Програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка /2006 г. 2015 г



Дата20.08.2018
Размер275.54 Kb.
#81626
ТипПрограма



С Т Р А Т Е Г И Я З А Р А З В И Т И Е
НА ПЪРВО ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ

ИВАН ВАЗОВ“– СВИЛЕНГРАД


ЗА ПЕРИОДА 2015-2020 ГОДИНА

Свиленград



Настоящата Стратегия за развитие на Първо основно училище „Иван Вазов“ – Свиленград за периода 2015 - 2020 г. е съобразена с:


  • Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка /2006 г. - 2015 г./;

  • Закона за народната просвета ;

  • Правилника за прилагане на Закона за народната просвета;

  • Националния план за интегриране на деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания в системата на народната просвета;

  • Стратегията за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства;

  • Конвенцията на ООН за правата на детето, която е ратифицирана и е станала част от вътрешното ни законодателство;

  • Стратегията на Европейския съюз за растеж „Европа 2020“

  • Националната програма за учене през целия живот за периода 2014 – 2020г.

  • Управленската програма на българското правителство "Хората са богатството на България";

  • Стратегия за намаляване на дела на преждевременно напусналите образователната система (2013-2020)

  • Национална програма и план за по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст. Национална програма за развитие на физическото възпитание и спорта.

  • Други нормативни документи, национални и международни, засягащи развитието на образованието.

  • Рамковата програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество;

  • Световната програма на ЮНЕСКО и ООН "Образование за всички";

  • Закона за закрила на детето;

  • Националната стратегия на МОМН за въвеждане на информационните и комуникационните технологии в българските училища;

  • Плана за развитие на Община 2014 - 2020 година.


Раздел първи

Общи положения

Петгодишната програма за развитие на Първо основно училище „Иван Вазов“ – Свиленград за периода 2015 - 2020 г. е изготвена въз основа на опита на педагогическата колегия и административното ръководство в сферата на образованието, реализирано в училището.

Нашите приоритети отчитат специфичните особености и традиции на училищната образователна среда и представят нашите виждания за европейско развитие на училището и за изграждане на личности.

Колективът ни поема отговорност да провежда училищна политика, в която водеща роля имат образованието, възпитанието и личностното развитие на децата и младите хора в IОУ„Иван Вазов“ и се ангажира с постигането на планираните резултати при прозрачност и отчетност на управлението.

През следващите години да се осъществява оптимизиране на технологиите, методите, средствата и организацията на дейности в съответствие с приоритетите за развитие на образованието в Република България и принципите на общото Европейско образователно пространство.

Самата стратегия е резултат от осъзната в училищната общност необходимост от промяна в статута на училището, което да се превърне в организатор, създаващ условия за личностно развитие на учениците чрез формиране на ключови компетентности и способности за самостоятелно усвояване на знания.


МИСИЯ НА УЧИЛИЩЕТО:

  • Изграждане на личности със стабилна ценностна ориентация, с ясна представа за изконните човешки добродетели, съхраняващи най-доброто от българския национален характер, със солидна основа по всички учебни дисциплини, необходима за успешната им адаптация към изискванията на следващите образователни степени, креативни в променящите се социални условия, с дълбока вътрешна мотивация, самоуважение и стремеж към себепознаване и самоусъвършенстване.

  • Усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби.

  • Прилагане на иновационни подходи, които подпомагат развитието на всички учещи се и допринасят за изграждането на мислещи, можещи и инициативни личности, способни да се справят с промените и несигурността в съвременния свят.


ВИЗИЯ НА УЧИЛИЩЕТО:

  • Утвърждаване на Първо основно училище „Иван Вазов” като конкурентоспособно учебно заведение, което да формира у учениците национални и общочовешки добродетели при подготовката им за социализация и реализация.

  • Усъвършенстване на професионалните умения на педагогическия колегиум; обособяването му като екип от високо отговорни личности, проявяващи толерантност, загриженост и зачитане на човешкото достойнство; прилагане на творческо и критично мислене в осъществяване на учебно-възпитателния процес за утвърждаване на младия човек като гражданин на България и света. Училището се стреми чрез високо квалифицирани педагози да формира знания и личностни умения у учениците за активно взаимодействие със социалната среда, уважение към гражданските права и отговорности, противодействие срещу проявите на агресивност и насилие.

  • Да бъдем приети като училище, в което детето е висша ценност и развитието му се гради чрез зачитане на личността му, при спазване на всички закони, касаещи обществото като цяло и училището в частност и в неразривна връзка с неговото семейство.


ДЕВИЗ НА УЧИЛИЩЕТО: «ЗНАЕЩИ И МОЖЕЩИ ВАЗОВЦИ!»
Същност и необходимост на планирането на дейността

Планирането на дейността на организацията е необходимо, за да може ръководството:



  • да определи своите цели и приоритети;

  • да използва ефективно и ефикасно ресурсите, за постигането им, както и база за оценка на потребностите от такива;

  • да постави критерии за измерване на действително извършената работа;

  • да въвлече колектива в работата;

  • да се насочи вниманието към върховите постижения и съответно към най-рисковите дейности.


Ползи от дългосрочното планиране

Дългосрочното планиране е трудоемък процес, но вложените усилия имат за резултат:



  • добро разбиране на целите, дейностите, рисковете и контролите;

  • адекватна оценка на необходимите ресурси;

  • фокусиране върху наистина съществените и рискови за организацията области;

  • натрупване и документиране на ценна информация, която след това трябва само да се актуализира.

Разработването на Стратегия за развитие е породена от необходимостта за постигане на по-високи резултати от образователната дейност, за модернизиране на образованието, за още по-стриктно съблюдаване на правата на децата и възпитаването им в духа на националните и етническите ценности.

Разработването на стратегията позволява да се анализират взаимодействията на учeбното заведение с външната среда, като по този начин се извършва преглед и оценка на съществуващите стандарти и ценности, откриват се слабите звена, идентифицират се недостатъци и потребности.

Методологията на разработване на стратегия изисква анализ и на наличните вътрешни ресурси, откриване на силните и слабите им страни. Това се постига чрез събиране на вътрешна информация, след чийто анализ се откриват тенденциите в развитието.

Разработването на стратегия допринася за ясното очертаване на пътя и насоките за развитие на учебното заведение, постигане на дългосрочните цели, ефективно и ефикасно използване на ресурсите, мотивиране на колектива на организацията.

Раздел втори

Анализ на състоянието на училището и външната среда

  1. УЧЕНИЦИ

През изтеклия период в училището броят на ученици плавно нараства, като за последната година достига 653 ученици, разпределени в 28 паралелки: 16 в начален етап, 12 в прогимназиален етап. Създадени са и полуинтернати групи ,като през последната те достигнаха 11 ,8 в начален етап и 3 в прогимназиален.Те бяха създадени по проект «Подобряване качеството на образование в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния ден». Извън класните форми са средство за засилване интереса на учениците към знание и за това през изтеките години тези форми се увеличават ,като през учебната 2014/2015 година в нач.етап работиха 9 групи СИП, а в прогимназиален 11.Групите СИП са по направления спорт, изкуство, здравно образование и предприемачество.

Броя на първокласниците се запазва ,като общия брой първокласници за учебната 2014/2015г. е 91, разпределени в 4 паралелки. Успеваемостта на учениците в края на годината е много добра - 71,43% от общия брой първокласниците показват отлично овладяване на учебния материал.

За учебната 2015/2016г. броят на първокласниците е 90.Учениците, приети да учат след седми клас в друго училище, са 48. Оставащите осмокласници са 48, разпределени в 2 паралелки.


СИЛНИ СТРАНИ

СЛАБИ СТРАНИ

  • Отворени врати за родителите на бъдещите първокласници и проведени две срещи с тях преди началото на учебната годината.

  • В началото на м.септември се организира и среща с учениците и родителите на петокласниците с цел запознаване с новите преподаватели с новите класни стаи и кабинети.

  • Създадена много добра организация за обмен на информация между: класен ръководител – родител, преподавател - класен ръководител – педагогически съветник – училищно ръководство, като в тази връзка:

  • Своевременно уведомяване на родителите за всички прояви на детето, за проблемите в училище и за цялостното му развитие.

  • Провеждане на индивидуални консултации с педагогическия съветник на ученици с наложено наказание „забележка” и проблемно поведение.

  • Пълноценно функционира УКБППМН, оказване на своевременна помощ на родителя чрез допълнителна работа или насочването към специалисти от МКБППМН.

  • Недостатъчна работа с изоставащите ученици.

  • Подобряване работата с родителите, да се привлекат възможно най-голям брой родители, съпричастни към училищните проблеми, да се търсят нови методи и подходи за приобщаване на родителите към училищния живот и обогатяването на материално-техническата база.

ІІ. КАДРОВИ РЕСУРСИ

В училището работят 55 педагогически специалисти, 1 директор, 3 пом.директори, 1 пед.съветник, 1 логопед, 38 учители и 11 възпитатели. Всички те са с отлична квалификация и с много добра мотивация за работа. Голяма част от персонала е на възраст между 50 и 55 години.



СИЛНИ СТРАНИ

СЛАБИ СТРАНИ

  • 100% осигуреност с квалифициран учителски персонал,включително и квалифицирани учители по чужди езици.

  • От 2011 г. до 2015 година има спад на учителите в диапазона 56-60 годишна възраст.През 2015 година дела на младите учители/възпитатели се е увеличил и това се дължи на разкритите групи за ЦОУП и ново назначени 6 млади възпитатели, както и на пенсиониране на учители.

  • Липса на мотивация за придобиване на ПКС, което се дължи на неясния статут и разходите, с които е свързана.

  • Недостатъчна мотивация за участие в обучения на учители в напреднала възраст в организираните извънучилищни обучения.

ІІІ. ОБРАЗОВАТЕЛНО-ВЪЗПИТАТЕЛЕН ПРОЦЕС

Училището се радва на добър имидж сред обществеността в Свиленград. Фактът, че напълно е реализиран приемът в първи клас, е показателен за това. Всички паралелки са кадрово обезпечени. Доброто представяне на учениците в следващите етапи на обучение и по-късната им реализация в различните области на науката, културата, спорта и други е най-важният признак за качественото образование, което получават възпитаниците ни.



СЛАБИ СТРАНИ

СЛАБИ СТРАНИ

  • наличие на добри практики и предприети действия за популяризирането им;

  • учителите са отлично подготвени, участват в различни квалификационни форми, които им дават възможност да прилагат нови иновативни методи при обучението на учениците;

  • по-високите резултати в сравнение със средните за областта и страната на НВО в четвърти и седми клас;

  • работата на методичните обединения - особено в начален етап;

  • участието на учениците в различни състезания на училищно, общинско, областно и национално ниво са средство за увеличаване стремежа на децата към усвояване на повече знания и положително отношение към учебния процес.

  • недостатъчна работа с изоставащите ученици;

  • недостатъчно практическо използване на нови, интерактивни методи на обучение по всички учебни дисциплини;

  • усъвършенстване на вътрешноучилищната квалификационна дейност и работата на МО в прогимназиален етап;

  • подобряване работата с родителите, за да се привлекат възможно най-голям брой родители, съпричастни към училищните проблеми, да се търсят нови методи и подходи за приобщаване на родителите към училищния живот и обогатяването на материално-техническата база;

  • организиране на по-обхватни форуми за представяне на добри практики от урочната и извънкласна дейност.

ІV. УЧЕБНО-ТЕХНИЧЕСКА И МАТЕРИАЛНА БАЗА

Материално - техническата база, с която разполага училището, е много добра и добре поддържана. Сградата е триетажна със застроена площ 8220 кв. м. Изградени са 4 компютърни кабинета, 2 интерактивни кабинета,звукозаписна зала, помещение за столово хранене, 35 класни стаи, кабинети по физика, химия, биология, история, музика, три физкултурни салона, лекарски кабинет, логопедичен кабинет, кабинет на педагогическия съветник,функционираща библиотека с читалня ,пожароизвестителна инсталация,електронен звънец,спортни площадки със съвременна настилка.



V. ФИНАНСИРАНЕ

Финансирането на училището се осигурява от държавния бюджет на Рбългария за съответната бюджетна година,чрез ПРБК-община Свиленград на база разпределени средства по формула към делегирания бюджет на училището.

Утвърждаване на правилници, свързани със СФУК.

Допълнително финансиране от различни Национални програми, Европейски и донорски програми.

Сключване на договори за педагогически услуги с образователни фирми.

Привличане на спонсори за подобряване на материалната база на училището, модернизация на офис техниката и спортните съоръжения.



VІ.ВЪНШНИ ФАКТОРИ

Много добро взаимодействие с Училищното настоятелство.



Включване на родителите в реализацията на училищни и извънучилищни прояви.

СИЛНИ СТРАНИ

СЛАБИ СТРАНИ

  • Партньорство с родителите;

  • добра работа с УН;

  • привличането на родителите като активни участници в цялостната дейност на училището;

  • избрана комисия, която подпомага училищното ръководство при управлението на бюджета на училището.

  • Малък капацитет за печелене и изпълнение на проекти

  • Ангажирането на по-голяма част от организации и обществеността в процеса на възпитание на младите хора;

  • инициативи и мероприятия за приобщаване на обществото към проблемите на образованието и възпитанието.



Раздел трети

Основни стратегически цели


  1. Поддържане на високо качество и ефективност на учебно-възпитателния процес, в съответствие с изискванията на ДОИ и стратегията на МОМН за развитие на образованието в Република България за отваряне на европейското образование към света.




  1. Осигуряване на всеки ученик висока степен на функционална грамотност в областта на ИТ и чуждоезикова комуникативна компетентност.




  1. Изграждане на естетически усет към заобикалящата среда.




  1. Развиване и поддържане на физическа работоспособност и подготовка за активен и здравословен начин на живот.




  1. Модернизиране на материалната база


Подцели:

  • Образователни:

  • Намаляване на дела на преждевременно напусналите образователната система.

  • Повишаване ефективността на учителския и учениковия труд, изразена в оценките по учебни предмети и общия успех, както и в успешното реализиране на учениците в следващите образователни степени.

  • Добро представяне на изпитите за Национално външно оценяване в четвърти и седми клас.

  • Намаляване на дела на учениците със слаби постижения.

  • Придобиване и разширяване знанията и уменията на учениците в сфери, необходими за тяхната социална и личностна реализация.

  • Гарантиране на равен достъп до качествено образование за децата и учениците със СОП и от етническите малцинства.




  • Възпитателни:

  • Издигане и утвърждаване престижа на училището.

  • Подобряване на общия психоклимат в училище и по класовете.

  • Подобряване на реда и дисциплината.

  • Безопасност на учениците в рамките на учебните часове и на извънкласните дейности.

  • Развиване на градивни междуличностни отношения, основани на принципите за толерантност, взаимопомощ, уважение, грижа за по-слабите. Пълноценна социализация на деца и ученици от етническите малцинства.

  • Утвърждаване на интеркултурното образование като неотменна част от процеса

  • на модернизация на българската образователна система.

  • Съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.

  • Развиващи:

  • Изграждане на уменията за правилен личностен и социален избор, засягащ живота, здравето и реализацията на учениците в динамиката на съвременния свят.

  • Главно предизвикателство в образованието и обучението да бъдат организирането и насочването към придобиване на ключовите компетентности от всички учещи се.


ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ ЦЕЛИ:

  • Повишаване на качеството и eфективността в обучението по всички учебни дисциплини.

  • Трайно придобиване на компетентности в областта на родния език с цел постигане на функционална грамотност, грамотност в областта на математиката и природните науки, технологична и дигитална грамотност, както и уменията за общуване на чужд език.

  • Утвърждаване облика на училището и чувството за принадлежност към него от всеки възпитаник.

  • Обогатяване на материалната база, в посока на използване на новите технологии в образованието.

  • Защита на личностното достойнство на учениците в синхрон с процесите на демократизация в обществото.

  • Грижа и внимание към всеки ученик.

  • Изграждане на хармонична и разнообразна учебна среда за представители на уязвимите групи, сред които ученици със специални образователни потребности и хронични заболявания, както и в неравностойно положение с оглед осигуряване на равнопоставеност и достъп до качествено образование и обучение.

  • Реинтегриране на напусналите училище.

  • Задълбочаване на работата с талантливите ученици.

  • Практическа приложимост на изученото учебно съдържание и поставяне на ученика в активна позиция по отношение на знанията.

  • Активно въвеждане на ИКТ в обучението по всички предмети.

  • Акцентиране върху способностите за самостоятелното получаване на знания и тяхното правилно използване.

  • Обогатяване творческата дейност на учители и ученици, чрез прилагане на нови форми и методи на обучение.

  • Повишаване квалификацията на учителите, активизиране и оптимизиране на дейността на методическите обединения.

  • Разширяване и утвърждаване на дейността по национални програми,по проекти от европейските структурни фондове, както и на други проекти с цел привличане на средства за реализиране на основните цели на училището.

  • Активно взаимодействие с родителите за съвместна дейност.

  • Задълбочаване на контактите с обществени организации и институции, отворени за проблемите на училището и привличане на допълнителни източници за подпомагане на училищните дейности и подобряване на МТБ.


Раздел четвърти

Стратегически направления

ОБЛАСТИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕ:

Всички области на въздействие подкрепят придобиването и непрекъснатото развитие на девет ключови компетентности за учене през целия живот в един общ процес:



  • компетентности в областта на българския език;

  • умения за общуване на чужди езици;

  • математическа компетентност и основни компетентности в областта на природните науки и на технологиите;

  • дигитална компетентност;

  • умения за учене;

  • социални и граждански компетентности;

  • инициативност и предприемчивост;

  • културна осъзнатост и умения за изразяване чрез творчество;

  • умения за подкрепа на устойчивото развитие и за здравословен начин на живот.


ПРИНЦИПИ НА РАЗВИТИЕ:


Ориентираност към личността

Основна задача - успехът на отделната личност.

Равен достъп

Всеки ученик, постъпил в училището, има право да получи качествено

образование, което отговаря на нуждите и способностите му.




Сътрудничество

Екипност

Успешната образователна и възпитателна политика

се основава на широка кохезия с родителите и партньорство

с други образователни и възпитателни институции за подпомагане на

училищната дейност и подобряване на материалната база.
Етичност, колегиалност, екипен принцип в работата на учителите и

спазване на етичния кодекс на учителя. Компетентност и професионализъм,

като най-сигурен начин за отстояване авторитета на учителската професия;


Отговорност


Всички членове на педагогическата колегия и помощно-обслужващия

персонал, ангажирани в образователната, възпитателната и

обслужващата дейност, осъществявана в училището, носят

отговорност за постигане на трайни ефекти с дългосрочно въздействие.




Гъвкавост


Образователната и възпитателната дейност е ориентирана

към многообразните личностни потребности и предоставя възможности

за свободен избор на обучаваните.


Единство

в многообразието


Обучението, подготовката и възпитанието на децата и младите

хора се осъществяват в рамките на единна културно-образователна

среда, която създава гаранции за защита и развитие на отделните

култури и традиции в рамките на училищната образователна

политика и общо културно-езиково пространство.


Новаторство


Административното ръководство и педагогическият колектив

демонстрират воля и възможности за възприемане на иновационни

подходи с цел постигане на по-добри резултати. Съчетаване на

утвърдените традиции с отвореност към нови идеи.




Автономност


Училището като част от  системата на образованието ползва автономия

да провежда собствена политика, отговаряща на държавните

образователни изисквания.



Отчетност

Всички участници в образователната и възпитателната дейност отговарят

и се отчитат за своите действия с цел осигуряване на ефикасност,

ефективност и резултатност на политиките.




Ефективност


Динамично управление, реализация и обвързване на ресурсите с

конкретни резултати, оценка на миналия опит и бъдещото въздействие.




Законосъобразност


Всички цели, приоритети, мерки и конкретни действия съответстват на

Конституцията на Република България и другите нормативни актове.




ПРИОРИТЕТИ В ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО:


  • Утвърждаване престижа на ІОУ „Иван Вазов” чрез високо ниво на учебната подготовка, като се използват иновационни методи и технологии в процеса на обучение .

  • Осигуряване на реда и дисциплината в УВП.

  • Изграждане на нов имидж на учителя, чрез подобряване на квалификационната му дейност и излизане от рамката на закостенелостта на системата.

  • Повишаване ефективността на ОВР чрез подобряване организацията на учебния процес и повишаване професионалната подготовка, компетентност и квалификация на педагогическите кадри.

  • Подобряване на вътрешно училищната квалификационна и методическа дейност.

  • Координация и сътрудничество в работата на педагогическия съветник, класни ръководители, учители и родители, социални институции, общественици по проблемите на формиране на учениковата личност.

  • Опазване живота, здравето и достойнството на учениците.

  • Задоволяване на специфичните интереси и потребности на учениците чрез ефективно използване на наличната материално-техническа база (МТБ).

  • Показване практическата приложимост на учебното съдържание и поставяне на ученика в активна позиция по отношение на знанията и по-добра мотивация за учене;

  • Издигане нивото на учениковия и учителски труд, чрез подобряване на условията на обучение и труд. По-широко изпозване на съвремените методи и новите технологии. Осъвременяване на нагледните средства.

  • Издигане на качествено ниво ангажираността на учениците в процеса на тяхното развитие – екологично възпитание, здравно възпитание, кариерно развитие.

  • Дейности по формиране и развитие на социалните качества у децата – умения за работа в екип, толерантност, солидарност.

  • Стимулиране творческите изяви на учениците и участията им в конкурси, фестивали и др.

  • Спортните дейности, училищните турнири, състезанията и други да се използват като възможности за превенция срещу нетолерантността, насилието, агресията, употребата на цигари, алкохол и наркотици.

  • Привличане и приобщаване на родителската общност за активно участие в решаване на училищните проблеми и утвърждаване на училищното настоятелство (УН) като орган, подпомагащ цялостната ОВР.



  • Развитието на създаденото доверие между ученици, учители, училищно ръководство и родители е с цел положителна промяна в отношението към институцията училище.

  • Участието и класирането на ученици в национални състезания, конкурси и олимпиади е доказателство за качеството на труда на техните учители.

  • Добрите изяви на децата в областта на изобразителното изкуство, музиката и спорта получиха признание в множество прояви на общинско и областно ниво.

  • Единодействието на цялата педагогическа колегия в стремежа да се защити визията за ІОУ „Иван Вазов” като образователна институция, която дава много добра подготовка на децата и в която се спазват определен ред и правила на поведение.

  • Непрекъснатото обогатяване на материалната база, свързано с навлизането на информационните технологии в обучението и административното обслужване на училището

  • Утвърждаването на мултимедиите в УВП, както от страна на учителите, така и на учениците, повишава интереса на децата и качеството на обучението.

  • Като добра тенденция се утвърждава вътрешното заместване между колеги, като това е начин да се разрешават експедитивно възникнали проблеми, свързани с отсъствия на учители /по болест и др.причини/ и учениците да не губят учебни часове. Училището успешно участва в проекта ,,Без свободен час”, за което допринася създадената организация за оперативното дежурство на учителите.

  • Положително влияние за издигане престижа на ІОУ” Иван Вазов” е поддържането на училищния сайт, в които се отразяват всички дейности, мероприятия и се съдържа информация за цялостната организация на УВП.

  • Въвеждането на ,,Електронен дневник” съдейства максимално за осъществяването на връзката училище –семейство и дава информация на родителите за успеха и поведението на учениците.

  • Постиженията в УВР, положителните промени в обновяването и естетизирането на материалната база, екипната работа на преподавателите и доброто взаимодействие с ученици и родители имат своя резултат, а именно - изпълнения план-прием за първи клас, което категорично доказва колко много родители са избрали І ОУ „ Иван Вазов”.

  • Отворени врати за родителите на бъдещите първокласници преди началото на учебната годината.

  • В началото на м.септември се организира среща на петокласниците и родителите им с цел запознаване с новите преподаватели, с новите класни стаи и кабинети.

  • Създаване на оптимална организация за обмен на информация между: класен ръководител – родител, преподавател - класен ръководител – педагогически съветник – училищно ръководство, като в тази връзка своевременно се уведомяват родителите за всички прояви на детето, за проблемите в училище и за цялостното му развитие.

  • Провеждане на индивидуални консултации с педагогическия съветник на ученици с наложено наказание „забележка” и проблемно поведение.



Раздел пети

Дейности и мерки за изпълнение на стратегическите цели


  1. Дейности за постигане на реални резултати от учебно-възпитателния процес:




  1. Образователна дейност:

  • Изготвяне на годишните тематични разпределения по всички учебни дисциплини, с акцент върху използването на нови методи и средства за активизиране на интереса на учениците към изучаваните дисциплини.

  • Активно използване на тестовата форма за проверка на знанията, особено при учениците в 4-ти, 7-ми клас.

  • Последователно въвеждане на интерактивни методи на обучение и на новите ИКТ по всички учебни дисциплини.

  • Интерактивни методи за стимулиране на учениците за изготвяне на презентации по определени теми, което да допринася за повишаване на знанията в дадена област.

  • Редовно въвеждане на текущите оценки, забележки и отсъствия в електронния дневник за всеки ученик.

  • Провеждане на консултации по всички учебни предмети по предварително изготвен график.

  • Прилагане на диференциран подход към изоставащите ученици в учебните часове и в часовете за консултации.

  • При работа с учениците със специални образователни потребности учителите да изготвят индивидуална програма за обучение според възможностите на конкретното дете. Да се поддържа непрекъсната връзка с родителите и с ресурсния учител.

  • Обучение на учениците за работа с компютър, в рамките на учебните часове и ползването му като работен инструмент. Обучение по чужд език за учениците от подготвителен до VIII клас в съответствие с документите на МОМН.

  • Изграждане на i- клас, информационна мрежа и електронен дневник на сайта на училището

  • Оборудване на училището и училищните кабинети с хардуер и софтуер, облекчаващ учебната дейност;

  • Изграждане и развиване у децата на желание за учене и общуване на чужди езици като гаранция за устойчивост на усвояването им в основната степен на училището.

  • Създаване на навици за самостоятелност, самоконтрол и самооценка на собствените постижения по езика.

  • Развиване на способности и интереси на учениците като условие за разширяване на техния кръгозор и ориентацията им в съвременния свят.

  • Работа с учениците с изявени способности за участие в олимпиади, състезания конкурси и други мероприятия.

  • Провеждане на дни на отворени врати по различни учебни предмети.

  • Активно участие в олимпиади и състезания:

  • „ Знам и мога”- ІV клас;

  • „Математика без граници“;

  • Математика ІV – VІІІ клас;

  • Български език и литература V – VІІІ клас;

  • Физика VІІ – VІІІ клас,

  • Химия и опазване на околната среда VІІ – VІІІ клас ,

  • Биология и здравно образование VІІ – VІІІ клас ,

  • История и цивилизация V-VІІІ клас,

  • География и икономика V-VІІІ клас,

  • Информационни технологии.

  • Активно използване на възможностите, които се предоставят от МОН и други ведомства за работа по проекти, касаещи подобряване качеството на образователния процес.

Очаквани резултати: Покриване на ДОИ от учениците при външно оценяване.Участие и класиране на ученици в олимпиади, различни видове състезания. Учениците ще бъдат подготвени за успешна реализация в информационното общество като основна предпоставка за бъдещо професионално развитие. Ще бъде изграден траен интерес и положително отношение към изучаването на чужди езици и опознаването на други народи; техния бит и култура, модели на поведение и ценностни системи.


  1. Възпитателна дейност:

  • Честване на годишнини, празници, провеждане на училищни тържества и отбелязване на годишнини и други мероприятия

  • Тържествено откриване на новата учебна година.

  • Ден на независимостта на България - национален празник.

  • Ден на народните будители.

  • Коледни тържества по класове.

  • Годишнина от обесването на Васил Левски.

  • Великден.

  • Трети март - Ден на Освобождението на България.

  • Празници на буквите.

  • Патронен празник.

  • Ден на българската просвета и култура и на славянската пис¬меност.

  • Годишни актове за двата етапа.

  • Мероприятия по класове, организирани съвместно с родителските активи на класовете.

  • Мероприятия. организирани на местно, регионално и национално ниво.

  • Отразяване на събитията и значимите постижения с цел популяризация и утвърждаване имиджа на училището сред обществеността в средствата за масова информация.

  • Водене на събитиен календар и новини в сайта на училището.

  • Изготвяне на радиопредавания за значими исторически дати.




  1. Квалификационна дейност:

Кадрови ресурс - традиционно училището е с много добра кадрова осигуреност по всички учебни предмети.

  • Квалификационна дейност на педагогическите кадри:

  • Обучение на новопостъпилите учители за работа с учебна документация.

  • Оказване на методическа помощ за справяне с планиране на учебната дейност и обучението на учениците.

  • Запознаване с Европейските програми, с начина на кандидатстване и работа по проекти.

  • Интерактивни методи на обучение.

  • Форми:

  • самообразование,

  • самоусъвършенстване,

  • сбирки,

  • практикуми,

  • работни срещи,

  • открити уроци,

  • решаване на казуси.

  • Извънучилищна квалификационна дейност:

Планирани обучения:

  • “Иновационни методи, свързани с адаптирането на учениците при прехода от детската градина в училище и от начален в прогимназиален етап.”

  • “Интегрален подход за формиране на ключови компетентности по предмети, новости в обучението”,

  • “Училище без дисциплиниране – как да го постигнем”

  • “Педагогическото умение за учебно мотивиране на учениците в променящите се условия”

  • “Посредничество при решаване на комфликти”,“Управление на агресията”




  • Вътрешноучилищна система за квалификация:

  • Открити уроци.

  • Тренинг /изработване и технология на теста, адаптиране на учениците и преодоляване на стреса от прехода в различните етапи на обучение.

  • Обмен на добри практики.

  • Изработване на тестове по предмети, уеднаквяване на критериите за оценка.



  1. Дейности за социализацията и гражданското възпитание на учениците.

  • В процеса на преподаване учителите да изграждат знания и умения, приложими в ежедневието на учениците, свързани със създаването и развитието на общочовешки ценности, гражданска позиция, здравни навици, музикални и спортни сособности, екологична култура и умения за справяне в критични ситуации при бедствия и катастрофи.

  • В работата си класните ръководители да насочват усилията си към формиране на класове от млади хора, обединени от идеята за личностно израстване, грижа за здравето и реализиране като пълноценни граждани на Европа и света.

  • В часовете на класа да се канят педагогическият съветник, медицинското лице, родителите и експерти в различни области, за да помогнат на учениците да се ориентират в актуални проблеми на съвременното общество, професионалното ориентиране и кариерното си развитие.

  • С работата си педагогическият съветник да подпомага личностното развитие и социализацията на учениците чрез индивидуална и групова работа.

  • Педагогическият съветник организира извънкласни мероприятия. Решава възникналите проблеми, съвместно с класните ръководители, родителите, Директора и УКБППМН .

  • Формиране на знания и умения за активно взаимодействие със социалната среда:

  • Изграждане на култура на поведение и взаимоотношения.

  • Формиране на уважение към гражданските права и отговорности.

  • Изграждане на здравна и екологична култура.

  • Формиране на знания за политиките на Европейския съюз.

  • Здравно образование - култура за водене на здравословен начин на живот.

  • Противодействие срещу проявите на агресия.

  • Сексуално образование и превенция на СПИН.

  • Превенция на зависимостите (наркомания, алкохол, тютюнопушене).

  • Действия при природни бедствия, аварии, пожари и др.

  • Професионално ориентиране и кариерно развитие.

  • Икономическа култура.

  • Култура на поведение и общуване.

  • Физическа култура и спорт.

  • Изграждане на култура на поведение в ученическата общност и готовност за участие в общоучилищния живот.

  • Изграждане на национално самочувствие и отговорност за пълноценен живот.

  • Засилване на интеграционните връзки с други учебни заведения.

  • Утвърждаване на контактите с обществени, културни и научни институции с цел ефективно подпомагане на многообразното училищно въздействие върху подрастващите.

  • Развитие на връзките с други образователни институции и частни образователни и издателски фирми, които биха били полезни на училището.

  • Участие в регионални, национални и международни проекти и програми за обмен на практически опит и идеи между учители и специалисти.

  • Установяване на по-тесни контакти с частни фирми за съвместни дейности с цел подобряване на материалната база в училище.

  • Обособяване на училището като център на социални и културни изяви, разширяване на връзките с околната среда.

  • Планиране разширяването на връзките с културните институции в града за формиране гражданско възпитание у учениците.

  • Отбелязване на годишнини, религиозни и официални празници, посещения на културни институти.

  • Обсъждане на здравословното състояние на учениците. Обсъждане проблеми на възпитателната работа.

Очаквани резултати: Да изградим у децата толерантен и позитивен модел на общуване с връстниците, семейството и природата. В свободното време учениците да си изберат един от спортовете развивани в училище и да се изявяват на ученически игри. Създаване на привлекателна обкръжаваща среда с модерна визия за по-пълноценно протичане на учебния процес.


  1. Административно - управленска дейност:

  • Разпределение на изпълнението на заложените стратегически цели в годишен план за дейността. Определяне на конкретни срокове, задължения и отговорности по реализацията им. Докладване на резултатите.

  • Повишаване ефективността на контролната дейност – педагогически контрол, административен контрол.

  • Разпределение на учебния материал, утвърждаване на учебни планове.

  • Избор на учебници, учебно помощна литература, учебни пособия и други информационни средства.

  • Създаване на екип за мотивиране на персонала на учебното заведение с цел издигане на рейтинга.

  • Работа на училищното ръководство и педагогическата колегия в посока на повишаване на инициативността от страна на родителите за участие във вътрешно-училищния живот и мотивиране заинтересоваността им.

  • Разработване на критерии за оценка труда на преподавателите в рамките на училището и толериране стремежа към реализация и кариера в рамките на училището.




  1. Социално - битова и културна дейност:

  • Модернизиране на материално-техническата база, чрез извършване на основни и текущи ремонти, закупуване на техника и материали.

  • Реализиране в училището на дейности, свързани с превенцията на противообществените прояви посредством ефективно организиране на извънкласната и извънучилищната дейност;

  • Планиране честване на национални, общоградски и вътрешно-училищни празници и мотивиране участието в тях

  • Стимулиране на участието на децата и учениците в пресъздава­нето на традиции и обичаи с цел изграждане у тях на нравствени и естетически ценности;

  • Осигуряване на безопасна и здравословна социална и физическа среда за ученици и учители.

  • Подобряване на физическото развитие и дееспособността на учащите се.




  1. Финансово осигуряване за изпълнението на стратегията




  • Подобряване на дейностите по финансово осигуряване на училището за реализиране стратегическите цели, като се залагат приходи от бюджета, така и от собствени средства, осигурени от извършване на допълнителни дейности и от дарения.

  • Подобряване процеса на бюджетиране, като се подобрят механизмите за икономично, ефективно и ефикасно разходване на ресурсите;

  • Използване на извънбюджетните средства за дофинансиране на дейностите по реализиране на стратегията, участие в целеви програми.

  • Въвеждане на политики и процедури за опазване на собствеността и активите на учебното заведение.


Раздел шести

Заключение
Стратегията за развитие се основава на принципите и насоките на ЗНП, ППЗНП, приоритетите на МОМН и Община Свиленград и спецификата на учебното заведение.

Стратегията за развитие е разработена в изпълнение на член 150, ал.1, т.1 от ППЗНП и чл.7, ал.1, т.1 от ЗФУКПС.

Стратегията за развитие е приета на заседание на ПС от дата12.09.2015.г. и утвърдена със заповед № РД03 1007/17/15.09.2015г.на Директора на Първо основно училище „Иван Вазов“ - Свиленград.

Стратегията за развитие подлежи на актуализиране.



Стратегията за развитие е основание за съставяне на годишен план за дейността на училището.
Каталог: documents -> 2015 2016
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
2015 2016 -> Министерство на образованието и науката професионална гимназия по туризъм и хранителни технологии „никола стойчев”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница