Програма за управление дейността по отпадъците



Дата09.04.2018
Размер88.78 Kb.
#65108
ТипПрограма






О Б Щ И Н А Б Е Р К О В И Ц А

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПЛ. ЙОРДАН РАДИЧКОВ № 4, ГР. БЕРКОВИЦА


ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ
ДЕЙНОСТТА ПО ОТПАДЪЦИТЕ
/ 2005 -2008 г. /

РАЗДЕЛ І



1. ОБЩА ХАРЕКТЕРИСТИКА НА РАЙОНА
Берковска община заема западна част на Стара планина и предбалканските височини на Западна Дунавска низина. Районът е от национално значение и уникален с климатичните и балнеоложките дадености.

Общински център на 19 населени места:

Бързия, Боровци, Гаганица, Слатина, Мездрея, Замфирово, Лесковец, Черешовица, Котеновци, Комарево, Костенци, Ягодово, Пърличево, Песочница, Цветкова бара, Рашовица, Бистрилица, Балювица, Бокиловци.

Граничи на север с община Монтана, на изток с община Вършец, на юг с община Годеч /Софийска област /, на запад с Георги Дамяново.
Климатът се определя като Бареален–умерено топъл със студена зима, прохладно лято и уникален с лечебните си климатични свойства по класификацията на Кьолен.

Според климатичните фактори, районът на град Берковица и общината принадлежи към климатичния район на предбалканските припланински и нископланински части на умереноконтиненталната климатична област. Средно месечно относителната важност на въздуха 76%. Количеството на годишната сума на валежите в района е 827 мм.

Със средна надморска височина 700 м, при най- ниска точка– с. Боровци 250 м и най- висока при връх Ком / 2016 м /.

Почвите на територията на общината на сивите и светлосиви горски. По поречието на р. Бързия и р. Златица са алувиални и алувиално- ливадни в планинските райони- песъчливо- глинести с уникален глинест хоризонт. Площта в по-голяма част е хълмисто планински терен често пресечен с оврази.


Районът притежава разнороден геоложки строеж. Най- отдолу се откроява кристална основа- неравномерно потънала, но покрита с малки наслойки. Инертните материали са представени предимно от базалтови кариери при с. Слатина. На територията около град Берковица са разкрити барит и черни въглища, които не се разработват.
Град Берковица има почти изцяло изградена канализационна мрежа-92,5 % от смесен тип- битови- фекални, производствени и дъждовни води. По – голяма част в населените места на общината няма изградена канализационна мрежа, с частично изградена канализационна мрежа по-главната улица в с. Замфирово. Няма изградена пречиствателна станция за отпадни води. Градската канализация е и ще бъде носител на големи количества замърсяващи вещества към язовир Огоста до изграждането на пречиствателна станция.
Общата площ на горския фонд е 213 786 дка. Горите в Берковско са представени предимно от насаждения с естествени произход заемащи 84% от залесената площ. Те са представени от иглолистни и широколистни видове. От иглолистните дървесни видове са представители белия бор, черния бор и смърч. Общо иглолистните дървета заемат около 15% от залесената площ и 17 % от общия запас.

РАЗДЕЛ ІІ




2. АНАЛИЗ НА СЪЩЕСТВУВАЩОТО ПОЛОЖЕНИЕ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ


Основният екологичен проблем за община Берковица е управлението на твърдите битови отпадъци.

Битовите отпадъци са отпадъците, които се получават в резултат от жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъци от търговските обекти и съпътстващи производството занаятчииски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите. Те се явяват не само повърхностен замърсител, но тяхното управление е сложен и многообхватен процес, които при осъществяването се свеждат до:




  • увеличаване на броя на незаконните сметища;

  • несъвършенна организация на събиране и транспортиране;

  • липса на система за разделно събиране;

  • неправилно депониране на ТБО;

  • недостатъчни познания, слаба екологична култура у населението и липса на мотивация у населението

  • недостатъчно участие на обществеността.

Посочените проблеми са предпоставка за образуване на голям брой локални сметища на територията на града и селата, водещи до замърсяване на почвите и водните площи. С наличния машинен парк /1бр. контейнеровоз, 2 бр. сметосъбирачни коли тип “Шкода” и тип “Мерцедес”/, отпадъците се извозват веднъж на една седмица. При повреда на машините се води до нарушаване графика на сметоизвозване и създаване социално напрежение сред населението.

За преодоляването им е необходимо:



  1. Закупуване на нов сметосъбиращ автомобил, с цел подобряване събираемостта на отпадъците и спазване на утвърдения график.

  2. Закупуване на нови съдове за събиране на отпадъците.

  3. Постепенна замяна на контейнерите от 4 м3, с контейнери тип “Бобър”.

  4. Картотекиране на локалните сметища и замърсявания.

  5. Почистване и възобновяване на терена от замърсявания.

  6. Повишаване на екологичната култура на населението.

  7. Постепенно преминаване към разделно събиране на битовите отпадъци

  • Осигуряване на необходимите съдове;

  • Възможности за стимулиране на населението участващо в разделното събиране;

  • Осигуряване фирма за изкупуване на отпадъците с цел последваща преработка / рециклиране /.

Сметищни площадки има във всички населени места в общината, които са не отредени и неконтролирани, посочени са в ПРИЛОЖЕНИЕ №4

Дейностите по събиране на битови отпадъци и тяхното транспортиране до депото за отпадъци, почистване на улични платна и др. места за обществено ползване, подържането и експлоатацията на депото за ТБО се осъществяват чрез такса смет / ПРИЛОЖЕНИЕ №3 /




3. СЪЩЕСТВУВАЩА ПРАКТИКА ЗА ТРЕТИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ
3. 1. СЪБИРАНЕ

Организирано събиране на битови отпадъци се извършваше само на територията на гр. Берковица и с. Бързия. В останалите населените места в община Берковица организирано сметосъбиране не се е извършвало. Съгласно залегнатите дейности в Националната програма за управление на отпадъците, като всички населени места трябва да бъдат включени в системата на организираното събиране и транспортиране на отпадъците до общинското депо за ТБО или Регионалното депо-Монтана, което ще доведе до закриване на нерегламентираните сметища.

Отпадъците сe образуват главно от домакинства, учреждения, търговия и общи градски източници, тяхното събирането се извършва в кофи, улични кошчета, контейнери тип 4 м3, които са амортизирани и крайно недостатъчни.

По изготвения график за поетапно закриване на нерегламентираните сметища през периода 2004-2007г. / ПРИЛОЖЕНИЕ №4 /, от 2005г. с. Ягодово и с. Слатина са включени в системата на организирано събиране и транспортиране на отпадъците. Нерегламентираното сметище в с. Ягодово предвидено в срок до 2004г. да бъде закрито, като същия е спазен.

За събиране на отпадъци от промишлени обекти, жилищните комплекси / ж.к. Заряница, Изгрев, Стара планина / и в с. Бързия се използват стационарна контейнерна система /тип 4м3/. Те се поставят на определени и достъпни места, където се обслужват от специализирана техника.

От обществени места, улиците, парковете и т.н, обемът на използваните съдовете за събиране на отпадъците са със малка вместимост.

От жилищните сгради на гражданите, събирането на битовите отпадъци се използват кофи със вместимост 110 л.



3.2. ТРАНСПОРТИРАНЕ

Извозването на отпадъците се извършва от Общинско мероприятие “Комунални дейности”. Същото е формирано 01.08.1997г. с Решение на Общинския съвет – Берковица, отделено от БКС - ООД с цел поевтиняване на извършваните услуги.

Наличните транспортни средства на Общинското мероприятие “Комунални дейности” се използват за транспортиране на отпадъците до депото са:


  • Контейнеровоз ГАЗ-53- взема контейнерите един път месечно по график. Сметосъбирачна кола “Шкода”- 1 брой - извозва отпадъците от кофите през седмица по график.

  • Мултикар - 1 брой събира отпадъците от уличните кошчета ежедневно.

  • ГАЗ- 53 – извозва не свойствени отпадъци натрупани по тротоарите и улиците от гражданите.

  • Сметосъбирачна кола тип “Мерцедес” - извозва отпадъците от кофите по график.

Всяка една кола на Общинското мероприятие по чистота има утвърден график за ежедневно обслужване на улиците.

Ефективността на използваната техника е около 70 %, тъй като колите са стари и амортизирани.

Почистването на уличната мрежа обхваща тротоарните и улични платна, извършващо се ежедневно и ръчно.

Границите и честотата на извозване на отпадъците се определят съгласно чл. 63, ал. 2 от ЗМДТ, чрез издаване на заповед на Кмета на община Берковица до 30 октомври на предходната година. / ПРИЛОЖЕНИЕ №5 /. Всяка година заповедта се актуализира.

Годишно образуваните количества отпадъци са значителни в резултат на:


  • Широко навлизане на стоки и опаковки за еднократна употреба;

  • Липса на система за разделно събиране и оползотворяване на отпадъците;

  • Липса на технически средства за измерване и контрол на постъпващите в депата отпадъци.


3. 3. ДЕПОНИРАНЕ НА ТВЪРДИ БИТОВИ ОТПАДЪЦИ

Прилаганият метод за обезвреждане на отпадъците в Община Берковица е чрез депониране на битовите отпадъци този е най-често използвания метод при обезвреждане на отпадъци в цялата страна. В град Берковица депонирането се осъществява на отредено, но неконтролирано сметище находящо в местността Раковица на около 1.2 км от града. В останалите населени места в общината, при обезвреждане на отпадъците се прилага същия метод.

Проблемите, които възникват при експлоатация на съществуващите депа са:


  • че не са организирани и не се контролират, с изключение на градското депо /отредено, но неконтролирано/;

  • липса на заграждения с цел ограничаване достъпа на хора и животни;

  • не се извършване на периодично запръстяване и уплътняване на депонираните отпадъци;


Отговорни звена за управлението на отпадъците в общината са :

  1. Към общинска администрация: зам. кмет “ЕИТХД” и мл. инспектор “ООСС”

  2. Към общински съвет : Постоянната комисия по туризъм и екология

  3. Общинско мероприятие “Комунални дейности”-Берковица

  4. Кметовете и кметските наместници

Важен елемент в управлението на ТБО е създаване на условия за разделно събиране на някои полезни компоненти от тях като хартия, стъкло, метали и др., с цел повторната им употреба и рециклиране, като на територията на град Берковица действа частна фирма “Класик ТТТ”, която извършва изкупуване на вторични суровини, а именно на отпадъци от черни и цветни метали и техните сплави.
Местната нормативна уредба, имаща отношение към управлението на отпадъците е Наредба за опазване и поддържане на околната среда на територията на община Берковица, приета от Общинския съвет- Берковица с Решение №221/ 23.07.2004г., която урежда редът и условията за поддържане на естетическия вид на населените места, определя задълженията на учреждения, обществени организации и др. по отношение опазване на околната среда и ежедневното почистване на прилежащите им територии, както регламентира събирането и извозването на формираните отпадъци. Регламентирани са административните нарушения и размерът на глобите, които се налагат на нарушителите на Наредбата.



  1. ОБХВАТ, ЦЕЛИ И ПРИНЦИПИ НА ПРОГРАМАТА

Общинската програма за управление на ТБО, обхваща дейностите по събиране, извозване, съхраняване и обезвреждане на битовите и строителните отпадъци, и контрол по движението на производствените и опасни отпадъци.

Основните принципи при прилаганата политика по управление на отпадъците се основава на:



  • чиста и здравословна околна среда;

  • рационално използуване на суровинните ресурси;

  • интегрирано управление на отпадъците;

  • пълна отговорност на замърсителите;

  • участие на обществеността.

Въз основа на специфичните условия в община Берковица и изведените принципи са разработени и целите на политиката за управление на ТБО.

  1. Избор и реализация на най- подходящ метод за обезвреждане, обвързан с количеството и състава на отпадъците.

  2. Усъвършенстване на системата за събиране и транспортиране на отпадъците и оптимизиране на разходите.

  3. Рециклиране и повторно използуване.

  4. Етапно закриване и рекултивиране на селските сметища с оглед намаляване риска от стари замърсявания.

  5. Участие на обществеността при подготовка и реализацията на плана за управление на ТБО, за постигане на максимален здравословен, хигиенен, екологичен и икономически ефект.

Каталог: admini -> programi
admini -> О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г
admini -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
programi -> Програма за опазване на околната среда. С цел запазване на ресурсите на лечебни растения на територията на община Берковица
admini -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
programi -> Програма за интеграция на малцинствата в община берковица /рпимоб/ резюме
programi -> Програма за развитие на туризма в община берковица през 2008 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница