Програма за отбелязване на тези две събития включва изложба, представяне на няколко видеоматериали за безопасността и здравето при работа (бзр), дебат между специалисти и социални партньори и други мероприятия



Дата28.02.2018
Размер225.41 Kb.
#60399
ТипПрограма
Национален център по опазване на общественото здраве

Център за международна информация по безопасност и трудова медицина (CIS)

ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН

по безопасност и трудова медицина

брой 1/2009, година X

СЪДЪРЖАНИЕ



Международни акценти

Новини от ЕС

Избрахме за Вас

Информационни ресурси

Курсове за обучение и конгресни прояви


Бюлетинът се издава със съдействието на CIS/ILO, Женева

Международни акценти


28 април – Световен ден за безопасност и здраве при работа
Всяка година на тази дата Международното бюро по труда (МБТ) отбелязва Световния ден за безопасността и здравето при работа. Избраната тема за тази година е “Опазването на здравето и живота на работното място - основно човешко право”. В подготвената по този повод брошура се акцентира върху необходимостта от защита на правото на работещите на здравословна и безопасна работна среда, както и върху призива на МБТ във връзка със световната криза “Социална справедливост за справедлива глобализация”. Според статистиката на МБТ :

  • на всеки 15 секунди в света умира един работник поради трудова злополука или професионална болест;

  • на всеки 15 секунди 160 работници претърпяват трудова злополука;

  • в края на всеки ден около 1 милион работници стават жертва на трудова злополука;

  • всеки ден 5500 умират поради трудова злополука или професионална болест.

Тази година световният ден съвпада с 90-та годишнина от създаването на МБТ. Богатата програма за отбелязване на тези две събития включва изложба, представяне на няколко видеоматериали за безопасността и здравето при работа (БЗР), дебат между специалисти и социални партньори и други мероприятия.


За допълнителна информация: http://www.ilo.org/public/english/protection/safework/worldday/index.htm



Световната криза и достойният труд
Осмото Европейско регионално съвещание на Международната организация на труда(МОТ) завърши на 13 февруари с призива да се обединят усилията, за да се запазят работните места и да се възстанови икономическият растеж в условията на най-тежката икономическа криза в Европа за последните 60 години.
Генералният директор на МОТ Хуан Сомавия посочи шест сфери на действие, към които трябва да насочат усилията си управляващите, работодателите и работещите:

  1. Осигуряване на кредити и стимулиране на търсенето;

  2. Ориентиране на социалната защита и политиките за заетостта към най-уязвимите социални групи;

  3. Подкрепа на производствените предприятия и особено на най-малките;

  4. Гарантиране спазването на правата на работещите и на основните принципи на труда

  5. Засилване на социалния диалог и тристранното сътрудничество;

  6. Продължаване и увеличаване на помощта за развитие и на инвестициите за най-уязвимите страни.

На съвещанието бяха представени два доклада. В първия доклад, озаглавен “Осигуряване на достоен труд в Европа и Централна Азия”, са анализирани икономическите, трудови и социални тенденции. В седем глави са представени проблемите в тези области и пътищата за тяхното решаване. В пета глава “Социална защита” е направен преглед на достъпа до медицинско обслужване и безопасността и здравето при работа в страните от региона, между които и в България.


Вторият доклад “Резултати в областта на достойния труд: обзор на дейността на МОТ за 2005-2008 г.” съдържа примери за постигнатите резултати в страните от региона.
Автори на Националния доклад на България за осигуряване на достоен труд са Искра Белева и Васил Цанов от Икономическия институт на БАН.
Докладите са публикувани на сайта: http://www.ilo.org/public/english/region/eurpro/geneva/what/events/lisbon2009/index.htm



50-годишнина на CIS/МОТ и неговата мрежа от регионални, национални и колабориращи центрове
В продължение на 50 години, от 1959 г. до днес, Международният център за информация по безопасност и здраве при работа (CIS) на МОТ допринася за превенцията на трудовите злополуки и професионалните болести като разпространява информация за безопасността и здравето при работа (БЗР). Заедно със своята мрежа от регионални, национални и колабориращи центрове CIS (част от която е и Националният център по опазване на общественото здраве) той идентифицира, подбира, анализира и разпространява документи със съществено значение в областта на БЗР. Основният инструмент за разпространение на информация е библиографската база CISDOC, която се поддържа и актуализира постоянно, както и свързаните с нея информационни продукти.

Понастоящем мрежата включва около 150 центрове от целия свят, които по традиция се срещат всяка година. През октомври т.г. в Женева ще бъде отбелязана тържествено 50-годишнината на CIS/МОТ и неговата мрежа. Ще бъде публикувана историята на тази международна инициатива, ще бъдат представени нови продукти, а участниците ще обсъдят бъдещето й в условията на световната икономическа криза и постоянните технологични и социални промени в областта. 






Новини от ЕС


Кампания за здравословни работни места
Тридесет и три мултинационални и европейски компании се включиха в кампанията за оценка на риска на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа. Интересът към нея расте и броят на участващите фирми вероятно ще се удвои. Те ще организират мероприятия, обучение и ще участват в създаването на видеоматериали. Кампанията има за цел да намали броя на трудовите злополуки и професионалните болести чрез насърчаване на оценката на риска, като първа стъпка за създаване на трайна превантивна култура.
Допълнителна информация за кампанията и участниците в нея:

http://osha.europa.eu/fr/press/press-releases/eu-risk-assessment-campaign-30-multinational-organisations-and-companies-take-action



Европейски директиви

Новата Европейска наредба № 1336/2008 за класифициране, етикетиране и пакетиране на вещества и смеси влезе в сила на 20 януари 2009 г. Крайният срок за класифициране на вещества според новите изисквания е 1 декември 2010, а на смеси – 1 юни 2015 г.



*

Европейската комисия внесе предложение за нова европейска директива за условията на труд на работещите на морски кораби. С нея се прилага постигнатото споразумение с Асоциацията на корабособствениците и Европейската федерация на транспортните работници относно Конвенцията за морския труд на МОТ от 2006 г. Предвижда се Европейската директива да влезе в сила едновременно с Конвенцията на МОТ, която от своя страна ще започне да се прилага, след като бъде ратифицирана от необходимия брой държави. Конвенцията определя минимални стандарти за трудова заетост, работно и свободно време, условия на труд, защита на здравето, медицински грижи, социално осигуряване и т.н. на морския персонал, нает или работещ на борда на морски кораби.



*

Европейският парламент(ЕП) прие резолюция за психичното здраве, с която одобрява признаването му като основен приоритет за действие. ЕП подкрепя сътрудничеството между органите на ЕС и държавите-членки и ги призовава да разработят съвместно законодателство за психичното здраве. Резолюцията включва раздел, посветен на психичното здраве на работното място. В него се подчертава, че работното място има ключова роля за социалната интеграция на хората с психични здравни проблеми. В тази връзка ЕП призовава държавите-членки:



  • да подпомогнат изследванията на онези условия на труд, които биха могли да причинят психични заболявания, преди всичко сред работещите жени;

  • да разработят програми за реинтегриране на работното място на лицата с психични проблеми и за обучение на работодатели и служители за справяне със специфичните потребности на тези хора;

  • да прилагат пълно и ефективно Директива 2000/78/ЕО за създаване на обща рамка за равноправно третиране с оглед на трудовата заетост и професията;

  • работодателите да насърчават здравословна работна атмосфера, като обръщат внимание на намаляването на професионалния стрес, на причините за психични нарушения на работното място и на тяхното елиминиране; и да създадат програми за стимулиране на емоционалното и психично здраве на работещите;

  • Европейската комисия да изисква от фирмите и организациите да публикуват годишни доклади за своята политика и дейност за опазване на психичното здраве на служителите им.

Пълният текст на резолюцията е публикуван на сайт: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P6-TA-2009-0063+0+DOC+XML+V0//BG




Избрахме за вас


Учените предупреждават за нанокатастрофа
В търговската мрежа се продават над 600 продукти на основата на наноматериали, като чорапи, паста за зъби, слънцезащитни кремове, чаршафи и др. Според прогнозите продажбите им ще нараснат десетократно. Същевременно почти нищо не е известно за свързаните с тях рискове. Учените смятат, че най-голям е рискът за здравето на милионите заети в производството на наноматериали и изхвърлянето на отпадъците от него.
Тези факти бяха съобщени наскоро от експерта Кай Саволайнен, директор на изследванията на безопасността на нанотехнологиите във Финландския институт по трудова медицина и координатор на европейски научноизследователски проекти за здравния риск, свързан с нанотехнологиите. Той посочи, че едва един процент от ресурсите за изследване на нанотехнологиите са насочени към оценката на риска. Според учените не бива да се допуска катастрофата през 20 век, причинена от азбеста, да бъде последвана от нанокатастрофа.
Допълнителна информация:

http://www.artto.kaapeli.fi/unions/T2009/m11/




Прогноза за възникващите професионални химически рискове
Европейската агенция за безопасност и здраве при работа публикува доклад на 49 европейски експерти за възникващите химически рискове. Терминът “възникващ риск” означава риск, който е нов или такъв, който се увеличава. Прогнозата е изготвена въз основа на данните от три последователни анкетни проучвания по метода “Делфи”, като резултатите са степенувани по петстепенната скала на Ликерт.
1. Частици

Първо място по значимост сред възникващите химически рискове заемат следните частици:



  • наночастици – проникват в организма на човека и има данни за токсичния им ефект; въздействат върху сърдечната и белодробната система, имат автоимунен и канцерогенен ефект; водят до оксидативен стрес и променят протеиновите структури.

  • отработените дизелови газове са класифицирани от Международната агенция за изследване на рака като “вероятно канцерогенни” и могат да причинят неспецифични белодробни увреждания и рак на белия дроб;

  • изкуствени минерални влакна упражняват възпалителен, цитостатичен и канцерогенен ефект при инхалиране. Необходими са още данни за биологичния и токсичния им ефект, за да бъдат класифицирани.


2. Алергизиращи и сенсибилизиращи агенти

Здравният ефект на епоксидните смоли, чиято употреба се разширява, не е напълно проучен, но е известно, че те са основната причина за професионалния алергичен контактен дерматит. Съобщава се за случаи на кожно сензибизиране, дразнене на очите и дихателните пътища, контактна уртикария, ринит и астма. Продуктите, включени в епоксидни смоли, често съдържат изоцианати, които имат силно сенсибилизиращо действие и дразнят лигавицата. При пряк контакт с кожата изоцианатите причиняват тежки възпаления и дерматит.



Кожната експозиция е основен път за професионална експозиция на опасни вещества. Кожните болести са на второ место по честота сред професионалните болести в ЕС, като 80-90% от тях са причинени от химически вещества.
3.Вещества с канцерогенен, мутагенен и репродуктивен ефект

Експертите определят като възникващи рискове азбеста, кристалния силициев диоксид, дървесния прах, органичните разтворители, ендокринните дизраптори (термин, въведен у нас от специалистите по токсикология; други използвани термини са : ендокринни модулатори, ендокринни разрушители, разрушители на хормони, вещества с избирателно токсично действие върху ендокринната система) , трайните органични замърсители, ароматните амини, биоцидите, азо-оцветителите и комбинираната експозиция на няколко канцерогени.


4. Химически рискове, характерни за определени отрасли

Като възникващи рискове са посочени опасни вещества в строителството и преработването на отпадъци. Заетите в обработването на отпадъци са експонирани на високи концентрации на прах и на повече от 100 летливи органични съединения. Рециклират се все повече електронни и електрически уреди и амортизирани автомобили, които съдържат олово, кадмий, живак и полихлорирани бифенили.


5. Комбинирани рискове

Освен смесите на опасни вещества са идентифицирани комбинации от химични и психосоциални рискови фактори – слаб контрол на химическия риск в малките и средни предприятия и все по-широко използване на подизпълнители, например в такива дейности като поддръжка и почистване, които са по-слабо информирани за химическия риск и следователно по-уязвими.


Прогнозата за химическите рискове е последната от поредица от четири доклада за физическите, биологичните и психосоциалните рискове. Тя е публикувана на сайта:
http://osha.europa.eu/en/publications/reports/TE3008390ENC_chemical_risks/view




риск от сърдечносъдови заболявания при

Ограничаване на съня
Ограничаването на времето за сън и лишаването от сън е често срещано явление в съвременното общество. Ефектът върху имунната система на този разпространен начин на живот е проучен експериментално при млади мъже с добро здравно състояние. Симулирана е пет дневна работна седмица с по 4 часа сън, последвана от 2 дни с по 8 часа възстановителен сън. Установените трайни промени в имунния статус, както и повишената серумна концентрация на С-реактивния протеин, показват, че продължителното ограничаване на съня може да повиши риска от сърдечносъдови заболявания.
Още за резултатите от изследването: http://www.ttl.fi/Internet/English/Information/Press+releases/sleep_restriction_release090309.htm
последствия за здравето на работещите студенти
Все повече млади хора работят по време на редовното си следване. Те излизат на пазара на труда във все по-ранна възраст. В Канада близо 70% от младежите на 17-годишна възраст работят поне по 15 часа седмично.

Проучване на 17-18-годишни млади хора, сред които 73% студенти и 17% ученици, си поставя за цел да установи какви са условията на труд, рисковете и последствията за здравето при младежите. То констатира, че 83% от младите хора работят в търговията на дребно, хотелиерството и ресторантьорството, изкуството и развлекателната сфера. Половината се трудят в малки фирми с по-малко от 20 служители. Времето за посещение на лекции и училище е между 21 и 24 часа седмично, към което са добавят 8-9 часа за допълнителна подготовка. Младежите работят средно по 14 часа в седмицата, а доста от тях и много повече. В някои случаи времето за работа и учене достига 60 часа, в което не се включени други занимания, като например развлечения. При подобно натоварване естествено възниква въпросът за последствията върху здравето на младежите.


Според учените съчетаването на учение и работа способства за появата на симптоми, известни като фактори за бъдещи професионални увреждания. Те могат да бъдат обособени в три групи:

  • симптоми на мускулно-скелетните увреждания (болки в гърба, долните и горните крайници);

  • трудови злополуки (дълбоки срязвания, изгаряния и навяхвания);

  • симптоми на умора и проблеми със съня.

Шестдесет процента от работещите младежи съобщават, че разполагат с един свободен ден седмично или по-малко. Комбинирането на учението с работа и намаленият брой последователни почивни дни в седмицата се отразяват върху качеството и количеството на съня. Според експертите младежите в тази възраст са изложени на риск от умора, прекомерна сънливост, опасност от прекратяване на следването.

Други изследвания доказват, че работата по време на следване влияе отрицателно на амбициите за по-добро образование на младежите в Канада, като от друга страна финансовите проблеми пречат на успеваемостта на студентите през първите два семестъра от следването.


Пълният тест на проучването е публикуван на сайта: www.irsst.qc.ca/files/documents/PubIRSST/R-560.pdf


Седем липсващи елементи за успешното управление на фирмата
Когато хората обясняват какво не е наред в служебния им живот, обикновено посочват онова, което липсва, за да бъдат условията на труд благоприятни. Обсъждат какво недостига в управлението, “малкото”, което трябва да се добави, липсващата човешка страна в отношенията или изчезнали управленски или работни практики. Според проф. Брен, завеждащ катедра по управление на здравето и безопасността при работа в Университета “Лавал”( Канада), в тези случаи става въпрос за пропуски в организацията на труда. Призивът му “Да престанем да управляваме човешките ресурси и да започнем да управляваме по-човешки ресурсите” е негова запазена марка и израз на чувството му за хумор. В наскоро издадената си книга проф. Брен посочва липсващите елементи в управлението, поради които хората не се чувстват добре на работното си място и които са причина за ниската ефективност на фирмите и организациите. В резултат на проучване на 20 фирми и над 17 000 служещи и мениджъри са изведени седем причини, затрудняващи благополучието на работното място и ефективността на фирмата.

Първата причина е, че положителните оценки за работата на служителите са рядко явление. След нея по важност са:



  • липсата на подкрепа;

  • липсата на уважение;

  • трудното съчетаване на служебния и професионалния живот;

  • прекомерната служебна натовареност;

  • липсата на участие на служителите при взимането на решения;

  • неяснотата на ролите във фирмата.

За всеки от тези проблеми е приложен въпросник за самооценка и десет несложни мерки за отстраняване на проблема. Книгата предлага стратегия за подобряване на благополучието на служителите и производителността на фирмата не чрез амбициозни планове за действие и сложни процедури, а чрез обикновени действия, насочени към един чисто човешки и доста важен аспект на управлението, какъвто е спокойствието и доброто самочувствие на хората на работното място.
Източник: сп. Prévention au travail, бр. 1,2009, с. 37.; Brun, Jean-Pierre, Les 7 pièces manquantes du management, Les Editions Transcontinental.







Информационни ресурси


Българско списание за обществено здраве
Публикуван е първият брой на научното списание, издавано от Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ). Списанието включва статии в областта на здравната политика и практика, здравния мениджмънт и икономика, епидемиология на неинфекциозните и заразните болести, здраве на населението, промоция на здравето и профилактика на болестите, околна среда и здраве, храни и хранене, трудова медицина, психично здраве, кризисни ситуации и обществено здраве. То предлага форум за дискусия по актуални проблеми на общественото здраве в България, Европа, САЩ и др. страни и региони.
В уводна статия Главният редактор проф. д-р Любомир Иванов, дмн, Директор на НЦООЗ, очертава задачите и мисията на списанието: “Нашата цел е да представим продължаващите да съществуват, възраждащите се и новите проблеми на общественото здраве, както и да идентифицираме променящия се дневен ред на обществото за тяхното успешно решаване.” “Един от първостепенните ръководни принципи в издателската ни политика е списанието да е леснодостъпно и дружелюбно за ползване от авторите и читателите” - посочва проф. Иванов. “Списанието ще бъде ефективно средство за разпространение на иновационни идеи, политически принципи и подходи, концептуални модели, методи на изследване и анализи, генерирани в отпечатаните ръкописи, които да провокират и последващ същностен дебат.
В броя са включени две статии по проблемите на здравето и безопасността при работа:

  • Приложение на Глобалния план за действиеЗдраве за работещитев Българияпредизвикателства с автор проф. д-р Емилия Иванович и

  • Риск от въздействие на електромагнитни полета в България и политика за неговото ограничаване” от доц. Мишел Израел и колектив.

Българското списание за обществено здраве приема публикации на автори от страната и чужбина. То излиза в 4 книжки годишно на български и английски език и предстои да бъде публикувано в електронен вид на сайта на НЦООЗ: www.ncphp.government.bg.





Професионален рак
Предстои да излезе от печат на български език поредната публикация на Европейския синдикален институт за научни изследвания, обучение, здраве и безопасност, която е посветена на професионалните ракови заболявания. Публикацията има за цел да идентифицира и представи ключовите въпроси в борбата с професионалния рак. Разгледани са редица професионални ракови заболявания и рисковите фактори за тях. Ударението е поставено върху химическите вещества, докато други канцерогени като йонизираща радиация, биологични фактори и др. са описани съвсем накратко. Специален раздел е посветен на Европейското законодателство в областта. Посочени са начините и възможностите за ефективна превенция на професионалния рак.

Популяризирането на изданията на Европейския синдикален институт е резултат от съвместна инициатива на Центъра CIS при НЦООЗ и КТ” Подкрепа”. Те се разпространяват от КТ “Подкрепа”.




Международно списание по безопасност на труда и ергономия
Списанието се издава на английски език от Полския национален институт по защита на труда (CIOP) (Полски национален център CIS) съвместно с Международната асоциация по ергономия. Ползва се с подкрепата на МОТ и Министерството на образованието и науката на Полша. Главен редактор е проф. Данута Корадецка, директор на CIOP, а заместник редактори са д-р Юка Такала, настоящ директор на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа и бивш директор на Програмата за безопасен труд (SAFEWORK) на МОТ (в рамките на която функционира мрежата на центровете CIS), и проф. Валдемар Карвовски от Университета на Централна Флорида,САЩ.
Проблематиката на списанието включва: изследвания на опасни химични, физични и биологични агенти; нови технологии за колективна и индивидуална защита; критерии и изисквания по отношение на безопасността на труда и ергономията; проучвания на психофизическите способности на човека; ергономия и др.
Допълнителна информация за списанието: www.ciop.pl/757.htm; jose@ciop.pl
Рехабилитация на работното място
Английският орган по безопасността и здравето при работа (IOSH) публикува практическо ръководство за добри практики за завръщане и рехабилитация на хората с увреждания и заболявания на работното място. Ръководството е предназначено за специалисти по трудова медицина и е публикувано на сайта:

http://www.iosh.co.uk/files/technical/A%20HEALTHY%20RETURN121208.pdf

Безопасност в малките и средни предприятия
Европейската мрежа S2S (www.safety-s2s.eu) разпространява информация за безопасността при работа в малките и средни предприятия. Тя предлага интерактивни методи за оценка на риска, обучителни материали, европейски нормативни документи и стандарти и др.

Баобаб
Това е названието на новата база данни на Френския национален институт за научни изследвания(www.inrs.fr/baobab), която съдържа информация за около 400 биологични агенти.


Международна мрежа по трудова медицина
Финландският институт по здраве при работа поддържа интернет сайт в рамките на участието си в международната мрежа “Кохрейн” в областта на трудовата медицина. Освен трите бази данни за профилактиката и лечението на професионалните и свързаните с работата болести и увреждания, сайтът предлага богат избор от основана на доказателства информация, бюлетин, статии, курсове за обучение и др.




За допълнителна информация:

http://www.ttl.fi/Internet/partner/Cochrane/

Професионален стрес
Изпълнителната агенция по здраве и безопасност (HSE) на Великобритания създаде нов интернет сайт за професионалния стрес: http://www.hse.gov.uk/stress/index.htm. Той съдържа информация за стреса и неговите последствия и предлага въпросници за оценка на стреса, указания и стандарти за неговото управление и превенция.



Курсове за обучение


Курсове на МОТ
Центърът за обучение на МОТ в Торино, Италия, организира през 2009 г. три курса в областта на безопасността и здравето при работа


  • “Системи за инспектиране на безопасността и здравето при работа”- 13-24 юли 2009 ;

  • “ Безопасност и здраве при работа” – за следдипломно обучение, 5 октомври 2009;

  • “Управление на безопасността и здравето в строителството” -12-21 октомври 2009.

Курсовете се провеждат на английски език. Информация за тях може да бъде получена от центъра CIS при НЦООЗ и на сайта: http://lamp.itcilo.org/oshcourse/




Мускулно-скелетни увреждания
Канадският център по здраве и безопасност при работа предлага два нови курса по интернет, посветени на мускулно-скелетните увреждания.
Първият от тях е безплатен и запознава с рисковете и уврежданията, причинени от повтарящи се еднообразни и монотонни движения. Адресиран е към всички работещи, ръководители и мениджъри, както и към всеки, които би искал да разшири познанията си в тази област.
Вторият курс е свързан с превенцията на мускулно-скелетните увреждания. В него се разглеждат подробно рисковите фактори, някои ергономични подходи за предотвратяване на уврежданията като ергономични аспекти на работното място, организацията на труда, работната среда и добрите практики за безопасна работа.
Курсът е предназначен за мениджъри, ръководители, работници и служители, лекари и сестри със специалност трудова медицина, специалисти и отговорници за здравето и безопасността при работа.
Курсовете се провеждат на английски и френски език. За допълнителна информация: http://www.ccohs.ca/products/courses/msd_awareness/







Конгресни прояви


Гдиня, Полша, 4-6 юни 2009
Международен конгрес “Предизвикателства на безопасността и здравето при работа; работа, туризъм и развлечения в района на тропиците”
За контакти: www.ptmmit.acmmit.gdynia.pl

Пекин, Китай, 9-14 август 2009
Световен конгрес по ергономия
За контакти: www.iea2009.org

Хелзинки, Финландия, 26-29 август 2009

Международна конференция по нанотехнология


За контакти: nanoeh2009@ttl.fi

Женева, Швейцария, 21-23 октомври 2009
Среща на мрежата на центровете CIS на МОТ по повод 50-тата годишнина от създаването на мрежата от национални и колабориращи информационни центрове по безопасност и трудова медицина



Информационният бюлетин се издава от Центъра за международна информация по безопасност и трудова медицина (CIS) при Националния център за опазване на общественото здраве
Редакционен съвет

Проф.д-р Любомир Иванов, дмн

Проф.д-р Емилия Иванович, дмн

Доц.д-р Лилия Минчева,дм

н.с. д-р Антоанета Манолова, дм

Ст.пр.инж. Бисера Младенова

Шийла Пантри (Великобритания)

Борис Антонов
Редактор:Боряна Барбукова

ISSN 1311-431X

Адрес: София 1431, бул. “Ив.Ев.Гешов” 15

НЦООЗ

Тел.:8056392

E-mail: b.barbukova@ncphp.government.bg





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница