Програма за реализация (бизнес план) Приложение №4: Матрица на бюджета на плана Приложение №5: Индикатори за наблюдение и оценка на реализацията



Дата30.11.2018
Размер374.77 Kb.
#106144
ТипПрограма


МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

------------------------------------------------------------------------------------------------------------



МЕТОДИЧЕСКИ НАСОКИ

ЗА РАЗРАБОТВАНЕ И ПРИ­ЛАГАНЕ НА

ИНТЕГРИРАНИ ПЛАНОВЕ

ЗА ГРАДСКО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ

ЗА СРЕДНИТЕ, ГОЛЕМИТЕ И МНОГО ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ГРАДОВЕ

София, юни - август 2008 г.


СЪДЪРЖАНИЕ:


1. Общи положения

1.1. Интегрираното планиране и устойчивото развитие на европейските градове

1.2. Национална и регионална рамка на интегрираното планиране

1.3. Същност на Интегриран план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) и разновидности

1.4. Структура и съдържание на ИПГВР

1.5. Принципни изисквания към ИПГВР

1.6. Приоритетни сфери на интегрираното планиране
2. Разработване и процедиране на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие

2.1. Анализ на състоянието и извеждани на проблеми

2.2. Определяне на зони за въздействие

2.3. Цел и стратегия на ИПГВР

2.4. Организация на разработването на ИПГВР и включените в него програми и проекти

2.5. Оценка и одобряване на ИПГВР


3. Управление на реализацията на ИПГВР

3.1. Общи положения

3.2. Организация на управлението

3.3. Индикатори за наблюдение и оценка на реализацията на ИПГВР

3.4. Наблюдение и оценка на реализацията на ИПГВР

3.5. Актуализация на ИПГВР и планиране за програмния период 2014-2020 година


Приложения:
Приложение № 1: Критерии за определяне на зони за въздействие

Приложение № 2: Матрица за индикативен списък

Приложение № 3: Примерна програма за реализация (бизнес план)

Приложение № 4: Матрица на бюджета на плана

Приложение № 5: Индикатори за наблюдение и оценка на реализацията

Приложение № 6: Терминологичен речник и използвани съкращения

Приложение № 7: Референтни документи и информационни източници

Настоящите Методически насоки (по-нататък „насоките”) се издават на основание на чл. 17, т. 9 от Закона за регионално развитие и имат за цел определяне на унифицирани про­цедури за възлагане, изработване, оценка, одобряване и прилагане на интегрирани пла­нове за градско възстановяване и развитие (ИПГВР).

Насоките са одобрени/утвърдени с ...............................

Те са задължителни при изработването на ИПГВР, съдържащи проекти, кандидатстващи за финансиране по структурните фондове на Европейския съюз.


1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Интегрираното планиране и устойчивото развитие на европейските градове

1.1.1. В документите, приети на Неформалната среща на министрите, отговарящи за развитието на градските райони и териториална кохезия от 24-25 май 2007 година – Териториален дневен ред на Европейския съюз и Лайпцигска харта за устойчиви европейски градове – министрите се ангажират „да използват инструментариума на интегрираното развитие на градските райони и свързаното с това управление за прилагането му и за тази цел да създадат необходимата рамка на национално равнище”.


1.1.2. Политиката за интегрирано развитие на градските райони е процес, при който се координират пространствените, секторни и времеви аспекти на основни области от градското развитие. Тя е основна предпоставка за реализирането на стратегията на Европейския съюз за устойчиво развитие.
1.1.3. Интегрираното развитие на градовете се реализира чрез интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, с които се осигурява пространствена, времева и фактическа координация и интеграция на различни политики и планови ресурси за постигане на дефинирани цели с използване на специфични финансови инструменти. Тези планове се разработват от местните администрации на много широка обществена основа с непосредствено участие и ангажиране, както на икономическите опе­ра­тори и професионалните сдружения, така и на всички заинтересовани структури на граждан­ското общество, специфични обществени групи и на населението в цялост. Основният смисъл на инте­грираните планове е постигане на максимален ефект при минимизиране на разхода на ре­сур­си, благодарение на интегрираното им изразходване.
1.1.4. Чрез интегрираните планове се получава ефект от съвместното използване на ресурси от различни източници при навременното включване на ведомства, компании и организации, имащи отношение към градското развитие
1.2. Национална и регионална рамка на интегрираното планиране

1.2.1. Държавната политика за регионално развитие е насочена към създаване на условия за балансирано и устойчиво интегрирано развитие на районите и общините (чл. 2 от Закона за регионално развитие). Устойчивото интегрирано градско развитие, реализирано чрез ИПГВР, е изведено като първа приоритетна ос за изпълнение стратегията на Оперативната програма „Регионално развитие” 2027-2013 (ОПРР). За това през периода 2010 - 2013 г. чрез ОПРР ще се подкрепят само проекти, включени в ИПГВР.


1.2.2. ОПРР определя целева група на градовете, за които се разработват ИПГВР. Тя включва 36-те града, центрове на 36-те агломерационни ареала, съгласно Приложение 3а. към ОПРР „Териториален обхват на градските агломерационни ареали”. За центровете на останалите 50 общини в границите на агломерационните ареали, изработването на ИПГВР, респ. на включени в тях проекти, ще се подкрепя чрез ОПРР, когато се отнасят за територии за производствени и други бизнес дейности, отговарящи на критериите за определяне на зони за въздействие от вида „Зони с потенциал за икономическо развитие” (двете разновидности – вж. по-долу, т.т. 2.2.4. и 2.2.5.), за които може да се предвиди ефект в по-широкия обхват на агломерационните ареали и при условие, че не са финансирани по други програми на ЕС.
1.2.3. ИПГВР се разработват на базата на наличните стратегически документи, вкл. общите устройствени планове (наричани по-нататък общо „стратегически документи”), както и на базата на националните, регионални и общински секторни стратегии и програми, като допринасят за реализацията на заложените в тях стратегически и специфични цели, приоритети и мерки. Ако с ИПГВР се определят цели и мерки, различни от тези, одобрени в цитираните документи включително при извършване на актуализацията им, съгласно разпоредбата на Закона за регионално развитие, същите се привеждат в съответствие, в т.ч. допълват и се синхронизират с ИПГВР.
1.2.4. ИПГВР реализира програми, проекти и действия, заложени в една или повече мерки на общинските планове за развитие, областните стратегии и регионалните планове за развитие на районите за планиране. Същите следва да са обезпечени териториално с устройствените планове от различни нива – действащи, актуализирани или, при необходимост, нови.
1.3. Същност на Интегриран план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) и разновидности

1.3.1. Съгласно Закона за регионално развитие (ЗРР), „Интегриран план за градско развитие” е план за икономическо и социално развитие или възстановяване на населено място - град или част от него, разработен за прилагането на оперативна програма "Регионално развитие", както и на други оперативни програми, финансиращи проекти в градовете”.

ИПГВР представлява съвкупност от свързани във времето и пространството проекти, действия и инвестиционни намерения, които се прилагат в определени градски зони за въздействие в градовете, принадлежащи към целевата група съгласно т.1.2.2. Той интегрира политики и обединява разнородни участници за тяхното съвместно провеждане, като допринася за реализация на визията и стратегията за развитие на града, респективно конкретни приоритети на развитието, определени в общинския план за развитие, общия устройствен план и др. стратегически документи. Така ИПГВР всъщност представлява конкретизация на тези документи, като има подчертано практическа насоченост към идентифициране и решаване проблеми на развитието и възстановяването на конкретни градски зони или подсистеми на градската среда и едновременно служи като основен планов инструмент на общините за осигуряване на необходимите за това инвестиционни ресурси: на първо място за периода 2010-2013 год. - структурните фондове на Европейския съюз, а също и собствени финансови източници, държавния бюджет и частни инвестиции (вж. и 2.4.4.5.).
1.3.2. Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие могат да се изработват:

1.3.2.1. В обхвата на целия град - център на агломерационен ареал, с включени в него една или повече от една отделни части на града и/или една или повече от една подсистеми на градската среда, които са самостоятелни обекти на планиране, управление и контрол. В тези случаи, като предмет на ИПГВР са включени повече от една зона на въздействие.

По-нататък тази разновидност на плана е наречена „цялостен ИПГВР”.

1.3.2.2. За част от града като обособена територия (наречена „зона за въздействие”), по-нататък нареченлокален ИПГВР”.


1.3.3. Настоящите насоки третират и двете разновидности на интегрираните планове в единно последователно изложение. Разновидността на ИПГВР за съответния град се определя с решение на Общинския съвет. По преценка на местната администрация и ОбС, за един град могат да бъдат разработени и повече от един самостоятелни локални ИПГВР.
1.4. Структура и съдържание на ипгВр

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие се състои от увод и три части и има долуописаната примерна структура и съдър­жание:



Увод

Част І-ва - Целеви анализ за определяне на зона/и за въздействие и тематична/и област/и

Част ІІ-ра - Предвиждания на плана

Част ІІІ-та - Управление реализацията/прилагането на плана
1.4.1. Увод

Уводът включва общо представяне на предназначението на този вид планове , поставено в цялостния политически и правен контекст, в т.ч. европейските и национални документи, изясняващи принципите и приоритетите на регионалната политика. В него се описва накрат­ко процесът на разработването на плана и участниците, както и основните принципи, върху които е изграден. Той е предназначен за първоначална ориентация на широката общественост, която е краен адресат и по презумпция участва в процеса на изготвяне и прилагане на ИПГВР.


1.4.2. Целеви анализ за определяне на зона/и за въздействие и тематична/и област/и

Представените по-долу обхват и съдържание на целевия анализ са ориентировъчни. За всеки конкретен случай те се определят в зависимост от специфичните условия, но следва да осигурят изводи, достатъчни за формиране стратегията на плана и обективно прилагане на критериите за определяне на зони за въздействие.

1.4.2.1. Целевият анализ се извършва в максималната възможна степен под формата на извле­чение от анализите и прогнозите, включени в стратегическите до­кументи и на първо място в ОПР и ОУП. Едно­временно с това се пречупва през призмата на це­лите, стратегията и приоритетните оси на Оперативна програма „Регионално раз­ви­тие” 2007-2013 (ОПРР). При необходимост раз­по­ла­гаемите ана­лизи се актуализират, допълват, конкре­ти­зират съобразно предназначението на ИПГВР. Анализът се извършва на три нива – град, община, агломерационен ареал.

Основните му цели са разкриването на:

- части от градската територия, решаването на чиито про­блеми изисква да бъдат при­ла­гани инструментите на интегри­раното разви­тие и на първо място - на интегрираното планиране;

- проблемни градски подсистеми с предпоставящо значение по отно­ше­ние по­сти­га­не­то на це­­лите на социално-икономическото развитие на града и общи­ната;

- възмож­ности чрез решаване на проблемите на проблемните градски територии и подсис­те­ми да се въз­дей­ства положително върху ре­шаването на определени проблеми на развитието на агломераци­он­ния ареал.

1.4.2.2. Анализът има следното примерно тематично съдържание, от което за всеки план се подбират теми и се прилагат подходи на работа в зави­си­мост от конкретните условия в об­щи­ната/града:



  • Обща характеристика на града, общината и агломера­цион­ния ареал.

  • Демографски параметри и политика по човешките ресурси, заложена в ОПР и об­­щин­­ските специализирани про­­гра­ми.

  • Икономика, вкл. инвестиционна активност.

  • Социална сфера с акцент върху предоставянето на социални услуги и изявените про­блеми на „включването” на изолирани/маргинални социални групи.

  • Духовна сфера, вкл. културно-истори­чес­кото на­следство (КИН).

  • Държавно управление, неправителствен сектор, обществен ред и сигурност.

  • Околна среда.

  • Селищна мрежа, устройство и изграденост на градската среда.

  • Жилищен сектор.

  • Природни и антропогенни рискове.

  • Техническа инфраструктура, вкл. комуникационно-транс­пор­тна система.

  • Специфични функции – важи за черноморските и крайдунавските общини и общи­ни­те с доминираща курортна функция.

  • Влияние върху градското развитие на големи инфра­струк­турни проекти с регионал­но и национално значе­ние, предвидени за реализация на територията на общината.

  • Визия и целева част на ОПР.

  • Инвентаризация, вкл. по отношение на териториалната им локализация на актуални проектни идеи, разработени проекти, вкл. такива по­лу­чили финансиране или реализирани в последно време.

  • Осигуреност на територията с действащи устройствени планове.

1.4.2.3. Изводи относно наличието на градски територии и/или подсистеми в неудовле­творително състояние, с негативни тенденции в развитието и/или с нереализиран потенциал, решаването на чиито проблеми изисква интегриран подход.

1.4.2.4. Избрана/и зона/и за въздействие и тематична/и област/и, вкл. прило­жен начин на определянето им – характеристики и проблеми за решаване с ИПГВР (гледай раздел 2.2)


1.4.3. Предвиждания на плана

1.4.3.1. Стратегия на плана – обосновка на избраната стратегия, спе­цифични цели и насоки за постигането им

1.4.3.2. Описание на плана като съвкупност от специфични цели, проекти и действия, участниците в плана, партньорствата, обществено участие и т.н. (из­вършва се текстово и във формата на „Индикативен списък” – вж. приложение № 2)

1.4.3.3. Финансово осигуряване реализацията/прилагането на плана, бюджет на плана

1.4.3.4. Административен капацитет за реализацията/прилагането на плана

1.4.3.5. Използвани процедури на обществено участие и партньор­ство при разработването на плана и мерки за осигуряване прозрач­ност при изпълнението му

1.4.3.6. Очаквани резултати от прилагането на плана, вкл. очакван синергичен ефект, принос към постигане на целите на ОПРР, положително въздействие в по-широкия обхват на агло­ме­рационния ареал, позитивно влияние върху хоризонталните въпроси/политики.. Анализ на рис­ка.

1.4.3.7. Резултати от екологичната оценка и от оценката за съвмес­ти­мост на ИПГВР и отразяването им в окончателния му вариант

1.4.3.8. Програма/и за реализация/прилагане на ИПГВР и включените в него зона/и за въздействие и тематична/и област/и (бизнес план/ове)
1.4.4. Управление на реализацията/прилагането на плана

1.4.4.1. Организация на управлението на реализацията/прилагането на плана.

1.4.4.2. Индикатори за наблюдение и оценка на прилагането на плана.

1.4.4.3. Система за наблюдение, оценка и отчитане на прилагането на плана.

1.4.4.4. Обществено участие в наблюдението и оценката на прилагането на плана и оценката на резултатите от прилагането му.

1.4.4.5. Актуализация на ИПГВР и планиране на следващия програмен период (2014 – 2020).


1.4.5. Приложения

Приложенията съдържат задължително схема на града с очертана/и определената/ите зона/ за въздействие и тематична/и област/и

Други графични материали, таблици и текстове се оформят като приложения по преценка на разработващия екип.

1.4.6. Технологията и организацията за разработване на плана и неговите елементи са пред­ставени по-подробно в раздел 2.4.



Блок-схема на Интегриран план за градско възстановяване и развитие



1.5. Принципни изисквания към ИПГВР

1.5.1. ИПГВР трябва да бъде съобразен с принципите на устойчивото развитие на градовете и на агломерационните ареали и да допринася за прилагането на тези принципи в обхвата на конкретните територии.


1.5.2. ИПГВР трябва да спазва принципа за пространствено развитие, съчетаващ социално-икономическото и инфраструктурното развитие на градовете и урбанизираните им зони с актуалното устройствено планиране на същите.
1.5.3. ИПГВР трябва да осигури приемственост и доразвитие в посока реализация на другите стратегически и планови документи на регионалното развитие и на териториалното устройство.
1.5.4. ИПГВР трябва да бъде реалистичен, съобразно финансовия и административен капацитети на съответната община. Допустимите размери за финансиране чрез ОПРР на проекти по операции в рамките на приоритетна ос 1 но ОПРР (по-нататък – „приоритетна ос 1”), включени в ИПВГР, се обявяват в откритата покана за участие.
1.5.5. ИПГВР трябва да постигне максимална концентрация на ресурсите и синергичен ефект.
1.5.6. ИПГВР следва да се разработва с най-широко гражданско участие, което да обхваща както населението в неговата цялост по въпросите от общоградско значение, така и на специфични групи, носители на групови интереси по териториален, етнически, възрастов или друг признак, а също така и представителните структури на бизнеса.
1.5.7. ИПГВР трябва да осигури обвързаност и ефект върху хоризонталните въпроси - устойчивост, равен достъп, околна среда.
1.5.8. ИПГВР трябва да бъде разработен и прилаган в условията на прозрачност и партньорство между местните и регионалните власти, неправителствения сектор, частните инвеститори, както и във взаимодействие с Управляващия орган на ОПРР.
1.5.9. ИПГВР трябва да бъде съобразен и, при възможност, да допринася за развитието на регионалните връзки на града – в обхвата на агломерационния ареал и в по-широк териториален обхват, като осигурява условия за партньорство между отделни общини по дейности, които са от общ интерес.
1.5.10. ИПГВР трябва да бъде съпроводен от преценка за необходимостта от екологична оценка (ЕО) и оценка за съвместимост (ОС), съгласно ЗООС, ЗБР и подзаконовите нормативни актове.
1.6. Приоритетни сфери на интегрираното планиране

По-долу са представени сферите, приоритетни за интегрираното градско развитие, включително такива, произтичащи непосредствено от хоризонталните въпроси. Планът следва да обединява, респ. генерира решения на конкретни проблеми на физическата среда и/или функционирането на градските системи, отнасящи се към поне три от тези сфери.


1.6.1. Икономическо развитие, чрез:

    • подкрепа за малки и средни предприятия и малки предприемачи

    • увеличаване на иновационния капацитет на града

    • стимулиране на публично-частните партньорства

    • инвестиционна подготовка на територията за бизнес и строителство

    • повишаване квалификацията на работната сила

1.6.2. Социална интеграция, чрез:

    • борба с безработицата и повишаване нивото на заетост чрез образование

    • подобряване битовите условия за социално слабите групи от населението

    • подпомагане на равните възможности

    • равни условия за достъп в градовете

    • общностно планиране и общински системи за социални услуги

    • интеграция на групите в неравностойно положение

    • инфраструктура за повишаване сигурността

1.6.3. Околна среда, чрез:

    • опазване водата, въздуха, земята и защита от шум

    • повишаване качествата на градския пейзаж

    • създаване на нови паркове и реконструкция на градски зелени площи

    • превенция на риска

    • енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници

    • предотвратяване и отстраняване на екологични щети

    • сметосъбиране

1.6.4. Качествена градска среда чрез:

    • обновяване на изоставени градски зони за бизнес и услуги

    • промяна и обновяване на занемарени или недостатъчно използваеми зони

    • повишаване качеството на важните публични пространства в градовете

    • повишаване качеството на жилищните и публичните обслужващи зони

    • създаване и/или повишаване качеството на инфраструктурата за култура и отдих

    • възстановяване и поддръжка на сгради - паметници на културата, в които са настанени обекти на социалната инфраструктура

1.6.5. Достъпност чрез:

    • смяна на приоритетите в транспорта в полза на меките форми на транспорт (пешеходство, колоездене)

    • развитие на екологичен и енергоспестяващ масов обществен пътнически транспорт (МОПТ)

    • създаване и укрепване на системи за интегриран МОПТ в градовете и агломерационните ареали

    • инвестиции в технически организационни мерки за управление на МОПТ

1.6.6. Самоуправление чрез:

    • интегриран подход към устойчивото развитие на градовете

    • гражданско участие

    • мрежи и обмяна на опит за добри практики


2. Разработване И ПРОЦЕДИРАНЕ на интегриранИ планОВЕ за градско ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И развитие
2.1. Анализ на състоянието и извеждане на проблеми

2.1.1. Анализът следва да е проблемен и целенасочен. Целта на анализа е да се идентифицират градски територии и/или подсистеми в неудовлетворително състояние, с негативни тенденции в развитието и/или с нереализиран потенциал, в които само прилагането на комплекс от мерки и действия може да постигне стратегическите цели. От тях, на база определени в тези насоки критерии, се определят зони за въздействие по подсистеми, за които могат да се разработват ИПГВР.


2.1.2. Анализът се прави на основа на вече изградена визия и стратегия за развитието на града, отразени в стратегическите документи, вкл. устройствените планове, както и на основата на проблеми, определени със секторните програми. Анализът акцентира върху темите и проблемите, имащи отношение към целите и задачите на ОПРР. Аналогичните цели, мерки и действия се групират и се идентифицират териториално. Анализът се подпомага и от наблюденията и опита от ежедневната прак­тика на общинската администрация, разкриващи териториални и функционални проблеми и потребности, както и от инвентаризацията на съществуващи проекти и проектни идеи с об­ществено значение, вкл. териториалното им разпределение (концентрация).

Съществено изискване към анализа е той да отразява не само становищата на адми­нис­трацията и консултантите, но и на обществеността.


2.1.3. Допълнително проучване се налага във връзка с определените в ОПРР агломерационни ареали, което изисква преглед на проблемите и връзките на града в рамките на агломерационния ареал, чийто център е той. Оценяват се и възможностите развитието на града съгласно изработената вече стратегия да повлияе върху този агломерационен ареал.
2.1.4. Анализът следва да завърши със следните резултати:

  • Определяне на зона/и за въздействие и тематична/и област/и, с посочени: прило­жен начин на определянето им (във връзка с критериите, включени в настоящите насоки), основни характеристики и параметри (териториален обхват, брой обекти и пр.) и проблеми за решаване с ИПГВР. Броят и обхватът на определените зони за въздействие следва да бъде съобразен с инвестиционните възможности на участниците, респективно капацитета на привлечените средства от структурните фондове, административния капацитет и възможностите за реализация на проекти, подлежащи на финансиране по ОПРР и други ОП в срока на тяхното действие.

  • Идентификация на несъответствия между всички стратегически документи, които трябва да се отстранят, за да се провежда интегрирано планиране.


2.2. Определяне на зони за въздействие

2.2.1. Зона за въздействие е обособена градска територия с определено основно функционално предназначение, със сходни характеристики и състояние на физическата среда, социална и етническа структура на населението и характер и структура на основните фондове. Допуска се определяне на зони за въздействие със смесено функционално предназначение, които съдържат публични функции с висока обществена значимост. Зоните за въздействие са обединени в три групи1 :

- „Зони с преобладаващ социален характер”, включващи две разновидности: „проблемни зони” и „зони, преобладаващо застроени с многофамилни сгради, строени по индустриален способ”;

- „Зони с потенциал за икономическо развитие” , включващи две разновидности: „зони за обновяване” и „зони за икономически растеж”;

- „зони на публични функции с висока обществена значимост”.

2.2.2. „Зоните за обитаване” са градски територии с преобладаващи жилищни функции. Признакът за интегрираност на тези зони е обхващане на проблемите на обитаването (функция обитаване), отчитайки комплексното състояние на жилищната среда – степента на изграденост и състоянието на техническа, в т.ч. транспортна, и социална инфраструктура (функция обслужване), качествата на средата.

2.2.2.1. Признакът за специфичност на „проблемните зони” е социалната и етническа характеристика на населението и влошените качества на физическата среда.

2.2.2.2. Признак за специфичност на „зони, преобладаващо застроени с многофамилни сгради, строени по индустриален способ” – съгласно наименованието.
2.2.3. За определянето на тези зони за въздействие са прилагат групи критерии, както следва:


  • Четири групи критерии за двете разновидности:

- І група общи критерии: Състояние на техническата инфраструктура и транспортна обслуженост;

- ІІ група общи критерии: Състояние на публичната градска среда и наличие на риск;

- ІІІ група общи критерии: Социална инфраструктура;

- ІV група общи критерии: Подготвеност на собствениците за съучастие в изпълнението на проекта.



  • Две групи критерии, специфични за всяка от разновидностите:

- І група специфични критерии: Социално-икономически;

- ІІ група специфични критерии: Физически и икономически параметри на жилищния фонд.

Критериите, включени в посочените групи, обхващат критериите, посочени в чл. 47 от Регламент на Комисията (ЕС) № 1828/2006, като са допълнени и с други критерии, предвид местните условия. Те са представени в приложение № 1. За определянето на територия като зона за въздействие от вида „Зони с преобладаващ социален характер” е необходимо територията да отговаря на най-малко два от І и един от ІІ група специфични критерии. При наличие на повече от една територии със сходни характеристики, чието едновременно включване в ИПГВР като зона за въздействие е невъзможно поради ограничени ресурси, предимство ще има територията, която отговаря на повече на брой критерии от повече групи. Когато териториите отговарят на еднакъв брой критерии се избира онази от тях, в която показателите по един или повече критерии са по-изявени.
2.2.4. „Зони с потенциал за икономическо развитие” са градски територии с преобладаващо предназначение за производствени и други бизнес дейности с функционални, средови характеристики и състояние на техническата инфраструктура, които не удовлетворяват инвестиционното търсене за развитие на съществуващите и на нови икономически дейности, както и свободни територии с такова предназначение, определено с устройствените планове.

2.2.4.1. Признак за специфичност на „зоните за обновяване”: градски територии с преобладаващо предназначение за производствени и други бизнес дейности, с амортизирани фондове, подлежаща на обновяване, рехабилитация, реконструкция.

2.2.4.2. Признак за специфичност на „зони за икономически растеж”: нови територии, целево обособени за съвременни технологични (в т.ч. и високотехнологични) производствени и други бизнес дейности.
2.2.5. Критериите за определяне на двете разновидности „Зони с потенциал за икономическо развитие”, са представени в приложение № 1.. При сходни други характеристики и невъзможност за включване в ИПГВР на повече от една зона, предимство ще има територията, която отговаря на повече на брой критерии, а при еднаквост на броя – за която показателите по съответните критерии са по-изявени. При равни показатели се избира територията/ите, към която/ито се проявява по-активен инвестиционен интерес за разполагане на нови, респ. разширяване на съществуващи дейности, съответстващи на основното предназначение на зоната.
2.2.6. „Зони на публични функции с висока обществена значимост” могат да бъдат:

- зони за обществен отдих - паркове, детски площадки за игра и увеселителни обекти;

- централни пешеходни зони и други зони с налична или възможна концентрация на функции с публичен характер с висока обществена значимост.

Признакът за интегрираност при този вид зони е обхващането на широк набор от проблеми, свързани с физическите и експлоатационни характеристики на публична среда, и тяхното отстраняване (инженерни мрежи, благоустрояване, озеленяване, обзавеждене, както и създаване условия за изграждане на други обекти, финансирани от други източници, но част от комплексната интервенция), ефектът от което ще засяга цялата или значителни части от градското население по отношение качеството на живот, екологическите и естетическите качества на жизнената среда, привлекателността на града и условията да стимулиране на икономическия растеж.


2.2.7. Критериите за определяне на „зони на публични функции с висока обществена значимост” са представени в приложение № 1. Територията, предложена за зона от този вид, трябва да отговаря поне на един от посочените критерии. При наличие на повече от една територии със сходни характеристики и невъзможност за едновременно включване в ИПГР, предимството се определя от мащаба на очаквания ефект (общоградски, районен) и според обществения избор (чрез подходяща форма за проучване на общественото мнение).
2.2.8. Зоната за въздействие се определя в границите на структурно обособена част от градската територия („структурна единица”), като конкретният й териториален обхват се съобразява и с разполагаемите финансови, времеви, технологически и кадрови ресурси и потенциални партньорства, достатъчни за реализация на предвидения/ите проект/и.

2.2.12. Съответствието с критериите при избор на зони за въздействие е необходимо, но не е достатъчно условие за определяне на зоните за въздействие. Условието за достатъчност е съответствието на приоритетните сфери на интегрираното планиране, съгласно раздел 1.6. от тези насоки. Това съответствие се установява с оценка на ефекта, който ще бъде постигнат с реализацията на проектите за съответните зони. Например, ако проектът е за индустриална зона от разновидност „зона за обновяване”, характеризираща се с висок процент неусвоени терени, значително раздробяване вследствие на приватизация и регрес на основните функции и за която се предвижда трансформация в смесена зона с индустриални и обслужващи функции с интензивно прилагане на енергоспестяващи производства, проектът ще постигне ефект в приоритетните сферите по 1.6.1. „подкрепа на малки и средни предприятия”, 1.6.3. „енергийна ефективност” и 1.6.4. „обновяване на недостатъчно използваеми зони”.


2.2.13. Друго необходимо условие за избор на зони за въздействие, когато предвидените действия са свързани с намеса във физическата среда, е за същите да има съответни отреждания в действащите общи и/или подробни устройствени планове.
2.3. Цел и стратегия на ИПГВР

2.3.1. Целта на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие е да подпомогнат осъществяването на визията за развитието на града, чрез реализация на проекти в градски територии и/или подсистеми в неудовлетворително състояние, с негативни тенденции в развитието и/или с нереализиран потенциал, с привличане и координирано управление на разнородни инвестиции и подпомогнати от структурните фондове на ЕС.


2.3.2. Стратегията на ИПГВР в изпълнение на целта по т. 2.3.1 определя начина, по който в рамките на общата визия за развитието на града ще се преодолеят несъответствията и изоставането на градски територии и подсистеми, включително такива със социални проблеми, или ще се реализират ресурси с потенциал за удовлетворяване на потребности от общоградско значение за постигане на тази визия.
2.3.3. Стратегията на ИПГВР включва и насоки за осигуряване на съответствието на плана със стратегическите документи, отчитайки взаимното им синхронизиране и допълване, ако такова се налага.
2.3.4. Стратегията на ИПГВР се обосновава, като за всяка от определените зони за въздействие се посочва каква конкретна част от визията за развитие на града ще подпомогнат, включително кои приоритети ще постигат, отнесено към действащите стратегически планови документи от всички нива, включително секторните стратегии.
2.4. Организация на разработването на ИПГВР и включените в него проекти

2.4.1. Основни структурни елементи на ИПГВР са проектите. В тях са включени дейности, обединени по териториален (за зоните за въздействие), технологичен и времеви признаци, с общо финансово управление и предвиден единен ефект. Кандидатстването за финансиране по ОП се основава на проекти, поради което, в условията на действие на ОП, те трябва да включват набор от дейности, предвидени за финансиране по съответната ОП. ИПГВР могат да включват и проекти, предвидени за финансиране от източници извън ОП.

В зависимост от спецификата и мащаба на проблемите, респ. поставените цели, и за постигане на синергичен ефект, възможно е дадена зона за въздействие или тематична област да се нуждае от по-комплексна интервенция, т.е. да се разработят няколко проекта. В такива случаи е възможно:

- проектите да включват дейности, подлежащи на финансиране от един и същи източник, но специфицирани по технологични или други признаци (напр. за една зона за въздействие от разновидността „проблемни зони” могат да бъдат предвидени самостоятелни проекти, отнасящи се за обновяване на многофамилни жилищни сгради, за подобряване на публичната физическа среда, за подобряване на обслужеността с МОПТ и пр., всеки от които би могъл да получи финансова подкрепа по приоритетна ос 1 на ОПРР);

- предвидената интервенция да обхваща дейности, подлежащи на финансиране по различни ОП или от други източници (напр. съгласно постановката на ОПРР, възстановяването на уличната мрежа ще се подкрепя само след ремонт или подобряване на съответната подземна инфраструктура. В този смисъл, когато ИПГВР предвижда рехабилитация на различни елементи от техническата инфраструктура в обхвата на един и същи участък от уличната мрежа, в плана ще се включат два или повече синхронизирани помежду си проекта, подлежащи на финансиране от различни източници – ОП „Околна среда”, ОПРР, собствен бюджет и пр.).
2.4.2. ИПГВР се изработва от общинските администрации, които привличат експерти и консултантски фирми и осигуряват обществено участие. Препоръчителни са смесени екипи, медиатори, включване на обществени и браншови организации, партньорства, публични процедури и обществени обсъждания във всички фази на изработване и прилагане на плана.

2.4.3. По отношение финансиране разработването на ИПГВР има два възможни варианта: ИПГВР, финасирани от общинския бюджет и ИПГВР, финансирани по операция 1.4. от приоритетна ос 1 (по-нататък – „операция 1.4.”).


2.4.4. За разработването на ИПГВР, финансирани от общинските бюджети, се създава следната организация:

2.4.4.1. Общинският съвет взема решение за изработване на ИПГВР по предложение на кмета на общината. Решението на ОбС се обявява публично и чрез информационна кампания се приканва обществеността да представи своите становища и идеи. Общинският съвет следва да вземе решение и за финансирането на ИПГВР.

2.4.4.2. Със заповед на кмета, при необходимост – на база изрично решение на ОбС, се сформира работна група, която отговаря за подготовката, изготвянето и одобряването на ИПГВР, чийто председател е кметът на общината. Кметът носи отговорност за цялостната организация и действията по изготвянето на ИПГВР. Впоследствие тази работна група прераства в управленска структура по реализацията на ИПГВР. В работната група могат да участват представители на областните администрации, ако ИПГВР включва държавни инвестиции и/или третира държавни имоти. Организационната концепция на работните групи е, че в тях имат представителство максималният брой засегнати страни, а за останалите се осигурява непрекъснат публичен достъп за информация и възможност за излагане на становища на всички етапи от разработването и реализацията на ИПГВР. Работните групи функционират по време на кандидатстването за финансиране за изработка на плана и по време на изработването му, ако планът бъде финансиран.

2.4.4.3. Кметът определя начина за изработване на ИПГВР - със собствен капацитет и/или с привличане на външни експерти или консултантски фирми, като в този случай организира провеждането на обществена поръчка, в съответствие с изискванията на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Осигуряването на финансирането във втория случай става с решението по т. 2.4.4.1.

2.4.4.4. Работната група определя етапите, практическите действия и приема програма график за изработването на ИПГВР.

2.4.4.5. Възможностите за финансовото осигуряване на ИПГВР се определят от регламенти на Комисията (ЕС) ( № 448/2001 от 2 март 2001 г. и № 448/2004 от 10 март 2004 г.), националните нормативни документи - Постановления на МС (№121 от м. май 2007 г. и 245 от ноември 2007 г.), националните оперативни програмни документи – основно - на ОПРР и допълващо - от другите Оперативни програми, както и от изискванията на другите донорски програми и финансови инструменти, финан­сиращи проекти и програми, свързани с интегрираното градско развитие. За целта е предвидена и възможността за създаване на фонд за градско развитие (ФГР), средставата от който могат да се използват в публично-частни партньорства и в други проекти, включени в интегриран план за устойчиво градско развитие. Основните източници за финансиране на ИПГВР са по линия на:



  • Безвъзмездна финансова помощ – основно по ОПРР - целево насочена към финансовото осигуряване на операциите по приоритетна ос 1, в размери и вътрешни пропорции по подпомагани дейности, както и по други оперативни програми, подпомагащи градското развитие при прилагане на механизъм включващ:

- наличие на проект, с обоснован, реалистичен бюджет на същия;

- осигуряване на съответстващо съфинансиране със собствени средства;

- финализиране на финансовото осигуряване на договорна основа между УО на ОПРР и бенефициента.


    • Собствени средства на бенефициента, използвани за:

- съфинансиране до 15% (съгласно изискванията на ОПРР);

- изцяло финансиране на отделни проекти (100% собствен финансов ресурс).



      • Други източници – включващи възможностите за финансово участие на други европейски страни и институции, заявили своите донорски програми за България, като:

- Донорската програма “Европейски икономически ареали” (ЕЕА) на Норвежкото правителство със срок на действие 2009 -2011 г.;

- Европейската инвестиционна банка чрез финансовия инструмент JESSICA, насочен към реализация на проекти на основата на публично-частното партньорство и генериращи приход;

- други финансови институции - Банката за развитие на Съвета на Европа и други международни финансови институции, отпускащи кредити за реализация на проекти по дейности - обект на ИПГВР и др. при използване на механизми за осигуряване на финансовите ресурси, заложени в самите донорски програми;

- други.


2.4.4.6. Проектът за ИПГВР пред­ставя оценката на административния капацитет, направена от общинското ръководство на звената на общинската администрация, които ще ръко­водят и изпълняват работата по раз­ра­ботването на ИПГР, дейностите по прилагането му, вкл. по изготвянето и реализацията на включените в него проекти. Тази оценка се извър­шва на два етапа:

- първоначална оценка преди започване на разработването на плана, респ. преди канди­дат­стване пред МРРБ за получаване на финансови средства за разработването на плана;

- окончателна оценка след определяне на проектите за реализиране на пла­на.

Оценката обхваща:

- подготовката (квалификацията) на кадровия състав;

- обезпечеността с ком­пютри и съответни програми;

- усвоената практика на сътрудничество с НПО – граждански сдружения, представител­ни бран­­­­шови структури;

- възможностите за ползване на експертна по­мощ: партньорство с висши учебни заведе­ния, услуги на консултантски фир­ми, партньорство с общини от други страни от ЕС;

- механизмите за получаване и обмен на информация със съответни ведомства, институ­ти и организации;

- установеното взаимодействие и координация с органите на централната и на териториалната изпълнителна власт (министерствата, агенциите и областните управители);

- практиката на партньорство с медиите (централни и главно местни);

В програмата за реализация/прилагане на плана по т. 1.4.3.8 се залагат евентуално необ­ходимите мерки за по­до­бряване на административния капацитет.

2.4.4.7. Програмите за реализация (бизнес плановете) по т.1.4.3.8. се разработват поотделно за всяка зона за въздействие и за всяка тематична област, предвидена в ИПГВР. Тяхното примерно съдържание и структура са представени в Приложение № 3.

2.4.4.8. Успоредно с работата по ИПГВР кметът на общината уведомява компетентния орган за разработването му и ако това бъде изискано, възлага извършване на екологична оценка (ЕО) и оценка за съвместимост (ОС). Средствата за финансирането им се осигуряват заедно с тези за изработване на ИПГВР. Изготвянето им се извършва от независими експерти, при спазване на изискванията на ЗОП. Това не отменя задължението за инвестиционните проекти, включени в ИПГВР, да се извършват законово установените екологични оценки, респ. ОВОС, за всеки проект поотделно.

2.4.4.9. По заповед на кмета на общината се провежда обществено обсъждане на проекта за ИПГВР в тази фаза и на ЕО в случаите, в които такава е изискуема.

2.4.4.10. По преценка на работната група, постъпилите предложения и препоръки се отразяват в проекта за ИПГВР и по предложение на кмета общинският съвет приема и одобрява ИПГВР. Цялата документация на ИПГВР е публична, включително протоколите от обсъжданията и срещите на работните групи.


2.4.5. За разработването на ИПГВР, финансирани по операция 1.4., се създава следната организация:

2.4.5.1. Изпълняват се действията по 2.4.4.1. и сформирането на работната група по 2.4.4.2. на ниво община, която във фазата на изработването на проектното предложение е съставена от компетентни представители на общинската администрация, като по преценка може да включва и външни експерти.

2.4.5.2. Работната група по 2.4.5.1. подготвя проектно предложение за изработване на ИПГВР. Проектното предложение е преназначено да идентифицира градски територии и/или подсистеми, които принципно отговарят на критериите за определяне на зони за въздействие, ще бъдат обект на подробно проучване и евентуално разработване в проекти в рамките на ИПГВР. Идентифицирането се основава на:

- постановките на ОПРР и в частност – на тези в приоритетна ос 1, както и на настоящите насоки;

- анализите и предвижданията на стратегическите документи и устройствените планове, попадащи в предметния обхват на приоритетна ос 1;

- наблюденията и опита от ежедневната практика на общинската администрация, очертаващи територии с изявени средови и/или социално-икономически проблеми, територии – обект на засилен инвестиционен интерес с отношение към приоритетни за града потребности, както и градски подсистеми, подлежащи на рехабилитация и развитие, налични проекти или проектни идеи;

- при необходимост – предварителни целеви проучвания на моментното състояние на територии и подсистеми, с оглед потвърждаване и аргументиране на предварителната преценка на принципното съответствие с целите и предметния обхват на ОПРР и други ОП в частите им, отнасящи се за градското развитие, както и с критериите за определяне на зони за въздействие, определени в настоящите насоки.

2.4.5.3. В проектното предложение по 2.4.5.2. в писмен и графичен вид (върху схема на града) се представят идентифицираните територии и/или елементи на подсистеми. За аргументиране на проектното предложение се посочват:

- предварително установените принципни съответствия с критериите за определяне на зони за въздействие;

- възможните проекти за всяка от тях по предварителна преценка, като назоваването на потенциални партньорства е предимство;

- прогноза за очакваните резултати (ефекти) по проекти.

2.4.5.4. След обявяване на процедура (покана за подаване на предложения) за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по операция 1.4., дейност „Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие”, кметът представя проектното предложение в съответния регионален отдел на УО. Аргументацията на получените предложения и съответствието им с изискванията и критериите, посочени в поканата за подаване на предложения, се проверяват от съответния регионален отдел. При необходимост се изискват допълнителни документи и информация.

2.4.5.5. След сключване на договор за получаване на финансиране по ОПРР се изпълняват всички действия по изработването и процедирането на ИПГВР, описани в подточките на т. 2.4.4.

2.4.5.6. Всички действия след сключване на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ подлежат на оперативен мониторинг, като техническото наблюдение се извършва от съответния регионален отдел на УО, а финансовият контрол се извършва от УО.

2.4.5.7. В случаите, когато в хода на разработване на ИПГВР възникне необходимост от промяна, това става с решение на Управляващия орган по предложение на ОбС.

2.4.5.8. Бенефициентът отговаря за всички свои действия пред институциите, които участват в системата на одитната пътека – Управляващ орган, Сертифициращ орган, Звено за вътрешен одит, Одитиращ орган и служби на ЕК, както и пред Европейската Сметна палата и Европейската служба за борба с измамите. Бенефициентът спазва и всички други условия, неупоменати в настоящите насоки, но определени в поканата за участие по операция 1.4. и в подписания договор за разработка на ИПГВР по този начин на финансиране.


2.4.6. Основни информаци­он­ни източници за разработването на ИПГВР са действащите страте­ги­чески и оперативни про­грамни и планови документи на национално и регионално ниво и главно мест­ните стратегически и оперативни документи, вкл. оценките и отчетите за изпълнението. Особено ценна информация може да се получи и от проекти, реали­зирани или в процес на реализация на общинската територия.

Освен официалната статистическа информация, конкретна информация, вкл. за по-нис­ките териториални нива (райони, зони, квартали) следва де се черпи, освен от собствените слу­ж­би на общината, още и от те­ри­ториалните структури (регионални и общин­с­ки) на министер­ст­вата на труда и социалната политика, околната среда и водите, ре­ги­о­налното развитие и благоус­тройството, транспорта, здра­­ве­опазването, образованието и на­уката, извънредните си­ту­а­ции и др. За нуждите на ана­ли­за на жилищния фонд е добре да се ползват данни от по­след­ното преброяване на населе­ни­е­то и жилищния фонд от Националния статистически ин­сти­тут.

С полезна и най-конкретна информация разполагат местните представителни структури на бизнеса (браншови структури) и неправителствените организации, участващи и/или пар­т­ниращи в разработването на ИПГВР.
2.5. Оценка и одобряване на ИПГВР

2.5.1. ИПГВР, финансирани по операция 1.4. от ОПРР, подлежат на предварителна оценка на ниво покана, като в тази фаза е представена съкратена версия на плана, мотиви, бюджет за изработката на самия план и обобщена финансова рамка за реализацията му. За оценката при кандидатстването се използват критериите, валидни и при окончателното приемане на плана.


2.5.2. Независимо от начина на финансиране и разновидността (цялостен или локален), ИПГВР се одобряват от Управляващия орган на ОПРР, при съблюдаване критериите за оценка на интегрираните планове, описани в настоящите насоки. Предварително условие за допустимост е протоколно решение за приемане на съответната фаза на интегрирания план от общинския съвет.
2.5.3. Допълнителен източник при оценката на ИПГВР са резултатът от екологичната оценка (ЕО) и протоколът на одобряващия орган по ЕО, включително документирането на начина, по който изискванията на ЕО са отразени в окончателната версия на плана.
2.5.4. За оценка на ИПГВР се прилагат три аспекта:

  • формално съответствие;

  • критерии за допустимост;

  • оценка на качествата съгласно критерии за приемливост.

Допълнително се оценяват бонуси, като независимо от типа и начина на финансиране, като бонус ще се отчита доказан ефект на нивото на агломерационния ареал.
2.5.5. Формалното съответствие се проверява от УО или негово регионално подразделение и е валидно при кандидатстване за финансиране изработването на ИПГВР по операция 1.4. на ОПРР. Проверява се съответствието по отношение на пълнотата на заявката и изчерпателността на приложенията към нея, съгласно поканата за участие. Непълни заявки се връщат на общинската администрация, която я коригира в определения от УО срок. Несъответствието на формалните критерии е мотив за отказ на заявката.
2.5.6. Критериите за допустимост се отнасят за всички ИПГВР, независимо от начина на финансиране на изработването му . ИПГВР е допустим, ако:

  • съответства на дефиницията за ИПГВР съгласно тези указания;

  • няма негативно въздействие върху хоризонталните въпроси;

  • има положителен ефект върху развитието на града;

  • включените в него проекти за финансиране по оперативните програми могат да бъдат реализирани в програмния период до 2013 година включително;

  • съответства на националното законодателство.

Несъответствието на критериите за допустимост е основание за отказ на заявка за финансиране.
2.5.7. Качествата на плана, независимо от начина на финансиране на изработването му, се оценяват съобразно съответствието на критерии за приемливост, които са:

  • изчерпателност на социално-икономически анализ;

  • обоснованост на зоната за въздействие и/или тематичната област;

  • съответствие на ИПГВР на документи от по-високо ниво;

  • брой на дейностите по приоритетните сфери на интегрираното планиране, описани в раздел 1.6. от тези насоки, с които ИПГВР е свързан съдържателно (критерий за интегрираност);

  • доказан синергичен ефект;

  • изчерпателност на графика на дейностите;

  • пригодност на разходите спрямо предложените в ИПГВР действия;

  • достатъчност на административния капацитет (организационни и управленски методи);

  • предвидени мерки за осигуряване на публичност и прозрачност;

  • метод за създаване на партньорства;

  • обоснованост на стратегията на плана;

  • допустимост на риска;

  • степен на положителното въздействие върху хоризонталните политики.

  • степен на устойчивост в трите й измерения:

    1. на финансирането на дейностите;

    2. на институционален капацитет;

    3. на ефекта на ниво политики.

Критериите за допустимост по т. 2.5.6., допълнени с част от горните критерии, определена от УО, се прилагат и при избора на общини, кандидатстващи за финансиране изработването на ИПВГР по операция 1.4. на ОПРР. Така определените критерии се прилагат на база точкова система, съдържаща се в поканата за участие.

УО определя срок за отстраняване на несъответствия и недостатъци на ИПГВР по тази точка.


3. УПРАВЛЕНИЕ НА РЕАЛИЗАЦИЯТА НА ИПГВР
3.1. Общи положения

Реализацията на ИПГВР се осъществява чрез изпълнението на проекти, които са елемент на одобрения ИПГВР (независимо дали се финансират със средства от СФ или други източници). Въз основа на одобрения ИПГВР кметът на общината или друг партньор в рамките на ИПГВР или общината съвместно с партньор подават проектни предложения по покани за открити процедури в съответния регионален отдел на УО. Процедурите, описани в тази част, са независими от програмите за реализация на ИПГВР (бизнес плановете). Те определят изисквания към участието на администрацията, публичността и контрола.


3.2. Организация на управлението

3.2.1. Управлението на реализацията на ИПГВР е свързано с управлението на изработването му. Работната група (групи) прерастват в управленска структура за реализация на плана (по-нататък „УС”). По проекти, одобрени за финансиране от СФ , се създават организационни звена със собствен мениджър, подчинени на УС и финансирани по приоритетна ос 5 “Техническа помощ” на ОПРР. Структурата на управление следва да е разработена в самия ИПВГР. УС може да има различен формат, като може да се институционализира и като общинско предприятие, и като сдружение на публично-частното партньорство, и като търговско дружество със смесено или само с общинско участие.


3.2.2. Кметът на общината определя персонални отговорници от съответстващите звена на общинската администрация и разпределя необходимите действия по обезпечаване на проектите със законови процедури съгласно програмата за реализация (бизнес плана).
3.2.3. УС определя практиката на сътрудничество с обществените организации и с обществността като цяло, като разработва процедури за връзки с обществеността, както и установява механизми за връзка с ведомства, секторни управления, други общини и т.н.
3.2.4. УС подготвя и кметът одобрява системата за оперативен контрол и отчетност на реализацията по проекти, както и органите по мониторинга на реализацията (вж. и раздел 3.4.).
3.3. Индикатори за наблюдение и оценка на реализацията на ИПГВР

Индикаторите за реализация на ИПГВР, се конкретизират в програмата за реализация (бизнес плана). Индикаторите са следните видове:



  • индикатори, произтичащи от очакваните резултати, с които се измерват положителните изменения в градската среда с пряк принос за повишаване качеството на живот (подобрени инфраструктурни елементи, обновени многофамилни жилищни сгради, повишено качество на публичната и работната физическа среда, подобрена достъпност, увеличени зелени площи и др. мерки, подобряващи екологическите условия, увеличаване на заетостта и т.н.) в резултат от реализацията на плана;

  • индикатори, свързани с използваните ресурси, при което се отчита синергичният ефект (като икономия на труд, техника и финанси, получена в резултат на едновременно реализиране на разнородни операции);

  • индикатори, свързани с въздействието върху местното и регионалното развитие (увеличена посещаемост, ръст на инвестициите и новосъздадени (разширени) икономическите активности, нови работни места, увеличена производителност повишено качество на здравно обслужване, социални грижи, образование, култура, интегриране на групите в неравностойно положение и т.н.)

В приложение № 5 е даден списък на общовалидни индикатори за наблюдение и оценка на реализацията на ИПГВР и система за прилагането им.
3.4. Наблюдение и оценка на реализацията на ИПГВР

3.4.1. Във връзка с решенията по т. 3.2.4., наблюдението на реа­лиза­цията на ИПГВР включва:



  • разглеждане на индикаторите за наблюдение на изпълнението на пла­на;

  • периодичен преглед на постигнатия напредък в изпълнението на пла­на;

  • разглеждане на резултатите от изпълнението на проектите и степента на постигане на стратегията на плана, в т.ч. и по отношение на хоризонталните въпроси (политики);

  • установяване и очертаване на тенденции, проблеми с особена важност, ограничители, перспективи за развитие;

  • разглеждане на резултатите от междинната оценка, ако такава е възложена;

  • разглеждане на предложения за преразпределение на средствата по проектите;

  • финансов одит;

  • разработване на предложения за изменения на плана с цел подобряване на неговото изпълнение.

3.4.2. По преценка на кмета действията по т.3.4.1. може да се разпределят между няколко контролни структури, особено при едновременна реализация на голям брой проекти.
3.4.3. Кметът на общината ежегодно представя на общинския съвет доклад за хода на изпълнението на ИПГВР и за постигнатите междинни резултати по проекти и като цяло.
3.4.4. Прозрачност и паралелен контрол по реализацията на плана се осигурява чрез обществено участие, което може да се осъществи чрез:

- самостоятелна паралелна процедура с обществен комитет, на който се предоставя непрекъснато цялата информация за хода на реализацията;

- участие на представители на обществеността в УС на ИПГВР, а ако проектите са повече - с участие на представители на обществеността във всяко от организационните звена по управлението им.
3.5. Актуализация на ИПГВР и планиране за програмния период 2014 – 2020 година

3.5.1. ИПГР подлежи на актуализация в случаите, когато с годишните отчетни доклади или с доклада за междинната оценка се установи необходимостта от такава актуализация. Причините могат да са свързани с установени слабости при изпълнението или с промени в обективната об­ста­новка. Актуализацията може да третира както целевата, така и инструменталната част на плана. Решението за актуализация се приема от ОбС по предложение на кмета. При актуализацията са прилагат процедурите по раздели 2.4. и 2.5.


3.5.2. Периодът 2010-2013 е първият активен период, когато средства по структурните фондове за регионално развитие се изразходват на базата на ИПГВР. Тъй като 2013 година е крайният срок на действие на общинските планове за развитие, естествено е да се има предвид, че интегрираните планове са също такъв отворен документ, който подлежи на доразвитие за следващия програмен период в случай, че стратегията на плана надхвърля програмния период за реализация на основните проекти. Ако планът изчерпва програмния период, за следващия такъв се разработва нов ИПГВР, съобразен с новата стратегическа рамка на общинския план за развитие и съобразно установените при наблюдението тенденции, проблеми с особена важност, ограничители, перспективи за развитие.
***


1 Представените по-нататък зони за въздействие са съобразени с предметния обхват на приоритетна ос 1 на ОПРР и се прилагат при кандидатстване за финансиране по тази оперативна програма. В общия случай е възможно определянето и на зони с други характеристики.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница