Програма за управление на дейностите по отпадъците



страница1/5
Дата05.04.2017
Размер0.75 Mb.
#18477
ТипПрограма
  1   2   3   4   5

ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ

ОБЛАСТ ПЕРНИК


АКТУАЛИЗИРАНА

ОБЩИНСКА ПРОГРАМА

ЗА


УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОТПАДЪЦИТЕ

2011г. – 2014г.
ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ


СЪДЪРЖАНИЕ


I.

АКТУАЛИЗИРАНА 1

ОБЩИНСКА ПРОГРАМА 1

ЗА 1

СЪДЪРЖАНИЕ 2



ПРИЛОЖЕНИЕ II- ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ......................................................................34

I. ВЪВЕДЕНИЕ

Общинската програма за управление на дейностите по отпадъците на Община Ковачевци е разработена на основание на чл.79, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), както и на основание изискванията на чл. 29, ал.1 т.1 от отменения Закон за управление на отпадъците (ЗУО), чл. 29, ал.2 според който програмите за управление на отпадъците са неразделна част от общинските програми за околна среда като се приемат и отчитат по реда на глава пета от ЗООС.
Общинската програма за управление на дейностите по отпадъците на Община Ковачевци е разработена от екип специалисти в областта на опазването на околната среда при съдействието на Общинската администрация. Формирани са съответните методи за нейното изготвяне на база на проследимостта и съответствието на съществуващото положение и набелязаните мерки относно генерирането, сметосъбирането и сметоизвозването на отпадъците, както и съответната нормативна

обезпеченост. Програмата се предоставя за обсъждане и приемане от Общински съвет.


Програмата е изготвена за период от 3 години въз основа на задълженията на общините, съгласно разпорежданията на ЗУО и подзаконовите му нормативни актове, въз основа на очакваното развитие на Община Ковачевци, както и производствените и други дейности и заетост на населението. Тя е отворена за промени и допълнения и подлежи на актуализация при промяна на фактическите и/или нормативните условия.

Основният фактор наложил актуализацията на Програмата е кандидатстване с проектно предложение за оптимизиране на системата за организирано сметосъбиране и сметоизвозване на ТБО на територията на община Ковачевци.

Актуализацията на съществуващата програма се изготвя в съответствие с разпоредбите на чл. 52, ал.3, т.2 на Закона за управление на отпадъците. (Обн. в ДВ бр. 53 от 13.07.2012г.)

Актуализацията касае промяна и допълване на статистически, финансови и административни данни и срокове за изпълнение в плана за действие.

Програмата е инструмент за подобряване на организацията за управлението на отпадъците в общината. Тя създава необходимите предпоставки на генериращите отпадъци отрасли – промишленост, търговия, потребители, общественост – да намаляват количеството на образуваните отпадъци.

1. ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА

Програмата обхваща всички дейности, които произтичат като задължение на общините, съгласно разпоредбите на Закона за управление на отпадъците и неговите подзаконови нормативни актове.


Обхватът и съдържанието на Програмата са в съответствие с Ръководството за разработване на общински програми за управление на дейностите по отпадъците, утвърдено със Заповед РД-167/24.03.2006 г. на Министъра на околната среда и водите.
Програмата за управление на отпадъците предвижда:

- да обхване всички населени места на общината,

- обхват на всички дейности по събиране, извозване и депониране на всички битови и строителни отпадъци на територията на община Ковачевци,

- създаване на система от необходимите действия, ред и контрол при събиране, транспортиране и депониране на битовите и строителните отпадъци на определените за целта места,

- стимулиране на населението за заинтересованост от предотвратяване на нерегламентирани сметища

Общинската програма за управление на отпадъците и ограничаване на вредното им въздействие върху околната среда, обхваща всички дейности свързани с:

- генерирането на ТБО, производствени отпадъци, строителни отпадъци и опасни отпадъци:

- методи, средства и организация за тяхното минимизиране, рециклиране, редуциране и др. форми на оползотворяване при източника;

- екологосъобразно третиране и обезвреждане при източника, намаляване на токсичността;

- почистване на стари замърсявания при източника и саниране на площите;


Анализирано е съществуващото състояние по управление на отпадъците, на база на което са идентифицирани проблемите и са формулирани целите. Разработен е План за действие, в който са посочени необходимите мерки в близка и в средно срочна перспектива, отговорните институции и необходимите финансови средства за обезпечаване на програмата. Представената програма е отворен документ, изпълнението на който се отчита, във връзка с планираните мерки и действия и тяхната обезпеченост и подлежи на актуализация в процеса на осъществяването й. Програмата отговаря на следните нормативни изисквания: глава четвърта от ЗУО, глава пета от ЗООС.
Програмата конкретизира и мерките за постигането на основната си цел, а именно постигане на екологосъобразно управление на отпадъците на територията на община Ковачевци. Целите, набелязани в Програмата и свързаните с тях мерки са на база анализ на съществуващото състояние и идентифициране на проблемите и тяхното приоритетно решаване. Направен е анализ на съществуващото състояние по управление на отпадъците, на база на който са идентифицирани проблемите и формулирани целите.

Ключов елемент на програмата е йерархията за третиране на отпадъците:



  • Подобряване на системата за събиране и транспортиране;

  • Намаляване или предотвратяване образуването на отпадъците;

  • Почистване на старите замърсявания

  • Повторна употреба и рециклиране;

  • Екологосъобразно обезвреждане;

Програмата отчита допустимия риск от отпадъците за човешкото здраве и околната среда. Тя е инструмент за подобряване цялостно организацията на дейностите за управлението на отпадъците в Общината.

В настоящият план за управление на твърдите битови отпадъци сме се опитали да постигнем необходимия баланс между стратегия за управление на отпадъците, необходимите финансови средства за осъществяване на приоритетите и положителният ефект от това върху сферите на живота в общината.

2. ПРИНЦИПИ

Програмата за управление на дейностите по отпадъците на Община Ковачевци е разработена при спазването на основните принципи при управлението на отпадъците, на които се основава Националната програма за управление на дейности по отпадъци /НПУДО/ 2009-2013год., а именно:



  1. Намаляване количеството на генерираните отпадъци и по възможност предотвратяване на нерегламентирани замърсявания. За намаляване на замърсяването в населените места е необходимо създаването на добра организация за събирането и своевременно извозване на отпадъците. Това ще спомогне за постигането на чиста и здравословна околна среда.

  2. Самостоятелност при управление на отпадъците,

  3. Възможно най-добри налични техники при минимални разходи за сметосъбиране и сметоизвозване, основан на изискванията на Директива 96/61/ЕС и ЗООС.

  4. Превантивност за предотвратяване на замърсявания и елиминиране на причинените от последващите вреди от тях,въведен на конференцията на Обединените нации по околна среда и развитие през 1992 год. изразяващ се в прилагането на ценоо ефективни мерки за опезване на околната среда и защита от деградация при заплаха от необратими щети.

  5. Интегрирано управление на отпадъците. Чрез изграждане на система от законови,технически, организационни и и икономически мерки да се диференцират ясно определени цели, както и отговорностите на всички заинтересовани страни. Реализирането на поставените цели да се постига с вземане на подходящи управленски решения, което да гарантира икономически и еколгосъобразно управление на отпадъците.

  6. Участие на населението, отговорност и заинтересованост на база „замърсителят плаща”, т.е. пълна заинтересованост на замърсителя, т.е. населението се явява не само причинител на генерирането на отпадъците, но и субект на вредното им въздействие. Чрез материалната заинтересованост да се въздейства и промени човешкото поведение.

  7. Устойчивост на развитие

Принципите на настоящата програма за управление на дейностите по отпадъците се основават на защитата на човешкото здраве, защита на околната среда, необходимостта да бъде намалено настоящето замърсяване на околната среда и да се предотврати бъдещо такова.

За предотвратяване и намаляване на замърсяването при нашите условия е необходимо:

- Осигуряване на нова техника за сметопочистване и сметоизвозване.

- Закриване на нерегламентираните сметища.

- Редовното събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депото

- Редовното почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и

другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.


  • Разделното събиране на битови отпадъци, като стъкло, хартия, пластмаса, вкл. отпадъци от опаковки.

  • Предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това

места и/ или създаването на незаконни сметища.

В разработения план за действие са посочени необходимите мерки в близка и средносрочно перспектива, отговорните институции и необходимите средства за обезпечаване на програмата. Тя е отворен документ, които при необходимост подлежи на актуализация.

Една от основните мерки, която се предвижда с общинската програма, е доразширяването на обхвата на системата за организирано събиране и транспортиране на отпадъци до 100%.

II. обща характеристика нА ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ



1. Географска характеристика на територията на Община Ковачевци

Община Ковачевци е разположена в западната част на България на площ от 139.1 км2 и заема 5.8% от територията на Пернишка област. Общината отстои на 55км. югозападно от гр.София и на 25км в същата посока от Областния център Перник,на югоизток граничи с община Радомир и на запад с община Земен.

Селищна мрежа за Община Ковачевци:

Фиг. 1. Община Ковачевци

Съгласно административно-териториалното деление на страната, Община Ковачевци попада в Пернишка област и е шеста по големина в рамките на областта.

Характеристика :

- земеделска територия – 90.3 кв.км

Община Ковачевци включва 10 землища с обща площ 46 291 дка, площта на селскостопанския фонд /ССФ/ е 383 554 дка в т.ч. ниви – 29 754 дка, смесени земи–45160 дка, ливади- 53076 дка и мери и пасища –24 373 дка.

- горски площи – 38.1 кв.км

- населени места и урбанизирани територии – 3.7 кв.км

- водни течения и водни площи – 6.1 кв.км

Водата като природен ресурс е разпределена твърде неравномерно на територията на Ковачевска община. Преобладаващите водохващания са каптажи и шахтови кладенци. Общинския център Ковачевци и 9 села от общината са водоснабдени с питейна вода основно от такъв тип водоизточници. Незначителни водни количества домакинствата получават и от местни водоизточници.

В голяма част от населени места на общината се използват септични ями и попивни кладенци.

- транспорт – социална инфраструктура – 0.9 кв.км



Общинската пътна мрежа на територията на община Ковачевци включва пътища с обща дължина 90,3 км. Пътната мрежа на територията на община Ковачевци включва републикански и общински пътища. Транспортът в Община Ковачевци е представен от автобусни превози,а железопътен транспорт почти не се осъществява, той съставлява малка част от пътническия транспорт. Транспортното обслужване се осъществява от частни транспортни фирми.

Релефът е полупланински и планински.

Равнинно-хълмистия комплекс обхваща долините на реките Струма, Светля и Косматица, около селата Калище, Лобош, Егълница и Ковачевци. Територията на общината е бедна на полезни изкопаеми, които нямат икономическо значение. Има разкрития /но не разработени/ на бигор.

Планинско-котловинния релеф оказва силно въздействие на разпределението на валежите и температурите на въздуха.

Котловинния релеф обуславя характерните пролетни и ранни есенни слани.


Климатът в най-ниските части на общината с надморска височина 700 м е умерено континентален, а във високите части на 1300 м е планински. Средно годишното количество на валежите е 450л/м2 Температурите на въздуха над 100 С имат средна продължителност от 130-200 дни годишно. Средната продължителност на слънчевото греене надхвърля 1700 часа годишно. Продължителността на облачните дни варира от 8 до 14 на месец.
Община Ковачевци разполага с относително добри природни ресурси. Общината разполага с необходимите хидроложки ресурси. Сериозен е ресурса на язовир “Пчелина”, както и реките Струма, Светля и Косматица.
2.Характерна флора и фауна, защитени територии
Флора

В съответствие с геоботаническото райониране на България, Ковачевска община попада в Европейска широколистна горска област / А /, Илирийска /Балканска/ провинция в Западнобългарски граничен планински окръг /ХІІ/

Растителната покривка е с двупосочно разпределение. В котловините и в планинските подножия, естествената растителност е сведена до минимум, поради усвояването им за производство на земеделски култури, а хълмистите възвишения се използват за пасища.

Горите включват в състава си цер, горун, бук, габър и др. По поречията на реките се срещат върби и тополи, а върху по – сухите и/или окарстени терени единични дъбови единици. В следствие на неправилното стопанисване, келявия габър на много места е изместил естествената коренна растителност. От храстите се срещат глог, дрян, леска, шипка, трънка, а по карстовите терени смрадлика и люляк. Горските насаждения са създадени предимно от бор с наличието и на бял и на черен бор, и с по – малко разпространение на ела, ясени, липи, тополи и дъб. Състоянието на бял боровите култури е добро. На много места боровете са се нотаризирали и обновяването им е поестествен път. Естествените гори са основно с издънков произход. От храстите най-често се среща леска. Билата на хълмовете са заети от тревни растителни групировки.Тревните формации са заели пространства на мястото на изсечените в миналото гори.

Районът е богат на различни видове гъби: печурки- полска печурка (Psaliota campestris) и дребна печурка (Agaricus comptulus), сърнели (Lepiota procera), масловки, обикновена челадинки (Marasmius oreades), булка гъба (Agaricus aurantius), пачи крак (Cantharellus cibarius), рижика (Lactarius deliciosus) (Lactarius deliciosus) и др.
Фауна

По отношение на зоогеографското райониране на България, територията на община Ковачевци попада в Евросибирската област, Рило – Родопския район. В този район преобладават евросибирските и европейските фаунистични видове.

От рибите в реките,минаващи през територията на общината са разпространени: речен кефал (Leucscus cephalus), черна мряна (Barbus meridionalis petenyi), балканска пъстърва (Salmo trutta fario).

Земноводните и влечугите са представени обикновено от: дъждовник (salamandra salamandra), голяма водна жаба (rana ridibunda), зелен гущер (lacerta viridis), стенен гущер (lacerta muralis), живороден гущер (lacerta vivipara), ливаден гущер (lacerta agilis), смокове – мишкар (elaphe longissima), обикновена водна змия (natrix natrix), сива водна змия (natrix tessellata), крастава жаба (bufo viridis), голяма крастава жаба (bufo bufo) и др.

Разнообразието на биотопите обуславя и голямото разнообразие на птичия свят обитаващ територията на общината. От особено значение са грабливите птици - срещат се дневни и нощни грабливи птици, преобладават и пойните птици.

От бозайниците най – голямо разнообразие имат гризачите – мишки, заек (lepus europaeus), катерица (sciurus vulgaris).От хищниците са разпространени: лисица (vulpes vulpes), белка (martes foina), вълк (canis lupus), пъстър пор (vormela peregusna), видра (lutra lutra), язовец (meles meles), черен пор (putorius putorius) и др.Срещат се някои копитни: сърна (capreolus capreolus), дива свиня (sus scrofa). От насекомоядните: таралеж (erinaceus concolor), земеровка, къртица (talpa europaea).



Защитени територии и биоразнообразие

Натура 2000 представлява Европейска екологична мрежа от защитени зони,

изградена с цел опазване или възстановяване на природни местообитания и местообитания на видове с национално и европейско значение в естествения им район на разпространение.

Натура 2000 е изградена на базата на два основни документа на ЕС, свързани с опазване на природата. Това са Директива 92/43/ЕЕС (за местообитанията) и Директива 79/409/ЕЕС( за птиците). Тези директиви са транспонирани в Закона за биологичното разнообразие, който урежда нейното изграждане на територията на нашата страна и контролира опазването на видовете и местообитанията, влючени в нея. На базата на двете директиви се определят два вида зони: защитени зони за опазване на дивите птици и защитени зони за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна

В община Ковачевци в съответствие със Закона за защитените територии и Закона за защита на природата са обявени със Заповед на Министъра на околната среда и водите №РД-808/2008г./ДВ, бр.108/2008г./ Защитена зона за опазване на дивите птици „Ноевци” с индентификационен код BG0002089 и Защитена зона за опазване на пророднитеместообитания, дива флора и фауна „Земен” с идентификационен код BG0001012.

3. Административно-териториална характеристика
Община Ковачевци е структурирана в 10 на брой населени места, включително и общинския център. Самите села са разположени на сравнително близки разстояния от Общината, но са разположени териториално разпръснати в махали.


Населено

място


Сирищник

Калище

Лобош

Егълница

Светля

Ракиловци

Косача

Слатино

Чепино

Разстояние до общински център, км

3км.

12км.

10км.

15км.

8км.

3км.

5км.

7км.

10км.

Бр. махали

30

35

20

43

20

32

20

5

10

Обществените отношения, свързани с местното самоуправление и местната администрация са в съответствие със Закона за местното самоуправление и местната администрация в (сила от 17.09.1991г. отразена деноминация от 05.07.1999т., обн.ДВ бр.77 от 17.09.91г., изм.ДВ бр.15 от 23.02.2010г.).

Общината е основната административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление. Съставни административно-териториални единици в общините са кметствата с избор на кмет и/или кметски наместник за съответното кметство. Общинската администрация се структурира в Дирекции, отдели и сектори. Общинският съвет може да създава служби на общинската администрация в отделни райони, кметства, населени места и определя функциите им.

Местното самоуправление е изразено във възможността на населението и избраните от тях органи да решават самостоятелно всички въпроси от местно значение по компетентност.

Структурата на Община Ковачевци включва:

●Кмет на Общината, Зам-кмет, Секретар, Кметове на кметства за селата Сирищник, Егълница, Лобош, и Калище и кметски наместници за селата Косача, Светля, Ракиловци.

С Решение № 21 от 02.02.2012г., Общински съвет Ковачевци дава съгласие в Кметствата Сирищник, Лобош, Калище и Егълница да се назначат кметски наместници.

Съгласно действащата към настоящия момент структура на Общинската администрация, приета с Решение № 35 от Протокол № 6 от 17.02.2012 г. на Общински съвет Ковачевци, администрацията се състои, както следва:



  1. Кмет на община – 1 брой;

  2. Заместник кметове – 2 броя;

  3. Секретар – 1 брой;

  4. Кметски наместници – 7 броя ;

  5. Вътрешен одитор – 1 брой.

●Дирекции и отдели

Общинската администрация е обща и специализирана, като Общата администрация е организирана в две дирекции:


  1. Дирекция “Финансово – стопански дейности”

  2. Дирекция “Административно – правно и информационно обслужване”

Общата численост на служителите в Общата администрация е 15 броя. Специализирана администрация е организирана в Дирекция “Териториално, селищно устройство, архитектура и капитално строителство” с обща численост на персонала 7 броя.

Кметът на Общината ръководи цялата изпълнителна дейност на Общината, насочва и координира дейността на специализираните изпълнителни органи.

Кметът на общината, съгласно изискванията на ЗУО, организира управлението на дейностите по отпадъците, генерирани на нейната територия. Осигурява условията, при които всеки притежател на битови отпадъци е подсигурено събирането и извозването на неговия отпадък, а при възможност и оползотворяване.

Кметът на общината отговаря за:



  • Осигуряване на съдове за събиране и съхранение на битовите отпадъци,

  • Редовно събиране и извозване на генерираните битови отпадъци,

  • Почистването на алеите, парковете, уличните платна,

  • Въвеждането на разделно събиране на битовите отпадъци, определяне на местата за поставянето на съответните съдовете,

  • Упражнява превантивни дейности за предотвратяване образуването на нерегламентирани сметища,

  • Определя местата за събирането и съхранението на:

  1. негодни за употреба батерии и акумулатори,

  2. отработените моторни масла,

  3. излязло от употреба електрическо и електронно оборудване

  • Осигуряването на информация на обществеността по гореизброеното,

  • Осигурява изпълнението на мерките в НПУДО,

  • Организира и контролира закриването и последващия мониторинг на съществуващото общинско депо за битови отпадъци,

  • Отговаря за изпълнението на Програмата за управление на отпадъците въз основа на местното прието законодателство.

Учредено е Регионално сдружение за управление на отпадъците на за всички общини на територията на област Перник -Перник, Брезник, Трън, Радомир, Ковачевци и Земен, по реда на чл.19 б, ал. 2 от отменения ЗУО.

Община Ковачевци е преставена в Управителния съвет на Сдружението чрез Кмета на Общината.
Регионалното депо за неопасни отпадъци е предвидено да се изгради в землището на с. Люлин, местността "Чокладиновец", собственост на Община Перник. Депото ще се ползва от всички общини - членове в регионалното сдружение.

Други фактори, имащи отношение към генерирането на отпадъците в Общината са:



- Промишлено предприятие на територията на община Ковачевци е “Аматица”АД. То е с 30 год. съществуване и опит в производството на електрически сирени, сигнална апаратура с битово и промишлено предназначение- училищни, домашни и корабни звънци, домофони, кондензаторни батерии, никелиране и поцинкове на метали за сигнална апаратура.

- Търговията е сравнително добре развит сектор на територията на общината.

- Територията има потенциал за развитие на селско стопанство - овощарството, животновъдството и производството на картофи. Но за момента 60% от обработваемата земя не се обработва.

- Животновъдството в община Ковачевци се развива основно в дребния семеен частен бизнес, като се отглеждат дребен и едър рогат добитък (овцевъдството и говедовъдството).

- Към настоящият момент в общината има слабо и неконкурентноспособно туристическо предлагане: рекреативен туризъм; фестивален; културно-познавателен; спортен туризъм; планински туризъм и зелени училища.

Екологичната характеристика на общината е много добра. Намаленият ръст на промишленото производство, заниженото използване на химични препарати в селското стопанство, обезлюдяването на малките населени места, отдалечеността на общината от големите индустриални центрове и производства и природно – географските дадености характеризират община Ковачевци като запазена екологично. В селищните територии на общината не се намират крупни производствени замърсители на атмосферата, водите и почвата. Не съществуват източници на вредни лъчения, шум, вибрации и електромагнитни въздействия, вредни газове и прочие замърсители.На територията на общината няма типични за други селища източници на замърсяване,което определя и сравнително доброто качеството и на въздуха. В значителна степен това се влияе и от високия дял на гори в цялата община. Нискокачествените горива, използвани в домакинствата са замърсител с подчертано локален характер, поради това че през зимния период, от използването основно на твърдо гориво за отопление от домакинствата се наблюдава замърсяване със серен диоксид. Замърсяването на въздуха с прах се наблюдава и през лятото, като резултат на невъзможността на този етап за регулярно миене на улиците в населените места.

Изводът, които можем да направим е, че в общината няма предприятия и производства, които да замърсяват околната среда. Затова общинската администрация отдава приоритетно значение на дейностите по събиране и третиране на битовите отпадъци.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница