Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г



страница1/4
Дата12.10.2018
Размер1.15 Mb.
#84189
ТипПрограма
  1   2   3   4

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________
ТРИСТА И ШЕСТДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, сряда, 16 април 2008 г.

Открито в 9,05 ч.

Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Любен Корнезов и Камелия Касабова

Секретари: Нина Чилова и Светослав Спасов
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум. Откривам заседанието.

Ще ви представя проекта за Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г.:

1. Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър. Вносители: Елеонора Николова и Мария Капон на 28.02.2008 г.; Мартин Димитров и група народни представители на 12.03.2008 г.; и Министерският съвет на 31.03.2008 г.

2. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горите (приети на първо четене на 14.03.2008 г.).

3. Проект за Решение за вземане на акт от Конвенция № 188 за работата в риболовния сектор, 2007 г., и от Препоръка № 199 за работата в риболовния сектор, 2007 г., приети на 96-ата сесия на Международната конференция на труда. Вносител: Министерският съвет, 28.03.2008 г.

4. Проект за Решение за отпускане на пенсии за особени заслуги към държавата и нацията. Вносител: Министерският съвет, 2.04.2008 г.

5. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния служител (приет на първо четене на 8.02.2008 г.).

6. Второ четене на Законопроекта за Българската банка за развитие (приет на първо четене на 13.03.2008 г.).

7. Второ четене на Законопроекта за регионалното развитие (приет на първо четене на 6.03.2008 г.).

8. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта (приети на първо четене на 4.04.2007 г.).

9. Парламентарен контрол.

Уважаеми колеги, на Председателския съвет беше съгласувано след като приемем програмата, преди да преминем към т. 1, да извършим поредица от гласувания, тъй като както сте видели във вашите материали от тази сутрин, имаме силно изоставане с гласуванията поради това, че през миналата седмица нямахме възможност да гласуваме по обсъждани законодателни актове.

Ще гласуваме по поредността на останалите за гласуване законопроекти.

Ще започнем със Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест – първо четене, за да могат да текат сроковете.

Подлагам на гласуване предложения проект за програма.

Моля, гласувайте.

Гласували 184 народни представители: за 178, против няма, въздържали се 6.

Програмата е приета.

Предложения и съобщения.

Предложения за включване в дневния ред по чл. 40, ал. 3 от правилника.

Има предложение от народния представител Йордан Бакалов за изслушване на министър-председателя господин Сергей Станишев.

Господин Бакалов, имате думата да обосновете предложението си.

ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предложението, което предлага Парламентарната група на Обединените демократични сили, е свързано със заявените вече реформи в сектора за сигурност. Според нас в продължение на толкова години този сектор е един от пренебрегваните и реформите за толкова години се осъществяват хаотично и непоследователно. Вследствие на изключителната централизация и кампанийния характер всички вие знаете резултатите, защото миналата седмица приключиха дебатите във връзка с този сектор.

Ето защо този сектор остана нереформиран. Нещо положително в тази посока е, че всички разбраха, че по този начин при провеждане на реформите в сектора за сигурност не може повече да се продължава. И Народното събрание, и Министерският съвет трябва да дадат нова визия за реформите в сектора за сигурност. Тази нова визия трябва да гарантира сигурността на всеки български гражданин. Сигурността е доказана и като връзка между сигурността, демокрацията, пазарната икономика и благоденствието на хората. Не е нужно тук да се обясняваме надълго и нашироко каква е връзката. Всички български граждани разбраха, че в резултат на липсата на такава сигурност се получават скандалите, които се разгоряха в последно време в България.

Последното, което исках да подчертая, е, че сигурността е една от най-скъпите части в сектора на българската икономика, но в същото време тя остава една от най-неконтролируемите в българското стопанство. Имам предвид, че и парламентът, и изпълнителната власт не упражняват ефективен контрол, който трябва да се упражнява в резултат на милиардите левове, които се харчат в този сектор за сигурност.

Ето защо ние предлагаме да се направи изслушване на министър-председателя за вижданията и визията му за бъдещи реформи в сектора за сигурност, като нашето желание е това предложение да бъде включено като точка от дневния ред за тази седмица. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.

Моля, гласувайте направеното предложение.

Гласували 189 народни представители: за 72, против 69, въздържали се 48.

Предложението не се приема.

Господин Бакалов, заповядайте за предложение за прегласуване.

ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Колеги от управляващата коалиция, не може цяла седмица всички вие да твърдите, че сте готови на такава дискусия, на такъв дебат, свързан с реформите в сектора за сигурност, и когато дойде време да гласувате и да подкрепите такова предложение, вие да гласувате “против” и “въздържали се”. Това за пореден път показва вашия двойнствен характер, а именно разминаването между това, което декларирате от тази висока трибуна, и това, което реално вършите. Не разбирам оттук нататък как ще се оправдавате. Явно нямате готовност за такъв дебат. Управлявате вече три години, но след тях все още не ви е ясно какви реформи трябва да направите.

ВЕСЕЛА ДРАГАНОВА (НДСВ, от място): Но не и на юруш!

ЙОРДАН БАКАЛОВ: Тук от тази трибуна ваши колеги, а и министър-председателят заяви, че тази дискусия ще се проведе тук. След като тя трябва да се проведе, защо трябва да гласувате “против” или “въздържали се”?!

Предлагам прегласуване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте отново направеното предложение.

Гласували 187 народни представители: за 70, против 80, въздържали се 37.

Предложението отново не се приема.

Следващото предложение е на народния представител Атанас Атанасов за включване проект за Решение за проучване финансиране на пътуване.

Заповядайте, господин Атанасов.

АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ): Благодаря, господин председател.

Уважаеми дами и господа, старата история – за пътуването на министрите до Монако. (Оживление в залата.)

Моля да подкрепите тази точка да влезе в дневния ред, защото с предложение на 48 народни представители от опозицията тя е подкрепена. Добре е да бъде включена в дневния ред, за да обсъдим в залата необходимостта от създаване на парламентарна анкетна комисия, която да провери за чия сметка пътуваха до Монако трима министри, един заместник-министър и един председател на държавна агенция в края на м. ноември м.г.
Както вече публично е известно, това пътуване не е било за държавна сметка. След като не е за държавна сметка, Народното събрание, което е работодател на тези хора, трябва да провери и установи за чия сметка пътуваха и ако е за частна сметка, няма ли конфликт на интереси с тези, които са платили това пътуване. Това е сериозен въпрос, към който многократно вие, управляващите, се отнасяте с невнимание. Но имайте предвид, че този въпрос стои на вниманието на обществото. И ако вие го неглижирате, това, разбира се, ще се отрази върху вашата подкрепа от обществото. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте предложеното включване в дневния ред.

Гласували 177 народни представители: за 61, против 89, въздържали се 27.

Предложението не се приема.

Господин Атанасов, имате думата за предложение за прегласуване.

АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ): Благодаря, господин председателю.

Моля да подложите на прегласуване направеното предложение по следните съображения.

Уважаеми дами и господа, ние като върховен орган на власт в държавата би следвало на първо място да се опитваме с поведението си да даваме пример в обществото. Има хора, които се занимават, и то професионално, с политика и не спазват елементарни правила. Не може човек, който е заел висш пост в държавата като министерски, да не е наясно, че неговият личен живот се свежда отвъд вратата на собствения му дом, всичко останало трябва да е публично. Не може да ходи на разходки в чужбина за сметка на частни интереси и да смята, че това не интересува обществото. Това е недопустимо.

Не е въпросът как ние ще постъпим днес, въпросът е в това, че даваме лош пример. Същата история е и това, което се случва тук, в страната. Аз не искам да ви припомням особено за мнозинството болезнени факти, но не може министър да ходи да се среща с хора, които са уличени или се определят като част от подземния свят, и да казва: не е ваша работа да ви обяснявам с кого съм се срещал и какво съм си говорил там!

Тези, които са гласували за нас, имат право да знаят къде ходим и на чии разноски. Така че, отказвайки да подкрепите това предложение да направим една проверка, вие на практика казвате на тези хора, които са ви изпратили тук, да си гледат работата. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте отново направеното предложение.

Гласували 177 народни представители: за 63, против 89, въздържали се 25.

Предложението не се приема.

И последното, трето предложение е от народния представител Минчо Христов за включване на проект за решение за активиране на чл. 36.

Заповядайте, господин Христов.

МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Уважаеми колеги, за пореден път тук, от тази трибуна, ви предлагам активиране на чл. 36 от Договора за присъединяване към Европейския съюз, който позволява незабавно да бъдат пуснати спрените блокове на АЕЦ „Козлодуй”. Причината да ви предложа за пореден път това проекторешение, е фактът, че цените на електроенергията се повишиха драстично, както ви предупредих преди повече от година и половина. За пореден път енергоразпределителните дружества искат ново повишение на цените на тока. Инфлацията достигна 14,5% - до голяма степен това е следствие именно на повишението на тока заради закриването на блоковете на „Козлодуй”. Директните загуби от закриването на блоковете са над 15 млрд. лв. Директните загуби, тук не отчитам косвените загуби.

Колеги, нека вземем пример от Литва. Тя постави въпроса пред Европейската комисия за удължаване на срока на своята централа в Игналина и се пребори, поне такива са заявленията на висши ръководни кадри на Европейската комисия. Нека вземем пример от Унгария, която удължи действието на централата си в Печ. Нека помислим и за интересите на българските граждани, за онези, които са принудени да плащат изключително висока цена на тока, а не за интересите на чужди финансови олигарси, които са свързани с техните контрагенти в България, които закриха централата.

Настоявам, колеги, да подходите отговорно и това проекторешение, което ви предлагам, да влезе в дневния ред и да пуснем незабавно своята централа така както направиха тези две страни, които ви посочих. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте направеното предложение.

Гласували 132 народни представители: за 28, против 43, въздържали се 61.

Предложението не се приема.

Имате думата, господин Христов, за предложение за прегласуване.

МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Уважаеми дами и господа народни представители! Казвал съм ви го тук, от тази трибуна, ще ви го кажа пак: срамота е на Европейския парламент да не достигнат 4 гласи да спаси „Козлодуй”, а в българския парламент 28 човека от 240 да гласуват за спасяването на централата! Срамота е, колеги!

Искам да ви кажа и още нещо. До мен достигна информация, аз ще поставя официален въпрос към министър-председателя, че се водят преговори в момента за получаване на допълнителни средства заради закриването на централата. Това е най-голямата грешка, която България ще направи, защото в новата Енергийна стратегия на Европейския съюз, по-специално според документа, приет на 10 март 2007 г., ясно се казва, че всяка държава сама решава за своите ядрени мощности. Унгария и Литва се позоваха именно на тази стратегия и ще продължат живота на своите централи.

Нека постъпим отговорно. Оставете политическите пристрастия, оставете ангажиментите на предишното правителство, имам предвид конкретно на гражданина Симеон Кобургготски, неговите интереси, свързани с новата ядрена централа в Румъния, и нека постъпим като български политици и да защитим българския национален интерес.

Призовавам ви да прегласувате моето предложение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте отново направеното предложение.

Гласували 135 народни представители: за 28, против 47, въздържали се 60.

Предложението не се приема и при прегласуването.

Колеги, няколко съобщения:

На 15 април от БНБ е постъпил материал относно платежния баланс на България към м. февруари 2008 г. Материалът е на разположение на народните представители в Библиотеката.

Постъпили законопроекти и проекторешения от 9 до 15 април 2008 г.:

Проект за Решение за увеличаване на числения състав на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Вносител е народният представител Павел Шопов.

Проект за Решение за промяна в състава на Комисията по енергетика. Вносител е народният представител Павел Шопов.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози. Вносител е народният представител Митко Димитров. Водеща е Комисията по транспорт и съобщения. Законопроектът е разпределен и на Комисията по европейските въпроси.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост. Вносители са народният представител Волен Сидеров и група народни представители. Водеща е Комисията по правни въпроси. Законопроектът е разпределен и на Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения. Вносители са народният представител Волен Сидеров и група народни представители. Водеща е Комисията по транспорт и съобщения. Законопроектът е разпределен и на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства. Вносители са народният представител Волен Сидеров и група народни представители. Водеща е Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Законопроектът е разпределен и на Комисията по правата на човека и вероизповеданията.

Проект за Решение за предсрочно прекратяване правомощията на председател и членове на Комисията за разкриване на документи и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Вносители са народният представител Тодор Батилов и група народни представители. Проектът за решение е разпределен на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и на Комисията по правни въпроси.

Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители са народните представители Деница Гаджева и Митко Димитров. Водеща е Комисията по труда и социалната политика.

Законопроект за допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти. Вносител е народният представител Тодор Кумчев. Водеща е Комисията по здравеопазване.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства. Вносител е народният представител Георги Божинов. Водеща е Комисията по околната среда и водите. Законопроектът е разпределен на Комисията по икономическата политика и на Комисията по европейските въпроси.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за статистиката. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по икономическата политика. Законопроектът е разпределен на Комисията по бюджет и финанси и на Комисията по европейските въпроси.
Преминаваме към гласуванията, които бе решено от парламента да се извършат днес.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Подлагам на първо гласуване Законопроекта на изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест.

Гласували 133 народни представители: за 133, против и въздържали се няма.

Законопроектът е приет на първо гласуване.


Преминаваме към гласуване на второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили.

Подлагам на гласуване предложението на народния представител Станчо Тодоров по § 5, относно създаване на нова алинея към чл. 218 от законопроекта, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 118 народни представители: за 14, против 44, въздържали се 60.

Предложението не се приема.

Има думата господин Станчо Тодоров за предложение за прегласуване.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Благодаря, госпожо председател.

Уважаеми колеги, струва ми се, че в пленарната зала не можа да се разбере точно за какво се гласува. Лично аз не можах. Мина се набързо по въпроса за отбраната, който за трети път, така, набързо влиза и излиза и хората не могат да разберат за какво става въпрос. Дори и самите военни не знаят за какво става въпрос, какво се гласува в момента в залата. Нито питат военните, нито пък парламента знае за какво става въпрос.

Член 218, който аз съм предложил, уважаеми колеги, е за тези, които учат във висши учебни заведения. Тези, които са постъпили за курсанти във висшите учебни заведения и по една или друга причина прекъсват обучението си, поради това че не им стигат възможностите, за да приключат училището.

Предлагам тези хора, в зависимост от възможностите си, като не могат да продължат образованието си за офицери, а са получили определени звания по време на службата си, да могат да останат на по-низови звания в армията, тъй като те са придобили тези звания по време на обучението си във висшите учебни заведения.

Това е моето предложение и мисля, че е съвсем нормално ние да не губим хора, които така или иначе много трудно се набират. Във военните училища няма хора, които да кандидатстват, няма желаещи, които да постъпват в армията. Поне тези, които са желали и имат възможности и до определена степен са постигнали знания, да останат на служба във Въоръжените сили.

Това е моето предложение и нека бъде прието съвсем отговорно. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Поставям още веднъж на гласуване предложението на господин Тодоров за създаване на нова алинея към чл. 218 от законопроекта, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 107 народни представители: за 11, против 49, въздържали се 47.

Предложението не се приема.


Подлагам на гласуване § 6 и § 7 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 95 народни представители: за 92, против няма, въздържали се 3.

Текстовете са приети.

Моля народните представители да влязат в залата. В началото на пленарното заседание приехме, че до почивката ще гласуваме, така че ни е необходимо присъствие.

Подлагам на гласуване предложението на господин Станчо Тодоров по чл. 243 от законопроекта, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 94 народни представители: за 6, против 45, въздържали се 43.

Предложението не се приема.

Заповядайте за предложение за прегласуване, господин Тодоров.

Считате ли, че има шанс да убедите залата, при положение че само 6 човека са подкрепили Вашето предложение? Имате формално право, но все пак преценявайте дали не губим пленарно време.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Не знам, уважаема госпожо председател и уважаеми колеги, дали имам шанс или нямам, но знам едно – че в момента в залата не се знае какво се гласува. Това е пределно ясно лично за мен, а смятам и за останалите колеги. Ако някой излезе сега и каже точно какъв е текстът, който се гласува, малко ме съмнява дали повече от 6 човека че кажат точно какъв е текстът.

Уважаеми колеги, аз по-точно ще кажа за какво става въпрос, а вие сами решете дали трябва да гласувате или не.

Госпожо председател, текстът, който предлагам да отпадне, е текст, който реално беше необходим преди промяната в закона, че от Нова година във Въоръжените сили вече няма наборни военнослужещи и няма хора, които да отиват на мисии извън граница по желание. Точно за това аз предлагам да отпадне този текст, който в момента се гласува, че тези, които отиват на мисии зад граница, имат право, като се върнат, да отидат на почивка със семейството си във военно-почивните домове.

Аз предлагам това да отпадне, тъй като вече няма желаещи, а с промяната в закона всички кадрови военнослужещи могат да бъдат изпращани на такива мисии без те да желаят или не.

Затова моето предложение е да отпадне този текст и всички кадрови военнослужещи, които отиват на мисии, да могат да ползват реално тези облаги на Министерството на отбраната. Това е в интерес на българските военнослужещи, а вие го отхвърляте. Защо? Аз не знам.

Предлагам да се прегласува в интерес на Българската войска. Гласувайте, както намерите за добре. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Подлагам на прегласуване предложението на господин Тодоров за отпадане на алинея от чл. 243, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 6, против 45, въздържали се 45.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване предложението на господин Тодоров по § 8 от законопроекта, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 94 народни представители: за 5, против 49, въздържали се 40.

Предложението не се приема.

Заповядайте за предложение за прегласуване, господин Тодоров.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Уважаема госпожо председател, не знам дали имаме кворум за гласуване, но Вие ще решите този въпрос. Струва ми се, че при гласувалите седемдесет и няколко човека няма кворум. Би трябвало да се поглеждат тези данни, които излизат на таблата. Залата не я интересува Законът за въоръжените сили. Това е факт, тъй като трети път провеждаме гласуване по този закон на парчета. Явно управляващите искат така да се гласува – на парчета. Вижте таблото!

Уважаеми колеги, моето предложение, разбира се, е разумно, но вие решавате неразумно да се постъпва с някои точки от закона, тъй като самият закон реално не е разглеждан и не е предлаган на ръководството на Българската армия. Това е закон без, подчертавам, да са участвали военните, които основно са ангажирани в този закон. Може би затова се получава и това състояние, което е в момента.

Предлагам в тази точка да отпадне изразът „може да”, защото министърът трябва да бъде задължен да дава на военно-патриотичните съюзи, които са три на брой, помещения реално за развиване на тяхната патриотична дейност, а не всеки министър да решава дали ще дава или няма да дава. И тези помещения и сгради, които се дават за тяхната военно-патриотична дейност, те да ги използват по предназначение, защото е необходимо. В момента тези военно-патриотични съюзи имат съвсем малко такива помещения и не могат да осъществяват тяхната дейност. Това е моето предложение – да се задължи министърът да дава такива помещения, където има възможност.

Моля да подложите на прегласуване предложението ми.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Подлагам на прегласуване предложението на господин Тодоров, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 7, против 59, въздържали се 30.

Предложението не се приема.
Подлагам на гласуване § 8 в редакция на комисията и § 9 на вносителя, подкрепен от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 90, против 1, въздържали се 5.

Текстовете са приети.

По § 10 на вносителя има предложение на господин Тодоров, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 95 народни представители: за 6, против 65, въздържали се 24.

Предложението не се приема.

Господин Тодоров, заповядайте да ни обясните Вашето предложение.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Налага се, госпожо председател.

Разочарован съм, че при гласуването на този Закон за Въоръжените сили липсва каквото и да е представителство от Министерството на отбраната, от Генералния щаб, председателя на Комисията по отбраната и всички членове. Приема се закон на тъмно. На тъмно се приема закон и това трябва да знае цялата преса и ще научи утре. Този Закон за отбраната ще бъде факт и утре пред Народното събрание за пореден път ще има изненади.

Ще ви кажа за какво става въпрос, уважаеми колеги. Не може един служител в министерството първа категория труд и един служител трета категория труд да получават равностойно заплащане. Те са неравнопоставени по две причини.

Първо, служителите, гражданските лица в Министерството на отбраната, са трета категория труд и служат до 63 години, а офицерите са първа категория труд и служат докато навършат 25 години трудов стаж, след което преминават в пенсия. Не може един високопоставен служител в Министерството на отбраната с чин например генерал или полковник да получава същата заплата, която получава гражданско лице в Министерството на отбраната на същата длъжност, тъй като те са по различни щатове. Военните и гражданските лица не може да ги приравняваме, не може да получават еднакво заплащане. Това е парадокс, ако вие приемете този член в закона. Това е ненормално явление, уважаеми дами и господа. Както искате, така го мислете.

Аз мисля, че трябва да бъде преразгледано точно и ясно – на една и съща длъжност един генерал в Генералния щаб и в Министерството на отбраната едно гражданско лице не могат да получават равностойно заплащане. Плюс това гражданските лица в Министерството на отбраната не могат да получават допълнително храна или левовата й равностойност, което е на стойност около 230 лв. На ден един оклад е 7,20 лв. Това, което го имат кадровите военнослужещи, не могат да го получават и гражданските лица, защото всички граждански министерства ще искат равностойно заплащане.

Благодаря ви. Ако сте ме разбрали, гласувайте по съвест.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Още веднъж гласуваме предложението на господин Тодоров, което го разбраха всички вече, надявам се.

Гласували 93 народни представители: за 5, против 48, въздържали се 40.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване § 10 на вносителя, подкрепен от комисията, § 11 и § 12, Преходни и заключителни разпоредби, § 13 и § 14 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 95 народни представители: за 93, против няма, въздържали се 2.

Параграфите са приети, а с това и Законът за изменение и допълнение на Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България на второ четене.


Следващият законопроект, който ни предстои да гласуваме на второ четене, е Законопроектът за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване.

Подлагам на гласуване наименованието на закона, § 1 на вносителя, § 2 в редакция на комисията, наименованието „Заключителна разпоредба” и § 3 в редакция на комисията.

Моля, гласувайте тези текстове от законопроекта на второ четене.

Гласували 95 народни представители: за 95, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети, а с това и Законът за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване на второ четене.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства.

По този законопроект няма направени предложения между първо и второ четене, така че предлагам с едно гласуване да гласуваме наименованието на законопроекта, което е на вносителя, § 1, новия § 2 в редакция на комисията, параграфи 2, 3, 4 и 5, които респективно стават 3, 4, 5 и 6 в редакция на комисията.

Това са текстовете на второ четене от този законопроект.

Моля, гласувайте.

Гласували 96 народни представители: за 96, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.
Предстои ни да гласуваме на второ гласуване текстове от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицирани организми.

По законопроекта няма постъпили предложения между първо и второ четене. Всички предложения са подкрепени.

Предлагам да гласуваме ан блок наименованието на законопроекта по вносител, § 1 и 2 в редакция на комисията, предложението на народния представител Борислав Великов за създаване на нов § 2а, който става § 3 и е подкрепен от комисията, § 3, който става § 4 на вносителя и предложението на народния представител Георги Божинов, което е подкрепено от комисията, § 4, който става § 5.

Моля, гласувайте ан блок тези текстове на законопроекта.

Гласували 98 народни представители: за 98, против и въздържали се няма.

Текстовете на второ гласуване са приети.


Законопроект за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети. Законопроектът е доста обемен.
Моля народните представители да влязат в пленарната зала, за да можем да гласуваме текстовете от него.

Подлагам на гласуване наименованието на законопроекта, наименованието на Глава първа, наименованието на Раздел І, подкрепени от комисията, чл. 1, 2 и 3 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 104 народни представители: за 104, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По чл. 4 има предложение на народния представител Евдокия Манева, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 111 народни представители: за 32, против 40, въздържали се 39.

Предложението не се приема.

Госпожо Манева, заповядайте за предложение за прегласуване.

ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ): Благодаря, госпожо председател.

Уважаеми колеги, въпреки че нямам надежда, че ще ме подкрепите, искам все пак да обърна внимание какво предлагам. Предлагам да отпадне минималният размер на разходите за отстраняването на оздравителните и превантивните мерки, тъй като това е стойност, която нито министерството може да определи, нито има някаква управленски функция този минимален размер, нито изобщо е необходим.

Единственото необходимо нещо е да има примерен списък на възможните оздравителни мерки. Съгласно закона тези оздравителни мерки се определят за всеки конкретен случай на базата на привлечени експерти, конкурси и т.н. Минималният размер на тези оздравителни мерки е нещо, което е абсолютно ненужно. Това даже е вредно.

В защитата при обсъждането на законопроекта беше казано, че това е желание на бизнеса. Направих си труда да се свържа с бизнес организациите. Такова искане никога не е имало. При обсъждането в най-началния период на законопроекта, когато се изискваше да се правят застраховки в определен обем, тогава е възникнала идеята. За да се определи размера на застраховката, може би е необходимо да се определя и размерът на стойността на оздравителните мерки. В момента застраховката е минимална – 50 хил. лв., не се изискват големи застраховки и такава необходимост няма.

Само създаваме ненужни документи с ненужни числа – абсурдно като управленски механизъм, затова моето предложение е текста за минималния размер на разходите за тяхното изпълнение на отпадне. Ако разходът е под минималният и ефективно се справям с проблема, какво ще се случи? За какво е този минимален размер? И възникват хиляди други въпроси. Ако вникнете в текста, ще видите наистина, че този текст абсолютно не е необходим. Затова моля да ме подкрепите.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.

Гласуваме още веднъж предложението на госпожа Манева, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 117 народни представители: за 22, против 49, въздържали се 46.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване § 4 в редакция на комисията, § 5 в редакция на комисията и наименованието на Раздел ІІ, подкрепено от комисията.

Гласували 97 народни представители: за 96, против 1, въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По чл. 6 има предложение на народния представител Евдокия Манева, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 110 народни представители: за 19, против 58, въздържали се 33.

Предложението не се приема.

Заповядайте, госпожо Манева, за предложение за прегласуване.

ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ): Уважаеми колеги, отново предложение, което сте отхвърлили и за което ви призовавам да се замислите какво гласувате.

В чл. 6 за компетентни органи при възникване на авария са обявени всички структури на Министерството на околната среда и водите. Моето предложение е компетентни органи да бъдат министърът и районните инспекции по околната среда и водите.

Не може, когато на територията на един район възникне авария, която засяга и водите, и защитена територия, и земите и т.н., всичките структури, всичките директори – и Басейнова дирекция, и директорът на Национален парк, да имат право да издават заповеди за мерки за преодоляване на щетите. Това е пълен абсурд! Това означава неясни правомощия, неясни отговорности. Понеже това е така и министерството съзнава това, са записали един чл. 14, който казва, че споровете по компетентност се решават от министъра на околната среда и водите. Но става дума за спорове по компетентност вътре в Министерството на околната среда и водите, което е абсурдно. Това се решава с един ясен запис. Има районни инспекции - 16 районни инспекции, които покриват цялата територия. Те вътре могат да привличат специалисти от каквито структури искат на министерството, но отговорността е на директора на районната инспекция.

Това, което е направено в закона в момента, ще създаде изключителни проблеми при прилагането му и изключително сериозни въпроси, свързани както с правомощията, така и с отговорностите. Само след една година ще се убедите както в ненужността на текста за стойността на мерките, така и за този безумен текст за отговорностите, тоест за безотговорността - ще създадат огромни проблеми, за които отговорност в крайна сметка ще носим ние. Не гласувайте като машини, мислете преди да натиснете бутона. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.

Подлагам на гласуване още веднъж предложението на госпожа Евдокия Манева по чл. 6, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 116 народни представители: за 21, против 57, въздържали се 38.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване чл. 6 и чл. 7 в редакция на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 102 народни представители: за 96, против няма, въздържали се 6.

Текстовете са приети.

По чл. 8 има три предложения на госпожа Евдокия Манева, които не са подкрепени от комисията.

Госпожо Манева, към Вас въпрос: те в логическа връзка ли са?

ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ, от място): Да, абсолютно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Можем да ги гласуваме ан блок.

ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ, от място): Да.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.

Гласуваме предложенията на госпожа Манева по чл. 8, които не са подкрепени от комисията. Те са свързани помежду си логически, така че ги гласуваме заедно.

Гласували 106 народни представители: за 20, против 67, въздържали се 19.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте § 8 в редакция на вносителя, подкрепена от комисията.

Гласували 98 народни представители: за 93, против 4, въздържал се 1.

Текстът е приет.

По следващия § 9 има предложение на народния представител Евдокия Манева за неговото отпадане, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 100 народни представители: за 16, против 67, въздържали се 17.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте чл. 9 по вносител, подкрепен от комисията.

Гласували 102 народни представители: за 93, против 4, въздържали се 5.

Текстът е приет.

По § 10 има предложение на народния представител Евдокия Манева за неговото отпадане, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте предложението.

Гласували 104 народни представители: за 20, против 62, въздържали се 22.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте текста на вносителя за чл. 10, чл. 11, чл. 12 и чл. 13, подкрепени от комисията.

Гласували 94 народни представители: за 93, против няма, въздържал се 1.

По чл. 14 има предложение на народния представител Евдокия Манева за неговото отпадане, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 101 народни представители: за 17, против 63, въздържали се 21.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте чл. 14 на вносителя, подкрепен от комисията; наименованието на Раздел трети; чл. 15 в редакция на комисията; чл. 16, чл. 17, чл. 18 и чл. 19 на вносителя, подкрепени от комисията; наименованието на Глава втора и Раздел първи, подкрепени от комисията.

Гласували 102 народни представители: за 102, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По чл. 20 има предложение на народния представител Евдокия Манева, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 95 народни представители: за 17, против 64, въздържали се 14.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте чл. 20 в редакция на комисията.

Гласували 95 народни представители: за 95, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По чл. 21 също има предложение на госпожа Манева, неподкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 100 народни представители: за 18, против 54, въздържали се 28.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте чл. 21 и чл. 22 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 95, против 1, въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По чл. 23 има предложение на госпожа Манева, неподкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 102 народни представители: за 13, против 52, въздържали се 37.

Предложението не се подкрепя.

Госпожа Манева иска процедура по прегласуване.

Заповядайте.

ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ): Благодаря, госпожо председател.

Уважаеми колеги! Искам да ви обърна внимание какво отхвърлихте в чл. 23. Там е казано, че когато се получи предложение за превантивни мерки, министърът издава заповед, в която описва мотивите за прилагане на мерките, превантивните мерки, срока за мерки – тоест какво ще се направи, за да не се случи еди-какво си, и отговорните органи. Тази заповед се публикува на Интернет-страницата на Министерството на околната среда и водите. Моето предложение е в този текст да се добави „и на съответната община” – в Интернет-страницата на съответната община, в която има риск, в която са се създали условия за възникване на авария.

Вие в момента казахте: „Не, на страницата на общината не трябва да има информация какви превантивни мерки ще се вземат, кой ще ги изпълнява и какви са сроковете”. Хората от общината могат да получат информация, само ако влязат в Интернет-страницата на министерството. Това е пълен абсурд.

Ако ние наистина искаме да знаем за какво става дума, да има обществен контрол и обществено участие, би трябвало общината непосредствено да участва в този процес.

Единственото възражение по този текст може да бъде, че министерството просто не желае да изпрати тази заповед в общината, защото това ще му коства някакво усилие. И вие подкрепихте упорството на министъра на околната среда. Всички мои предложения досега бяха отхвърлени напълно, некомпетентно, просто на инат, защото са предложени от опозицията. Това също е абсурдно. Говорите за децентрализация, за участие на обществеността, а отхвърляте едно абсолютно логично предложение. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.

Още веднъж гласуваме предложението на госпожа Манева по чл. 23.

Гласували 106 народни представители: за 19, против 67, въздържали се 20.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте чл. 23 на вносителя, подкрепен от комисията; чл. 24, подкрепен от комисията; чл. 25, подкрепен от комисията; наименованието на Раздел ІІ, чл. 26, членове 27, 28 и 29 в редакция на комисията; чл. 30 на вносителя, подкрепен от комисията; чл. 31 и чл. 32 на вносителя, подкрепени от комисията; чл. 33 на вносителя, подкрепен от комисията; чл. 34 в редакция на комисията; чл. 35 на вносителя, подкрепен от комисията; и чл. 36 на вносителя, подкрепен от комисията.

Моля, гласувайте тези текстове.

Гласували 99 народни представители: за 99, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Моля, гласувайте Глава трета; текстовете от Глава трета и по-конкретно – наименованието на главата и членове от 37 до 46 включително на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 96, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четвърта, чл. 47 и чл. 48 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 95 народни представители: за 95, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава пета, наименованието на Раздел І и Раздел ІІ, текстовете на чл. 49 до 55 включително на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 95 народни представители: за 95, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По чл. 56 има предложение на госпожа Манева, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 105 народни представители: за 20, против 61, въздържали се 24.

Предложението не се приема.

Имате думата за процедура, госпожо Манева.

ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ): Уважаеми колеги, отново ви призовавам да подкрепите текстовете, които предлагам, които са свързани с ясно дефинирани компетенции и отговорности на органите на Министерството на околната среда, което ще позволи един иначе хубав закон, защото той изцяло е съобразен с Директивата на Европейският съюз, развален от няколко недомислици от юристите на Министерството на околната среда, разбира се, под диктовката на министъра.

Искам да ви обърна внимание, че тези текстове ще пречат на доброто приложение на закона.

И още един проблем – съвсем скоро ще разберете, че една от системите, в които цари хаос и пълна некомпетентност, това е Министерството на околната среда. Едно упорство, което изразява некомпетентност и упоритост, която няма съзнание какви последици може да има от хаоса, който цари в тази система. Съвсем скоро, само след една година ще бъдем изненадани, че по нито един въпрос няма да се справим по ангажиментите, които сме поели пред Европейския съюз и ще плащаме огромни санкции. Само че тогава господин Чакъров няма да бъде министър. И всички ние ще плащаме за безхаберието. А вие гласувате като машини тези безумни текстове. Много съжалявам, наистина.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.

Подлагам още веднъж на гласуване предложението на госпожа Манева по чл. 56, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 101 народни представители: за 14, против 58, въздържали се 29.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава шеста, чл. 56 и чл. 57 на вносителя, подкрепени от комисията, наименованието на Глава седма и чл. 58 до 71 включително на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 99 народни представители: за 92, против 2, въздържали се 5.

Текстовете се приемат.

По § 1 на Допълнителните разпоредби има предложение от госпожа Манева, което не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте предложението по § 1 от Допълнителните разпоредби.

Гласували 103 народни представители: за 18, против 62, въздържали се 23.

Предложението не се приема.

Моля да гласуваме наименованието „Допълнителни разпоредби”, § 1 на вносителя и § 2 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 96, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието „Преходни и заключителни разпоредби”, предложението на комисията за отпадане на § 7, параграфи от 3 до 6 включително на вносителя, подкрепени от комисията, новия § 6, който се предлага в редакция на комисията.

Гласували 93 народни представители: за 92, против 1, въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване Приложение № 1 към законопроекта в редакция на комисията и приложения 2, 3 и 4, които са на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 97 народни представители: за 93, против няма, въздържали се 4.

Приложенията са приети, а с това и целият Закон за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети на второ четене.
Предстои гласуване на второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения.

Между първо и второ четене няма направени предложения от народни представители.

Подлагам на гласуване наименованието на законопроекта, § 1 в редакция на комисията и параграфи от 2 до 8 включително на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 93 народни представители: за 93, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети, а с това и законът на второ четене.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Националния център за аграрни науки – второ четене.

Подлагам на гласуване наименованието на законопроекта и § 1 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 98 народни представители: за 94, против 4, въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Има предложение на господин Яне Янев по чл. 1, което не е подкрепено от комисията.

Моля да гласуваме това предложение.

Гласували 97 народни представители: за 4, против 52, въздържали се 41.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване предложението на комисията за създаване на § 1а, който става § 2, новия § 3 по предложение на комисията, редакцията на комисията за § 2 по вносител, който става § 4.

Моля да гласуваме тези текстове.

Гласували 100 народни представители: за 100, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Има предложение на господин Яне Янев за създаване на нов чл. 2б, което не е подкрепено от комисията.

Моля да гласуваме това предложение на господин Яне Янев.

Гласували 97 народни представители: за 4, против 66, въздържали се 27.

Предложението не се приема.


Подлагам на гласуване текста на вносителя за § 3, който става § 5, в редакция на комисията; § 4 на вносителя, подкрепен от комисията; § 5 – редакция на комисията; § 6 – редакция на комисията; § 7 на вносителя, подкрепен от комисията; § 8 на вносителя, подкрепен от комисията; и § 9 в редакция на комисията.

Гласували 99 народни представители: за 99, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Моля да гласуваме текстовете на § 12 до § 16 включително, които са създадени по предложение на комисията.

Гласували 98 народни представители: за 98, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване текста на комисията за редакция на § 10; наименованието „Преходни и заключителни разпоредби”; отпадането на § 11 по предложение на комисията; параграфи 12, 13 и 14; § 15 на вносителя, подкрепен от комисията; параграфи 16, 17 и 18 на вносителя, подкрепени от комисията; отпадането на § 19; параграфи 20 и 21.

Гласували 109 народни представители: за 104, против 5, въздържали се няма.

Текстовете са приети. Отпадат два текста.

С това Законът за изменение и допълнение на Закона за Националния център за аграрни науки е приет на второ четене.


Преминаваме към гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата.

Подлагам на гласуване наименованието на законопроекта и предложението на комисията за създаване на нов § 1.

Гласували 111 народни представители: за 111, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване предложението на господин Митко Димитров по § 1, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 107 народни представители: за 7, против 75, въздържали се 25.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване § 1 в редакция на комисията.

ЙОРДАН МИРЧЕВ (НДСВ, встрани от микрофоните): Който става § 2.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА:

Гласували 97 народни представители: за 97, против и въздържали се няма.

Параграф 1 е приет.

По § 2 има предложение на господин Митко Димитров, което не е подкрепено от комисията.

Моля да гласуваме това предложение.

Гласували 99 народни представители: за 2, против 69, въздържали се 28.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване текста на вносителя за § 2, подкрепен от комисията, и редакцията на комисията за нов § 4.

Гласували 96 народни представители: за 95, против няма, въздържал се 1.

Текстовете са приети.

По § 3 в номерация на вносителя има предложение от народните представители Иглика Иванова и Георги Анастасов, което не е подкрепено от комисията.

Оттегляте ли го, господин Анастасов? – Оттегляте го. Благодаря Ви.

Подлагам на гласуване предложението на господин Иван Иванов, направено в залата, по § 3, който става § 5 – думите „за най-краткия срок” да отпаднат.

Гласували 97 народни представители: за 92, против 2, въздържали се 3.

Предложението се приема.


Моля да гласуваме редакцията на комисията за § 3, който става § 5, с редакционната корекция на господин Иван Иванов.

Гласували 93 народни представители: за 93, против и въздържали се няма.

Текстът е приет.

Господин Чачев е направил редакционно предложение за корекция на § 4.

Моля да гласуваме предложението на господин Чачев след думите „ТОЛ такса” да се постави точка и текстът „или да получава други плащания, включително от страната на концедента” да отпадне.

Гласували 98 народни представители: за 4, против 75, въздържали се 19.

Предложението не се приема.

По § 4 има предложение на господин Митко Димитров, което не е подкрепено от комисията.

Моля да гласуваме това предложение.

Гласували 94 народни представители: за 5, против 72, въздържали се 17.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване текста на вносителя за § 4, който става § 6; отпадането на § 5 по предложение на комисията; текста на вносителя за § 6, който става § 7; отпадането на § 7 на вносителя по предложение на комисията и на § 8 по предложение на комисията; параграфи 9, 10, 11, 12 и 13 на вносителя, подкрепени от комисията; § 14 в редакция на комисията; редакцията на комисията за § 15; и редакцията на комисията за § 16, който става § 15.

Гласували 98 народни представители: за 98, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По Допълнителните разпоредби има предложение на господин Митко Димитров, което не е подкрепено от комисията.

Моля да гласуваме предложението на господин Митко Димитров, неподкрепено от комисията, за отпадане на § 20, т. 1.

Гласували 96 народни представители: за няма, против 76, въздържали се 20.

Предложението не се приема.

Моля да гласуваме наименованието „Допълнителна разпоредба”; текста на вносителя за § 17; отпадането на § 18 на вносителя по предложение на комисията; § 18 – комисията предлага § 18 в нова редакция, който става § 17; текста на вносителя за § 19, който става § 18; § 20 в редакция на комисията; § 21 на вносителя, подкрепен от комисията; параграфи 22 и 23 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 94 народни представители: за 94, против и въздържали се няма.

С приемането на тези текстове Законът за изменение и допълнение на Закона за пътищата е приет на второ четене.

Обявявам 30-минутна почивка. (Звъни.)




(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (звъни): Пленарното заседание продължава своята работа след почивката.

Уважаеми народни представители, както ви е известно, продължаваме с работата си по седмичната програма, която днес сутринта гласувахме.


Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Stancho
Stenogrami Stancho -> Решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Предложения по ал. 3 на ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 4 април 2008 г. Открито в 9,02 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 3-5 октомври 2007 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за 10-12 октомври 2007 г. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция "Сигурност"
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 14 декември 2007 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 2-4 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 4 юли 2007 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 13 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч
Stenogrami Stancho -> Решение за осъждане на опитите и действията от страна на немски физически и юридически лица за ревизиране на историческата истина за събитията в гр. Батак през 1876 г. Вносители: Волен Сидеров, Павел Шопов, Деница Гаджева


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница