Програма за дисциплината: основи на екологията включена като задължителна в учебния план



Дата04.01.2018
Размер113.11 Kb.
#41340
ТипПрограма


АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ

ФАКУЛТЕТ ПО ЛОЗАРО - ГРАДИНАРСТВО

утвърждавам:

ректор:

/ДОЦ. Д-Р д. гРЕКОВ/



учебна програма

за дисциплината: ОСНОВИ НА ЕКОЛОГИЯТА


включена като задължителна в учебния план
НА специалността: АГРОНОМСТВО

(тРОПИЧНО И СУБТРОПИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ)
област: 5. ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ
професионално направление: 5. 13. ОБЩО ИНЖЕНЕРСТВО
за образователно - квалификационна степен БАКАЛАВЪР
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ: РЕДОВНА
kатедра : агроекология И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО

Пловдив, 2009 г.

УЧЕБНА ПРОГРАМА


  1. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН




Код

Водещ преподавател

Основна форма на контрол

Хорариум

Всичко

Креди-ти

Аудиторна

заетост


Извънаудиторна заетост

Лекции

Упражнения

Учебни практики

Други форми

02.04.21

Доц. д-р П. Костадинова

писмен изпит

30

30

7

65

132

5


II. АНОТАЦИЯ
Учебната програма по дисциплината ОСНОВИ НА ЕКОЛОГИЯТА” е предназначена да запознае студентите със същността, основните понятия и категории в екологията , механизмите на взаимодействие и функционалните зависимости в сложната и взаимосвързана система: растения→животни→среда за съществуване.

Като интердисциплинарна наука екологията има връзка с изучаваните фундаментални биологични дисциплини: ботаника, зоология, физиология и всички частни биологични науки, изучавани от студентите в специалността Агрономство /Тропично и субтропично земеделие/.


III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА
III. 1. АУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 60 часа

III. 1. 1. ЛЕКЦИИ – 30 часа






Тема

Хорариум, часове

1.

Предмет, цел и задачи на екологията. Основни раздели в екологията. Връзки на екологията с другите биологични науки. Методи в екологията.

2

2.

Биосфера. Същност на биосферата. Строеж на биосферата. Атмосфера, хидросфера, литосфера. Функциониране на биосферата като цялостна система.

2

3.

Екология на организмите. Фактори на средата и въздействието им върху организмите. Понятие за среда и фактори на средата. Общи закономерности при действието на факторите на средата върху организмите.

2

4.

Светлината и температурата като екологични фактори. Слънчева радиация, спектър на слънчевата радиация. Биологичен ефект. Екологична класификация на организмите по отношение на светлината. Температура и температурен режим на средата. Екологично значение. Екологични групи организми.

2

5.

Водата като среда и екологичен фактор. Атмосферно налягане като екологичен фактор. Снежната покривка като екологичен фактор. Интегрално въздействие на климатичните фактори.

2

6.

Екология на популациите. Видът в екологията. Структурна диференциация на вида. Пространствена и възрастова структура на популацията.

4

7.

Полова, етологична и генетична структура на популацията.

Полиморфност на популацията.



2

8.

Свойства и динамика на популацията. Механизми за регулиране числеността на популацията.

2

9.

Екология на съобществата. Понятие за биоценоза, биогеоценоза и екосистема. Класификация на биоценозите.

Биотични взаимоотношения в биоценозите – положителни и отрицателни.



2

10.

Енергетика на екосистемата. Хранителни вериги и екологични пирамиди. Поток на енергията и кръговрат на биогенните елементи. Биологична продуктивност на екосистемата. Динамика и развитие на екосистемата.

2

11.

Агроекосистеми. Определение. Класификация.

2

12.

Екологична съпоставимост между природни и агроекосистеми. Прилагане на природните закономерности за намаляване на различията.

2

13.

Биологично разнообразие в природните и агроекосистемите. Ролята на биоразнообразието за устойчиво развитие.

2

14.

Агролесовъдни системи. Структура, класификация и дизайн.

2

III. 1. 2. ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ - 30 часа




1.

Природни ресурси. Защитени обекти. Видеофилми. Дискусия и анализ.

4

2.

Природни забележителности. Видеофилми. Дискусия и анализ.

4

3.

Определяне на качеството на водите с помощта на биоиндикаторни организми – макробезгръбначни. Запознаване с методиката за хидробиологичен мониторинг и БИ /биотичен индекс/ за оценка качеството на повърхностните течащи води.

2

4.

Роля на геобионтите в биогенния кръговрат на веществата. Отчитане на видовото разнообразие, плътност и обилие на геобионти в природна екосистема и агроекосистема.

4

5.

Въведение в основните принципи на биологичното земеделие. Сравнение на биоразнообразието при биологично и конвенционално земеделие. Запознаване с методите за екологосъобразна растителна защита, прилагани в Демонстративна ферма за биологично земеделие към Агроекологичен център при АУ – Пловдив.

6

III. 1. 3. СЕМИНАРНИ УПРАЖНЕНИЯ




1.

Алелопатия. Понятие за алелопатия. Възможности за използване на алелопатични взаимодействия като алтернативен метод за борба с плевелите. Култури, подтискащи развитието на плевелната растителност. Залагане на съдови опити за определяне взаимодействието на плевелното растение.

4

2.

Отчитане на заложените съдови опити. Биометрия. Оформяне на резултатите в таблици и графики. Семинар – дискусия върху получените резултати. Изводи относно алелопатичните взаимодействия.

4

3.

Биотични взаимоотношения в биоценози. Видове. Положителни и отрицателни взаимоотношения.

2

III. 1. 4. ПРАКТИЧЕСКИ УПРАЖНЕНИЯ

III. 2. ИЗВЪНАУДИТОРНА ЗАЕТОСТ - 65 часа

III. 2. 1. УЧЕБНА ПРАКТИКА - 7 часа




1.

Биологично разнообразие в защитени местности и прилежащи земеделски земи “Чинар дере”

3

2.

Посещение на комплекс – природосъобразно земеделие – парк – с 300 растителни вида защитена територия – “Резерват Кричим”

4

III. 2. 2. КУРСОВ ПРОЕКТ

III. 2. 3. индивидуалЕн проект

III. 2. 4. ТЕХНОЛОГИЧНА КАРТА

III. 2. 5. реферат

III. 2. 6. курсова работа

III. 2. 7. индивидуална работа с преподавателя /КОНСУЛТАЦИИ/

III. 2. 8. самостоятелна работа – 30 часа



1.

Самостоятелна работа с литература за разработване и защита на проекти

30

III. 2. 9. ПОДГОТОВКА ЗА ИЗПИТ - 35 часа



1.

Самостоятелна подготовка за семестриален изпит

35


IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО
Извеждането на лекционните курсове по дисциплината “Основи на екологията” към ТСЗ с хорариум 30 часа протича с активното участие на студентите. Съществена роля за интереса към дисциплината допринася онагледяването на методичните единици, включването на познания от други фундаментални биологични и частни науки, изучавани от студентите и насоченото внимание към гледане на екологичните филми по сателитните програми на телевизията.

Включването на видеофилми в учебния процес, посещенията на “Парк Кричим” и биосферния резерват “Червената стена”, дава възможност на студентите да се запознаят с редки ендемитни и реликтни видове и тяхното опазване в естественте им хабитати.


V. Изпитна ПРОГРАМА по дисциплината Основи на екологията за студентите от специалност АГРОНОМСТВО (тРОПИЧНО И СУБТРОПИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ)

1.Предмет, цел и задачи на екологията. Основни раздели в екологията. Връзки на екологията с другите биологични науки. Методи в екологията.

2.Биосфера. Същност на биосферата. Строеж на биосферата.

Атмосфера, хидросфера, литосфера. Функциониране на биосферата като цялостна система.

3.Екология на организмите. Фактори на средата и въздействието им върху организмите. Понятие за среда и фактори на средата. Общи закономерности при действието на факторите на средата върху организмите.

4.Светлината и температурата като екологични фактори. Слънчева радиация, спектър на слънчевата радиация. Биологичен ефект.

Екологична класификация на организмите по отношение на светлината. Температура и температурен режим на средата. Екологично значение. Екологични групи организми.

5.Водата като среда и екологичен фактор. Атмосферно налягане като екологичен фактор. Снежната покривка като екологичен фактор. Интегрално въздействие на климатичните фактори.

6.Екология на популациите. Видът в екологията. Структурна диференциация на вида. Пространствена и възрастова структура на популацията.

7.Полова, етологична и генетична структура на популацията.

Полиморфност на популацията.

8.Свойства и динамика на популацията. Механизми за регулиране числеността на популацията.

9.Екология на съобществата. Понятие за биоценоза, биогеоценоза и екосистема. Класификация на биоценозите.

Биотични взаимоотношения в биоценозите – положителни и отрицателни.

10.Енергетика на екосистемата. Хранителни вериги и екологични пирамиди. Поток на енергията и кръговрат на биогенните елементи. Биологична продуктивност на екосистемата.

Динамика и развитие на екосистемата.

11.Агроекосистеми. Определение. Класификация.

12.Екологична съпоставимост между природни и агроекосистеми. Прилагане на природните закономерности за намаляване на различията.

13.Биологично разнообразие в природните и агроекосистемите. Ролята на биоразнообразието за устойчиво развитие.

14.Агролесовъдни системи. Структура, класификация и дизайн.

15.Природни ресурси. Защитени обекти. Видеофилми. Дискусия и анализ.

16.Природни забележителности. Видеофилми. Дискусия и анализ.

17.Определяне на качеството на водите с помощта на биоиндикаторни организми – макробезгръбначни. Запознаване с методиката за хидробиологичен мониторинг и БИ /биотичен индекс/ за оценка качеството на повърхностните течащи води.

18.Роля на геобионтите в биогенния кръговрат на веществата. Отчитане на видовото разнообразие, плътност и обилие на геобионти в природна екосистема и агроекосистема.

19.Въведение в основните принципи на биологичното земеделие. Сравнение на биоразнообразието при биологично и конвенционално земеделие. Запознаване с методите за екологосъобразна растителна защита, прилагани в Демонстративна ферма за биологично земеделие към Агроекологичен център при АУ – Пловдив.

20.Алелопатия. Понятие за алелопатия. Възможности за използване на алелопатични взаимодействия като алтернативен метод за борба с плевелите. Култури, подтискащи развитието на плевелната растителност. Залагане на съдови опити за определяне взаимодействието на плевелното растение.



VI. ЛИТЕРАТУРА




А. Основна





  1. Костадинова, П., И. Велчева, К.Кузмова, 2002. Основи на екологията. Академично издателство при Аграрния Университет.

  2. Ангелов , П., 1981. Екология. С., “Народна просвета”, 271 с.

  3. Байков, Б., 2000. Екология за всеки. С., Нов български университет, Планета 3, 624 с.

  4. Бигон, М. , Дж. Харпер, К. Таунсенд, 1989. Экология. Особи, популации и сообщества. Том № І (667) , Том 2 (477) .

  5. Каменов, Д., 1986. Обща екология с основи на опазване на околната среда. С., Наука и изкуство, 252 с.

  6. Одум, Ю., 1975. Основы экологии. М., Мир, 740 с.

  7. Радкевитч, В.А. 1983. Экология. Минск, Вышейшая школа, 320 с.

  8. Риклефс, Р., 1979. Основы общей экологии. М., Мир, 424 с.

  9. Шилов, И.А., 2000. Экология. М., Высшая школа, 511 с.

Б. Допълнителна

2009, Пловдив СЪСТАВИЛ:

Доц. д-р п. кОСТАДИНОВА

Ръководител катедра:

АГРОЕКОЛОГИЯ И ЗАЩИТА

НА НАСЕЛЕНИЕТО

Доц. Д-р д. аланджийски

Декан на ЛГф:

Доц. д-р А. Иванов




Каталог: cntnr -> uchebni programi -> agroekologia -> Kostadinova
uchebni programi -> Лекции Упражнения, семинари
uchebni programi -> Лекции Упражнения, семинари
uchebni programi -> Програма за дисциплината: систематика на растенията (ботаника ІІ ч. ) включена като задължителна в учебния план
uchebni programi -> Програма за дисциплината: анатомия и морфология на растенията (ботаника І част) включена като задължителна в учебния план
uchebni programi -> Програма за дисциплината: Анатомия и морфология на растенията (ботаника І ч.) включена като задължителна в учебния план
uchebni programi -> Лекции Упражнения, семинари
Kostadinova -> Програма за дисциплината: екология и опазване на околната среда включена като факултативна в учебния план
Kostadinova -> Програма за дисциплината: основи на екологията включена като избираема в учебния план на специалността


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница