Програма за работата на Народното събрание за 10-12 октомври 2007 г. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция "Сигурност"



страница1/4
Дата02.02.2018
Размер1.22 Mb.
#53253
ТипПрограма
  1   2   3   4

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________
ДВЕСТА ДЕВЕТДЕСЕТ И ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, сряда, 10 октомври 2007 г.

Открито в 9,04 ч.

Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Юнал Лютфи

Секретари: Силвия Стойчева и Светослав Малинов
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум, откривам заседанието.

Колеги народни представители, предстои да приемем Програмата за работата на Народното събрание за периода 10-12 октомври т.г.

Позволете да ви представя проекта така, както беше доуточнен на заседанието на Председателския съвет:

“Проект!
ПРОГРАМА

за работата на Народното събрание за

10-12 октомври 2007 г.


1. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция “Сигурност”.

2. Доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2006 г.

3. Второ четене на Законопроекта да изменение и допълнение на Закона за Държавната финансова инспекция.

4. Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България.

5. Второ четене на Законопроекта за почвите.

6. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за техническите изисквания към продуктите.

7. Отчети по изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2002-2006 г.

8. Годишен доклад за младежта за 2006 г.

9. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за задълженията и договорите.

10. Първо четене на Законопроекта за признаване на професионални квалификации.

11. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Това е всъщност законопроект, приет на първо четене на 5 октомври т.г.

12. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие.

13. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за интеграция на хората с увреждания.

14. Промени в съставите на постоянни комисии.

15. Парламентарен контрол.”

Две пояснения, преди да гласуваме този проект, уважаеми колеги. Моля да обърнете внимание, че утре от 10,00 ч. се предвижда в пленарната зала да направи изложение председателят на парламента на Република Литва. Той е тук на двудневно официално посещение по моя покана. Ще имаме възможност да изслушаме неговите виждания и за развитие на парламентаризма в неговата страна и за редица въпроси, които са актуални за българския парламент.

Затова се обръщам към парламентарните групи – утре, знаете, че предстоят гласувания в началото на пленарния ден, в 10,00 ч. парламентът да е в достатъчно представителен състав, за да можем да уважим председателя на литовския парламент.

Другото предложение, уважаеми колеги, което правя, е в току-що предложения ви проект за програма да разменим местата на т. 2 и т. 3. Вчера разговарях с омбудсмана на Републиката господин Гиньо Ганев. Материалите са ви раздадени. Вчерашната нагласа беше да се разгледа този доклад след почивката в 11,00 ч. Струва ми се, че има смисъл още веднъж народните представители да погледнат и доклада на Комисията по правата на човека и вероизповеданията, той е още от 20 юни т.г. Самият доклад на омбудсмана беше раздаден още в края на първото тримесечие на магнитен носител. Има раздадено резюме, в което са отразени и проблемите по региони в проблематиката, засегната от омбудсмана. Предлагам т. 2 да бъде т. 3, а т. 3 да стане т. 2. Позволявам си това малко процедурно предложение.

Има ли противни мнения по него, преди да подложа проекта на гласуване? Не виждам такива.

Моля, гласувайте, уважаеми колеги, този проект за програма с тези две уточнения – утре в 10,00 ч. изложение на председателя на литовския парламент и разместване на т. 2 с т. 3.

Гласували 169 народни представители: за 164, против 1, въздържали се 4.

Програмата за седмицата е приета.

Предложенията, постъпили по реда на ал. 3, са седем.

Първото е от народния представител Мартин Димитров. Предложението е за включване в дневния ред на Законопроект за “Държавен вестник”.

Заповядайте да развиете въпроса, господин Димитров.

МАРТИН ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, дами и господа! В повечето европейски страни, страните – членки на Европейския съюз, “Държавен вестник” е в интернет. В България в интернет е само съдържанието на “Държавен вестник”. Какво електронно правителство изграждаме в България, ако законите не могат да бъдат прочетени от българските граждани безплатно в интернет, каквато е добрата европейска практика? Защо трябва да се плаща, за да бъдат четени законите? И това е решение, което трябва да бъде взето от Народното събрание!

Законопроектът е внесен от мен и от колеги от НДСВ и вярвам, че ще бъде подкрепен от широка група от депутати от българския парламент. Беше внесен още декември миналата година и до ден днешен не е разгледан от Комисията по правни въпроси, в която е разпределен, за което аз нямам обяснение. Това ме принуди да го внеса по т. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

В мотивите, които можете прочетете, има направен подробен преглед на практиката в европейските страни. Няма, уважаеми дами и господа, нито една европейска страна, в която “Държавен вестник” да не е достъпен в интернет. В много страни дори интернет-версията на “Държавен вестник” има официален характер, забележете. Вероятно някои от вас могат да имат някакви мотиви, които да бъдат срещу едно такова предложение. Но нека поне да го внесем за разглеждане като точка в дневния ред, да бъде обсъдено, да мине през комисия, да бъдат чути различните мнения, защото, уважаеми дами и господа, как казваме на хората да спазват законите в тази страна, ако те не могат да ги прочетат лесно и безплатно и веднага след тяхното приемане? Не е нормална практиката, която е в България, да се плаща достъпът до “Държавен вестник”.

Искам да ви обърна внимание на практиката в Европейския съюз още веднъж: в Белгия е безплатен и се публикува в интернет, в Чехия е безплатен и се публикува в интернет, в Дания също, в Германия също, в Естония също, има и официален характер, тоест тази версия има приоритет пред хартиената версия на “Държавен вестник”, в Гърция е безплатен и е в интернет, в Испания също, във Франция също, във Финландия, като във Франция дори интернет-версията на “Държавен вестник” е официална, в Италия е безплатен и е в интернет, също в Кипър, в Латвия, в Литва, където все пак обаче има някакъв абонамент, в Люксембург е безплатен и е в интернет, в Унгария също, в Малта, в Холандия, в Австрия, Полша, Португалия, Словения, Словакия, Финландия също така…

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Отдавна надхвърлихте времето, господин Димитров!

МАРТИН ДИМИТРОВ: Така че, уважаеми дами и господа, надявам се да подкрепите това предложение с голям консенсус.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, ще предложа да ви бъдат представени и другите предложения за включване по ал. 3 без на този етап да правим опити да пристъпим към гласуване, защото той би бил осуетен поради нефункционирането на системата за гласуване, каквато информация получавам от колежките, които, както виждате, са обезпокоени в момента. Така че нека да изслушаме мотивировките и на другите вносители по ал. 3 и ако се появи такава техническа възможност, ще можем да опитаме и системата за гласуване.

Второто предложение е на народните представители Христо Кирчев, Иван Николаев Иванов и Анастасия Димитрова Мозер за включване в дневния ред на Проект за декларация за почит към паметта на Анна Политковская.

Заповядайте, господин Кирчев.

ХРИСТО КИРЧЕВ (ОДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители! На 7 октомври т.г. изтече една година от смъртта, от убийството на Анна Политковская – известен руски журналист, остро критикуващ методите за водене на война в Чечения и действията на президента Путин, корупцията и злоупотребите с власт в Русия. Все повече и повече Русия започва да става опасна за журналистите и за свободата на словото и е наредена сред една от шестте най-опасни държави за свободата на словото и живота на журналистите.
От 2000 г. досега са били убити 21 руски журналисти. Предлагаме тази декларация не само, за да се порицаят действията на руските власти и на криминогенния състав на Русия, но и защото тази опасност бавно и сигурно започва да изплува и в нашата държава.

Затова моля и настоявам Народното събрание да гласува тази декларация в почит към паметта на Анна Политковская. Това ще даде сигнал, че Народното събрание не одобрява тези методи на саморазправа с журналисти не само в Русия, но и в целия свят. (Ръкопляскания от опозицията.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Следащото предложение е от народния представител Павел Шопов за включване в дневния ред на проекти за решения за избор на заместник-председател на Четиридесетото Народно събрание. Не знам дали има нужда господин Шопов да развива тази тема.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА, от място): Няма нужда.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Няма нужда очевидно. Тя беше предмет на обсъждане на заседанията на Председателския съвет. Има разбиране, че такъв въпрос трябва да бъде включен в дневния ред. Щом се появи възможност за гласуване, той ще бъде подложен на гласуване.

Следващото предложение е на народния представител Минчо Христов за включвне в дневния ред на проект за Решение за налагане на мораториум върху застрояването на съществуващите зелени площи, парковете, междублоковите пространства на жилищните комплекси, върху детски и спортни площадки, намиращи се в областните градове и градовете с население над 50 000 жители.

Господин Христов успя да стигне до трибуната, докато излагах заглавието на неговото предложение.

Господин Христов, вече може да обосновете своето предложение.

МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Благодаря, господин Пирински, че ми спестихте да обяснявам на колегите за какво става дума.

Уважаеми колеги, предлага се, пак повтарям, пълен 10-годишен мораториум върху застрояването на зелените площи, парковете и междублоковите пространства в големите български градове. Преди време в съответните закони бяха приети някои промени, които сега практиката доказа, че не са ефективни. Тогава, а и сега ви казвам, че единственото решение на този проблем е да наложим този мораториум, да спрем строителната мафия и да запазим това, което е останало от българските градове.

Обръщам ви внимание, аз внимателно следя предизборната кампания на различните кандидати, всички те говорят за този проблем и всички те обещават, че ще го решат. Визирам конкретно господин Бриго Аспарухов – кандидат на БСП за София, който съвсем наскоро заяви, че той ще реши този проблем. Нека помогнем на кандидата на БСП в този случай и се надявам, че колегите от БСП в огромното си мнозинство ще подкрепят този разумен – всички виждате, че е съвсем разумен, законопроект.

Искам да ви кажа и нещо друго. По официални данни на Столичната община една трета от зелените площи вече са застроени. Застрояването продължава с бясна сила и всички, предполагам, колеги, се движите по софийските улици, ходите по софийските квартали и виждате какво безумие и какви престъпления се вършат в тези квартали. Няма да ви казвам, че се реституират ниви под блокове, ниви в детски площадки и т.н.

Ето защо ви призовавам да последваме примера на Лондон, който наложи 100-годишен мораториум и там проблемите бяха решени. Нека да решим проблемите и в нашите градове. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Христов.

Следващото предложение е на народния представител Стела Банкова за включване в дневния ред на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии. има внесени два законопроекта. Става дума за законопроекта от 18 април 2007 г., внесен от господин Христов и госпожа Банкова, чийто 3-месечен срок е изтекъл.

СТЕЛА БАНКОВА (независим): Уважаеми колеги, с изменението на Закона за политическите партии предлагам партиите да не получават държавна субсидия. Моите мотиви за това са следните. Държавата е обхваната от социални протести, заплатите и пенсиите в България са най-ниските в Европейския съюз. Държавата не може да осигури не може да осигури достъпно здравеопазване, лекарствата, заради 20-процентния ДДС, който ние гласувахме, са скъпи и недостъпни за повечето българи.

Когато по-голямата част от българите живеят в мизерия, уважаеми колеги, е неморално държавата да отделя огромни суми – милиони, за издръжка на партиите. Българските партии трябва да основават своята дейност на общи идеи, а не на постъпления от държавата.

Колеги, десетките – милиони левове, давани на политическите партии, трябва да бъдат пренасочени към социалната сфера, към здравеопазването и образованието.

Не на последно място. Наскоро станахме свидетели на грозния скандал, предизвикан от колегите от “Атака” – скандал за партийна субсидия. Аз мисля, че на фона на бедността, в която живее по-голямата част от българските граждани, е неморално партиите да продължават да бъдат на държавна хранилка.

Още нещо. Един грях, който има българският парламент. Колеги, спомняте си, че в момент, в който България става все по-бедна, българският парламент удвои партийната субсидия, а след това освободи от ДДС същата тази субсия – партийното финансиране.

Затова, уважаеми колеги, моля ви да подложим на дебат и приемем предложението българските партии да не получават държавна субсидия, тоест да не се нареждат на държавната хранилка. Защото в много сфери - в социалната сфера, в образованието и в здравеопазването има крещяща нужда от пари. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.

Следващото предложение е на народния представител Йордан Величков.

Господин Величков, Вашето предложение е от 5 юли 2007 г. и трябва да изчакаме 3-месечния срок преди да можем да го подложим на гласуване в пленарната зала. Междувременно то трябва да мине в комисията, на която е разпределено. Можем да се постараем да приканим комисията да изготви своя доклад, тъй като все още няма доклад на комисията. Благодаря.

Следващото предложение е от народните представители Веселин Методиев, Христо Кирчев, Павел Шопов и Мирослав Мурджов за включване в дневния ред – изслушване на министър-председателя на Република България относно действията на правителството, свързани с кризата в образованието и учителските стачки.

Заповядайте, господин Методиев.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председателю.

Уважаеми госпожи и господа народни представители, в продължение на повече от 20 дни всички сме свидетели на нещо, което не се е случвало. Това е остра по своя характер и безкомпромисна дори, бих казал, стачка на българските учители. В тези седмици няколко пъти правим опит да поканим министър-председателя, за да даде отговор на нарастващи въпроси около стачката на българските учители. Случва се нещо, което прави впечатление – трупат се въпроси, а няма отговори. Тази седмица нещата станаха още по-драматични, особено след предаването на bTV с двамата злополучни министри.

Отново министър-председателят трябва да отговаря не някъде, където открива и реже лентички. Защото съгласете се, уважаеми колеги от мнозинството, особено от левицата, дали “Суперборовец” беше най-подходящият момент да се открива сега в разгара на учителска стачка. Това пак е въпрос, на който министър-председателят трябва да дойде тук и да отговори: сега ли беше най-подходящият момент, когато става въпрос за средства от държавния бюджет, да съобщи за големи разходи за един луксозен курорт, а същевременно да казва, че няма пари за българските учители.

МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Не го строи държавата.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Дали беше съвсем подходящо държавата, чрез своя министър-председател, да застане там, да обещае магистрален път от порядъка на километри и същевременно да защитава, бих казал, доста цинично своите министри за нещо, което те бяха извършили извън всякакви представи за политическа етика и морал.

Много ви моля, ако искате все пак българският парламент да има своето участие в тази криза, нека да подкрепим изслушване на министър-председателя по проблемите на българското учителство днес. Благодаря.


ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин Методиев.

Следващото предложение е със същия характер, със същия предмет. То е на народните представители Ася Михайлова и Любен Дилов за изслушване на министър-председателя по отношение критичната ситуация в средното образование.

Заповядайте, господин Дилов.

ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, ще допълня преждеговорившия с две неща.

Стара максима е, че проблемите на зъболекарите не са просто професионални проблеми, те са на всички хора, които имат зъби.

Стачката на учителите не е просто проблем на учителите, стачката на учителите отдавна е проблем на цялото общество. Децата ни стоят вкъщи, учебната година е поставена под въпрос. Под още по-голям въпрос е поставена възможността на абсолвентите дали ще могат тази година да продължат в следващата фаза на образованието си.

Всичко това наистина налага присъствието на премиера тук. Дали ще говорим за седенки или за тлака в Алтъново, няма никакво значение – това е маловажен въпрос.

Искам да ви кажа, че в моя избирателен район – Бургаския, учителите са готови да отидат до крайност в тази стачка, а именно: да блокират изборите, тоест да не допуснат да се използват училищните стаи за избори, в днешната преса тук-таме има такива съобщения. Второ, над 90% от тях са готови да си дадат оставките. Ако в момента има стачка и преговор за пари, представете си какво може да се случи, когато просто няма да имаме учители.

Смятам, че наистина за всички ще е добре господин премиерът да се появи тук, в тази зала, да се включат всички камери на телевизията и той да каже нещо. И за вас ще е най-добре. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Дилов.

Преминаваме към гласуване, уважаеми колеги.

Колегите от лявата страна дават знак, че ще можем да използваме електронната система за гласуване.

Моля, гласувайте предложението на господин Димитров за Законопроект за „Държавен вестник”.

Гласували 153 народни представители: за 91, против 4, въздържали се 58.

Предложението се включва в програмата за седмицата. (Ръкопляскания от опозицията.)

Моля, гласувайте предложението на господин Кирчев, господин Иванов и госпожа Мозер за декларация в памет на Анна Политковская.

Моля, отменете гласуването. Доколкото разбирам, има пултове, които не отчитат гласуване.

Уважаеми колеги, за да няма оспорвания и недоразумения, очевидно ще гласуваме с вдигане на ръка. Моля всички да заемат местата си, тъй като гласуванията са достатъчно отговорни, за да не подлагаме на съмнение резултата заради едно или друго оспорване в регистрацията на глас.

Моля квесторите да заемат местата си пред съответните блокове и да имат готовност да ми съобщят резултатите от гласуването. Ще очаквам обобщения резултат от вас.

Моля, гласувайте за включване в дневния ред на проект за декларация в памет на Анна Политковская.

За 53, против 13, въздържали се 54.

Предложението не се приема.

Госпожо Мозер, заповядайте – предложение за прегласуване. (Шум и реплики.)

Моля за тишина, колеги, процедурата е ясна. Няма място за възражения.

АНАСТАСИЯ МОЗЕР (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ние всички знаем, че свободата на словото е императив на демокрацията. Когато то бъде погазено, е наистина опасно, особено от страна на такава голяма и влиятелна държава като Русия.

Искам да спомена и тази аксиома, че когато правата на един човек са нарушени, правата на всички са застрашени. Особено се учудвам, че точно Движението за права и свободи гласува против такава декларация. Къде бяха тези, които вдигнаха глас точно за нарушението на правата на турското малцинство в България и които извоюваха точно тези права и свободи, на които днес то се радва? Жалко е, че те не прехвърлят своите възможности и върху други.

Бях в делегацията на ОСС, когато Политковская получи наградата и то от ръцете на Амампур за своята дейност в Русия. Срамно е българският парламент да не подкрепи такава декларация, да не застане на страната на правата и свободите на всички и на страната на свободата на словото.

Ние говорим за справедливост. Господин председателят онзи ден доста слуша нашите медицински сестри да говорят за справедливост, особено от страна на техния говорител. Ненапразно Европейският съюз критикува България точно в това отношение, защото тук има престъпление, а наказание няма. Така трябва да бъде и в другите държави. Нещо общо има изглежда между Русия и България в това отношение и то неособено хубаво. Напротив, ние трябва самостоятелно да търсим справедливостта навсякъде по света.

Ние онзи ден гласувахме една декларация за Бирма. Каква е разликата между тази държава и това, което става по отношение на журналистите в Русия?!

Искам да ви помоля да преобмислите вашето решение и да гласувате тази декларация, защото тя ще бъде само в полза на България и в полза на свободата на словото по цял свят. Благодаря ви за вниманието.

Предлагам прегласуване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, госпожо Мозер.

Моля квесторите да заемат местата си, за да могат да преброят гласувалите.

Моля, гласувайте отново направеното предложение. Който е за включването на точката в дневния ред, моля да гласува.

Гласували: за 45, против 8, въздържали се 52.

Предложението не се приема.

Уважаеми колеги, следващото предложение... (Шум и реплики в залата.)

Господин Корнезов поставя въпроса, че не разполагаме с необходимия кворум. Както знаем, в резултат на направените поправки в нашия правилник, в момента процедурата е гласуване с отчитане на броя на регистриралите се и съответно доколко от регистриралите се, поне половината, са в момента в залата. Очевидно е, че повече от половината регистрирали се в началото на заседанието са тук. Колкото и да се поставя под съмнение този запис в нашия правилник, той е нормата, по която работим. Ако някой я оспорва, нека да внесе предложение за промяна в правилника.

Има предложение на народния представител Павел Шопов за включване в дневния ред на проекти за решения за избиране на заместник-председател на Четиридесетото Народно събрание.

Моля да гласувате това предложение.

Гласували: за 11, против 10, въздържали се 66.

Предложението за включване на тази точка в дневния ред не се приема.

Има процедурно предложение на господин Методиев. Не знам дали нямаше да има предложение за прегласуване? Няма такова предложение. Да, но ако имаше такова, то трябваше да предхожда процедурното предложение на господин Методиев.

Имате думата, господин Методиев.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Господин председател, тъй като казахте, че кворумът е половината от регистриралите се, а сега обявихте резултат, който, ако успях да чуя точните числа, е някъде около 80, то колко е регистрацията? Колко е необходимият кворум, за да се вземе решение?

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Вие имате основание да поставите този въпрос. Регистрацията беше 184 народни представители.

Прав е господин Методиев. В момента това гласуване говори, че имаме 87 народни представители, които гласуват. (Шум и реплики в залата.)

Нека да чуем процедурните предложения, уважаеми колеги, но към този въпрос действително ще трябва да се върнем.

Господин Местан има думата за процедура.

ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря, уважаеми господин председател.

От името на парламентарната група ще искам поименна проверка, защото броят на гласувалите не е задължително да отразява броя на присъстващите народни представители. Възможно е да има и негласували народни представители. Разбирам, че негласуването е слаба позиция, но за съжаление има и такава позиция, така че не бихме могли да приемем за достатъчен ориентир броя на участвалите в едно гласуване за това дали е налице необходимият кворум. Аз мисля, че най-надеждната проверка за това е поименната. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Филип Димитров веднага желае да направи обратно процедурно предложение.

Имате думата, господин Димитров. (Шум и реплики в залата.)

Дал съм думата на господин Димитров. Нека да чуем неговото възражение.

ФИЛИП ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, вярно е, че всяка парламентарна група може да поиска проверка на кворума по всяко време. Така както е направено предложението обаче то беше мотивирано с някаква необходимост – необходимостта от това да бъде по надежден начин констатирано да има кворум.

Искам да подчертая, че съгласно разпоредбата на правилника – обстоятелството, че в едно гласуване не са събрани повече от половината гласове на регистрираните не означава абсолютно нищо повече от това, че гласуването не е проведено. Дотолкова доколкото нашият правилник фактически не предвижда въздържане, въздържането по нашия правилник е равносилно на негативен вот. Нормално е да има депутати, които тогава, когато се въздържат от гласуване, всъщност не участват в гласуването и зад мен имаше трима души и при това специално гласуване, които не участваха в гласуването. Това е тяхно изконно право, така че естествено Парламентарната група на ДПС може да предложи, да иска проверка на кворума, но мотивът, който изложи господин Местан, въобще не налага това нещо, ето защо, ако има мегдан за корекция, моля – възползвайте се.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Както казвате, ако има място за корекции, то би било воля на Парламентарната група на Движението за права и свободи, които биха оттеглили това свое предложение, иначе аз съм длъжен да пристъпя към една такава проверка, доколкото тя е в рамките на допустимото. Действително, форумът така, както е регистриран в началото на пленарното заседание е едно, а участието в гласуване – друго. В това е прав господин Димитров.

Господин Местан, виждам, че не държите да се пристъпи към поименна проверка. При това разбиране за нещата, господин Методиев, Вие поставяте ли въпроса за проверка на кворума? (Реплики.)

Вие не сте поставил този въпрос, разбирам. Въпросът, който поставихте, е във връзка с броя на гласувалите.

Преминаваме към следващото гласуване. То е по предложението на господин Минчо Христов за включване на проект за решение за мораториум върху застрояването в жилищните комплекси и зелените площи.

Който е за включването на това предложение, моля да гласува.

Гласували: за 42, против 2, въздържали се 69.

Предложението не се приема.

Господин Христов, заповядайте за да направите предложение за прегласуване.
МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Уважаеми колеги, предполагам, че една част от вас, вследствие на тези галимации около гласуването, не сте разбрали за какво става дума. Пак ще ви го повторя. Става дума за налагане на пълен мораториум на строителството върху зелените площи, парковете и междублоковите пространства на големите български градове.

Уважаеми колеги, вие виждате колко нагло се държат както общинските власти, така и така наречените предприемачи. Аз бих ги нарекъл съвсем резонно строителната мафия. Виждате какво е останало от българските градове към настоящия момент, чувате какво говорят всички ваши кандидат-кметове или общински съветници. Те говорят именно, че ще спрат това застрояване.

Обръщам се към колегите от Българската социалистическа партия: вашият кандидат, уважаеми колеги, говори за спиране на това застрояване. Аз предлагам това, което вие обещавате - просто нямам думи - призовавам ви, нека направим нещо полезно за българските граждани, а и за себе си! Нека да спрем тази мафия, както са го направили в други страни с много ефективни резултати. Имам предвид Лондон, вече ви го обясних.

Надявам се да преосмислите вашето решение и да подкрепите това разумно предложение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Подлагам отново на гласуване направеното предложение за такъв проект за решение.

Моля онези, които са за включването на такава точка, да гласуват.

Гласували 108 народни представители: за 41, против 1, въздържали се 66.

Предложението не се приема.

Следващото предложение е на народния представител Стела Банкова за изменение и допълнение на Закона за политическите партии.

Който е за включването на тази точка, моля да гласува.

Гласували 84 народни представители: за 3, против 27, въздържали се 54.

Вашето предложение не се приема.

Госпожо Банкова, заповядайте за прегласуване.

СТЕЛА БАНКОВА (независим): Благодаря Ви, господин председател, по-скоро за протокола.

Изумена съм. На фона на това, което става в цялата държава – тя се тресе от социални протести и бунтове, които ще стават все по-масови, на фона на мизерията за по-голямата част от българските граждани, уважаеми колеги, какво означава вашето въздържане?!

За пореден път показахме, че когато става дума за личния партиен егоизъм и интерес, всички са единни. Отново ще ви припомня, че ние – българският парламент, имаме грях, че в момента, в който България е толкова бедна и мизерстваща, ние удвоихме партийните субсидии, след това ги освободихме от данък и сега не желаем да покажем социална чувствителност, да дадем пример на българските граждани и да се откажем от това българските партии да бъдат на държавна хранилка.

Моля ви да прегласуваме.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Подлагам отново на гласуване направеното предложение.

Моля, които са за включването на тази точка, да гласуват.

Гласували 69 народни представители: за 3, против 20, въздържали се 46.

Госпожо Банкова, Вашето предложение не се приема.

Преминаваме към гласуване на предложението на народните представители Веселин Методиев, Христо Кирчев, Павел Шопов и Мирослав Мурджов за изслушване на министър-председателя.

Моля, гласувайте.

„За” – 29 души; „против” – 40 души; „въздържали се” – 18.

Предложението не се приема.

Заповядайте, господин Мурджов. Предложение за прегласуване.

МИРОСЛАВ МУРДЖОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Апелирам да подкрепите да включим тази точка в дневния ред и тя да бъде разгледана по същество. Става въпрос за нещо, което е абсолютно нормално в нормалните европейски държави, а мисля, че всички сме убедени, че България е такава.

Има учителска стачка повече от 15 дни. Има множество въпроси и още по-неясни отговори, да не кажа – почти никакви отговори. Съвсем нормално и естествено е след като двамата преговарящи не искат да водят разговори с учителите, да дойде министър-председателят и да отговори на тези въпроси, да каже какви са мерките, които правителството ще предприеме, какви са нормалните действия, за да може в крайна сметка да отговорим на най-съществения въпрос – застрашени ли са нашите деца тази година да бъде нулева или не са застрашени?! Защото както и колегите преди мен говореха, проблемът на българското образование не е само на учителите и учениците. Проблемът е на абсолютно всички нас, защото ние сме част от това българско образование и нашите деца или ходят на училище, или не ходят на училище.

Много ви моля, разгледайте вашето мнение по този въпрос. Мисля, че е съвсем нормално и естествено министър-председателят да отговори на тези въпроси и да включим тази точка в дневния ред. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Подлагам отново на гласуване направеното предложение.

Които са „за”, моля да гласуват.

„За” – 34 души.

„Против”? – 46 души.

„Въздържали се”? – 19 души.

И при прегласуването предложението отново не се приема.

Последното гласуване от предложенията по ал. 3 е на народните представители Ася Михайлова и Любен Дилов – със същия предмет.

Които са „за”, моля да гласуват. „За” – 31 души.

Които са „против”, моля да гласуват. „Против” – 43 души.

Които са „въздържали се”, моля да гласуват. „Въздържали се” – 15 души.

Предложението не се приема.

Давам думата на господин Дилов.

ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, искам да предложа прегласуване със следния мотив.

Може би не разбрахте – ние искаме премиерът да дойде тук, но не да говорим за „супер Боровец”. Това е друг разговор. Може би не стана ясно, защото се направиха някакви аналогии. Става дума за стачката, която блокира не само учителите, а блокира живота на България в момента. Не мога да разбера - вие отказвате да говорите с учителите, явно отказвате да говорите и със собствения си премиер. Нещо да не сте сърдити?! Не знам. Може би има някакъв проблем. Излезте и кажете! Защото следващата съвсем естествена крачка е ние (опозицията) да започнем да събираме подписи за вот на недоверие, защото мотивите са от тук до тавана, и то точно за тази тема. Искате ли сега вот на недоверие по време на изборите?! Не мога да ви разбера! Най-естественото нещо е да поканите премиера в тази зала и той да поговори с нас какво се случва. Не на тлаки, не на седенки, а тук, в парламента. Помислете още веднъж, моля ви, и нека да гласуваме.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, прегласуваме направеното предложение.

Моля да гласуват, които са „за”. „За” – 31 души.

Които са „против”, моля да гласуват. „Против” – 43 души.

„Въздържали се”? – Деветнадесет души.

Направеното предложение не се приема.

Колеги, с това се изчерпват предложенията по ал. 3. Остава да ви направя дължимите по правилник съобщения преди да преминем към т. 1, а те са за постъпилите законопроекти и проекторешения от 3 до 9 октомври 2007 г.:

Отчет за дейността на Сметната палата за 2006 г. Вносител е Сметната палата. Разпределен е на Комисията по бюджет и финанси.

Проект за решение за домакинство на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО през 2011 г. Вносители са Николай Камов и група народни представители. Разпределен е на Комисията по отбраната, Комисията по вътрешна сигурност и обществен и ред и Комисията по външна политика.

Проект на декларация за почит към паметта на Анна Политковска. Вносители са Христо Кирчев, Иван Иванов и Анастасия Мозер.

Проект за решение за попълване състава на Комисията по труда и социалната политика. Вносител – Христо Кирчев.

Законопроект за предотвратяване облагодетелстването по служба и санкциониране на укриван конфликт на интереси. Вносители са Филип Димитров и група народни представители. Водеща е Комисията по въпросите на държавната администрация. Законопроектът е разпределен и на Комисията по правни въпроси и Комисията за борба с корупцията.

Още едно съобщение. На 4 октомври в Сметната палата е постъпила информация за приетите одити и доклади от Сметната палата през третото тримесечие на т.г. Информацията е на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание.


Пристъпваме към

Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Stancho
Stenogrami Stancho -> Решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Предложения по ал. 3 на ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 4 април 2008 г. Открито в 9,02 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 3-5 октомври 2007 г
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 14 декември 2007 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 2-4 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 4 юли 2007 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 13 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч
Stenogrami Stancho -> Решение за осъждане на опитите и действията от страна на немски физически и юридически лица за ревизиране на историческата истина за събитията в гр. Батак през 1876 г. Вносители: Волен Сидеров, Павел Шопов, Деница Гаджева


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница