Програма за управление и разпореждане с имотите общинска собственост по предложение на кмета на общината



страница1/5
Дата25.11.2017
Размер441.55 Kb.
#35368
ТипПрограма
  1   2   3   4   5
Н А Р Е Д Б А

1



ЗА РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ, УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО

 

ГЛАВА ПЪРВА



ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.1. (1) С тази наредба се уреждат редът и условията за придобиване, стопанисване, управление и разпореждане с имуществото - собственост на Община Поморие както и конкретните правомощия на кмета на общината и кметовете на кметства, в съответствие със Закона за общинската собственост.

Чл.2. Наредбата не се прилага:

1.при разпореждане с общинско имущество, извършено по реда и условията на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

2.по отношение на общинско имущество, включено в капитала на търговски дружества.

3. предоставяне на концесия върху обекти – публична и частна общинска собственост

4.отдаване под наем и продажба на Общински жилища.

5.реда за специално ползване на общински пътища и улици.



Чл.3.Общинската собственост се управлява в интерес на населението в общината, под общото ръководство на Общинския съвет.

Чл.4. нов(1)Общинският съвет приеме стратегии за управлението на общинската собственост за срока на мандата си по предложение на кмета на Общината съгласно чл. 8 ал. 8 от ЗОС.

(2)В изпълнение на стратегията общинският съвет приема годишна програма за управление и разпореждане с имотите общинска собственост по предложение на кмета на общината.

(3)Програмата се приема най- късно до приемането на бюджета на общината за съответната година и може да бъде актуализирана през годината, като при необходимост се извършва и актуализация на общинския бюджет

(4)Стратегията по ал. 1 и програмата по ал.2 както и промените в тях се обявяват на населението чрез публикуването им в местен вестник и интернет страницата на Общината.



Чл.5 Общинската собственост е публична и частна , съгласно определенията на ЗОС.

Чл.6.(1) Имотите и вещите които са престанали да имат предназначението по чл..3 ал.2 от ЗОС се обявават за частна общинска собственост с решение на ОбС прието с мнозинство - две трети от общия брой на съветниците.

(2)Имотите които са придобили предназначението по чл. 3 ал.2 от ЗОС се обявават за публична общинска собственост с решение на Общинския съвет прието с мнозинство повече от половината от общият брой общински съветници

(3) Предложението по предходната алинея се правят в писмена форма от лицата имащи право да внасят проекти за решение в ОбС . Предложението трябва да съдържа видаи местонахождението на имота, акт за общинска собственост, мотиви обосноваващи предложението, скица на действащия подробен план.

(4) Дирекция “Общинска собственост”, кметовете на кметства и кметските наместници следят за съответствието на предназначението на имотите и тяхното използване. При несъответствие те задължително изготвят доклад до Кмета за откриване на процедура по ал. 2 и ал.1.


ГЛАВА ВТОРА

РАЗДЕЛ І

Придобиване на имоти вещи общинска собственост

Чл.7. Общината може да придобива възмездно или безвъзмездно правото на собственост и на други ограничени вещни права върху имоти и вещи по силата на закон или въз основа на решение на Общинския съвет :

Чл.8.(1) С решение на Общинския съвет се придобива собственост в следните случаи:

  1. 1.покупко продажба на имоти или части от тях;.

2.замяна на имоти и вещи - общинска собственост - с имоти и вещи на държавата, на физически или юридически лица;

3.замяна на право строеж върху имот частна общинска собственост с имот собственост на физически и на юридически лица;

4.обезщетение срещу учредено право на строеж или на друго ограничено вещно право върху имот частна общинска;

5.делба


  1. 6.предоставяне на Общината с акт на компетентен държавен орган:

(2)Чрез акт на кмета на Общината се придобива собственост в следните случаи:

1.при дарение или завещание в полза на общината при условията на чл. 61, ал.2 от ЗН;

2.при завладяване /заемане/ на безстопанствени имоти на територията на Общината, чиито собственик не може да бъде установен;

3..при позоваване на придобиване на давност в полза на Общината – със заповед на Кмета.



Чл.9.(1) При придобиване на имущества, включително и на идеални части от имущество, на основание покупка, замяна или делба, същото трябва да бъде освободено от ипотека и други вещни тежести.

(2) Договорите и другите актове, с които се придобива или прехвърля право на собственост или други вещни права върху недвижими имоти, общинска собственост, подлежат на вписване .

(3) Ипотекирането и обременяването с вещни тежести на недвижими имоти и вещни права, общинска собственост, става с решение на Общинския съвет.

  Чл.10. (1) Придобиването на движими вещи /машини, съоръжения, транспортни средства и други дълготрайни активи/ необходими за осъществяване дейността на общината, се извършва в рамките на предвидените бюджетни средства;

(2) Движими вещи, необходими за дейността на Общинския съвет и Общинската администрация се закупуват от Кмета на Общината или упълномощено от него лице. Кметовете на кметства на самостоятелен бюджет закупуват движимите вещи, предвидени по техните бюджети.

(3) Движими вещи, необходими за административни и стопански нужди за дейността на звената и предприятията, работещи със самостоятелни бюджетни кредити се закупуват от съответните ръководители.



Чл.11.Придобиването на движими вещи от Общината може да става и:

(1) По силата на закон;

(2) С решение на Общинския съвет за закупуване, извън размера на утвърдените бюджетни средства;

(3) Чрез замяна на движими вещи, собственост на общината,с движими вещи, собственост на други физически и юридически лица след решение на Общинския съвет.

(4) Чрез дарение от физически и юридически лица. Даренията на движими вещи в собственост на Общината се приемат от Кмета на Общината или от Кмета на кметство. Видът, стойността и произходът на дарението се обявяват пред Общинския съвет;
ГЛАВА ТРЕТА

УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИТЕ И ВЕЩИТЕ - ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

РАЗДЕЛ І

Управление на имоти публична общинска собственост



Чл.12.(1) Имотите и вещите – общинска собственост се управляват в интерес на населението в общината съобразно разпоредбите на закона и с грижата на добър стопанин.

(2) Управлението се изразява в използване, поддържане, ремонт и опазване на общинската собственост и отдаване под наем.



Чл.13.(1)Публична общинска собственост, предназначена за осъществяване функциите на общинския съвет и общинската администрация,се управлява пряко от Кмета на общината .

(2) Публична общинска собственост предназначена за осъществяване функциите на общинската администрация на територията на съответното населено място се управлява от кметовете на кметствата и кметските наместници .

(3) Подържането на имотите и вещите – публична общинска собственост се извършва от лицата които ги управляват в рамките на предвидените за това бюджетни разходи, които се определят с ежегодния бюджет на общината .

(4)Общинският съвет с решение определя имотите на територията на общината извън имотите по ал.2 , които се предоставят на управление на съответните кметове на кметства.

(5) При продажбата или отдаването под наем на предоставените за управление имоти, не по- малко от 30 на сто от средствата придобити от продажбата или отдаването под наем се привеждат по сметка на кметството и се използват да изпълнение на дейности от местно значение определени от общинският съвет.

Чл.14.(1)Публичната общинска собственост, предназначена за трайно задоволяване на обществени потребности от общинско значение, включително и имотите за здравни, културни, образователни и социални мероприятия от общинско значение, предоставени от Общинския съвет за ползване от съответните организации или юридически лица на бюджетна издръжка, се управлява от ръководителите на съответните организации.

(2) Ръководителите на организациите или юридическите лица, които са на бюджетна издръжка, различна от общинския бюджет осъществяват управлението на публичната общинска собственост от свое име, за своя сметка и на своя отговорност в пределите на действащата нормативна уредба.



Чл15. Имотите и вещите публична общинска собственост не могат да отчуждават и да се прехвърлят в собственост на трети лица.

Чл.16. Имоти и вещите - публична общинска собственост, както и части от такива имоти, могат да се обременяват с ограничени вещни права само в случаите определени със закон.

Чл.17..(1) Части от имоти – публична общинска собственост с изключение на обектите подлежащи на концесиониране могат да се отдават под наем след решение на общински съвет за срок до 5 години.

(2) Отдаването под наем на имотите по предходната алинея се осъществява след провеждане на търг или конкурс по реда на глава ПЕТА от настоящата наредба.

(3) Въз основа на резултатите от търга или конкурса по ал.2 кметът на общината издава заповед и сключва договор за наем.

Чл.17 а Имоти или части от тях - общинска собственост, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена, могат да се отдават по наем чрез публичен търг или публично оповестен конкурс.

(2) Кметът на общината издава заповед, с която утвърждава условията и критериите на публично оповестения търг/конкурс, след предварително съгласуване с училищното ръководство и училищното настоятелство.

(3) Първоначалната наемна цена се определя съобразно приетата тарифа от Общински съвет

(4) Въз основа на резултатите от търга или конкурса по ал.2, кметът на


общината издава заповед и сключва договор за наем.



РАЗДЕЛ ІІ

УПРАВЛЕНИЕ И ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ИМОТИ И ВЕЩИ ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

Чл.18. (1) Свободните нежилищни имоти - частна общинска собственост, могат да се отдават под наем на трети лица от кмета на общината след провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс по реда на глава пета от настоящата наредба.

(2) Със свое решение Общинският съвет определя , имотите които ще бъдат отдавани чрез търг и имотите които ще бъдат предоставени под наем чрез конкурс .В решението общинския съвет определя и срока за отдаване под наем на всеки конкретен имот, които не може да бъде по дълъг от 10 години.

(3) Отдаването под наем на общински терени за поставяне на павилиони за търговска дейност по реда на чл.56 от ЗУТ се извършва след търг или конкурс въз основа на схема, одобрена от гл.архитект и съгласувана с Общински съвет – Поморие.

(4) Въз основа на резултатите от търга кметът на общината сключва договор за наем. Наемното правоотношение се прекратява по реда на чл.15 от ЗОС.

Чл.18 а нов (1) Ако срока на наемното правоотношение възникнало по реда на чл.18 е по-малък от 10 години, същият може да бъде продължен с решение на Общинският съвет, при наличието на следните предпоставки:

1. наемателят е изряден платец и ползва наемания имот с грижата на добър стопанин

2. имота е включен в годишната програма по чл.8, ал.9 от ЗОС за отдаване под наем.

(2) С решението си по ал.1 Общинският съвет определя срока на договора и наемната цена.

(3) Лицата желаещи да им бъде удължен срока на наемния договор подават заявление до кмета на Общината, към което прилагат удостоверение за липса на задължения към Община Поморие, копие на договор за наем и удостоверение за актуално състояние, но не по-късно от 3 месеца преди изтичането на срока на договора.

Чл.18б (1) /нов с Решение № 277/30.07.2012г./ Имоти или части от тях, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена, които не са необходими за провеждане на учебния процес, могат да се отдават под наем, при условие, че това не пречи на дейността на учебното заведение. Предложението за провеждане търг или конкурс се изготвя от директора на заведението. Предоставянето под наем се извършва чрез публичен търг или публично оповестен конкурс, след решение на общинския съвет, като същото може да съдържа ограничителни условия относно кандидатите, достъпа до помещението, охрана и други, съобразно конкретния случай. Търгът или конкурса се провеждат по реда на глава пета от настоящата наредба.

/2/ Части от имоти, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена, които са необходими за провеждане на учебния процес само в определени часове от учебната седмица, могат да се предоставят на трети лица, за временно възмездно ползване за педагогически услуги, художествено-творческа дейност и спорт при цени, определени в тарифата за цени на услуги, предоставяне от Община Поморие.

Цената се определя съгласно Тарифа 2, буква „З” към Наредба № 11 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги и права на територията на Община Поморие.

Редът и условията за предоставяне под наем на свободните помещения се определят с Правила, Приложение № 1, към от настоящата наредба.



Приложение № 1, към чл.18б, ал. 2

МЕХАНИЗЪМ ЗА ПОЧАСОВО ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ



на помещения в училища, детски градини и обслужващи звена

1.Директорите на учебните заведения в началото на всеки учебен срок представят в Община Поморие предложения за предоставяне на части от имоти на трети лица за временно възмездно ползване.

Предложенията следва да съдържат описание на частите от имоти, времето и условията, при които могат да бъдат предоставени на трети лица за временно, възмездно ползване и съответно - правилник за вътрешния ред на учебното заведение, програма на учебните часове и др.

2.Предложенията се разглеждат от Заместник-кмета по образование, култура и хуманитарни дейности или упълномощено от него лице, което извършва преценка за тяхната целесъобразност и законосъобразност. При необходимост, може да бъде извършена проверка и в съответното учебно заведение.

3.Когато се установи, че предложението не противоречи на Закона за народната просвета, настоящата наредба и е целесъобразно, те се обявяват на интернет страниците на Община Поморие и съответното заведение. В условията задължително се посочват свободните часове и изискванията към кандидатите, както и документите, които следва да бъдат представени.

4.Желаещите лица подават, до Кмета на Община Поморие заявление, в което посочват помещенията, часовете и дейността, за която искат да ги ползват, ведно със съответните документи, удостоверяващи правото за извършване на дейността.

5.След извършване на административна проверка на документите на заявителя, Кметът на Община Поморие или упълномощено от него лице, в 14 дневен срок, издава заповед, с която се уважава или отказва направеното искане.

6 .Въз основа на заповедта, се сключва договор за наем между заявителя и Кмета на Община Поморие, като екземпляр от него се предоставя на директора на съответното учебно заведение, за изпълнение.

7.Средствата от сключените договори постъпват в делегирания бюджет на съответното учебно заведение, при спазване разпоредбите на Закона за бюджета на Република България и Закона за счетоводството. : Със Заповед на Кмета на Община Поморие средствата да се привеждат в сметките на съответното учебно заведение в срок от един месец.

8.Списък с отдадените под наем, по този ред помещения и техните наематели се публикуват на интернет страниците на Община Поморие и съответното заведение.
(4) Въз основа на решението на Общинския съвет, кмета на Общината сключва анекс към договора за наем.

Чл.19. С решение на Общински съвет могат да се отдават под наем без търг или конкурс свободни не жилищни помещение частна общинска собственост на юридически лица с нестопанска цел осъществяващи дейност в обществена по реда на чл. 20 от Наредбата.

Чл.20. Желаещите да бъдат настанени в помещения, съгласно предходната алинея, подават молба до кмета на общината, в която се посочва:

1.наименованието на юридическото лице с нестопанска и адреса на управление;



  1. 2.решение за регистрация и документ удостоверяващ вписването на ЮЛ в централния регистър на ЮЛНЦ;

3.помещението, в което се иска настаняването;

  1. 4.подробно описание на дейностите, които ще бъдат осъществявани в помещението по т. 2;

5.срока, за който се иска настаняване;

  1. 6.декларация, че юридическото лице не притежава в собственост годни за постоянно ползуване помещения от вида на това, в което се иска настаняване.

(2) Дирекция “Общинска собственост” проучва молбата и след като установи, че юридическото лица с нестопанска цел осъществява дейност в обществена полза и дейността която ще извършва е съвместима с предмета му на дейност подготвя проект за решение, който в едномесечен срок се внася в Общинския съвет от кмета на общината.

(3) В случай, че молбите постъпят в Общински съвет, председателят на Общинският съвет я внася за разглеждане в Общинския съвет след становище по ал.2 от дирекция “Общинска собственост”.

(4) Договорът за наем се сключва за срок не по-дълъг от три години.

(5) При предаване на помещението се съставя двустранен приемо-предавателен протокол, който е неразделна част от договора, описващ състоянието му.

(6) Ако настаненото лице, не заеме предоставеното му помещение в едномесечен срок, от датата на предоставянето му, договарят за наем се счита за развален.

(7) Наемното правоотношение се прекратява със заповед на кмета на общината,при настъпване на обстоятелства по чл. 15 от ЗОС.



Чл.21.(1)Предоставянето на помещения - частна общинска собственост на местните ръководства на политическите партии, отговарящи на условията предвидени в Закона за политическите партии, както и на синдикалните организации, се извършва от кмета на общината без търг или конкурс.

(2) Искането за предоставяне на помещение се извършва чрез молба до Кмета на Общината, в която се посочва:

1.наименованието на партията или организацията;

2.копие от съдебната регистрация.



Чл.22.(1)При наличие на свободни помещение, кмета на Общината издава заповед за настаняване под наем, въз основа на която се сключва договора за наем.

(2) Договорите за наем се сключват за срок до 4 /четири/ години.



Чл.23.(1)Кметът на Общината предоставя помещения за нуждите на общинските ръководства на синдикална организация.

(2) Договорите по предходната алинея се сключват за срок от три години.



Чл.24.Общинския съвет приема тарифа с която определя наемната цена на 1 кв.м. за помещенията отдавани под наем на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза. и на общинските ръководства на синдикалните организации.

Чл.25. Общинския съвет приема тарифа с която определя първоначалната наемна цена за кв.м площ , при провеждане на търгове или конкурс за отдаване под наем на общински имоти.

Чл.26.(1) Безстопанствен имот се установява от комисия определена със заповед на кмета на общината в която влизат представители на дирекция “АПИО “, дирекция “Общинска собственост“ и дирекция “ТСУООС”. Комисията съставя констативен протокол за наличието на имота и неговото състояние.

(2) Въз основа на констативния протокол кметът на общината издава заповед за завземане на имота. В нея се посочват и конкретните действия, необходими за привеждането му в състояние годно за използване по предназначение.

(3) Завладеният безстопанствен имот се управлява съобразно реда за управление на съответния вид частна общинска собственост, указан в тази наредба или в наредбата по чл. 45а от Закона за Общинската собственост.
РАЗДЕЛ ІІІ

УПРАВЛЕНИЕ НА ВЕЩИ-ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

Чл.27.(1) Кметът на общината организира, ръководи и контролира управлението на движимите вещи, необходими за осъществяването на дейността на Общинския съвет и Общинската администрация.

(2) Кметовете на кметства организират и ръководят управлението на движимите вещи, необходими за осъществяване на дейността на Общинската администрация на територията на кметството.



Чл.28.(1) Движимите вещи, предоставени за нуждите на общински здравни, културни, образователни и спортни заведения, както и на Общинските предприятия се управляват от техните ръководители.

(2) Кметовете на общината чрез дирекция "Общинска собственост" упражняват контрол върху правилното и законосъобразното управление на движимите вещи по ал. 1.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница