Програма за развитие на селските райони. Европейски земеделски фонд за



страница1/11
Дата14.03.2017
Размер2.09 Mb.
#16948
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11








Програма за развитие на селските райони. Европейски земеделски фонд за

развитие на селските райони – Европа инвестира в селските райони



СТРАТЕГИЯ ЗА МЕСТНО РАЗВИТИЕ

НА

СНЦ”МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА-СРЕДЕЦ”

2012-2015
Разработването и прилагането на Стратегията за местно развитие обхваща МИГ-територията на община Средец. Съобразена е изцяло с Общата селскостопанска политика на ЕС, Договора за присъединяване на Република България към ЕС, Програма за развитие на селските райони за България, регламентите на ЕС свързани със селскостопанската политика, особеностите на община Средец и предложенията на граждани, представители на стопанския, неправителствения и публичния сектор в МИГ-територията.

За по-голяма достоверност и изчерпателност в Стратегията за местно развитие са интегрирани основните характеристики и добрите практики на подхода „Лидер”, както и изискванията на Наредба № 23 от 18.12.2009 г. на МЗХ и Указанията за нейното прилагане.



Стратегията за местно развитие е резултат от успешното реализиране на проект по Ос4 Лидер, подмярка 431-2 - № 431-2-03/17.09.2008, по Договор № РД 50-201/03.06.2009 - „Придобиване на умения и постигане на обществена активност за потенциална местна инициативна група на територията на община Средец” , изпълняван от Община Средец в партньорство „Център за професионално обучение”- клон на сдружение

Център за аграрна информация и консултации”- гр. Средец и Кооперация ,, Земеделска кооперация за производство и услуги ” „ Дюлево ”.


СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИЯ ЗА МЕСТНО РАЗВИИТЕ

6.2.Финансова обосновка на бюджета и разпределението на средствата по оси, по мерки и по години 33




2. Описание на процеса на разработване на стратегията – методология и подход (около 2 стр.)

2.1. Описание на процеса - подход и стъпки:

При разработване на Стратегията за местно развитие, нашият екип, експерти, партньори и работни групи прилагаха т.нар. интегриран подход, базиран на принципа на общностното планиране. По този начин ние осигурихме широкото обществено участие на всички групи и заинтересовани страни в процеса на подготовка на документа, включващ следните основни стъпки:



  • За осигуряване на информираност и популяризиране на подхода Лидер при разработването на СМР реализирахме Информационна кампания, част от проекта ни по подготвителна мярка 431-2 за потенциалната МИГ-територия с провеждане на 10 срещи в населените места от територията на МИГ-Средец.

  • За проучване на местните потребности стартирахме дейности за анкетиране на ключови представители сред общността, преглед на основни нормативни, законови и стратегически документи и планове за развитие на община Средец, Областния план за развитие на област Бургас , Плана за развитие на Югоизточен район на планиране и др.;

  • За разработване на социално-икономически анализ на МИГ- територията събрахме емпирични данни, показатели и статистика . Създадохме и база с данни по сектори, които обобщихме заедно с информацията от проведените допитвания.

  • В продължение на 5 месеца идентифицирахме и мотивирахме ключови представители и местни лидери на общността, след което продължи изграждането им като общностен капацитет на МИГ-Средец, през които се подготви и разработи настоящата СМР.

  • Формирани са 3 работни групи в които са обсъждани и разработвани приоритети, мерки и процедури за изпълнение на Стратегията. В работните групи е привлечено активното участие на ключови представители по сектори: бизнес, селско стопанство, граждански сектор, местна власт, култура и образование, социални и здравни дейности, групи в неравностойно положение, малцинства.Основни резултати от структуриращите дейносит по изготвяне на Стратегия за местно развитие на МИГ-Средец са : разработен ситуационен анализ за територията на община Средец; изготвен на SWOT анализ; извършен анализ на представителите на потенциални заинтересовани страни и бенефициенти; изготвена визия , цели и стратегия за развитието на територията; определени са насоките на дейност и интервенциите по СМР; планирана е финансовата стратегическа рамка.

  • Съвместно с партньори и експерти, създадохме добри условия за прилагане на подхода”отдолу-нагоре” при формиране на приоритети в СМР с оптимално включване на заинтересовани страни и местни лидери. Отразихме мнението на представителите от всички сектори на МИГ-територията, открихме позабравени и скрити с времето ресурси за развитие на региона, генерирахме изключително добри идеи.

Ключов момент за мобилизиране на местните лидери е организираното и проведено посещение за обмен на знания и добри практики по Лидер с Местна инициативна група от Словакия „Хорни липтом”. Там на практика се запознахме с ценна информация за начина, по който стартира Лидер , как е разработена Стратегията за местно развитие по смисъла на подхода ЛИДЕР и как стартират дейностите по нейното изпълнение.

2.2. Списък на партньорите и тяхната роля в разработването на стратегията:

2.2.1. Партньор №1-Община Средец с водеща роля в създаването и администрирането на публично-частното партньорство.



  • Осигури експертна, логистична и техническа подкрепа за оперативната работа на МИГ по СМР-организация и провеждане на работни срещи, форуми, дискусии, обучения, проучвания.

  • Осигури актуална информация за събиране на база –данни и анализи в хода на изготвяне на СМР.

  • Осигури ресурсна подкрепа и материално-техническа база за реализиране на проект по подмярка 431-2 за създаване на капацитет на територията на МИГ-Средец.

  • Участие в работните срещи на екипа по разработване на СМР.

  • Водеща роля при обединяване на кючови заинтересовани страни за сформиране на МИГ.

2.2.2.Партньор №2: „Център за професионално обучение -Средец” – партньор от нестопанския сектор

  • Осигури публичност и информираност за формалните и неформални граждански организации на територията на общината относно процеса на разработване СМР.

  • Идентифицира на ключови представители от неправителствените организации и гражданските сдружения за участие в процеса на разработване на СМР.

  • Осигури публичност и информираност за НПО бизнес на територията на общината относно процеса на разработване СМР.

2.2.3.Партньор №3: Земеделска кооперация за производство и услуги „Дюлево”-партньор от стопанския сектор

  • Идентифициране на ключови представители от бизнеса сектора за участие в процеса на разработване на СМР.

  • Участие в работните срещи на екипа по разработване на СМР и представяне на приоритетите на бизнеса.


2.3. Консултанти и фасилитатори - вътрешни и външни, участвали в разработването на стратегията:

В процеса по изготвяне на Стратегия за местно развитие са включени следните експерти:



Експерт I-ва група - Киро Проданов – модератор на процеса по въвличане на местните общности в интерактивната работа по всички последователни фази от изработването на настоящата стратегия. Ключова роля за успешното реализиране на срещите по работни групи и активизиране на участниците в дискусии, дефиниране на приоритети и насоки в СМР.

Експерт II-ра и III –та група - Георги Терзийски – административно устройство на МИГ и разработване на СМР с основна роля в цялостния процес по изграждане на капацитет, учредяване и администриране на МИГ-Средец като ЮЛНЦ, създаване на капацитет сред членовете на УС и КС, разписване на правила и процедури в СМР. Експерта е в основата и на структурирането на първи вариант на Стратегия за местно развитие на МИГ-Средец.

Експерт IV-та група- Емилиян Крумов - подготовка и провеждане на обучения и информиране с основна роля при провеждане на обучения по сектори за изграждане на капацитет и разработването на текстове и приложения от Стратегията, свързани със структурата и работата на Екипа по приложение на Стратегията.

Счетоводител към проекта - Дора Кънчева. Участва в разработването на бюджетния план за обезпечаване работата на екипа прилагащ стратегията, както и осъществи цялостна финансова консултация за финансовата структура по мярка 4.1.и мярка 4.3.1-1 на СМР.

Към разработването на Стратегията имат принос и всички местни заинтересовани страни, които активно се включиха чрез попълването на формуляри за обратна връзка, попълването на формуляри „Моята проектна идея” (в Приложение № 10), мненията и препоръките към първоначалния вариант .

В процеса на подготовка на СМР участваха представители и експерти на бизнеса, НПО, на общинската администрация.

Най-ценен фактор в разработването на приоритети, цели и избор на мерки са внесените предложения от представители по сектори и потенциални бенефициенти към СМР, в резултат на работата им в работни групи и форуми. Това осигури реална преценка за планиране в СМР.



Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница