Програма за провеждане на държавeн изпит за придобиване



Дата15.08.2018
Размер151.83 Kb.
#78895
ТипПрограма
Проект!

DZI_03jni_2016
МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

НАЦИОНАЛНА ИЗПИТНА ПРОГРАМА

ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДЪРЖАВEН ИЗПИТ ЗА ПРИДОБИВАНЕ

НА ТРЕТА СТЕПЕН НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ







Код по СППОО

Наименование

Професионално направление:

212

Музикални и сценични изкуства

Професия:

212010

Музикант – инструменталист

Специалности:

2120119

Гайда




2120120

Кавал




2120121

Гъдулка




2120122

Тамбура

Професия:

212030

Музикант – вокалист

Специалност:

2120302

Народно пеене

Утвърдена със Заповед № ……………….. 2016 г.

София, 2016 година
І. ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ И ЦЕЛ НА ИЗПИТНАТА ПРОГРАМА

Националната изпитна програма е предназначена за организиране и провеждане на държавните изпити по теория и по практика на професията и специалността за придобиване трета степен на професионална квалификация по професията 212010 Музикант-инструменталист за специалностите 2120119 гайда, 2120120 кавал, 2120121 гъдулка, 2120122 тамбура и по професията 212030, специалност 2120302 народно пеене, от Списъка на професиите за професионално образование и обучение по чл.6 от Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО).

Целта на настоящата национална изпитна програма е да определи единни критерии за оценка на професионалните компетенции на обучаваните, изискващи се за придобиване трета степен на професионална квалификация по изучаваната професия и специалност.

Националната изпитна програма е разработена във връзка с чл. 36 от Закона за професионалното образование и обучение в съответствие с Държавното образователно изискване за придобиване на квалификация (Наредба № 58 от 13 февруари 2012 г. за придобиване на квалификация по професия Музикант-инструменталист, изд. ДВ, бр. 22 от 16 март 2012г.).

Държавните изпити по теория и по практика на професията и специалността се провеждат в съответствие с изискванията на ЗПОО и Наредба № 3 от 15.04.2003 г. за системата на оценяване.
ІІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА НАЦИОНАЛНАТА ИЗПИТНА ПРОГРАМА
Настоящата национална изпитна програма съдържа:


  1. За държавния изпит по теория на професията и специалността:

А. Формат и учебно съдържание

Б. Критерии за оценяване




  1. За държавния изпит по практика на професията и специалността:

А. Изисквания

ІІ. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЪРЖАВНИТЕ ИЗПИТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ТРЕТА СТЕПЕН НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ
1. Държавните изпити за придобиване трета степен на професионална квалификация са:

- писмен изпит по теория на професията и специалността върху учебното съдържание от задължителната професионална подготовка;

- изпит по практика на професията.

2. Държавният изпит по теория на професията и специалността се провежда във формата на тест, който включва въпроси, чието правилно решение дава общ брой точки – 60. Държавният изпит по теория на професията се счита за успешно издържан, ако ученикът е постигнал най-малко 50% от максималния брой точки за теста. Времетраенето на държавния изпит по теория е 4 (четири) астрономически часа. Изпитната комисия на държавния изпит по теория на професията се състои от не по-малко от трима учители, назначени със заповед на директора на училището.

3. В деня на изпита в запечатани пликове се представят пет изпитни варианта на тест, от които чрез жребии се изтегля един изпитен вариант за всички ученици.

4. Държавният изпит по практика представлява индивидуално изпълнение на музикална програма, съставена в съответствие с образователните изисквания и учебните програми за професия музикант-инструменталист по съответните специалности, по график на училището.

5. Държавният изпит по практика на професията е публичен и се провежда пред комисия с не по-малко от трима специалисти, назначена със заповед на директора на училището.

6. В определеното в графика време и място за провеждане на държавните изпити по теория и практика на професията учениците се явяват с документ за самоличност.


ІІІ. УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕ НА ПИСМЕНИЯ ИЗПИТ ПО ТЕОРИЯ

НА ПРОФЕСИЯТА И КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ
Учебното съдържание за писмения изпит по теория на професията обхваща следните музикално-теоретични дисциплини:

  • Теория на музикалните елементи (ТМЕ);

  • Хармония;

  • Музикален анализ;

  • История на музиката;

  • Български музикален фолклор;

Тестът за писмения изпит по теория на професията се състои от три модула:



А. Първи модул - включва 22 въпроса със затворен отговор от учебното съдържание по дисциплините: теория на музикалните елементи – 8 (ТМЕ), хармония - 6, музикален анализ – 4, история на музиката - 4. Всеки верен отговор носи по 1 точка. Максималният брой точки от първия модул на теста е 22 точки. Два от осемте въпроса по ТМЕ са слухови задачи, които са записани на CD и задължително се прослушват два пъти в началото на изпита.
Б. Втори модул – състои се от две части :

-първа част – включва 3 въпроса с отворен отговор (практически задачи), съобразени с учебното съдържание по дисциплините: теория на музикалните елементи, хармония и музикален анализ . Всяка дисциплина участва с по един въпрос (задача), като верните отговори по теория на музикалните елементи носят 2 т.; по хармония -4 точки, по музикален анализ - 2 точки. Максималният брой точки за въпросите с отворен отговор (практическите задачи) е 8.

-втора част - включва комплексна слухова задача с едновременно наблюдение и анализ на нотен текст от музикалната литература (в клавирна фактура), съобразен с учебното съдържание по дисциплините: теория на музикалните елементи, хармония, музикален анализ и история на музиката. Теория на музикалните елементи и хармония участват с по 3 въпроса, музикален анализ и история на музиката участват с по 2 въпроса, като всеки верен отговор носи по 1 точка.Максималният брой точки за комплексната слухова задача е 10. Максималният брой точки от втория модул на теста е 18 точки.

Музикалните примери от комплексната слухова задача са записани на СD и задължително се прослушват два пъти в началото на изпита.


В. Трети модул - писмено развиване на тема, изтеглена чрез жребий от предварително обявени 10 изпитни теми по учебно съдържание по общ конспект с въпроси по български музикален фолклор. Писмената работа е в обем до три страници. Максималният брой точки от третия модул на теста е – 20 точки. Оценяването на работите се извършва въз основа на критериите, определени в Раздел V на програмата „Система за оценяване”, съобразно учебното съдържание към съответната тема.


  • Учебно съдържание по „Теория на музикалните елементи”:


Теоретични знания, практически и слухови задачи, които включват определяне, построяване и отгатване на:

  1. Октавови групи; основни и производни степени, хроматични знаци; нотни ключове - виолинов сол ключ, басов фа ключ, алтов до ключ и теноров до ключ; транспониране чрез смяна на ключа.

  2. Прости и сложни метруми. Размери: 2/4, 3/4, 4/4, 3/8, 6/8, 9/8, 12/8; 3/2, alla breve; 5/8 (5/16), 7/8 (7/16), 8/8 (8/16), 9/8 (9/16), 11/8 (11/16). Променливи размери. Основно и особено деление на двуделните и триделните нотни стойности. Видове синкопи.

  3. Мажорни и минорни тоналности до седем знака включително. Видове тоналности. Разновидности на мажорния и минорния лад: натурален, хармоничен, мелодичен и бихармоничен вид. Пентатоника. Старинни ладове.

  4. Прости диатонични и хроматични интервали – мелодични и хармонични. Видове движения при двуглас. Валдхорнов ред при интервалите.

  5. Видове квинтакорди и техните обръщения. Доминантов септакорд и обръщенията му.

  6. Обозначения на италиански език на видовете темпа и отклонения. Динамика и динамични знаци. Украшения. Основни знаци за съкращения в нотописа.




  • Учебно съдържание по „Хармония”:


Теоретични знания и практически задачи, които включват:
1. Четиригласен строеж и свързване на акордите. Главни и второстепенни тризвучия. Четиризвучия на II, V и VII степени. Разрешения на доминантовото четиризвучие.

2. Ладово-хармонични функции на акордите. Класическа функционална логика.

3. Диатонична секвенция.

4. Каденци – видове според акордов състав, хармоническо и мелодическо положение и метричен момент.

5. Неакордови (чужди) тонове. Характерни акорди под влияние на старите и едноименните тоналности.

6. Отклонение от тоналността и диатонична модулация.

Дейностите, свързани с практическите задачи, включват:

1. Хармонизиране на четиритактово построение при зададени мелодия в сопран или цифрован бас с диатонични тризвучия и четиризвучия на II, V и VII степени (без чужди тонове) в тоналности до 3 знака включително и размер 3/4 или 4/4.

2. Хармоничен анализ, основан на учебното съдържание.


  • Учебно съдържание по „Музикален анализ”.

Теоретични въпроси и практически задачи по темите:


  1. Музикална форма и жанр.

  2. Музикално-изразни средства.

  3. Музикална тема. Определяне на границата и структурата на музикалната тема.

  4. Основни формообразуващи принципи и части на формата.

  5. Период. Части на периода. Видове.

  6. Прости форми. Видове, буквени схеми.

  7. Вариационна форма.

  8. Сложни форми: сложна триделна форма, рондо, сонатна форма. Особени случаи на сонатната форма.


Учебно съдържание по „История на музиката”:

Първи модул:

Учебното съдържание към Първия модул от теста включва теоретични знания за творчеството на българските композитори от Първо и Второ поколение – Е. Манолов, П. Пипков, Н. Атанасов, Д. Христов, Маестро Г. Атанасов, П. Стайнов, П. Владигеров, В. Стоянов, М. Големинов, Л. Пипков, Ф. Кутев, П. Хаджиев.



Втори модул:

Учебното съдържание към Комплексна слухова задача от Втория модул на теста включва теоретични знания за творчеството и епохата, в която живеят и творят композиторите: Й. С. Бах, Фр. Хендел, Й. Хайдн, В. А. Моцарт, Л. ван Бетовен, Фр. Шуберт, Ф. Менделсон, Р. Шуман, Й. Брамс, П. И. Чайковски, Фр. Шопен, Ф. Лист.



Трети модул:

Учебно съдържание по „Български музикален фолклор”
Тема № 1. Класификация на българските народни песни по тематика и по функция.

  • Класификация на песните по тематика. – 4 т.

  • Класификация на песните по функция. – 8 т.


Тема № 2. Обичайно-обредна система. Празник, обичай, обред. Символи в народната обредност.

  • Зимни, пролетни, летни, есенни обичаи и песните, свързани с тях (коледуване, ладуване, Сирни заговезни (кукери), лазаруване, нестинарство, Калушари, Пеперуда, Герман) – 9 т.

  • Семейна обредност – обичаи при раждане , женитба и смърт. – 3 т.


Тема № 3. Метроритмични особености на българската народна музика. Класификация на метрумите и размерите.

  • Прости размери – 1 т.

  • Сложни размери – 5 т.

  • Комбинирани метрични групи и хетерометрични редици – 3 т.

  • Безмензурни народни песни и инструментални мелодии – 3 т.

Тема № 4. Мелодични особености в българския музикален фолклор

- Пентатоника – видове и разпространението им. – 3 т.

- Диатоника. Стари ладове – видове и разпространението им в диалектните области. – 4 т.

- Хроматика – видове маками и тяхното разпространение в диалектните области. – 3 т.

- Енхармоника – 2 т.
Тема № 5. Българска народна органология

  • Аерофонни инструменти: кавал, гайда, зурна, двоянка – 6 т.

  • Кордофонни инструменти: гъдулка, тамбура – 4 т.

  • Мембранофонни и идиофонни инструменти: тъпан, дайре – 2 т.


Тема № 6. Музикално-фолклорни диалекти в България. Средна Северна, Североизточна България и Добруджа.

  • Музикалният фолклор на Средна Северна и Североизточна България: граници, поминък, обичаи, видове песни, мелодичен и ладов строеж, метроритмика,традиционни народни музикални инструменти, характерни танци,известни изпълнители. – 6 т.

  • Музикалният фолклор на Добруджа – видове песни, метроритмика, танцов фолклор, традиционни народни музикални инструменти, известни изпълнители. – 6 т.


Тема № 7. Музикално-фолклорни диалекти в България. Средна Западна България и Пазарджишко – Ихтиманска област.

  • Средна Западна България: граници, поминък, население, видове песни, метроритмика, мелодичен и ладов строеж, изпълнителски стил, шопски двуглас, орнаментика, танцов фолклор, традиционни музикални инструменти, известни изпълнители. – 8 т.

  • Пазарджишко – Ихтиманска област: граници,поминък, музикален фолклор, изпълнителски стил, традиционни музикални инструменти, известни изпълнители. – 4 т.


Тема № 8. Музикално-фолклорни диалекти в България. Музикалният фолклор на Северозападна България и Родопите.

  • Музикалният фолклор на Северозападна България: граници,население, поминък, видове песни

  • (песни ,, припевки‘‘), мелодичен и ладов строеж, метроритмика, традиционни народни музикални инструменти,танцов фолклор, известни изпълнители. – 6 т.

  • Родопска музикално – фолклорна област: граници, поминък, население, обичаи,видове песни, орнаментика, изпълнителски стил,танцов фолклор, традиционни народни музикални инструменти, известни изпълнители. Неделински двуглас. – 6 т.


Тема № 9. Музикално-фолклорни диалекти в България. Тракия и Странджа.

  • Тракийска музикално – фолклорна област: : граници, поминък, население, обичаи,видове песни, метроритмика, орнаментика, мелодичен и ладов строеж, изпълнителски стил,танцов фолклор, традиционни народни музикални инструменти, известни изпълнители. – 8 т.

  • Странджанска музикално – фолклорна област:граници, поминък, население, обичаи,видове песни, орнаментика, изпълнителски стил,танцов фолклор, традиционни народни музикални инструменти, известни изпълнители. – 4 т.


Тема № 10. Музикално-фолклорни диалекти в България. Пиринска фолклорна област и Средногорие.

  • Пиринска музикално – фолклорна област: граници, поминък, население,видове песни, метроритмика, мелодичен и ладов строеж, видове песни ( песни ,, на ацане‘‘ и песни ,, на високо‘‘), изпълнителски стил, танцов фолклор, традиционни народни музикални инструменти, известни изпълнители. – 10 т.

  • Музикалният фолклор на Средногорието. – 2 т.


Забележка: Разпределението на точките се отнася за критерия „Степен на обхващане на проблематиката“ – 12 т.

V. СИСТЕМА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ
Оценяването на писмените работи от държавния изпит по теория, както и изпълнението на практическото задание се извършва в съответствие с държавния образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците, като оценките се изразяват само с количествени показатели – в брой точки.
Максималният брой точки за всяка изпитна тема или за всяко изпитно задание е 60. Неправилният отговор се оценява с 0 точки. Непълният отговор се оценява с част от точките за верен и пълен отговор с точност до 0,5.
Критерии за оценяване по теория на професията и специалността:



Критерии за оценяване по теория на професията и специалноста

Максимален брой точки

1.

Тест – първи модул, двадесет и два въпроса със затворен отговор

22

2.

Тест – втори модул, въпроси с отворен отговор (практически задачи) и комплексна слухова задача

18

3.

Тест – трети модул, писмено развиване на тема

20

3.1

- степен на обхващане на проблематиката – 12 т.




3.2

- познаване и владеене на терминологията – 2 т.




3.3

- вярност на определенията и примерите – 2 т.




3.4

- логична структура на изложението – 2 т.




3.5

- граматически правилен език и стил – 2 т.







Общо:

60



Критерии за оценяване по практика на професията и специалността:





Критерии за оценяване по практика на професията

Максимален брой точки

1.

Цялостно представяне на програмата

20

2.

Художествено изграждане на творбите - стил, щрихи, темпо, ритъм. звукоизвличане, техническа прецизност.

20

3.

Сценично присъствие

10

4.

Музикална памет

10




Общо:

60

Забележка: При оценката за цялостно представяне на програмата се взима предвид и подбора на произведенията включени в нея – съобразени с художествения опит и предразположението на ученика към тях, както и съответствието на техническите му умения, със съдържащите се в тях трудности.
VI. ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:

1. Елементарна теория на музиката – П. Хаджиев, изд.Музика, 2004г.

2. Обща теория на музиката – К. Константинов, изд. Наука и изкуство 1960г.

3. Курс теории музыки–А.Островски, изд.Музыка,1988г.

4. Теория на музикалните елементи. Тестове.- Р. Дюлгерова - Пръвчева,НБУ София,2007г.

5. Задачи и упражнения по елементарна теория – П.Минчева, изд. Balkanota, 2010г.

6. Хаджиев П.,Учебник по хармония за средните музикални училища,1976г. 7. Райчев А.,Хармония, учебник за БДК,1974г.

8. Елиезер Б.,Задачи по хармония,1976г.

9. Елиезер Б.,Задачи по цифрован бас,1982г.

10. Стоянов П.,Хармония, 2010г.

11. Аврамов Е.,Ръководство по практика на хармоничния анализ, I и IIч.,1975г.

12. Белтрандо-Патие, Мари-Клер. История на музиката. Ч. 1. С.: Музика, 1997.

13. Белтрандо-Патие, Мари-Клер. История на музиката. Ч. 2. С.: Музика, 1999.

14. Крачева, Л. Творци и творби. Част първа. С.: Марс, 2006.

15. Крачева, Л. Творци и творби. Част втора. С.: Марс, 2010.

16. Крачева, Л. Българската музикална култура. От древността до наши дни. С.: Марс, 2008.

17. Стоянов, П., Музикален анализ. С.,ДИ „Наука и изкуство“,1969.

18. Стоянов, П., Музикален анализ, I и II ч., С., Музика, 1993 и 1995.

19. Мазель, Л.,Цукерман, В. Анализ музьiкальньiх произведений. М.,1967.

20. Способин, И. Музьiкальная форма.М. Музьiка,1980.

21. Брашованова, Л., Стоянов, П., Христоматия по музикална литература с анализи, С., Наука и изкуство, 1972.

22. Литова – Николова, Л., Българска народна музика, С., Музика, 1988.

23. Тодоров М. – „Българска народна музика”, С., Музика, 1976.

24. Кауфман Н. – „Българската многогласна народна песен”. С; 1969

25. Кацарова Р. – „Български танцов фолклор”, С., 1955

26. „Христоматия по българска народна музика” С., 1988

27. Стоин Е. – „Музикално – фолклорни диалекти в България” С., 1981

28. Кауфман Д. – „Развитието на инструменталната народна музика през последните сто години” С., 1982

29. Джуджев Ст. – „Българска народна музика” т.1, т.2 1970 и1975 г.

Приложения:

1. Заявление за допускане до изпити за професионална квалификация

2. Примерен тест за писмен изпит по теория на професията и специалността

3. Изисквания за държавния изпит по практика на професията и специалността


Приложение № 1

Заявление за допускане до изпити за професионална квалификация


/вид, наименование на училището/


ДО

ДИРЕКТОРА НА



…………………………….

…………………………….



ЗАЯВЛЕНИЕ

ЗА ДОПУСКАНЕ ДО ИЗПИТИ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ
от ……………………………………………………………………………………

/име, презиме и фамилия на ученика/


ЕГН ……………………….. Входящ номер ……………….…… клас …………
Професия ……………………………….. специалност ………………………….
Живущ на адрес: …………………………………………………………………..
……………………………………………….. Тел.………………………………..

Уважаеми господин /госпожо/ директор,


През учебната 200…/200… г. предстои да завърша ХІІ клас и заявявам желанието си да се явя на изпити за професионална квалификация, както следва:

  1. Теория на професията и специалността:


да не


  1. Практика на професията и специалността:


да не

Ученик: ………………………………

/подпис/
Длъжностно лице: ……………………

/подпис/









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница