Райониране на лозовите сортове в България.

1 час



ІІІ. 2. УПРАЖНЕНИЯ – 30 часа


1 тема

Запознаване с подземните и надземни части на лозата. Видове корени. Морфологични особености на корена. Разклонения на стъблото - кордони и рамене. Плодни звена. Анатомично устройство на зимното око. Морфология на съцветието. Типове цветове.

4 часа

2 тема

Присаждане на маса по метода на подобрената копулация. Подготовка на подложките и присадниците. Присаждане - ръчно. Присаждане с машина - форми на отрезите на подложката и присадника. Стратификация на присадените резници. Условия за стратифициране.

6 часа

3 тема

Запознаване с ботаническите белези на използваните у нас подложки (41Б, дю Ло, 5ББ, SО4 и Феркал) и десертните сортове лози, сортовете лози за производство на бели сухи вина, шампански и конячни виноматериали, на сортовете за производство на червени сухи вина и за ликьорни (десертни) вина. Директни сортове. Сортове с повишена устойчивост на болести.

4 часа

4 тема

Резитби на зряло. Общи принципи и правила. Приземни формировки: Чашовидна и Гюйо. Стъблени формировки (класически): Кордон Роая, Казнав, Силвоз, Асмовидна формировка. Формировки за широкоредовите лозя. Високостъблена формировка, Мозер, Стъблен Гюйо. Високостъблена формировка Омбрела.

8 часа

5 тема

Запознаване с подпорна конструкция на маточник и резитба. Преценка (апробация) на пръчките за подложки. Приготвяне на подложкови резници и връзване в снопчета. Размножаване на лозата с отводи - видове отводи.

4 часа

6 тема

Вкореняване на присадени лози. Преценка и сортиране след изваждането им. Засаждане на ново лозе. Присаждане на място на разцеп.

4 часа



ІІІ. 4. ФОРМИ НА ИЗВЪНАУДИТОРНА РАБОТА

ІІІ. 4. 1. Учебни практики – 7 часа


1 тема

Резитби на зряло

4 часа

2 тема

Производство на лозов посадъчен материал

2 часа

3 тема

Зелени резитбени операции

1 час



ІІІ. 4.2. Разработка на курсова работа – 40 часа
КУРСОВА РАБОТА

Тема: “Екологични условия и предпоставки за развитие на лозарството в района на.........” (района, в който студента живее).

ТЕЗИС:

1. Кратка история на лозарството в района.

2. Традиции по отглеждането на лозята.

3. Кратка почвено-климатична характеристика на района.

4. Сортова структура.

5. Начин на отглеждане на лозята (формировки).

6. Технологично направление на гроздопроизводството.

7. Изкупни цени на гроздето по сортове, които се отглеждат в района.


ІІІ. 4.3. Самоподготовка (за текущия контрол и изпита) – 43 часа


ІV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

1. Обучението на студентите се извършва в един семестър (зимен). Учебният материал се изнася под формата лекции, лабораторни и практически занятия. За онагледяване се използват картини, схеми, диапозитиви и живи обекти. Най-важните въпроси се отработват и в полска обстановка, за да придобият студентите необходимите навици и умения. Стремежът е отделните практически занятия да съвпадат с агротехническите срокове провеждани в лозовите насаждения. Затова допринася много учебната и експерименталната база на катедрата по лозарство, където се проследяват най-важните технологични въпроси по отглеждането на различните лозови сортове.

2. Текущият контрол се осъществява чрез препитване по време на упражненията. На студентите се възлага да извършват самостоятелно отделни практики като резитба на различни лозови сортове, присаждане, засаждане на лози и др.

3. Заверката на студенските книжки по дисциплината се прави в съответствие със Закона за висшето образование и Правилника на Аграрния университет.



4. Оценките от текущия контрол по време на практическите занятия, както и тези от курсовата работа, се вземат под внимание при оформяне на окончателната оценка.

Оценяването е по шестобалната система.
V. ИЗПИТНА ПРОГРАМА ПО “ЛОЗАРСТВО”

ЗА СТУДЕНТИТЕ ОТ АУ – ПЛОВДИВ,

СПЕЦИАЛНОСТ “РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА”

ОКС “БАКАЛАВЪР”, РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ

2004/2005 УЧЕБНА ГОДИНА
Произход и разпространение на лозата.

Значение на лозарството. СЪСТОЯНИЕ И ПРОБЛЕМИ.

Класификация на лозовите сортове в зависимост от еколого-географския им произход.

органография, анатомия и физиология на лозата.

корен. Зародишни корени; Адвентивни корени; Морфологични, анатомични и физиологични особености.

стъбло и многогодишни разклонения.

леторасти. Морфология на летораста; Анатомични и физиологични особености.

лист. Морфология на листа. Анатомични и физиологични особености на листа.

пъпки. Генезис и видове пъпки.

съцветие и цвят. Органография и анатомия на цвета, грозда, зърното и семената

БИОЛОГИЧНИ ЦИКЛИ В РАЗВИТИЕТО НА лозата.

екология на лозата.

влияние на условията на околната среда върху развитието и плододаването на лозата и качеството на гроздето. Влияние на климатичните условия; Фактори, обуславящи климата и тяхното отражение върху лозата; Почвени условия. Микроклимат в лозовите насаждения.

повреди и физиологични болести, причинявани от неблагоприятните екологични условия. Повреди от ниски температури през зимата. Повреди от късни пролетни и ранни есенни мразове; Повреди от суша; Аномалии в образуването на гроздовете.

РАЗМНОЖАВАНЕ НА ЛОЗАТА.

размножаване чрез семена.

вегетативно размножаване. Размножаване чрез резници; Размножаване чрез зрели резници; Размножаване на лозата чрез отводи; Размножаване чрез присаждане; Присаждане на място.

ПРОИЗВОДСТВО НА ЛОЗОВ ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ. Производство на подложкови резници; Производство на присадници от културните сортове лози; Създаване и отглеждане на маточни лозя; Събиране и съхраняване на резници за присадници; Присаждане на маса; Анатомия и физиология на присаждането;. Вкореняване на лозите в тирове и грижи за отглеждането им; Лехово-ленточна технология на вкореняване; Изваждане, сортиране и съхраняване на присадените вкоренени лози

ускорено размножаване на лозата по метода на тъканните култури (in vitro).

създаване на нови лозови насаждения.

резитба и формиране на лозата.

Биологични основи на резитбата. Основни цели и задачи на резитбата. Борба с полярността при лозата; Регулиране на оптималното съотношението между силата на растежа, добива и качеството на .гроздето, както и поддържане на взаимна връзка между тях. Родовитост на пъпките; Правилно пространствено разположение на надземните части на лозата; Време за извършване на резитбата; Правила и техника на резитбата.

системи и формировки при резитбата на лозата. Къси резитби: Чашовидна формировка, Кордон Роая, Кордон Вертико; Дълги резитби: Мароже; Силвоз; Смесени резитби: Формировка Гюйо, Формировка Казнав; Формировка Мозер; Формировка Омбрела; Женевска двойна завеса /Ж.Д.З./; Асмовидна формировка.

резитбени операции със зелени части: Филизене, прищипване, кършене, колтучене, колцуване, прореждане на гроздовете и зърната, прореждане на листата.

поддържане на почвената повърхност в лозята. Обработка на почвата. Видове обработки.

торене на лозата. Определяне торопотребността на лозата. Минерални и органични торове.

напояване на лозята

беритба на виненото и десертното грозде.

установяване на времето на гроздобера и прибирането на винените сортове.

прибиране, манипулиране и окачествяване на гроздето от десертните сортове.

ботаническа, агробиологическа и стопанска характеристика на разпространените в нашата страна подложки - Рупестрис дю Ло /Монтикола/, Шасла х Берландиери 41Б, Берландиери х Рипария Телеки селекция Кобер 5ББ, Берландиери х Рипария SO4, Феркал.

ботаническа, агробиологическа и стопанско-технологична характеристика на ранозреещите десертни сортове - Царица на лозята, Супер ран Болгар, Кардинал, Чауш,Брестовица.

ботаническа, агробиологическа и стопанско-технологична характеристика на среднозреещите и къснозреещите десертни сортове -Болгар, Алфонс лавеле, Мискет хамбургски, Италия, Блек перл.

описание и характеристика на безсеменните сортове - Флейм сидлес, Бяло без семе/Султанина/, Хибрид VI-4, Русалка.

ботаническа, агробиологическа и стопанско-технологична характеристика на местните сортове за червени сухи вина - Памид, Гъмза, Мавруд, Широка мелнишка лоза, Тракийска слава, Тракийски мавруд /Евмолпия/.

ботаническа, агробиологическа и стопанско-технологична характеристика на по-важните чуждестранни сортове за червени сухи вина - Каберни Совиньон, Мерло, Пино ноар, Саперави, Аликант буше, Гран ноар.

ботаническа, агробиологическа и стопанско-технологична характеристика на сортове за производство на бели сухи вина, пенливи /игристи/ вина и конячни виноматериали - Димят, Мискет червен, Ркацители, Ризлинг италиански, Алиготе, Шардоне, Юни блан, Совиньон блан.

ботаническа, агробиологическа и стопанско-технологична характеристика на сортовете за производство на десертни вина - Тамянка, Мискет врачански, Мискет отонел, Пино гри..

описание и кратка характеристика на директните сортове - Отело, Сейбел 4986 /Златен лъч/.

нови сортове с повишена устойчивост на болести - Сторгозия, Наслада.

райониране на лозарството в българия.

ЛИТЕРАТУРА


А. Основна.

1. Бабриков Д., Д. Брайков, Сл. Панделиев, 2000 - Лозарство с ампелография, София.

2. Бабриков Д., Хр. Тодоров, Л. Радулов, Д. Брайков, 1989 - Лозарство, София.

3. Цанков Б., Хр. Тодоров, Д. Брайков, 1987 - Лозарство с ампелография, София.

4. Панделиев Сл., Л. Машева, Ц. Миевска, А. Иванов, П. Ботянски, 1992 - Ръководство за упражнения по лозарство, София.

5. Машева Л., Ц. Миевска, А. Иванов, П. Ботянски, 2004. – Ръководство за упражнения по лозарство, Издателство на АУ – Пловдив,

6. Радулов Л., Д. Бабриков, Ст. Георгиев, 1992 - Ампелография с основи на винарството, София.

7. Стоев К., и др. , т.1,1981; т.2,1983; т.3, 1984 - Физиология винограда и основы его возделывания, София.


Б. Допълнителна.

1. Бабриков Д., Л. Радулов, Д. Брайков, Сл. Йонев, Сл. Панделиев, 1989. – Резитба на лозата и прогнозиране на добивите. Пловдив.

2. Бабриков Д., Д. Брайков, Сл. Панделиев, 1979. – Прогнозиране на добивите от лозята. Пловдив.

3. Магрисо Ю. и колектив, 1979. – Промишлени технологии в лозарството, София.

4. Тодоров Хр., 1988. – повреди по лозята от абиотични фактори. Земиздат, София.

5. Ников М., З. занков, Л. Радулов, Б. Карадимчева, 1990. – Производство на десертно грозде. Земиздат , София.

6. Списание “Лозарство и винарство”.

гр. Пловдив СЪСТАВИЛ:

20.01.2008 г. (проф. дсн Д. Брайков)

ДЕКАН:


(Доц. д-р Ан. Иванов)


Каталог: cntnr -> uchebni programi -> U programi RZA
U programi RZA -> Факултет растителна защита и агроекология
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 04
U programi RZA -> Програма за дисциплината цветарство включена като факултативна в учебния план на специалност екология и опазване на
U programi RZA -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д. Греков
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 03
U programi RZA -> ПроФ. дсн Йорданка Кузманова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница