Програма за интеграция на малцинствата в община берковица /рпимоб/ резюме



страница1/4
Дата24.07.2017
Размер0.49 Mb.
#26436
ТипПрограма
  1   2   3   4




РАМКОВА ПРОГРАМА ЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА МАЛЦИНСТВАТА В ОБЩИНА БЕРКОВИЦА”

/РПИМОБ/
РЕЗЮМЕ

В последните години в българското общество се утвърждава модела на демократичен плурализъм, защита правата на човека и основните човешки свободи. Нашата страна продължава успешно да върви по пътя на обществено-институционално демократизиране, хармонизиране на обществените нагласи и процеси с тези на развитите европейски страни.

Полагат се усилия в отстояване позитивните процеси в посока развитие на между етническите отношения, скъсяване дистанцията в интер-културен диалог, успешното интегриране на ромската общност в българското общество и постигането на по – устойчиви резултати.

Ставаме свидетели на поредица от структурни промени в различни обществени отрасли. Променят се силно както икономическите, така и социалните, политическите и културни акценти в обществото.

Страната ни стана равноправен член на Северно атлантическия пакт, получихме покана за присъединяване в Европейските структури през 2007г., затворихме успешно преговорните глави с Европейската комисия, стартира процедура по строителството на АЕЦ-Белене. В много градове в страната влязоха крупни инвеститори.

Разработват се и се предлагат в обществената сфера различни програми по ФАР, СИФ, Световна банка, инициативи свързани с младежката заетост, хора в неравностойно положение и др. Всички с основна цел разширяване възможностите на хората за реализация в новите условия. Тези промени налагат нов модел на обществени нагласи и отношения, които касаят целият български народ. Промени, които да гарантират стабилност, устойчивост на развитието в процесите на адаптация, интеграция на етническите малцинства, като неотменна част от българското общество.

На територията на нашата Община живеят мирно не от вчера представители на различни етноси: тук са роми, каракачани, и др. Поради обективни причини настъпването на демократичните промени се отразиха неблагоприятно върху представителите на етническите малцинства. Но най-силно те засегнаха представителите на ромската общност, тя не успя своевременно да се подготви и догони в своето развитие другите етнически малцинства и представителите на мнозинството.

Изминаха шест години (април 1999г.) от подписването на Националната програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество. През 2005г. февруари месец България стана домакин на стартиране на международна програма “ДЕСЕТИЛЕТИЕ НА РОМСКОТО ВКЛЮЧВАНЕ 2005 – 2015”. Последваха предложения от страна на общността за балансирани решения, програмно подкрепен подход в сложната материя. Но до ползотворно, работещо партньорство при формулиране, решаване на конкретни проблеми, така и не се стигна.

Нестопанските организации на територията на страната и в Община Берковица продължават да реализират програми в различни сектори на обществения живот. Но въпреки това усилията им са недостатъчни да променят със свои сили негативите натрупани в различните общности през годините на обществено – икономически и социален преход.

Всеобщо и погрешно се оказа схващането, че малцинствата ще намерят своето място и начин да се адаптират и по – специален подход не е необходим. Но бързо променящите се условия в обществените процеси, завишените изисквания към нашата страна по отношение интеграция на ромската и други общности в българското общество доказват, че е необходим адекватен подход, който да доказва устойчивост в намеренията на държавната и местна власт. А от друга страна етническите общности не бива да се разглеждат, като пасивен наблюдател – консуматор на несъгласувани с нейните нужди решения. Нужно е вече да бъдат предприети конкретни мерки основаващи се на намеренията на правителството на РБългария декларирани през 1993г., а именно:



  • Подобряване условията на живот на всички български граждани;

  • Намаляване степента на социална изолация сред малцинствените общности;

  • Ограничаване на нарастващата бедност;

  • Промяна в медийния образ на малцинствата;

  • Взаимно зачитане на културните ценности;

  • Повишаване образователното равнище и др.

Изолацията на ромската общност, наред с липсата на програмно подкрепени подходи доведоха до утежняване на състоянието на малцинствата. Завиши се степента на недоверие, вътрешно несъгласие с обкръжаващите ги обществени процеси и апатия.

В наши дни предизвикателствата пред държавната и местна администрация с новия курс на страната към ЕС доказват нарастващата необходимост от смяна на подхода – от пасивно очакване към активно включване, инициативност с цел подготовка на хората за предизвикателството на новото Европейско семейство. С високи цели и още по – високи отговорности. За да бъдем в крак с времето е нужно да се смени подхода, чрез изместване на акцента. От позиция спонтанна реакция при възникнала инициатива в посока институционално – програмно стимулиране разработването на инициативи, при които да се гарантира по – пълно, реално участие на общностите при формулиране и практическо решаване на конкретни проблеми.

Всяка национална, местна политика, програма или стратегия с приоритетна насоченост към интегриране на малцинствата би следвало да бъде насочена към постигането на устойчивост и развитие при решаване на проблемите на същите, да отговаря на реалните им нужди, оценени като приоритетни от самите общности, и не на последно място да способства, увеличава възможностите за участие на повече хора в реализацията им.

Програмата следва да е съобразена със реалната обществено – социално икономическа среда на местно ниво, със съответно адаптирани задачи, така че да улесняват преходните процеси на интеграция на цялото общество в структурите на страните от Европейския съюз. Програма следва да бъде част от Националната политика на РБ по отношение на интеграция на етническите малцинства по – специално ромската. Така може да се гарантира, че заложените в програмата дейности отговарят на очакванията и нагласите на хората, съобразени с възможностите на държавната и местната администрации, ползват се с широка обществена подкрепа, което е основен приоритет в развитите Европейски страни.

С цел пълноправното участие на всички български граждани в процесите свързани с предстоящото приемане на РБ в Европейските обществено – икономически и социални структури и във връзка със стартиралата инициатива на 02.02.2005г. десетгодишната Европейската програма: “ДЕСЕТИЛЕТИЕ НА РОМСКОТО ВКЛЮЧВАНЕ 2005-2015” и за благоприятстване процесите на Европейска интеграция, адаптация на местната администрация и разширяване практическите възможности, Общински съвет - Берковица приема програма целяща повишаване на жизнения стандарт на своите жители представители на малцинствени общности.
О Б Щ И Н С К И Я Т С Ъ В Е Т - Б Е Р К О В И Ц А

П Р И Е М А

РАМКОВА ПРОГРАМА ЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА МАЛЦИНСТВАТА В ОБЩИНА БЕРКОВИЦА” - /Р П И М О Б/





  1. ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА:

    1. Създаване на благоприятни условия за устойчиво развитие и участие на етническите малцинства в обществените процеси на територията на Община Берковица.

    2. Значително разширяване възможностите на Община Берковица да участва равноправно с другите Общини в страната в конкурсните програми на ЕС с насоченост социализиране, приобщаване на уязвими малцинствени общности.

    3. Подобряване качеството на живот, повишаване на жизнения стандарт на жителите на Община Берковица.

    4. Превръщане на Община Берковица в привлекателно място за живот, личностно и обществено развитие.




  1. ПРИНЦИПИ НА РАЗРАБОТВАНЕ И УЧАСТИЕ В ПРОГРАМАТА:

    1. Равнопоставеност и доброволно участие на всички български пълнолетни граждани независимо от пол, раса, религия, верска и етническа принадлежност.

    2. Активно взаимодействие и участие на всички обществени сектори.

    3. Добронамереност, отговорно ангажиране на представители с различни обществени, социални и икономически позиции, с отношение към програмата.

    4. Участие и контрол от страна на граждански организации при разработване и практическо реализиране на отделните етапите в програмата.

    5. Равно-поставено конкурсно начало на всички НПО, организации, физически и юридически лица при практическата реализация на сектори от програмата.

    6. Програма, която отчита, стимулира и не пренебрегва досегашните усилия на етническите общностите, НПО, община, така и на всички граждани и институции в постигане на целите заложени в нея.

    7. Поставя акцент в предложенията и прилагането на осъществими политики и практики с оглед постигане на по – бърз измерим напредък, устойчивост на развитие в процесите на приобщаване и социализация на малцинствените общности на територията на Община Берковица.

    8. Програмата предлага активна, ефективна работа с инструментариума, който разполага с цел спомагане процесите за успешно вписване на община Берковица в Европейските структури.

    9. Програмата конкретизира Националната програма за равноправно интегриране на ромската общност в българското общество, с възможност да трансформира острите нужди на застрашените малцинствени общности.

Програмата дава възможност за прилагане на съобразени, адаптирани с реалните нужди на хората решения, които са съобразени с историческите, социалните, икономическите и обществени реалности в Община Берковица. Екипа участвал в разработката, счита че едно от важните условия за успешното му прилагане е – спазването на основния принцип залегнал в разработката, а именно: “ДОВЕРИЕ, ПАРТНЬОРСТВО, УВАЖЕНИЕ И ВЗАИМОПОМОЩ” Убедени сме, че програмата ще покаже нов управленски подход ориентиран, съобразен пряко с нуждите на хората. Продукт, който ще подпомогне активното им участие в изграждането на нов тип европейско, обществено, отговорно отношение и поведение. Понятието включване – приобщаване според нас зависи от две основни понятия малцинство и мнозинство. То е израз на статукво, по което има съгласие, което не се оспорва и не предпоставя конфликти. Мнозинството трябва да уважава уникалността на малцинствата, да съдейства за съхранение на тяхната идентичност. Това означава изграждане на богата материална и духовна култура характерна за развитите демократични общества, обединяващи ценностите на всички малцинствени общности, групи в името на единна и силна държава.





  1. ПРЕПОРЪКИ

  1. Предлаганата програма, е рамков документ отворен и позволява актуализиране на заложените в нея препоръки в зависимост от динамиката на изменение и развитие на обществено – икономическите процеси в Общински и Национален мащаб.

  2. Програмата следва да се разглежда, като приемлива основа за взаимно участие на всички добронамерени жители на общината, споделящи идеята за по – добро мирно, достойно бъдеще и мирно съжителство за всички жители на община Берковица.

  3. Заложените в нея мерки имат за цел реализиране на комплекс от практики, чрез които да се постигне устойчивост в решаването на специфичните проблеми на малцинствените общности, населяващи територията на Община Берковица.




  1. НОРМАТИВНА БАЗА.

  1. Декларация на Тридесет и деветото Народно събрание на Република България за ангажираността на държавните институции за постигане на целите на Десетилетието на ромското включване 2005 – 2015 година;

  2. Национален план за действие по “Десетилетие на ромското включване 2005 – 2015 г.”, приет от Министерския съвет – Извлечение от Протокол № 15 от заседанието на МС на 14.04.2005 г., Решения по т. 1;

  3. Политиката “Здраве за всички през 21 век” на СЗО за Европейския регион;

  4. Общински план за развитие на Община Берковица 2007-2013г.;

  5. Управленската програма на правителството на РБ в раздел XI – Интеграция на малцинствата ;

  6. Решение на МС на РБ № 693 План за действие за изпълнение на рамковата програма за равноправно интегриране на ромската общност в българското общество;

  7. Рамковата конвенция за защита на националните малцинства;

  8. Национална програма за интеграция на ромската общност в българското общество, подписана на 09.04.1999г. и приета с протокол № 18/22.04.1999г.на МС на РБългария;

  9. Декларация на Десетилетието, подписана от правителствените ръководители на осем държави от Югоизточна Европа на 2 февруари 2005 г. в София;

  10. Решение на РБ за включване в “Декада на ромското включване 2005-2015г.”, по инициатива на Световна банка, Отворено Общество от 01.07.2003г. в Будапеща подкрепено от правителството с Министър Председател г-н Сакс Кобургготски;

  11. Конвенцията за борба срещу дискриминацията в областта на образованието;

  12. Международна конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация;

  13. Решение № 556 на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа/ОССЕ/

  14. Закон за защита от дискриминацията


Р А З Д Е Л И
I. ОБРАЗОВАНИЕ
II. КУЛТУРА
III. БЛАГОУСТРОЯВАНЕ НА КВАРТАЛА С ПРЕОБЛАДАВАЩО МАЛЦИНСТВЕНО НАСЕЛЕНИЕ
IV. СОЦИАЛЕН СТАТУС
V. ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ.
VI. ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
VII. АЛТЕРНАТИВНИ ИКОНОМИЧЕСКИ ИНИЦИАТИВИ В МАЛКИТЕ НАСЕЛЕНИ МЕСТА
VIII. ПРИСЪСТВИЕ НА МАЛЦИНСТВЕНИТЕ ОБЩНОСТИ

В ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО

ВЪВЕДЕНИЕ

Разнообразието в етнически състав на Република България и в частност Община Берковица е обективна историческа даденост. За вземането на правилни политически и други управленски решения свързани с подобряване жизнения стандарт, качеството на живота, жизнената среда на национално, регионално и место равнище е необходимо прилагането на адекватни държавнически решения подплатени с необходимият програмен ресурс и подходящ инструментариум за решаването на конкретен проблем или нужда.

Липсата на актуална, достоверна информация за етническия състав на населението в сложните условия на адаптиране към новият икономически модел на развитие, в процес на задълбочаваща се демографска криза, съществува реална опасност от вземането на неадекватни решения, които могат да засилят негативните тенденции в социално икономическите процеси, така че да придобият подчертано етнически характер. От друга страна отсъствието на точни статистически данни за представителите на малцинствените общности в Национален, регионален и общински мащаб. Липсата на адекватен програмен подход съобразен с етно спецификата, отчитащ нагласите и реалните нужди на хората.

Работата на парче и други немаловажни причини, създават условия за различни спекулации, недооценяване на сложността, значимостта, неотложността в решаването на специфичните проблеми на уязвимите етнически малцинствени общности. Това от своя страна доведе до самозатваряне на малцинствените общности, повишаване на етническото напрежение, нарастване на нетърпимостта, недоверието. Негативи, чийто последствия пречат осезаемо на процесите на присъединяване и предстоящото през 2007г. реално членство на Република България в ЕС.




ДЕМОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА БЕРКОВИЦА
Берковския край е разположен на важен природно-географски, социално-икономически и стратегически кръстопът. Община Берковица е разположена в Северозападна България на площ 472 624 кв.км., в подножието на Стара планина под в. Ком 2016 м н.в.. На север граничи с област Монтана, на изток малка част с община Криводол, на югоизток с община Вършец, на юг с община Годеч, и на запад с община Георги Дамяново. Територията на Община Берковица съставлява 13.02 % от общата територия на областта и е първа по големина след Община Монтана, по територия и втора по население. Демографското развитие на общината е тревожно нестабилно – значително намалява броят на населението. Важен фактор за демографският срив е високата смъртност и ниската раждаемост на населението за 2005 г.родените са 143 деца , починали 446 жители . Естественият прираст за 2005 година е отрицателен – 303. Преобладаващо е населението във възрастовите групи между 18 и 61 години 11967, над 60 години 5580 и до 18 години 3784. Към 01.05.2006г. населението на Община Берковица е общо 21331 души, мъже 10317 и жени 11014, като в трудоспособна възраст са 56,1% от общото население на Общината. Регистрираните безработни в Дирекция “Бюро по труда”-гр.Берковица към 01.05.2006 година са 1732 лица.

Нивото на безработица за страната към 01.12. 2005г. е 11,5 % , а за Община Берковица 23,2 %, от което се вижда, че ръстът на безработица е два пъти по- голям от средния за страната. Висок е процентът на незаетото население в трудоспособна възраст, най вече сред ромското население. Причините за това са липсата на професионална квалификация и ниското образование, което притежават. В заключение може да се направи констатацията, че се утвърждават негативните тенденции в естественото развитие на населението, изразяващи в ниската раждаемост от българското население и високата раждаемост на населението от ромският етнос, а в същото време и високата смъртност като цяло на населението в Община Берковица е факт. Към тези фактори следва да се добави и въздействието на външната миграция, която пряко или косвено също допринася за влошаване на демографската ситуация у нас.

В зависимост от културно-историческата обстановка, по-малка или по-голяма роля са играли следните етнодиференциращи фактори :


  • етническия произход;

  • родния (майчиния) език;

  • религията, обичаите;

  • явления от материалния бит, традиции;

  • външни и вътрешни политически събития.



Таблица № 1

Население по местоживеене и етническа група в Община Берковица към 01.05.2006г

Етническа група

Общо

В това число ( брой)

в град Берковица

в селата

Общо

21331

16687

4644

Българска

17476

13347

4219

Ромска

3855

3430

425



  1. ОБРАЗОВАНИЕ

По своята същност и предназначение образованието се явява основополагащ елемент на всички движещи се напред общества и процеси. През последните години сме свидетели на поредица от качествени, така и количествени промени на родното ни образование. Налице е сериозен спад в качеството на преподаваният материал, а също така и отлив на деца от учебния процес предимно представители на ромската общност. Тук причините са различни и са продиктувани от въздействието на обективно съществуващи, обществено – икономически, социални, демографски и др.фактори.

Тежкото икономическо състояние в годините на преход се отрази негативно върху покупателната способност на всички домакинства в страната. Но особено силно от промените бяха засегнати представителите на малцинствените общности. Това доведе до трайно ограничаване възможностите на много от тях да изпращат децата си редовно и в подобаващ вид на училище. В повече от случаите родителите свързват това с невъзможността да си осигурят трайна заетост, която да им позволи да обезпечат децата си необходимите облекла, учебни помагали и консумативи. Това доведе до сериозно намаляване на посещаемостта и ранното отпадане на децата от училище. Значително спадна броя на завършващите средно и продължаващите висше образование младежи.

За овладяване на негативните тенденции в изоставането на ромските деца в сферата на образованието е необходимо, то да бъде адаптирано с новите завишени изисквания към учебният материал, съдържание, да се повиши в пъти качеството на преподаване. Необходима е активна, целенасочена Национална и местна политика в посока разширяване достъпа на всички деца до масовите училища, чрез изместване на акцента от съсредоточаването им в така наречените квартални училища. Необходимо е да бъдат предприети такива мерки, които да гарантират на децата условия да израстват, учат, живеят и работят заедно, като неразделна част от българското общество. За тази цел е необходимо да се работи активно с обществото, родителите, учителите и училищните настоятелства за преодоляване на предразсъдъците и негативните нагласи. Необходимо е да се засили присъствието на нагледни материали и информация за живота, историята, бита и културата на различните етноси.

Препоръчително е учителските и управленски колективи да преминат през модулни обучения в мулти-културен, интер-културен диалог, което да разшири техния мироглед в опознаване спецификата на живота на своите ученици. Убедени сме, че това ще се отрази благоприятно върху качеството на образователния процес.

МЕРКИ:


  1. Необходимо е да се предвидят активни, адекватни мерки в посока повишаване ефективността в образователния процес с цел създаване на конкурентна работна ръка в съответствие с механизмите за регулиране пазара на труда например;

  • Прилагане на приоритетните мерки в частта образование по “Десетилетие на ромското включване-2005-2015г.” ;

  • Преглед на общинската нормативна база

2. Подсигуряване на учебници, учебни помагала и учебно-технически пособия и средства за подготвителен, първи, втори и трети клас, подобряване на материално-техническата база, оборудване на кабинети в детските градини и училищата в рамките на действащата нормативна уредба.




  • Подобряване качеството на учебния процес.

  • Подобрена материална база в училища и детски градини

3. Въвеждане на система за стимулиране и насърчаване на младежи от етническите малцинства, завършващи основно образование за продължаване обучението им в по-горна степен – предоставяне на информация за донорски организации, осигуряващи финансова помощ на студенти от етническата общности и др.




  • Подпомагане изграждането на професионално подготвени кадри от етнически произход.

  • Повишаване квалификацията в системата на образованието на т.нар. “помощник на учители” от етническата общност;

4. Осигуряване на автобус и финансови средства за превозване на децата до училищата и детските градини.

5. Интегриране на ромските деца в градските училища


  • 2005 – 2006 – 100 деца

2006 – 2007 – 20% увеличение

2007 - 2008 – 30% увеличение

2008 - 2009 – 50% увеличение
6. Въвеждане на СИП-ове по фолклор на етническите малцинства в училищата, които изявяват желание за формиране на учебни групи


  • Спомагане процеса на опознаване между деца и ученици с различна етническа принадлежност.

7. Проект за ромски ансамбъл


8. Изработване и приемане на Общинска програма за културен обмен
9.Осъществяване на форми за ефективна работа с родители, които възпрепятстват децата си да посещават детска градина и училище. Изготвяне на програма за съвместна работа на общините и институциите от системата на народната просвета с представители на различните етнически общности.


  • Намаляване броя на отсъстващите от училище, подлежащи на обучение деца.

10.Специализирана дейност на училищните психолози и педагогическите съветници за улесняване на взаимната адаптация на децата към новата образователна среда.




  • Подобряване на взаимоотношенията в училище.

11. Провеждане на дейности в детските градини и училищата за изграждане на положителни нагласи към образователната интеграция на децата от различните етноси.


12. Провеждане на семинари и други форми на обучение на родителите за преодоляване на негативни стереотипи и изграждане на толерантни взаимоотношения.
13. Ежегодно организиране и провеждане на “Ученическите спортни игри”, състезанието по ски “Млад олимпиец” с участието на ученици без оглед на етническата им принадлежност.


  • Премахване на бариерите и негативното отношение между децата.

  • Подпомагане работата в екип.

14.Дейности за опознаване на различните етнокултури и провеждане на конкурси на подходяща тематика.




  • Популяризиране на културното многообразие.

15.Стимулиране на извънкласните дейности, спомагащи общуването между деца и ученици с различен етнически произход.




  • Утвърждаване на позитивни модели на сътрудничество между децата с различен етнически произход.

16.Организиране на периодични тематични дискусионни срещи на интеркултурна тематика.




  • Ангажиране на обществеността с проблемите на интеркултурния диалог.

17.Подпомагане работата на училищния вестник в ІV ОУ “Г. С. Раковски” и издаването на такива в останалите училища в общината.




  • Популяризиране на вестника в цялата община.

18.Възстановяване на училищните радио предавания, подпомагащи общуването между ученици от различен етнически произход.


19. Провеждане на анкети и допитвания по важни за етническите общности въпроси.


  • Ангажиране на етническите общности с въпросите по интеграцията.

Убедени сме, че при проявяване на добра воля и загриженост към бъдещето на децата на Община Берковица е възможно в обозримото бъдеще, да се похвалим с устойчиви резултати от нашият съвместен труд, пред бъдещите поколенията на Община Берковица.





  1. Каталог: admini -> programi
    admini -> О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г
    admini -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
    programi -> Програма за опазване на околната среда. С цел запазване на ресурсите на лечебни растения на територията на община Берковица
    admini -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
    programi -> Програма за развитие на туризма в община берковица през 2008 година
    programi -> Програма за управление дейността по отпадъците


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница