Програма за подкрепа на неправителствените организации в българия по финансовия механизъм на еип 2009-2014 г



страница1/5
Дата30.12.2017
Размер0.64 Mb.
#37739
ТипПрограма
  1   2   3   4   5





ПРОГРАМА ЗА ПОДКРЕПА НА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ В БЪЛГАРИЯ ПО ФИНАНСОВИЯ МЕХАНИЗЪМ НА ЕИП 2009-2014 г.

Проектът “Укрепване на защитата на правата на човека в България” се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.



ЕЛЕКТРОННО ИЗДАНИЕ




БЮЛЕТИН
СЪДЕБНА ПРАКТИКА ПО

ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
Брой 33, октомври 2014 г.

В настоящия тридесет и трети бюлетин „Съдебна практика по правата на човека“ ще намерите кратки резюмета на подбрани решения, постановени през октомври 2014 г. от Европейския съд по правата на човека („ЕСПЧ”) по дела срещу други държави, анотации на всички решения и важни комуникации на ЕСПЧ по дела срещу България и резюме на решение на Съда на Европейския съюз по дело, касаещо права на човека, от същия месец. Бюлетинът излиза в електронен вариант и се разпространява безплатно.

Съдържание


1. ПРАВО НА СВОБОДА И СИГУРНОСТ 3

2. ПРАВО НА СПРАВЕДЛИВ СЪДЕБЕН ПРОЦЕС И ПРЕЗУМПЦИЯ ЗА НЕВИНОВНОСТ 5

3. СВОБОДА НА ИЗРАЗЯВАНЕ, НА СЪВЕСТТА И НА РЕЛИГИЯТА, НА СЪБРАНИЯТА И НА СДРУЖАВАНЕ 17

4. ЗАЩИТА НА СОБСТВЕНОСТТА 25

5. ЗАБРАНА ЗА ДИСКРИМИНАЦИЯ 26

6. ДРУГИ ПРАВА 28



Амбицията на фондация „Български адвокати за правата на човека“ е този бюлетин да достига до максимално широк кръг представители на юридическата професия и да ги подпомага в работата им по прилагане на европейските правозащитни стандарти в България.


1.ПРАВО НА СВОБОДА И СИГУРНОСТ







  • ДЕЛА СРЕЩУ ДРУГИ ДЪРЖАВИ



Член 5 от Конвенцията не е бил нарушен с 42-дневното лишаване на жалбоподателя от свободата му по-ради неизпълнение на разпореждане да посочи местонахождението на скрита от него движима собственост, запорирана за значителни данъчни задължения.
Решение по делото Göthlin v. Sweden (no. 8307/11)


Фактите: В образуваното срещу жалбопо-дателя изпълнително производство за неплатени данъци в размер на 27 300 евро бил наложен запор върху дъскорезницата му. Жалбоподателят оспорил вземането по съдебен ред, но без успех. Когато бил уведомен, че ще се пристъпи към продан на дъскорезницата, той отговорил, че я е разглобил и я е изнесъл от имота си. Органът по изпълнението посетил имота му и разпитал него и съпругата му. Издал и връчил на жалбоподателя разпореждане да върне вещта или да посочи къде се намира и след като той отказал да се съобрази, поискал от съда да постанови задържането му за неизпълнение на разпореждане. Съдът уважил искането. Максималният срок на задържането бил 3 месеца и основател-ността му следвало да бъде преразглеждана периодично. Жалбоподателят останал лишен от свободата си от 30 юни до 9 август 2010 г., когато бил освободен с мотиви, че продължаващото му задържане е непропорционално на преследваната цел.

Решението:

48-50. Жалбоподателят поддържа, че задържането му е било в нарушение на чл. 5

от Конвенцията. Правителството твърди, че задържането попада в обхвата на чл. 5, § 1 (b), тъй като жалбоподателят е отказал да изпълни задълженията си по издадения из-пълнителен лист и разпореждането да пре-достави информация за местонахождението на дъскорезницата.

57-60. Съдът напомня, че лишаването от свобода по чл. 5, § 1 (b) няма наказателен характер и трябва да бъде прекратено веднага щом съответното предписано от закона задължение бъде изпълнено. Следва да бъде спазван балансът между осигурява-нето на незабавно изпълнение и правото на свобода, като се съобразява и продължител-ността на задържането. В настоящия случай жалбоподателят е бил задържан за да се осигури изпълнение на предписаното от закона задължение да съобщи къде е скрил дъскорезницата. Мярката не е била наказа-телна и г-н Гьотлин би бил освободен веднага щом разкрие местонахождението й.

61. За да прецени дали лишаването от свобода е било пропорционално на преслед-ваната цел, Съдът съобразява характера на задължението, включително предмета и целта му, личността на задържания, обстоя-телствата, довели до лишаването му от сво-бода, и продължителността на задържането.

62. Съдът констатира, че неплатените данъци, за които е бил наложен запорът, стоящ в основата на неизпълненото задъл-жение на жалбоподателя, са били значи-телни по размер. Съгласно чл. 1 от Прото-кол № 1 към Конвенцията държавата разполага с широка дискреция при приема-нето на законодателство, което да осигури плащането на данъци. Ясно е, че мерки като наложената на жалбоподателя, взети с цел да улеснят принудителното изпълнение на данъчните задължения и да обезпечат дър-жавните приходи, са в обществен интерес и са от съществено значение, особено когато длъжникът има достатъчно активи за покриване на дълга, както е в настоящия случай, но не иска да ги използва, за да плати.

63-64. Що се отнася до личността на жалбоподателя, при задържането му той е бил 67-годишен и макар да е твърдял, че има здравословни проблеми, не е предста-вил медицински или други доказателства, нито има данни да е направил такива оплаквания пред затворническите власти. Лишаването на г-н Гьотлин от свободата му се е наложило след неговото признание, че сам е разглобил и скрил дъскорезницата на място, което никой не знае. От агенцията са положили усилия да установят местонахож-дението на вещта – посетили са имота, разпитали са близките на жалбоподателя, предупредили са го, че ще поискат от съда да бъде задържан, ако откаже да сътрудничи. Съдът по принцип е съгласен с довода на жалбоподателя, че преди да бъде постановено лишаване от свобода следва да бъде наложена по-лека мярка, например глоба. В настоящия случай обаче глобата не би променила ситуацията, тъй като г-н Гьотлин не е имал пари за да плати данъците си, нито други активи, и това е наложило запорирането на дъскорезницата.

65-66. Вярно е, че задържането е продъл-жило относително дълго време – 42 дни. Жалбоподателят обаче би бил освободен много по-рано, ако беше изпълнил задължението си. Освен това законосъоб-разността и основателността на задър-жането са били преценявани през две седмици, като всеки път той е бил изслушван от съда и е обжалвал всяко решение за продължаване на срока. Г-н Гьотлин твърди, че задържането му е било толкова продължително, защото изпълни-телната агенция не е положила усилия да издири дъскорезницата. Съдът обаче не вижда какво повече е могло да се направи при абсолютния му отказ да сътрудничи и обясненията му, че и сам не е сигурен дали би намерил дъскорезницата.



67-68. На тези основания Съдът намира, че лишаването на жалбоподателя от свободата му не е било в нарушение на чл. 5, § 1 от Конвенцията.








Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница