Програма за дисциплината: неорганична и аналитична химия включена като задължителна в учебния план



Дата10.02.2018
Размер146 Kb.
#56884
ТипПрограма


АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ

ФАКУЛТЕТ ПО ЛОЗАРО - ГРАДИНАРСТВО

утвърждавам:


ректор:

/ДОЦ. Д-Р д. гРЕКОВ/




учебна програма

за дисциплината: НЕОРГАНИЧНА И АНАЛИТИЧНА ХИМИЯ


включена като задължителна в учебния план
НА специалността: АГРОНОМСТВО (ТРОПИЧНО И СУБТРОПИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ)
област: 6. АГРАРНИ НАУКИ И ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА
професионално направление: 6. 1. РАСТЕНИЕВЪДСТВО
за образователно - квалификационна степен БАКАЛАВЪР
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ: РЕДОВНА

kатедра “ОБЩА ХИМИЯ”

Учебната програма е обсъдена и приета на заседание на КС на катедра “Обща химия”, с протокол № 318 от 13.02.2008 г.


Пловдив, 2008 г.

УЧЕБНА ПРОГРАМА

I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код

Водещ

преподавател



Основна

форма на


контрол

Хорариум

Кре-

ди-


ти










Аудиторна

заетост


Извънаудиторна

заетост


Всичко













Лекции

Упраж-нения

Учебни

практики


Други форми







01.01.03.

Проф. дхн М.Камбурова

Писмен изпит

30

30

-

65

125

5.0

II. АНОТАЦИЯ


Дисциплината неорганична и аналитична химия е един от фундаментите на общобиологическите науки, в това число и на селскостопанските. Тя служи като теоретична основа на много от въпросите - обект на специалните дисциплини, като агрохимия, биохимия, физиология, почвознание, микробиология и др.

В курса по неорганична химия се изясняват някои важни свойства и прояви на материята като строеж и състояние на веществата в природата, механизъм и кинетика на взаимодействията между тях, видове химични превръщания, особености на състоянията разтвор, колоид и др. Целта е да се подпомогнат студентите при по-задълбоченото и всестранно разбиране на процесите и явленията в природата и по-специално в системата почва - растителен или животински организъм - околна среда.

От химичните елементи и съединения са застъпени преди всичко онези биогенни и тежки метали, които играят важна роля в растителния и животински организъм, в почвата, в състава на торове, растително-защитни препарати и други химични средства в селското стопанство.

Чрез курса по аналитична химия студентите се запознават с принципите и техниката на най-важните методи за определяне на качествения и количествен състав на веществата.


III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА


III. 1. АУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 60 часа
III. 1. 1. ЛЕКЦИИ – 30 часа
Тема 1.ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ НА ХИМИЯТА В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО

Насоки на приложението на химията в селското стопанство. Проблемът за химизацията и чистотата на природата.

Използване на химични методи за аизследване в различните клонове в селскостопанската наука и практика.(1 час)
Тема 2. СТРОЕЖ НА АТОМА

Подтема 2.1. Електронна обвивка

Модел на Ръдерфорд. Емисионен спектър на водородния атом. Физичен смисъл на представите на Бор и Зомерфелд за електронните орбити. Квантовите числа като основна характеристика за състоянието на електроните в атома. Правила на Паули и Хунд.

Квантовомеханичен модел за строежа на атома. Понятие за квантова механика. Плътност и форма на електронния облак. Енергия на електрона във възбудено състояние. Многоелектронни атоми.

Подтема 2.2. Строеж на атомното ядро

Ядрени модели. Характеристика на атомното ядро - маса, товар, размер и плътност.(3 часа)


Тема 3. ПЕРИОДИЧЕН ЗАКОН И ПЕРИОДИЧНА СИСТЕМА

Подтема 3.1. Връзка между периодичната система и строежа на атома

Физичен смисъл на поредния номер, закон на Мозли. Устройството на електронната обвивка - причина за периодичността. Главни и вторични групи във връзка с енергетичното състояние на поднивата. Преходни елементи, лантаноиди и актиноиди. Конкретни примери за пълно описване на атомния строеж чрез данните от периодичната система.



Подтема 3.2. Връзка между периодичната система и свойствата на елементите

Изменение на свойствата на химичните елементи по периодичната система. Физически смисъл на понятията атомен радиус, йонизационен потенциал, електроафинитет и електроотрицателност като количествен израз на химичните свойства. Зависимост на свойствата на атомите от атомния радиус, ядрения заряд и електронната конфигурация. Степен на окисление във връзка с периодичната система.(3 часа)


Тема 4. ПРИРОДА НА ХИМИЧНАТА ВРЪЗКА

Подтема 4.1. Ковалентна връзка

Метод на валентните връзки, хибридизация на атомните орбитали. Донорно-акцепторна връзка. Делокализирана p-връзка. Метод на молекулните орбитали. Полярност и кратност на ковалентната връзка.



Подтема 4.2. Химична връзка при комплексните съединения

Теория на Вернер - основни понятия, номенклатура на комплексните съединения. Метод на валентните връзки, изомерия. Теория на кристалното поле. Стабилитетна константа и фактори, от които зависи. Приложение на комплексните съединения и значение за селското стопанство.



Подтема 4.3. Природа на химичната връзка в кондензирани системи

Йонна връзка - насоченост, наситеност, енергия. Вандерваалсова връзка - молекулни кристали и течности. Водородна връзка. Метална връзка - представи за зонна теория на твърдото тяло.(3 часа)


Тема 5. ХИМИЧНА ЕНЕРГЕТИКА И ХИМИЧНА КИНЕТИКА

Подтема 5.1. Участие на топлината и светлината при химичните процеси

Най-важни общи понятия на химичната термодинамика. Физичен смисъл на термодинамичните пмринципи.

Термохимия. Топлинен ефект и изразяването му. Екзо- и ендо-термични реакции, основни закономерности при термохимичните процеси.

Подтема 5.2. Скорост на химичните реакции

Проблемът за скоростта на реакциите и значението му. Крива на Максуел за разпространение на молекулите по енергия. Фактори, влияещи върху скоростта. Влияние на концентрацията, молекулност и порядък на реакциите, скоростопределящ етап. Влияние на температурата, температурен коефициент, уравнение на Арениус. Активираща енергия.



Подтема 5.3. Адсорбция

Същност и видове адсорбция. Фактори от които зависи, активни центрове. Влияние на концентрацията на адсорбтива - изотерми на Ленгмюир и Фройндлих. Влияние на температурата - адсорбционни изобари. Адсорбция на разтвори - видове. Специфична адсорбция. Правило на Панет-Фаянс-Хан. Йонообменна адсорбция.



Подтема 5.4. Катализа

Същност на каталитичното действие - изменение на енергетичния праг. Хомогенна катализа - междинни реакции и влияние на концентрацията. Хетерогенна катализа - адсорбция, типове взаимодействие на активираните молекули. Влияние на повърхността, активни центрове. Активатори и каталитични отрови.



Подтема 5.5. Химично равновесие

Същност и особености на химичното равновесие. Влияние на концентрацията, температурата и налягането върху равновесието.(3 часа)



Тема 6. ДИСПЕРСНИ СИСТЕМИ. ОБИКНОВЕНИ РАЗТВОРИ

Подтема 6.1. Дисперсни системи и същност на разтварянето

Основни понятия за видовете и значението на дисперсните системи - разтвори, колоиди, грубо дисперсни системи.

Разтвори - физикохимична същмност на разтварянето. Наситеният разтвор като равновеснаа система. Разтворимост и фактори от които зависи. Изразяване на концентрацията на разтворите.

Подтема 6.2. Общи свойства на разтворите

Дифузия и осмотично налягане при разтворите, аналогия с газовете. Теория на Вант Хоф - същност и значение.

Понижение на парния натиск на разтворите - кинетично обяснение и влияние върху температурите на кипене и замръзване. Явления при кипенето и замръзването на разтворите.(3 часа)

Тема 7. РАЗТВОРИ НА ЕЛЕКТРОЛИТИ

Подтема 7.1. Механизъм и характеристика на електролитната дисоциация

Обяснение на особеностите на електролитите чрез хипотезата на Арениус. Механизъм на електролитната дисоциация. Количествено характеризиране чрез степента й. Фактори, влияещи върху степента на електролитната дисоциация. Дисоциационна константа. Закон на Освалд.

Отклонение на силните електролити от теорията на Арениус. Общи положения в теорията на Дебай-Хюкел. Представа за привидна степен на електролитна дисоциация, активност и йонна сила на разтворите.

Подтема 7.2. Изместване на йонното равновесие.

Обратимост на реакциите между силни електролити. Изместване на равновесието при наличието на слаб електролит, утайка или газ в едната или двете страни на реакцията. Влияние на общия йон. Хетерогенно равновесие. Произведение на разтворимост и приложението му.



Подтема 7.3. Киселинност на разтворите

Електролитна дисоциация на хидроксидите във връзка с относителната полярност на връзките между елементите.

Киселинност на разтворите - активна, потенциална и тотална. Изразяване на активната киселинност чрез рН.

Буферност. Проблемът за запазване на киселинността при природни обекти. Буферни смеси.



Подтема 7.4. Дисоциация на солите. Хидролиза.

Особености при електролитната дисоциация на различните видове соли. Същност на хидролизата и количествено охарактеризиране. Ефект върху киселинността на разтворите. Влияние на природата на солта и на други фактори върху степента на хидролизата.(3 часа)


Тема 8. КОЛОИДИ И ГРУБОДИСПЕРСНИ СИСТЕМИ

Подтема 8.1. Получаване, свойства и строеж на колоидите

Принцип на кондензационните, дисперсионните и смесени методи за получаване. Пречистване на колоидите - диализа и др.

Кинетични свойства на колоидите - дифузия, осмотично налягане, вискозитет, брауново движение. Оптични свойства - опалесценция, тиндалов ефект, цвят, ултрамикроскопия. Електрични свойства - електрофореза и електроосмоза.

Строеж на колоидните частици - мицеларна теория. Потенциалопределящи и компенсиращи йони. Адсорбционен и дифузионен слой. Гранула и мицела. Термодинамичен и електрокинетичен потенциал. Изоелектрично състояние.



Подтема 8.2. Устойчивост и коагулация на колоидите

Кинетична и агрегативна устойчивост. Хидрофилни и хидрофобни колоиди и влияние на хидрофилността върху устойчивостта.

Коагулация на хидрофобни золи. Коагулиращо действие на електролитите - коагулационен праг, правило на Шулце - Харди, лиотропни редове. Коагулация със смеси от електролити.(3 часа)
Тема 9. ХИМИЧНИ ЕЛЕМЕНТИ И СЪЕДИНЕНИЯ С ОСНОВНО ЗНАЧЕНИЕ ЗА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО

Подтема 9.1. Разпространение, получаване и свойства

Количество и форми на разпространение на химичните елементи.

Основни методи за получаване - електролиза, дестилация, генераторни, пирометалургични и други методи.

Химични елементи и съединения с основно значение за селското стопанство - общ преглед, разпространение, получаване, свойства и приложението им (H, O, Cl, S, P, Ca, Na, K и Cu).



Подтема 9.2. Химични съединения

Основни валентни състояния и видове съединения на азота. Амоняк и амониеви соли. Видове азотни оксиди. Азотна киселина и нитрати.

Оксиди и киселини на фосфора.

Силициев оксид, силициеви киселини и най-важни силикати.

Водородни и кислородни съединения на сярата - сулфиди, сулфити, сулфати. Сярна киселина.

Основни валентни състояния и видове съединения на хлора. Солна киселина, хлориди, хлорна вар, хлорати.

Най-важни съединения на алканите и алкалоземните метали.

Валентни състояния и най-важни съединения на медта, желязото и мангана.(5 часа)


III. 1. 2. ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ - 30 часа




1

Указания за работа в химичните лаборатории. Семинар върху химична номенклатура. Изравняване на някои химични реакции (2 ч.).

2

Качествен анализ. Систематика на катионите. Аналитични реакции за някои катиони - Ag+, Pb2+, Cu2+, Fe3+, Ca2+, NH4+ (2 ч.)

3

Въведение в обемния анализ. Видове концентрации. Алкалиметрия (2 ч.).

4

Приготвяне на титрант (НСI) и определяне на точната концентрация. Указание за I колоквиум (2 ч.).

5

Определяне количеството на NaOH. Ацидиметрия. Приготвяне на титрант (2 ч.).

6

Определяне на точната нормалност на титранта (NaOH). Определяне количеството на H2SO4 (2 ч.).

7

Комплексометрия. Определяне на обща твърдост на чешмяна вода (2 ч.).

8

Окислителни свойства на KMnO4. Редукционни свойства на сулфидния йон. Окислителни и редукционни свойства на солите на азотистата киселина (2 ч.).

9

Перманганометрия I. Определяне точната концентрация на KMnO4..Определяне на редуктори - определяне процентното съдържание на FeSO4 в зелен камък (2 ч.).

10

Перманганометрия II. Остатъчен метод. Определяне на окислители. Определяне количеството на K2Cr2O7. Указаание за II колоквиум. (2 ч.)

11

Йодометрия I. Определяне точната нормалност на Na2S2O3 (2 ч.).

12

Определяне на окислители - определяне процентното съдънржание на CuSO4 в син камък. Определяне на H2O2 като окислител и редуктор (2 ч.).

13

Йодометрия II. Определяне на редуктори (2 ч.).

14

Стехиометрични изчисления - концентрация на разтворите (процентна, нормална, моларна) (2 ч.).

15

Приготвяне на разтвори с различна концентрация (практически изпит) (2 ч.).

III. 2. ИЗВЪНАУДИТОРНА ЗАЕТОСТ - 65 часа

III. 2. 1. КУРСОВ ПРОЕКТ - 20 часа

III. 2. 2. индивидуална работа с преподавателя /КОНСУЛТАЦИИ/ - 15 часа

III. 2. 3. ПОДГОТОВКА ЗА ИЗПИТ - 30 часа
IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО



  1. При провеждане на лекциите се използват различни средства за онагледяване: табла, схеми и модели. При провеждане на лабораторните упражнения студентите се запознават с принципите и техниката на по-важните методи за определяне на качествения и количествения състав на веществата.

  2. Заверката по дисциплината се дава въз основа на присъствията.

  3. Изпитът е писмен, като предварително се подготвят изпитни билети, в които се включват комбирации от 3 въпроса и 1 задача.

V. Изпитна ПРОГРАМА
Изпитна програма по дисциплината НЕОРГАНИЧНА И АНАЛИТИЧНА ХИМИЯ

за студентите от специалност АГРОНОМСТВО ТРОПИЧНИ И СУБТРОПИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ



при Аграрен Университет - Пловдив,

окс “Бакалавър”, редовна форма на обучение, 2007/2008 учебна година


  1. Планетарен модел на атома. Заряд на атомното ядро. Теория на Иваненко. Изотопи и изобари.

  2. Теория на Бор-Зомерфелд за електронната обвивка. Квантови числа. Вълново-корпоскулен характер на електрона. Принцип за неопределеността. Съвременни представи за строежа на атома.

  3. Принцип на Паули. Разпределение на електроните по слоеве. Схематично изразяване на електронния строеж на атома.

  4. Периодичен закон и периодична система - значение и структура. Връзка между периодичната система и строежа на атома.

  5. Особености при изграждане на електронната обвивка - s, p, d и f елементи. Електроотрицателност и валентност във връзка с мястото на елемента в периодичната система.

  6. Ковалентна връзка - същност, енергия, насоченост, кратност. Хибридизация и делокализация. Полярност. Йонна връзка. Видове молекули. Водородна връзка, донорно-акцепторна и метална връзка.

  7. Агрегатни състояния. Структура на твърдите тела. Видове кристални решетки.

  8. Химична кинетика. Енергетичен праг. Фактори от които зависи скоростта на реакциите. Скоростоопределящ етап.

  9. Катализа - термодинамична същност и особености. Механизъм на хомогенната и хетерогенната катализа.

  10. Химично равновесие - същност и особености. Изместване на химичното равновесие, принцип на Льо-Шателие.

  11. Дисперсни системи - видове. Разтвори и разтворимост. Общи свойства на разтворите - теория на Вант Хоф. Изменение на температурите на кипене и замръзване на разтворите. Закони на Раул.

  12. Разтвори на електролити. Механизъм на електролитната дисоциация и фактори от които зависи степента и.

  13. Дисоциационна константа и закон за разреждането. Състояние на силните електролити. Активност, йонна сила.

  14. Йонно равновесие и изместването му. Влияние на общия йон. Произведение на разтворимост.

  15. Дисоциация на хидроксидите. Киселинност на разтворите, водороден показател, видове киселинност. Теории за киселинността. Буферност - механизъм и значение.

  16. Дисоциация на солите. Хидролиза и фактори от които зависи степента и. Значение на хидролизните процеси.

  17. Адсорбция - същност и фактори от които зависи. Адсорбция от разтвори - молекулна и йонна, специфична и йонообменна.

  18. Колоидни дисперсни системи - видове, получаване, пречистване. Мицеларен строеж на колоидните частици. Понятие за термодинамичен и електрокинетичен потенциал.

  19. Общ преглед на химичните елементи. Водород и кислород - разпространение, получаване, свойства, приложение. Видове съединения. Водороден пероксид.

  20. Халогенни елементи - обща характеристика. Хлор - разпространение, получаване, свойства. Водородни и кислородни съединения. Приложение.

  21. Сяра - разпространение, получаване, свойства. Водородни и кислородни съединения на сярата. Приложение.

  22. Азот - разпространение, получаване, свойства. Амоняк - получаване, свойства, амониеви соли. Оксидни киселини на азота. Азотна киселина - получаване, свойства, нитрати. Видове азотни торове.

  23. Фосфор - разпространение, получаване, свойства. Оксиди и киселини на фосфора. Видове фосфати. Фосфорни торове.

  24. Силиций - разпространение, получаване, значение. Най-важни съединения.

  25. Алкални и алкалоземни метали - обща характеристика, разпространение, получаване, свойства, най-важни съединения.

  26. Преходни метали - обща характеристика. Мед, желязо и манган - разпространение, получаване, свойства, най-важни съединения. Понятия за микроелементи.


VI. ЛИТЕРАТУРА

А. Основна


1. Попов, П. Станчева, Т. Симеонова, Неорганична с физична и колоидна химия, Изд. “Наука и изкуство”, София, 1984.

2. Попов, П. Станчева, Т. Симеонова, Обща химия, Академично издателство на ВСИ, Пловдив, 1996.

3. Симеонова, В. Кръстев, Л. Попова, Ръководство за лабораторни упражнения по обща и аналитична химия, Изд. “Наука и изкуство”, София, 1982.

Кр. Иванов, Ст. Кръстев


Б. Допълнителна
1. Иванов Кр., Ст. Кръстев, М. Камбурова, П. Личева, Курс по аналитична химия, II изд., Пловдив, 1999.

12. 02. 2008, Пловдив СЪСТАВИЛ:

ПРОФ. ДхН М. КАМБУРОВА
Ръководител “ОБЩА ХИМИЯ”:

проф. дтн кр. иванов


Декан на ЛГФ:

Доц. д-р А. Иванов




Каталог: cntnr -> uchebni programi -> obstha himia
obstha himia -> Програма за дисциплината: инструментални методи за анализ включена като избираема в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: органична химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: органична химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: органична химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: неорганична и аналитична химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: неорганична и аналитична химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: органична химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: неорганична и аналитична химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: обща химия включена като задължителна в учебния план
obstha himia -> Програма за дисциплината: органична химия включена като задължителна в учебния план


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница