Програма за пътуваща ескспозиция гостуващ проект на iapmа / Световната Асоциация за Хартиено Изкуство



Дата23.07.2016
Размер151.08 Kb.
#2399
ТипПрограма

АМАТЕРАС ФОНДАЦИЯ
Организатор на
СОФИЯ ХАРТИЕН AРТ ФЕСТ 2016


Фондация АМАТЕРАС отново представя за шести пореден път СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ в периода 28 април - 13 юни 2016. Тази година фестивала е с мото ТРАНСФОРМАЦИЯ В ХАРТИЯ и това е обединителната линия на разнообразните експозиции представени в петте локации на Феста. Амбицията на организаторите е отново да бъде показана програма изпълнена с ведрост и оптимизъм, новаторство и творчески заряд от млади и утвърдени автори. Фестивала е с основен панел в България, където за първи път събитието ще партнира на други културни събития и ще покаже различни събития носещи дух на толерантност и европейски ценности.
През 2016 фокуса, ще бъде върху между културния диалог и представянето на професионални мрежи и сдружения в София и колекции на Феста в държави извън Европа – Латинска Америка.

Хартиеното изкуство е нов раздел в съвременното изкуство сродяващ традиции и съвременност, иновации и високи достижения. Инспирира редица световни автори към нов подход и в много известни световни музеи или известни биеналета, могат да се срещнат великолепни произведения от това изкуство. Още от първото си издание в София бяха представени известни имена, чийто произведения има в редица световни музеи и това привлече вниманието на критиката и световните наблюдатели за култура. Не случайно СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ беше награден с Европейски Лейбъл от EFFE правещ го един от избраниците в Европейското фестивално семейство.
ПРЕЗ ТАЗИ ГОДИНА СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ ПРЕДВИЖДА НЯКОЛКО ОСНОВНИ ПРИОРИТЕТА:


  1. ТРАНСФОРМАЦИИ НА ПРОСТРАНСТВО.

  2. ТРАНСФОРМАЦИИ НА МИСЛИ И ПРЕДСТАВИ

  3. СОФИЯ ЗАД ГРАНИЦА - ПРОГРАМА ЗА ПЪТУВАЩА ЕСКСПОЗИЦИЯ

  4. ГОСТУВАЩ ПРОЕКТ НА IAPMА /Световната Асоциация за Хартиено Изкуство/

  5. ФОРУМ ЗА МЛАДИ ДАРОВАНИЯ


Едно много важно събитие в програмата е дискусията за ТРАНСФОРМАЦИЯ на Пространството в НДК на 5 май. Особен приоритет е разглеждането на тези натоварени с минало пространства които могат да имат бъдеще и нов вид, осмислени чрез творческия подход на изкуството.
В програмата тази година има представени произведения от над 200 автора от 31 държави във всички раздели на изобразителните изкуства и над 100 театрали в раздел театър. Ежегодно СХАФ се стреми да представя интригуващи експозици в различните си локации, вълнуващи театрални спектакли, редица от тях с награди от български и световни форуми, десетки млади хора участващи в съпътстващите събития и високи професионалисти от България и чужбина изнасящи лекции, пърформанси, демонстрации и уъркшопи.
Неизменно в програмата има много голям акцент върху японско изкуство, което се показва в Галерия МАЗДА и дава финес и изисканост на цялостната визия на Феста. Тази година и петте локации са с много ярки експозиции, контрастиращи една на друга, но обхващащи по своеобразен начин темата за трансформацията - духовна материална и физическа. Хартията е просто лакмус на въображението през който идеите, визиите, търсенията преживяват често втори или трети живот и изпълват пространството със своята виталност.

Повече можете да прочетете във фейсбук на АМАТЕРАС Фондация, и в програмата обявена на страницата: www.amateras.eu


(Информация за медиите)
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ


  • експозиция „ТРАНСФОРМАЦИЯ В ХАРТИЯ”

НДК - 29 април - 17 май 2016 г.

Откриване: 28 април 206, 18.30ч., полуетаж запад
За първи път тази година СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ гостува на НДК с голяма експозиция, представяща концепцията на тазгодишното издание - ТРАНСФОРМАЦИИ С ХАРТИЯ, фокус на СХАФ 2016.
Пространството на Национален дворец на културата е предизвикателство за художниците, участващи във фестивала, създали произведенията си специално за изданието. Съвместно с утвърдени български и чуждестранни автори с тази творческа задача и по покана на Даниела Тодорова, куратор на СХАФ 2016, участват и студенти от НХА и СУ „Климент Охридски”. В рамките на фестивала ще бъде представена и гостуваща изложба на членове на IAPMA (Световната Асоциация за Хартиено Изкуство), посветена на 30-годишнината от създаването на Асоциацията. След София изложбата ще обиколи още 15 музея по света.

Друг акцент от програмата на фестивала е дискусията на тема „Трансформация в пространството”, на която ще бъдат представени всички проекти лично от авторите и обсъдени с участниците. Поканата за участие в дискусията е отворена към художници, архитекти и дизайнери, които се вълнуват от темата.
На 5 май 2016 изпълнителният директор на НДК г-н Мирослав Боршош ще открие събитието, на което заедно с експертен екип на Двореца ще обявят най-добрия проект, свързан с трансформация на пространството.
Предният ден – 3 май, Лаура Бехар от Израел ще представи Световната Асоциация за Хартиено Изкуство (IAPMA), Биеналето за хартиено изкуство в Бил Шева, Израел и нейните лични творчески търсения в създаване на произведения в хартия от пустинни растения носещи древни текстове на Иврид.
По традиция СХАФ включва в програмата си и представяне на техники, биеналета и професионални форуми за хартиено изкуство, свързани със страни с вековна традиция и познания в естетиката на това изкуство.
На 11 май в НДК по време на откриването на 21-вото издание на „Салон на изкуствата” 2016 СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ ще предложи на почитателите на хартиеното изкуство разходка по емблематичната ХАРТИЕНА УЛИЦА и възможност за среща с много творци. По време на тази разходка (от 12.00 до 18.00 часа) всеки ще може да участва в създаването на произведения от хартия, да види моноспектакъла на Ивета Георгиева и да участва в работилници за хартия. На място ще бъдат демонстрирани различни техники, а темата за градските пространства и техните обитатели ще бъдe разгърната от изложбата на младия фотограф Владимир Добрев „Площадите в мен”
Повече можете да прочетете във:

www.amateras.eu

facebook – sofia paper art fest или amateras. community


  • експозиция „AMAТЕРАС Годишна изложба конкурс малък формат”

Арт Алея - 3 май - 21 май - 19.30 часа
Годишната изложба-конкурс за хартиeно изкуство малък формат, е първопричината за появата на СОФИЯ ХАРТИЕН АРТ ФЕСТ през 2011 година, най-мащабния проект на фондация АМАТЕРАС у нас, а и в цяла Европа, свързан с хартиеното изкуство. Това го прави важна част от културната стратегия на София 2013 - 2023 година. Много български и чуждестранни автори са били показани в този проект в своята осем годишна история и това е вдъхновило редица млади и утвърдени автори за изяви в форуми на това изкуство по света или създаването на произведения в по-голям мащаб.


От 3 май до 21 май в галерия АРТ АЛЕЯ ще гостуват 79 автори от 24 страни. Това е едно истинско бижу в програмата на СХАФ където се срещат естетика, дизайн, красота, въображение, традиция и иновация. Всяка година международното жури внимателно присъжда своите награди на най-завладяващите произведения стремейки се да има баланс във отличаването на творци работещи с различни техники. Често произведенията от ръчна хартия са особено привлекателни, но заедно с тях могат да се видят брилянтни примери на предизвикателни решения от индустриални хартии или стари книги, интересни хартиени продукти претърпели трансформация и осмислени в нов стил, авангардни скулптурни решения и изящни фини творби. Една пъстра палитра от идеи и концепции представящи морето от възможности в това изкуство.

Тази година за наградите се борят автори от Япония, Германия, Швейцария, Белгия, Мексико, Великобритания и прекрасни български автори, които със всяка година са все по-активни и за втори път в номинациите има толкова голямо българско представяне. Тази година има 2 съвсем млади участнички на 17години Симона Владимирова и Гала Димитрова, чийто дебют направи впечатление на журито. Млади български участници е нарастваща тенденция, благодарение на популярността и стратегията която СХАФ има през последните години в публичното пространство на София и България. Особено впечатление прави много силното участие на японските автори които са също една много доминираща група от артисти. През миналата година СХАФ беше представен в два музея в Япония в партньорство с професионалната организация NEXUS, благодарение на което тази година има много голямо участие на изявени японски автори в изложбата АМАТЕРАС и в голямо форматната изложба ЯПОНСКИ ИНОВАЦИИ В ХАРТИЯ в Галерия МАЗДА. Много от наградите през годините са ставали притежание на японски автори и тази година отново номинацията за голямата награда е НОРИКО АМАНО и ХИТОМИ УЕОКА в съревнование със автор от IAPMA КАТРИН ДАРДЕЛ от Швейцария. Двете следващи награди са със съдействието на IAPMА /Световната Асоциация за Хартиено Изкуство/ и там съревнованието е оспорвано между ГЕРДА РИЦМАН от Швейцария, ИРЕНЕ РАМЕНЗЕЕ от Германия и ИШИРО МАТСУО от Япония. Една плеяда от талантливи млади български автори ще се конкурират за наградата за Български автор и наградата за млад автор – КРАСИМИРА ДРЕНСКА, ЦВЕТА ПЕТРОВА, ДЕНИС РУСЕВ, АДРИАНА БОЯДЖИЕВА, МАРТИНА КАРАИВАНОВА и НАДА НЕДЕЛКОВА.
Галерия АРТ АЛЕЯ е емблематично място за София, и това дълго партньорство между АМАТЕРАС Фондация и галерията създаде едно ярко събитие в Сърцето на София. Красивата стара къща, събрала в себе си история и настояще, отново ще развълнува столичани, а такава традиция е рядкост в културния живот на София..


Всички, които искат да споделят вълшебството на тази изложба, ще ги очакваме на ул. Гладстон 51-А от 3 май до 21 май 2016, галерията е АРТ АЛЕЯ.



  • експозиция „ДУХОВНИ ПОСЛАНИЯ”

VIVACOM Art Hall - 11 май - 21 май - 18.30 часа
Един проект който ще покаже дълбоките връзки на България с редица култури по света чрез изкуство въплъщаващо истории, митове, легенди мистерии, спомени и архeтипи. Vivacom Art Hall не за първи път е място, което представя експозиция от София Хартиен Арт Фест и партньорсвото между Фондация АМАТЕРАС и Виваком са дали прекрасни плодове в културната политика на София. През миналата година иновацията във СХАФ2015 ЕЛЕМЕНТАЛНА СКУЛПТУРА, не само изненада столичани но спечели адмирациите и възхищението на чуждестранната публика в Грузия и Великобритания, което беше реализирано с партньорството на Виваком. Сега новата изложба от програмата на СХАФ 2016 е със различен фокус и послание към столичани.
Локацията във VIVACOM ART HALL ще има специалната мисия да представи експозиция от произведения свързани с духовното наследство на България и приноса и влиянието и в световната история и култура. Представени са по алегоричен начин тайните на древните траки, хунобългарите, богомилите, християнските достижения, глаголицата, робошицата, древния прабългарски календар и всичко това с езика на хартията, най-верния приятел на историята и културата. Експозицията е представяне на древното наследство на България по иновативен начин в съвременен визуален език. Тази експозиция е планувана да покаже лицето на България и в други страни в рамките на СХАФ 2016 зад граница - Грузия и във Великобритания през 2017. Проекта е с много специфичен облик и е много различен от останалите експозиции на Феста. От създаването си София Хартиен Арт Фест винаги е обръщал специално внимание на културното наследство на България и във всяко издание има предвиден експозиционен формат или съпътстващо събитие, което да представи някакъв акцент свързан с древното ни минало. Този проект е поканен в Грузия в периода 2 юни 21 юни 2016 и след това ще бъде представен и във Великобритания през 2017. Соларната символиката, която е основния фокус в проекта засяга най-древните времена и духовни учения по нашите земи, които са изиграли огромна роля за развитието на Европа и нейната духовна ценностна система. Орфизмът засяга дълбоко всички тези по-късни направления на божествената любов и това ще бъде представено в лекцията ОРФЕЕВАТА ПЕСЕН В ТЪКАНТА НА БЪЛГАРИНА от Галина Герасимова на 17 май от 18.30 часа.

Произведенията са предимно инсталационни носещи дух на дискретна тайнственост и сдържана естетика на знаковост и абстрактност. Залата с приглушеното си осветление засилва мистерийното внушение на разстилащите се свитъци и монументално звучащи пана в строгата естетика на черното и златното. Усещането за древност, сакралност и дълбока чувствителност е в основата на целия проект. От древни времена истинското познание е било загърнато в пелената на времето, сенките, загадъчните символи, скритите послания в древните текстове. Една колекция навяваща вечност простираща невидимите нишки между познанието от нашите земи и много древни култури като Египет, Месопотамия, Асирия, Колхида, Крит, Рим, Китай Индия, Япония и много други древни земи и култури.

  • Една важна вечер ще представи спектакъла СИЛЯН ЩЪРКА - 21 май НОЩТА НА МУЗЕИТЕ И ГАЛЕРИИТЕ. Театралния спектакъл е в сътрудничество със Сдружение ШАНС ЧРЕЗ УМЕНИЯ и с него от 16.30 ще се открие програмата за вечерта. Спектакъла е с важно послание към всеки човек за трансформацията на душата и сложния път през който се преминава за достигане на вечната истина за любовта и семейството. Участниците в спектакъла са деца и млади актьори, драматизацията е по едноименната българска народна приказка драматизирана от Маргарита Друмева. Спектакъла е изпълнен с ентусиазъм и любов към изкуството. В програмата на 21 май от 21 часа, едно прекрасно изпълнение ще изненада и зарадва почитателите на екзотиката. Ще се насладим на дуета Биляна Моллер и Марио Молле, които ще представят В РИТЪМА НА ИНДИЙСКАТА МУЗИКА НА СЕВЕРА - класически индийски танц "катхак" Програмата е в т.н. "северен стил" на класическата индийска музика позната още с името "Хиндустаании Шаастрия Сангиит" или само "Хиндустани". Първата композиция е в раага "кафи" и ще бъде последвана от ритмична хореография в стил "катхак", в заключение ще бъде изпълнена една тараана в раага "мадхямад саранг.

Програмaта е специално подготвена за това изпълнение във VIVACOM ART HALL.

Повече можете да видите на

www.amateras.eu

facebook – sofia paper art fest или amateras. community




  • експозиция „ БЯЛО . БЯЛО . БЯЛО ”

СГХГ - 12 май - 12 юни - 18.30 часа
София Хартиен Арт Фест има прекрасно партньорство със СГХГ от самото си създаване и изложбите представени през 2011 и 2013 блестяха с фината естетика характерна за хартиеното изкуство и иновативното звучене на подбраните произведения. Сега отново ще може да се представи селекция от избрани произведения преливащи във всички нюанси на бялото. Тази година експозицията е с много специално послание към столичани. Във времена на сложни отношения и разбунени духове в целия свят обръщането към духовността е естествения отговор на тези процеси. Бялото винаги е било символ на тишината, мъдростта финеса, чистотата и е носело съвършената естетика на Светлината. Бялото е поставяно в древните учения като водещ и обединяващ символ. Вибрацията на бялото е магнетична и в съчетание с характерната ефирност на хартиеното изкуство се превръща в истинска феерия от нежност и изящество. В колекцията която ще завладее пространството на СГХГ ще бъдат представени произведения на български и чуждестранни автори специално подбрани за този проект. Някои вече са били показвани, но сега те ще звучат различно в компанията на други светлинно носещи произведения. В тишината и вълшебството на тази аура от най-фина енергия ни обгръщат структури и символи, нежно полюляващи се инсталации и изникващи от стените релефи. Сред участниците трябва да се отбележат Анджиола Чърчил, Маргарета Манервик, Джими Пуули, Аяко Абе Милър, Даниела Тодорова, Йошио Хасегава, Валентин Балев, Yuko Nishimura, Ина Дамянова, Рагхилдур Стефансдотир, Рената Гирлеро, Лило Шар, Катрин Дардел и Атанас Михалчев.

В периода от 12 май до 12 юни ще има и няколко много специални събития от програмата на СХАФ 2016.

На 19 май ат 18.30часа столичани ще имат удоволствието да чуят завладяваща лекция за СВЕТЛИНАТА ДРЕХА НА ДУШАТА и дълбоките пластове на нашата духовност, всичко това представено от Галина Герасимова, културолог и теолог, председател на издателство Бяло Братство.

На 25 май от 18.00часа ще бъдем потопени от магията и философията на японския театър БУДО. Това е изключителна възможност да бъде показано това рядко изкуство от учителя КАН КАСУРА, който ще изнесе видео лекция „Японския авангард в театъра на движението от 1950-60 година след Втората световна война когато е създаден театъра БУДО. Лекцията ще продължи 1час и 30мин. Представянето ще завърши с пърформанс от участниците в уъркшопа сред които са известни български театрални актьори и много млади бъдещи актьори, студенти в НАТФИЗ.

Повече можете да видите на

www.amateras.eu

facebook – sofia paper art fest или amateras. community



експозиция „ ЯПОНСКИ ТРАНСФОРМАЦИИ В ХАРТИЯ ”

МАЗДА - 16 май - 13 юни - 18.30 часа

Тази година Фестивала е отличен с Патронажа на Японско посолство, което е висока чест и покровителства цялостния панел за изобразително изкуство и театър в програмата на София Хартиен Арт Фест 2016. За първи път освен изложба и съпътстващи уъркшопи и демонстрации на различни традиционни изкуства, ще бъде представен авангардния Японски театър БУДО. СХАФ със своите раздели успява ежегодно да поднесе на почитателите на екзотичното японско изкуство в цялото му многообразие.

Вече за 6-ти пореден път локацията в Галерия МАЗДА е истински център за съвременно японско изкуство. През последните няколко години колекциите показани в Галерия МАЗДА се отличаваха с характерната изисканост на японската естетика и фин усет за минимализъм, като визия съдържаща дълбок философски контекст. Това е съвместен проект за културна политика в бизнес пространство между АМАТЕРАС Фондация и компания МАЗДА, рядък пример на симбиоза между стратегия и културна политика, характерно за обществото в Япония.Този проект цели налагането на такава тенденция в публичното пространство на София и нейната стратегия 2013-2023. В пространството на Галерия МАЗДА до момента са представени над 80 изявени съвременни автори и са представени демонстрации на икебана, чаена церемония, калиграфия, о-киое, кири-е, бойни изкуства, оригами и манга. Аматарес Фондация като член на Нихон Томоно Кай се радва на приятелството и партньорството на клуб СОГА, Клуб Урасенке, Накама, Нишиура Стайл, Галерия Кейко, Нексус и други. Японско посолство в България винаги е заставало зад събитията свързани с японското изкуство и традиция през всичките издания на СХАФ и тази година е кулминацията от японски участници. Цялостния панел с изложба, лекции, демонстрации, театър и майсторски клас със уъркшоп ще увенчаят периода от 16 май до 13 юни с отпечатъка на Японска култура. Японско присъствие има неизменно и в Международния Конкурс АМАТЕРАС чието име е на Японската богиня АМАТЕРАСУ – означаващо носеща светлина.

Колекцията от произведения е специална селекция от 18 автори на куратора на СХАФ Даниела Тодорова и Какуко Ишии, куратор от страна на партниращата организация NEXUS. В миналогодишното издание на Феста по покана на Студио NEXUS София Хартиен Арт Фест представи в 3 японски музея съвместна с тях експозиция от японско и европейско изкуство и сега те са гости на тазгодишното издание. Произведенията са със широк спектър от техники изпълнени предимно в Козо хартия, но в нейните най-разнообразни състояния, от съвсем естествена и доста напомняща за кората от която произлиза, до най-фина почти нематериална структура, нежно преливаща от двумерни в тримерни състояния. Авторите са предимно от средното поколение творци и само някои от тях са лидери от по-старото поколение. Една великолепна колекция от скулптури и инсталации въ всички нюанси на бялото кремавото до графитено сиво и черно, толкова характерни за японската естетика. Имена като Ацуми Мурата, Какуко Иши, Мики Накамура и Чикако Сато са вече познати от предишни участия в СХАФ , а някои от тях през годините са печелили награди в конкурса АМАТЕРАС. В настоящата експозиция ще бъдат показани за първи път в България произведенията на Норико АМАНО, Тору Курита, Иширо Мацуо, Мицуро Куроки, Сумико Тасака, Юнко Сузуи, Юнохара Кийоши, Мицуе Ито и др.

На 26 май от 20.00 часа ще има вечерна лекция с прожекция в Галерия Мазда за ВЛИЯНИЕ НА ЯПОНСКИТЕ ИЗКУСТВА ВЪРХУ ХАРТИЕНОТО ИЗКУСТВО В ДНЕШНО ВРЕМЕ – театър, дизайн, съвременно изкуство, архитектура. Традиционно в програмата на СХАФ има специален раздел свързан с далекоизточните техники, като страни в които това е с вековна традиция и познания, висша естетика и усет за лекота. Това е дало огромно отражение в мисленето на съвременните архитекти и творци и е променило отношението на зрителите към съвременната естетика и материални ценности. Тази лекция ще постави началото на цикъл от такива лекции, които ще бъдат правени в партньорство с Галерия МАЗДА през годината.

Събитието ще бъде официално открито от Н.Пр. Такаши Коизуми, посланик на Япония в България.
Повече можете да видите на

www.amateras.eu

facebook – sofia paper art fest или Аmateras Community



втора част за превод
САЛОН НА ИЗКУСТВАТА
София Хартиен Арт Фест 2016, е събитие създадено в подкрепа на културните процеси и политика на София. Официалното му откриване е на 28 април в НДК и ще продължи до 12 юни. Това е 45 дневно събитие, включващо изложби, театрални спектакли, лекции, уъркшопи, дискусия, презентации и съпътстващи събития. Фестивала е доказал качеството си и своя принос за развитието на Европейските ценности, за което през 2015 получи ЕВРОПЕЙСКИ ЛЕЙБЪЛ от Европейската комисия, оценяващ неговата иновативност и рядък формат. Фестивала няма аналог в световен план.

За първи път СХАФ е в партньорство с НДК и локацията е носител на цялостната концепция на фестивала „ТРАНСФОРМАЦИИ В ХАРТИЯ“. Експозицията съчетава произведения специално създадени за пространството на НДК и това ще бъде обсъждано в дискусията на 5 май със съдействието на архитекти, дизайнери и художници с любезното съдействие и участие на НДК. СХАФ е подготвил и в деня на откриването на Салона на изкуствата атрактивната ХАРТИЕНА УЛИЦА, станала емблема за СХАФ, като среща на публиката с много от авторите участващи във фестивала и демонстриращи своето изкуство. „ТРАНСФОРМАЦИИ В ХАРТИЯ“ е търсена тенденция в СХАФ от самото му създаване и локацията в НДК, направи това възможно. Ще се наблегне на трансформациите в пространството и неговите архитектурни елементи, колони, стени, осветителни структури. Идеята включва трансформация в мисленето на публиката и отношение към познати пространства с друг контекст. В НДК ще се представят произведения от известни български автори, гостуваща експозиция от произведения на Световната асоциация на авторите работещи с хартия IAPMA, групови проекти на студенти и преподаватели от НХА, чуждестранни известни европейски автори и цялата тази пъстра палитра е в синхрон с концепцията на Феста. Автори като Валентин Балев, Жан Мишел Летие, Михаил Артамонцев, Жанина де Раемекер, Събине Зейлър, Мила Стоева, Роберт Бъртън, Нелене Чахер, Лаура Димитрова, Ина Дамянова, Хелвеция Кремачи, Маня Вапцарова, Марика Зараз, Събине Хорцингер и редица други заедно с млади даровити автори, които ще представят проектите си в деня на дискусията.

На 11 май в деня на откриване на САЛОНА НА ИЗКУСТВАТА от 12.00 до 18.00 часа на Хартиената улица, ще се видят много артефакти от хартия, изложбата – инсталация „ПЛОЩАДИТЕ В МЕН“ и пърформанса на Ивета Георгиева. Най малките ще могат да създадат голямо форматно общо произведение

РАЗДЕЛ ТЕАТЪР

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница