Програма За дисциплината Пчеларство Включена като: избираема в учебния план на Специалността



Дата05.06.2017
Размер166.32 Kb.
#22780
ТипПрограма

Аграрен университет- Пловдив


ФАКУЛТЕТ ПО РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И АГРОЕКОЛОГИЯ


утвърждавам:

Ректор: Декан:

/доц. д-р Димитър Греков/ /доц. д-р Янко Димитров/


учебна програма

За дисциплината Пчеларство

Включена като: избираема в учебния план на

Специалността Агрономство (6.2. Растителна защита)



в област: Аграрни науки и ветеринарна медицина

от професионално направление 6.1. Растениевъдство

за образователно-квалификационна степен “Бакалавър

Форма на обучение: редовно обучение

Катедра Ентомология

Учебната програма е обсъдена и приета на заседание на КС на катедра Ентомология, с протокол N 1 от 15.02.2008г.




Пловдив, 2008г.
Учебна програма

по дисциплината Пчеларство

I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код

Водещ преподава

тел


Основна форма на контрол

Часове

Кредит-ни

точки


Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко

Лекции

Упражне

ния


семинари

Учебни практики

Други фор

ми

03.06.12


Доц.д-р П.Петров

Писмен/устен изпит

30

30




65

125

5

ІІ . АНОТАЦИя

Дисциплината Пчеларство има за цел да даде на студентите основни познания за биологията, анатомията, физиологията, екологията, етологията, селекцията, промешлените технологии на отглеждането и използването на медоносната пчела за получаването на повече и по-качествени пчелни продукти, които са незаменими биопродукти и не могат да се получат по друг начин освен чрез отглеждането на медоносната пчела: да разкрие закономерностите на съществуването на пчелите в екосистема - растение - пчела; за технологиите на пчелоопрашването на селскостопанските култури, отглеждани при промишлени технологии при условията на специализацията и концентрацията на аграрното производство за получаване на максимални добиви и висококачествена продукция от плодове и семена; за предпазване на пчелите и другата полезна ентомофауна от пестициди при химизацията на растениевъдството; за опазване на пчелните семейства от болести и неприятели; за производственото направление и устройството на професионалните пчелини.


III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА
ІІІ. 1.1.ЛЕКЦИИ

ТЕМА I. СТОПАНСКО ЗНАчЕНИЕ НА ПчЕЛАРСТВОТО И медоносна пчела - хорариум 2 часа

Накратко се поднася информация за мястото на медоносните пчели в екосистемата. Стопанското значение на пчеларството и пчелоопрашването при съвременните условия на концентрация, специализация и химизация на нашето и световно селско стопанство. Характеристика на пчелните продукти като незаменими биопродукти.

Кратък исторически преглед на отглеждането и изследването на пчелите от човека.

ТЕМА II.ЕВОЛЮЦИя, ТАКСОНОМИя, БИОЛОГИя И ЕКОЛОГИя НА МЕДОНОСНАТА ПчЕЛА И ПчЕЛНОТО СЕМЕЙСТВО - хорариум 8 часа

В тази проблемна тема се включват подтеми, с които се дават основни познания за еволюцията; систематиката, екологичните връзки; полиморфизъм,биология,екология ,събирането на нектар и цветен прашец, характерът на хранителните източници. Тези знания са необходими при разработването на технологиите за отглеждането на пчелните семейства за получаване на пчелни продукти и използване на пчелите за пчелоопрашване на селскостопанските култури, като фактор за получаване на високи добиви от плодове и семена. Поведението и реакциите на пчелите и пчелните семейства в екосистемата (растение - насекоми), характерът на събирателната и опрашителна дейност и теоритическите основи за предпазване на пчелите и другата дива полезна ентомофауна, която участва в опрашване от пестициди при съвременните условия на химизацията на селскостопанското производство.



Подтема 1. ТАКСОНОМИя И БИОЛОГИчНА ХАРАКТЕРИСТИКА НА НАЙ-ВАЖНИТЕ РОДОВЕ И ВИДОВЕ ОТ СЕМ. Apidae

Дава се систематиката и теоритичните основи на еволюцията на най-важните родове от семейство пчели. Дават се познания за биологическите особености на род.Apis, а така също и на отделните видове медоносни пчели. Изясняват се основните биологични особености във връзка със стопанските им качества и възможности за отглеждането на отделните видове. Поднася се информация за биологичните и стопански особенности на семейството на обикновената медоносна пчела като космополитен вид -нейното разпространение на Земята. Изяснява се ролята на екологичните фактори за формирането на отделните пчелни раси и се прави биологична и стопанска характеристика на най-важните пчелни раси.



Подтема 2 Състав на пчелното семейство, анатомични и физиологични особености на отделните форми пчели. Изисквания към екологичните фактори.

Изясняват се факторите и условията за полиморфизъм; кратка характеристика на отделните форми: майка, търтей и работничка - изясняват се анатомичните и физиологични различия и функционалните особености на отделните форми. Изисквания на пчелите и пчелните семейства към екологичните фактори в околната среда - цветоносни растения, топлина, влажност, въздух, реакция към отделните фактори в пчелното семейство - топлинен и газов режим на пчелното гнездо.



Подтема 3. Храна на пчелите и събиране на храна.

Поднасят се знания за изисквания на пчелите към различните видове храна, въглехидрати, белтъчини, мазнини, биологически активни вещества. Изясняват се въпросите за храненето на отделните стадии на медоносната пчела и специфичните изисквания към хранителните източници. Реакцията на отделните форми и стадии към недостиг на храна. Замяна на естествените хранителни източници от човека.



Подтема 4. Поведение на медоносната пчела

Ориентирането на пчелите в околната среда - пчелни танци, теоритическа и практическа характеристика на отделните видове танци. Характеристика на земните и космически ориентири на пчелите във връзка със събирателната дейност и поведението на отделните форми в пчелното семейство.



Подтема 5. Размножаване и развитие на медоносната пчела и пчелните семейства и теоритически основи на размножаване.

Разглеждат се размножителните органи и теоритическите основи на размножаването при отделните форми, характеристика на брачния полет, съешаване на майките, механизмите за определяне на пола при пчелите. Развитие на медоносната пчела - зародишно и следзародишно. Размножаване на пчелните семейства - изясняват се теоритичните основи на роенето, факторите които го обуславят; предотвратяване на естественото роене.



Подтема 6. Животът на пчелното семейство през годината: изясняват се функциите на пчелите по възрасти в пчелното семейство, взаимоотношения между отделните форми в пчелното семейство;изясняват се особеностите на отделните периоди и подпериоди от развитието на пчелното семейство във връзка с екологичните фактори.

ТЕМА III: МЕДОНОСНА РАСТИТЕЛНОСТ И ПчЕЛНА ПАША - хорариум 2 час

Разглеждат се най-важните групи медоносни растения, функциите на цветните и извънцветните нектарници и екологичните фактори влияещи върху интензивността на нектароотделянето; прави се характеристика на най-важните поленоотделящи растения. Характерни особености на нектарните, мановите и поленови паши.

Прави се характеристика на пашите по сезони от развитието на пчелните семейства (ранно пролетни, пролетни, летни и есенни), характеристика на интензивността на пашите (поддържащи и главни) и реакции на пчелите и пчелните семейства.. Възможности за подобряване и разширяване на пчелните паши, за развитие и медобер.

ТЕМА ІV. жилища на пчелите и организиране на пчелин - хорариум 2 часа

Разглеждат се основните биологични изисквания на пчелните семейства към жилището, кратка теоритична характеристика на видовете и системи кошери, изясняват се техните предимства и недостатъци и възможности за въвеждане на промишлени технологии за отглеждането и използването на пчелните семейства, изясняват се възможностите за изолиране на пчелите в кошерите за предпазване от пестицидни токсикози и подвижно пчеларство и пчелоопрашване. Производствено направление за организиране на пчелини и тяхното използуване.



ТЕМА V. ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПчЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА - хорариум 5 часа

В тази проблемна тема се включват подтеми, с които се дава основни познания за отглеждането на пчелните семейства през отделните сезони на годината, технологиите за развитието и отглеждането на пчелните семейства за получаване на пчелни продукти: мед, цветен прашец, восък , пчелно млечице, за подготовка на силни пчелни семейства, които са основния фактор за получаване на по-високи добиви от пчелни продукти и най-ефективно извършване на пчелоопрашването на ентомофилните културни растения.



Подтема 1. Отглеждане на пчелните семейства през есенно-зимния сезон

Разглеждат се въпросите от най-критичния момент от живота на пчелното семейство, поставя се на анализ инстинкта на пчелното семейство към интензивно развитие и условията на околната среда и факторите - температура и цъфтяща растителност, изяснява се ограничителната роля на фактора температура и реакциите на пчелното семейство. Разглеждат се факторите, от които зависи жизнеността и продуктивността на пчелните семейства, качество на пчелната майка, количество и качество на хранителните запаси; жизненост и количество на пчелите, температурен и газов режим на пчелното гнездо и тяхното оптимизиране. Подготовка на пчелните семейства за зимата, качество на пчелите- отглеждане на млади пчели. Зазимяване и зимуване на пчелните семейства.



Подтема 2. Отглеждане на пчелните семейства през пролетно-летния сезон

Влияние на пролетното подбудително подхранване на пчелните семейства, разширяването и обновлението на пчелните гнезда, използване на високоотделните възможности на пчелните семейства. Развитие на пчелните семейства за пчелоопрашване на овощните култури.

Отглеждане на пчелните семейства в различни системи кошери: Дадан-Блат, Многокорпусен кошер и Лежак. Промишлени методи в отглеждането и използването на пчелните семейства. Подвижно пчеларство.

ТЕМА. VI. РАЗВЪДНО -ПОДОБРИТЕЛНА РАБОТА В ПчЕЛАРСТВОТО И ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПчЕЛНИ МАЙКИ - хорариум 2 часа

Раси на медоносната пчела, фактори, влиящи върху ефективността на селекционната работа. Условия за успешно провеждане на племенна работа. Методи на селекционно-племенна работа с медоносната пчела Бонитировка на пчелните семейства

Биологични основи на майкопроизводство. Подготовка на пчелните семейства за отглеждане на майки и търтеи.

ТЕМА VІІ. ПчЕЛООПРАШВАНЕ НА ЕНТОМОфилНИТЕ СЕЛСКОСТОПАНСКИ КУЛТУРИ - хорариум 4 часа.

В тази проблемна тема се включват подтеми, с които се дават основни познания относно ролята и влиянието на насекомите - опрашвачи на културните и диворастящи растения в екосистемата: растение-насекомо опрашвач. Разкриват се екологичните връзки и взаимозависимостта между ентомофилните растения - насекомите опрашвачи, дивата полезна фауна. С тези знания се формира екологическа култура на специалиста. Разкрива се влиянието на пчелоопрашването при промишлените технологии на отглеждане на културните селскостопански растения при условията на силна концентрация, специализация и химизация на селското стопанство. Дават се знания за задоволяване на потребностите на отделните култури от пчелоопрашване и технологиите и организация на пчелоопрашването с цел повишаване на добивите и качеството на плодовете и семената.



Подтема 1. Теоритични основи на ентомофилията при растенията.

Агенти за пренасяне на цветния прашец и за извършване на опрашването; приспособления на растенията за насекомно опрашване; Екологични връзки. Биолого-морфологична приспособеност на пчелите за ефективно пчелоопрашване; характеристика на опрашителната дейност на пчелите; нектаросъбирачки и поленосъбирачки. Повишаване ефективността на опрашителната дейност на пчелите.

Принципни основи за определяне на пчелните семейства за пчелоопрашване; разстояние на пренасяне на пчелните семейства;

Подтема 2. Пчелоопрашване на овощните и ягодоплодните култури.

Биологични особености и изисквания на овощните култури към пчелоопрашване; самофертилни и самостерилни сортове и връзката им с пчелоопрашване; схема за разположение на пчелните семейства и технология на пчелоопрашване на костилковите видове.

Изисквания на семковите овощни видове към пчелоопрашване: особености в биологията на цъфтежа и потребностите на отделните сортове и култури към пчелоопрашване: схеми за разположение на групите пчелни семейства и технология на пчелоопрашване на семковите овощни видове.

Изисквания на ягодоплодните култури към пчелоопрашване: особености в биологията на цъфтежа и потребностите на отделните ягодоплодни култури към пчелоопрашване; технология и организация на пчелоопрашване на ягодоплодните култури.



Подтема 3. Пчелоопрашване на зеленчуковите, техническите и фуражни култури.

Биологични особености и изисквания към пчелоопрашване на зеленчуковите култури за получаване на високи добиви от плодове и семена; пчелоопраш ване на тиквените, кръстоцветните, луковите, технология за получаване на хибридни семена чрез пчелоопрашване.

Биологични особености и изисквания на техническите култури към пчелоопрашване; технология на пчелоопрашване на слънчогледа, памука, репкото. Технология на пчелоопрашване.

Биологични особености и изисквания на фуражните култури към пчелоопрашване; технология за пчелоопрашване на люцерната с медоносни пчели и диви пчели, отглеждани за целите на пчелоопрашването на люцерната; технология за пчелоопрашване на другите фуражни култури.



Тема VІІІ.. ОПАЗВАНЕ НА НА ПчЕЛИТЕ ОТ БОЛЕСТИ, НЕПРИяТЕЛИ И ПЕСТИЦИДНИ ТОКСИКОЗИ - хорариум 3 часа

Подтема 1. Болести и неприятели на пчелите:

Болести по пилото : заразни и незаразни; мерки за борба с болестите. Насекомни и ненасекомни неприятели, средства за борба с неприятелите на пчелите.



Подтема 2. Проблемът за пестицидните обработки за растенията:

Химизацията и пчелоопрашването на културните растения и получаването на пчелни продукти; токсично действие на пестициди върху пчелите; възможности за опазване на пчелите и полезната ентомофауна от пестицидни токсикози; методи и мерки за опазване на пчелите от пестицидни токсикози; организационни, биологични и технически.



Тема ІХ. Биологично пчеларство - хорариум 4 часа.

Изисквания, източници на замърсяване на пчелните продукти. Създаване на био-пчелин и отглеждане на пчелните семейства в условията на биологично пчеларство.


ІІІ.1.2. ЛАБОРАТОРНИ И ПРАКТИчЕСКИ ЗАНяТИя

1. Морфология, анатомия и физиология на медоносната пчела - 4 часа

Разпознаване на отделните форми, глава и придатъци към нея; гърди и придатъци; коремче и придатъци; жилещ апарат; храносмилателна система, полова система.



2. Жилища на пчелите и устройство на пчелното гнездо - 4 часа

Запознаване с видовете системи кошери: устройство на пчелното гнездо, видове калинки, стареене на питите, монтиране на тел и восъчни листове на рамките; запознаване с устройството на пчелното гнездо.



3. Извършване на първи осведомителен преглед на пчелните семейства и запознаване с най-раноцъфтящите медоносни растения4 часа.

Начин на подготовка към преглед на пчелно семейство;изисквания към условия; начин на подпушване, отваряне, преглеждане-състояние и затваряне на пчелно семейство; намаляне на обема; създаване на условия за лесно поддържане на температурния режим; състояние на отоплителните материали. Запознаване с раноцъфтящи растения.



4. Извършване на главен пролетен преглед на пчелните семейства и запознаване с най-важните медоносни растения - 4 часа

Определяне състоянието на пчелното семейство; хранителни запаси - количество и качество; майка - качество; подхранване; разширяване с изградени пити и рамки с восъчни основи. Запознаване с най-важните медоносни растения.



5. Използване на пчелните семейства за пчелоопрашване на овощните култури и опазване на пчелите от химични токсикози4 часа.

Извършване подготовка на пчелните семейства за транспорт; наблюдения върху събирателната дейност и поведение на пчелите по цветове на овощните култури, практическо определяне потребностите от пчелоопрашване на овощен масив и разполагане на групите пчелни семейства за пчелоопрашване. Съставяне на медови баланси. Начини за изолация на пчелите и опазването им от пестицидни токсикози.



6. Производство на пчелни майки и начини за изкуствено роене - 4 часа

Подготовка на пчелните семейства за отглеждане на пчелни майки - при осиротяване - спасителни маточници, начини за производство на голям брой майки; запознаване с двата основни метода; без и чрез пренасяне на ларвите; организиране на оплоден пункт, отглеждане на търтеи, начин за изкуствено роене; смяна на майките. Начини за създаване на нови семейства - чрез отводки, разделяне на половина , налитане на майка.



  1. Клинично диагностициране и борба с болести и неприятели на пчелите и пчелните продукти. Извършване на основни практически мероприятия по изваждане и центрофугиране на мед, събиране на цветен прашец - 4 часа.

  2. Посещение на майкопроизводителен пчелин - 2 часа

Запознаване с производството на пчелни майки, пакети пчели оплоден пункт; подготовка на плодни майки за експедиция.
ІІІ.2. ФОРМИ НА ИЗВЪНАУДИТОРНА РАБОТА

ІІІ.2.1. Учебна практика не се планира


ІІІ.2.3. Преглед на пчелни семейства и установяване на тяхното състояние. Изготвяне на медови баланс на местност. Посещение на развъдно стопанство– 35 часа
ІІІ.2.9. Самоподготовка за теоритичен изпит – 30 часа


ІV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

1. Лекции - обръща се внимание на основните и специфични моменти от биологията и отглеждането на пчелните семейства; онагледяване на учебния материал с плаки, диапозитиви и видиофилми.

2. Практическите упражниния - изучаване на морфолого-анатомичните особености и разпознаване на формите пчели в семейството; устройство на пчелното гнездо; извършване на прегледи на пчелните семейства.

3. Присъствие на лекции и упражнения задължително.

4.Писмен и устен изпит - разработване на 3 въпроса.

V. ИЗПИТНА ПРОГРАМА /КОНСПЕКТ/

КОНСПЕКТ

по Пчеларство за студентите от специалност АГРОНОМСТВО ЛОЗАРО ГРАДИНАРСТВО при АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ -Пловдив
1.Еволюция на пчелите и формиране на медоносните пчели като социални насекоми.

2. Видове жилещи медоносни пчели

3.Раси на обикновената медоносна пчела.

4.Биологични особености и стопански качества на обикновената медоносна пчела.

5.Форми на пчели в пчелното семейство, пчелна майка, пчели работнички и пчели търтеи.

6.Устройство на пчелното гнездо и строеж на питите.

7. Храносмилателна система, храносмилане и обмен на веществата.

8. Храна на пчелите. Същност и характеристика.

9. Характеристика на ориентирането за пчелите и пчелни танци.

10. Размножаване на медоносната пчела. Особености в биологията на размножаване на медоносната пчела

11. Развитие на медоносната пчела.

12. Разпределение на функциите между пчелите в пчелното семейство.

13.Роене на медоносната пчела.

14. Изисквания на пчелите към някои екологични фактори.

15. Животът на пчелното семейство през годината.

16. Образуване и отделяне на нектар от цветовете на растенията.

17. Видове паши, характеристика на поддържащите и главните паши.

18. Медов баланс.

19. Грижи за пчелните семейства през пролетта.

20. Грижи за пчелните семейства след главния пролетен преглед и подготовка за главните паши.

21. Отглеждане на пчелни майки.

22. Размножаване на пчелни семейства чрез изкуствено роене.

23. Специфика и условия на развъдно-подобрителната работа в пчеларството. Методи на развъждане.

24.Превозване на пчелни семейства за оползотворяване на пчелните паши и за пчелоопрашване.

25. Грижи за пчелните семейства след последната главна паша.

26. Подготовка на пчелните семейства за зимуване и зазимяване.

27. Насекоми, опрашвачи на растенията. Повишаване на ефективността на опрашителната дейност на пчелите.

28. Пчелоопрашване на костилковите овощни видове.

29. Пчелоопрашване на семковите овощни видове.

30. Пчелоопрашване на ягодоплодните култури.

31. Технология за пчелоопрашване на овощните култури.

32. Пчелоопрашване на зеленчукови култури.

33. Пчелоопрашване на маслодайните и технически култури.

34. Пчелоопрашване на фуражните култури.

35. Избор на място и организиране на пчелин.

36. Неприятели на пчелите.

37. Болести на пчелите и пилото.

38. Предпазване на пчелите от пестицидни токсикози.

39. Характеристика на пчелните продукти.
VІ. ЛИТЕРАТУРА

А. ОСНОВНА

Симидчиев, Т.К. Пчеларство с пчелоопрашване - Земиздат, 1985,1991 г.

Петров П. Ръководство за упражнение по пчеларство, Пловдив, 2003.

Петров П., Иванов Ц., Кунчев К. Отглеждане на пчелни семейства в условията на биологично пчеларство, ФБЗ “Биоселена”, 2004.

Гечев И.Д. Диагностика на болестите по пчелите, София, 2001.

Радоев Л. Календарен справочник по пчеларство, 1998.

Наръчник по пчеларство, София, Темпора и GTZ, 2006.

Б. ДОПЪЛНИТЕЛНА

Лазаров, Ас. и др. Българска пчеларска енциклопедия, Земиздат, 1991

Недялков, Ст. и др. Практическо пчеларство, Земиздат, 1990.

Симидчиев, Т.К. Пчелоопрашване и добиви, Земиздат, 1984.

Билаш Г.А., Кривцов Н.И. Селекция пчел, Агропромиздат, Москва, 1991.

Шкендеров С., Иванов Ц. Пчелни продукти, Земиздат, 1983.

Ruttner F. Queen rearing. Biological basis and technical instruction, Bucharest, 1983.

Сп. Пчеларство.

15.02. 2008, Пловдив Съставил:

/доц.д-р Пл.Петров/


Ръководител катедра:

Доц. Д-р ПЛ. ПЕТРОВ


Декан на ЛГФ:

Доц. д-р А. Иванов
Каталог: cntnr -> uchebni programi -> U programi RZA
U programi RZA -> Факултет растителна защита и агроекология
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 04
U programi RZA -> Програма за дисциплината цветарство включена като факултативна в учебния план на специалност екология и опазване на
U programi RZA -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д. Греков
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 03
U programi RZA -> ПроФ. дсн Йорданка Кузманова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница