Програма за дисциплината: лозарство включена като задължителна в учебния план



Дата13.01.2018
Размер128.68 Kb.
#45314
ТипПрограма

АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ

ФАКУЛТЕТ ПО ЛОЗАРО - ГРАДИНАРСТВО
утвърждавам:
ректор:

/ДОЦ. Д-Р д. гРЕКОВ/


учебна програма

за дисциплината: лозарство


включена като задължителна в учебния план
НА специалността: АГРарно инженерство
област: 5. технически науки
професионално направление: 5. 13. общо инженерство
за образователно - квалификационна степен БАКАЛАВЪР
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ: РЕДОВНА

kатедра лозарство

Учебната програма е обсъдена и приета на заседание на КС на катедра Лозарство, с протокол № 2 от 31.01.2008г

Пловдив, 2008 г.

УЧЕБНА ПРОГРАМА


I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код

Водещ

преподавател



Основна

форма на


контрол

Хорариум

Кре-

ди-


ти










Аудиторна

заетост


Извънаудиторна

заетост


Всичко













Лекции

Упраж-нения

Учебни

Практики



Други форми







04.07.03.

доц. д-р А. Иванов

Писмен изпит или тест

30

30

15

50

125

5.0

II. АНОТАЦИЯ


В дисциплината Лозарство, студентите ще се запознаят със състоянието, проблемите и перспективите за развитието на лозарството у нас и в света. Ще получат познания за биологичните изисквания на лозата при производството на лозов посадъчен материал, създаването и отглеждането на лозовите насаждения и научно-техническите предпоставки за съвременно високо ефективно гроздопроизводство, съобразени с биологичните изисквания на сортовете, екологичните условия и прилаганата агротехника. Ще се предостави информация за стопанско-технологичните качества на най-важните десертни, безсеменни и винени сортове и подложки, и изискванията им към екологичните условия и прилаганата агротехника за получаване на високи и качествени добиви, за съответните направления за преработка.

Студентите от специалността аграрно инженерство ще получат подготовка в областта на лозарството, която ще ги подпомогне да участват в планирането и организирането на производството на грозде за прясна консумация и за преработка, и производството на лозов посадъчен материал.

III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

III. 1. АУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 60 часа



III. 1. 1. ЛЕКЦИИ – 30 часа




тема

часове

1

Кратка справка за развитието на лозарството и разпространение на лозовата култура. Състояние и тенденции в развитието на лозарството в света и у нас.

1

2

Морфология на лозата. Коренова система на лозата. Мор-фологични и анатомични особености на лозовия корен. Летораст- растеж – фактори. Лист – морфология. Съцветие и цвят, цъфтеж и оплождане. Зърно.

2

3

Пъпки. Видове пъпки. Влияние на биологичните, екологичните и агротехническите фактори върху родовитостта на пъпките. Покой на пъпките. Студоустойчивост.

1

4

Биологични цикли в развитието на лозата. Вегетационен период. Фенологични фази – характеристика и основни производствени процеси

2

5

Екология на лозата. Влияние на климатичните условия - температура, влажност, светлина и вятър. Фактори обуславящи климата и влияещи върху вегетативните и репродуктивните прояви на лозата - географска ширина, надморска височина, релеф и изложение, водни басейни и горски масиви. Почвени условия. Райониране на лозарството.

2

6

Размножаване на лозата. Размножаване чрез резници. Раз-множаване чрез отводи. Съвременни технологии при производството на присадени вкоренени лози. Производство на първокласни подложкови резници. Производство на резници от културни сортове. Присаждане на маса. Машинно присаждане. Стратификация. Вкореняване. Грижи във вкоренилището Изваждане, сортиране и съхранение на присадени вкоренени лози.

3

7

Създаване на ново лозово насаждение. Разработване на проект. Избор на място и подготовка на площта. Организация на територията. Определяне на гъстотата и формите на засаждане. Време и начини на засаждане. Подпорни конструкции.

2

8

Резитба на лозата. Основни цели и задачи на резитбата. Борба с полярността при лозата. Регулиране на оптималното съотношение между силата на растежа, добива и качеството на гроздето. Родовитост на пъпките. Родовитост на зимните очи в зависимост от екологичните условия и биологията на сорта. Правилно пространствено разположение на надземните части на лозата. Време, правила и техника на извършване на резитбата.

2

9

Системи на резитба и формировки. Формировки към късата система на резитба – Чашовидна, Роая, Вертико. Формировки към смесената система на резитба – Гюйо /приземен и стъблен/, Казнав, Мозер, Омбрела, Единична завеса, Женевска двойна завеса. Формировки към дългата система на резитба - Силвоз.

5

10

Специални резитби за възстановяване на растежа и плододаването на повредени от ниски температури и от градушки лозя. Зелени резитбени операции - филизене, прищипване, кършене, колтучене, колцуване и прореждане на гроздове и листа време и начин на извършване.

2




11

Поддържане на почвената повърхност в лозовите насаждения. Значение на почвената обработка. Възможности за заменяне на частично или напълно обработката на почвата чрез прилагане на хербициди.

Торене. Норми на торене.

Напояване - срокове, поливни норми и начини за напояване.


2

12

Лозови подложки. На­име­но­ва­ния, си­но­ни­ми, про­из­ход, раз­прос­т­ра­не­ние, аг­ро­би­оло­гич­на и тех­но­ло­гич­на ха­рак­те­рис­ти­ка.

Сортове за прясна консумация. На­име­но­ва­ния, си­но­ни­ми, про­из­ход, раз­п­рос­т­ра­не­ние, аг­ро­би­оло­гич­на и тех­но­ло­гич­на ха­рак­те­рис­ти­ка на сор­то­ве­те.



2

13

Сор­то­ве за производство на че­рвени ви­на. На­име­но­ва­ния, си­но­ни­ми, про­из­ход, раз­п­рос­т­ра­не­ние, аг­ро­би­оло­гич­на и тех­но­ло­гич­на ха­рак­те­рис­ти­ка на сор­то­ве­те. Сортове за десертни вина.

2

14

Сор­то­ве за производство на бе­ли ви­на, шампански и конячни виноматериали. На­име­но­ва­ния, си­но­ни­ми, про­из­ход, раз­п­рос­т­ра­не­ние, аг­ро­би­оло­гич­на и тех­но­ло­гич­на ха­рак­те­рис­ти­ка на сор­то­ве­те.

Директни сортове. Сортове с повишена устойчивост на болести и неблагоприятни външни условия.



2

III. 1. 2. ПРАКТИЧЕСКИ УПРАЖНЕНИЯ - 30 часа






тема

часове

1

Ботаническа, агробиологична и стопанко-технологична характе-ристика на лозовите подложки. Ботаническа, агробиологична и стопанско-технологична характеристика на най-важните десертни и безсеменни сортове. Директни сортове. Сортове с повишена устойчивост на болести и неблагоприятни външни условия.

4

2

Ботаническа, агробиологична и стопанско-технологична характе-ристика на сортовете за производство на бели вина, шампански и конячни виноматериали. Ботаническа, агробиологична и стопанско-технологична характеристика на сортовете за производство на червени вина. Сортове за производство на десертни вина.

4

3

Органография на лозата. Пръчка, стъбло, рамена, кордони, плодни звена. Пъпки при лозата. Резитба на зряло - общи принципи и правила.

4

4

Формировки с къси плодни звена - Чашовидна формировка, Кордон Роая, Вертико.

Формировки със смесени плодни звена – Гюйо /приземен/, Казнав.



4

5

Формировки със смесени плодни звена – Гюйо /стъблен/, Мозер, Омбрела, ЕЗ и ЖДЗ.

Формировки с дълги плодни звена - Силвоз



4

6

Резитба на маточник. Сортиране и съхраняване на подложковия материал. Събиране на резници от културни сортове.

Размножаване на лозата чрез отводи.

Изваждане, сортиране и съхраняване на присадени вкоренени лози.

Създаване на ново лозе. Подпорни конструкции.



4

7

Производство на лозов посадъчен материал.

Присаждане на маса. Машинно присаждане. Стратификация.



4

8

Създаване на ново лозе. Подпорни конструкции.

2

III. 2. ИЗВЪНАУДИТОРНА ЗАЕТОСТ - 125 часа

III. 2. 1. УЧЕБНА ПРАКТИКА - 15 часа




тема

часове




1

Усъвършенстване на резитбата на зряло. Формировки с къси плодни звена

4




2

Усъвършенстване на резитбата на зряло. Формировки с дълги плодни звена

4




3

Ботаническа характеристика на лозовите подложки, най-важните десертни и безсеменни сортове, сортовете за производство на бели вина, шампански и конячни виноматериали, сортовете за производство на червени вина, сортове за производство на десертни вина.

4




4

Ремонт на подпорна конструкция.

3




ІІІ. 2. 2. КОНСУЛТАЦИИ

20 часа

III. 2. 3. ПОДГОТОВКА ЗА ИЗПИТ 30 часа
IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

Лекциите се извеждат в аудитория с възможност за използване на помощни нагледни материали: табла, диапозитиви, мултимедия.

Упражненията и практиките се извеждат в учебно-опитната база на катедра Лозарство в с. Брестник. След завършване на отделен цикъл от упражнения, се провежда текущ контрол за установяване степента на практическото усвояване на преподавания материал.

Семестъра се заверява в съответствие със Закона за висшето образование и правилника на АУ, при условие, че студентът е посещавал редовно лекциите и упражненията, и е показал добра степен на усвояване на преподавания материал.

Изпита е писмен или тест, като оценката се уточнява след провеждане на събеседване.



Оценяването е по шестобалната система.

V. Изпитна ПРОГРАМА


Изпитна програма по дисциплината

за студентите от специалност АГРарно инженерство

при Аграрен Университет - Пловдив,

окс “Бакалавър”, редовна форма на обучение, 2007/2008 учебна година
ПРОИЗХОД И РАЗПОСТРАНЕНИЕ НА ЛОЗАТА.

ЗНАчЕНИЕ, СЪСТОЯНИЕ И ПЕРСПЕКТИВИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ЛОЗАРСТВОТО.

ОРГАНОГРАНОГРАФИЯ НА ЛОЗАТА.

КОРЕН. Видове корени по произход и разположение.

МНОГОГОДИШНИ чАСТИ НА ЛОЗАТА. Стъбло, кордони, рамена.

ЛЕТОРАСТ. ЛИСТ.

ПЪПКИ. Видове пъпки по произход и разположение. Устройство на зимното око. Покой на пъпките. Студоустойчивост.

СЪЦВЕТИЕ И ЦВЯТ. Органография на цвета.

ЗЪРНО. Органография и анатомия на зърното.

БИОЛОГИчНИ ЦИКЛИ В РАЗВИТИЕТО НА ЛОЗАТА. Период на зимен покой. Вегетационен период - фенофази.

ЕКОЛОГИЯ НА ЛОЗАТА. ВЛИЯНИЕ НА ОКОЛНИТЕ УСЛОВИЯ ВЪРХУ РАСТЕЖА И ПЛОДОДАВАНЕТО НА ЛОЗАТА И КАЧЕСТВОТО НА ГРОЗДЕТО. Влияние на климатичните фактори: температура, влажност, светлина, вятър. Влияние на географската ширина, над-морската височина, близост до големи водни басейни, релефа и изложението, близост до горски масиви. Почвени условия. Лозарски райони и подрайони в България.

РАЗМНОЖАВАНЕ НА ЛОЗАТА.

ВЕГЕТАТИВНО РАЗМНОЖАВАНЕ. РАЗМНОЖАВАНЕ чРЕЗ ЗРЕЛИ РЕЗНИЦИ. РАЗМНОЖАВАНЕ чРЕЗ ОТВОДИ.

ПРОИЗВОДСТВО НА ПОДЛОЖКОВИ РЕЗНИЦИ. Отглеждане на маточници. Резитба, сортиране и съхраняване на първокласни и второкласни подложкови резници.

ПРОИЗВОДСТВО НА ПРИСАДНИЦИ ОТ КУЛТУРНИ СОРТОВЕ

. ПРОИЗВОДСТВО НА ЛОЗОВ ПОСАДЪчЕН МАТЕРИАЛ. Присаждане /ръчно и машинно/. Стратификация, вкореняване, грижи във вкоренилището, изваждане, сортиране и съхранение на присадени вкоренени лози.

СЪЗДАВАНЕ НА НОВИ ЛОЗОВИ НАСАЖДЕНИЯ. Избор и подготовка на площи. Проектиране. Засаждане и грижи за младите лози.

РЕЗИТБА И ФОРМИРАНЕ НА ЛОЗАТА. Основни цели и задачи на резитбата. Борба с полярността при лозата. Регулиране силата на растежа, добива и качеството на гроздето. Родовитост на зимните очи. Правилно пространствено разположение на надземните части на лозата. Време за извършване на резитбата. Правила и техника на извършване на резитбата.

СИСТЕМИ И ФОРМИРОВКИ ПРИ РЕЗИТБАТА НА ЛОЗАТА. Чашовидна формировка, Роая, Вертико, Казнав, Гюйо / оригинален и подобрен /, Стъблен двураменен Гюйо, Видоизменен Мозер, Омбрела, Силвоз, Единична завеса, Женевска двойна завеса. Специални резитби. Резитбени операции със зелени части - филизене, прищипване, кършене, колтучене, колцуване, прореждане на гроздове, зърна и листа.

ПОДДЪРЖАНЕ НА ПОчВЕНАТА ПОВЪРХНОСТ В ЛОЗаТА. Обработка на почвата - видове обработка. Използване на хербициди в лозята.

ТОРЕНЕ НА ЛОЗЯТА. Торове. Торене на млади и плододаващи лозя.

НАПОЯВАНЕ НА ЛОЗЯТА. Срокове за поливане. Поливни норми и начини на поливане.

БЕРИТБА НА ВИНЕНО И ДЕСЕРТНО ГРОЗДЕ. Предварително определяне на добива - методи. Установяване времето на гроздобера и прибирането на виненото грозде. Беритба, манипулиране и окачествяване на гроздето от десертните сортове.



ЛОЗОВИ ПОДЛОЖКИ: Рупестрис дьо Ло, Берландиери х Рипария Кобер 5 ББ, Шасла х Берландиери 41 Б.

ДЕСЕРТНИ СОРТОВЕ ЛОЗИ: Перл дьо Ксаба, Супер ран Болгар, Кардинал, Чауш, Брестовица, Болгар, Мискет хамбургски, Италия, Палиери.

БЕЗСЕМЕННИ СОРТОВЕ ЛОЗИ: Русалка, Султанина, Русалка 1, Хибрид VI - 4.

СОРТОВЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА БЕЛИ ВИНА: Димят, Мискет червен, Ркацители, Шардоне, Ризлинг, Алиготе.

СОРТОВЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЧЕРВЕНИ ВИНА: Каберне совиньон, Мерло, Пино ноар, Памид, Гъмза, Мавруд, Широка мелнишка лоза.

СОРТОВЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ДЕСЕРТНИ ВИНА: Тамянка, Мискет отонел.

ДИРЕКТНИ СОРТОВЕ: Отел, Сейбел 4986.

СОРТОВЕ С ПОВИШЕНА УСТОЙчИВОСТ НА ГЪБНИ БОЛЕСТИ И НИСКИ ЗИМНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Наслада, Сторгозия


VI. ЛИТЕРАТУРА

А. Основна


1. Лозарство - Д. Брайков, С. Панделиев, Л. Машева, Ц. Миевска, А. Иванов, В. Ройчев, П. Ботянски, Академично издателство – Аграрен Университет, Пловдив, 2005

2. Лозарство с ампелография – Д. Бабриков, Д. Брайков, С. Панделиев, София , 2000.

3. Ръководство за упражнения по лозарство - Л. Машева, Ц. Миевска, А. Иванов, В. Ройчев, П. Ботянски, П. Кировски - Академично издателство – Аграрен Университет, Пловдив, 2004

Б. Допълнителна

1. Бабриков Д., Л. Радулов, Д. Брайков, Сл. Йонев, Сл. Панделиев - Резитба на лозата и прогнозиране на добивите, Пловдив, 1989.

2. Ни­ков М.- 150 съ­ве­та за ло­за­ря, Зе­миз­дат, Со­фия, 1992.

3. Ни­ков М., З.Зан­ков, Л.Ра­ду­лов, Б.Ка­ра­дим­чев. Про­из­вод­с­т­во на де­сер­т­но гроз­де. Зе­миз­дат, Со­фия, 1990.

4. Спи­са­ние "Ло­зар­с­т­во и ви­нар­с­т­во".

5. Спи­са­ние “Рас­те­ни­евъд­ни на­уки”.

2008, Пловдив СЪСТАВИЛ:

Доц. д-р А. Иванов
Ръководител катедра:

Доц. Д-р В. РОЙЧЕВ
Декан на ЛГФ:

Доц. д-р А. Иванов





Каталог: cntnr -> uchebni programi -> lozarstvo
uchebni programi -> Лекции Упражнения, семинари
lozarstvo -> Програма за дисциплината ампелография включена като задължителна в учебния план на
lozarstvo -> Програма за дисциплината лозарство I част включена като задължителна в учебния план на
lozarstvo -> Програма за дисциплината лозарство включена като задължителна в учебния план на
lozarstvo -> Програма за дисциплината: лозарство ІІ ра част включена като задължителна в учебния план
lozarstvo -> Утвърждавам: ректор: /доц д-р Димитър Греков
lozarstvo -> Програма за дисциплината ампелография включена като задължителна в учебния план на
lozarstvo -> Програма за дисциплината селекция на трайните култури включена като задължителна в учебния план на
lozarstvo -> Програма за дисциплината: лозарство І ва част включена като задължителна в учебния план
lozarstvo -> Програма за дисциплината лозарство II част включена като задължителна в учебния план на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница