Програма за дисциплината Микробиология и микробиологични методи за пречистване включена като



Дата21.02.2018
Размер192.63 Kb.
#58632
ТипПрограма




АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ


ФАКУЛТЕТ ПО РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И АГРОЕКОЛОГИЯ

УТВЪРЖДАВАМ:

РЕКТОР:

(ДОЦ. Д-Р. Д. ГРЕКОВ)

УЧЕБНА ПРОГРАМА

за дисциплината



Микробиология и микробиологични методи за пречистване

включена като задължителна в учебния план



НА специалността: ЕКОЛОГИЯ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

професионално направление: област 4.

Природни науки, математика и информатика

професионално направление 4.4. Науки за земята

за образователно - квалификационна степен БАКАЛАВЪР

ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ: РЕДОВНА

kатедра “МИКРОБИОЛОГИЯ И ЕКОЛОГИЧНИ БИОТЕХНОЛОГИИ”



Пловдив, 2009 г.

УЧЕБНА ПРОГРАМА

І. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код

Водещ

преподавател



Основна

форма на


контрол

Хорариум

Кредити

Аудиторна

заетост


Извънаудиторна

заетост


Всичко

Лекции

Упраж-нения

Учебни

практики


Други форми

02.03.12

Гл.ас. д-р Йорданка Карталска

Писмен изпит

45

45

-

85

175

7.0

II. АНОТАЦИЯ

Курсът цели да се изградят задълбочени познания върху биологията на микроорганизмите – бактерии и еукариоти, като се акцентира върху изучаването на таксономията, физиологията, метаболизма и генетиката на микроорганизмите. Специално внимание се отделя на изучаване особеностите на основните групи микроорганизми и подходи, свързани с тяхното откриване, идентифициране и доказване в околната среда. Разглежда се кръговрата на химичните елементи в природата и участието на микроорганизмите в трансформацията на органичната и неорганична материя, формиране на микробни съобщества и техните взаимоотношения.

Подробно ще бъдат разгледани въпросите, свързани със структурата на микрофлората на почви, водни екосистеми и въздух. Студентите ще се запознаят с основите на санитарната микробиология и методите, свързани с индикацията на санитарно-показателни и патогенни микроорганизми в природните екосистеми.

С изучаването на курса студентите ще придобият знания и умения за прилагане на екологосъобразно съвременно земеделие, което се очертава като бъдеще на земеделското производство и съхраняване на околната среда.



ІІІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

ІІІ.1. АУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 90 часа

IІІ.1.1. ЛЕКЦИИ- 45 часа

МОРФОЛОГИЯ И УЛТРАСТРУКТУРА НА ПРОКАРИОТНАТА КЛЕТКА




Морфология (форма) на бактериалната клетка

Еукариоти и прокариоти, форма на бактериите. Кръгли, пръчковидни и извити бактерии. Неправилни форми. Размери на бактерии.



2 часа







Ултраструктура на бактериалната клетка

Капсула -видове капсули. Химически състав и значение на капсулата за бактериалната клетка. Клетъчна стена - строеж и функция. Химически състав при Грам-положителните и Грам-отрицателните бактерии. Значение на клетъчнъта стена за бактериите. Цитоплазматична мембрана. Химически състав. Строеж на цитоплазматичната мембрана. Цитоплазма - структура и химически състав. Образувания - мезозоми, тилакоиди, хроматофори, фикобилизоми, хлорозоми. Рибозоми - строеж, значение. Газови вакуоли. Карбоксизоми. Магнитозоми. Включения. Генетичен апарат - нуклеоид, плазмид. Строеж, роля и значение.



3 часа







СИСТЕМАТИКА НА БАКТЕРИИТЕ

Основни таксономични категории. Видът като таксономична категория. Развитие на бактериалната класификация.Съвременно състояние. Класификация на бактериите по Бърджи.



1 часа







Движение при бактериите

Движение и органи за движение при бактериите. Спори и спорообразуване при бактериите. Етапи на спорообразуване. Прорастване на спорите. Физиологично значение на спорите при бактериите.



2 часа







РАСТЕЖ И РАЗМНОЖЕНИЕ ПРИ БАКТЕРИИТЕ

Растеж. Размножение - деление /изоморфно и хетероморфно/, прищъпване, пъпкуване. Крива на растеж и размножение на бактериите в течна хранителна среда - лаг-фаза, експоненциална фаза, стационарна фаза, фаза на отмиране. Измерване на растежа.



2 часа







ГЕНЕТИКА НА БАКТЕРИИТЕ

Наследствени фактори при микроорганизмите. Механизми, водещи до изменение на генетичната информация. Ненаследствена и наследствена изменчивост. Мутации. Генетически рекомбинации: Конюгация F- и F + клетки, F- фактор, F-пили, Hfr - клетки.

Трансформация. Трансдукция - трансдуциращ фаг; видове трансдукция - специфична, обща /генерализирана/ и абортативна. Практическо приложение на достиженията на генетиката на бактериите в генното инженерство.


2 часа







МОРФОЛОГИЯ И СИСТЕМАТИКА НА ДРУГИ ГРУПИ МИКРООРГАНИЗМИ

Вируси

Природа и произход на вирусите. Морфология, химичен състав и строеж. Нуклеинови киселини на вирусите. Други съставни части. Репродукция на вирусите. Етапи на заразяване на клетката с вируси. Адсорбция. Проникване в клетката. Репликация на вирусните нуклеинови киселини. Култивиране на вирусите. Бактериофаги. Вирулентни и лизогенни /умерени/ фаги. Вироиди. Приони. Вируси и рак. Влияние на физични и химични фактори върху вирусите.



Актиномицети

Морфология и физиология на актиномицетите. Химичен състав, строеж, размножение и систематика. Значение на актиномицетите за селското стопанство.



Гъби

Морфология и физиология на плесенови гъби. Размножение и систематика. Значение за селското стопанство.



Дрожди

Морфология и физиология на дрожди. Размножение и систематика. Значение за селското стопанство.



4 часа







ВЛИЯНИЕ НА ФАКТОРИТЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА ВЪРХУ МИКРООРГАНИЗМИТЕ

(Екология на микроорганизмите)

Влияние на физичните фактори - влажност /осмофилни, халофилни микроорганизми/; температура /психрофили, мезофили, термофили, екстремални термофили/; киселинност /алкалофилни и ацетофилни микроорганизми/; кислород /облигатни аероби, облигатни анаероби, аеротолерантни анаероби, факултативни анаероби/; хидростатично налягане /барофилни, баротолерантни, баробиология/. Светлина, радиация, налягане. Стерилизация. Стерилизационни методи. Стерилизация със сух въздух, стерилизация с прегрята водна пара, фракционна стерилизация.

Химически фактори - бактериостатичен и бактерициден ефект. Взаимодействие на факторите на околната среда.

Взаимоотношения между организмите. Асоциативни - метабиоза, симбиоза /мутуализъм или паразитизъм/. Антагонизъм. Антибиоза и антибиотици. Механизъм на действие на антибиотиците. Приложение на антибиотиците.



2 часа







МЕТАБОЛИЗЪМ ПРИ МИКРООРГАНИЗМИТЕ. КОНСТРУКТИВЕН И ЕНЕРГИТИЧЕСКИ МЕТАБОЛИЗЪМ

Хранене на микроорганизмите.

Начини на хранене. Постъпване на хранителните вещества в микробната клетка. Хранителни потребности на микроорганизмите от C, N, S, P, K, Mg, Ca, Fe, микроелементи, растежни фактори.

Групиране на микроорганизмите по типа на хранене- фототрофи, хемотрофи, хетеротрофи, автотрофи, органотрофи, литотрофи.

Енергетически метаболизъм

Външни източници на енергия на микроорганизмите. Получаване на енергия - окисление и редукция на органичните съединения. Начини за получаване на енергия от микроорганизмите - ферментация /субстратно фосфорилиране/; дишане - аеробно и анаеробно /окислително фосфорилиране в дихателната верига/; фотосинтеза /фотосинтетично фосфорилиране/; видове фотосинтеза. Акумулация на енергия от микроорганизмите - АТФ и -2 /трансмембранен градиент на йоните на Н/. Основни пътища за разграждане на въглехидраттите при микроорганизмите. Отношение на микроорганизмите към О2.



3 часа







УЧАСТИЕ НА МИКРООРГАНИЗМИТЕ В КРЪГОВРАТА НА ВЪГЛЕРОДА

Роля на микроорганизмите за кръговрата на въглерода в природата. Млечнокисела ферментация - същност и видове. Химизъм на процеса. Значение за селското стопанство. Силажиране, микробиологични процеси при силажирането.



Алкохолна ферментация. Причинители - еукариоти и прокариоти. Химизъм. Ефект на Пастьор. Значение за селското стопанство - получаване на витаминно белтъчни концентрати. Пропионовокисела ферментация. Причинители, химизъм и значение. Ферментации, предизвикани от бактериите от род Clostridium. Морфологична, физиологично и биохимична характеристика на бактериите от род Clostridium. Масленокисела ферментация - химизъм и значение за селското стопанство. Разграждане на целулозата. Химизъм. Аеробни и анаеробни причинители. Значение за селското стопанство. Разграждане на хемицелулоза и лигнин. Разграждане на пектиновите вещества - аеробни и анаеробни причинители. Значение за селското стопанство.

4 часа







РОЛЯ НА МИКРООРГАНИЗМИТЕ В КРЪГОВРАТА НА АЗОТА В ПРИРОДАТА

Амонификация

Амонификация на белтъчните вещества. Химизъм на амонификацията. Причинители на амонификацията на белтъчните вещества. Значение за селското стопанство. Разграждане на нуклеинови киселини. Разграждане на карбамид, пикочна киселина, хитин и калциев цианамид. Значение за селското стопанство.



Нитрификация

Същност на нитрификацията. Видове - автотрофни и хетеротрофни. Причинители на автотрофна нитрификация - хемилитотрофни бактерии от сем. Nitrobacteriaceae /нитрозни и нитратни/. химизъм на автотрофната нитрификация. Причинители на хетеротрофната нитрификация. Значение на нитрификацията.



Имобилизация на азота

Същност на имобилизацията. Условия за протичане. Значение за азотното хранене на растенията.



Денитрификация

Видове нитрификация - пряка и косвена. Причинители на пряката денитрификация. Условия за протичане. Разлика между денитрификация и асимилаторна нитратредукция. Химизъм на денитрификацията. Значение за селското стопанство.



3 часа







Биологична фиксация на молекулярния азот

Същност на азотфиксацията. Видове азотфиксация - асоциативна и симбиоттична. Свободно живеещи микроорганизми, фиксиращи атмосферния азот. Симбиотична фиксация на азот при бобовите растения. Морфология и специфични свойства на грудковитте бакттерии. Етапи на заразяване на растенията с грудкови бактерии. Влияние на факторите на околната среда върху азотфиксацията. Симбиотична азотфиксация при небобови растения. Химизъм на фиксацията на атмосферен азот от микроорганизмите. Бактериални азотни торове.



2 часа







Екологична характеристика на микроорганизмите

Основни понятия и закономерности на екологичната микробиология. Микроорганизмите като продуценти, консументи и редуценти.. Микробна екология на почвата и водите. Характеристика на биотопите. По-типични физиологични групи. Хоризонтално и вертикално разпределение. Сезонна динамика. Мутуалистични взаимоотношения в микробоценозите.



2 часа







Микроорганизмите в биогеохимичните цикли на елементите

Микробна екология на сярата и фосфора. Стехиометрия на процесите. Уравнение на Щум.



2 часа

Самопречистване на водите и водоемите

Концепция за биологичното пречистване на околната среда. Еволюция на самопречиствателните процеси. Абиотични и биотични фактори, влияещи върху скоростта на самопречистване в реална екологична обстановка. Понятие за сапробност и зони на сапробност.



3 часа







Аеробни процеси на пречистване на почвите, водите и въздуха

Основни механизми и параметри на микробното окисление на замърсителите. Активна утайка. Биофилм /биологична ципа/. Микробиологична и физикохимична характеристика. Биодеградация на основните типове замърсители (феноли, детергенти, пестициди, нефтени въглеводороди и други ксенобиотици).



3 часа







Анаеробни процеси на пречистване

Метаногенеза - микробиологична, ензимологична и технологична характеристика. Биотермично обработване на утайки, смесени с твърди битови отпадъци /компостиране/.



3 часа







Елиминиране на микроорганизмите от третираните води

Първично и вторично замърсяване. Безреагентни и реагентни методи. Биологични езера. Перспективни подходи - имобилизирана биомаса, пробиотици, бактериални лиофилизати, ензимни препарати с екологично предназначение.



1 час







Биоремидиация на замърсени почви

Основи на биоремидиационните процеси. Замърсената почва като среда за развитие на микроорганизмите. Характеристика на замърсителите по отношение на процесите на пречистване.



1 час

IIІ.1.2. ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ

1.

Микроскопи, микроскопиране, приготвяне на микроскопски препарати, видове препарати. Морфология на бактериите – пръчковидни.

3 часа










2.

Морфология на бактериите – кълбовидни и извити

3 часа










3.

Оцветяване по Грам. Спори и включения

3 часа










4.

Морфология на актиномицети. Морфология на плесени и дрожди

3 часа










5.

Методи за микробиологичен анализ на почва и въздух.Хранителни среди. Стерилизация.

3 часа










6.

Директни и индиректни методи за определяне количеството на микроорганизмите.

3 часа










7.

Отчитане на чисти култури. Кръговрат на въглерода. Млечно – кисела ферментация. Микробиология на млякото.

3 часа










8.

Маслено-кисела ферментация. Разграждане на целулозата и пектиновите вещества

3 часа










9.

Кръговрат на азот – амонификация, нитрификация, грудкови бактерии.

3 часа










10.

Основни групи и характеристика на типични водни микроорганизми. Санитарно-показателни микроорганизми.

3 часа










11.

Методи за микробиологичен анализ на питейни и отпадни води. Начини за вземане на проби, съхранение и транспортиране.

3 часа










12.

Качество на водата Изолиране и преброяване на колиформени микроорганизми и предполагаеми E. Coli.

3 часа










13.

Метод на ултрамембранна филтрация. Определяне на коли-титър и коли-индекс.

3 часа










14.

Активна утайка – дезинтеграция и функционална характеристика.

3 часа










15.

Практически изпит.

3 часа


ІІІ. 2. ИЗВЪНАУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 85 часа

III.2.1. КУРСОВА РАБОТА– 25 часа

III.2.2 СЕМИНАРНИ ЗАНИЯТИЯ – 15 часа

1.

Обсъждане на курсов проект на тема: Екология на микроорганизмите

5 часа










2.

Обсъждане на курсов проект на тема:– Микрофлора на природни води – блата; езера

5 часа










3.

Биологично пречистване на отпадни води при естествени и изкуствено създадени условия

15 часа

Целта на разработваните курсови проекти е студентите на малки групи да наберат информация от литературни източници като научни статии, интернет източници др. за разпределението, състава и структурата на микроорганизмите в различни водни басейни и тяхното участие в процесите на самопречистване и пречистване на битови и природни води и в процесите на биоремедиация на увредени почви.

По предварително поставени теми и посочени литературни източници студентите разработват курсови проекти.



III. 2. 3. индивидуална работа с преподавателя /КОНСУЛТАЦИИ /-20 ЧАСА

III. 2. 4. ПОДГОТОВКА ЗА ИЗПИТ - 25 часа

IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

Учебният процес по дисциплината Микробиология и микробиологични методи на пречистване включва следните форми: лекции, семинарни, лабораторни и практическите упражнения.



Лекциите и другите аудиторни форми на обучение са осигурени с богат нагледен материал – презентации с мултимедия.

Семинарните занятия се провеждат под формата на дискусия между студентите и преподавателя по съответната тема или разработената курсова работа.

Заверка на семестъра се извършва при 100 % посетени лекции и отработени упражнения и учебни практики, с изключение на случаите, регламентирани с решения на АС и Правилника за УД на АУ-Пловдив.

Форма на провеждане на изпита – писмен, включващ въпроси от лекционния материал.

Оценяването е по шест-бална система – сумарна оценка от текущ контрол, практически изпит и писмен изпит.

VІ. ИЗПИТНА ПРОГРАМА

Изпитна програма по дисциплината

Микробиология и микробиологични методи на пречистване

за студентите от специалност екология и опазване на околната среда



при АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ – Пловдив

ОКС “БАКАЛАВЪР”, РЕДОВНА форма на обучение, 2008/9 учебна година



Тема 1:

Форма и строеж на прокариотната (бактериална) клетка

1.1.

Прокариоти и еукариоти.

1.2.

Морфология на прокариотите, форма и размер на бактериите.

1.3.

Ултраструктура на бактериалната клетка. Капсула-строеж, химически състав, значение. Клетъчна стена - строеж, химически състав, роля и значение за бактериите. Цитоплазматична мембрана - строеж, химически състав, значение. Цитоплазма, образувания и включения - химически състав и роля в живота на бактериите. Генетичен апарат - нуклеоиди и плазмиди.

1.4

Спорообразуване при бактериите.

1.5.

Движение и органи за движение.

1.6.

Растеж и размножаване на бактериите.







Тема 2:

Систематика на бактериите.







Тема 3:

Генетика на бактериите.

3.1.

Наследствени фактори. Механизми на изменение на генетичната информация. Видове изменчивост.

3.2.

Мутации и рекомбинации. Конюгация. Трансдукция. Трансформация.







Тема 4:

Морфология и систематика на другите групи микроорганизми.

4.1.

Вируси. Произход и природа на вирусите. Морфология на вирусите. Строеж на вирусите. Етапи на заразяване на клетката с вируси. Култивиране. Интерферон.

4.2.

Актиномицети - морфология, систематика, разпространение и значение за селското стопанство.

4.3.

Морфология, систематика и значение на плесеновите гъби.

4.4.

Дрожди - морфология, систематика и значение.







Тема 5:

Метаболизъм при микроорганизмите.

5.1.

Хранене при микроорганизмите. Потребност от хранителни вещества. Постъпване на хранителните вещества в клетката. Типове хранене при микроорганизмите: Фотолитоавтотрофия, фотооргано-хетеротрофия. Хемолитоавтотрофия. Хемооргано-хетеротрофия.

5.2.

Енергитически метаболизъм - обща характеристика на енергетичните процеси. Начини за получаване на енергия от микроорганизмите - ферментация, дишане, фотосинтеза. Акумулация на енергия от микроорганизмите - АТФ и -µн+,. Пътища на разграждане на хексозите при микроорганизмите. Аеробни, анаеробни и факултативно анаеробни микроорганизми.







Тема 6:

Превръщане на съединенията на въглерода от микроорганизмите.

6.1.

Алкохолна ферментация.

6.2.

Млечнокисела ферментация - хомоферментативна и хетероферментативна.

6.3.

Пропионовокисела ферментация.

6.4.

Ферментации при бактерии от род Clostridium.

6.5.

Разграждане на целулоза, хемицелулоза, лигнин и пектинови вещества.







Тема 7:

Превръщане на съединенията на азота от микроорганизмите.

7.1.

Амонификация на белтъци.

7.2.

Разграждане на нуклеинови киселини, карбамид, пикочна киселина, цианамид и хитин.

7.3.

Нитрификация - автотрофна и хетеротрофна.

7.4.

Имобилизация на азота.

7.5.

Денитрификация.







Тема 8:

Биологическа фиксация на атмосферния азот. Същност и значение за селското стопанство.

8.1.

Свободно живеещи микроорганизми, фиксиращи молекулярен азот - аеробни и анаеробни бактерии.

8.2.

Симбиотическа фиксация на азота при бобови растения. Симбиотическа фиксация при небобови растения. Химизъм на азотфиксацията.







Тема 9:

Микробиологическо превръщане на съединенията на сярата, фосфора и желязото.

9.1.

Биологически цикъл на съединенията на сярата. Окисление на неорганичните съединения на сярата.

9.2.

Превръщане на органичните съединения на фосфора. Превръщане на неорганичните фосфати.

9.3.

Минерализация на органичните съединения на желязото. Окисление и редукция на съединенията на желязото.







Тема 10:

Екология на микроорганизмите.

10.1.

Влияние на абиотичните фактори - физични и химични.

10.2.

Влияние на биотичните фактори - взаимоотношения при микроорганизмите. Взаимодействие между микробните популации.

Микробиологични методи за пречистване

Тема 1:

Екологична характеристика на микроорганизмите. Биологични основи за охрана и очистване на водоемите.Видове и степени на замърсяване на водите







Тема 2:

Микробна екология на водите.Характеристика на биотопите. Хоризонтално и вертикално разпределение. Сезонна динамика.







Тема 3:

Микроорганизмите в биогеохимичните цикли на елементите – биосинтетични и биодеградационни аспекти.







Тема 4:

Самопречистване на водите и водоемите.Активна утайка.







Тема 5:

Аеробни процеси на пречистване на почвите, водите и въздуха.







Тема 6:

Анаеробни процеси на пречистване.Метанизация. Методи за елиминиране на микроорганизмите от третираните води







Тема 7:

Основи на биоремедиационните процеси. Характеристика на замърсителите по отношение на процесите на пречистване.

Препоръчителна литература:

  1. 1.Цирков, Й. Й. Кузманова, К. Сапунджиева, Пловдив, 1999.

  2. Влахов Ст., Ал. Иванов. Обща микробиология, София, 1996.

  3. Карова,Е.Микробиология. Пловдив,1998.

  4. Шлегель Х.Г.Общая микробиология, 6 изд., М., 1987.

  5. Димков Р., Физиология и биохимия на микроорганизмите, 1994

  6. Gray N.Q., Activated sludge, Oxford, 1990

  7. Henze M., Wastewater Treatment second edition, 1996

  8. Alexander M., Biodegradation and bioremediation, Academic press, N.Y. 1994

2009, Пловдив СЪСТАВИЛ:

(ГЛ.АС.Д-Р й. КАРТАЛСКА)



Ръководител катедра:

(ЧЛ. КОР. пРОФ. ДСН й. кУЗМАНОВА)



Декан на рЗА:

(Доц. д-р Я. ДИМИТРОВ)
Каталог: cntnr -> uchebni programi -> microbiology
uchebni programi -> Програма за дисциплината: анатомия и морфология на растенията (ботаника І част) включена като задължителна в учебния план
uchebni programi -> Програма за дисциплината: Анатомия и морфология на растенията (ботаника І ч.) включена като задължителна в учебния план
uchebni programi -> Лекции Упражнения, семинари
microbiology -> Програма за дисциплината: микробиология включена като задължителна в учебния план
microbiology -> Програма за дисциплината: микробиология включена като задължителна в учебния план
microbiology -> Програма за дисциплината: микробиология включена като задължителна в учебния план
microbiology -> Програма за дисциплината: основи на геологията и хидрогеологията включена като задължителна в учебния план
microbiology -> Програма за дисциплината: основи на геологията с минералогия включена ка то задължителна в учебния план
microbiology -> Програма за дисциплината: мониторинг на подземните води


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница