Програма за развитие



Дата06.02.2018
Размер116.79 Kb.
#55825
ТипПрограма


ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ

НА ТУРИЗМА


НА

ОБЩИНА БРАЦИГОВО


2007-2011 г.




I. ОПИСАНИЕ НА РЕСУРСИТЕ



    1. Географско разположение на Общината

Община Брацигово заема територия от около 221 кв.км. Според физикогеографското райониране на България общината попада в Западнородопската област на Осоговско-Родопската зона. Граничи с общините Кричим, Пещера, Батак и Девин. С тях я свързват асфалтирани пътища от републиканската пътна мрежа, а с Пловдив и Пещера и ж. п. линия. Най-високите и части са източните склонове на рида Къркария с добре изразено северно-южно направление и северните склонове на Баташката планина със западно-източно направление. Между тях е врязана долината на р. Стара и нейните притоци, включително р. Равногорска и р. Умишка. Територията на общината е разположена между 300м. и 1400м. надморска височина, а гр. Брацигово на 420м. В сегашните си граници, общината съществува от 1978 год.


2.Селища и население-
На територията на общината има 7 населени места- 1 град- Брацигово и 6 села -Козарско, Жребичко,Исперихово,Бяга,Розово и Равногор.

Общият брой на населението е 10 725 човека , от които 4615 живеят в Брацигово ,869 в Равногор,564 в Розово,1494 в Бяга,2050- в Исперихово, 1037 в Козарско и 94- в Жребичко.


3.Климат
Физикогеографските условия определят климата в района на общината, като преходно-континентален, което се доказва и от количествените показатели на основните климатични елементи.

Средномесечната януарска температура е – 0,3С; средната юлска е 21,9С, а средногодишната е 11,5С. Средногодишната температурна амплитуда е сравнително ниска- около 22 С. В планинските части с надморска височина над 1000м. съответните средни температури са по-ниски с 3-4С. Средногодишните валежни количества варират между 500мм. в ниските и 750мм. до 1000мм. във високите части при средни за страната 650мм. Относителната влажност на въздуха е между 55% през август най- сухия месец и 83% през месец януари и декември. Денонощните колебания на влажността са по-малки – между 90% в сутрешните и 75% в обедните часове.

Климатичните данни за ветровата характеристика в Брацигово са непълни. Ако се приеме, че са близки до тези в Пещера, то преобладаващите са североизточните и северозападни ветрове, чиято честота е почти еднаква, а средната скорост на вятъра е 1,7 м/сек. Имайки предвид разликите в месторазположението, може да се предположи, че неустойчивостта на атмосферата в Брацигово е по-голяма, което създава по-добра възможност за разсейване на вредните вещества в атмосферата.

Геоложкият строеж на територията на общината е представен от гнайси, амфибиолити, слюдести шисти, дебелослойни мрамори.

Широкото релефоизграждащо участие на мраморите е предпоставка за образуването на форми с карстов характер. Корозионното въздействие на водата върху пукнатините на мраморите е довело до образуването на подземна карстова хидрография.
4. Поземлени и горски ресурси
Община Брацигово заема територия от 22 177 ха., от които 9 295 са в поземления фонд, 12 282 ха – в горския фонд и 600 ха- в регулационните граници. Повече от половината- 55% от общата площ попада в горския фонд.

5.Водни ресурси
Основна водна артерия, минаваща през територията на общината е р.Стара с притоците й Равногорска и Умишка. Водите на р.Стара и нейните притоци се използват за напояване на обработваеми земеделски земи в общината. За същата цел се използват и водите на изградените пет броя микроязовири на територията на общината. Освен това в селскостопанската земя в землището на с.Исперихово, по данни на кметството има 200бр. сондажи за подпочвени води, а в дворовете на къщите – 300бр.; с.Бяга-150 сондажа в дворовете всичките се използват за напояване.

Минералната вода в Общината се състои от един извор и пет сондажа, на около 500м. западно от града. Основните показатели на минералната вода са следните:



  • Дебит- 5 л/сек.

  • Температура от 17,8 до 26 по С

  • Минерализация- 392г/л.

  • рН – 7,55

Резултатите от физичните, физикохимичните, химичните и микробиологичните анализи я характеризират, като вода с първична чистота със стабилен физикохимичен състав и свойства и с ограничено съдържание на минерали. По своя тип водата е хидрокарбонатна натриево-калциева и силициева и слабо радиоактивна.

Брациговската минерална вода лекува заболявания на жлъчните пътища.


6. Защитени територии
На територията на Община Брацигово има обявени шест броя защитени територии:

  • Защитена местност “Атолука”. Намира се в землището на Брацигово и Равногор и заема площ от 318,2 ха.

  • Защитена местност “Тъмра” – в землището на Брацигово и Розово. Площта й е 537,3 ха.

  • Историческото място “Винище” – в землището на с. Равногор с площ 27,5 ха.

  • Вековно дърво “Бук” Д.Р. № 515 – с. Розово

  • Архитектурен резерват – с. Жребичко

Всички защитени обекти попадат в горския фонд и се стопанисват и опазват от ГС – Пещера. Състоянието им е добро.
7. История и култура
Благоприятният климат, изобилието на гори, пасища, бистри реки и потоци, плодородни почви и важни пътни артерии са способствали земите в Община Брацигово да бъдат населени още в най- дълбока древност.

Много са веществените доказателства, оставени от траки, римляни, славяни и българи.

Могилите в с.Равногор са с тракийски произход. Тук е най-голямата куполна тракийска гробница в България. Тракийските гробници са от ранно християнската църква в с. Исперихово.

Паметници от римската епоха са крепостта от 12 век ВАТРАХОКАСТРОН край гр. Брацигово и много мостове, римски пътища и светилища.

Камбанарията в Брацигово, строена през 1885 год. от майстор Иван Драгов е най-високата на Балканския полуостров.

Община Брацигово има богато културно-историческо наследство, привличащо много туристи. В историческия музей се съхраняват много снимки и документи, вещи и оръжие, проследяващи историята на селищата и борбите на неговите жители за свободата през 1876 год.

Дамовата къща – паметник на културата в момента е и туристически комплекс. Читалище “Трендафил” основано през 1874 год. със средства на Васил Петлешков е културно средище до Освобождението и след него.

Етнографска експозиция – забележителен архитектурен паметник, в който са представени занаяти като розопроизводство, кацарство, тъкачество и др.

Експозиция “Брациговска архитектурна школа” през Възраждането, в която е представена дейността на брациговските майстори в Османската империя.

Експозиция в родната къща на Васил Петлешков.

Църквите “Св. Троица” в с Жребичко и Брациговската църква са строени през 1831 год.

Културен дом строен през 1956 год.




8.Водоснабдяване и канализация
На територията на общината съществуват следните извори, които са източници на питейна вода:
- Брацигово - 9 извора с мин. дебит - 51,5 л/сек., макс.дебит -83,3 л/сек.

- Розово - 3 извора с дебит – 1,34 л/сек.

- Равногор- 6 извора, мин. дебит –4,7 л/сек., макс.дебит-11,7 л/сек.

- Жребичко - 3 извора с дебит – 1,2 л/сек.

- Атолука - 4 извора, мин. дебит –0,5 л/сек.,макс.дебит 1,3 л/сек.

Общо за общината 25 извора с мин. дебит 59,24 л/сек., макс. дебит –97,21 л/сек.

Водоснабдяването на Жребичко, Розово, Равногор и част от Брацигово е по гравитачен път, а за селищата Козарско, Бяга и Исперихово и част от Брацигово се използват помпи, монтирани в местността “Св.Троица”, където има голямо находище на подпочвена вода между 32 и 55 л/сек.

Над 90 % от водопроводната мрежа в общината е изградена от етернитови тръби.

Канализационна мрежа има изградена на 100 % в Брацигово-20489м., Розово-3855м. и Равногор-2855м. с обща дължина 27 226 км. Частично е изградена в Исперихово и Бяга, а в Козарско липсва. Отвеждането на отпадните води не преминава през пречиствателни станции.

9.Транспорт
На територията на общината съществува сравнително добре изградена пътна мрежа, но категорията и е ниска. Пътищата са от ІІІ и ІV клас. Пътната мрежа е разбита и се нуждае от инвестиции. Изработени са междуселищни, междуобщински и междуобластни транспортни схеми, които общината е съгласувала с превозвачите.

Общината се обслужва от частни превозвачи за автомобилен превоз от Пещера, Пловдив, Батак и Брацигово. Същите осигуряват връзка на населението с областта и гр. Пловдив, а оттам и в цялата страна. След активните действия през последните три години на ръководството на Община Брацигово състоянието на пътната инфраструктура е сравнително добро. Ремонтирани и реконструирани са основните пътища в общината. Поетапно се извършват ремонтни дейности по пътищата със средства от МРРБ.


10.Отпадъци и сметопочистване
От 2003г. Община Брацигово има изградена система за организирано събиране и транспортиране на отпадъците от населените места и почистване на нерегламентирани сметища. Дейността по управление на отпадъците включваща сметосъбиране, сметоизвозване, депониране и контрол на отпадъците формирани на територията на общината се осъществява от звено “Чистота”.

Битовата смет в града се извозва от два екипа – единият с кола “DAF”, а другият с “Мерцедес”. За целта е изготвен график за целия град по улици. Събирането и извозването на сметта се извършва ежедневно, като графика е извършен така, че всеки съд да бъде обработен веднъж в седмицата.

Отпадъците се извозват и складират на градското депо – на 5 км. от града, по посока град Пловдив в местността “Клисурата”. С помощта на булдозер натрупаните отпадъци се разстилат и запръстяват веднъж месечно. Депото ще се експлоатира до изграждане на регионално депо съвместно с Общините Пещера и Пазарджик.

В селата Бяга, Исперихово и Жребичко сметосъбирането и извозването на сметта се извършва два пъти седмично.Във всички селища в общината са осигурени съдове за битови отпадъци на всяко семейство и всяка фирма.

.

11. Образование

На територията на община Брацигово има 1 Начално училище , 4 Основни училища, 1 Социално педагогически интернат, 1 Средно общообразователно

училище

и 1 Професионална гимназия по строителство и архитектура.



12.Здравеопазване и социални грижи

В гр. Брацигово функционират четири лекарски практики,звено за “Спешна медицинска помощ” и пет частни стоматологични кабинета.

Във всички села на територията на общината има организирани медицински практики.Аптечното обслужване се извършва от четири аптеки в гр. Брацигово

и по една в с.Козарско и Бяга.

Социалното обслужване на нуждаещите се осъществява от Дирекция “Социално подпомагане”- Пещера отдел “Социална закрила”-община Брацигово.Към общината функционира и “Домашен социален патронаж”-за

подпомагане на самотни пенсионери и инвалиди.



13.Медии

В гр. Брацигово функционират Общински радиовъзел и една кабелна телевизия.

Издава се местен вестник “Априлци”

II.Туристическа инфраструктура

14.1 Основни туристически услуги-средства за настаняване, места за подслон и заведения за хранене
Към момента на територията на Община Брацигово има 46 броя категоризирани туристически обекта. В гр .Брацигово има : един хотел, два семейни хотела,тринадесет кафе-аперитиви,една кафетерия,четири ресторанта,една механа и един нощен бар.

В с.Козарско има три броя кафе-аперитиви и един ресторант, в с. Исперихово-

два броя кафе-аперитиви,в с. Бяга –три броя кафе-аперитиви,в с. Розово-четири броя кафе-аперитиви.В с. Равногор има един хотел, един семеен хотел, три ресторанта,два кафе-аперитива и един кафе-бар.На територията на Летовище “Васил Петлешков” има една почивна станция и два ресторанта.


14.2.Туристическа инфраструктура
На територията на Община Брацигово има разработена една екопътека от дороволците от “Корпуса на мира” със следния маршрут:

гр.Брацигово-м.”св.Тодор”-м. “Бальовица”-паметник на “Лев Желязков”-м.”св.Петър”



14.3 Информация и реклама
Към настоящия момент туристическата информация на територията на община Брацигово се ограничава до едно информационно табло схема на съществуваща екопътека поставено на сградата на общината.Издаден е един план указател на града .През тази година се създаде туристически информационен център,който

ще играе съществена роля в развитието на туризма в общината.





    1. Институции

Общинска администрация гр. Брацигово е основната институция, която се занимава с развитието на туризма в общината.

Към момента в общинска администрация се извършва категоризация и прекатегоризация на туристическите обекти.

В община Брацигово е създаден Консултативен съвет за развитие на туризма.

Общинския съвет е гласувал туристическа такса от 0.20 лева , която се събира в

общинския бюджет.

На територията на общината функционира една неправителствена организация-

“Център за устойчиво развитие на община Брацигово”.

Кметство с. Равногор е един от първите членове на “Българска асоциация за алтернативен туризъм”


III.АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО НА ТУРИЗМА В ОБЩИНАТА
ПРЕДИМСТВА
-Много благоприятни климатични условия

-Изключителни природни дадености / съхранена екологична среда, резервати, природни забележителности , язовири , разнообразна фауна /.

-Наличие на минерален извор с изключително добри лечебни свойства.

-с.Равногор –екологично най-чист район на Балканския полуостров според изследвания на НАССА

-Множество културно-исторически забележителности.

-Добре развита инфраструктура.

-Наличие на материално-техническа база за туризъм.

-Близост до най-големите туристически пазари на България –София и Пловдив

-По-ниски цени на туристическите услуги в сравнение с други туристически центрове


НЕДОСТАТЪЦИ
-Слабо рекламиране на възможностите за туризъм в общината.

-Липса на контакти с туристически агенции.

-Липса на цялостен туристически продукт на територията на общината

-Липса на допълнителни туристически услуги

-Ниска квалификация на обслужващия персонал

-Загубата на традиции в сферата на занаятите


-Недостатъчно ниво на някои от обществените услуги(напр. таксиметрови)


IV. ВИЗИЯ НА ОБЩИНА БРАЦИГОВО ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗЪМ

Община Брацигово-община с развит балнеоложки, селски и екотуризъм, с изграден имидж на место за активна почивка. Развит е малкия и средния бизнес

в сферата на настаняването,храненето и допълнителните туристически услуги.

Общината предлага разнообразен, качествен и атрактивен туристически продукт,обезпечен с туристическа информация и интерпретация.



V. СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ
1Съхраняване и опазване на културно историческото и архитектурно наследство на общината
Мерки-
1.Възраждане на традиционните за общината занаяти,традиции и обичаи.
Ресурси: външни и собствени Срок:2010

2.Възраждане на балнеоложки туризъм.


Мерки:

- Изграждане на спа центърове.


Ресурси: външни Срок: 2011 год.


3.Развитие на екотуризъм и селски туризъм.

Мерки :


- Разработване на нови 10 туристически маршрути с обща дължина 180 км. във всички посоки на града и оформяне на места за краткотраен отдих.


Ресурси: спечелен проект Срок: 2007 год.

-Развитие на велотуризъм по туристическите маршрути.


Ресурси: собствени и външни Срок: 2008 год.

-Изграждане на ски –лифт в с.Равногор


Ресурси: външни Срок: 2008 год

-Изграждане на вилно туристическо селище


Ресурси: външни Срок:2010 год.

- Обучение на местни предприемачи по еко и селски туризъм


Ресурси : собствени и външни Срок: 2009 год.

- Професионални обучения за повишаване квалификацията на обслужващия персонал.


Ресурси : външни Срок: 2010 год

4.Информационно обезпечаване на туристическия продукт

-Мерки:
- Създаване и поддържане на интернет линк в областта на Туризма в интернет страницата на Община Брацигово.
Ресурси: собствени Срок: 2007 год

-Реклама на туристически обекти и услуги в национални и международни туроператори и туристически агенции.

Ресурси: собствени и външни Срок: 2008 год.

-Издаване на печатни информационни материали:


Ресурси: собствени и външни Срок: 2010 год.

-Участие в национални туристически борси.


Ресурси: собствени

заинтересовани частни лица Срок: 2009 год.




VI. МИСИЯ НА ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ – ГР.БРАЦИГОВО

Мисията на Общинска администрация- Брацигово е да изпълнява ролята на двигател за местното развитие на туризма и работи в партньорство с всички заинтересовани страни на територията на Общината за стимулиране на различни инициативи и съдействува за осигуряване на средства чрез разработване на проекти.



Програмата за развитие на туризма в община Брацигово е отворена и ежегодно може да се актуализира в рамките на петгодишния период
Каталог: doc adm
doc adm -> Общински план за развитие на община Брацигово (2014-2020) съдържание I. Въведение 6 II. Обща характеристика на община брацигово 11
doc adm -> Questionnaire for tourists
doc adm -> 5. процедура за извършване на административна услуга „издаване на удостоверението за регистрация на лица практикуващи неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве”
doc adm -> Н-ци Иван Димитров Рабажиев Йорданка Димитрова Янакиева
doc adm -> Агенция за социално подпомагане Проект №2014BG05M9OP001 2015. 001-C0001
doc adm -> Програма за поетапно изпълнение на енергийни обследвания и мерки за енергийна ефективност на общинските обекти
doc adm -> Класиране на кандидат потребителите на социална услуга „помощ в дома”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница