Програма за новия програмен период, бе оценено като предпоставка за много трудности и заплаха за успешното изпълнение на програмите



Дата26.10.2018
Размер170 Kb.
#101200
ТипПрограма

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ



Изх. № ……………………

……………………………..


ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-ТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО

Г-ЖА ЛИЛЯНА ПАВЛОВА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ПГ ГЕРБ

На Ваш № 354-06-477 от 06.11.2013 г.
Относно: Етап на подготовка на програмите за трансгранично сътрудничество 2014-2020

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖО ПАВЛОВА,

Във връзка с поставения от Вас въпрос относно етапа на подготовка на програмите за трансгранично сътрудничество Румъния – България, Гърция – България, България – Сърбия, България – Турция и България – Македония за периода 2014-2020 г., Ви предоставям следната информация по програми:

Към настоящия момент са създадени съвместните работни групи (СРГ) по всички програми за териториално сътрудничество, в които Република България ще участва за програмен период 2014-2020 г., включително и за програмите за трансгранично сътрудничество по вътрешни и външни граници на Европейския съюз.

Министерството на регионалното развитие е определено за водещо при подготовката на програмите за трансгранично сътрудничество (ТГС) за периода 2014 – 2020 година между Република България и съответно: Република Сърбия, Република Македония и Република Турция.




  • България – Сърбия, България – Турция, България – Македония 2014-2020

На 17 октомври 2013 г. е получена официална позиция от страна на ЕК за запазване на двустранния характер на програмите за трансгранично сътрудничество по инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) за новия програмен период. Първоначалното предложение на ЕК (от декември 2012 година) за механично обединение на трите програми за ТГС, съ-финансирани по ИПП (България-Сърбия, България-Македония и България-Турция) в една четиристранна програма за новия програмен период, бе оценено като предпоставка за много трудности и заплаха за успешното изпълнение на програмите.

На 7 ноември 2013 г. бе проведено първото заседание на Съвместната работна група по програмата за трансгранична сътрудничество със Сърбия. На срещата, във връзка с географския обхват, бяха обсъдени предложенията областите Враца (България) и Топлица (Сърбия) да бъдат предложени на Европейската комисия за включване в допустимия трансграничен регион.

Насрочени са първите срещи на Съвместните работни групи, съответно на 14 ноември за програмата с Македония и 26 ноември – с Турция.

Независимо от значителното забавяне от страна на ЕК при определянето на географския обхват на бъдещите програми по ИПП, работата по подготовка програмите продължава с необходимите темпове. Следва да се отебелжи, че на този етап все още не е разработен стратегическия документ на ЕК, който ще определи тематичната концентрация на бъдещите програми за ТГС, съ-финансирани от ИПП.




  • Програма за ТГС Румъния – България 2014-2020

Към настоящия момент са проведени четири заседания на съвместната група. В рамките на проведените заседания са решени следните основни въпроси:

Географския обхват на бъдещата програма и по-конкретно наличието на заявен интерес за включване на допълнителни региони на ниво 3 (NUTS III) към програмата за трансгранично сътрудничество - във връзка с постъпили заявления за включване в допустимата територия на програмата от областите Варна, Ловеч и Разград от българска страна и Букурещ от румънска страна, съвместната работна група се обедини единодушно около решението, териториалният обхват на програмата за ТГС Румъния-България 2014-2020 г. да остане в рамките на допустимите райони от ниво 3 по NUTS, разположени по протежение на границата между двете партниращи държави, като бъде осигурена възможността за финансиране на до 20% от помощта за дейности осъществени извън програмната територия при условие, че бъдат спазени изискванията, посочени в чл.19 от проекта на Регламент за ЕТС.

Бъдещите структури на управление - в следващият програмен период Румъния ще продължи да бъде управляващ орган на програмата. В рамките на четвъртото заседание е взето решение съвместният секретариат да остане на територията на гр. Кълъраш, като на територията на България в град Русе бъде изграден под-секретариат, който да подпомага българските бенефициенти.

Към настоящия момент е наличен първи проект на териториален анализ (публикуван на страницата на програмата), както и първи резултати от извършени предварителни проучвания за нагласите сред настоящите и потенциални бенефициенти по програмата. Дискусиите по избора на тематични цели и инвестиционни приоритети предстоят в рамките на следващите заседания на СРГ.


Програма за ТГС Гърция – България 2014-2020

Към настоящия момент е проведено едно заседание на съвместната работна група, на което са обсъдени следните основни въпроси: приемане на общ подход в процеса на подготовка на бъдещата програма; представяне на резултатите от проучване на нагласите сред настоящите и потенциални бенефициенти по програмата относно приоритетите за сътрудничество; одобряване на технически задания за програмиране и предварителна оценка на бъдещата програма. Към настоящия момент Управляващият орган на програмата (Министерство на развитието и конкурентоспособността на Гърция) провежда тръжни процедури за избор на консултанти. Второто заседание на СРГ ще се състои на 29.11.2013 г. в гр.Хасково. Дискусиите по избора на тематични цели и инвестиционни приоритети предстоят в рамките на следващите заседания на СРГ. В следващият програмен период Гърция ще продължи да бъде управляващ орган на програмата.



МИНИСТЪР:

ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА


гр. София, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” 17-19

тел. 94 059, факс 987 25 17



www.mrrb.government.bg



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница