Програма за образование, обучение, младеж и спорт, която стартира през 2014 г. Основна цел на програмата е да се повиши качеството на образование и обмен на добри практики



Дата30.11.2018
Размер111.95 Kb.
#106756
ТипПрограма
ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+“

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Програма „Еразъм+“ е новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт, която стартира през 2014 г. Основна цел на програмата е да се повиши качеството на образование и обмен на добри практики. По програмата участие могат да вземат освен студенти и преподаватели, и служители на Техническия Университет – София.



В програмата участват държавите членки на Европейския съюз, както и Лихтенщайн, Ирландия, Норвегия, Република Македония и Турция. От учебната 2015/2016 г. само за райони с одобрено финансиране от ЦРЧР започва сътрудничество с институции от други райони на света.

Програма „Еразъм+“ предоставя следните възможности за участие на преподавателски и непреподавателски състав:

ВИДОВЕ МОБИЛНОСТИ:

  • Мобилност с цел преподаване  - Тази дейност е насочена към преподавателския състав и дава възможност за преподаване в друг европейски университет, с който ТУ-София има сключен договор.



  • Мобилност с цел обучение (практика) -   Под формата на обучение или практика в европейски университет, или друга подходяща организация, тази дейност дава възможност на преподавателите и служителите за професионално развитие.

.

ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА МОБИЛНОСТТА:

  • Продължителност на мобилността – не по-малко от 2 дни (без дните за път) и не повече от 2 месеца;

  • Мобилност на преподавателския състав с цел преподаване – не по-малко от 8 часа на седмица (или по-кратък период).

  • Техническият университет – София ограничава възможния срок за мобилност в приемаща институция до 1 седмица – 5 работни дни и 2 дни за пътуване с оглед възможност за обмен на по-голям брой участници.

  • В случаите, когато мобилността е за срок по-голям от една седмица финансирането се отпуска само за 1 седмица.

ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА – ГРАНТ

  1. Финансовата подкрепа за мобилност на преподаватели и служители се отпуска съобразно 4 групи държави и зависи от стандарта на страната, в която ще се осъществи мобилността.

  2. Еразъм+ грантът е фиксиран и не може да бъде увеличаван или намаляван.

  3. Отпуска се и сума за транспортни разходи, изчислявани съобразно калкулатор на разстоянието, разработен от Европейската комисия.

  4. Еразъм+ грантът не е цялостна издръжка и не покрива всички разходи. Целта на финансовата подкрепа е да компенсира частично разходи, възникнали от разликата в стандарта на живот в отделните държави.

  5. За мобилности между 15-60 дни ЕК прилага специална схема на редуцирано финансиране.

ФИНАНСИРАНЕ:

  • Индивидуална подкрепа (единична, дневна ставка в ЕВРО)

Сумата за индивидуална подкрепа включва броя на работните дни плюс еднократна издръжка за двата дни за пътуване.

ГРУПА

ПРИЕМАЩА СТРАНА

СУМА В EUR

1

Дания, Ирландия, Холандия, Швеция Великобритания

160 EUR

2

Белгия, България, Чехия, Гърция, Франция, Италия,

Кипър, Люксембург, Унгария, Австрия, Полша, Румъния,

Финландия, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Турция


140 EUR

3

Германия, Испания, Латвия, Малта, Португалия, Словакия,

Република Македония



120 EUR

4

Естония, Хърватска, Литва, Словения

100 EUR



  • Транспортни разходи/Калкулатор на разстояние:

http://ec.europa.eu/programmes/erasmus–plus/tools/distance_en.htm

Разстоянието е дистанцията от мястото на тръгване до мястото на пристигане, а сумата е за отиване и връщане.

РАЗСТОЯНИЕ

СУМА В EUR

Между 100 и 499 км

180 EUR

Между 500 и 1999 км

275 EUR

Между 2000 и 2999 км

360 EUR

Между 3000 и 3999 км

530 EUR

Между 4000 и 7999 км

820 EUR

8000 км и повече

1100 EUR

УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ И СЕЛЕКЦИЯ

  • Право на участие в мобилност имат:

  • с цел преподаване - всички преподаватели в ТУ-София независимо от тяхната академична степен и без оглед на тяхната длъжност (щатна или нещатна);

  • с цел обучение/практика – преподаватели независимо от тяхната степен и длъжност, и служители на ТУ – София на постоянен трудов договор.

  • Участието в мобилност на преподаватели и служители става с конкурс съобразно двустранните договори между ТУ-София и европейските университети;

  • Окончателното решение за участие в мобилност за преподаване или обучение се взима от комисия за проверка на общата компетентност в съответния факултет. След проверка на съответствието на кандидатите с критериите за оценка комисията ги класира.

  • Кандидатите за участие в мобилност трябва:

  • да отговарят на изискванията за езикова подготовка по работния език;

  • да не са участвали в мобилност за преподаване или обучение през настоящата учебна година;

  • да са селектирани на базата на подписан договор с приемащата институция.

  • Броят на преподавателите и служителите, които могат да провеждат мобилност са отбелязани в договора.

  • Участникът се счита за приет за реализиране на мобилност, когато има:

  • покана/писмо (Letter of Invitation) от приемащата институция;

  • предварително одобрено споразумение за преподаване или обучение (Mobility Agreement for Teaching/Mobility Agreement for Training).



  • С цел обективното разпределяне на желаещите за мобилност, при селекцията комисиите по факултетите селектират до 1-2 преподаватели на договор, само ако има изпратени 1-2 студенти за обучение или практика по съответния договор или по други договори от факултета.




  • В случаите, когато има повече от един договор с един и същи университет координаторите на договорите уточняват помежду си броя на преподавателите в съответствие с броя на изпратените студенти по тези договори и наличието на финансови средства.

  • При селекцията предимство имат:

  • координатори на нови договори;

  • преподаватели ангажирани пряко с организиране на обучението/практиката на заминаващи или пристигащи студенти;

  • служители включени в организацията на студентската мобилност във факултетите или в административните звена на университета.

  • Преподаватели и служители, които не са координатори на договори или не са пряко ангажирани в организиране на студентската мобилност могат да участват в програма „Еразъм+“ само ако са реализирани бройките за студентска мобилност в съответния факултет и имат съгласието на координатора на договора и декана на факултета.

  • При наличие на допълнителни свободни места се прави пропорционално преразпределение в полза на факултетите изпратили най-голям брой студенти.

  • При съгласие на приемащата институция, наличието на свободни места и средства за участие в мобилност могат да кандидатстват преподаватели и служители от други факултети, ако отговорят на условията за участие и ако специалностите, и програмите за преподаване или обучение са близки по съдържание.

  • Комисиите по факултети не селектират:

  • желаещи за участие в мобилност по договори, в които няма обмен през последните две години;

  • желаещи за участие по договори, в които няма предвидена студентска мобилност;

  • желаещи за участие, които са допуснали нарушение на правилата на програма „Еразъм+“ в минали участия.

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА МОБИЛНОСТ НА ПРЕПОДАВАТЕЛСКИ И НЕПРЕПОДАВАТЕЛСКИ СЪСТАВ С ЦЕЛ ОБУЧЕНИЕ

ДОКУМЕНТИ ЗА ПОДБОР

Процесът за селекция на кандидатите се организира във факултетите на ТУ-София съгласно правилата на програма „Еразъм+“. След приключване на селекционната процедура във факултета оригиналите и екземплярите на долупосочените документи се предават в офис Еразъм за окомплектоване досието на всеки преподавател или служител.

  1. Удостоверение за съгласие от декана на факултета за участие в мобилност с цел обучение на съответния преподавател/служител – 1 екземпляр;

  2. Договор за мобилност с цел обучениеMobility Agreement for Training – 3 екземпляра. Договорът се попълва от кандидата и след като се подпише от координатора на договора и от институционалния координатор се изпраща за предварително одобрение от приемащата институция.

  3. Доклад от координатора на договора с критерии за селекция – 1 екземпляр.

  4. Заповед за селекция и класиране. Въз основа на доклада от координатора деканът на факултета издава заповед за селекция и класиране на кандидатите – 1 екземпляр.

  5. Протокол от заседанието на факултетната комисия за селекция подписан от всички членове на комисията и придружен от декларация за липса на конфликт на интереси за всеки един от членовете на комисията – 1 екземпляр.

ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАМИНАВАНЕ

Тези документи се подготвят от преподавателите/служителите и заедно с документите от селекцията се представят в офис Еразъм.



  1. Личен договор с ТУ-София за мобилност с цел обучение, придружен с удостоверение от банка за наличие на лична сметка в евро. Удостоверението трябва да съдържа - името на титуляра на сметката, IBAN и BIC на банката. – 3 екземпляра;

  2. Декларация за защита на личните данни – 1 екземпляр;

  3. Удостоверение за престой (Certificate of Attendance) – 3 eкземпляра;

  4. Покана/писмо от приемащата институция. Поканата следва да включва целия срок на мобилност, включително дните за пътуване. – 1 екземпляр.

  5. Предложение за командировка – 1 екземпляр.

  6. Доклад до Ректора за допълнително финансиране от ТУ-София. (Този доклад се подава само в случаи, когато има разпределени средства за командировки по факултети. Докладът се резолира от декана на съответния факултет и е неразделна част от предложението за командировка. В заявлението задължително се записва предназначението на финансирането – напр. за доплащане на пътни дневни, квартирни и др.)

  7. Заповед за командировка. Въз основа на предложението за командировка и поканата сектор МПО издава заповед за командировка – 2 екземпляра;

  8. Европейска здравна карта и медицинска застраховка „Помощ при пътуване“.


ДОКУМЕНТИ ЗА ОТЧЕТ

В 10 дневен срок след приключване на мобилността всеки участник предава документите за отчет в офис Еразъм, дирекция „Международен обмен и интеграция“.

  1. Удостоверение за присъствие с начална и крайна дата на реализираната мобилност, подписан/подпечатан от приемащата институция – Certificate of attendance;

  2. Договор за мобилност за обучение, подписан и подпечатан от приемащия университет – Mobility agreement for training;

  3. Бордни карти/автобусни билети, печат в паспорта (при пътуване с автомобил) или други документи, удостоверяващи влизането и напускането на страната, в която се реализира мобилността.

ФИНАЛЕН ОТЧЕТ – В последния ден от мобилността на имейла на участника ще бъде генериран линк за задължителен, попълнен и изпратен онлайн отчет. Преподавателят/служителят трябва да попълни отчета в срок от  7 дни.

.

ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ



  1. Всички участници в мобилност за преподаване или обучение трябва да спазват договорения срок на мобилност. При съкръщаване срока на мобилността са длъжни да възстановят напълно или частично полученият Еразъм+ грант.



  1. В рамките на една учебна година всеки преподавател или служител има право само на едно участие в дейностите за мобилност.

  2. При избора на приемаща институция всеки кандидат ползва създадената база данни в ТУ-София – валидни договори с университети по държави за съответната учебна година.

  3. Всяка приемаща институция сама определя сроковете за кандидатстване. Академичните календари могат да се намерят на сайта на всеки университет.

  4. Престоят в приемащия университет или предприятие се зачита съгласно издаденото Удостоверение за присъствиеCertificate of Attendance, в което са отразени началната и крайната дата на мобилността.

  5. Поканата от приемащата институция трябва да покрива целия период на мобилност, включително дните за пътуване.

  6. При наличие на свободни места и съгласие от приемащата институция за участие в мобилност за преподаване или обучение могат да участват и преподаватели и служители от друг факултет при условие, че кодовете на знание отбелязани в договорите за обмен, специалностите и програмите за преподаване, и обучение са близки по сдържание.

  7. При попълване кода на знанието в договора за мобилност всеки участник избира този код, който в максимална степен съответства на неговата специалност и преподавани дисциплини в ТУ-София.

.

  1. Отчетните документи потвърждават началната и крайната дата на периода на мобилност. Отчита се периодът, който се покрива от всички отчетни документи.

  2. Престоят се отчита в 10-дневен срок след приключване на мобилността в офис Еразъм.

  3. Срокът за изготвяне на всички документи е 15-20 работни дни.

  4. Всички участници сами осигуряват билетите си за транспорт и хотелски резервации.

  5. Преди да правят хотелска резервация и закупуване на билети за пътуване, участниците трябва да са съгласували всички документи в офис Еразъм. При несъблюдаване на този ред всички разходи са за тяхна сметка.

  6. Участници, които ще ползват и ще отчитат средства извън финансирането по програма „Еразъм+“, трябва да правят своите резервации за хотели и билети за пътуване чрез фирма „Пан-Турс“. В противен случай дирекция Финанси не признава направените разходи. (За участници финансирани само по програма „Еразъм+“, това условие не важи).

  7. Когато двама или повече преподаватели пътуват за участвие в мобилност с един и същи автомобил, сума (грант) за транспорт получава само единия от тях.

  8. Участието в конференции, семинари, конгреси и други подобни форуми не се зачита за мобилност по програма „Еразъм+“.

За информация и контакти:

Станка Власова,

офис Еразъм, ст. 1255,

тел.: 02 965 2655



stvlasova@tu-sofia.bg


Каталог: Erasmus -> Erasmus
Erasmus -> Висше учебно заведение: Институционален Болонски експерт
Erasmus -> Програма „Еразъм+ (2015/C 347/06) Въведение и
Erasmus -> General agreement on students placement
Erasmus -> Програма еразъм регистър „ индивидуални договори „ студентска мобилност
Erasmus -> Международна кредитна мобилност допустими региони за сътрудничество и изисквания към образователната степен на студените
Erasmus -> Спорт с дейностите в областта на спорта се подчертава ролята на спорта като обществена проява за насърчаване на социалното приобщаване, равните възможности и укрепваща здравето физическа активност
Erasmus -> Въпроси относно качество на сътрудничеството
Erasmus -> Програма „еразъм+ на ту софия и н ф о р м а ц и я


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница