Програма за периода 2012-2015 година съдържание въведение 3



страница1/18
Дата05.06.2017
Размер2.56 Mb.
#22836
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ

Г А Б Р О В О

О Т Ч Е Т

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА

МАНДАТНАТА ПРОГРАМА

ЗА ПЕРИОДА 2012-2015 ГОДИНА

СЪДЪРЖАНИЕ

1. ВЪВЕДЕНИЕ

3

2 УЧЕБНА И КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ

4

2.1. Обща характеристика

4

2.2. Резултати от обучението в ОКС „бакалавър”

5

2.3. Резултати от обучението в ОКС „магистър”

11

2.4. Резултати от обучението в ОКС „професионален бакалавър”

12

2.5. Обучение на докторанти

14

2.6. Обучение на чуждестранни студенти

15

2.7.Квалификационна дейност и професионално обучение

16

2.8. Електронно и дистанционно обучение

18

2.9.Университетска библиотека

19

2.10. Изводи и препоръки

21

3. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА, НАУЧНО-ПРИЛОЖНА И ПРИЛОЖНА ДЕЙНОСТ

23

3.1. Научноизследователска дейност

23

3.2. Публикационна и издателска дейност

25

3.3. Научно-приложна и приложна дейност

27

3.4 Участие на ТУ-Габрово в сдружения с фирми и организации

29

3.5. Изводи и препоръки

30

4. АКАДЕМИЧЕН СЪСТАВ

32

4.1.Състояние на академичния състав

32

4.2. Развитие на академичния състав

34

4.3. Изводи и препоръки

36

5. МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО И ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА

37

5.1. Международни програми

38

5.2. Национални програми, съфинансирани от Европейския социален фонд

52

5.3. Двустранно сътрудничество

53
5.4. Командировки в чужбина и участие в международни научни форуми

56

5.5. Участие в международни асоциации

60

5.6. Кариерен център

61

5.7. Изводи и препоръки

64

6. АКРЕДИТАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО

65

6.1. Акредитация

65

6.2. Вътрешно-нормативни документи

70

6.3. Система за управление на качеството (СУК)

70

6.4. Изводи и препоръки

72

7. АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ

73

7.1. Административна дейност

73

7.2. Стопанска дейност

76

8. ФИНАНСОВО-СЧЕТОВОДНА ДЕЙНОСТ

81

9. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

86

1. ВЪВЕДЕНИЕ

С решение на Академичния съвет от 22.05.2012 година е приета Мандатната програма на Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) за периода 2012 - 2015 година. Стратегическата цел в Мандатната програма е: Развитие и утвърждаване на Технически университет - Габрово като водеща институция за подготовка на висококвалифицирани кадри и провеждане на научни изследвания, отговарящи на европейските стандарти.

Тази цел определи основните приоритети в развитието на Университета:


  • Утвърждаване на Технически университет – Габрово като конкурентоспособен университет в Република България, предлагащ модерно обучение с гарантирано качество, съобразено с динамичните промени на пазара на труда.

  • Устойчиво развитие на Технически университет - Габрово в трите ключови области - образование, научни изследвания и бизнес.

  • Укрепване на основните звена и административните структури на Технически университет – Габрово и превръщането им в активни и устойчиво функциониращи системи с висококвалифициран, компетентен и мотивиран академичен състав.

  • Откритост и прозрачност в управлението, академичност на всички нива и толерантност във взаимоотношенията.

  • Стимулиране на творческата активност на студентите в търсене на знания за професионално формиране и саморазвитие.

  • Интензивно международно сътрудничество с водещи чуждестранни университети и активно участие в международни програми и проекти.

  • Осигуряване на ефективно управление и финансова стабилност на Университета. Подобряване на финансово-счетоводното и административното обслужване.

  • Изграждане на атрактивна социална среда, осигуряваща съвременни условия за обучение и труд. Модернизиране на информационната инфраструктура и материално-техническата база на Университета.

  • Институционална и програмна акредитация на професионалните направления и докторските програми.

Представените в Отчета за изпълнение на мандатната програма резултати са постигнати с активното участие на цялата академична общност - преподаватели, служители, студенти и докторанти. Това позволи да се запазят темповете на развитие и да се утвърдят и разширят позициите, признанието и уважението към Технически университет - Габрово.

При управлението на ТУ-Габрово са спазвани изискванията на действащото законодателство и решенията на колективните органи за управление, които работеха законосъобразно, ритмично и ефективно.



2. учебна и квалификационна дейност

2.1. Обща характеристика

Учебната и квалификационната дейност са организирани в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование (ЗВО), Правилника за дейността на Технически университет – Габрово, Правилника за организация на учебната дейност (ПОУД) и другите вътрешно-нормативни документи. Усилията са насочени към оптимизиране на дейностите, свързани с учебния процес и водещи до повишаване на качеството на подготовка на студентите и до успешната им професионална реализация.



През мандатния период са реализирани следните дейности:

  • Осъвременени са всички правилници, свързани с организацията и провеждането на учебната и квалификационната дейност.

  • Актуализирани са предлаганите специалности за редовна и задочна форма на обучение. В съответствие с пазарните изисквания и потребностите на бизнеса от специалисти с определена квалификация са направени промени не само в наименованието на някои специалности, но и в съдържателно отношение, изразяващо се в приемане на нови квалификационни характеристики и учебни планове. Разкрити са и три нови специалности за обучение на студенти в образователно-квалификационна степен „бакалавър” – „Възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност”, „Компютърен дизайн в индустрията” и „Отоплителна, вентилационна, климатична и газова техника”. Приета е процедура за съгласуване на учебната документация с потребителите на кадри.

  • Променен е графикът на учебния процес – отпадна принудителната зимна ваканция, а ликвидационната сесия е непосредствено след поправителната сесия през месец юли. Въведена е есенна изпитна сесия за студентите, участващи в международни бригади.

  • Планирането на изпитните дати се организира административно, а явяването на изпити става по потоци. Това осигурява достатъчно време за подготовка за изпити и поставя студентите от дадения поток при равни условия. Този подход осигурява възможност и за оползотворяване на отпуските на преподавателите през зимния и летния период.

  • Премахнато е съчетаването на очните занятия на студенти от задочна форма на обучение с изпитната сесия на студентите от редовна форма на обучение, което водеше до съществени нарушения на учебния процес.

  • Лятната сесия на задочните студенти е увеличена с два месеца и те имат възможност да приключат учебната година с поправителната и ликвидационната сесия на редовните студенти.

  • Допълнителните дати за полагане на изпит по време на семестъра са в края на седмицата (петък), като по този начин не се допускат нарушения на организирания по разпис учебен процес през седмицата.

  • Оптимизиран е учебният разпис, като аудиторната заетост на студентите е само в първата половина на деня. Това осигурява свободно време за подготовка, спорт или допълнителна работа.

  • Увеличена е ролята на груповите ръководители, особено на тези на първи и втори курс. В учебния разпис са заложени ежеседмични срещи със студентите с продължителност 30 минути за решаване на възникнали проблеми и поставяне на въпроси.

  • За студентите от първи курс, обучаващи се в инженерни специалности, за първи път е организирано двуседмично подготвително обучение по математика. Всеки първокурсник получава „Пътеводител на първокурсника”, съдържащ информация за организацията на учебния процес, административното обслужване, правата и задълженията на студентите.

  • На студентите се предлага безплатно факултативно обучение по чужд език и по различни видове спорт, което се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение (ДЕСО).

Разширен е образователният маркетинг за привличане на български и чуждестранни студенти чрез изпреварваща и действаща рекламна дейност. Изготвени са рекламни материали на български и чужд език. Заснети са три 40 минутни филма за Технически университет - Габрово, които се излъчваха по кабелните телевизии на Южна България. Рекламни клипове за Университета са излъчвани целогодишно в национален ефир по „Дарик радио”. Екипи от преподаватели от трите факултета работиха целогодишно в училищата, като провеждаха не само рекламна дейност, но и открити уроци.

Новите моменти в кандидатстудентската кампания са:



  • Провеждане на ежемесечни предварителни изпити в Технически университет – Габрово и в други региони на страната.

  • Провеждане на състезания в средните училища, резултатите от които са със статут на на резултати от приемен изпит, и на тази база сключване на предварителни договори за обучение в Университета за 50% от обявените места по специалности.

  • Организиране на дни на отворените врати – целогодишни посещения на ученици в Технически университет – Габрово за запознаване с материалната база.

Учебните занятия в Университета са провеждани в съответствие с приетите от Академичния съвет графици, съгласно учебните планове, учебните програми и разписи. Не са регистрирани съществени нарушения на учебния процес.

Въпросите, свързани с учебната дейност и кандидатстудентския прием, са обсъждани периодично на заседания на факултетните съвети на факултети „Електротехника и електроника” (ЕЕ), „Машиностроене и уредостроене” (МУ) и „Стопански”, както и на заседания на Академичния съвет (AC) на ТУ-Габрово. През мандатния период пред Академичния съвет са докладвани и отчетите за дейността на Центъра за следдипломна квалификация, Центъра за професионално обучение и на Центъра за електронно и дистанционно обучение. В годишните доклади за състоянието на ТУ-Габрово са включени отчетите за работата на ДЕСО и Университетската библиотека.

Методиката, правилата и документите за организационно и финансово управление на обучението срещу заплащане доказаха своята жизненост. Те са доразвити чрез приетата актуализация на Финансовите правила за изплащане на допълнителни възнаграждения, отнасяща се за обучение на студенти срещу заплащане в ОКС “магистър”.

2.2. Резултати от обучението в образователно-квалификационна степен „бакалавър”

Обучаваните студенти в образователно- квалификационна степен (ОКС) „бакалавър”, редовна (РО) и задочна (ЗО) форма на обучение, по години и основни звена са представени в Таблица 2.1.



Таблица 2.1. Обучавани студенти в ОКС бакалавър”, брой

Учебна година

Факултет ЕЕ

Факултет МУ

Факултет „Стопански”

Общо

ТУ-Габрово

РО

ЗО

РО

ЗО

РО

ЗО

РО

ЗО

2011/2012

890

532

548

377

582

343

2020

1252

2012/2013

778

513

463

395

560

289

1801

1197

2013/2014

661

523

416

451

502

324

1579

1298

2014/2015

648

439

402

446

483

409

1533

1294

Характерни за мандатния период са силно изразената демографска криза и влошаващото се икономическо състояние на населението. Това наложи всяка учебна година да се променя план-приемът за задочна и редовна форма на обучение. За редовна форма на обучение кандидатстудентският прием за последните три години в сравнение с учебната 2011/2012 г. е, както следва: за факултет ЕЕ – (-22%), за факултет МУ – (-22%), за факултет „Стопански” – (-12%), а за задочна форма на обучение - съответно (-7%) за факултет ЕЕ, (+14%) за факултет МУ, (-1%) за факултет „Стопански”. Това намаление е прогнозирано и заложено в заявения план-прием в Министерството на образованието и науката (МОН).

Съотношението между планирания и действителния брой на кандидат-студентите за ТУ-Габрово общо в двете форми на обучение по години е показано в Таблица 2.2. От данните се вижда, че независимо от положените усилия в кандидатстудентската кампания, ролята на демографския проблем е определяща – броят на кандидатстващите за едно място от обявения прием не надвишава 1,2. Това прави невъзможно реализирането на качествен подбор на студенти по специалности.



Таблица 2.2. Кандидатстудентски прием в ОКС „бакалавър”

Учебна година

2011/2012

2012/2013

2013/2014

2014/2015

Държавен план, брой студенти

860

865

785

780

Кандидат-студенти, брой

1033

914

925

969

Кандидати за 1 място, брой

1,2

1,06

1,18

1,24

Държавният план (ДП) за прием на студенти в двете форми на обучение по години, по факултети и за университета и изпълнението му са дадени в Таблица 2.3. Изпълнението на ДП през първата година на мандатния период е 96%, а през следващите – съответно 94%, 111% и 108%. Някои от определящите фактори за това са: намаляване на броя на завършващите средно образование; повишаване на конкуренцията между висшите училища; либерализиране на приема от страна на МОН; увеличаване на броя на желаещите за обучение в задочна форма; инфлационните процеси и др.

Таблица 2.3. Изпълнение на държавния план за прием на студенти в ОКС „бакалавър”

Учебна година

Факултет ЕЕ

Факултет МУ

Факултет „Стопански”

Общо

ТУ-Габрово

РО

ЗО

РО

ЗО

РО

ЗО

РО

ЗО

2011/2012

245/215

125/131

165/134

100/103

145/151

80/90

555/500

305/324

2012/2013

265/195

125/153

145/117

105/113

145/148

80/88

555/460

310/354

2013/2014

190/181

125/157

145/136

100/131

145/162

80/107

480/479

305/395

2014/2015

190/157

125/156

125/134

105/136

135/136

100/127

450/427

330/419

* Под черта е посочен броят на приетите и записани студенти в ТУ-Габрово



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница