Програма за учебно посещение на сметната палата на армения в република българия



Дата25.01.2018
Размер71.76 Kb.
#51897
ТипПрограма
ПРОГРАМА

ЗА УЧЕБНО ПОСЕЩЕНИЕ НА

СМЕТНАТА ПАЛАТА НА АРМЕНИЯ

В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
(20 – 30 юли 2008 г.)


1.Въведение

Сметната палата на Република Армения е ново реформираща се независима одитна институция. Тя, заедно със Службата за защита на човешките права и Комисията за мониторинг на изпълнението на антикорупционната стратегия на Армения, е ключов партньор по проекта за Мобилизиране на дейност срещу корупцията (МДСК) в Армения, осъществявана по линията на Американската агенция за международно развитие. Сметната палата на Армения се нуждае от техническа помощ за изграждане на капацитет и организационно развитие, свързано с нейната нова роля и разширени отговорности. Имайки предвид важната роля на СП на Армения за разкриването на измами и превенция на корупцията в Армения, МДСК предлага учебно пътуване на СП на Армения в Република България, за да се подкрепи изграждането на институционален капацитет и повишаване на техните познания в организационния мениджмънт.

МДСК предлага домакинството на България поради няколко причини:

а) Значими историческа прилики в организацията и осъществяването на външния одит в Армения и България;

б) значим опит на СП на България в осъществяването на структурни и организационни промени в българската одитна институция, особено по отношение на присъединяването на България към ЕС;

в) подходящ опит на България в законодателната реформа и прилагането на международните одитни стандарти за разкриване на измами и борбата срещу корупцията.

Целта на учебното пътуване е да се окаже помощ на СП на Армения да разработи съвременна визия за независима одитна институция и да проучи дейността на учебния център за обучение на одитори на СП на България. Участниците от Армения ще бъдат също така запознати с информационните и аналитични системи, използвани от българските одитори за разкриване на измами, превенция на корупцията и злоупотреби на публични средства.

Документът описва организацията на учебното пътуване за висшия състав на СП на Армения и включва следните елементи :



  • Фокусиране върху ръководството и управлението на СП, включително реформите отгоре-надолу за създаване на независима и ефективно функционираща ВОИ;

  • Отделяне на специално внимание на ролята на ВОИ в борбата срещу корупцията и подпомагане на честността;

  • Броят на участниците ще бъде ограничен до 8 души от СП и времетраенето на посещението ще бъде 11 дни, включително 2 дни за пътуване;

  • След учебното пътуване е планирано да се проведе сесия с подкрепата на МДСК за обобщаване на наученото по време на посещението и определяне на неговата приложимост към Армения;

  • Учебното пътуване се подкрепя от СП на България, която любезно се съгласи да домакинства на арменските си колеги и да окаже помощ по някои организационни въпроси като: организирането на срещи с висши служители и институциите в България; осигуряването на зали за срещите по време на учебното пътуване, и др.

  • МДСК ще наеме местна логистична организация в България за организирането на необходимите дейности.


2. Съдържание на Програмата за учебното пътуване

При подготвянето на програмата за учебното посещение МДСК взе предвид обстоятелствата, че главните компоненти на програмата са вече съобщени на представителите на СП на Армения и че събитието е включено в годишния работен план на МДСК за финансовата година 2008. По-долу представените теми от съдържанието са предварителни и обект на консултации с партньорите на МДСК преди финализирането им.

МДСК ще се консултира първо с председателя и членовете на СП на Армения, за да получи тяхното мнение по проекта на програма и да определи по-точни цели на учебното пътуване, както и специфичните области на интерес от страна на участниците. На второ място, ние ще се консултираме с българската страна, за да се отговори по-пълно на очакванията на участниците в учебното посещение.

На този етап предлагаме учебното посещение да насочи вниманието към следните въпроси и теми:




Цел: Този курс (или сесии) ще даде възможност на участниците по-добре да разберат приликите между двете страни и сходните фактории, предизвикателства и въпроси, които оказват въздействие върху реформирането на ВОИ в България и по този начин да придобият по-ясна представа за управлението на реформите на ВОИ и да приложат стратегически подход при планирането и осъществяването на сходните реформи в Армения.

  • Въвеждане на одитни дейности и законът на СП на България, разкриване на измами и борба срещу корупцията


Цел: Този курс (или сесии) ще позволи на участниците да се запознаят с институционалната рамка на СП, включително с нейните правни, функционални и структурни аспекти, и да ги сравнят с тези на СП на Армения, както и да определят възможностите за подобряването им.

Забележка: Специално внимание ще се отдели на въпросите на измамите и корупцията.


Цел: Курсът (или сесиите) ще предостави възможности за вникването в предимствата на използването на ИТ в одитните дейности, както и да се проучат съществуващите информационни и аналитични системи на СП на България (включително прилагането на компютърни техники). Това, на свой ред, ще позволи на участниците да обърнат по-голямо внимание на факта, че модерната одитна дейност не е ефикасна без такива системи и ще насърчи СП на Армения да предприеме необходимите реформи в тази насока.

  • Опитът на СП на България в одитирането на местните бюджети


Цел: Курсът ще позволи на участниците да се запознаят с опита на СП на България в одитирането на местните (общински) бюджети, както и да придобият представа за един различен модел на одитна организация (посредством дейността на териториалните поделения на СП на България).

  • Роля на Учебния център на СП на България – институционални и оперативни въпроси


Цел: Запознаване с модела на учебен център на СП на България и определяне на начините за неговото въвеждане в Армения, общ преглед на политиката на човешките ресурси и съществуващата практика.

  • Сътрудничество на СП на България с Комисията за бюджет и финанси на Парламента, с Министерство на финансите и други държавни органи


Цел: Тези срещи ще дадат възможност на участниците по-добре да разберат значението на сътрудничеството с другите държавни органи и да направят изводи за начините, по които това сътрудничество може да бъде засилено в Армения.

  • Одит на системите на вътрешен контрол в одитираните организации


Цел: Запознаване с обхвата и техниките на одит на системите за вътрешен контрол в одитираните организации, насочен към подобряване на цялостното изпълнение на дейността на дадената организация; разкриването на измами и превенцията на корупция са също елементи на тази тема.

  • Управление на качеството на одитите в СП на България/ оценка на извършените одити (post audit evaluation)


Цел: Запознаване със системата за вътрешен одит и процудерите на СП на България за подобряване на качеството на одитната функция.

  • СП на България: конкретен одит



Цел: Да се наблюдават как действат одиторите на СП на България– „жив пример”. За предпочитане е да се избере случай на одит на строителство. Запознаването с практиката на одита включва два елемента: въвеждане в одита (представяне накратко как е извършено планирането, какво е направено, какви са резултатите, какво се е случило след това и т.н.) и посещение на обекта.

МДСК насърчава СП на Армения да представи допълнително своите потребности от обучение, които да бъдат включени в учебното посещение. МДСК ще ги прегледа и включи в програмата на учебното пътуване.



3. Организация на учебното посещение
3.1. Участници
Кандидатите за включване в програмата на учебното посещение са представители на ръководството на СП на Армения, включително председателя, зам.-председателя, членовете на борда и началника на отдел „Методология и анализи”, който действа като лице за контакт във връзка с дейността на МДСК. Имената на предложените участници са дадени в Приложение 2.

Намерението е да се формира група от участници, които са способни да ръководят реформите в СП на Армения и да приемат подходящи решения за укрепване на капацитета и ролята на СП на Армения за осигуряване на повишена прозрачност и отчетност на публичния сектор на Армения. Имайки предвид високото равнище на представителите на СП на Армения, е необходимо програмата да им даде възможност за споделяне на знания и опит с тези, които вече успешно са реформирали публичния сектор в България, особено по отношение на външната одитна дейност.



3.2. Брифинг за участниците
Ще има два брифинга за участниците преди заминаването за България. Целта им ще бъде следната:

  • Да се представи и съгласува програмата на учебното посещение и да се проучат допълнителни области на интерес (първа среща);

  • Да се обсъдят въпроси на логистиката (втора среща);

  • Да се предоставят билети, командировъчни и материали за Република България (втора среща).

МДСК ще се опита да отговори на очакванията на участниците по отношение на областите и проблемите, към които е насочено учебното посещение. Обаче, искаме да отбележим, че акцентът на учебното посещение се предлага да бъде на възможно високо равнище (равнището на вземане на решения за политиката на СП). След това, МДСК ще работи с други партньори на Американската агенция за международно развитие, за да се занимае с по-технически въпроси на потребностите на СП на Армения, включени в съответните работни планове.


3.3. Реализиране на учебното посещение

Организацията и логистиката ще се координират от директора (Chief of Party) на проекта МДСК и от представител на българска логистична организация, която ще бъде ангажирана да уреди всички необходими ежедневни операции и дейности. Това включва:



  • Резервация на хотел;

  • Осигуряване на визи;

  • Вътрешни пътувания в страната и екскурзоводи за посещенията;

  • Социални мероприятия;

  • Преводни услуги (устни и писмени, от български на арменски език и обратно);

  • Уговаряне на срещите и/или ангажиране на лектори и технически персонал;

  • Обеди и кафе паузи за участниците;

  • Финализиране на графика на учебното посещение (Приложение 1).

Организацията, която поема логистиката, трябва да сътрудничи със СП на България и МДСК за да изпълни ефективно и ефикасно своите функции.



Дейността на МДСК ще се подкрепя от проф. Георги Николов, краткосрочен международен консултант по проекта, който ще осъществява връзката по тази програма и ще предоставя помощ при организирането на някои от срещите на високо равнище в България, ще подпомага подготвянето на материали за организациите, които ще бъдат посетени от СП на Армения . Също така, в някои случаи организацията, извършваща логистиката, ще се изисква да координира своите действия в България пряко с проф.Николов (особено когато кани лектори и урежда срещи).
Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница