Програма за обработка и анализ на емпиричната информация и контролните действия като предпоставка и гаранция за качеството на изследователската работа



Дата20.08.2018
Размер47.5 Kb.
#81069
ТипПрограма
Становище

От проф. д.с.н. Валентина Златанова, ИИОЗ при БАН

за докторската дисертация на доц. д-р Е.Ченгелова

за присъждане на научната степен „доктор на науките”

по специалността 05.11.01 „социология”

на тема „Холистичен подход за изграждане на методология за емпирично изследване на икономиката в сянка”

Представеният за защита дисертационен труд на доц. д-р Емилия Ченгелова за присъждане на научната степен „доктор на социологическите науки” е посветен на разработването на методология за емпирично изучаване на един от видовете неформална икономика, а именно икономиката в сянка.

Дисертационният труд е 381 стр. и се състои от четири глави, заключение и литература. В литературата са посочени общо 236 заглавия, от които 101 на български, останалите – на английски и руски език. Освен това са посочени 71 електронни източници по темата. Приложени са 25 фигури и 5 таблици. Има 18 публикации по темата и 10 доклади, изнесени от авторката на научни форуми.

В първата глава се прави критичен анализ на традициите и подходите и методите за изследване на неформалните икономически дейности на базата на европейските и световните тенденции, както и на нашия опит.

Във втората глава се конструира методология за емпиричното изследване на икономиката в сянка – подход, модел, емпирични индикатори и източниците на емпирична информация.

Трета глава е посветена на изследователската стратегия и технология – избор на релевантни методи, организация на изследователската технология и конструиране на изследователските инструменти, програма за обработка и анализ на емпиричната информация и контролните действия като предпоставка и гаранция за качеството на изследователската работа.

В четвъртата глава се прави верификация на методологията на изследването по отношение на инструментална адекватност и приложимост, теоретичен модел, обоснованост и релевантност на източниците на информация и методите за набирането й.

Дисертационният труд, представен за защита, отговаря на две много важни изисквания за придобиване на научната степен «доктор на социологическите науки»:



  • Актуалност на проблема и ясно формулирани изследователска теза, цел, предмет и задачи;

  • Направени са важни научни приноси по отношение на иновативност, разширяване на съществуващите знания по проблема и възможности за приложение в практиката.

Важно достойнство на работата е, че в основата на анализа е поставен мултидисциплинарният подход, а за решаването на поставените цели и задачи са използвани различни научни подходи и методи (системно-функционален анализ, анализ и синтез, дедуктивен и индуктивен подход, социологически подход, социалнопсихологически подход, съвкупностен подход, монографичен и типологичен).

В духа на критичното осмисляне на традициите в подходите и методите за изследване на неформалните икономически дейности, доц. д-р Ченгелова развива оригинално разбиране на неформалната икономика като паралелна икономическа подсистема (а не отделен сектор), елементите на която пронизват вертикално всички аспекти на социално икономическите процеси. Обоснован е авторовият избор на конструкта „икономика в сянка“, разкрита е онтологичната му същност и адекватността му за целите на конструирането на методология за емпирично изучаване на икономическите практики, извършвани в нарушение на официалните регулации и правила.

Внимание е отделено на съвременните тенденции в социологическия дебат върху неформалността. Както и констатираното сериозно изоставане, допуснато в изграждането на теоретични модели за целите на емпиричното изучаване на неформалните икономически дейности.

Авторката задълбочено разкрива основните методологически проблеми при създаването на методологии за емпирично изучаване на проблематиката, систематизира предизвикателствата при дизайна на релевантни изследователски стратегии и тяхното практическо прилагане в българската изследователска практика.



Доказана е основната изследователска теза, че в българската изследователска практика се провеждат фрагментарни действия, в резултат на което се измерват отделни аспекти от неформалните икономически практики.

Конструирана е авторска методология за емпирично изследване на икономиката в сянка и е обосновано въвеждането на понятието „холистичен подход за емпирично изследване на икономиката в сянка”.

Най-важните научни приноси на дисертационния труд са в следните посоки:

1) Разработена е авторска концепция за структурата на икономиката в сянка и нейната детерминираност като закономерен, присъщ, необходим и имплицитно вплетен елемент на българската икономическа реалност;

2) Представено е оригинално авторско виждане за функциите на икономиката в сянка и произтичащите от това основни видове неформалност;

3) Формулиран е критичният праг на насищане на социеталното пространство с формални правила;

4) Изграден е модел на взаимодействията между формалните и неформалните елементи в системата от социално икономически отношения.

В дисертационния си труд доц. д-р Емилия Ченгелова прави и съществени практико-приложни приноси, а именно:

На първо място, предложени са критерии за отграничаването на неформалните икономически дейности и е разработен модел на обекта на изследване с висок евристичен потенциал за конструиране на методологии за емпиричното изучаване на:

1) представите, нагласите и оценките на различни категории от населението за неформалните икономически дейности;

2) възприемането и чувствителността на българското общество към сенчестите практики в икономиката;

3) обхвата и проявленията на сенчестите икономически практики;

4) реалната включеност на пазарните субекти в икономиката в сянка;

5) характеристиките и факторите за сенчестото икономическо поведение.

На второ място, успешно са операционализирани понятията на модела.

На трето място, обоснована и разработена е изследователска стратегия и технология за емпиричното изследване на икономиката в сянка.

Трудът на доц. д-р Е. Ченгелова има важно значение за теорията и практиката на емпиричните социологически изследвания. Той поставя началото на методологическите опити за изграждане на оптимални изследователски стратегии за емпирично изследване на икономиката в сянка – чрез умело съчетаване на концептуалните модели за неформалността и най-новите тенденции в методологията и практиката на емпиричните социални изследвания. А конструирането на модели за поведение на стопанските субекти, нарушаващи формалните правила за стопанска дейност дава възможност те не само да се прилагат в социологическата практика за емпиричното изучаване на стопанското поведение на пазарните субекти, но и да могат да се идентифицират социално икономическите последствия от икономиката в сянка, както и възможностите за оптимизиране на институционалната среда.

Докторската дисертация на доц. д-р Е. Ченгелова респектира със своя обем, но и с качеството и дълбочината на направените анализи, изводи и препоръки. Този труд прави значими приноси с теоретико-методологически и практико-приложен ефект. Направените научни постижения имат важно значение за създаването на нови знания за възможностите за изследване на социално-икономическите процеси, както и обогатяване на съществуващите знания в тази област с цел оптимизирането на интитуционалната среда.

Като един от водещите изследователи в областта на емпиричната социология, доц. Ченгелова защитава със сериозни аргументи оригинални научни тези, които са компетентна основа за развитие на научната политика в тази област и за социалната практика. Тя е разпознаваема фигура в научната общност у нас и се ползва с научен авторитет.

Смятам, че автореферата и справката за научните приноси отразяват адекватно работата и постиженията на автора, а езикът е прецизен и точен.

Познавам от много години работата на доц. Е. Ченгелова, но нямам публикации в съавторство с нея.

На основата на всичко казано до тук, препоръчвам на членовете на уважаемото жури по защитата да гласуват единодушно ЗА присъждането на научната степен “доктор на социологическите науки” 05.11.01. по специалността “социология” на доц. д-р Емилия Евгениева Ченгелова.
24.05.2013
Подпис:..................................

(проф.д.с.н. В.Златанова)







Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница