Програма за държавен изпит за специалност "стопанска логистика"



Дата25.01.2018
Размер145.03 Kb.
#51834
ТипПрограма


ФАКУЛТЕТ „ИКОНОМИКА НА ИНФРАСТРУКТУРАТА“

КАТЕДРА “ЛОГИСТИКА”

Приета с решение на ФС на факултет Утвърждавам:

„Икономика на инфраструктурата“

Протокол № 5/27.01.2014 г. Проф. д-р Огнян Симеонов,

Първи зам.-ректор и зам.-ректор по

обучението в ОКС „Бакалавър“



ПРОГРАМА

ЗА ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ ЗА СПЕЦИАЛНОСТ ”СТОПАНСКА ЛОГИСТИКА”

ОБРАЗОВАТЕЛНО-КВАЛИФИКАЦИОННА СТЕПЕН БАКАЛАВЪР



  1. Логистика и управление на веригата на доставките. Произход и определения за логистиката. Същност и характерни черти на логистиката. Еволюция и развитие на логистичната концепция. Концепцията “Управление на веригата на доставките”. Фактори за появата и нарастването на ролята на логистиката.




  1. Организация и управление на логистичните системи. Системният подход в логистиката. Същност, подсистеми и елементи на логистичната система. Области на управление и управленски дейности в логистиката. Място и роля на логистиката във фирменото управление. Логистични стратегии. Организация на управлението на логистичните дейности.




  1. Обслужване на клиентите. Същност и роля на логистичното обслужване на клиентите. Елементи на логистичното обслужване. Цикъл на обслужване (изпълнение на поръчката). Показатели за равнището на обслужване. Подходи за определяне на равнището на обслужване на клиентите. Обслужване на клиентите във веригата на доставките.




  1. Същност и класификация на материалните ресурси. Номенклатура на продуктите. Анализ на използването на материалните ресурси – показатели, фактори, методи. Потребление на материалните ресурси. Класификация на потребностите от материални ресурси.




  1. Логистична характеристика на продуктите и логистични разходи. Показатели за логистична оценка на продуктите. Методи за кластеризация на продуктите - ABC анализ. Жизнен цикъл на продуктите и влиянието му върху логистичната дейност. Логистични разходи – същност, класификация, показатели за нивото и структурата. Концепция за анализ на общите логистични разходи. Логистични разходи и резултати от фирмената дейност. Влияние на логистичните характеристики на продуктите върху логистичните разходи.




  1. Материални запаси. Същност и роля на запасите в логистичните процеси. Фактори за формирането и класификация на материалните запаси. Класификация на разходите, предизвикани от запасите и взаимовръзки между тях. Показатели за измерване на ефективността от управлението на материалните запаси. Основни положения на теорията за управление на запасите – цели и критерии при управлението на запасите; подходи за управление на запасите. Класификация на системите за управление на запасите.




  1. Основни модели за управление на запасите при независимо търсене. Базов модел за определяне на величината на поръчката. Производствен модел за определяне на величината на поръчката без допускане и с допускане на възникването на дефицит. Модел за определяне на величината на поръчката при няколко нива на цената за продукта. Модел за величината на поръчката при ограничения за запаса от всички продукти в склада. Статичен (еднопериоден) модел за определяне на величината на запаса. Модел за отчитане влиянието на транзитния запас върху избора на вида транспорт.




  1. Системи за управление на запасите при независимо търсене Системи за управление на запасите при постоянен контрол върху нивото на запаса и постоянен характер на търсенето – логическа структура, правила на действие и методи за определяне на управляващите параметри. Системи за управление на запасите при постоянен контрол и непостоянен характер на търсенето – логическа структура, правила на действие и методи за определяне на управляващите параметри. Системи за управление на запасите при периодичен контрол върху нивото на запаса – логическа структура, правила на действие и методи за определяне на управляващите параметри. Сравнителен анализ на системата с точка на поръчване и постоянна величина на поръчката и системата с постоянен интервал между поръчките и максимален запас.




  1. Същност, особености и значение на транспорта. Характеристика на транспортната дейност и роля на транспорта в логистичната система. Конкурентоспособност на различните видове транспорт. Качество на превозите – определение и показатели за качество на превозите: технически, техникоексплоатационни, техникоикономически и икономически.




  1. Транспортни разходи. Класификация и същност на разходите. Себестойност на товарните превози. Транспортни тарифи - същност и принципна структура. Тарифа за превоз на стоки по редовна морска линия. Тарифа за превоз на товари по железопътен транспорт. Тарифа за превоз на товари по въздушен транспорт. Тарифна политика.




  1. Фрахтов пазар. Същност, особености и сегментиране. Основни фактори, които влияят върху конюнктурата на пазара. Фрахтови ставки и фрахтови индекси. Фрахтови операции – участници и документи, необходими за сключване на фрахтови сделки.




  1. Стандартни международни договори за превоз на товари. Форми на договорите за различните видове транспорт: морски, автомобилен, железопътен, речен, въздушен. Права и задължения на страните по договора. Отговорност на международните превозвачи. Рекламационни процедури. Плащане на обезщетения при доказана вина.



  1. Складови системи. Роля и функции на складовете в логистичната система. Видове складове и строителни решения. Видове складови дейности и складови зони. Основни управленски решения в складовото стопанство. Показатели за измерване на дейността на склада.



  1. Същност на информационните системи в логистиката. Данни и информация. Етапи на обработка на информация. Стойност на информацията. Същност на информационните системи. Видове информационни системи и връзка между тях. Обхват на информационните системи в логистиката. Използване на Информационните системи като конкурентно предимство. Дигитални фирми. Значение на информационния обмен при управлението на веригата на доставките.




  1. Използване на информационни системи в логистиката. Информационни потребности на съвременната организация. Същност и архитектура на съвременните ERP системи. Същност на системите CRM, SRM, TMS, WMS и YMS. Решения от вида клиент/сървър – предимства и недостатъци. Избор и внедряване на ERP системи. Решения от вида с отворен код – предимства и недостатъци. Тенденции в използването на ERP системи при управление на веригата на доставките.




  1. Информационни технологии в логистиката. Същност на автоматичната идентификация на единици. Същност на системата GS1 – ключове, носители на данни, обмен. Баркод системи – същност, видове, особености в използването. Логистичен етикет. RFID системи – същност, видове тагове. Използване на RFID във веригата на доставките. Електронен обмен на данни (EDI). Глобална система за позициониране (GPS) – същност, начин на функциониране, използване в логистиката.




  1. Производствена и продуктова стратегия на фирмата. Корпоративна стратегия, логистична стратегия и производствена стратегия. Видове производствени стратегии и връзката им с логистичната и корпоративната стратегия. Роля и значение на продуктовото планиране. Фази, етапи и организация на проектирането на нови продукти. Методи за вграждане на качеството в продуктите - “къща на качеството” (QFD), функционално-стойностен анализ, анализ на несъответствията. Логистични аспекти на проектирането на продукти.




  1. Производствен/операционен процес и вътрешно разположение на постоянните съоръжения. Видове производствени/операционни процеси - характеристика и сравнителен анализ. Основни фактори, отчитани при избора на операционен процес. Области на приложение на различните процеси от гледна точка на комбинацията “разнообразие-обем”. Типове вътрешно разположение- предимства‚ недостатъци‚ области на приложение. Методи за взимане на решения при избора на производствен/операционен процес и вътрешно разположение на постоянните съоръжения. Връзка между производствената стратегия производствения/операционния процес и вътрешно разположение на постоянните съоръжения




  1. Логистични аспекти на определянето на производствения капацитет и териториалното разположение на постоянните съоръжения. Същност и показатели за капацитета. Фактори, влияещи върху капацитета. Понятие за капацитет на системата. Стратегии за обвързване на капацитета с търсенето. Значение на териториалното разположение на постоянните съоръжения. Фактори‚ отчитани при вземане на решения за териториално разположение на постоянните съоръжения. Управленски проблеми и методи за взимане на решения при териториалното разположение на постоянните съоръжения. Сравнителен анализ и област на приложение на различните методи.




  1. Прогнозиране на търсенето и агрегирано планиране на производството/операциите. Качествени и количествени методи за прогнозиране на търсенето. Методи за анализ на динамичните редове. Причинно-следствени модели. Прогнозиране на сезонното търсене. Показатели за точност на прогнозите. Избор на метод за прогнозиране. Фази и етапи на планиране на производството/операциите. Видове планове. Същност и задачи на агрегираното планиране на производството/операциите. Подходи (стратегии) при разработване на агрегирания производствен/операционен план. Генерален план-график (Главен производствен график) – същност и методи за разработване.




  1. Детайлно планиране на производството/операциите. "Планиране на потребностите от материали" ППМ (MRP). Теоретични основи. Входяща информация. Проблеми при разработването на дървото на изделието и структурната спецификация на материалите. Нормиране разхода на материални ресурси. Същност и задачи на нормирането. Класификация на нормите. Състав и структура на нормите за разход. Методи за нормиране разхода на материални ресурси. Алгоритъм на ППМ. Методи за определяне на обемите на поръчките. Изход на ППМ. Развитие на ППМ - "Планиране на производствените ресурси" ППР (MRP II), “Планиране на ресурсите за реализация” /ПРР/ (DRP), “Планиране на ресурсите на предприятието”(ERP).




  1. Оперативно управление и диспечиране на производството/операциите. Същност и значение на оперативното управление на производството/операциите. Разработване на графици за производство. Определяне на натоварването на работните места. Определяне на последователността на извършваните работи на работните места. Управление на поддръжката: надеждност на системата; превантивна поддръжка; тотално продуктивна поддръжка (TPM – Total Productive Maintenance)




  1. Приложение на концепцията "Точно навреме"(JIT) в управлението на производството/операциите. Същност, възникване и разпространение на концепцията "Точно навреме". "Точно навреме" като управленска философия, подход за управление на производството/операциите и метод за оперативно управление. "Канбан" карти - видове, механизъм на приложение, методи за определяне на броя им. "Точно навреме" в снабдяването и дистрибуцията. "Точно навреме" и "Планиране на потребностите от материали" ППМ (MRP) - характеристика и сравнителен анализ.




  1. Стратегически решения в снабдяването. Участие на звеното по снабдяване във вземането на стратегически решения за организацията: място и роля на снабдяването в процеса на стратегическото планиране в организацията; участие в процеса на разработване на нови продукти. Решение за осигуряване на материалите от външни източници или чрез собствено производство – подходи за вземане на решението на стратегическо равнище; фактори, определящи вземането на решението на тактическо равнище. Определяне на стратегическите цели на снабдяването. Процес на разработване на функционална и групови стратегии за снабдяване.




  1. Избор на доставчици: Определяне на фирмената политика относно броя на доставчиците. Политики относно вида на източниците за снабдяване. Подходи за избор на доставчик. Критерии за оценка и ранжиране на доставчиците. Методи за оценка на критериите и избор на доставчици. Преговаряне с доставчиците: цели, характеристика и фази на процеса на водедене на преговори, техники за водене на преговори.




  1. Взаимоотношения с доставчиците. Типове и форми на взаимоотношения между доставчик и клиент. Предимства и рискове при дългосрочни партньорства и стратегически съюзи. Създаване и развитие на доставчици. Модел за оценка и бъдещо развитие на взаимоотношенията с доставчиците. Видове договори за формализиране на взаимоотношенията с доставчиците.




  1. Годишно и оперативно планиране на снабдяването. Разработване на номенклатура на материалите. Форми за представяне на качествените характеристики на закупуваните продукти. Методи за определяне на потребностите от материали. Същност, структура и основни стъпки при разработването на годишния план и бюджета за снабдяването. Фактори, оказващи влияние върху решенията за количествата и сроковете за закупуване. Оперативно планиране на доставките. Управление на дейностите от цикъла на снабдяването.




  1. Същност на дистрибуцията. Маркетингови и логистични, физически и управленски дейности в дистрибуцията. Методологически и методически основи на организация на дистрибуцията. Фактори, обуславящи разнообразието във формите и организацията на дистрибуцията. Интензивна, екстензивна и ексклузивна форми на дистрибуция. Нетрадиционни форми на организация на дистрибуцията. Организационни структури в дистрибуцията.




  1. Дистрибуционна политика. Компоненти на дистрибуционната политика. Принципи и правила за установяване, развитие и прекратяване на взаимоотношения с клиентите. Критерии и показатели за избор на целеви пазари и клиенти на вътрешния и международните пазари. Ранжиране на клиентите.




  1. Дистрибуционни канали. Дефиниране и основни характеристики на дистрибуционните канали. Участници в дистрибуционните канали. Видове дистрибуционни канали. Структуриране на дистрибуционните канали. Взаимоотношение между участниците в дистрибуционните канали. Конфликти и противоречия в дистрибуционните канали.




  1. Управление на дистрибуцията. Стратегически и тактически решения в управлението на дистрибуцията. Изисквания към избора и интегрирането на участниците в дистрибуционните канали. Вертикални и хоризонтални системи за управление на дистрибуцията. Управление на потоците в дистрибуционните канали. Контрол на дистрибуционните канали. Роля на дистрибуционните и логистичните центрове, борсите, безмитните зони, терминалите и товарните селища в управлението на дистрибуцията. Стимулиране на участниците в дистрибуцията.




  1. Управление на качеството. Същност и особености в управлението на качеството в сферата на услугите. Фактори, които формират качеството на обслужване в логистиката. Елементи на качеството. Връзка на елементите на качеството с логистиката. Системи за управление на материалните потоци. Управление на качеството при JIT. Влияние на качеството в системата JIT. Правила и резултати от прилагането на системата 5S. Система за тотална поддръжка на оборудването. Системи за усъвършенстване на транспортирането и манипулирането на материали. Тенденции в управлението на качеството.




  1. Тотално управление на качеството. Философия, цели и принципи на ТУК. Механизъм за осъществяване на ТУК. Системи за управление на ППКРД и МГУД. Връзка между ТУК и логистиката. Модели на ТУК. Системи за управление във веригата на доставките. Цели, политика и оценка на рисковете във веригата на доставките. Принципа на PDCA. Система за управление на доставчиците. Процес на оценка при системите за управление на доставчиците. Управление на качеството на доставчика.




  1. Техники и методи за управление на качеството. Причинно-следствена диаграма на Ишикава. Методът FMEA. Къща на качеството – предимства и недостатъци. Статистически методи и инструменти за управление на качеството. Класификация на статистическите методи. Контрол на качеството при суровините и материалите. Функции, принципи и видове при контрола на качеството. Методи за контрол на качеството. Управление на качеството с контролни карти.




  1. Логистиката в международната среда. Същност, особености и значение на международната логистика. Международни логистични разходи. Фактори, които влияят на международната логистика - политически, икономически, социо-културни, технологични и природни фактори.




  1. Обслужване на международните пазари. Мотиви за навлизане на международните пазари. Методи за обслужване на международните пазари – износ, трансфер на технологии, преки инвестиции. Основни инфраструктурни съображения при обслужване на международните пазари – транспортна, складова и комуникационна инфраструктура.




  1. Логистични аспекти на международната сделка за покупко-продажба. Сключване на международния договор за покупко-продажба. Условия на международния договор за покупко-продажба. Условия на доставка INCOTERMS 2010 – значение, видове и фактори, които обуславят избора на условие на доставка. Средства на плащане - банков превод, чек, запис на заповед и менителница. Методи на плащане - авансов превод, плащане по открита сметка, документарен акредитив, документарно инкасо.




  1. Международна опаковка и маркировка на товарите. Митнически контрол. Цели на опаковането и фактори, които влияят върху избора на опаковка. Видове опаковка и маркировка. Опаковка и маркировка при превоза на опасни товари. Определяне на дължимото мито. Нетарифни мерки, данък добавена стойност и акцизи. Документи, отнасящи се до регулирането на износа и вноса. Митнически процедури при износа и вноса.




  1. Рециклиране и обратна логистика. Първични и вторични материални потоци в националната икономика. Същност и класификация на вторичните материални ресурси. Същност и значение на рециклирането. Обратна логистика и организация на рециклирането.




  1. Особености на логистиката в различните сфери и отрасли на икономиката. Логистиката в производствените фирми. Логистиката в търговските фирми. Логистиката в сферата на услугите. Логистичен аутсорсинг и логистичен сектор - същност и тенденции в развитието.




  1. Същност, цели и обхват на проектирането на логистични системи. Фактори, обуславящи необходимостта от проектиране на логистични системи. Изисквания и подходи при проектирането на логистични системи. Взаимовръзки и взаимозависимости между проектирането и развитието на логистични системи.




  1. Методологически основи на проектирането на логистични системи. Концептуален модел на проектирането на логистични системи. Ситуиране и позициониране на логистични системи. Методология на предпроектното проучване. Разработване на технико-икономическо задание за проектиране на логистични системи.




  1. Методически инструментариум за проектиране на логистични системи. Методи и техники за проектиране на логистични системи. Планиране, конструиране и оразмеряване на технологичните, функционално-структурните, икономическите, организационните и инфраструктурните параметри на логистичните системи. Оценка на ползите, разходите, чувствителността и риска при проектиране и внедряване на логистични системи. Етапност при проектирането и внедряването на логистични системи


ЛИТЕРАТУРА:


    1. БДС EN ISO 9001: 2001 – Системи за управление на качеството. Изисквания (ISO 9001: 2000).

    2. Бауэрсокс, Доналд, Дейвид Клосс. Логистика – интегрированная цепь поставок. Москва, 2001.

    3. Брешков, Ив. Управление на транспорта. УНСС, Стопанство, 2000.

    4. Василев, Е. Управление на транспортни системи. УНСС, Стопанство, 2004.

    5. Гаторна Дж. Основи на логистиката и дистрибуцията., Делфин прес, 1996.

    6. Джонсон Дж., Д. Вуд, Д. Вордлоу, П. Мэрфи, Современная логистика. Вильямс, 2004.

    7. Димитров П., Логистиката в България. Проблеми и перспективи на развитие, Издателски комплекс –УНСС, C., 2013.

    8. Димитров П. (ред.) Логистиката в променящия се свят. БАЛ, София, 1996.

    9. Димитров П. (ред.) Логистиката икономиката на преход. Албатрос, София, 1999.

    10. Димитров П. (ред.) Логистиката в България. Ибис, София, 2003.

    11. Димитров П. (ред.) Логистиката в националното стопанство и фирмата. Ибис, София, 2004.

    12. Димитров П. (ред.), Логистиката в действие. Ибис, София, 2005.

    13. Димитров П. (ред.), Логистиката в теорията и практиката. Ибис, София, 2008.

    14. Димитров П. (ред.), Логистиката – настояще и бъдеще. Ибис, София, 2011.

    15. Димитров П., Величкова К., Раковска М. Развитие на логистичния сектор в България, Университетско издателство “Стопанство”, София, 2008.

    16. Димитров П., Толев М., Тодоров Ф., Величкова К., Корбанколева И. Логистични системи, Университетско издателство “Стопанство”, София, 2010.

    17. Корбанколева И. Снабдяване. Част първа: Планиране на снабдяването. Университетско издателство „Стопанство”, София, 2010.

    18. Кристофер, М. Логистика и управление цепочками поставок. Питер, 2004.

    19. Монте, Армандо, Индустриални съоръжения .Транспортно-логистична енциклопедия, Фабер, С., 2011.

    20. Раковска, М., Международна логистика, Университетско издателство “Стопанство”, София, 2011.

    21. Раковска, М., Управление на веригата на доставките, Издателски комплекс - УНСС, София, 2013.

    22. Сток Дж., Ламберт Д., Стратегическое управление логистикой, М., Инфра-М, 2005

    23. Тодоров, Ф., Логистични комплекси, Тракия-М, С., 2011.

    24. Ballou, Ronald H. Business Logistics Management. Prentice-Hall, 2003.

    25. Bowersox, Donald J. David J. Closs, M. Bixby Cooper, Supply Chain Logistics Management, McGraw-Hill, 2010.

    26. Bowersox, D., D. Gloss, Logistical Management. The Integrated Supply Chain Process. McGraw-Hill, 2003.

    27. Chase R., Aquilano N., Jacobs R. Operations Management, Prentice Hall, 2003.

    28. Chopra, S., P. Meindl, Supply Chain Management. Strategy, Planning and Operation, 2-nd ed., Person Prentice Hall, New Jercey, 2004

    29. Coyle, J., C. J. Langley, R. Novack, B. Gibson, Supply Chain Management: a Logistics Perspective, South-Western College Pub, 2013.

    30. David, P.A. and R.D. Stewart. International Logistics. Thomson, 2008.

    31. Dobler D.W., Burt D.N.: Purchasing and Supply Management: Text and Cases. 6th edition, McGraw-Hill, NY, 1996.

    32. Evans J. & W.Lindsay. The Management and Control of Quality. South Western Intl., 6th ed. 2004.

    33. Jacobs, F. Robert, Richard B. Chase, Operations and Supply Management : The Core, McGraw-Hill, 2010.

    34. Jonsson, Patrik, Logistics and Supply Chain Management, McGraw-Hill, 2008.

    35. Heizer, J., B. Render, Operations management, Prentice Hall, 2010.

    36. Krajewski, L. J., L.P. Ritzman, M. Malhotra, Operations Management. Strategy and Analysis, Prentice Hall, 2009.

    37. Lambert, D., Supply Chain Management: Processes, Partnerships, Performance, Supply Chain Management Institute, 2008.

    38. Leenders, M.R. et al. Purchasing and Supply Management. 13th ed. New York: McGraw-Hill/Irwin, 2006.

    39. Lysons, K. and B. Farrington, Purchasing and Supply Chain Management. 7th ed. Harlow, England: Pearson Education, 2006.

    40. Monczka R.M. et al., Purchasing and Supply Chain Management. 5th ed. South-Western Publishing, Ohio, 2011.

    41. Simchi, D., P. Kaminsky, Designing and Managing the Supply Chain,Springer Science Inc. New York

    42. Van Weele, A.J. Purchasing and Supply Chain Management. Analysis, Strategy, Planning, and Practice. 4th ed. London: Thomson Learning, 2005.

    43. Wood, Donald F., International Logistics, 2002.

    44. Wood, Donald F., P. Murphy, Contemporary Logistics, Prentice Hall, 2003.

РЪКОВОДИТЕЛ КАТЕДРА: ……………

/проф. д-р Филип Тодоров/

ДЕКАН: ……………………………………



/проф. д.ик.н. Христо Първанов/








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница