Програма за малки проекти на глобалния екологичен фонд



страница1/5
Дата29.08.2016
Размер0.94 Mb.
#7725
ТипПрограма
  1   2   3   4   5
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД


ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект

Име на проекта на български език:

Подобряване на екологичната и социална обстановка в села с висока безработица, чрез създаване на масиви с трайни насаждения, отглеждани по биологичен начин в изостанал селски район попадащ в НАТУРА 2000



Име на проекта на английски език:

Improving of the ecological and social situation in villages with high degree of unemployment by means of creation of a massif with perennial plants grown in a biological way in a deserted rural region which fall into NATURA 2000



Кандидатстваща организация на български език:

Неформална гражданска група (НГГ) ”Единство”, регистрирана по Закона за задълженията и договорите


Кандидатстваща организация на английски език:

NGG „Edinstvo”

Партньори по проекта:

1 Кметство с. Бяга, което ще съдейства за провеждане на информационни събрания, срещи и обучения.

2 Читалище “Никола Вапцаров”, което ще предостави зала за провеждане на обучения по агроекология на земеделските производители и ще съдейства за популяризиране на новостите в областта на земеделието

3. НПО „Млад природозащитник- БЕСАПАРА” с. Бяга – ще помогнат при разпространяването на листовките и организирането на обучения, анкети и събрания за популяризиране на проекта.

4. Българско дружество за защита на птиците / Bird Life Bulgaria. Оказване на експертна и техническа помощ при реализиране на мониторинг на биологичното разнообразие, за установяване на ефекта от проекта

Продължителност на проекта: 36 месеца

Общ бюджет на проекта: 126515 лева – 91677,54 $ при курс на деня = 1,38 лв/$

Сума, за която се кандидатства от ПМП, 61646 лв. = 44671,01$ и е 48,72 % от общия бюджет

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на проекта:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

І. КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията – Неформална гражданска група /НГГ/ „Единство”


2. Общи данни: НГГ „Единство” е официално регистрирана съгласно ПРИЛОЖЕНИЕ 1, и ще получи БУЛСТАТ, ако настоящия проект бъде одобрен за финансиране

3. Контакти Адрес: с. Бяга 4587, обл. Пазарджик, ул. "Първа" № 46, GSM: 0896 29 49 57, 0886 883 151,

еmail: petiahg@gmail.com

инж. Петя Георгиева

4. Банкова информация

НГГ „Единство” ще открие банкова сметка, ако настоящия проект бъде одобрен за финансиране



5. Лице за контакт: инж. Петя Харалампиева Георгиева- GSM: 0896 29 49 57 - еmail: petiahg@gmail.com

6. Оторизирано лице, длъжност, номер на лична карта


инж. Петя Харалампиева Георгиева – ръководител на проекта

7. Мисия и стратегически цели на организацията

Мисия: Постигане на устойчиво развитие и създаване на трайна трудова заетост в селата Бяга и Исперихово, чрез преструктуриране на конвенционалните земеделски практики в региона, развитие на био-земеделие, прилагане на агро - екологични схеми и природосъобразен туризъм.

Стратегически цели:

1. Провокиране на интерес в местното население към биоземеделието, чрез демонстриране на добри практики и личен ангажимент и работа на членовете на неформалната група с цел намаляване на количествата пустеещи земи, създаване на устойчиви, естествени условия за живот на редките и защитените видове в района, разпространение на информация, опит, добри практики и директна подкрепа за разработването на проекти за устойчиво развитие за последователи на НГГ „Единство” .

2. Успешно усвояване на средствата от ЕС и други донори за намаляване количеството на пустеещите земи, привличане на още земеделски производители, които да преминат към биологично земеделие и в последствие създаването на сдружение от земеделски био- производители и оформяне на територията на селата Бяга и Исперихово като център за бопроизводство. Популяризиране на биологичната сертификация на земеделска продукция и трайното налагане на земеделски биопродукти на пазара.

3. Прилагане на био -земеделието като иновативен метод за осигуряване на трайна трудова заетост и запазване на биологичното богатство в зоните попадащи в общоевропейската екологична мрежа НАТУРА 2000.



8. Кратка история на организацията и предишни постижения

Неформалната група “Единство” е съставена от физически лица и представители на църквата„ Свети Димитър” с. Исперихово, които до момента са се подпомагали най-вече с доброволен труд и малки парични средства, дарявани на църквата. Членовете на НГГ”Единство” участваха в разработването и публичното обсъждане на „Стратегията за икономическо развитие на Община Брацигово 2007- 2013” приета на сесия на Общински Съвет на 20.05. 2005г. Интересът към био - земеделието бе провокиран с проведените от Община Брацигово информационни срещи на които населението бе запознато с подхода „ЛИДЕР” и финансиранията от Програмата за развитие на селските райони.

Настоящия проект е първи опит на членовете на НГГ”Единство” за дългосрочни съвместни дейности, с реализацията на които ще се изгради ядрото на бъдеща организация на земеделски био-производители. Внедряването на нови биотехнологии при отглеждането на трайни насаждения и разработването на пустеещите земи по екологичен начин ще е най-благоприятната възможност за развитие на стопанска дейност от населението без значително вмешателство в екологичното равновесие на региона, каквото би имало с разработването на пустеещите земи по конвенционален начин. Ползването на хербициди, пестициди, инсектициди и разораването на пустеещите земи – каквото е конвенциалното земеделие, би било грубо вмешателство в живота на съществуващите в пустеещите земи видове. Неизбежно е активирането на местното население при усвояването на средствата от ЕС, което неизменно ще доведе до разработване на пустеещите земи. Ето защо с реализацията на настоящия проект се надяваме да насочим вниманието на заинтересованите страни в региона към био-земеделието – единствената алтернатива за стопанска дейност щадяща природата. Поради забраната за използване на минерални торове и синтезирани продукти за растителна защита, биологичното земеделие не само, че не вреди, но и оказва благоприятно въздействие върху опазването на биоразнообразието, съдейства за опазване качеството на водите и на почвите, допринася за постигане на равновесие в системата: почва – растения – животни - човек. Биологичното растениевъдство стимулира използването, следователно опазването, на стари местни сортове растения, поради по-голямата им устойчивост към болести и неприятели и по-добрата им адаптивност към местните условия, т.е. има положително влияние върху опазването на генетичното разнообразие сред земеделските култури.
9. Капацитет на организацията

При реализацията на проекта ще се ползват знанията и уменията на следните експерти:



  • професор- доктор на селскостопанските науки Стойчо Каров - Председател на Асоциацията за екологично земеделие „Екофарм” - Пловдив

  • Димитър Стоянов – сертифициран проиводител от с.Бачково , член на УС на „Асоциация за биологично земеделие”

  • Красимир Кунчев - Управител на „ Балкан Биосерт” ООД Пловдив

  • Консултации и пряка помощ от екипа на Проект “Родопи”

Безспорен факт е необходимостта от привличането на компетентни специалисти които да ни помогна при разработването на проекта, и които в полседствие ще ни косултират по време на неговата реализация. Главни консултанти на проекта ще бъдат изброените по-горе специалисти – хора с голям опит и научен потенциал в биоземеделието и разпространението на добри практики. Те ще изготвят технологичните карти за отглеждането на трайните насаждения, отчитайки резултатите от почвените анализи и редица други фактори. Ще ни консултират както при засаждането и грижите за отглеждането на насажденията, така и при водене на ефективна борба с болестите и неприятелите по тях. Ще допринасят за организирането и провеждането на ефективи информационни кампании сред местното население и ще допринесат за популяризирането на резултатите от проекта и ефективността на биологичното земеделие Като устойчив модел за развитие на региона.
10. Финансов капацитет

Неформалната група като такава е създадена с цел създаване и реализацията на настоящия проект. По предварително споразумение между членовете е изяснен финансовият ресурс и ангажимент на всеки член от групата, количеството земя, която предстои да обработва и видовете трайни насаждения, които ще засажда при реализацията на настоящия проект. НГГ”Единство” ще осигури средствата за съфинансиране от:


Таблица № 1




Вид на финансирането

Източник на средства

Време на осигуряване

Размер

лв.

1

Лични средства за съфинансиране

НГГ – спестявания

Първа година

14 000

2

Субсидии и компенсаторни плащания при започната процедура за сертифициране на земята за биопроизводство.

ПРИЛОЖЕНИЕ № 5


ДФЗ - компенсациите се плащат 5 години

2-ра и 3-та година след стартирането на проекта по 391 eвро/xa. за 1година

6724

3

Подпомагане от бъдещи последователи ПРИЛОЖЕНИЕ№6

“Преврен Строй” СД

Транспортни разходи за времетраенето на проекта

500

4

Приходи от ябълкови градини 2 дка

Млади градини

1-ва, 2-ра и 3-та години –общо

4400

5

Банков кредит за развитие на земеделие

Банка

По необходимост

4000

6

Извършване на селскостопански услуги

Оран и други

През целия период

4000

Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница