Програма за управление на отпадъците на



страница1/10
Дата02.06.2018
Размер1.73 Mb.
#71295
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


ПРОГРАМА

ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ НА ОБЩИНА АСЕНОВГРАД



2016-2020г.


  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Общинската програма за управление на отпадъците на Община Асеновград се разработва въз основа на чл. 52, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците и съгласно чл. 52, ал. 2 представлява неразделна част от Програмата за опазване на околната среда. Програмата за управление на отпадъците е разработена съгласно Методическите указания за разработавне на общински програми, утвърдени със Заповед № РД – 211 от 31.02.2015г. и цели екологосъобразно управление на отпадъците на територията на Община Асеновград, представлявайки инструмент за подобряване организацията за управлението на отпадъците в Общината.

Програмата е изготвена в съответствие с Националната програма за управление на дейностите по отпадъците, която от своя страна кореспондира с изискванията на ЕС за предотвратяване на образуването и рециклиране на отпадъци. Програмата формулира конкретни мерки, във връзка с транспонирането и прилагането на директивите, регламентите и решенията на Европейския съюз в областта на управлението на отпадъците, като са посочени и задълженията на компетентните власти по ускоряване прилагането на Националното законодателство.

При разработване на програмата са спазени всички изисквания на действащата нормативна уредба в сектор отпадъци, както и общоевропейските принципи при управление на отпадъците.



  1. Цели на програмата

Стратегическата цел на настоящата програма е да се постигне високо ниво на защита на околната среда в община Асеновград, чрез законово регламентирано, екологосъобразно и ефективно управление на отпадъците, чрез постигане на следните основни цели:



Цел 1: Намаляване на вредното въздействие на отпадъците чрез предотвратяване образуването им и насърчаване на повторното им използване;

Цел 2: Увеличаване на количествата рециклирани и оползотворени отпадъци и намаляване и предотвратяване на риска от депонираните отпадъци;

Цел 3: Управление на отпадъците, което гарантира чиста и безопасна околна среда;

Цел 4: Превръщане на обществеността в ключов фактор за прилагане на йерархията на управление на отпадъците;
Настоящата програма обхваща всички дейности по управление на отпадъците, които произтичат като задължение на община Асеновград, съгласно разпоредбите на Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

Целта на Програмата е да очертае изпълними стратегии, за да подобри управлението на отпадъците и да предоставя качествени услуги на жителите и гостите на общината в съответствие с общоевропейската йерархия за отпадъците. Изпълнението на целите на Програмата ще подобри качеството на околната среда и благосъстоянието на жителите в Община Асеновград. Програмата ще има принос и към изпълнение на регионалните цели за отпадъците в региона, както и на националните политики в областта на отпадъците.



  1. Обхват на програмата

Програмата за управление на отпадъците, обхваща административния център - град Асеновград, кв. Горни и Долни Воден и селата Бачково, Боянци, Бор, Врата, Горнослав, Добростан, Долнослав, Жълт камък, Златовръх, Избегли, Нови извор, Козаново, Конуш, Леново, Лясково, Мостово, Мулдава, Новаково, Нареченски бани, Орешец, Патриарх Евтимово, Стоево, Сини връх, Тополово, Три могили, Узуново, Червен.
Времевия обхват на програмата обхваща периода от 2016 до 2020г и съответства на изискванията на ЗУО за съответствие на периода на действия на общинските програми за управление на отпадъците с периода на действие на Националния план за управление на отпадъците 2014-2020г.

  1. Характеристика на територията



  • Местоположение

Община Асеновград е разположена в южната част на Пловдивска област и граничи с общините - Пловдив, Садово, Първомай, Лъки, Куклен, Родопи, Черноочене - (Кърджалийска област), Чепеларе и Баните, (Смолянска област). Общината е разположена в дефилето на река Чепеларска и нейния изход от Родопите към Тракийската низина. Поради тази причина Община Асеновград се явя­ва естествена връзка между Централна България, Централните Родопи и Беломорието. През нейната територия преминава един от важните транспортни коридори: Пловдив – Смолян – Златоград - Гърция.

Разнообразният релеф на Общината - от високопланински до низината на река Марица, предопределя икономическото значение на територията, включена в нея. Тези дадености създават възможности за благоприятно човешко обитаване и условия за развитие на почти всички икономически, културни, спортни и други дейности.



Фиг. 1 Местоположение на Община Асеновград

Територията на общината заема 615 кв. км. Това представлява 10.3% от територията на Пловдивска област и 0.55% от територията на страната. По територия община Асеновград е на трето място в областта след община Карлово и община Родопи.


  • Релеф

Община Асеновград обхваща два териториално обособени района. Едната част от нея е разположена в Тракийската низина, а другата обхваща части от Родопите. Релефът на Тракийската низина е равнинен. Неговото оформяне е станало под влияние на геоморфологията на Тракийската низина. Тракийският гребен е потънал в началото на плиоцена. Потъването се осъществява в зоната на Маришкия дълбочинен разлом, и от придружаващите го периферни разломи от към Родопите и Средна гора.

Планинската част на общината обхваща терени от Родопите. Те са най-старонагънатата планинска част у нас. Представляват огромен масив от ридове с различна дължина и посока, наклонени към изток и дълбоко нарязани от речните долини и котловинни понижения.

На югозапад територията на Общината заема северната част на рида Чернатица, източно от река Въча. Стръмните северни склонове на този рид се спускат стъпаловидно към Горнотракийската низина. Към долините на реките Въча и Чепеларска се спускат къси и стръмни ридове. От Сини връх на северозапад се отделя плоският карстов масив - сред който са природните забележителности "Червената скала", "Лале баир", парк "Асенова крепост" и Бачковския манастир.


  • Климат

Природо-географското разположение на Община Асеновград обуславя нейния климат. Територията на Общината попада в преходно-континенталната и планинската климатична област. Преходно-континенталната климатична област се отличава с чувствително по-мека зима в сравнение със Северна България. Средната януарска температура е около 0 С0. Характерни са чести затопляния под влияние на средиземноморските циклони. Наброяват се 15-16 дни със средна денонощна температура над 0 С0, докато в Дунавската равнина те са само 8-10 дни. Снежната покривка се задържа за кратко време - средно 30 дни за годината. При нахлуване на студен арктичен въздух може да настъпят понижения на минималната температура през месец януари.

  • Почви

Територията на Община Асеновград е богата на различни видове почви. По-характерни от които са:

Алувиално-ливадни - заемат ивици в землищата на селищата Тополово, Леново и северно от Асеновград. Алувиално-ливадните почви имат лек, механичен състав. Те имат добра водопропускливост и влагоемкост.

Канелено-горски почви - разпространени са в землищата на селата Червен, Долнослав, Горнослав, Новаково, Патриарх Евтимово. Наличните горски почви се отличават с понижено плодородие, което е най- високо сред типичните канелени почви.

Кафяви горски почви - заемат почти изцяло землищата на селата Лясково, Бачково, Добростан, западно от Асеновград и покриват високите части на Родопите. Притежават лек механичен състав, имат рохкав строеж, малко съпротивление и се обработват лесно. Кафявите горски почви се отличават с ниско плодородие.

Делувиални почви - тези почви са разпространени предимно в зоната на Родопската яка, в землището на село Тополово и на някои други места. Много са подходящи за отглеждане на трайни насаждения, овощия, лозя и най-вече тютюн.


  • Хидроложки условия

Хидрогеоложките условия се определят от влиянието на река Марица и нейните десни притоци: реките Чепенска и Черкезица. Десните притоци са по-пълноводни и отлагат предимно чакъли. В резултат на сливането на обширните конуси, образувани от притоците на река Марица, е оформен силно водопропусклив водоносен комплекс. Мощността на алувия откъм Родопите се движи от 20 до над 60 метра. Грунтовият басейн се дренира от река Марица, а общият водоносен хоризонт е разслоен от етажно разположени водопропускливи пластове, долните части, на които са запълнени с напорна вода. Речният отток е главен подхранващ фактор, следван от валежите, а към южните оградни височини и от карстовите води на карбонатните, изливащи се подземно в алувиално-полувиални наноси. Най-водообилни са районите в близост до река Чепеларска.



  • Социално-демографска характеристика

Разпределението на населението по населени места се характеризира с това, че основната част от жителите на общината са концентрирани в общинския център - гр. Асеновград. Текущата демографска ситуация в общината се характеризира с продължаващо намаляване и застаряване на населението, намаляваща раждаемост и задържащо се високо равнище на общата смъртност.

В следващата таблица е представено населението на община Асеновград за периода от 2011 до 2015г, по данни от НСИ.



Население на община Асеновград

ОБЩО

Град

Села

2011

63 713

50 590

13 123

2012

63 239

50 307

12 932

2013

63 052

50 186

12 866

2014

62 682

49 884

12 801

2015

62 235

49 510

12 725
Таблица 1. Население на община Асеновград за периода 2011-2015г.

Източник: НСИ



  • Икономическа характеристика

На територията на Община Асеновград развиват дейност предприятия от почти всички отрасли на икономиката. Общината е специализирана в няколко индустриални направления, които се основават главно на използването на местната суровинна база. Добре развита е химическата промишленост, като главно се извършва преработка на пластмасови отпадъци, производство на калциев карбид, калциев карбонат, метални опаковки. Хранително-вкусовата промишленост е приоритетен отрасъл в региона. Асеновград е известен със своята запазена винарска традиция. Асеновград е прочут и с производството на консервирани детски храни и пюрета. В близост до град Асеновград е Комбинатът за Цветни Метали / КЦМ /. Предприятието е най-голямото на Балканския полуостров за обработка на оловно-цинков концентрат и производство на цветни метали.

Леката промишленост в община Асеновград включва предимно производството на конфекция, булчински рокли, мебелно производство и дървообработване. Дървообработващата промишленост в региона работи предимно с местна дървесина. В сферата на строителството се наблюдава забележителен инвеститорски интерес. В последните години се забелязва тенденцията за урбанизиране на териториите около първокласния път Асеновград - Пловдив, като за икономическото развитие на региона и повишения инвеститорски интерес, има предпоставка Летище „Пловдив”, което е разположено на около 8-10 км от Асеновград. По-големи фирми в района и характер на техния бизнес: -"Калцит" ЕООД - производство на калциев карбид, калциев карбонат / ацетилен, негасена вар, хоросан и каша/; -"Асенова крепост" АД - преработка на пластмаси и производство на фолио от полиетилен, полиетиленови торби, тъкани, топлосвиваемо фолио и др.; -"Винзавод - Асеновград" ЕООД е специализирано в преработката на гроздова суровина и производството на винен и уисков концентрат. Това е едно от силните производства на общината, с добър прием на продукцията в страната и чужбина.



В Приложение №1 към настоящата програмата са приложени :

  • Анализ на действащите нормативни и програмни документи в контекста на правата и задълженията на общините по управление на отпадъците



Основни изводи и препоръки относно развитието на общината и обеспечеността и с програмни и нормативни документи.

(съгласно т. 4.1.3 от Методическите указания на МОСВ за разработване на общински програми за управление на отпадъците, утвърдени със Заповед №РД-211/31.03.2015 на Министъра на околната среда и водите).

В изпълнение на действащата нормативна уредба, община Асеновград, управлява, създават и прилагат управлението на отпадъците в следната йерархична структура на управление:



А) НА МЕСТНО НИВО

На местно ниво, община Асеновград изпълняват задълженията си чрез местни програми и наредби, както следва:




  • Програма за управление на отпадъците на община Асеновград - към настоящия момент, Общинската програма за управление на отпадъците е несинхронизирана с актуалното законодателство и стратегически документи в областта на управление на отпадъците.

  • Наредба за управление на отпадъците, поддържане и опазване на чистотата на територията на община Асеновград - приета с Решение №713 от 30.01.2013г. на Общинския съвет – Асеновград. Наредбата доразвива на местно ниво нормите за управление на отпадъците заложени в ЗУО и другите подзаконови нормативни документи. Чрез нея се уреждат условията и реда за изхвърлянето, събирането, включително разделното, транспортирането, претоварването, оползотворяването и обезвреждането на битови отпадъци (вкл. опасни битови отпадъци), строителни отпадъци, биоотпадъци, масово разпространени отпадъци, отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ) и разделно събрани отпадъци. Наредбата урежда правата и задълженията на общинската администрация и на лицата, при чиято дейност се образуват и/или третират отпадъци, във връзка с ежедневното поддържане и опазване на чистотата на местата за обществено ползване, сградите, дворовете и прилежащите територии.

  • Наредба за опазване и поддържане на обществения ред, чистотата, строителството и околната среда на територията на община Асеновград – в Наредбата са разписани обществените отношения, свързани с осигуряването, опазването и поддържането на обществения ред, чистотата, строителството и околната среда, както  и създаване на условия за спокойствие, труд и отдих на гражданите на територията на Община Асеновград.



Б.) НА РЕГИОНАЛНО НИВО
Община Асеновград участва като партньор в Регионален център за управление на отпадъците на неопасни отпадъци със седалище община Асеновград, учреден на 06.08.2010г. Регионалното депо за неопасни отпадъци е разположен в землището на гр. Асеновград и включва общините Асеновград, Първомай, Садово, Куклен и Лъки.

  1. АНАЛИЗ НА ОТПАДЪЦИТЕ

(Съгласно т.4.2 от Методическите указания на МОСВ за разработване на общински програми за управление на отпадъците, утвърдени със Заповед №РД-211/31.03.2015 на Министъра на околната среда и водите).

Анализът на съществуващото състояние за отпадъците на територията на община Асеновград е направен на база наличната информация за отпадъците в Общината, която се събира от съответните длъжностни лица в Общинска администрация и на база публична информация от НСИ, ИАОС, РИОСВ - Пловдив.



А. Анализ на отпадъците по тип на отпадъка




  1. Битови отпадъци

Дефиниции, съгласно ЗУО:

По смисъла на ЗУО "Битови отпадъци" са "отпадъци от домакинствата" и "подобни на отпадъците от домакинствата".

Към тях се приравняват и отпадъци от търговски обекти и съпътстващи производството занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите.

Количеството на образуваните битови отпадъци е променлива величина, която е функция от броя на населението, начина и стандарта на живот на населението, населеното място и степента му на благоустрояване, годишния сезон и др.

Количеството на отпадъците битови отпадъци за 2012-2016г. е изготвено на база предоставена информация от община Асеновград и е представено в следващата таблица.


Таблица 2. Количество на отпадъци за периода 2012-2016 в тонове.





2012


2013


2014


2015


2016

мярка

тона

тона

тона

тона

тона

Община Асеновград

15 246

13707

21 298.26

19 938.86

22 438.12

Източник: Община Асеновград

Количествата образувани битови отпадъци за дадена административна единица е различно в зависимост от броя на жителите и потребителските навици и възможности.



  • Определяне на нормата на натрупване

В следващата таблица е представена нормата на натрупване на битови отпадъци за община Асеновград за периода 2012 – 2016 г. За определянето й са използвани данните от общинската администрация на община Асеновград и данните от НСИ за броя на населението във общината през съответните година.

Таблица 3. Норма на натрупване на битови отпадъци



Норма на натрупване – община Асеновград


2012


2013


2014


2015


2016

мярка

кг/ж/год

кг/ж/год

кг/ж/год

кг/ж/год

кг/ж/год

Община Асеновград

241

217

339

320




Каталог: userfiles -> file -> docs3
docs3 -> Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните-асеновград
docs3 -> Община асеновград майски културни празници 2017 г
docs3 -> Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните-асеновград
docs3 -> З а п о в е д № а-142 гр. Асеновград, 31. 01. 2017 година На основание чл. 44, ал. 2 от змсма и във връзка с чл. 8, ал. 2, ал. 4 и ал. 6 от Изборния кодекс
docs3 -> Решение №1767/17. 12. 2014г на Общински съвет гр. Асеновград/ І. Въведение
docs3 -> Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните-асеновград
docs3 -> Покана дирекция «Бюро по труда» Асеновград кани всички безработни лица да участват в организираната от нас Трудова борса
docs3 -> Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните-асеновград
docs3 -> Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните-асеновград


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница