Програма за управлението и разпореждане с имотите общинска собственост през 2017 г



страница1/7
Дата01.05.2018
Размер0.96 Mb.
#67417
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

КЮСТЕНДИЛСКА ОБЛАСТ

2640, гр.Кочериново, пл.3-ти март № 1 тел. +359 7053 2011, факс +359 7053 2330


e-mail: obst_kocherinovo@mail.bg

Информационен център - 07053/2323







ГОДИШНА ПРОГРАМА


ЗА УПРАВЛЕНИЕТО И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ИМОТИТЕ – ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ ПРЕЗ 2017 г.

Приета с Решение № 8

по Протокол № 1 от 09 януари 2017 г. на

Общински съвет – Кочериново



І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество е регламентирано със Закона за общинска собственост /Обн. ДВ. бр.44 от 21 Май 1996г., посл.  изм. ДВ. бр.43 от 7 Юни 2016г./

Отделни разпоредби относно управлението и разпореждането с имоти и вещи общинска собственост са налице и в специалните закони - Закон за народните читалища, Закон за приватизация и следприватизационен контрол, Закон за арендата в земеделието, Закон за концесиите, Закон за публично-частното партньорство, Закон за собствеността и ползването на земеделските земи, Закон за предучилищното и училищното образование и др.

Конкретните правомощия  на кмета на общината по придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество съгласно ЗОС и специалните закони са регламентирани с приета от Общинския съвет Наредба за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. Наредбата определя и реда за провеждане на публични търгове и публично оповестени конкурси за имоти общинска собственост , за които това е възложено с решение на Общинския съвет.

Съгласно чл.11, ал.1 от ЗОС, имотите и вещите общинска собственост се управляват в интерес на населението на общината, с грижата на добър стопанин, съобразно предназначението и нуждите, за които са предоставени.

Общинската собственост е публична и частна, като промяна във вида собственост се извърша съгласно чл. 6 от ЗОС при спазване на определени изисквания.

Имотите публична общинска собственост са групирани в три групи:

             - имоти, предназначени да обслужват функционирането на органите на местното самоуправление и местната администрация;

             - имотите, предназначени за трайно задоволяване на обществените потребности от общинско значение;

            - имоти и вещи, определени със закон;

Съгласно чл. 12 от ЗОС е предвидена правната възможност имоти, общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка, да се предоставят безвъзмездно за управление на други юридически лица на бюджетна издръжка или на техни териториални структури, чиято дейност засяга основни услуги и сфери от живота на населението. През 2017 г. продължава действието на сключени договори по тази разпоредба за имоти, предоставени за общинска служба по земеделие, на Агенция за социално подпомагане, Бюро по труда. Мотивът е надделяване на обществения интерес и обществената полза над необходимостта от приходи. В този аспект публичната общинска собственост през 2017 г. ще генерира приход само във варианта отдаване под наем съгласно ЗОС, а в повечето случай генерира разходи, свързани с нейното поддържане. Наличието на имоти, които обслужват фун-кционирането на органите на местното самоуправление и местната администрация извън общинския център не дава възможност за сериозни приходи въпреки наличието на свободни помещения, защото липсва интерес към наемане. Освен това поради публичния характер на собствеността, са налице и ограничения по предлагане за безвъзмездно право на ползване на институции, които са извън финансирането на държавния бюджет, но осъществяват общественополезна дейност.

Публична общинска собственост са:

          - местните пътища, улици, площади, обществени паркинги и зелени площи;

          - сградите с административно, здравно, образователно, културно и спортно предназначение;

          - мрежите и съоръженията от техническата, транспортната съобщителна и инженерно-защитна системи в частта обслужваща територията на съответната община;

          - водни обекти и водностопански съоръжения и системи;

- общински гори, мери и пасища;

Подобряването на инфраструктурата, извършено през предходни години по отношение на пътища, мрежи на ВиК структурата, площади, спортни площи и др. създава предпоставки за повишен инвестиционен интерес, но на настоящия етап е невъзможно да се предвиди неговия количествен ефект.

След взето решение от страна на ОбС и сключен договор с ТП ДГС « Рилски манастир» се очаква имотите с начин на ползване гори, да започнат да генерират приходи.

Имотите с начин на ползване пасища, мери и ливади генерират приходи след склюючени договори с регистрирани земеделски производители, но поради изис-кването на ЗСПЗЗ / чл.37и, ал.15/, този приход е намален с вноските за две стопански години.

През 2017 г. се очаква промяна в приходите, които ще се генерират от сгради, които са имали предназначението на обекти от образователната инфраструктура, но са закрити и не функционират /някои повече от 10 години/. Имоти с характеристиките на закрити общински училища и детски градини има в гр. Кочериново, с. Пороминово, с. Мурсалево, с. Бураново.

Чл. 305 (2) /в сила от 01.01.2017 г./ от Закона за предучилищно и училищно образование предвижда, че «имотите или части от тях и вещите, освободени в резултат на закриване или преобразуване на държавни и общински училища, детски градини и центрове за подкрепа за личностно развитие, за които няма обществена потребност за ползването им за дейностите по ал. 1/ за образователни, здравни, социални или хуманитарни дейности/ , могат да се ползват и за други дейности при едновременно изпълнение на следните условия:

1. в срок от две години не е идентифицирана обществена потребност от използването им за образователни, здравни, социални или хуманитарни дейности;

2. налице е положително становище на министъра на образованието и науката, изготвено въз основа на оценка на образователните потребности в общината;

3. населеното място е с население под 5 хиляди души.»

Част от гореспоменатите имоти са частна общинска собственост. Други са публична общинска собственост и ще е необходима и промяна във вида собственост след спазване на разпоредбите по ЗОС и решение на Общинския съвет.

Обектите – публична общинска собственост не могат да се отчуждават и да се придобиват по давност. Някой изключения се пораждат от съдебната практика, която дава приоритет на правата на частната собственост, като са налице случаи на възстановяване на земеделски имоти с НТП пасище и мера, които са публична собственост. Във връзка с това по отношение разпореждането с пасища и мери съгласно §27, ал.2, т.1 е необходимо Общинският съвет да преразгледа наличната практика. След отказ да възстанови имоти с характеристики на пасища и мери поради чл.7, ал.4 от ЗОС «Собствеността върху имоти - публична общинска собственост, не подлежи на възстановяване», решение на ДРС постанови връщане на имота. Но практиката в съдилища в различни райони е различна и не може да се тълкува еднозначно.

Съгласно чл.3, ал.3 от ЗОС, всички останали движими и недвижими вещи на общината, включително и плодовете от вещите –публична общинска собственост, представляват частна общинска собственост.



Частна общинска собственост са:

  • общински сгради, поземлени имоти и урегулирани поземлени имоти;

  • общински жилища, ателиета и гаражи;

  • общински земеделски земи без пасища и мери;

Общината има възможността да се разпорежда с имоти и вещи – частна общинска собственост чрез способите, посочени в ЗОС или по друг начин, определен в закон, като най-често се използват в практиката:

  • продажба,

  • делба и прекратяване на съсобственост

  • възмездно или безвъзмездно учредяване на ограничени вещни права,

  • отдаване под наем или аренда

  • Към настоящия етап не са ползвани възможностите по ЗОС, даващи право на:

  • Замяна – само в определените от ЗОС случаи;

  • Дарение.

От изредените категории имоти, частна общинска собственост, характерно за община Кочериново е липсата на общински жилищен фонд.

Сериозна пречка пред възможността общината да реализира приходи през 2017 г. ще бъдат промените в ЗСПЗЗ, които отново ограничиха правата на общините да се разпореждат с имоти, придобити по реда на чл. 19,ал.1 от ЗСПЗЗ.

ПЗР към ЗИД на ЗОЗЗ /ОБН. - ДВ, БР. 100 ОТ 2015 г./

§ 14. (1) В срок 5 години от влизането в сила на този закон земите по чл. 19, ал. 1 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи се предоставят от общинските съвети само при условията на § 27, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи (ДВ, бр. 62 от 2010 г.), както и за изпълнение на обекти от техническата инфраструктура и на други проекти, за които съгласно закон се допуска принудително отчуждаване.

(2) В срок 5 години от влизането в сила на този закон земите по чл. 19, ал. 1 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи не могат да бъдат предмет на други разпоредителни сделки, извън посочените в ал. 1.


Промените в ЗСПЗЗ доведоха и до промени по отношение на още един вид имоти – земеделски земи с начин на трайно ползване ливади. Изискването те да бъдат предоставяни под наем/аренда по същия ред, както пасищата и мерите, на практика ограничи възможностите за управление и генерираните приходи, въпреки че тези имоти са частна, а не публична общинска собственост.

Извън споменатите способи за разпореждане и управление, са налице и други правни възможности като концесия и публично-частно партньорство. Тези възмож-ности до момента не са използвани с изключение на приходите, които държавата осигурява по концесии на обекти, държавна собственост, на териториятта на общината.

Към настоящия момент отново липсват имоти общинска собственост, към които да е проявен интерес от инвеститори с оглед управление или поддържане съгласно ЗПЧП или Закона за концесиите и затова такива не са включени в програмата за 2017 г. При проявен инвеститорски интерес в тази насока, годишната програма може да се актуализира.
ІІ. ОБХВАТ И СТРУКТУРА НА ПРОГРАМАТА
1. Обхват
Настоящата програма за управление и разпореждане с имотите общинска собственост е за 2017 година. Програмата определя основните параметри и принципи на управление и видовете разпореждания по групи имоти или спрямо всеки конкретен имот.

С имотите и вещите, които са извън обхвата на програмата се извършват разпоредителни действия след актуализиране на програмата при проявен инвеститорски интерес от страна на физически или юридически лица. Програмата се актуализира с отделно решение или като част от решението на Общинския съвет, с което се извършва съответното разпоредително действие или действие по управление на съответния имот. Когато имотът не е включен в Стратегията за управление на общинската собственост 2016-2019 г., се актуализира е стратегията. При необходимост се извършва и актуализация на общинския бюджет във връзка с чл.8, ал.9 от ЗОС.

Програмата по чл.8, ал. 9 от ЗОС, както и решенията, с които се извършват актуализации и промени в нея, се обявяват на населението на определените за целта места и се публикуват на интернет страницата на общината по реда на обявяване и публикуване на всички други решения на Общинския съвет.
2. Структура на програмата
Формулирането на плана при управлението на всеки вид собственост трябва да се основава на:


  1. Идентифициране на обема собственост;

2. Анализ на състоянието към момента.

3. Прогноза за очакваните приходи и необходимите разходи, свързани с придобиването, управлението и разпореждането с имоти - общинска собственост.


4. Описание на имотите, които общината има намерение да предложи за предоставяне под наем, за продажба, за предоставяне на концесия или които са обект на публично-частно партньорство.

Към 2016 г. са извършени значителни по обем административни дейности по отношение идентифицирането на обема и вида собственост:

Само в периода 2013-2016 г. са съставени 614 броя актове за общинска собственост, което е приблизително 1/3 от целия брой актове. Продължава идентифицирането на собственост, която към настоящия момент има неизяснен произход с оглед на факта, че през годините е променяла вида си и притежателя – държава, кооперации, различни дружества, наследили държани предприятия.

Подробен анализ на обема и вида собственост е направен в стратегията 2015-2019 г. , но най-важните аспекти, които ще оказват влияние и през 2017 г. са свързани със следните констатации:

- общината не разполага със значителен обем УПИ, които могат да бъдат предмет на инвестиционен интерес.

- 13 броя УПИ са наследени от нефункциониращи образователни единици.

- значителен е обема публична собственост, представляващ ПИ със земеделско предназначение пасище и мера.

- с оглед непрекъснатите промени в ЗСПЗЗ относно правомощията и задълженията на общините по отношение на имотите с характеристика земеделски земи, е много трудно да се съставят по-дългосрочни прогнози за очакваните приходи.


ІІІ. ПРИНЦИПИ И ОСНОВНИ ЦЕЛИ ПРИ УПРАВЛЕНИЕТО И РАЗПОРЕЖДАНЕТО С ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Основните принципи за 2017 г. се запазват същите от предходните години и са както следва:
1. Принципи при управление и разпореждане с общинската собственост

- Законосъобразност;

- Приоритетност на публичната полза;

- Публичност;

- Целесъобразност;

- Състезателност при разпореждането освен в случаите, предвидени от закона;

- Баланс между необходимостта от приходи и обществения интерес;

- Баланс между средствата за поддръжка и евентуалните приходи


2. Основни цели

Основните цели през 2017 г. наследяват предходните и доразвиват целите от предходния период с оглед:

- осигуряване на приемственост в икономическата сфера;

- формиране на политики в един по-продължителен период от време;

- съответствие на общинския план за развитие 2014-2020 г.

- възможност за намиране на инвеститор относно сгради на бивши училища и детски градини

- търсене на начини за компенсиране на приходите, които са намалели с оглед промените в ЗСПЗЗ /ограничения по чл. 19 и др./

1. Осигуряване на устойчиво развитие на общината

2. Подобряване на селищната среда

3. Предоставяните имоти за управление, наем или разпореждането чрез продажба да бъде не само в общ интерес и полза на населението, а и да създаде предпоставки за повишаване на инвестиционния интерес.

4. Осигуряване на условия за развитието на културата, спорта, отдиха, туризма чрез различни форми на партньорство.

5. Търсене на начини екологичната среда и природните ресурси да генерират възможности за развитие на различни видове туризъм.

6. Изпълнение на плана за собствените приходи през 2017 г.

7. Спазване на принципа на съфинансиране и допълняемост на местните собствени финансови ресурси за развитие със средства от държавния бюджет, фондовете на ЕС и други публични и частни източници.


ІV. ПРОГНОЗА ЗА ОЧАКВАНИТЕ ПРИХОДИ И НЕОБХОДИМИТЕ РАЗХОДИ, СВЪРЗАНИ С ПРИДОБИВАНЕТО, УПРАВЛЕНИЕТО И РАЗПОРЕЖДАНЕТО С ИМОТИ – ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
1. Собствени приходи през 2016 г. …………..- 730 000 лв.

в т.ч.:

а/. от наеми …. ………………………………...- 16 000 лв.

б/. от продажби………………………………...- 100 000 лв.

в/. от концесии ………………………………...- 6 000 лв.


г/. други………………………………………...- 608 000 лв.

в т.ч.


- от имуществени данъци ……… 86 000 лв.

- от неданъчни приходи ………. 522 000 лв.


д/ от публично-частни партньорства – 0 лв.

Забележка: Стойностите са прогнозни, като окончателните ще бъдат приети с бюджет 2017 г.

2. Прогноза на необходимите разходи, свързани с придобиване, управление и разпореждане с имоти общинска собственост

2.1. Застраховки за сгради публична общинска собственост - 6000 лв.

2.2. Текуща поддръжка - 6000 лв.

2.3. Охрана чрез технически средства /СОТ/ на сгради общинска собственост – административни сгради, информационен център, детски градини / обслужване и поддръжка/ - 2700 лв.

2.4. Възлагане изготвянето на пазарни оценки - 5000 лв. 2.5. Разходи по задължителни публикации във връзка с публични търгове и публично оповестени конкурси - 8000 лв.

2.6. Разходи за удостоверения за характеристика на имоти във връзка с изготвяне на пазарни оценки - 500 лв.

2.7. Поддръжка и ремонт видеонаблюдение - 1000 лв.

2.8.Разходи за пазачи /портиери/ на имоти общинска собственост – 30 000 лв.

2.9. Издръжка на детска педагогическа стая и районни полицейски инспектори – 1900 лв.


V. ВИДОВЕ ИМОТИ, КОИТО МОГАТ ДА БЪДАТ ПРЕДМЕТ НА РАЗПОРЕЖДАНЕ ПРЕЗ 2017 година и харакТЕристики

Приложение № 1
Описание на имотите, които общината има намерение да предложи за предоставяне под наем през 2017 г.

А. УПИ или сгради/помещения в тях

1. Помещение / за лекарски или стоматологичен кабинет/ с площ 15 кв.м. с 3 кв.м. чакалня, намиращо се в УПИ І-544, кв.11 по плана на Кочериново

2. Помещение /зъболекарски кабинет и ½ чакалня/ в УПИ І-544, кв.11 по плана на Кочериново, етаж 2, 25.70 кв.м.

3. Помещение /лекарски кабинет и 1/3 част от чакалня/ в УПИ ІV-590,кв.56 по плана на с.Мурсалево, 18.10 кв.м.

4. Помещение /зъболекарски кабинет/ в УПИ І-373,кв.2 по плана на с.Стоб, 22.80 кв.м. – отдадено до 17.08.2017 г.

5. Стадион гр. Кочериново - Заводско селище

6. Помещение /дрогерия/, намиращо се в УПИ ІІ 507,кв.1 /Посетителски информационен център/ по плана на с. Стоб.

8. Помещение /гараж/ в УПИ-ІV-590,кв.56,отреден за Здравен дом,с. Мурсалево, АПОС № 5/25.07.1997г.

9. Помещение / за търговска или административна дейност / в УПИ І-1272, кв.10 по плана на гр. Кочериново, административна сграда на общината – бивш наемател ЕТ “Спътник”.

10. Обособено помещение, находящо се на партера на жилищен блок в гр. Кочериново с обща площ 89.00 кв. м., намиращо се в УПИ I – 1272, кв. 10 по плана на гр. Кочериново.

11. Помещение /за търговска дейност/ парцел І, кв.11 по плана на с. Боровец 78,60 кв.м. – отдаден до 16.01.2017 г.

12. Помещение /за търговска дейност/ парцел ІІ, кв.14 по плана на с. Бураново 86,30 кв.м. – отдаден до 16.01.2017 г.

13. Помещение / за осъществяване на пощенски услуги/, находящо се на втори етаж на кметство в с. Бураново; ПОС, 12,42 кв. м.

14. Обособено помещение / за търговска дейност/ с обща площ 57.10 кв.м. в УПИ IV-79a, кв. 10, по плана на с. Драгодан, бивш магазин.

15. Помещение /АТЦ/ в УПИ VІ-665,кв.62 по плана на с.Мурсалево, 30 кв.м. – отдаден до 20.08.2017 г.
Б. Ползване на открита площ

Ползването на открита площ за поставяне на преместваеми обекти, може да се предоставя по реда и съгласно чл.31,ал.6 от Наредба за реда и условията за поставяне и премахване на преместваеми обекти на територията на община Кочериново.


В. Имоти с предназначение за земеделско ползване съгласно ЗСПЗЗ
В.1. С начин на трайно ползване ливади

Забележка: Съгласно ЗСПЗЗ имотите с НТП ливади се отдават по реда на закона на собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ
Землище село Бараково

|000896|

ЛАКАТА

Ливада

VII

3,617

|109001|

ПЕРАЛОТО

Ливада

V

2,454

|109019|

ПЕРАЛОТО

Ливада

V

1,625

|109039|

ПЕРАЛОТО

Ливада

V

1,187

|110030|

ЧУКИТЕ

Ливада

V

1,466

|112062|

ДОЛНИТЕ ЛИВАДИ

Ливада

IV

2,456

|112070|

ДОЛНИТЕ ЛИВАДИ

Ливада

IV

2,211

|112109|

ДОЛНИТЕ ЛИВАДИ

Ливада

IV

0,798

|116047|

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

1,925

|110045|

ТОПЛИКО

Ливада

V

0,679


Землище град Кочериново


104030

ЧУКИТЕ

Ливада

IV

1,592

104035

ЧУКИТЕ

Ливада

IV

1,684

104055

ЧУКИТЕ

Ливада

IV

2,558

107025

ЖАБОКРЕК

Ливада

IV

2,25

108013

ЖАБОКРЕК

Ливада

IV

2,608

108097

ДЕЛИ ДЖОРМАН

Ливада

IV

0,813

116007

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

0,74

116008

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

1,503

116009

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

0,587

116029

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

4,298

116035

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

0,795

116037

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

0,859

117083

КАШО

Ливада

IV

1,105

119010

КАРАКЬОР

Ливада

V

1,204

120043

КАШО

Ливада

V

1,936

120044

КАШО

Ливада

V

3,013

120061

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

V

4,666

121016

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

4,706

121019

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

0,975

121027

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

3,644

121038

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

3,513

121039

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

3,046

121062

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

1,177

121070

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

2,81

121074

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

7,169

121111

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

1,092

121139

ЧАЛТИЦИТЕ

Ливада

IV

1,848

123028

БАХЧИТЕ

Ливада

V

0,722

123066

БАХЧИТЕ

Ливада

V

1,733

123067

БАХЧИТЕ

Ливада

V

1,333

124037

БАХЧИТЕ

Ливада

V

0,895

124060

БАХЧИТЕ

Ливада

V

0,608


Каталог: images -> stories -> docs -> drugi -> 31.05.2017
drugi -> Община/район кочериново с п и с ъ к на класираните кандидат потребители и определения индивидуален месеч бюджет (в часове)
drugi -> Република българия кюстендилска област
drugi -> Програма за паша за 2017 2018 г стопанска година Имоти в землището на гр. Кочериново, община Кочериново
drugi -> Република българия кюстендилска област
drugi -> Република българия кюстендилска област
drugi -> Програма за управлението и разпореждане с имотите общинска собственост през 2016 г
drugi -> Проект "Приеми ме 2015" Община Кочериново продължава да изпълнява дейностите по проект "
drugi -> Програма за развитие: България 2020, Стратегия за развитие на държавната администрация 2014-2020, Оперативна програма «Добро управление»


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница