Програма за развитие: България 2020, Стратегия за развитие на държавната администрация 2014-2020, Оперативна програма «Добро управление»



страница1/5
Дата24.10.2018
Размер0.51 Mb.
#97027
ТипПрограма
  1   2   3   4   5


Проект!

group 1
СЪДЪРЖАНИЕ


ВЪВЕДЕНИЕ 3

ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА ХАДЖИДИМОВО 4

Релеваност на функциите на администрацията към общите правомощия на кмета 11

МИСИЯ, ВИЗИЯ, СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ. ПРИОРИТЕТИ. 21

ИНДИКАТОРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ / ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ 26

ПЛАН ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ НА СТРАТЕГИЯТА* 31

МОНИТОРИНГ И ОЦЕНКА НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО. ОТЧИТАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ПЛАНОВЕТЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ. 32

ЗАКЛЮЧЕНИЕ 32


ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящата стратегия за организационно развитие на общинска администрация Хаджидимово е разработена на основание възложена обществена поръчка с договор № 02/04.10.2013 г.


Обществената поръчка е възложена в изпълнение на ДБФП № 12-11-58/04.12.2012 г. по проект „Оптимизиране на административната структура на общините Симитли, Гърмен, Хаджидимово и Кочериново“ изпълняван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд”, Приориттна ос І „Добро управление”, подприоритет 1.1. „Ефективна структура на държавната администрация”, бюджетна линия BG051PO002/12/1.1-04.
Документът е разработен въз основа на направените констатации и препоръки във функционалния анализ в община Хаджидимово и теоретико-практическите постанвки за организационно поведение и развитие.
При разработване на документа са взети предвид следните документи Национална програма за развитие: България 2020, Стратегия за развитие на държавната администрация 2014-2020, Оперативна програма «Добро управление» (драфт вариант, 14.02.2014 г.), Областна стратегия за развитие на област Благоевград 2014-2020, Общински план за развитие на община Хаджидимово 2014-2020 (проект).

ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА ХАДЖИДИМОВО

Община Хаджидимово се намира в Югозападна България и е една от съставните общини на Област Благоевград. Общината има 15 населени места с общо население 9 740 жители (по данни на НСИ към 31.12.2013 г.). На запад общината граничи с община Сандански, на север – с Гоце Делчев и Гърмен, на изток – със Сатовча и на юг общинската граница съвпада с държавната граница на България с Гърция. Територията на общината обхваща най-южната част на източните склонове на Пирин планина, част от планината Славянка, малка част от югозападните склонове на Дъбрашкия рид на Западните Родопи, и част от Гоцеделчевската котловина и долината на р. Места. Разполага със добър природен потенциал и висок биоклиматичен потенциал.Центърът на общината – град Хаджидимово, отстои на 115 km от областния център – град Благоевград, на 212 km от столицата – град София, на 161 km от гр. Пазарджик (през Якоруда и Юндола), на 199 km от Пловдив и на 17 km от държавната граница с Република Гърция (ГКПП Илинден).

Населените места в рамките на общината са Абланица, Беслен, Блатска, Гайтаниново, Илинден, Копривлен, Лъки, Нова Ловча, Ново Лески, Парил, Петрелик, Садово, Теплен, Тешово и Хаджидимово. Адинистративен център на Община Хаджидимово е град Хаджидимово.

Териториалното разпределение на икономическите дейности е изключително неравномерно. Основните икономически дейности са съсредоточени на територията на гр. Хаджидимово, с. Копривлен, с. Абланица и много малка част в селата Теплен и Беслен. По данни на официалната статистика в производствено-икономическия комплекс на община Хаджидимово най-голямо значение има индустрията (преработваща промишленост и строителство). В индустриалния сектор функционират 26 % от фирмите, реализират се 84 % от произвежданата продукция и 69 % от нетните приходи от продажби и се осигурява 89 % от заетостта в общината. Основният поминък на селското население от община Хаджидимово е свързан с тютюнопроизводството. Тютюнопроизводителите в общината са 2200 (пазарни стопанства). Тютюнът е култура, която осигурява най-много доходи на населението в общината и целия регион. Основен отрасъл от животновъдството е говедовъдството.


По данни на НСИ към 31.12.2013 г. общия брой на населението в Община Хаджидимово е 9 740 души, което е 3,06 % от общото население на Област Благоевград. Разпределението на населението в градовете (Хаджидимово) и в селата (всички останали 14 населени места) е 2 616 души в града и 7124 в селата. Средната гъстота на населението е 29,7 души на кв. м. и е по-ниска от средната за страната, което се дължи на местоположението на общината в периферен граничен район.

Половата структура на населението е балансирана и е в съотношение почти 50:50 (4971 мъже и 4799 жени).

Естественият прираст на общината за последната година е отрицателен (-57), която тенденция продължава и от предходните години. Естественият прираст на мъжете през 2013 г. е с по-висока отрицателна стойност (-42), докато при жените той е (-15).

Механичният прираст на населението също е отрицателен.

По отношение възрастовата структура на населението е налице тенденция към застаряване и висок коефициент на трудова зависимост.
Общият икономико-социален профил на общината е сходен с почти всички малки общини. Налице са негативни тенденции, които следва да се решат и преодолеят, свързани с повишаване на жизненото равнище, насърчаване на инвестиции, технологично обновяване и конкурентноспособност на местното производство и бизнес, както и такива, свързани с качеството на природната и жизнената среда и развитие на социалните услуги.

ТЕКУЩО СЪСТОЯНИЕ НА ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ ХАДЖИДИМОВО

Структура. Релевантност на функциите на администрацията към общите и специализирани правомощия на кмета като орган на властта. Ефективност и ефикасност на администрацията.Образователно ниво на служителите. Обезпечаване на управлението на човешкия ресурс с документи.
Община Хаджидимово е юридическо лице с ЕИК 000025014, на бюджетна издръжка със седалище гр. Хаджидимово, пл. Димо Хаджидимов № 46. Дейността и функциите й са регламентирани в Устройствения правилник на общината, както и в разпоредбите на Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА). Като орган на местното самоуправление общината се изгражда върху законово предвидения баланс между изпълнителна власт и Общински съвет.

Изпълнителен орган на държавната и местна политика по предоставяне на услуги на гражданите и бизнеса е кметът на общината. Той ръководи дейността на администрацията на община Хаджидимово чрез собствени актове. Дейността на администрацията се регламентира още от законите на Република България и нормативните актове на Общинския съвет. Редът за осъществяване на дейността на общинската администрация се регламентира от вътрешните актове на Кмета на общината.

Общинската администрация се структурира в делегирани от държавата дейности и местни дейности. Тя осигурява административното обслужване на населението и решава широк кръг от въпроси, свързани с благоустрояване, социална политика, образование, европейска интеграция, архитектура и градоустройство и други. Общинската администрация при осъществяване на своята дейност се ръководи от принципите на законност, откритост, достъпност, отговорност и координация. Структурата и числеността на общинската администрация се одобряват от Общинския съвет по предложение на кмета на общината. Общинската администрация е обща и специализирана и е разпределена по дирекции и отдели.

Структура на общинска администрация Хаджидимово

В процеса на организационното, функционално и длъжностно структуриране на една общинска администрация определянето на правомощията на органа на власт е основен момент, тъй като основната цел на всяка една администрация е да подпомага реализирането на точно тези правомощия.

Двете основни категории правомощия, които кметът, като орган на изпълнителната власт притежава са:


  • правомощия, произтичащи от позицията му на ръководител на общинската администрация;

  • правомощия, които са свързани с неговата компетентност като орган на изпълнителната власт в общината.

Въз основа на законодателството за управлението на административните структури и персонала, могат да се обособят следните основни области на компетентност на кмета като ръководител на общинската администрация:

  • Управление на човешките ресурси

  • Управление на финансовите ресурси

  • Управление на собствеността

  • Управление при кризи

  • Сигурност на информацията

  • Административно обслужване

  • Информационни системи и деловодство

  • Законосъобразност на дейността

  • Публичност на дейността (връзки с обществеността)

  • Протокол

На база законодателството, определящо правомощията на кмета като орган на изпълнитлната власт, могат да се определят следните специализирани области на политика:

  • Икономика и общинска собственост

  • Местни данъци и такси

  • Регионално (местно) развитие

  • Териториално устройство

  • Благоустройство, инфраструктура и транспорт

  • Образование

  • Здравеопазване и социални дейности

  • Околна среда и води (екология)

  • Гражданско състояние

  • Аграрна политика

  • Култура, спорт, туризъм

  • Обществен ред

  • Други

Дейностите, свързани с основните области на компетентност на ръководството, организационно се обособяват в рамките на общата администрация, като същата подпомага и технически дейността на ръководството и на специализираната администрация. Специализираните области на политика се обособяват в специализираната администрация.

Съгласно чл. 26 от Устройствения правилник на община Хаджидимово, Общинската администрация структурирана по следния начин:

Ал. 1. Обща администрация включваследните дирекции и отдели:


  • Дирекция „Финансово–стопанска дейност,правно-нормативно и информационно обслужване, управление на собствеността”

  • Отдел „Бюджет, финанси, счетоводство,местни данъци и такси и управление на собствеността”

  • Отдел „Правно-нормативно, материаллно-техническо и информационно обслужване, ГРАО и ОМП”

Ал. 2. Специализирана администрация включва следните дирекции и отдели:

  • Дирекция „Общинска собственост, устройство на територията и строителството, екология и управление на природните ресурси, земеделие и гори, европейски програми и инвестиционни проекти, образование, духовни, социални, младежки дейности, обществен ред и опазване на Околна среда”

  • Отдел „Териториално-селищно устройство и строителство”

  • Отдел „Общинска собственост, екология и управление на природните ресурси, земеделие и гори”

  • Отдел „Европейски програми и инвестиционни проекти”

  • Отдел „Образование, духовни, младежки дейности, обществен ред и опазване на околната среда”

На пряко подчинение на кмета на общината, според Устройствения правилник и в длъжностните характеристики в администрацията са 90% от длъжностите.

Слева да се отбележи, че длъжностните характеристики не съдържат всички реквизити, изисквани с нормативен акт.

Общата численост на администрацията за делегираните от държавата дейности е 45,5 щ.бр.

Съгласно длъжностното разписание разпределението на служителите в рамките на администрацията е както следва:

Таблица №1.

Численост на администрацията по структурни звена




Длъжност


Брой

І.

Управленски екип

18,5

1.

2.

3.



4.

5.

6.



Кмет на община

Заместник кмет на община

Секретар на община

Секретар на кметство

Кмет на кметство

Кметски наместници



1

2

1



1

7

6,5



ІІ.

Обща администрация

16

1.

Дирекция “Финансово-стопанска дейност. Правно-нормативно и информационно обслужване. Управление на собствеността”

16

1.1.

Отдел „Бюджет, финанси, счетоводство, местни данъци и такси и управление насобствеността

8

1.2.

Отдел „Правдно-нормативно, материално-техническо и информационно обслужване. ГРАО И ОМП.

8

ІІІ.

Специализирана администрация

11

1.

Дирекция “Общинска собственост, устройство на територията ис троителство; екология и управление на природните ресурси; земеделие и гори; европейски протрами и инвестиционни проекти, образование, духовни, социални, младежки дейности, обществен ред и опазване на околната среда.”;

11

1.1.

Отдел „Териториално-селищно устройство и строителство“

4

1.2.

Отдел “Общинска собственост; екология и управление на природните ресурси; земеделие и гори“”

3

1.3.

Отдел „Европейски програми и инвестиционни проекти“

2

1.4.

Отдел “Образование, духовни, социални, младежки дейности, обществен ред и опазване на околната среда”

2

ОБЩО

45,5

Съотношението на изпълнителните и ръководни органи, общата и специализирана администрация, съответно тяхната численост се одобрява от Общински съвет, по предложение на Кмета на общината, като се вземат предвид изискванията поставени в Наредба за прилагане на класификатора на длъжностите в администрацията.

Оценката на изпълнението на нормативните изисквания в рамките на общинска администрация Хаджидимово е направена на базата изчисления, при които е взето предвид условието в общата численост на администрацията да не се включват изборните длъжности и органите по чл. 19 от Закона за администрацията“, което в общинската администрация означава: кмет, заместник-кметове, кметове на кметства и кметски наместници (НПКДА, чл.12, ал.1, т.1).

Съгласно поставеното по-горе условие в Община Хаджидимово:



  • Изборни длъжности и органи по чл. 19 и 19а на Закона за администрацията (16,5) са – кмет, заместник-кметове (2), кметове на кмество (7), кметски наместници (6,5);

  • Служители на ръководна длъжност (1) са – секретар на общината.

Общата численост на общината намалена със броя на изборните длъжности и органи по чл.19 и 19а е 29 щ.бройки.

Предвид горните условия числеността на лицата, заемащи ръководни длъжности е 3,45 на сто при ограничение от 15 на сто, което е в рамките на нормативно установеното.

Числеността на персонала зает в рамките на специализираната администрация при населние на общината под 50 000 души, не трябва да е по-малко от 7 щатни бройки. В община Хаджидимово щатните бройки в дирекцията е 11, което е в рамките на нормативното изискване.

По отношение числеността на общата администрация да е до 35 на сто от общата численост н аперсонала, община Хаджидимово надхвърля това изискване с 20 на сто.

Изчисленията относно относителния дял на специализираната администрация от общата численост на персонала, община Хаджидимово отговарят на изискването за до 70 на сто, със своите 27,9 на сто.

Общият извод, който може да се направи на база направените до момента констатации е, че ръководството трябва да преразгледа организационното и функционално разделение в рамките на общината и да приложи в действие изискванията посочени в Наредбата по прилагане класификатора на длъжностите в администрацията.


Релеваност на функциите на администрацията към общите и специализирани правомощия на кмета

Каталог: projects
projects -> Г за реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
projects -> Новини за общините 27. 08. 2014 г. Фокус
projects -> Г бнр безработицата в Ловешко бележи спад за пореден месец
projects -> И радиационна защита
projects -> Програма на С, която генерира и извежда на екрана редица от числа на Фибоначи: от 1 до зададено от потребителя число оценка: 4
projects -> Нсорб до есента ще има единен регистър за хора с психични заболявания
projects -> Г бнр в бургас започва общественото обсъждане на проекта за Парк "Българско Черноморие"
projects -> Новини за общините 11. 06. 2014 г. Бнр 1040 лева отгоре за Йорданка Фандъкова
projects -> Г. Фокус Зам кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Продължава ремонтът на сградата на дкц-2


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница