Програма за малки проекти на глобалния екологичен фонд методика за изчисляване на съхранението и фиксирането на co



страница1/5
Дата05.06.2017
Размер357.82 Kb.
#22798
ТипПрограма
  1   2   3   4   5


Проект:

Гори и влажни зони в България - интегрирани инструменти за смекчаване на глобалното затопляне и опазване на природата

Финансиран от:

ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД

МЕТОДИКА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА СЪХРАНЕНИЕТО И ФИКСИРАНЕТО НА CO2

СОФИЯ ИЗГОТВЕНА ОТ: СДРУЖЕНИЕ „ПРОЕКТ РОДОПИ”

Декември 2010 г.

Базисна информация


Проект „Гори и влажни зони в България - интегрирани инструменти за смекчаване на глобалното затопляне и опазване на природата” е съвместна инициатива на Сдружение за дива природа БАЛКАНИ (Водеща организация), Сдружение „Проект Родопи” и Държавно горско стопанство „Ивайловград”, финансирана от Програмата за малки проекти (ПМП) на Глобалния екологичен фонд. Проекта е подкрепен от Министерство на околната среда и водите и Министерство на земеделието и храните - Изпълнителна агенция по горите. Общата цел на проекта е проучване, разработване и насърчаване на механизмите, които интегрират опазването на най-ценните екосистеми с ограничаване на последиците от глобалното затопляне. Дейностите на проекта в най-общ смисъл са свързани с:

  • Уточняване на методика за проучване съхранението и фиксирането на CO2 в екоститемите.

  • Изследване значението на екосистемите за намаляване на последиците от глобалното затопляне и съпоставка с целите за опазване на биологичното разнообразие.

  • Проучване и демонстриране на възможностите за кандидатстване на проекти за гори и влажни зони на пазарите за въглеродни емисии, чрез разработване на 3 проекта и промотиране на възможностите за кандидатстване.

  • Адаптиране на управлението на горите и влажните зони и прилагане на моделни дейности като залесяване с местни дървесни видове и използване на биомасата от блатата като възобновяем енергиен източник.

Проектните дейности са насочени към 3 целеви района на страната:

  • територията на Държавно горско стопанство „Ивайловград”

  • Перелишкия дял на Западни Родопи в частност територията на частни горовладелски кооперации Гела, Солища, Стойките

  • Драгоманското блато, разположено в карстовия район на запад от София.

В първите два района проектните дейности са насочени предимно към горските екосистеми, а в Драгоманското блато от интерес ще бъдат влажните зони.

Цели и предмет на заданието


Настоящето задание е принос към една от базисните дейности на проекта, а именно Дейност 1.1 „Уточняване на методика за изчисляване съхранението и фиксирането на CO2. То продължава работата на Сдружение „Проект Родопи” в областта на екосистемните услуги и по-специално свойството на горските екосистеми да фиксират СО2 и има за цел да предложи опростена методология за изчисляване на количествата натрупан въглерод и нивото на усвояването му от дървесни видове и горите на целевите за проекта територии – ДГС „Ивайловград” и избрани горски кооперации в област Смолян.

Ролята на горите за фиксирането на въглерод


Горите играят важна роля в глобалния кръговрат на въглерода. Всяка година, с растежа на горите и увеличаване на биомасата на дървесната растителност се усвоява въглерод от атмосферата и се съхранява в растителните тъкани. Този процес е известен като усвояване на въглерод. Независимо от постоянната обмяна на въглерод между горската биомаса, почвите и атмосферата, и в резултат на ползването на дървесните продукти, голямо количество въглерод остава съхранен в листата и дървесните тъкани, в корените и съставките на почвата. Това количество е познато като натрупан/запасен въглерод (Фигура 1). Усвояването и натрупването на въглерода в дървесната растителност намалява количеството и забавя скоростта на натрупване на въглероден диоксид в атмосферата и по този начин забавя процеса на глобалното затопляне. Горите усвояват и отлагат повече въглерод от колкото всяка друга земна екосистема, и представляват по този начин важна естествена защита срещу климатичните промени. (Matthews et al. 2000)
Фигура 1: Кръговрат на въглерода в горски ландшафт

Ролята на горите за смекчаване на причинения в резултат на човешките дейности парников ефект е призната от Рамковата Конвенция на ООН по изменение на климата (РКОНИК). В оригиналния текст на Конвенцията е упоменато, че загубата на горите води до негативни промени в климата. Освен това текстът отбелязва, че горите са не само поглътител на въглероден диоксид, но и служат като резервоари на въглерод1 под формата на биомаса. Запазването и/или увеличаването на горската покривка спомага за забавяне на промените в климата. Според Протокола от Киото на РКОНИК страните от Анекс 12 към Конвенцията биха могли да получат кредити по задълженията им за намаляване на емисиите на парникови газове за въглерода (т.нар carbon offset), усвоен от поглътители от сектора на “земеползването, промените в земеползването и горското стопанство” (LULUCF sector). Обаче само определени дейности в този сектор са приемливи. Това са увеличение на горската покривка (залесяването на земи, които преди това не са били покрити с гора, и възстановяването на изсечените гори) – дефинирани като приемливи от Протокола от Киото, и стопанисване и на горите, управление на обработваемите земи, пашата и ревегетацията (засаждане на растителност и възстановяване по този начин на почвата на деградирали земи) – добавени като приемливи дейности от Споразумението от Маракеш3. Макар и на страните от Анекс 1 да е разрешено да получават кредити за такива дейности, те също трябва да отчитат и негативното влияние, което обезлесяването оказва, при оценка на баланса в сектора на “земеползването, промените в земеползването и горското стопанство” (Bauer and Corredor 2006).

За да се намалят или предотвратят промените в климата, трябва да бъдат разработени и приложени мероприятия за подпомагане на допълнително усвояване и отлагане на въглерод от горите. Такива мероприятия трябва да се основават на точни познания за местонахождението и размерите на съществуващите запаси от въглерод, за количествата на освободен и усвоен въглерод годишно, и за възможностите на различните типове гори, на различни месторастения, да увеличават равнището на усвояване на въглерода и неговото запасяване. В тази връзка основната цел на настоящето задание е да се разработи или идентифицира методология за изчисляване на количеството запасен и усвоен въглерод от горите в целевите за проекта територии – ДГС „Ивайловград” и избрани частни горовладелски кооперации в района на Смолян. Освен това ще бъдат предложени кратки препоръки за устойчиво стопанисване на горите водещи до допълнителна редукция на въглероден диоксид чрез усвояването на въглерод от дървесната растителност. Така резултатите от заданието могат да бъдат използвани като отправна точка и насоки, от собственици на гори в Родопите и други заинтересовани от проекти и получаване на кредите за това в рамките на РКОНИК и механизмите на Протокола от Киото.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница