Програма за управление на дейностите по отпадъците 2013 2020 год



страница1/5
Дата17.08.2018
Размер0.74 Mb.
#80384
ТипПрограма
  1   2   3   4   5


Приложение №3

ОБЩИНА ТРОЯН

ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОТПАДЪЦИТЕ

2013 – 2020 год.



Настоящата програма е неразделна част от Общинската програмата за опазване на околната среда на Община Троян!
СЪДЪРЖАНИЕ

1.Обхват и принципи

2.Обща характеристика на общината

3.Съществуващо състояние и практики по управление на отпадъците

3.1.Данни за отпадъците

3.1.1.Битови

3.1.2.Строителни

3.1.3.Производствени

3.2.Съществуващи практики за третиране и транспортиране на отпадъците

3.2.1.Събиране и транспортиране

-система за събиране и транспортиране на битови отпадъци

-системи за разделно събиране на отпадъците

3.2.2.Предварително третиране на отпадъци

-намаляване на обема

-намаляване на опасните свойства на отпадъците

-улесняване на по-нататъшното третиране на отпадъците и повишаване на оползотворяемостта им

3.2.3.Оползотворяване и обезвреждане на отпадъци

-депониране

-термично третиране

-биологично третиране

-други методи за обезвреждане/оползотворяване

3.2.4.Предотвратяване и намаляване на риска от стари замърсявания с отпадъци

3.3.Администриране на дейностите по управление на отпадъците

3.4.Проучване, прогнозиране и планиране

3.5.Финансиране на дейностите по управление на отпадъците

3.5.1.Разходи за дейността

3.5.2.Приходи

-такса „битови отпадъци

-приходи от предоставяне на услуги за дейности със строителни и производствени отпадъци

-други приходи

4.Основни цели на програмата

4.1.Предотвратяване и намаляване на образуването на отпадъците

4.2. Подобряване на организацията по разделяне, временно съхранение, събиране и транспортиране на отпадъците и увеличаване на количествата рециклирани и оползотворени отпадъци

4.3.Екологосъобразно обезвреждане на отпадъците

4.4.Правно регулиране на дейността

4.5.Осигуряване на база данни за отпадъците

4.6.Прилагане на принципите „отговорност на производителя“ и „замърсителят плаща“ при интегрирано управление на отпадъците

4.7.Участие на обществеността

4.8.Укрепване на административния капацитет за управлението на отпадъците в общината

4.9.Усъвършенстване на системата за управление на специфичните потоци отпадъци

5.Програма за капиталови разходи

6.Средносрочен и краткосрочен план за действие

7.Наблюдение, анализ, оценка и коригиращи действия по изпълнението на програмата


ВЪВЕДЕНИЕ
Общинската програма за управление на дейностите по отпадъците е разработена на основание на изискванията на чл.52, ал.1 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

Основната цел на програмата е да очертае рамката за управление на отпадъците в община Троян, която да доведе до намаляване на въздействията им върху околната среда, подобряване на ефективността на използване на ресурсите и увеличаване отговорностите на замърсителите, стимулиране на инвестициите за оползотворяване на отпадъцитес.



1.Обхват и принципи

Обхват

Програмата планира дейностите и инвестициите, които трябва да бъдат направени през четиригодишния период на действие, за да бъдат постигнати целите, заложени в Националната програма за управление на дейностите по отпадъците. Разработени са мерки, произтичащи от законово определените задължения и отговорности на общината.



Принципи

Програмата е разработена в съответствие с Националната програма за управление на дейностите по отпадъците за периода 2009-2013 г., съгласно нейните принципи:

-устойчиво развитие – в областта на управление на отпадъците означава използване на природните ресурси по начин, който не ги унищожава или уврежда и не ограничава възможността да бъдат използвани от бъдещите поколения.;

-принцип на предотвратяването – състои се в ограничаване до минимум на използването на природни ресурси и намаляване на количествата и опасността за околната среда и човешкото здраве, произтичащи от образуваните отпадъци;

-йерархия на управлението на отпадъците – формулирана е с Рамковата директива за отпадъците на ЕС и описва предпочитаната последователност на операциите и дейностите с отпадъци: предотвратяване на образуването на отпадъците; оползотворяване на отпадъците чрез рециклиране, повторно използване и/или извличане на вторични суровини и енергия; обезвреждане чрез депониране или изгаряне на тези отпадъци, за които е невъзможно да бъдатпредотвратени и/или оползотворени.

-принцип на превантивността – предвиждане и избягване на потенциалните проблеми при дейностите с отпадъци;

-принцип на самодостатъчност и близост при управление на отпадъците –Принципът на близостта изисква отпадъците да бъдат обезвреждани, колкото се може по-близо до мястото на тяхното образуване, но една община, дори една страна не може да има всички необходими съоръжения за окончателно оползотворяване на отпадъците;

-най-добри налични техники, неизискващи прекомерни разходи – консултативен процес за вземане на решения, в който се отчитат относителните преимущества на различните възможности за управление на отпадъците, имащи отношение към опазването на околната среда, ;

-„замърсителят плаща” – това е ръководен принцип на европейско и международно равнище, причинителят и притежателят на отпадъци следва да ги управляват по начин, гарантиращ висока степен на защита на околната среда и човешкото здраве;

-„отговорност на производителя” – производителят на продукта има доминираща роля, която до голяма степен определя потенциала за образуване на отпадъците и характеристиките на последващото им управление, в тази връзка са необходими мерки, които да насърчават разработването, произвосдството и пускането на пазара на продукти, подходящи за многократна употреба, технически издръжливи и след като са се превърнали в отпадъци са годни за целесъобразно и безопасно оползотворяване и за обезвреждане, съобразно опазването на околната среда;

-интегрирано управление на отпадъците – изисква вземане на решения и прилагане на ясно определени количествени цели в рамките на една система, състояща се от законови, технически, организационни и икономически мерки, идентифицирани източници на ресурси и определени отговорности за всичкиучастници, изпълняващи тези цели.

Анализът на съществуващото състояние по управление на отпадъците и идентифицирането на проблемите са база за определяне на целите в Програмата и свързаните с тях мерки в Плана за действие. В него за всяка от посочените мерки са определени отговорните институции и лица, сроковете за изпълнение и необходимите финансови средства за обезпечаване на набелязаните дейности по програмата за периода 2013 – 2020 год.



2. Обща характеристика на общината

Географската, административно-териториалната, социално-демографската, икономическата и екологична характеристика са представени в Общинската програма за опазване на околната среда.



3.Съществуващо състояние и практика по управление на отпадъците

3.1. Данни за отпадъците

Информацията за образуваните отпадъци на територията на община Троян се събира чрез месечни данни от електронната везна за депонираните отпадъци на регионалното депо за неопасни отпадъци и чрез фирмените годишни отчети за производствени и опасни отпадъци, съгласно Наредба № 9 /28.09.2004 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публичния регистър на издадените разрешения, регистрационните документи и на закритите обекти и дейности.

Количеството на депонираните отпадъци бележи трайна тенденция за намаляване. За това има две основни причини: Промяна в икономическата среда и въвеждане на разделно събиране на отпадъците от пластмасови, стъклени и хартиени опаковки от населението и някои фирми и „зелени отпадъци“ от обществените терени.

3.1.1. Битови отпадъци

- количество, вида на образуваните битови отпадъци, както и териториалното разположение на местата, в които се образуват големи количества отпадъци

Съгласно годишните отчети количеството на депонираните битови отпадъци за последните три години е както следва:

година

Битови отпадъци

Общо (битови и производствени)




общо

община Троян

община Априлци




2008

13 095 тона

12 050 тона

1 045 тона

17 822 тона

2009

13 636 тона

12 582 тона

1 054 тона

15 269 тона

2010

12 950 тона

11 900 тона

1 050 тона

14 394 тона

2011

11 867 тона

10 820 тона

1 047 тона

11 986 тона

За същото време населението в община Троян е намаляло с 2467 души. От община Априлци са депонирани сравнително постоянно количество отпадъци.

Данните са получени чрез измерване на отпадъците на електронната везна на Регионалното депо за неопасни отпадъци Троян – Априлци. Количеството на депонираните твърди битови отпадъци се определя чрез електронна везна/автокантар, която е поставена на входа на депото. Специализираните сметоизвозващи машини и самосвали преминават през нея при влизане и излизане от депото. Везната е свързана със специален софтуер и количеството на постъпилите неопасни отпадъци се отчитат ежемесечно.

Графикът за извозване на отпадъците от контейнерите тип „Бобър“ и „Ракла“, тип „КТО“ и кошчетата на територията на гр.Троян и от селата в община Троян се определя ежегодно със Заповед на Кмета, съгласно Закона за местните данъци и такси и Наредбата за определянето и администрирането на местните данъци и такси.



Най-много битови отпадъци се образуват в централните райони на града и жилищните комплекси, където се намират най-много обществени заведения и съответно най-много хора на единица площ. Там са поставени повече съдове и графика за събирането им е сгъстен.
Не е извършен морфологичен анализ на образуваните битови отпадъци по видове. След охарактеризирне на постъпващите на депото отпадъци, са разделени на Регионалното депо за 2010 г. са депонирани следните видове отпадъци:

Вид отпадък

Количество отпадъци по фракции в тонове

%

Смесени битови отпадъци от населението и фирмите в община Троян

11 073

76,9

Отпадъци от паркове и градини

19

0,13

Отпадъци от улици

808

5,6

Битови отпадъци от община Априлци

1 050

7,3

Общо за годината битови отпадъци

12 950




Производствени отпадъци

1444

10

Направените проучвания от служителите на депото за морфологичния състав на отпадъците за 2010 г. са посочени в следващата таблица:






Компоненти на битовите отпадъците

обем %

1.

Хартия и картон

8

2.

Текстил

11

3.

Пластмаси

14

4.

Стъкло

1

5.

Метали

5

6.

Хранителни

25

7.

Други

35

 

ОБЩО

99




Строителни отпадъци

1

Каталог: attachments -> article -> 1171
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година
1171 -> Решение № / г на Общински съвет Троян. О б щ и н а т р о я н с ъ д ъ р ж а н и е
1171 -> Списък на лечебните растения, определени като такива с приложение към Закона за лечебните растения, срещащи се в земеделски земи, гори и в границите на населените места, собственост на Община Троян
1171 -> Решение № / г на Общински съвет Троян. О б щ и н а т р о я н с ъ д ъ р ж а н и е
1171 -> Списък на лечебните растения, определени като такива с приложение към Закона за лечебните растения, срещащи се в земеделски земи, гори и в границите на населените места, собственост на Община Троян


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница