Програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси (нппуррр) цели: Възстановяване и поддържане на рибните популации чрез подпомагане възпроизводството на застрашените местни видове



страница1/5
Дата06.01.2017
Размер0.78 Mb.
#12119
ТипПрограма
  1   2   3   4   5

  1. Анотация

Националната програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси (НППУРРР) цели:

  • Възстановяване и поддържане на рибните популации чрез подпомагане възпроизводството на застрашените местни видове;

  • опазване на биологичното разнообразие на българската ихтиофауна;

  • повишаване числеността на стопански ценните видове;

  • управление на видовата и трофичната структура на рибните съобщества с оглед по-пълното използване на трофичните ресурси на водоемите и подобряване на тяхното екологично състояние.

За постигане на поставените цели са предвидени различни мерки, преди всичко – осъществяване на широкомащабно зарибяване на различни водни обекти със стопански ценни видове риби, привлекателни за любителски риболов. Освен това са предвидени мерки за подобряване на условията на средата, възстановяване на миграционните пътища, подпомагане на естественото размножаване, осигуряване спазването на законовите разпоредби.

В представената НППУРРР са включени и процедури по изпълнение на план за зарибителни мероприятия във вътрешните водни басейни и р. Дунав, както и на план за изследване, оценка и устойчиво използване на рибните запаси. Програмата засяга р. Дунав, вътрешни реки, язовири и езера в цялата страна, голяма част от които са включени в границите на защитени зони по смисъла на чл. 6 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Съгласно изискванията на чл. 31 от ЗБР, Националната програма за подпомагане устойчивото развитие на рибните ресурси подлежи на оценка за съвместимостта й с предмета и целите на опазване на защитени зони (НАТУРА 2000 места).




  1. Описание на характеристиките на други планове, програми и проекти/инвестиционни предложения, съществуващи и/или в процес на разработване или одобряване, които в съчетание с оценяваната Национална Програма могат да окажат неблагоприятно въздействие върху защитените зони от ЕМ Натура 2000.

Не са идентифицирани други такива планове и програми, които в съчетание с НППУРРР могат да окажат неблагоприятно въздействие върху защитените зони от ЕМ Натура 2000.

  1. Описание на елементите на НППУРРР, които самостоятелно или в комбинация с други планове, програми и проекти биха могли да окажат значително въздействие върху предмета и целите за опазване в защитените зони от ЕМ Натура 2000.

Съвместимостта на дейностите, включени в предложената програма, с изискванията за опазване на местообитания и видове в екологичната мрежа НАТУРА 2000, се определя от характера и степента на очакваните въздействия върху локалните местообитания и съобщества в защитените зони (ЗЗ).

Очевидно, потенциалните въздействия от реализацията на програмата ще бъдат пространствено ограничени преди всичко в рамките на самите водни тела.

Предвидените в програмата дейности за подобряване на условията на средата, подпомагане на естественото размножаване на рибите и спазване на законовите разпоредби в тази област, очевидно могат да имат само положително въздействие върху сладководните екосистеми като цяло и върху техните отделни компоненти. Основната дейност, заложена в програмата – зарибяването на различни водни обекти с видове, представляващи интерес за риболова, може да има както положителни така и отрицателни ефекти. Като цяло, положителни са очакваните въздействия от прилагането на зарибяване в изкуствени или силно модифицирани водни тела (язовири, канали и др.), където ихтиоценозите дефинитивно се формират и развиват под силно антропогенно влияние. Зарибяването като средство за поддържането и увеличаването на рибните запаси във вътрешните водоеми на страната, ще създаде предпоставки за обогатяване на трофичната база за рибоядните хищници. Това ще окаже благоприятно въздействие върху популациите на такива видове с висок консервационен статус каквито са видрата, големия и малкия корморани, както и редица други видове рибоядни птици.

Отрицателни въздействия са възможни при интродуциране на екзотични, потенциално инвазивни видове. В предложената програма не е предвидено интродуциране на нови за българската ихтиофауна видове, но съществуват прецеденти и на случайно пренасяне на инвазивни видове риби със зарибителния материал.

В естествените водни тела (реки, езера) обитават редица местни видове, които са малоценни като обекти за любителски или стопански риболов, но имат висока консервационна значимост и са включени в Приложение II към Директива 92/43/EEC, в приложенията към ЗБР и в други природозащитни документи. Съществува потенциална опасност интродуцирането на нетипични за района видове да окаже отрицателно въздействие върху местните популации, нарушавайки екологичното равновесие чрез засилване на хищническата преса, въздействие върху трофичната база, поява на нови конкурентни взаимоотношения и т.н. Трябва да се отбележи потенциалната опасност от разпространяване на инфекциозни и/или паразитни болести със зарибителния материал.

Друг аспект на потенциално отрицателно въздействие при извършване на зарибявания в естествени водоеми е опасността от „замърсяването” на генофонда на местни видове с природозащитна значимост.

Не на последно място следва да се посочи съществуването на макар и хипотетична опасност от разрушаване на локални съобщества от водни растения под интензивно въздействие на растителноядни видове риби, какъвто е белият амур.

Направеният преглед позволява да се обобщи, че вътре в хидроекосистемите, обект на дейности по предложената програма, очакваните въздействия от зарибяването могат да засегнат преди всичко структурата на аборигенните ихтиоценози, популациите на някои видове риби с консервационна значимост, включени в Приложение II към Директива 92/43/EEC и Приложение № 2 към ЗБР, както и някои типове водни местообитания от Приложение I на Директива 92/43/EEC и Приложение № 1 към ЗБР. В засегнатите обекти фауната на земноводните, както и популациите на някои видове водни безгръбначни животни от Приложение II към Директива 92/43/EEC могат да бъдат повлияни от евентуалното въздействие на хищническата преса. Поради твърде ниската потенциална интензивност обаче, подобни въздействия ще бъдат пренебрежимо слаби. Потенциалните въздействията от зарибяването върху консервационно значимата фауна на влечуги, птици и бозайници в засегнатите зони от ЕМ НАТУРА 2000 също са твърде ограничени в рамките на взаимоотношения от типа «хищник-жертва», като засягат само динамиката на трофичните ресурси за рибоядните видове.



  1. Описание на засегнатите защитени зони по НАТУРА 2000 и анализ на очакваните въздействия от реализацията на програмата

Водните тела, които са предвидени за зарибяване в рамките на предложената програма, са включени в границите на 60 от защитените зони от НАТУРА 2000 в България, приети с решения на Министерския съвет № 122/2007 г. (ДВ бр. 21/2007 г.) и № 661/2007 г. (ДВ лр. 85/2007 г.). От тях 42 зони са във вътрешността на страната (Табл.1), а 18 зони обхващат участъци от р. Дунав и прилежащи езера и блата (Табл. 2).

Таблица 1. Засегнати защитени зони по Натура 2000 във вътрешността на страната и водоеми в техния обхват

Име на ЗЗ по НАТУРА 2000

Код

Водоеми, предвидени за зарибяване

Видове риби за зарибяване

Витоша

BG0000113

р. Кладнишка

Речна пъстърва

Камчийска и Еменска планина

BG0000133

яз. Цонево, яз. Елешница

Шаран, толстолоб, бял амур, сом, бяла риба

Река Горна Луда Камчия

BG0000136

Река Горна Луда Камчия – при с. Ичера

Речна пъстърва

ез. Дуранкулак

BG0000154

ез. Дуранкулак

Шаран

Река Тунджа-1

BG0000192

Река Тунджа-Сливен, Стара Загора

Шаран, сом

Река Тунджа-2

BG0000195

Река Тунджа-долно течение

Шаран, сом

НП Пирин

BG0000209

р. Десилица

Речна пъстърва

Дряновски манастир

BG0000214

Река Дряновска

Речна пъстърва

Ждрелото на река Тунджа

BG0000217

Река Тунджа-долно течение

Шаран, сом

Долна Места

BG0000220

Река Места- долно течение (баластриери)

Шаран, сом

Язовир Копринка

BG0000261

Язовир Копринка

Шаран, бял амур, толстолоб

Язовир Стамболийски

BG0000275

Яз. "Ал. Стамболийски"

Шаран, толстолоб, сом

Река Дряновска

BG0000282

Река Дряновска

Речна пъстърва

Кършалево

BG0000294

р. Драговищица, р. Бистрица, р. Уйненщица

Речна пъстърва

Руй

BG0000313

р. Ерма

Речна пъстърва

Кресна - Илинденци

BG0000366

р. Сушица, р. Дяволска, р. Ощавска

Речна пъстърва

ПП Българка

BG0000399

яз. Христо Смирненски, Козята река, р. Плачковци, р. Паничарска р. Белица, р. Янтра

Бяла риба (в язовира), речна пъстърва (в реките)

Река Стряма

BG0000429

Река Стряма

Речна пъстърва

Река Пясъчник

BG0000444

Язовир Пясъчник

Шаран, толстолоб, сом, бяла риба

НП Централен Балкан

BG0000494

р. Църквишка, р. Еленска, р. Краевска, р. Орля

Речна пъстърва

НП Рила

BG0000495

Станкова река, Градинска река, Черна Места, Бела Места, Благоевградска Бистрица, Джерман, Скакавица, Рилска, Горица, Отовица, Крива река, р. Марица (обл. София), Прави Искър, Леви Искър, Бели Искър, Черни Искър, Царска Бистрица, р. Мальовишка, р.Чавча, р.Ваклинова река, р.Черномей, яз. Белмекен-Северозападен бряг

Речна пъстърва

Голяма Камчия

BG0000501

яз. Тича-част

Шаран, толстолоб, бял амур, бяла риба

Река Марица

BG0000578

Река Марица (Пловдив), Река Марица- долно течение, Злато поле

Шаран, сом

Ломовете

BG0000608

р. Русенски Лом

Шаран, сом, щука

Река Янтра

BG0000610

Река Янтра (Велико Търново при с. Раданово, с. Куцина, гр. Долна Оряховица, Русе при град Бяла.)

Сом, щука

Езеро Шабла-Езерец

BG0000621

Шабленско езеро

Шаран

Странджа

BG0001007

р. Велека-долно течение

Шаран, сом

Осоговска планина

BG0001011

р. Елешница, Орлова река, Църна река.

Речна пъстърва

Земен

BG0001012

Лева река, р. Треклянска, яз. Пчелина.

Речна пъстърва (в реките), шаран, толстолоб, бял амур, сом, бяла риба, щука (в яз. Пчелина)

Карлуково

BG0001014

р. Златна Панега

Речна пъстърва

Река Места

BG0001021

Река Места - горно течение

Речна пъстърва

Рупите-Струмешница

BG0001023

Язовир Самоилово

Шаран, бял амур, толстолоб

Родопи Западни

BG0001030

р. Доспатска, р.Сърнена, Стара река, р. Арда(Смилян, с. Кошница), р.Триградска,Широколъшка река, р. Мугла, р. Матница, Чепинска река, р. Чудните мостове, Девинска река, Сивинска река, р. Буйновска, р. Караджадере, язовир Тошков чарк, яз. Батак- севрозападни части, яз. Широка поляна, яз. Мали Беглик, яз. Голям Беглик

Речна пъстърва, шаран (яз. Тошков Чарк, Батак), бяла риба (яз. Голям Беглик, Малък Беглик, Широка поляна, Батак), бял амур (яз. Малък Беглик), сом, толстолоб (яз. Батак)

Родопи Средни

BG0001031

р. Чепеларска, Давидковска Малка Арда, р. Бориковска, р Крушовска, р. Манастирска

Речна пъстърва

Родопи Източни

BG0001032

яз. Ивайловград

Шаран, толстолоб, сом, бяла риба

Брестовица

BG0001033

р. Лилковска, Ситовска, Пепелаша, Тъмръшка, Бяла река.

Речна пъстърва

Западна Стара планина и Предбалкан

BG0001040

п. Лом (с.Чупрене, с. Горни Лом с. Стакевци), р. Бързия, р. Нишава, р. Искрецка, р. Козла, р. Берковска, р. Дългоделска, р. Чипровска, р. Гинска, р. Цибрица, р. Скакля, яз. Дъбравка.

Речна пъстърва, в яз. Дъбравка – шаран, бял амур, толстолоб, сом, бяла риба

Искърски пролом-Ржана

BG0001042

Р. Пробойница, р. Габровница

Речна пъстърва

Плана

BG0001307

р. Планщица

Речна пъстърва

Река Яденица

BG0001386

Река Яденица

Речна пъстърва

Средна гора

BG0001389

р.Панагюрска Луда Яна, р. Тополница, яз. Душанци

Речна пъстърва, в яз. Душанци – бяла риба, щука, шаран

Централен Балкан- Буфер

BG0001493

р.Голяма Варовита, Енинска река, р. Черни Вит+Дългата река, яз Сопот- северозап. Части

Речна пъстърва, в яз. Сопот – бяла риба, сом, шаран, толстолоб


Таблица 2. Засегнати защитени зони по Натура 2000 в поречието на Дунав (р. Дунав и прилежащи езера и блата)

Име на ЗЗ по НАТУРА 2000

Код

Видове риби за зарибяване

Река Вит

BG0000181

р. Дунав – моруна, руска

Орсоя

BG0000182

есетра, толстолоб, бял амур,

Цибър

BG0000199

черен амур, шаран.

Вардим

BG0000204




Батин

BG0000232

В стоящите водни тела -

Ез. Сребърна

BG0000241

шаран, щука, сом,

Остров

BG0000334

бяла риба.

Карабоаз

BG0000335




Калимок-Бръшлен

BG0000377




Персина

BG0000396




Арчар

BG0000497




Видбол

BG0000497




река Лом

BG0000503




Мартен - Ряхово

BG0000529




Пожарево - Гарван

BG0000530




Остров Близнаци

BG0000532




Острови Козлодуй

BG0000533




Остров Чайка

BG0000534



По-надолу е направен анализ на потенциалните въздействия от предвиденото зарибяване в отделните засегнати защитени зони от ЕМ Натура 2000.




  1. Защитена зона (ЗЗ) “Витоша” BG0000113

В предмета и целите за опазване в защитената зона са посочени няколко консервационно значими вида животни, свързани с водните хабитати: Видра Lutra lutra, Жълтокоремна бумка Bombina variegata, Черна (балканска) мряна Barbus meridionalis*, Балкански щипок Sabanejewia aurata (Sabanejewia balcanica), Горчивка Rhodeus sericeus amarus (Rhodeus amarus). Плътността на рибните популации е сравнително ниска.

В зоната, предвидена за зарибяване не са отбелязани консервационно значими водни хабитати от Приложение I на Директива 92/43/EEC.

В границите на ЗЗ “Витоша” BG0000113 (над язовир Студена) предвидената за зарибяване река Кладнишка се отнася към типичните пъстървови води, където речната пъстърва е нативен вид. Зарибяването с речна пъстърва няма да окаже никакво въздействие върху популациите на консервационно значимите видове Barbus meridionalis, Rhodeus sericeus amarus и Sabanejewia aurata, тъй като техните местообитания не се припокриват тези на речната пъстърва.

Поради същата причина, не се очаква да се прояви някакво въздействие и върху популацията на жълтокоремната бумка.

Увеличаването на популацията на речната пъстърва ще има положително въздействие върху популацията на видрата, поради нарастването на потенциалните трофични ресурси за този рибояден вид.

Реализацията на програмата няма да окаже никакви отрицателни въздействия върху структурата, функциите и природозащитните цели на Защитена зона “Витоша” BG0000113. От своя страна, нулевата алтернатива (без зарибяване с речна пъстърва) няма да допринесе за по-пълноценно опазване на консервационно значимите видове на територията на ЗЗ.


* Латинските имена на рибите са представени, както са в Приложение II към Директива 92/43/EEC. В скоби са дадени имената от Приложения 2 и 3 към Закона за биологичното разнообразие (Д.В. бр. 94/ 2007 г.)



  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница